Tal van onderwijsproblemen voor minister Cals en zijn staatssecretaris KOU. GREEP...! Zwitsaletten VEERFIETS, voortbewogen DOOR REMKRACHT Tienduizend gulden krijgen om weg geven te Te volle klassente lage salarissen en te veel ambtenaren LUCHTHARTIG OPTIMISME VAN DE MINISTER? Oplichting bij de verkoop van kasteel Borgharen I In het zand van MARS Scholenmensen pakhuizen Rentmeester die zich f 10.000 toeeigende in arrest Waar luiden de klokken? Een millioen voor Korea Haringvangsten bleven in October beneden de verwachting Frits van Dijk neemt ontslag KERSTPRIJSVRAAG VOOR HET KIND 185 millioen voor oorlogsslachtoffers Export gezouten haring verdubbeld B-lijst laatste lijst op stembiljet WOENSDAG 9 DECEMBER 1953 PAGINA 7 de^heê; Onlogische aftrek Tegen afschaffing schoolgeld Opleiding jonge juristen ZO MIN MOEIZAAM MOGELIJK FIETSEN Insinuatie naar rechts Als directeur van het Rotterdams Toneel KIND VERDRONKEN I i iI Ui i UUNN; i MH NU NU N r f .1 i&'C: Buitenlandse Zaken door ARTHUR C. CLARKE (Vert, door F. van Oldenburg Ermke) Wijgiging Kieswet (Van onze parlementaire redacteur) "r'J het debat over de begroting van Onderwijs hebben Dinsdag de eerste acht Prekers heel wat woorden van critiek laten horen over minister Cals en j Waal, de eerste vrouwelijke staatssecretaris, die een begroting n de Kamer kwam verdedigen. De Kamer moest wel erkennen, dat de voor- dagers van de minister in vele kwesties mede schuld dragen voor wat er «•lemaal scheef gegroeid is in ons onderwijs, maar af en toe kwam de volle «*aat van de critiek toch op de beide excellenties neer. Het meest omstreden Punt in de onderwijsmaterie was wel het verschijnsel van de veel te grote «lassen op de lagere scholen, waarvan als een der oorzaken de ongunstige salariëring van de onderwijzers werd genoemd. De minister staat op dit Punt in zoverre sterk, dat de bevolkingstoename, die door het grote aantal geboorten na de bevrijding in de statistieken een scherpe piek vertoont, niet °P toverslag met een enkele maatregel is weg te werken. Gaat de minister te veel onderwijzers aantrekken, dan bestaat er gevaar op grote werk loosheid in de toekomst. Intussen vond de Kamer de minister veel te optimis- "sch. Zowel de heer v. Sleen (P.v.d.A.), Roosjen (A.R.), als mevr. Fortanier de Wit (V.V.D.) wonden er geen doekjes om. vragen nog steeds dringend om een op lossing. Hij vroeg met enkele anderen ook om een verbetering van de salaris sen voor de rectoren, het administratief personeel en de inspecteurs. Hij wond zich zeer op over een zinnetje in de Memorie van Antwoord over het nijver heidsonderwijs, dat kennelijk aan de aandacht van de beide excellenties was ontsnapt. Het waren maar twee regels, maar zij raken de rechten van het schoolbestuur, omdat erin gesuggereerd wordt, dat bij afwijzing van een ver zoek om subsidie een beroep op de Kroon niet mogelijk zou zijn. De minis ter zal dit terug moeten nemen, want de heer Tilanus liet iets horen over een „uitspraak van de Kamer". De eerste sprak van een noodtoestand en hij verweet de minister luchthartig optimisme. Het verontrustend tekort aan onderwijskrachten noemde hij een schande voor ons volk. Het peil van ons onderwijs is volgens de heer v. Sleen hierdoor in vergelijking met andere landen ernstig gedaald. Onze flinkheid op defensiegebied steekt vol- Sens hem schril af tegen onze hulpe loosheid op het terrein van het lager onderwijs. De heer Roosjen wees op de geringe animo voor de actestudie pij de onderwijzers. Hij acht dit logisch Jn verband met de te geringe geldelijke beloning voor de acten die men haalt. Mevr. FortanierDe Wit had bere kend dat 3500 kinderen dagelijks geen onderwijs meer ontvangen, omdat ze eenvoudig naar huis moeten worden ge buurd. Wanneer niet 1159 gehuwde en 183 Sep ensionneerde onderwijzeressen te hulp waren gekomen, zou dit cijfer nog heel wat ongunstiger zijn. Zij zag de ottueuwing van het onderwijs ernstig "e knel komen 0ij deze overvolle