Burgemeester Cremers is een Haarlemmer geworden echte R.K. school aan Richard Holkade niet te groot opgezet Hoofdbode Prikker vanmorgen in het stadhuis gehuldigd 'hz.zftSï ht"vss.7- Restauratie der Maastrichtse gobelins 1 DE MOZES-CYCLUS THANS GEHEEL GEREED Een bril? ïSJTSS^bI I ctï f Coornhertlyceum dient een pannendak te krijgenzegt architect Van Velsen Ontwikkeling in Haarlem Oost Zuid in het geding gebracht en Koninklijk onderscheiden \£m lüakh huw? Haarlemse werkplaats vooreerst van cultuur-historisch belang Hoe spelen de R.K. clubs? 3 jaar en 6 maanden voor belasting fraude GEMEENTERAAD YAN HAARLEM W armwaterbeschaving Haarl. Kleding Centrale Kapelaan Schipper neemt afscheid Leuke raad 40 jaar in dienst der gemeente HOLLAND-NAUTIG Vervalsing handtekening vanmorgen berecht Nagalm van Sinterklaas GEEN NACHT ZONDER MATRAS! HAARLEMS MATRASSENHUIS EE DERMA NN IA AT EERLIJ Si Plein 33 - Telefoon 13000 DONDERDAG 10 DECEMBER 1953 PAGINA 2 „Warmwaterbeschaving" Grote sortering COSTUUMS zonder vooruitbetaling Burgerlijke Stand Kanttekeningen bij een bad Openlucht school in Coornhertlyceum 3) I I I I I I I ITTO wmw- Faillissement binnenkort te verwachten Rechercheur N.S. tot 1 jaar en 3 mnd. veroordeeld STILLE ARMEN Jubileum N. Vergunst Aalsmeerse bloemenkweker veroordeeld HEEMSTEDE „Kerst Goede Daad" Tentoonstelling „De Vredesduif" ZANDVOORT Politie-voetbal AUTGRIJLES? Beurs van Amsterdam Beurs van New York Het was weer over zevenen, toen we met een blocnote tot op de randen vol geschreven het Prinsenhof verlieten. Die Haarlemse raad laat het er tegen woordig niet bij zitten. Hij bouwde scholen en huizen met en zonder pan nen, betrok de Grote Markt in een grootse historische visie, legde de Frans Halssn in ons wereldberoemd museum levenslang huisarrest op, huldigde de warmwaterbeschaving en deed zelfs aan humor, waardoor de vergadering beslist gezellig werd. De burgemeester was kennelijk in zijn sas met de lieve woorden, welke mevrouw ScheltemaConradi hem aan het begin van de zitting toevoegde bij gelegenheid van zijn herbenoeming. „Moge de ver houding en de samenwerking tussen u en de raad steeds zo zijn als in de afgelopen periode," zei de edelachtbare. Wij haasten ons ter instructie van de lezer daar bij te voegen, dat die samenwerking zonder één wanklank was. Trouwens, mr. Cremers bleek er trots op te zijn in de zes jaar, dat hij eerste burger der stad is, een echte Haarlemmer te zijn geworden. De eerwaarde broeders op de publieke tribune glimlachten; zij wisten toen nog niet, dat het vier uur zou duren vooraleer het punt „bouw van een katholieke school aan de Richard Holkade", waarvoor zij gekomen waren, in discussie zou komen. Het Angelus luidde, toen „l'heure des dames" begon, het steekspel over die school tussen de dames Scheltema en Bolsius. Bij de behandeling van de ingekomen stukken werd door wethouder Happé (Arb.) in den brede gesproken over de verstrekking van de huurmachtigingen, over welk onderwerp wij in ons blad van gisteren uitvoerige mededelingen hebben gedaan. Na de revue vroeg de heer van Velsen (K.V.P.) naar aanlei ding van de komende huurverhoging, wat er gedaan wordt met het geld, dat tengevolge van deze maatregel in kas komt. Wethouder Happé deelde mede, dat hij gaarne bereid was over een en ander meer te zeggen na bestudering van verschillende zaken, de huurver hoging betreffende. Naar aanleiding van de herziening, welke in voorbereiding is, van de uit breidingsplannen „Zuid-West", „Noord" en „Omgeving Kleverlaan" vroeg de heer van Velsen, welke de principiële moeilijkheden zijn, waarover zijdelings in het voorstel wordt gesproken. Wet houder Happé antwoordde, dat er geen principiële moeilijkheden zijn, maar dat er op het ogenblik hard gewerkt wordt aan de definitieve plannen, zodat een beslissing spoedig is te verwachten. Het verlenen van een voorschot aan de R.K. Woningbouwvereniging St. Bavo-Oost voor de bouw van een com plex woningen aan de Hannie Schaft- straat leverde een „warmwater"-discus- sie op tussen