MOSKOU: Eisenhower's rede een ode aan de machtspolitiek Vishinsky herhaalt oude voor stellen tot verbod der A-bom Nieuwe telefoongids op de ministerstafel Gedenksteen onthuld in Marine hospitaal te Overveen VOORTAAN NORM AAL PENSIOEN VOOR ARBEIDSCONTRACTANTEN ROTTERDAM... LICHTSTAD Bermuda en het protocol Niet te veel scepticisme t.a.v. Ruslands bereidheid VRIJMAKING KAPITAALVERKEER IN BEGINSEL AANVAARD Ondertekening protocol over gezamenlijke handelspolitiek (S VOLMAAKT Aanvankelijk verzet van Churchill Voor stencils blijft voorlopig krantentarief gelden Belangrijke wijzigingen in pensioenen voor overheidspersoneel Verbetering Benelux-atmosfeer DE VIERMOGENDHEDENCONFERENTIE DONDERDAG 10 DECEMBER 1953 PAGINA 3 Studiegroep uit V.S. terug Efficiënte distributie van levensmiddelen Meer aandacht gevraagd voor zelfbediening Serg.-maj. verduistert duizenden guldens Na zes maanden voorarrest in vrijheid K.R.O. WIL NIEUW KANTOORGEBOUW Modernisering van studio 2 Ter nagedachtenis aan gevallen personeel Geneeskundige Dienst Kon. Marine Aan „oude gepension- neerden" wordt tegemoet gekomen 1679 KEUR LIKEUREN Index groothandelsprijsen onveranderd GEEN EERBIED VOOR LANIEL? v*- Buit? ony Memorie van Antwoord Buitenlandse Zaken De eerste reacties van Moskou op de rede, die President Eisenhower Dinsdag heeft uitgesproken voor de Algemene Vergadering der Verenigde Naties, hebben de hoop van allen, die meenden in het voorstel van de President een oplossing van het angstwekkend atoomvraagstuk te kunnen ontdekken, de hodem ingeslagen. De radiocommentator Leotyev verklaarde, dat de rede in feite niets anders was dan een lofzang aan de machtspolitiek en een dreige ment met atoom-oorlogvoering. Hij noemde het voorstel van Eisenhower een nieuwe versie van het oude Baruch-plan, vooral omdat hij niet had aangedrongen op het verbod der atoomwapenen en een strenge controle op de naleving daarvan. De Russische gedelegeerde bij de Verenigde Naties heeft gisteren kort Voor de Assemblée uiteenging in een korte rede het verbod van de atoombom ®n een strenge controle op de naleving hiervan, opnieuw herhaald. Zonder een clargelijk verbod, aldus Vishinsky is geen versterking van de vrede mogelijk Zon der controle kan een verzekering dat he atoomenergie voor vreedzame doel einden zal worden aangewend:, niet wor den verkregen. Waarnemers zagen in deze verklaring toch nog een mogelijk heid tot compromis, al zal dit bijzonder moeilijk verkregen kunnen worden. Nie mand haal verwacht dat de Russen de (Van onze verslaggever) Een aantal deskundigen uit de le vensmiddelenbranche heeft een reis naar de VS gemaakt teneinde aldaar de dis tributie van levensmiddelen te bestude ren. In een rapport van dit team hier over wordt veel aandacht besteed aan de zelfbedieningszaken. Gebleken is dat In Amerika in 1952 79 procent van de totale omzet in levensmiddelen in zelf bedieningszaken werd verhandeld. De oorzaak van de hoge efficiency In de Amerikaanse levensmiddelen distributie moet echter niet in de eerste plaats gezocht worden in de zelfbediening maar in het feit dat men in één winkelbedrijf de voordien ge scheiden en zelfstandig opererende winkelbedrijven, waarover het levens middelenpakket was verdeeld, heeft samengevoegd. Hierdoor is het moge lijk de voordelen van massaproductie thans ook in het winkelbedrijf in toe passing te brengen. Het team realiseert zich dat de be vordering in Nederland van wat men in Amerika noemt de „one stop shopping" «en revolutionnaire ontwikkeling zou betekenen. Niettemin acht de studie groep het over het algemeen wenselijk het zelfbedieningssysteem ook in Ne derland in te voeren. Het zal echter no dig zijn de consument aan de nieuwe verkoopsmethoden te wennen, terwijl de winkelier over een grotere vakken nis zal moeten beschikken. De krijgsraad te velde West te 's-Gra- Venhage heeft de 39-jarige, thans met groot verlof zijnde, sergeant-majoor N J. S., uit Amsterdam, veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf met aftrek van ondergaan voorarrest, waarvan zes maanden en één week voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar ter zake van verduistering van ettelijke duizen den guldens. S. werd onmiddellijk in Vrijheid gesteld omdat de onvoorwaar delijke gevangenisstraf gelijk was aan het ondergane voorarrest. S. was ten laste gelegd dat hij, als sergeant-majcor-administrateur van de 3e compagnie ADKL te Schoonhoven soldijgelden, die hadden moeten wor den uitbetaald aan deserteurs, die niet Van het hun, voordat zij naar Indonesië mcesten vertrekken, verleende insche pingsverlof waren teruggekeerd, had Verduisterd. Het juiste bedrag van deze verduis teringen was moeilijk vast te stellen gebleken. De dagvaarding tegen S. noemde „een gezamenlijk bedrag van meerdere duizenden guldens." rede van Eisenhower zouden toejuichen Het handhaven van hun prestige laat dit niet toe. Men merkte op, dat noch Vishinsky, noch radio-Moskou het plan van Eisenhower zonder meer verwier pen. In zekere zin amendeerclen zij het slechts. Van andere zijden van de wereld heeft men inmiddels zijn instemming be tuigd met de redte van de President. Canada, Australië en Engeland toonden zich gematigd optimistisch Enige Franse kranten vroegen om nadere toelichting. Merkwaardigerwijze toonden sommige lecien van de democratische oppositie in de VS zich voorstanders van de idee ën van de President, terwijl een aantal republikeinen zich sceptisch uitlieten. Truman noemde het „een goede rede" en sprak <3e hoop uit, dat het plan van de President tot een goed einde zou kunnen worden gebracht. De Republi keinse afgevaardigde Kersten vond het naïef om Rusland te vertrouwen. Dur- hem van de congrescommissie voor atoomenergie was van mening dat het moeilijk zou zijn om het Congres ervan te overtuigen dat het geen „cadeau-pro gramma" was. Senator Johnson vond dat men niet op de VN moest rekenen als het er op aan komt een atoomoorlog te voorkomen. Het plan van Eisenhower, om on middellijk na de Bermuda-conferentie zijn redevoering in de Verenigde Naties te houden, is aanvankelijk gestuit op ernstig verzet van Sir Winston Chur chill, die er zich tenslotte slechts aarze lend bij heeft neergelegd, zo blijkt uit een bericht van Roscoe Drummond in de New York Herald Tribune van giste ren. De Britse premier had niet zozeer be zwaar tegen de inhoud van de rede, maar hij achtte het moment waarop het plan werd uitgevoerd niet opportuun. Hij vreesde namelijk en terecht dat Eisenhower's verklaring dé conferentie van de Grote Drie volkomen zou over schaduwen, waardoor de resultaten van zjjn geesteskind, Bermuda, volkomen op de achtergrond zouden geraken en vrij wel onmiddellijk de belangstelling van het publiek zouden verliezen. Het plan voor Eisenhowers rede heeft bij de eerste ontmoeting van de Grote Drie de besprekingen zelfs volkomen gedomineerd. Het geschil werd niet voor het einde van de conferentie opgelost. De Franse premier Laniel en tijdens diens ziekte de minister van Buiten landse Zaken, George Bidault, verklaar den zich bij de besprekingen onmiddel lijk accoord. Churchill echter stelde een beslissing twee dagen uit, door voort durend te herhalen, dat hij meer tijd nodig had om de zaak te overdenken. Zijn minister van Buitenlandse Zaken. Anthony Eden, heeft hem er tenslotte toe bewogen er zich bij neer te leggen, aldus het bericht in de Herald Tribune. (Van onze parlementaire redacteur) Na enige verduidelijkingen door minister Algera heeft de Tweede Ka mer Woensdag de begroting van het P.T.T.-bedrijf z.h.s. aangenomen. De minister had een nieuw telefoonboek bij zich, om de Kamer aan de hand van deze nieuwe gids te overtuigen van de juistheid van het systeem van een nieuwe gids in vijftien delen. Aan de uitgave was een diepgaand onder zoek voorafgegaan, waaruit was ge bleken, dat er maar betrekkelijk wei nig telefoonbezitters zijn, die zich een gehele gids aanschaffen. Zij krijgen nu voor hun gehele dis trict een deel gratis en kunnen precies dat wat zij nodig hebben erbij aanschaf fen. De service is dus eerder beter dan slechter geworden. De „Inlichtingen" zullen eerder minder dan meer te doen krijgen. Utrecht