klassen. Prof. Lemaire wees op de grote ver hezen die voor ons land ontstaan wan neer onderwijzers geen individueel con- meer met de leerlingen kunnen bebben. Daardoor komt de beroepskeuze P gevaar, omdat de onderwijzer de kin eren geen raad kan geven omdat hij ze ®?Voudig niet kent. In het leger is een j?maat die instructies krijgt tegenwoor- 8 minder een nummer dan een kind pPlosi °nze overvolle scholen, die ware ""enpakhuizen zijn geworden, aldus eer v Sleen. Hij deed de volgende ^mossing aan de hand: Het herstel van Jlncen^arige opleidingsschool voor de van de fictieve diensttijd voor negenen die het onderwijs hebben ver- enige soepelheid bij de opleiding, behoorlijk gebruik maken van de toe- Zeggingen van de minister van Oorlog differentiatie Ijij het aanvangssalaris en meer en hogere studiebeurzen voor de leerlingen van kweekschool. Mevr. For tanier—De Wit zag in algeheel afschaf fen van de classificatie een oplossing. De heer Tilanus (C.H.). die om ver- cnuiende redenen geprikkeld was, vond e aftrek van dienstjaren, zelfs wanneer me in overheidsdienst zijn doorgebracht, onlogisch. Immers zo'n onderwijzer komt rijker aan ervaringen weer terug voor £e klas en het feit dat hij terug wil komen moet gehonoreerd worden. De beer Roosjen vond dat de salarispolitiek, h'aarvan hij enkele schrijnende voor beelden aanhaalde, klein was en de minister onwaardig. Hierbij kwam ook de salarispositie Van de leraren en professoren weer ter sprake. Na hetgeen door minister Rut ten reeds was toegezegd, had de con cessie die thans is gedaan niet tot 1 Jan. 1953 maar al een jaar eerder te rugwerkende kracht moeten hebben, meende de heer Roosjen. De heer Tilanus zei, dat er nog punten ™aren die opgehelderd moeten worden, vond het nodig om het beleid, dat minister thans voert, een duwtje te £*ven. Het gaat er op lijken, dat de zaak ~djft steken. Punten zoals de regeling aP het begrip „volledige betrekking" Tegen afschaffing van het school geld was de heef Roosjen namens zijn gehele fractie, waarbij de heer Tilanus zich volmondig aansloot. De heer v.Sleen daarentegen bracht weer de bekende plannen naar voren om stu dieionen uit te keren, niet alleen aan studenten, maar ook aan degenen, die zich op het universitaire leven nog voorbereiden. Mevr. Fortanier de Wit liet waarderende woorden horen over de resoluties op de onderwijssectie van het K.V.P.-congres aangenomen, waarin werd uitgesproken dat het overheidskarakter van de openbare school niet verloren moet gaan. Hierover sprak zij in verband met het probleem van de beheersvorm voor de openbare school. Zij vond, dat de minis ter op verantwoorde wijze aan de wen sen van haar fractie tegemoet was gekomen. De heer v. Sleen echter was daarover veel minder te spreken en zei, dat de objectieve normen, die bestaan voor stichting en in stand houding van scholen, een dode letter zijn geworden. Over. het algemeen was men het er wel over eens, dat de v.g.l.o.-school meer naar voren moet komen en dat men het best door de twee jaar v.g.l.o. de leer plicht uit kan breiden. De eerste rede, die mevr. Heroma- Meilink (P.v.d.A.) in de Kemer hield, maakte een sympathieke indruk. Zij vroeg de aandacht voor jeugdpro blemen in verband met het onderwijs en bracht de speciale taak van mej. oir. De Waal naar voren: scheppen van een juiste verhouding tussen het VGLO en het nijverheidsonderwijs. Er moet vol gens haar een nauw contact komen tus sen beide vormen van onderwijs. Zij vroeg de minslter ook waarom de vorming van de bedrijfsjeugd nog te weinig deelname ondervindt. Hierbij noemde zij het prachtige Mater Ama- bilirwerk. Zij suggereerde de minis- ter om met zijn ambtgenoot van Sociale Zaken maatregelen te beramen om hier in verbetering te brengen. By het nij verheidsonderwijs vroeg zij aandacht voor de opleiding van leerkrachten, welke opleiding een meer all round karakter moet krijgen. Een algemeen erkende mistoestand! werd door de Kamer naar voren ge bracht bij de