de heer Hennevelt (C.P.N.) en de wethouder van Openbare Werken. De heer Hennevelt betoogde, dat de huur in werkelijkheid hoger is, dan die, wel ke in het voorstel werd genoemd. Hij vond het niet juist, dat de bewoners verplicht worden een geyser te nemen. Wat te doen met mensen, die reeds in het bezit van een geyser zijn, of die er zelf een willen kopen? De heer Silvis (A.R.) vroeg of er re kening is gehouden met de hygiënische verzorging in de nieuwe wijk door het bestemmen van bepaalde percelen voor kruisverenigingen en dergelijke. Wethouder Happé zeide, dat de hoge huren een sociaal probleem vormen. De enige uitwijkmogelijkheid is om mensen, die een dergelijke huur niet kunnen betalen, te laten wonén in goedkopere woningen. Doch deze mo gelijkheid is slechts zeer beperkt. De loonsverhoging zal enigszins tegemoet komen aan deze nijpende kwestie. Hij was het niet met de heer Hennevelt eens, dat de kosten van de geyser zonder meer geteld moeten worden bij de huur. Een geyser bespaart bij voorbeeld de kosten van een bad, ter wijl het warm water ook nog voor andere doeleinden gebruikt kan wor den. Door het aanbrengen van derge lijke installaties in de huizen beogen B. en W. het bevorderen van de „warmwaterbeschaving", aldus wet houder Happé. Tevens is er voor de huurder geen enkel risico meer aanwezig, terwijl men eveneens weet, dat men niet meer dan dat bepaalde bedrag moet betalen. Het is een vaststaand bedrag, dat niet meer, maar ook niet minder zal worden. In de toekomstige Parkwijk zullen behoorlijke Advertentie in prachtige modekleuren JANSSTRAAT 63 —.HAARLEM KERKSTRAAT 8 BEVERWIJK Kapelaan M. Schipper van de paro chie van, O. L Vr. van Zeven Smarten, die benoemd is tot rector van Heliomare te Wijk aan Zee, heeft Woensdag af scheid genomen van zijn parochie in het K.A.J.-gebouw. Hij werdl toegesproken door pastoor v. Eeden en door de voor zitters van St. Caecillia, KAJ. Katholiek Thuisfront en leden van de H. Familie. Allen spraken hun spijt uit over de overplaatsing en drukten hun waarde ring uit voor het vele nuttige en prach tige werk. ciat hij tot stand heeft ge bracht. Hij mocht verschillende geschen ken onder couvert in ontvangst nemen. Talrijke parochianen woonden zijn af scheidsbijeenkomst bij. GEBOREN: H. M. MetzJanssen, z; M. J. de BlécourtWaardenburg, z; E. M. A. Slooffvan der Vlies, d; C. J. van AanholtHanzon, d; J. B. van Ma- risAlders, d; C. Schaapvan Wees, d; A. de JagerLimbach, 2 d. ONDERTROUWD: L. Chr. van Lent en J. A. M. Heeremans; H. J. van Straaten en M. C. van der Blom; J Feenstra en W. M. Samblowski; G. F. Fictoor en J. A. Harren; P. Tèrol en M. G. Mooy; J. Vorstenbosch en E. W. Brinkhof; B. A. Steevensz en J. N. Aal; A. de Vries en A. M. C. van Leuven; H. van der Linden en J. Dekker; J. Vermeer en A. M. Schlöffel- W. Schild- meijer en F. Bauer; M. F.' Bakker en H. van Bentem; J. Luiting en M. van Stijn; C. P. van Meurs en P. W. Gar- sten; L. J. A. Broeken en M. J. H. Kok; P. J. F. van der Mije en J. Schoon; F. C. Somers en J. Jongman; Ch. Ligtvoet en M. C. Ran; P. van den Raadt en A. Frölich. GETROUWD: 9 Dec.: W. F. Stork en S. G. A. van Dierme; J. Chr. van de Haterd en E. H. van den Eijnde- J. Cijs en E. Draaijer; J. J. F. Damshui- zer en J. H. Lutz: P. C. Schmidt en J. Koper; P. D. van Wees en A. M. Kuij- ken; H. Th. Baay en C. E. Castien; H. Kamper en C. J. M. Straathof- I. J. Postma en J. Sijtsma; C. F. J. Wempe en D. Chr. van Reeden. hygiënische voorzieningen worden ge troffen en wel gecentraliseerd. Het voor stel van B. en W. werd aangenomen. De heer van Leeuwen (Arb.) maakte enkele kanttekeningen bij het voorstel, om voorzieningen te treffen aan de zweminrichting aan de Delftlaan. In 1952 werd door de G.G.D. een rapport uitge bracht, waaruit bleek, dat het een en ander moest gebeuren. De winter van 19521953 heeft niets positiefs opgele verd en het rapport van Openbare Wei ken kwam eerst in de zomer van dit jaar op tafel. Wethouder Geluk meende, dat het rapport van de G.G.D. niet concludeer de, dat