OPPERRECHTER CLARK functie geschorst in zijn Haarlem zal geen schilderijen van Frans Hals meer uitlenen Het Westen verwacht weinig heil van de conferentie in Berlijn Laniel Donderdag toch terug EEN H UITZONDERLIJKE WINTER Geen permanent bloemeneiland op de Grote Markt Tot hoofd en hart l „Ik weiger als een schooljongen te buigen" Voortdurende critiek op Hoge Commissaris in Amerikaanse Duitsland sou reden van ontslag zijn Socialisten stellen Naegelen candidaat In Kenya dit jaar 2822 rebellen gedood en 980 gevangen genomen Verbod op film over Hitier ingetrokken Besluit van de gemeenteraad Ruimtelijk woordenspel met feest neus in het hart van Haarlem De honderdduizend op nummer 4716 Nobelprijzen voor de vrede uitgerèikt Het weer NA HET BERMUDA-GESPREK dee MORRIS iejmycu tiy! DONDERDAG 10 DECEMBER 1953 77ste JAARGANG No. 25860 Frankrijks president Tegenstander van EDG Restauratie historisch huis te Enkhuizen Lyttelton verdedigt streng optreden Twee bijzondere stoelen voor de Paus Kerstgeschenk uit Amerika Tsjechisch bisschop van ambt „ontheven" Vertoning in Duitsland toegestaan Oude man dood langs de weg gevonden De Noordpool smelt 1% >ir:i - Dit jaar raken herfst en lente Kostwinnersvergoedingen Gezinsmaxima worden met 5 pet. verhoogd WINTERSPORTKLEDING O BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM 'elefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, telef 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 U'rectie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het rechi voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, f 2.— per maand, f 6.— per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Opperrechter William Clark van het Amerikaanse Hof van Appèl in Duits land is door het ministerie van Buitenlandse Zaken in zijn functie geschorst. Zijn plaats zal worden ingenomen door rechter Carl W. Fulghum, die gis teren beëdigd is als waarnemend opperrechter in het Hof van Appèl. Opper rechter Clark heeft echter geweigerd zich bij deze gang van zaken neer te leggen. Evenmin zal hij gehoor geven aan het bevel van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken om per eerste gelegenheid naar de Ver enigde Staten terug te keren. De Franse socialisten hebben gisteren de 53-jarige oud-gouverneur-generaal van Algerië, Maurice Naegelen, candidaat gesteld voor het Presidentschap. De pre sidentsverkiezingen worden volgende week Donderdag gehouden. Naegelen staat bekend als een krach tig bewindsman. Hij is tegenstander van het EDG-verdrag. Dit zal hem waar schijnlijk de steun bezorgen van de vroegere volgelingen van De Gaulle en van de communisten. Deze laatsten heb ben al laten weten, dat zij hun steun zul len geven aan de candidaat die tegen het EDG-verdrag is. De andere partijen heb ben nog geen beslissing genomen over hun candidaat. Men nam tot nu toe aan, dat een radi caal-socialist of een conservatief opvol ger zou worden 'van President Auriol, die socialist is, maar men neemt thans ®an, dat Naegelerf, die een sterke per soonlijkheid is, een gerede kans maakt De katholieke MRP zal waarschijnlijk Minister Bidault vragen om zich candi daat te stellen. De radicaal-socialisten staan in dubio of zij oud-premier Henri Queuille of Yvon Delbos candidaat zullen stellen. De conservatieven weifelen tus sen premier Laniel en minister Jacqui- not, die Overzeese Gebieden bestuurt. Het monumentale zeventiende-eeuwse pand Westerstraat 88 te Enkhuizen, ver keert al jaren in een zeer haveloze staat. Het perceel, dat