behandeling van het kleu teronderwijs. De heer Tilanus vond dat cle minister alle potjes die hij op het vuur heeft staan er maar af moest halen. Het Nederlandse volk zou hem reeds dankbaar zijn. wanneer hij alleen dit probleem zou kunnen oplossen. Er is veel te wenig schoolruimte en een groot gebrek aan onderwijskrachten. Prof. Lemaire vroeg aandacht voor de opleidling van jonge juristen, die in nauw contact met de universiteit hun weg zoeken in het bedrijfsleven en in die wetenschap. De organisatie voor zuiver wetenschappelijk onderzoek is volgens hem een goed voorbeeld dat meer sub sidie verdient. Mej. Tenaielo (PvdA) vroeg om een genuanceerde juridische faculteit verspreid over de drie Rijks universiteiten, eventueel met inschake- Advertentie rillerig, lusteloos? Dan heeft de kou ,u te pakken! Blijf niet rondlopen, houd U warm en neem voor U naar bed gaat ZD& anti-pijn tabletten (Van onze correspondent) Het heeft geruime tijd geduurd, voor de Rijkspolitie van Meerssen zich een duidelijk beeld heeft kunnen vormen van de oplichting, welke bij de ver koop van het kasteel Borgharen is ge pleegd. Nadat eenmaal klaarheid in deze zaak was gekomen, is de Rijkspoli tie van Meerssen overgegaan tot arres tatie van rentmeester P. uit Borgharen, die ervan verdacht wordt de huidige eigenaar van kasteel Borgharen, de ho telier De C. uit Amsterdam, voor een bedrag van f 10.000 te hebben opge licht bij de verkoop van het kasteel, dat toebehoorde aan de in België wo nende baron de Moffard. Reeds jarenlang genoot deze Belgische eigenaar uit Ukkel geen baten meer van kasteel Borgharen met zijn vele omliggende goederen. Alle eventuele baten, welke tengevolge van pachtover eenkomsten optraden, werden door te- genrekeningen te niet gedaan. Deze re keningen werden door rentmeester P., wiens vrouw dit rentmeesterschap van 2aaLvLder, overgenomen, bij baron de Moffard ingediend. Daar er geen baten kwamen en het kasteel Borgha ren jaarlijks nog kapitaalinvesteringen vereiste, besloot de Belgische eigenaar het kasteel te verkopen. Uiteindelijk kwam als serieuze ko- onze correspondent) Duitsland vernuftige de veerrem-fiets geleid, °e technische verschy. geesten zich bezig met een handig geval. Reeds "«gsvorm van de fiets, het construeren van een nu wordt de fiets met rl.e wfj gewoon zyn te fiets, die het van de veerrem van groot prac- ®rUden, blijkt nog lang veerkracht moest hebben, tisch nut geacht. '®t ieders instemming te Men kwam er ook wel De vinding is gebaseerd "ebben. Althans, dat mag tot een enigszins luid- op het reserveren van het e» met enige stelligheid ruchtig resultaat, maar arbeidsvermogen, dat bij °J^en geconcludeerd nu technisch was dat een het afremmen verbruikt bijna regelmatig iemand uiterst omslachtige zaak. wordt. Door de kracht Vj" veerkrachtige uit- Bij al dat gepeins over van het afremmen wordt nding doet, het rywiel wat te doen, dat de fiets een in de remtrommei v» fendc- Bet nut daar- vanzelf een poosje gaat aangebrachte veer auto- lw,n zou dan hierin ge- was er steeds de- matisch opgewonden en j.gen zijn, dat de vin- zelfde moeilijkheid. De daarna <rehinva»„ra «et din~" "J"» aai ae vul1 v het voortbewegen i.,n het rijwiel, om het gei^44 alliteratief te zeg- hdn' Voor de berijder zo hio t moeizaam mogelijk dfA, diaken. Een waar- sei aar streven. In Brus- lj„ meende men korte- liika •d,e uiterste moge- gevnÜ'.? Van fiets-gemak h Vonden te hebben in Na „_.en°meen veerfiets. constructie diende zo te zijn, dat de veer zich in dezelfde richting aou af winden, als waarin zij werd opgedraaid. Die Veerfi'f °Pwinden zou de langgezochte veercon- de v 8 tot grote vreug- structie is nu eindelijk daarna geblokkeerd. Het afremmen zelf, waarvan men de snelheid kan biy- ven bepalen, verloopt soe pel en wordt door de veerwerking vergemak- keiykt In noodgevallen by abrupt afremmen kan de veerrem ook tot normale rem dienen. De energie, in de remtrom mei geconcentreerd, kan daarna op elk gewenst