het baden enig gevaar opleverde, wel drong het aan op zuivering van het water. Hiervoor zou een betonnen kuip nodig zijn, doch B. en W. zijn van me ning. dat niet te grote kosten moeten worden besteed in verband met de he dendaagse begrippen op het gebied van de inrichting van zwemgelegenheden. Dat het rapport van Openbare Werken zo laat was, was te wijten aan de drukke werkzaamheden van deze dienst. De gelden, welke besteed zullen worden aan kleine verbeteringen, zullen op de begroting van 1954 gebracht worden. De discussie over de openluchtschool in het Coornhertlyceum hebben de ge moederen van de verschillende raads leden nogal bezig gehouden en leverden ten laatste nog een motie op van de heer van Velsen. De heer Wensing (C.H.) merkte op, dat de plafondverwarming nogal enige bezwaren heeft. Zij werkt traag, terwijl de kosten van aanleg geschat moeten worden op minstens f 20.000. Is er geen onevenredigheid tot de andere scholen, nu de raad van het Coornhertlyceum een modelschool gaat maken? Wat zijn de consequenties voor nog te bouwen scholen. Tevens drong hij er op aan, dat de verwarming aangelegd zou wor den door Haarlemse installateurs. De heer van Velsen had alleszins waarde ring voor het mooie plan, maar opperde bezwaren ten aanzien van het dak. Hij vond het jammer, dat zo'n belangrijk gebouw een dak van papier krijgt in- plaats van een van Nederlandse pannen. De heer Voogd (Arb.) wilde deze De gemeenteraad van Haarlem was gisteren nu en dan beslist leuk. De heer v. Velsen pleitte voor een pannendak op het Coornhertly ceum, waarop de heer Albrecht (P.v.d.A.) antwoordde, dat hij een kans zou maken als het rode pan nen zouden mogen worden. Even later kwam het voorstel aan de orde om het plantsoen op de Grote Markt permanent te maken. De P. v. d. A. was er voor. „Zeker vanwege rode tulpen op de eerste dag in Mei", riep een raadslid. De communist Hennevelt vond dit al lemaal te eenzijdig en wilde in de winter in dit plantsoen wit-gele heesters planten, om de K. V. P. gunstig te stemmen. Toen de school aan de Richard Holkade een vrou welijk duel opleverde, sprak mejuf frouw Bolsius over roomspuiten, waarop in de achterhoek van de raad werd gevraagd of het beslist room-se spuiten moesten zijn. Sjonge, sjonge, wat 'n middag.' In de vorige raadsvergadering van Haarlem werd medewerking verleend voor de bouw van een R.K. zevenklas- sige bijzondere school voor Voortgezet Gewoon Lager Onderwijs aan de Richard Holkade. Dit project houdt re kening met de stichting van zeven klas- senlokalen en vijf vaklokalen (te we ten: een handenarbeid-, een huishoud en een kooklokaal benevens twee hand werklokalen). De kostpn inclusief de in richting werden geraamd op f 456.000. De verstrekking van deze gelden heeft gisteren in de raad geleid tot een uit gebreid debat, dat culmineerde in de vraag, of wel twee handwerklokalen nodig waren. Met andere woorden of de school te groot opgezet was of niet. Mevrouw Scheltema Conradi (V.V.D.) had bezwaar tegen de omvang én de aard van de school op onderwïjsgron- den. De school is goed opgezet, maar enigszins royaal. De spreekster meende, dat het onderwijs in handwerken en naaien best in één klasselokaal gegeven kan worden, zoals in andere V.G.L.O. scholen. Als het stadskwartier zich ver der ontwikkelt kan nog bekeken worden of een tweede naaizaal nodig is. Verder was spreekster van mening, dat het huishoud- en kooklokaal het huishoud- onderwijs te ver voert. Dit onderwijs voor meisjes hoort in het verband van de nijverheidschool. Mejuffrouw Bolsius was het met haar opponente eens, dat de eigen nijver heidsfeer te prefereren is. Maar het meisje, dat geen huishoudschool bezoekt moet toch, voor het een gezin gaat vor men, voorbereid zijn. Zoals de toestand nu is zullen de huishoudscholen in de komende jaren gebrek aan leerkrachten en ruimte hebben. Daarom is de V.G.L.O.