vroeger winkelhuis was, staat op het belangrijkste kruispunt van Enkhuizen en het ontsiert door zijn deplo rabele toestand in hevige mate het hier zo karakteristieke stadsbeeld. De tegenwoordige eigenaars zagen in restauratie, die ettelijke duizenden zou kos ten, geen heil, maar B. en W. van Enk huizen hebben nu met hen een principieel accoord bereikt inzake verkoop aan de ge meente. Aan de gemeenteraad wordt voorgesteld het pand aan te kopen voor f 7500. Nader hand zullen restauratieplannen worden in gediend en men zal zich beraden over de bestemming van het merkwaardige huis. Clark heeft op 20 November van het ministerie van Buitenlandse Zaken te Washington te horen gekregen, dat zijn ambtsperiode, die op 8 Januari afloopt, niet zal worden verlengd om redenen van zuinigheid. Er wachten echter nop 142 zaken op behandeling en Clark is er zeker van dat de opgegeven reden niet de juiste is. Het is bekend, dat Clark bij voortduring critiek heeft ge oefend op de juridische politiek van de Amerikaanse Hoge Commissie in Duits land.. Clark is van mening dat dit de reden is van zijn ontslag. De opperrechter is echter van mening, dat hij geen orders heeft te ontvangen van het ministerie van Buitenlandse Zaken, maar van dat van Justitie. Bo vendien zo verklaart hij is de rechterlijke macht een onafhankelijke macht. Washington probeert thans dit recht aan te tasten en daarom weigert hij in te gaan op de orders uit Washing ton die weer volgens Clark in beledigende taal gesteld zijn. In het telegram, waarin Clark per 8 Januari werd ontslagen, werd hem ver zocht op 7 December naar Washington te komen voor het plegen van overleg. Clark is hier niet op ingegaan, omdat hij van mening is, dat men een rechter geen orders kan geven. Hij bleef in Duitsland. Gisteren echter kreeg hij een telegram van het ministerie van Buiten landse Zaken waarin hem werd gemeld dat hij geschorst werd in zijn functie en dat hem werd opgedragen zich per eerste gelegenheid naar Washington te begeven. Opnieuw heeft Clark nu ge weigerd gehoor te geven aan dit bevel. Intussen heeft de Amerikaanse Hoge Commissie de benoeming bekend ge maakt van Carl W. Fulghum, die de functie van Clark waar zal nemen. Fulghum heeft gisteren reeds de ambts eed afgelegd in handen van de Ameri kaanse Hoge Commissaris. James B. Conant. Clark heeft echter besloten zijn werk gewoon voort te zetten. Wanneer dus het Hof op 14 December bijeenkomt te Frankfurt, zullen Clark en Fulghum beiden dezelfde plaats willen bezetten. Clark had zich gisteren met zijn vrouw naar het Amerikaanse consulaat-gene raal begeven om een militaire reispas te vragen. Zij wilden samen in Berlijn de weduwe van burgemeester Reuter gaan bezoeken. Deze reispas werd hun ge weigerd op grond van bet feit. dat Clark geschorst was en dus niet het recht had dienstreizen te maken. De rechter heeft verklaard, dat als het ministerie zijn salaris inhoudt, hij een strafvervolging tegen het State Departement zal instel len. Zijn salaris bedraagt 11000 dollar per jaar. Dit is echter niet de reden van zijn weigering, want Clark staat be kend als zeer rijk. „Ik weiger echter om als een schooljongen te buigen voor de staat", deelde hij mee. De Britse minister van Koloniën, Oli ver Lyttelton, heeft gisteren in het La gerhuis meegedeeld, dat in de afgelopen e'f maanden in Kenya 2.822 Kikoejoe- 'ebellen waren gedood en 770 gewond. 