moment worden aange wend door op een aan het per de Amsterdamse hotelier De C. opdagen, die het kasteel van rent meester P., die in opdracht van de baron handelde, kocht. Deze eiste echter van De C. een bedrag van f 10.000 boven de koopprijs, onder voorwendsel, flat de baron dit extra bedrag nodig liad' voor bepaalde trans acties in Nederland. In werkelijkheid waren deze f 10.000 echter voor rentmeester P. bestemd. Toen de nieuwe eigenaar van kasteel Borgharen enige tijd na het sluiten van deze koop kennis maakte met de vroe gere eigenaar, kwam aan het licht, dat de oud-eigenaar in het geheel niets wist van de extra bedongen prijs van f 10.000 en dat P. zich dit geld had toegeëigend. Op grond van dit feit is rentmeester P. gearresteerd en voor de rechter-commissaris te Maastricht voor geleid. Door het bezoek, dat baron de Moffard aan zijn vroeger bezit bracht, is tevens komen vast te staan, dat tal van voorwerpen, welke één jaar geleden nog tot de inventaris van het kasteel behoor den, zijn verdwenen. Zo zijn een antieke zilveren kelk, een groot gedeelte van het archief, meubi lair, loden dakbedekkingen en zelfs lo den pompleidingen uit het kasteel ver dwenen. Waardevolle schilderingen, welke in tal van kasteelzalen aan de wanden hangen, zijn bovendien op bal dadige wijze vernield. Dit kon gebeu ren omdat kasteel Borgharen leeg stond en slechts beheerd werd door rentmees ter P., die in een der bijgebouwen woonde. Naar de daders, die een groot gedeelte van de inventaris hebben weg genomen, wordt een uitgebreid onder zoek ingesteld. ling ook van de bijzondere universi teiten. Men zou d'an b.v. een splitsing kunnen maken in een faculteit gericht op studie van de internationale betrek kingen en de integratie, een met een bestuurlijk karakter en een economisch- juridische. Ds. Zandt vond ons onderwijs veel te intellectualistisch en wilde een leer stoel voor homoeopathie aan de Rijks universiteit, waarin hij werd gesteund door de heer Roosjen en door prof. Lemaire. Deze laatste vroeg ook aan de minister of hij zijn departement eens aan een efficiëncy-onderzoek wilde onderwerpen. Het aantal ambtenaren is dit jaar weer met ruim 500 toege nomen. De heer Tilanus maakte daar over eveneens menige critische op merking. De post van 500.000 gld. voor het internationaal academisch insti tuut in Den Haag wilde hij gaarne nader toegelicht zien. Een merkwaardige vuurpijl ging er nog op in het betoog van de heer v. Sleen, die sprak over een herleving van de oude schoolstryd, waarby hy het liet voorkomen alsof van rechtse zUde in de Kamer daartoe aanleiding was gegeven. Hy vond de gedachte die men de laatste tyd weer hoort om van de openbare school maar een byzon- dere te maken byzonder grievend. De openbare school wil juist niet byzonder zyn. Mr. Roosjen heeft hem later ge antwoord dat zyn Insinuatie aan de rechtse hoek van de Kamer hem vol komen onjuist voorkwam. Vanavond komen met enkele anderen ook de afgevaardigde leden van de KVP aan het woord. De minister zal daarna vermoedelijk aanstonds ant woorden. De kunstzaken worden af zonderlijk behandeld. Het heeft maar weinig gescheeld of de behandeling van de begroting werd uitgesteld. De minister was namelijk op het laatste ogenblik met een nota van wijzigingen gekomen, waarop o.m. het belangrijke bedrag van 8% millioen werd gevraagd voor de bouw van een kernreactor in Nederland. Omdat op dezelfde nota echter ook verhogingen van de posten in verband met salaris regelingen van onderwijzers en leraren voorkwamen, heeft de Kamer er zich bij neergelegd, nadat de minister echter de kernreactor uit het wetsvoorstel had teruggenomen. Frits van Dyk, een van de leiders van het Rotterdams Toneel, heeft zyn ontslag als zodanig ingediend. Aanlei ding daartoe Is de mededeling van wethouder Van der Vlerk in de raad, dat voor het volgend seizoen voor het Rotterdamse gezelschap een nieuwe ac tieve leiding zou worden benoemd. Op verzoek van de stichting is dat ont