-vorm zo toe te juichen. In Haarlem-Noord is de ervaring, dat de belangstelling steeds groter wordt. De nieuwe school in Oost zal een evenbeeld zijn van die in Noord en hopelijk eveneens een zegen voor de meisjes worden, die haar bezocht hebben. Spreekster uitte haar waardering voor de poging van het schoolbestuur om de katholieke be volking van Haarlem-Oost een goed toegeruste school te geven voor de meisjes tot 15 jaar. Mejuffrouw Bolsius vond het jam mer, dat een reële en zakelijke vrouw als haar opponente in dit geval een ze kere kortzichtigheid aan de dag legde. Streeft zij niet naar het ideale bereik bare? Teveel schoolruimte hebben wij voorlopig niet en de klassen zijn veel te groot. Voor naaionderwijs is opeénpak- king van leerlingen zeer ongewenst. Er kan niet ontkend worden, dat de school op het ogenblik nog enige ruimte heeft, maar voor de bouw gereed is zal zij precies passen. Het zou dan ook te be treuren zijn als na het gereedkomen van de bouw een handwerklokaal zou moe ten worden aangebouwd. De kosten zouden dan veel groter zijn. Iedere school wil haar eigen sfeer be houden, zo besloot spreekster, waarbij de persoonlijkheidsvorming van de leerling van het grootste belang is. De opzet van deze school garandeert een rust onder de leerlingen. De heer Voogd stelde twee vragen, staat het met de te verwachten aanwas van de voor deze school ge eigende leerlingen? Als het tweede naailokaal vervalt, wordt dan het leer. plan gestagneerd? De heer Wensing (C.H.) voegde er een derde vraag bij, n.l. kan het naai. onderwijs in het theorielokaal gegeven worden? Wethouder Geluk zeide, dat men op het standpunt kan staan, dat dit onderwijs zeer ver de kant opgaat van dat op de huishoudschool. De wet laat de vorm echter toe. De meerderheid van de Commissie van Onderwijs uit de raad wenste het tweede naailokaal nog niet te bouwen, maar B. en W. zijn er wel voor en hebben dé situatie nog eens uitvoerig nagegaan. Het aantal uren voor het algemeen vormend on derwijs, was op 8 a 9 gedacht. Maar nu blijkt, dat de vakuren 14y2 van de 28 uitmaken voor de zevende" klas en 15 van de ruim 27 voor de achtste klas, De indeling m vakgroepen is zo, dat de leslokalen in sterkere mate bezet zijn. Er kan geen leslokaal gemist worden, tenzjj een zeer ingewikkeld rooster wordt ontworpen en elk ogenblik rou leringen plaats vinden. Het ligt voor de hand, dat het aantal leerlingen, na het gereed komen van de school, belang rijk groter zal worden. De voorzitter van de R.K. Schoolraad heeft verklaard, dat deze school centraal gedacht is voor de kinderen uit Zuid en Oost. Er is echter nog een factor, want ook het gewoon lager onderwijs komt in moei lijkheden De jongensschool van de Broeders is te klein en voorlopige op lossingen buiten het gebouw zijn ge vonden. De V.G.L.O.-school kan de Broeders, zolang er geen nieuwe lagere school is, helpen. Spreker wees er ten slotte nog op, dat meer naar het Oosten van de stad ook een nieuwe parochie zal worden gesticht. Bij de replieken werd mevrouw Scheltema zeer boos. Zij verweet de wethouder, dat hij nu met heel andere cijfers was gekomen, waardoor niet meer te discussiëren was. Haar fractie zou zich echter aan de oude cijfers houden. De heer Voogd deelde mede. dat hij zich niet tegen het voorstel zou ver zetten, maar ook niet con amore zijn stem kon geven, omdat de cijfers van het schoolbestuur voor hem moeilijk te controleren zijn. Het crediet werd verleend met 27 tegen 4 stemmen. Tegen alleen de V.V.D. Hoe school perfect maken binnen het nood zakelijke, anders bereikt men een ideale schooibouw nooit ofte nimmer. Mejuf frouw Bolsius was het hiermede eens, terwijl zij dezelfde bezwaren had als het C.H.