880 verzetsstrijders waren gevangen Henomen. Lyttelton heeft het parlement Verzocht 11 millioen pond sterling te billen voteren voor de regering van Ke- hya v^or de bestrijding van de Mau- ^Tau en de uitvoering van een vijfjaren- Wan voor de landbouw. De Labouroppositie, die er voortdu rend op uit is om deze bewindsman het VuUr aan de schenen te leggen, vroeg "ij monde van Maurice Edelman of de Verhouding tussen de aantallen doden Een grote meubelmakerij in Buffalo in tw Amerikaanse staat New York heeft im6 bijzondere stoelen ontworpen en jy Heyoerd. Deze stoelen zullen door de Merikaanse ambassadrice te Rome. vrouw Clare Luce, aan de H. Vader In r overhandigd als kerstgeschenk. So een begeleidende brief wenst het per ces v v?n fabriek de H. Vader sue- "ij zijn voortdurend pogen om vrede ï-rv„^ar^e 'e brengen aan de mensen van e"e wil. Vv^>e bekleding van de stoelen is ge- Uit^*1 Vo*gens een speciaal dessin, dat de circulatie zal worden genomen. d ene stoel is bestemd voor de stu- t.e«kamer van de H_ vader in het Va- ko n' 1)6 andere> een soort ligstoel, Ganri in 'S Pausen buitenverblijf Castel ïw f-ie stoelen zijn gisteravond York een K.L.M.-Liftmaster uit New n®ar Rome verzonden. en gevangenen niet abnormaal waren. Hij verzocht de ministers de orders aan de troepen te verzachten. Lyttelton ant woordde, dat dit geen abnormale ver houding is, als men bedenkt, dat hier in de dichte oerwouden een strijd van man tegen man wordt gevoerd. Verzachten van de orders zou betekenen dat de sol daten werd opgelegd te vechten met hun handen op de pug gebonden. De Tsjechische regering heeft bekend gemaakt, dat zij Mgr. K. Skoupy verbo den heeft nog langer zijn ambt uit te oefenen als bisschop van Brno. De re gering heeft een zekere Kratochvill be last met de dagelijkse leiding van het bisdom. Kratochvill was eerder reeds benoemd door de regering tot vicaris- capitularis. De West-Duitse regering heeft toege- geven aan de publieke opinie, die de laatste weken fel in opstand is geko men tegen haar besluit cm de film over Hitier, „Vijf minuten over twaalf," te verbieden. Overal waar de film in besloten kring werd vertoond overheerste de overtui ging, dat de wijze waarop Hitler ten tonele gevoerd wordt, alleszins geschikt is om nazistische propaganda te slaan. Zelfs de Joodse gemeenten in Duitsland deelden dit standpunt en zij eisten, dat iedere Duitser de film zou zien om er aan te worden herinnerd, welke wan daden het Hitlerregiem op zijn geweten heeft. Voor de storm van protesten zijn de ministers van binnenlandse zaken Woensdag geweken. Zij hebben vastge steld, dat op grond van de bestaande rechtstoestand de motivering voor het verbod (officieel gevaar voor verstoring van de openbare orde) van de film niet houdbaar is. In Hamburg is men enkele dagen geleden met de vertoning van „Vijf minuten over twaalf" begonnen en de bioscopen werden er letterlijk bele gerd. Zo eindigt de hele geschiedenis er blijkbaar mee, dat het afgekondig de verbod de beste reclame is gewor den, die de producenten van oe film hadden kunnen krijgen. De 77-jarige W. Bult uit Emmen is Woensdagavond te Noord-Barge bij Emmen dood langs de kant van de weg aangetroffen. De man was ernstig ge wond aan zijn hoofd. De politie neemt aan dat een aanrijding de oorzaak van het overlijden is geweest. ..N 0 0RDP00L si k a ï'ïS O Spitsbergen GROENLAND NOORDELIJKE 'JSZEE kHolsteinborg Poolcirkel •Jsland msrerdam ATLANTISCHE OCEAAN EUR0PAJI1 Verdwenen ijskap sindst 1900 Noordelijke grens v.d. koren oogst omstreeks 1930 (Verlopend over zee naar Canada) Noordelijke grens v.d. Koren oogst thans (Verlopend over zee