slag nog verschoven naar 1 Februari daaropvolgend. Zoals wij reeds gemeld hebben, heeft zijn mede-directeur Ko Arnoldi ook ontslag genomen. Reeds enige tijd be stonden er plannen om de leiding van het Rotterdams Toneel in handen van Paul Steenbergen te doen overgaan. Dit zou echter pas met ingang van 1 Sept. 1956 geschieden. Mede door me dedelingen van de Rotterdamse wet houder voor Kunstzaken in de Raad, is de kwestie thans tot een crisis ge komen. Maandagavond kwam bij de politie te Schiedam de heer P. van der Velden aan gifte doen, dat zijn zoontje van zeven jaar nog niet thuis gekomen was. Na een inge steld onderzoek bleek, dat het jongetje met twee vriendjes langs de waterkant van de Lange Haven had gespeeld, was uitgegleden en in de diepte verdwenen. De vriendjes waren Van schrik weggelopen en hadden niets gezegd. De politie is aan het dreggen gegaan en heeft enkele uren later het stof felijk overschot opgehaald. (Van onze verslaggeefster) Waarom moet de prijs van een prijsvraag, waar men noodlij denden mee wil helpen, altijd materieel zijn? Is het ook niet een aantrekkelijk gewin, om in staat ge steld te worden, een groot genereus ge baar te maken van een kindertehuis spon taan te verblijden met een vorstelijke gift? Dat is fle gedachte geweest, die de organisatoren van de kinderzegel- actie dit jaar bewogen heeft om voor de jaarlijkse winterprijsvraag via de radio elf geldprijzen beschikbaar te stellen van f 10.000 tot f 500, die door de winnaars geschonken mogen en moeten worden aan een der aangesloten instellingen naar eigen keuze. Met d» gewonnen geldprijs mag de winnaar eventueel ook verschillende tehuizen verblijden. De radioprijsvraag, die hóórt bij de kinderzegels is dit maal van de Sint Nicolaastijd meer naar de Kersttijd verschoven. Op 17 en 21 December, zul len 's avonds van 7.45 tot 8 uur, tijdens de uitzending van deze kerstprijsvraag, vijf bekende vaderlandse klokken en carillons beieren, en de mededingers hebben niet anders te doen dan te luisteren en op de deelnemerskaart, waarop de respec tievelijke torens staan afgebeeld, in t» vullen, welke klokken zij gehoord hebben. De deelnemerskaart wordt dan port vrij verzonden naar de Stichting voor het Kind, Begin Januari worden bij loting de elf winnaars aangewezen. De deelnemerskaarten, die een gulden kosten, bevatten een zakje met vier kinderpostzegels van tien cent en vier kinderzegels van twee cent. Daar heeft men in deze tijd van het Jaar slechts gemak van. Het kost dus maar vijftig cent om een kans te krijgen, eens in het groot weldoener te kun nen zijn. De kaarten zijn verkrijgbaar aan de kinderzegel-stands op de postkantoren, bij de plaatselijke comité's en ook bij de wijkzusters van het Wit-Gele, het Witte en het Groene Kruis, die zich bereid hebben verklaard deelnemers kaarten te verspreiden. Welke organi satie of vereniging wil dat ook nog doen? Men komt ook in het bezit van een deelnemerskaart (met aangehecht postzegelzakje) door een briefkaart van zeven cent te beplakken met een gul den aan postzegels en deze op te zen den naar de centrale, de Stichting voor het Kind, Emmastraat 38. Amsterdam. De winnaars kiezen zelf uit de lijst der honderden kindertehuizen, de in stelling, waarvoor zij hun geldprijs wil len bestemmen en zij gaan de gift per soonlijk brengen. Radio en pers zullen de volgende maand bekend maken, wie de gelukkigen zijn van deze unieke prijsvraag, die beloont met de blijd schap van de kinderen om wie het gaat. ff yy -'i if $3 m y. t 'y~ Als Nederlands aandeel voor reliëfs en herstel aan Korea wordt voorgesteld een bedrag van f 1.000.000 op te brengen, te besteden in goederen en diensten, aldus ontlenen we aan een Nota van wijzigin gen op de Rijksbegroting van Buiten landse Zaken. We lezen in deze Nota voorts, dat in de tot de voorzitter van de Tweede Kamer gerichte nota de mi nister van Buitenlandse Zaken en de minister zonder portefeuille de bereid heid der regering hebben