-raadslid, wat betreft de ver warming. Wethouder Geluk schetste de behoefte aan scholen met licht, lucht en ruimte. De gekozen verwarming is in gebruik ideaal en goedkoper; de warmte deelt zich mede aan de vloer, wanden en plafond. Wethouder Happé nam het dak voor zijn rekening. Een pannendak voldoet niet aan het aesthetisch aanzien van de school, zo luidde zijn mening. Mejuffrouw Bolsius zeide dit voorstel te zullen ondersteunen, maar zij wilde daarmee niet zeggen, dat het verwar mingssysteem overal moet worden toe gepast, omdat het Coornhertlyceum zo'n installatie krijgt. De heer van Velsen diende een mo tie in, waarin hij uitdrukking gaf aan de wens, dat het hoofdgebouw zou worden afgedekt met een pannendak. De heer Albrecht (Arb.): „Als het rode pannen zijn, dan heeft u een kansje." Tevens vroeg hij B. en W. prae-advies uit te brengen. Er komt vertraging in de aanbeste ding, wanneer de raad zich met het werk van de architect wil gaan be moeien, zei wethouder Happé. Hij verzocht de heer van Velsen zijn mo tie in te trekken, terwijl hij hem be loofde, dat B. en W. zullen bekijken of het mogelijk is alsnog een pannen dak te doen aanbrengen. De heer van Velsen ging hiermede accoord. Een crediet van f 164.000 werd ver leend voor de stichting en eerste inrich ting van een gebouw ter uitbreiding van de R.K. lagere school aan de Timor- straat. Het voorstel inzake het bouwen van kleedhuizen op enkele gemeentelijke sportvelden werd tot de volgende ver gadering aangehouden. Voor het filiaal van de Stadsbibliotheek in Oost werd f 10.300 toegestaan. De speeltuinvereni ging „Flevo" kreeg een garantie van f 8500 voor de bouw van een clubhuis aan de van Oosten de Bruynstraat. Het Slachthuis krijgt een les- en demon stratielokaal (f 5000) voor de slagers cursussen. Aan de hoek OrionwegSteenbok straat werd grond voor particuliere woningbouw verkocht en Nazorg mag een „warenhuis" van f 10.000 aan de Schalkwijkerweg bouwen. Voor de behandeling in de raad van de onderwerpen betreffende de kunst schatten in het Frans Halsmuseum en de aanleg van een plantsoen op de gro te Markt zie men pag. 1. Het secretariepersoneel en vele per soneelsleden van andere afdelingen be gonnen vanmorgen wat later met hun werkzaamheden, en die vertraging had een geldig excuus. Zij hadden zich ver zameld in de oude raadzaal van het stadhuis, die als plaats van huldiging was ingericht voor de jubilerende hoofdbode H. C. Prikker, vandaag 40 jaar in dienst der gemeente. In aanwe zigheid van zijn echtgenote luisterde hij naar de eerste spreker, burgemees ter mr. P. O. F. M. Cremers, die hem Advertentie hoe minder voedse' t0fmnal ,.it vrees voor de na elke maal- tijd optredende klachten, zoals neesmiddelen - leverancier een lucseas. MAAG CACHETS fsmoakïdos,! Isnel, zeker BIOSCOPEN: Rembrandt: „Rashomon". Volwassenen. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Betaalde liefde". Strikt volwasse nen. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Moulin rouge". Volwassenen. Tij den 2, 6.45 en 9.15 uur. Lido: „A en C ontmoeten Captain Kidd". Boven 14 jaar. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „De halfbloed". Boven 14 jaar. Tijden 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De zonen van de musketiers". Boven 14 j. Tijden 2 en 8 uur. Minerva-Theater: „Ditte, een mensen kind". Volwassenen, 8.15 uur. Vrijdag 11 December Stadsschouwburg: Ned. Kamerorkest m. m. v. Jo Vincent. Leden van G. en W„ 20 uur. TENTOONSTELLINGEN Palestina diorama's, Schotersingel 117a, Bijbelse voorstellingen. Geopend van 1012 en 1417 uur. Teylers Museum. Geopend van 11—17 u. (behalve Maandag). Frans Halsmuseum: Permanente exposi tie van nieuwe aanwinsten. Dagelijks van 1016 uur. Zondag van 1316 uur. Kunsthandel Leffelaar: Wagenweg 102: „Le musée chez soi". De Werkplaats voor Antieke Textiel, die gevestigd is in enige lokalen van een schoolgebouw aan de Jan Nieuwen- huizenstraat, is gereed gekomen met de restauratie van het Maastrichtse tapijt „De Rots", dat gedurende enige uren voor de pers ter bezichtiging werd ge steld, voor welke gelegenheid uit het gehele land belangstelling bleek te be staan. Er komt daar wel eens meer een restauratie gereed, en hoewel de ze ven jaren arbeid, die gemoeid zijn ge weest met het herstel van dit gobelin, enige ruchtbaarheid wettigt, is dit toch niet de juiste reden van deze kortston dige expositie. De beëindiging van de werkzaam heden aan het 31 vierkante meter grote wandtapijt vormt tevens de afsluiting