naar Canada) aaai Dit is het Zwitserse wintersportplaatsje Grindelwald, waar de Koninklijke Fa milie dit jaar de wintersportvacantie zal doorbrengen. De Koningin en de vier Prinsessen maken de reis per trein en zullen waarschijnlijk op 28 December aankomen. Prins Bernhard, die, als bekend, zich moet onthouden van beoefe ning van de ski-sport, zal per auto naar Grindelwald reizen en 5 Januari m Nederland terugkeren, om zijn werkzaamheden te hervatten. De foto toont de Kleine Scheidegg in Grindelwald. Moeten de schilderijen van Frans Hals, de roem van ons museum, nog worden uitgeleend, of moet het woord „nimmer" klinken? Dat was de grote vraag, waarvoor de Haarlemse vroed schap zich gistermiddag gesteld zag en die zij na een langdurig debat met „nooit meer" beantwoordde, zij het met een stemverhouding van 19 tegen 17, De andere schatten mogen wel eens naar het buitenland, maar niet langer dan zes maanden en dan bij volledige verzekering om elk risico te dekken. De heer Voogd (Arb.) noemde de mogelijkheid van verloren gaan of be schadiging der schilderijen tijdens een reis naar het buitenland gering. De uitgeleende stukken maken propaganda voor ons museum, want de ware kunst kenner zal dan méér willen bewonde ren en naar Haarlem reizen. Hij had tegen het voorstel van B. en W. om nimmer meer tot uitlenen over te gaan principiële bezwaren. „Wij zijn de rentmeesters van het internationaal kunstbezit", betoogde hij. De gewone mens in het buitenland, die geen geld heeft om te reizen, moet de stukken van Hals kunnen zien, zoals wij graag naar exposities gaan van buitenlandse bezittingen. De heer van Velsen (KVP) was ver heugd over het voorstel. Eén enkel museum in de wereld heeft misschien een zo grote en mooie collectie van één meester als het Frans Halsmuseum, ging hij voort. Onlangs las ik, dat een nieuw en modern toegerust Zweeds schip tijdens de eerste reis verging. Dat stemde tot nadenken. In zo'n schip zou een der Halsen op weg naar Amerika gepakt kunnen zijn en door de onder gang zouden wij dan een onherstelbaar verlies lijden. De collectie dient dan ook intc. thuis te blijven. Hiermede was de heer Proper (Comm.) het niet eens. In 1937 werd te Haarlem de vermaarde Frans Hals tentoonstelling gehouden, waartoe het buitenland zeer vele stukken afstond. Is onze dank nu het sluiten van de museum-deuren? Het zou kleinzielig zijn. Er is in Nederland maar één volksstuk van Hals en nog niet eens in Haarlem, zodat we van de bezitters in het buitenland afhankelijk zijn om ze nog ooit te zien of weer te zien. Radio-Moskou heeft gisteren commentaar geleverd op de resultaten van de Bermuda-conferentie. Het positieve antwoord op het Russische voorstel om in Berlijn een viermogendhedenconferentie te doen houden, noemde de commentator het enige tastbare resultaat van de besprekingen. Voorts zou den allerlei meningsverschillen aan het licht getreden zijn en de kwestie van de vermindering der internationale spanning is niet eens aan de orde gekomen. De Russische radio had weiig waardering voor de samenkomst der Grote Drie. Hierbij doelde hij op zijn verzoek om garanties tegen Duitsland. In West-Duitsland zelf verwacht men weinig heil van de Berlijnse con ferentie. Men verwacht hier, dat de Russen zullen voorstellen de huidige situatie in Europe onveranderd te la ten. Engeland, Frankrijk en Italië zou den hier wel iets voor voelen. Maar de De Russen waren overigens niet de enigen die meenden, dat op Bermuda niet alles van een leien dakje is gegaan. In de