uitgesproken de in het rapport der Commissie achter stallige betalingen vervatte voorstellen, behoudens enige wijzigingen, nagenoeg geheel over te nemen. Met die commissie zijn de ministers van oordeel, dat het voordeel, dat het voor de betrokken oor logsslachtoffers van het grootste belang is, dat de uitvoering der voorgenomen maatregelen met voortvarendheid ter hand kan worden genomen. Daartoe mo gen dan ook de thans voorgestelde be grotingsvoorzieningen dienen. De kosten voortvloeiende uit de voorstellen vervat in de regeringsnota zuilen een bedrag belopen van f 185.750.000, welk bedrag de ministers aanvragen. Jean Sibelius, de beroemde Finse com ponist, heeft gisteren een ongewoon ge schenk gekregen voor zijn 83ste verjaar dag. Vijftig Finse plaatsen hebben een straat of een park naar hem genoemd. In het gehele land werden concerten gegeven van zijn werken. De componist heeft zelf de dag rustig in zijn huis bij Helsinki door gebracht. De meer dan 200 loggers, die in de maand October aan de haringdryfnet- vissery hebben deelgenomen en de 9 harlngtrawlloggers hebben niet zoveel gezouten haring aangevoerd, als ver wacht werd. Eerst tegen het einde van de maand, toen met de Engelse Wal- visserij werd begonnen, werden de resultaten beter. De kwaliteit van de haring was vry goed te noemen; het percentage yie haring was zeer laag. De tegenvallende haringvangsten hadden echter tot gunstig gevolg, dat de be manningen de haring aan boord uit stekend konden verzorgen, zodat slechts éen kleine hoeveelheid (386 kantjes) naar de vismeellndustrie behoefde te worden gedirigeerd. En de markt was, gezien de grote export-contracten, welke moesten worden uitgevoerd, zeer willig. Aah drijfnetharing werden 165.865 kantjes in October 1953- aangevoerd, waarvan 1.979 kantjes maatjes-, 46.929 kantjes volle-, 4.322 kantjes ijle- en 112.635 kantjes steurharing. In October 1952 beliep de aanvoer aan drijfnet haring een totaal van 295.597 kantjes, n.l. 597 kantjes maatjes-, 26.267 kantjes volle-, 6.084 kantjes ijle- en 262.649 kantjes steurharing. De gemiddelde prijs, die in October 1952 f 26,51 per kantje bedroeg, steeg tot f 31,38. De aanvoer van gezouten trawlharing steeg van 19.201' kantjes in October 1952 tot 43.667 kantjes in October 1953 en de gemiddelde prijs liep op van f 27,60 tot f 30,50 per kantje. Beziet men de aanvoer van alle ge- °hbesfn de beryder een gevonden. In de tech- stuur bevestigd knopje te bieteNInd aantal kilo- nische vakkringen be- drukken. Al dadeiyk kan daat-N voortschuiven. En staat er een grote belang- er met een flinke vaart lctt>and Uas Brussel dan stelling voor. van start worden gegaan, er al Ult, Tegelen, die In het Noord-Limburgse Maar ook is het mogelijk e*Perim iaar druk mee Venray is het de heren om de veer tydens het legd on ,ecrde en zoge- H. J. M. van Opbergen, ryden te ontspannen. d'tvinde punt van student in de economie, Het bij het veerrem- ®'aK voo stond' Juist een en B. W. H. Laurensse, systeem behorend mecha- Evenwei vliegtuigmonteur, gelukt nisme is van een betrek- vati BrUg„', de. veerfiets de veerconstructie zonder kelijke eenvoud en der- niet Nt achter- tegengestelde werking in halve goedkoop in pro- *>jn. j 20n succes te elkaar te steken, uiteraard ductie te brengen. Een U>k nou aarb'j was het na het nodige berekenen Nederlandse rijwiel- wmmg nieuws. want reed en experimenteren. De fabrikant overweegt reeds iaro Tde twN constructie dan, op het de toepassing van deze en hielden in rijwiel toegepast heeft tot constructie. 