van de restauratie van de eerste cyclus van vijf gobelins, voorstellende de Geschiedenis van Mozes, die na de oorlog is ondernomen. Speciaal dit doek, dat op het oog slechts kleinere voorzieningen behoef de, is een groot avontuur geworden. Maastricht zijn exclusieve culturele be zit heeft bejegend, bleek eerst later, toen het doek veelvuldig in de handen kwam, dat alle zijden garens geheel verteerd waren. Men heeft de verpoe- derende antieke zijde er in oppervlak ten van enkele vierkante centimeters tegelijk uit verwijderd en de uitgeno men vlakjes opnieuw geweven. De wolkenpartij, een vlak beslaande van vierkante meters aaneengesloten zijde weefsel, heeft één weefster gedurende twee volle jaren bezig gehouden. Dit meisje, Jennie Kokernoot, die op 15-jarige leeftijd in de werkplaats werd aangenomen, bleek een natuurtalent te zijn voor dit werk en heeft zich al spoe dig ontwikkeld tot een onmisbare kracht, die in de Maastrichtse cyclus zeer belangrijk werk heeft verzorgd. Een vermeldenswaardige samenloop mag het heten dat zij haar weefwerk begonnen is met de Maastrichtse Mozes- cyclus, en dat de beëindiging van dit werk tevens het einde van haar werk- Door de goede zorgen waarmee zaamheid in de werkplaats betekent. Zij In de werkplaats tot herstel van antiek textiel is men bezig met de restauratie van de serie wand tapijten van Mozes" uit het stad huis te Maastricht. Als laatste is gereed gekomen het tapijt „Mozes slaat water uit de rots". gaat binnenkort met haar man, even eens een wever, scheep naar Australië. Het doek dat wij bezichtigd hebben en dat nog dezelfde dag de werkplaats voorgoed verlaten heeft, is voortreffe lijk hersteld. De lUeur is fris als van een nieuw werkstuk en de restauratie is onzichtbaar in het geheel opgenomen. Door opdrachten uit Maastricht en Nijmegen is nog voldoende werk onder handen om de werkplaats enige jaren bezig te houden. Voordat dit beëindigd is moeten echter nieuwe opdrachten bin nen komen, want onderbreking van de werkzaamheden zou noodzakelijk de sluiting van de werkplaats tot gevolg hebben. Als dit vakbekwame en eerbie dig werkende team uiteen zou vallen, betekent dit tevens dat alle antieke gobelins onherstelbaar zijn, omdat het de enige werkplaats is die dit werk op een wetenschappelijk verantwoorde wijze aan kan. Met voldoende cultureel besef bij de overheden, die meestal ook de eigena ressen zijn van antieke tapijten, en met een zakelijk gerichte bedrijfsleiding, die ook van buiten de grenzen werk weet aan te trekken, kan dit onheil voor de historische, onvervangbare cultuurgoe deren die de gobelins zijn, afgewend worden. J namens B. en W. van harte gelukwens- J te. Hij noemde de heer Prikker een sie raad en een visitekaartje van het stad huis. Het was hem een genoegen mede te kunnen delen, dat H.M. de Koningin de heer Prikker had onderscheiden met de ere-meóaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. Onder applaus speldde de burgemeester de onderscheiding op de revers van de ju bilaris. Z'onder diploma's, zo ging mr. Cremers voort, is het alleen maar mo gelijk hoofdbode te worden, als men over buitengewone kwaliteiten be schikt. U hebt bewezen die te bezitten. Tot slot bood mr. Cremers hem de ge bruikelijke oorkonde aan voor 40 jaren trouwe dienst. De gemeentesecretaris, mr. H. E. Phaff, feliciteerde de heer Prikker na mens hemzelf en het gehele secretarie- personeel op hartelijke wijze. U ver tegenwoordigt het gezag, en het feit, dat het hoogste landelijke gezag Uw verdiensten heeft erkend, schraagt te vens het plaatselijk gezag aanzienlijk. De wijze, waarop U met het publiek omgaat, neemt iedereen voor U in. Langs slinkse wegen, aldus mr. Phaff, zijn wij achter Uw hartewens gekomen en het is mij een genoegen deze namens secretarie en inca&sodienst in vervul ling te doen gaan. Deze vervulling be stond in de aanbieding van een fraaie gemakkelijke stoel. Bode Meijer bood als laatste spreker zijn gelukwensen aan. Daarna bestond er voor de talrijke aanwezigen gele genheid de