Britse pers hadden alleen de con servatieven echt waardering voor de re sultaten, vooral met betrekking tot Ber lijn. De andere bladen toonden zich erg pessimistisch over de komende viermi- nistersconferentie. Men verwacht over het algemeen van Rusland een poging om de huidige status voor onbeperkte tijd te doen handhaven. In Frankrijk zag men voornamelijk een verwijdering tussen Engeland en Frankrijk. Churchill zou de Fransen op „ontoelaatbare wijze" hebben aangespoord lid te worden van de EDG. Churchill zou voorts een ander verdedi gingsplan op basis van internationale overeenkomsten hebben voorgesteld. Minister Bidault, die gisteren uit Bermuda terugkeerde, deelde bij zijn aankomst mee, dat Frankrijk in Ame rika en Engeland „echte vrienden" had. Wel hadden Eisenhower en Churchill hem aangespoord spoedig het EDG-verdrag te tekenen, maar Bi dault had hun geantwoord, dat hij dit graag wenste ter doen, mits Engeland en Amerika begrepen wat daarvan voor hen de consequenties waren. et is reeds volop De cember, de winter maand. Maar de stor men en regenbuien van de herfst hebben we nog te goed en de kennismaking met Ko ning Winter, die in zijn ge volg zo graag vorst en sneeuw meeneemt, is zo vluchtig en oppervlakkig geweest, dat we het ons bijna niet meer her inneren. Met heel verschillende ogen wordt deze uitzonderlijke weerstoestand bekeken. De huismoeder kijkt vergenoegd naar haar weinig slinkende kolen voorraad; de kolenhan delaar beziet zorglijk zijn boeken en contanten, want zijn omzet verloopt zo heel anders als andere jaren; de bloembollenexporteur houdt zijn hart vast, wanneer hij aan zijn veel-te-vroeg uitlopende bollen denkt; ,en in De Bilt werkt men naarstig met ver gelijkend materiaal om op records van vroeger en nu te kunnen wijzen. Menigeen zal er niet over denken, nü een wandeling door park of bos te maken, want „er is toch niets te zien." Maar in deze „winter" is er juist zoveel te zien! Van de verschijnselen die wij er waarnemen, plaatsen sommi ge ons terug in de herfst, die aog steeds niet voorbij is, en andere plaatsen ons enkele maanden vooruit, alsof het voorjaar is. We mogen dan ook gerust zeggen: herfst en lente raken elkaar. Rond half November viel er nog heerlijk te genieten van de herfstkleuren. Bij het hoge hout hadden de herfst kleuren al wel veel van hun pracht verloren, maar toch nog lang niet alles; en het lagere hout gaf toen, vooral bij zonnig weer, nog een overvloed van kleurschake ringen te zien. Slechts heel bloeit en dan menigmaal ook nog een behoorlijke nabloei geeft. Maar wanneer ik door mijn raam kijk, zie ik nu nog, in December, een exem plaar in bloei staan, en vlak ernaast een andere plant met een knop, die bijna aan het bloem-zijn toe is. Van de hortensia's is bijna al het blad nog groen; vele staan nog met hun bloemtrossen te pronken, en nog maar enkele langzaam is het sindsdien achteruitgegaan, en zelfs nü, in December, is nog niet alle blad gevallen. En geven we onze ogen eens de kost, wanneer we door een park komen, of op weg naar onze dagelijkse bezigheden langs de voor tuintjes lopen. De begonia's staan op vele plaatsen nog flink in bloei. Dat de nieu we planten van violen in Juli gezaaid en in October op de perken gezet, in het najaar wat bloem geven, is geen Ongewoon verschijnsel. Maar nu bloeien ze, alsof het Mei is. De lupine is een bloem die reeds vroeg in de zomer dagen geleden zag ik er er gens een paar met bloemen zo gaaf, dat ieder ze direct zou willen accepteren voor kamerversiering