38 „Die denkt, dat het nacht geworden is," zei hij, „en wil niet in haar dutje gestoord worden nu de zon weg is. Als u nu doorloopt, zal die plant zich lan ger dan een half uur bezinnen, voordat zij haar zaakje weer opent. U zoudt haar waarschijnlijk een zenuwcrisis be zorgen, wanneer u daar de hele dag mee doorging." „Zijn die planten nog ergens goed voor?" vroeg Gibson. „Ik bedoel: zijn ze eetbaar of bevatten zij enigerlei che micaliën?" „Neen, eetbaar zijn ze helemaal niet ze zijn niet vergiftig, maar ze geven je toch een ongelofelijk onprettig gevoel in je maag. Ze zijn, moet u weten, niet zoals de planten op aarde. Dat green is eigenlijk, om zo te zeggen, puur toe val. Het is geen hoe noemt u dat spul ook weer? „Chlorophyl?" „Bladgroen, juist. Ze zijn niet van de lucht afhankelijk, zoals onze planten. Alles, wat ze nodig hebben halen ze uit de grond. Ze kunnen inderdaad in een absoluut vacuum leven zoals de plan ten op de maan, als ze maar de geschik te grond hebben en genoeg zon." Een echte triomf der evolutie, dacht Gibson. Maar tot welk doel? vroeg hij zich af. Waarom had het leven zi?h zo krampachtig vastgeklampt aan die klei ne wereld, ondanks de kwaadste gril len der natuur? Misschien had de gou verneur iets van zijn eigen optimisme geleend van die taaie en vastberaden planten. „Kom," zei George, ,,'t is tijd om te rug te gaan." Gibson volgde gedwee genoeg. Hij voelde zich niet langer bedrukt door dat gevoel van ruimtevrees, dat, zoals hij wist, ten dele onvermijdelijk was na de teleurstelling, welke Mars bij een eerste kennismaking opleverde. Zij. dia hier waren gekomen om er vast werk te vinden en geen tijd kregen om lang te piekeren, zouden er waarschijnlijk helemaal geen last van hebben. Maar hij was hierheen gestuurd om juist van dergelijke indrukken op te doen, en tot dusver was zijn voornaamste indruk er een van hulpeloosheid, als hij datgene, wat de mens op Mars gepresteerd had. vergeleek met de problemen, waar men nog voorstond. Zelfs nu was im mers nog drie kwart vön de planeet onbekend en onontdekt gebied! Dat was op zichzelf al een maatstaf voor wat er nog te doen stond. Die eerste paar dagen in Port Lowell waren druk en opwindend genoeg ge weest. Het was Zondag, toen hij aan kwam en burgemeester Whittaker had zich voldoende vrij kunnen maken om hem persoonlijk de stad te laten zien, toen hij eenmaal in een van de vier suites van het Grand Martian Hotel was ondergebracht. (De andere drie waren nog niet gereed gekomen.) Ze waren begonnen bij Koepel Een. Het was de eerste, die men daar gebouwd had, en de burgemeester had trots de groei van de stad gedemonstreerd met een groep van onder druk staande hut ten van nauwelijks tien jaar oud. Het was vermakelijk en ook wel een beetje aandoenlijk om te zien, hoe de kolonisten zoveel mogelijk de namen gebruikt hadden van bekende straten en pleinen uit hun eigen verre steden. Er bestond ook een systematisch num mersysteem voor de straten van Port Lowell maar dat werd door geen mens gebruikt. De meeste woonhuizen waren gelijk vormige metalen bouwsels, twee ver diepingen hoog, met ronde hoeken en tamelijk kleine ramen. Er woonden twee gezinnen in en ze waren heus niet te groot, want het geboortecijfer in Port Lowell was het hoogste in heel het bekende heelal. Dit was natuurlijk nau welijks te verwonderen, daar bijna de hele bevolking tussen de twintig en dertig was, behalve enkelen van de ho gere beambten, die voor in de veertig waren. Elk huis had een vestibule, wel ke Gibson nogal merkwaardig vond. totdat hij merkte, dat die bedoeld was als luchtsluis voor noodgevallen. Whittaker had hem eerst naar het be stuurscentrum meegenomen, het hoog ste gebouw van de stad. Als men op het dak stond, kon men bijna, op z'n tenen staande, de koepel raken, die erboven zweefde. Er was niet veel op windends te beleven in het administra tiegebouw. Het zou een gewoon kan toorgebouw daarginds op de aarde ge weest kunnen zijn, met zijn rijen lesse naars en schrijfmachines en kaartsys temen. De luchtcentrale was heel wat inte ressanter. Dit was in waarheid het hart van Port Lowell; hield het ooit op te functionneren, dan zou de stad met al len die er woonden spoedig dood zijn. Gibson had tamelijk vage ideeën over de wijze, waarop de kolonie aan haar zuurstof kwam. Hij had zelfs wel eens gedacht, dat die uit de omringende lucht werd gehaald, waarbij hij vergat, dat het