jubilaris persoonlijk de hand te drukken, waarvan uiteraard 'n druk gebruik werd gemaakt Behalve de burgemeester en mr. Phaff waen van het gemeentebestuur aanwezig de wethouders D. J. A. Ge luk en A. J. M. Angenent. Om 10 uur werden belangstellen den van buiten het stadhuis toegelaten om de heer Prikker te feliciteren. Naar wij vernemen kan als vrij zeker worden aangenomen, dat de Haarlemse rechtbank binnenkort de N.V. Holland- Nautic in staat van faillissement zal verklaren, omdat er geen termen aan wezig blijken, te zijn om de voorlopig verleende surséance van betaling voort te zetten. De 82 ontslagen medewerkers van de N.V. Holland Nautic, die op maandsala ris werken, hebben een iets gunstiger regeling gekregen dank zij een goede samenwerking tussen directie, bewind voerders en de bij de onderneming be trokken banken. De banken zijn name lijk garant voor de opzegtermijn die thans respectievelijk op 15 en 18 Januari is gesteld. r De Haarlemse rechtbank veroordeelde vanmorgen de 37-jarige administrateur D. v. D. uit Hoofddorp, tëgén wiè "ander half jaar gevangenisstraf was gevorderd, conform de eis. v. D. had zich geruime tijd bezig gehouden met onoirbare prak tijken op financieel gebied, waardoor hij o.m. een tuinder uit Roelofarendsveen voor 1500 gld. had opgelicht. Eveneens conform de eis werd veroordeeld de 43- jarige rechercheur bij de N.S. te Haar lem, J. J. v. d. B„ een der oprichters van de automobielfabriek „Marathon", die in Haarlem zou worden gevestigd en allerminst een soliede basis bezat. Hoewel men voorgaf over een half mii- lioen te beschikken, bezat men in wer kelijkheid slechts een kapitaal van f500. Om een en ander geloofwaardiger te maken, had v. d. B. de handtekening vervalst van een persoon, die men zich had voorgesteld als zaakwaarnemer tus sen de op te richten fabriek en vijf vooraanstaande Nederlanders, die in de onderneming geïnvesteerd zouden zijn. Achteraf bleek echter, dat deze zgn. zaakwaarnemer van niets wist. v. d. B. werd tot 1 jaar en 3 mnd. gevangenis straf met aftrek veroordeeld. De Amsterdammers, die 300 teleur gestelde kinderen alsnog een St. Ni- colaasfeest wilden bereiden, hebben gistermiddag in het gebouw van de C. J. M. V. hun belofte ingelost. Men weet, dat deze kinderen door een grap tevergeefs op Sinterklaas wachtten. Sint arriveerde in een politieauto met vier Zwarte Pieten. Er trad een goo chelaar en een buikspreker op én er werden veel versnaperingen rondge deeld. Intussen blijkt de onvermoeibare St. Nicolaas ook nog een bezoek te hebben gebracht aan 200 kinderen van Haarlemse politieambtenaren, die gis termiddag in hotel „De Leeuwerik" verzameld waren. Zij hebben zich bui tengewoon geamuseerd en vooral de toneelstukjes brachten hen tot een laaiend enthousiasme. Een goochelaar droeg daar het zijne toe bij. Tegen het einde van de middag kwam St. Nicolaas binnen en bedacht alle kin deren met een aardig presentje. De hoofdcommissaris, de heer J. Fontijne, ontving van de goedheilig man een te kening van het nieuwe hoofdbureau van politie, zoals hij zich dat had voorgesteld. Het speet hem, dat in het officiële ontwerp geen plaats was in geruimd voor zijn paard.... Zeer vol daan zijn alle kinderen weer huis waarts gekeerd. Op ons bureau zijn de volgende giften voor de stille armen binnengekomen: N.V. Drukkerij De Spaarnestad f 1000; Th. H. f5; P. J. G. f 10; mej. v. d. S. f 2.50; fam. K. f 10. Giften kunnen wor den bezorgd aan ons bureau Smede- straat 5 te Haarlem of gestort op het gironummer 143480 t.n.v. de Nieuwe Haarlemsche Courant met vermelding voor de stille armen. Advertentie Uw Matrassen bijgevuld of vernieuwd Maakloon 1-pers. f 12.50, 2-pers. f 15.- H. DE GRAAFF Grote Houtstraat 103 - Tel. 11485 Gisteren herdacht de heer N. Ver- gunst, verkoper bij de £a. Heenk in de Grote Houtstraat, het feit, dat hij 25 jaar geleden bij deze firma in dienst trad. Eigenaar en personeel boden ge schenken aan. (ZONDAG 13 DECEMBER) D.E.M.—K.V.V. VitesseVelsen R.K.V.V.A.Wijk aan Zee B.M.T.—Tybb H.B.C.