bij een hui selijk feest. We vinden nu nog zij het dan povere bloemen bij leeuwenbekje, africanen en anjers. De serin gen zaten rond 15 November practisch nog volledig in blad; een week later was het blad grotendeels afgevallen en.... de nieuwe knop, de voorjaarsbode, was al aan het zwellen. En nu, begin Decem ber, moet men eens de se ringen bekijken, die op plaat sen staan waar ze de zon newarmte goed kunnen op vangen en tegen koude wind beschermd zijn. Daar zijn de knoppen al zo dik, dat men al naar de bloemknop zelf gaat uitzien. Vanzelfsprekend is dan ook aan de ribes, die al veel vroeger dan de sering de lente verkondigt, nu al wekenlang het nieuwe leven zichtbaar. Onder het sierhout treft men trouwens heel wat soorten aan, die nu nog in hun winterslaap moesten zijn, terwijl het nieuwe leven er al in krioelt. (Of is het nog het oude leven van de voor bije zomer?. Bijna elke keer dat men op pad gaat, ontdekt men andere soorten, die min of meer in blad komen of enkele bloemen dragen. En kijken we eens naar de bloembollen in de tuin. An dere jaren komen zij pas na de jaarwisseling hun kop bo ven de grond steken, nu zijn ze al drie, vier weken pre sent. Of al deze vervroegde voorjaarsverschijnselen winst betekenen, valt sterk te be twijfelen. Immers, het ligt voor de hand dat er nog wel eens een periode van vorst zal komen vóór het zomer is. En dan zou het wel eens een heel laat voorjaar kun nen worden. Maar denk niet dat er nü niets te zien is. Integendeel, er zijn nu buiten heel uitzonderlijke dingen te zien. M. VAN THIENEN kwestie van de Duitse hereniging zou hiermede van de baan zijn. Mogelijk zullen de Russen zelfs een non-agres siepact voorstellen. In Berlijn zelf be reidt men zich vooruit lopend op het Russische antwoord reeds voor op de conferentie. De stad verwacht min stens vierduizend bezoekers. De hotels krijgen een extra beurt en er worden reeds voorraden van levensmiddelen, kolen en souvenirs ingeslagen. Intussen hebben de artsen premier La niel toegestaan Donderdag samen met Churchill terug te vliegen. Zijn toestand is bevredigend en hij heeft gisteren het bed verlaten. Donderdagavond gaat hij met de door Churchill gecharterde stra- tocruiser „Canopus" terug naar Londen waar de Britse delegatie uitstapt. Laniel vliegt daarna door naar Parijs, waar hij Vrijdagmiddag wordt verwacht. Hij moet nog kalm aan doen. Een helaas ongewoon vrolijk de bat ontspon zich gistermiddag in de Haarlemse gemeenteraad over het voor stel een crediet van f 1750 te verlenen voor de aanleg van een permanent plantsoentje op het rondpoint aan de Grote Markt. De geraniums die de ge hele zomer met hun vurig rood de waardige grijsheid van de historische omgeving deugd deden, zijn in de herfst verdwenen en nu moest de raad maar uitmaken of we tot het stenen tijdperk of tot de naam van bloemenstad zullen terugkeren. De burgemeester, warm voorstander van een plantsoentje, was op z'n best en het woordenspel nam op een gegeven ogenblik zulke afmetingen aan, dat mejuffrouw Boisius gewaagde van „tijdelijkheid in de geringst moge lijke vorm", terwijl mr. Cremers meer voor het eeuwige voelde, al wilde hij dit voor het tijdelijke verwisselen als er anders niets bereikt zou worden. Dan kwam er nog een feestneus in het ge ding, gebonden op het hart van Haar lem; een asphaltlelie, Loutje Koster, terwijl het college van B. en W. ten slotte de minderheid werd van de meerderheid, of omgekeerd. Hoe het zij, men kan uit onderstaand verslag ge waar worden, dat