beetje atmosfeer, dat Mar» be zat, minder dan één procent van dat gas bevatte. Burgmeester Whittaker had gewezen op de grote hoop rood zand, die van buiten de koepel met bulldozers naar binnen gebracht was. Iedereen noemde het „zand", hoewel het weinig over eenkomst vertoonde met dat, wat op aarde zand heette. Het was een samen gesteld mengsel van metaal-oxyden en niets meer en minder dan het overschot van een wereld, die doodigeroest was. „Al de zuurstof, die we nodig hebben, zit in dat oer," zei Whittaker en schop te tegen het aaneengekoekte poeder „En bovendien bijna elk metaal, dat u zich maar bedènken kunt. Wij hebben een paar keer geluk gehad op Mars, maar dit betekènt wel ons grootste bui tenkansje." Hij bukte zich en zocht een brok uit, dat er steviger uitzag dan de rest. „Ik ben niet zo heel sterk in geologie," zei hij, ,maar kijk eens hier. Ziet aardig uit, is het niet? Voor het meren deel ijzer-oxyde, zoals ze me vertelden. Aan ijzer hebben we natuurlijk niet zo veel, maar wel aan de andere metalen. Het enige, dat we niet direct uit dat zand kunnen halen, is magnesium. De beste vindplaats daarvan is het oude zeebed. Er zijn een paar zoutvlakten lagen van een honderd meter dik daarginds in Xanthe en we hoeven hel daar maar te halen, wanneer we het nodig hebben." (Wordt vervolgd). zouten haring tot 31 October over de jaren 1950 tot en met 1953, dan is het lopende jaar nog 24.000 kantjes ten achter bij 1952, doch komt veruit boven de beide daaraan voorafgaande jaren. In 1850 werden tot 31 October 646.843 kantjes gezouten haring aangevoerd, in 1951 583.380 kantjes, in 1952 762.583 kantjes en in 1953 738.347 kantjes. De gemiddelde prijs per kantje is in die jaren voortdurend gestegen en wel van f 28.86 in 1950 naar f 29,75 in 1951. naar f 30,05 in 1952, naar f 31,13 in 1953. De uitvoer van gezouten haring ver toonde in October 1953 wel een zeer gunstig beeld. Volgens afgegeven uit- voermachtigingen bedroeg de export namelijk 9.937 ton voor een waarde van f 5,6 millioen tegen 4.029 ton voor f 2,4 millioen in October 1952. Afzet vond onder meer plaats naar België (1.102 ton), Oostenrijk (1.698 ton). West-Duits- land (1.492 ton). Frankrijk (131 ton), Noorwegen (369 ton), Rusland (4.100 ton) en de U.S.A. (373 ton). Door de betrekkelijk geringe aanvoer van steur haring bleef de export van gedroogde steurharing, welke 363 ton voor een waarde van f 530.000,bedroeg, onder het totaal van October 1952 (1.065 ton voor f 794.000, De aanvoer van verse haring lag in de verslagmaand met 8.994 ton op een iets lager peil dan in Octo ber 1952 toen er 9.378 ton aan de markt was. Bijna 1.900 ton verse haring behaalde de minimum aan- voerprijs van f 0,21 per kg. niet en werd doorgeleverd aan de vismeel- industrie. De uitvoer van verse haring bereikte een totaal van 1.488 ton voor een waar de van f 571.000.tegen 2.029 ton voor f 689.000,-— in October 1952. Afnemers waren België (140 ton), West-Duitsland (244 ton), Oostenrijk (152 ton), Tsjecho- Slowakije (452 ton) en Israël (500 ton). De visconservenindustrie nam in de verslagmaand wederom zeer grote hoe veelheden verse haring op. By de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp „Derde wyziging van de Kieswet". Van verschillende zyden is bezwaar gemaakt tegen het systeem van plaatsing van verbonden lusten op het stembiljet, waardoor sommige kiezers de B-iyst aanzagen voor een lyst met een hoger nummer, waarop zij hadden willen stemmen. Thans stelt de minister van Binnenlandse Za ken voor de B-lüsten als laatste ïysten op het stembiljet te plaatsen. Voorts wordt een nieuwe regeling voorgesteld voor het stemmen bij vol macht. De huidige regeling maakt het winnen van stemmen van zieken en afwezigen mogelijk. Wanneer echter als gemachtigde van de kiezer slechts mag optreden, diens echtgenoot, één der naaste familieleden of een huisgenoot, zou het winnen van stemmen onder vangen zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 7