heeft de eerste nieuwe gids. Geleidelijk zullen de andere dis tricten volgen. De minister deelde nog mede, dat bij de komende uitbreiding van de auto matische telefoonverbindingen met de eisen van het maatschappelijk leven rekening zal worden gehouden. De rente van de Rijkspostspaarbank kan zeker nu niet verhoogd worden tot het vroegere niveau van 2,64%. Reeds in 1952 was er geen bedrijfsoverschot. In 1953 zijn de resultaten nog iets on gunstiger geweest in verband met de daling van de rentevoet en de stijging van de exploitatiekosten. De minister zal wel bevorcferen, dat het rentegevend maximumbedrag van de inlagen van f 2500 tot f 10.000 wordt verhoogd. Een motie van de heer Posthumus (P.v.d.A.) om voor gestencilde druk werken het tarief van nieuwsbladen te berekenen werd ingetrokken, nadat de minister de toezegging had gedaan, dat hij de nieuwe regeling per 1 Januari nog even zal opschorten. Bij de behan deling van de nieuwe Postwet, die reeds is ingediend, kan de kwestie dan defi nitief geregeld worden. Dit betekent dus, dat op 1 Januari stencils nog tegen krantentarief mogen worden verzonden. De Katholieke Radio Omroep is van plan binnen afzienbare tijd een nieuw gebouw voor de administratie te stich ten, omdat de huidige kantoorruimten door de steeds uitbreidende werkzaam heden niet alleen te klein maar tevens te onpractisch zijn geworden. Op nog kortere termijn hoopt men over te gaan tot de modernisering van studio 2. Of schoon de plannen reeds zijn uitge werkt, is het nog niet mogelijk te zeg gen wanneer een en ander verwezen lijkt gaat worden. Het eigenlijke studiogebouw bevat al leen maar de ruimten, die onmiddellijk bij de uitzendingen betrokken zijn, ter wijl er verder alleen maar de studio- dienst in is ondergebracht. De admini stratie en de programmadienst zetelen in een apart gebouw, waarvan de in richting noopte uit te zien naar de mo gelijkheden een nieuw kantoor in ge bruik te nemen. Men heeft de plan nen daarvoor klaar, maar, omdat met uitzondering van de A.V.R.O. alle om roepen willen uitbreiden, is het voors hands nog niet te zeggen, wanneer tot het stichten van dit nieuwe gebouw voor de K.R.O.-administratie kan wor den overgegaan. Mogelijk zal dit nog wel enige tijd duren, doch op kortere termijn zal studio 2 een vernieuwing ondergaan. Deze studio is de oudste van het hele gebouw en staat op de plaats waar vroeger het Verenigingsgebouw gevestigd was. Na de hoorspelstudio en de indertijd grotendeels door brand verwoeste grote studio, komt dus nu studio 2 aan de beurt om een grondige verandering te ondergaan. Advertentie VA Tijdens een sobere, treffende plech tigheid vond Woensdagmiddag in de ka pel van het Marinehospitaal te Over veen de onthulling plaats van een ge denksteen ter nagedachtenis aan het tussen de jaren 1940 en 1950 gesneuvel de personeel van de Geneeskundige Dienst der Koninklijke Marine. Terwijl de genodigden de kapel betraden om het gebeuren bij te wonen, bespeelde de kapitein der Mariniers, Gijsbert Nieuwland het orgel en, nadat allen hadden plaatsgenomen, bracht sergant C. Bandel op zijn viool een aria van J. S. Bach ten gehore. Na een voordracht van enkele toepasselijke gedeelten uit het Evangelie door mejuffrouw J. C. van Hensbergen volgde een kort toe spraakje van de chef van de Genees kundige Dienst Zeemacht, Schout bij Nacht arts P. C. Broekhoff, die tevens de onthulling verrichtte. Sprekend over het gevallen personeel, zeide hij, dat deze de uiterste consequenties van hun dienen hadden aanvaard, in de hoop, dat anderen de opengevallen plaatsen zouden innemen. De heer Broekhoff vroeg van de aanwezigen de belofte, het offer van de gevallen kameraden niet vergeefs te doen zijn, door steeds met volle plichtsbetracnting er naar te streven hun nagedachtenis waardig te zijn. Door het verwijderen van de Ne derlandse driekleur onthulde hij daar- (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft Woensdag een gedeeltelijke en voorlopige wijziging van de pensioenwet aangenomen, waardoor arbeidscontractanten na twee, voor sommige gevallen