ernst en humor sa men leidden tot de begrafenis van het bloemeneilandje, waarbij tot geruststel ling van de voorstanders gevoegd kan worden, dat over drie weken de geringst mogelijke tijdelijkheid de opstanding mogelijk zal maken. De heer Schippers (K.V.P.) meende, dat de Verkeerscommissie in deze zaak gekend moest worden, daar in de con structie van de Grote Markt zeer wordt ingegrepen o.a. doordat het trottoir minder betekenis zal krijgen. Ook de Schoonheidscommissie moet een woord je meespreken. De heer Soffels (V.V.D.) belichtte de Tegen onze goede wil kan geen mens iets beginnen, j ruimtelijke werking van de Markt en wenste haar historische betekenis niet te laten wegdrukken door aandacht voor bloemen. Een vriend van dit raads lid merkte deze zomer, toen hij het plantsoentje zag, op: Haarlem heeft toch wel een extra feestneus opgezet, waar mede de situatie aardig getekend was. Spr. zou wel wat voelen voor een tijde lijke beplanting in het bollen- en zo merseizoen. Nadat verschillende andere sprekers hun zienswijze kenbaar hadden ge maakt, verklaarde de voorzitter zich onvoorwaardelijk voorstander van het bloemeneiland, in tegenstelling tot de voorwaardelijk tijdelijke, de voorlopig permanente en de onvoorwaardelijke tegenkanters. De bezwaren zijn, aldus spr., van aesthetische en historische aard. Men moet echter de feiten accep teren zoals ze nu zijn en niet te zeer vasthouden aan het karakter dat de Markt in het verleden had. De stenen Markt van weleer is exit. Alle verkeer komt er samen, in dit hart van Haarlem. Vraagt ge mij, ging spr. voort, dan leidt onze onvol prezen Markt aan een overdaad van klein-meubilering, door masten, palen etc. Daardoor wordt de ruimtelijke werking zeer verstoord. Het asphalt is ook niet mooi en passend en dan wil il: nog niet eens zo on-Haarlems zijn, om te wensen, dat Loutje van de Grote Markt zou verdwijnen, van wege die ruimtelijke werking. Laat men, besloot de burgemeester, de proef van het blijvende nemen en valt ze verkeerd uit, dan is er nog geen man overboord. Hij hoopte, dat de raadsleden dwars door het fractiebeleid heen hun stem in deze niet-politieke kwestie zouden uitbrengen en daardoor hoopte hij het voorstel er door te krij gen. De heer Spek (A.R.) diende een motie in om een tijdelijk plantsoen aan te leg gen, maar dat noemde de voorzitter destructief. De motie zou het „eeuwige" wegdringen en daarover diende eerst gestemd te worden. Over drie weken kan de kwestie dan weer aan de orde komen. Mej. Boisius (K.V.P.) kon wel meegaan met de geringst moge- Diepgaande besprekingen hebben in de betrokken commissie plaats ge had, verklapte wethouder Geluk (Arb.). De directeur, de heer Baard, heeft verklaard, dat hij de verant woordelijkheid niet meer durft ta dragen voor het transport van een specimen der unieke collectie schut- terstukken. In 1939 werden enkel© Halsen aan Amerika geleend; de oorlog brak uit en eerst in 1946 kwa men ze terug. Ze hadden ernstig® schade geleden, die gelukkig hersteld kon worden. Nu zijn velen van me ning, dat de huidige techniek het risico van transport practisch nihil maakt, maar de heer Baard heeft kortgeleden anders ervaren. Hij reis de met een „Hals", welke in Londen geëxposeerd was, terug naar Holland, toen z'n schip in de Theems tengevol ge van de mist werd aangevaren. Ge deeltelijk liep 't vol water en 't kunst bezit kon maar net gered worden. Is het een wonder, vroeg de wet houder, dat de heer Baard door on rust bezield is en er niets voor voelt