—Vios D.S.S.Onze Gezellen RoodenburgTellingen WarmundaConcordia LisseT.H.B. S.J.C.—V.V.S.B. Inzendingen tot Zaterdagochtend ne gen uur op een open briefkaart aan de sportredactie van de N. Haarlemsche Crt., Smedestraat 5, Haarlem. Over de prijsvraag wordt niet gecorrespondeerd. Binnenkomende klachten over onjuist heden worden onderzocht en zo nodig gerectificeerd. Meent men, dat de thuis club wint, dan vult men het cijfer 1 in, bezoekende club is 2, gelijk spel is 3. Voor iedere goede oplossing wordt 1 punt toegekend. Advertentie Gr. Houtstr. 37 - Rijksstraatweg 246 B Ook voor alle ziekenfondsen De Haarlemse rechtbank heeft van morgen de Aalsmeerse bloemenkweker M. B. veroordeeld tot drie jaar en zes maanden gevangenisstraf, met aftrek van zes maanden preventieve hechtenis (B. heeft meer dan een jaar in voorar rest gezeten). Zoals wij reeds gemeld hebben, stond B. enige weken geleden terecht wegens valse aangiften voor di verse inkomens- en vermogensheffingen van hemzelf en van de familie-N.V., waarvan hij directeur was, zulks ten be drage van rond f 320.000. Voorts wegens verduistering ten nadele dezer N.V., en vervalsing van kwitanties. De Officier van Justitie had deswege drie jaar ge vangenisstraf geëist. De rechtbank verklaarde in zijn von nis vrijwel alle punten der tenlasteleg ging bewezen. In de uitvoerige motive ring van het vonnis lezen wij o.m. dat B. met groot raffinement te werk is ge gaan. Het onderzoek in deze zaak heeft hij voorts bemoeilijkt door zijn leugen achtige verklaringen. De rechtbank heeft destijds besloten tot onmiddellijke gevangenneming omdat de mogelijkheid bestond dat B. zich aan een vervolging zou onttrekken door. vlucht naar het buitenland. (Bij zijn arrestatie bleek, dat hij reeds passage op een vliegtuig naar Schotland had geboekt). Ook bestond er naar het oordeel van de rechtbank gevaar dat hij het onderzoek zou dwars bomen door getuigen te beïnvloeden Naar-wij vernemen, zat vercrsehUj ésn dit vonnis appél aantekenen. Dit beroep zal voor het Gerechtshof te Amsterdam worden behandeld. De Padvindersgroetf „Heemsteedse Trekkers" heeft weer een begin ge- maakt met haar traditionele „Kerst Goede Daad". Reeds zijn bij enige levensmiddelen- bedrijven in de gemeente de bekende manden geplaatst, waarin de cliënten hun gaven in natura voor de Stille Armen kunen deponeren. In de eerst komende dagen zullen ook de overige daarvoor in aanmerking komende be drijven in de winkelstraten van een mand worden voorzien. De Padvinders doen weer een be roep op de offerzin van he Heemsteed se ingezetenen en zien gaarne hun wens, nog meer pakketten dan voor gaande jaren te kunnen uitreiken, in vervulling gaan. De postduiven-vereniging „De Vredes duif" organiseert Zaterdag 12 en Zon dag 13 December een tentoonstelling in „Het Wapen van Heemstede". Het elftal der Zandvoortse politie heeft de competitie-voetbalwedstrijd te gen de Bloemendaalse politie gewonnen met) 10. Advertentie (Niet officiële 3'% Ned. 1953 3% Ned. 1953 314 pCt. Ned. 1948 3y4 pCt. Ned. 1950 3-31/2 Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel.-fac. Inschr. Grtb. '46 3pCt. Ned. Handel Mij. eert. A.K.U. Van Berk els Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert. Unilever cert. Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. M. Ned. Scheepv. Unie H.V.A. 1151/2 Deli Mij. Cert. ex-div. koersen) Vorig Opening slot 10/12 102S1* 103 tv 991/4 99Y4 99%* 100 98i/2 166% 180 iA§i.2 123% 135§ 183§ 169% 229%-% 229% 197§%* 347§% 93 142 101 a 99>/i 180(4 225 ','2' 199% 348(4 1363.4 i§6(4 9814 138*4 137 »/4 115(4 99 8/12 Anaconda Copper 31 Bethlehem Steel 51(4 Chrysler Corp. 62 General Electric 87 General Motors 60(4 Hudson Motors U Kennecott. Copper 63% Montgomery Ward 56(4 North. American Co. 22% Radio Corp. 23 (4 Republic Steel 48% Shell. Union Oil 76 Southern Pacific 37% Southern Railway 41 Tidewater 21% U. S. Steel 39(4 9/13 30% 51(4 61% 87% 60 lé 11 63 55% 22% 23% 48% 75% 37% 41 20% 39(é

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2