verscheping van een stuk naar New York met zijn verantwoordelijkheid te dekken? Er zullen minder tentoonstellingen van buitenlands kunstbezit georgani seerd kunnen worden. Duitsland vond schatten terug, maar had geen musea en zocht een uitweg in het buitenland. Dat is nu voorbij. Italië leent de meest waardevolle en belangrijkste werken niet uit, zomin als Vaticaanstad of the National Gallery in Londen. Het is in derdaad waar, ging spr. voort, dat de genre-stukken van Frans Hals over de gehele wereld aanwezig zijn, maar de schutterstukken vormen een cyclus en zijn uniek. Bezoekers van het Frans Halsmuseum moeten de collectie te allen tijde in haar geheel kunnen be wonderen. De heer Voogd (Arb.) zocht een tus senvorm door een voorstel, waarin werd vastgelegd, dat de Halsen min stens zes maanden achtereen in het museum zouden moeten zijn. De voorzitter wilde echter eerst stem men over het voorstel van B. en W„ dat er maar precies doorkwam en de Halsen voor goed binnenshuis doet houden. De f 100.000 Is gevallen op lotnummer 4716. De premie van f 30.000 is op een prjjs van f 2000 gevallen op lotnummer 17113. Alle series van het lot, waarop de honderdduizend is gevallen, zijn ver kocht door collectrices van de staats loterij. Twee series werden verkocht in Amsterdam, t.w. de B. serie door mej. J. van Tongeren en de C. serie door mej. A. M. Brinkman. De A. en de D. serie van het lot wer den resp. verkocht door mevr. A. Stok visKoningswinter te Eindhoven en door mevr. J. W. Lamboo—van der Krogt te Voorschoten. Op lotnummer 17036 viel een prijs van f 10.000. De A-serie is in handen van enkele clubjes werknemers, werkzaam bij Phi lips. De Serie is verkocht in twee kwart loten, twee twintigjes en vier tientjes. Een groep gemeentewerklieden in Voorschoten, die een half lot van nr. 4716 had gekocht, toonde zich bijzonder verheugd met deze plotselinge Kerstver rassing, waarop zij alleen in hun dromen hadden gehoopt. De rest van het halve lot werd verkocht in enkele „tientjes en „twintigjes". Het Noorse instituut voor de Nobel prijzen heeft vandaag tijdens een een voudige plechtigheid de Nobelprijzen voor de vrede uitgereikt aan de Ameri kaanse generaal George Catlett Marshall en aan dr. Schweitzer. Een schitterend gezelschap was in de aula van de uni versiteit van Oslo bijeengekomen om de uitreiking bij te wonen. Koning Haakon van Noorwegen bevond zich op de eer ste rij. Generaal Marshall besteeg zelf het podium om de Nobelprijs voor de vrede 1953 te aanvaarden. Even tevoren had de Franse ambas sadeur Louis de Monicault de vredes prijs 1952 namens dr. Schweitzer, die niét persoonlijk uit Afrika naar Osïo had kunnen overkomen, in ontvangst genomen. (Eigen bericht) De minister van Oorlog en Marine heeft bepaald dat de voor de kostwin nersvergoedingen geldende gezinsmaxima m.i.v. 1 Jan. met 5 pet. worden verhoogd. Advertentie BaRTEIJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 (tot Vrijdagavond) Zwaar bewolkt met verspreide op klaringen en op vele plaatsen mist. Overwegend droog. Weinig verande ring in temperatuur. Aanvankelijk zwakke veranderlijke wind, later zwakke tot matige wind uit Zuide lijke richtingen. Zon: 8.38-16.29. Maan: 11.56-22.16. lijke vorm van tijdelijkheid. Nou ja.... en toen werd er gestemd. Het voorstel werd verworpen met 21 tegen 16 stem men. Tegen alle leden van de K.V.P A.R. en C.H. Vóór de P.v.d.A. op twee leden na (dwars door het fractiebeleid heen) en de communisten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1