vijf dienstjaren, normaal recht op pensioen krijgen. Door deze wet worden voorts de wachttijden verlaagd en het maximum der „eigen" pensioenen van weduwen en wezen doorbroken, terwijl het invali diteitspensioen wordt verhoogd. Ook zijn wijzigingen aangebracht in de cumulatiebepalingen. Zonder zich in principiële vragen te verdiepen, die ongetwijfeld aan de orde komen, wanneer de gehele pensioenwet- geving. aan de hand van het eindrapport der staatscommissie van Poelje op de helling komt, heeft de Kamer over deze wijzigingen gedebatteerd. Toch waren er wel bezwaren. De heer Ritmeester (WD) voelde zich met dit ontwerp in een dwangpositie geplaatst. De minister komt er mee enkele weken voordat de gepensionneerden van de wet kunnen gaan profiteren. De Kamer kan hen niet duperen, dus is zij wel verplicht de re gering te volgen, hoewel er verschillen- Advertentie Fockink Het algemeen indexcijfer van de groothandelsprijzen berekend door het CBS bedroeg 31 Oct. 133, dat is onver anderd ten opzichte van eind Sept. en eind Aug.. Niettemin kwamen wel enige veranderingen voor, n.l. het indexcijfer van voedingsmiddelen daalde van 121 uit. Sept. tot 120 eind Oct., dat van gron den hulpstoffen daalde van 155 tot 154. Het indice voor afgewerkte producten bleef gelijk op 132. Op de voorpagina van het bijzonder insu laire Engelse dag blad „Daily Express" staat de afbeelding van echtelieden die entbijt elk hun eenkomsten naar de Fran- hower dat wèl, pre- se delegatie te stappen om mier Laniel niet. Pre- de zaak wat te sussen, mier Churchill is ook Een andere bron van geen staatshoofd en bij twee moeilijkheden was, vol- zijn aankomst is dan ook aan het gens de Franse bladen, niet het „God save the krantje het protocol. Terwijl bij king" gespeeld. Het or- ïitten te lezen. De heer cie aankomst van president kest van de „Royal Welsh des huizes is nog in zijn Eisenhower de „Star Fusiliers" zette alleen tectuur verdiept, maar Spangled Banner'» werd het „General Salute" in, Mevrouw heeft haar blad gespeeld, moest premier maar die eer is ook La- neergelegd en zucht: „Het Laniel het stellen zonder niel te beurt gevallen, fbut me, lieveling, maar „Marseillaise". Ook had Volgens de autoriteiten ik begrijp nog steeds met, Laniel terstond na zijn daarom ze nu eigenlijk daar Bermuda zijn ge daan." Kan men dus nog twijfelen aan de histori sche waarde van de ont moeting tussen Eisenho wer, Churchill en Laniel, - ..petite histoire", de geschiedenis in anecdoti- ®che vorm, heeft haar £eel reeds gekregen. In van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken, zo vervolgt de Daily Ex press, is de juiste plaats voor Laniel bij een recep tie achter Eisenhower, Churchill en Dulles, maar vóór Eden. Mocht minister Eden toch een plaats te aankomst enkele woorden ver naar voren hebben willen spreken voor de gestaan maar niemand franse en S® gereedstaande microfoon, schijnt zich dat te herin- wïie en Engelse bladen winsten ™,i een neren dan is dat zon- m° t een hele strijd: ge boerd over de vraag, of maar Sir Winston zou een neren dan is dat zon ongeduldig gebaar hebben der opzet gebeurd. Aan hcemier Laniel m Re'rmu- gemaakt en zijn Franse de andere kant, zo vervolgt j.T J-,amei op uermu van wel en ambtgenoot in de auto het Engelse blad, moet hebben geduwd. Op de helaas worden vastge- dag, dat president Eisen- steld, dan Laniel zelf bij hower landde op het vlieg- zijn aankomst enige milde veld van Tuckers Town, verbazing wekte door met speciale was er ook nog narigheid eon nonchalante hand- v Meen "noemen geweest. De staatslieden druk de Gouverneur van oorbeelden. In de eerste hadden zich opgesteld om de Bermuda's voorbij te maats binnen de confe- de notabelen van de stevenen. En het inspecte- entie en daar komt voor- eilandengroep te ontvan- ren van de erewacht der chuieR'k Winston Chur- gen en daarbij kwam Royal Welsh Fusiliers k 'u,te voorschijn als de Laniel pas na Eisenhower, deed hij in zo korte tijd °ener. J~L j 1 Sn„5°0r zÜn twee ge" rm^kspartnors op Ber- rilij nu onheus behan- id is 0f nje( j-)e fran. menen VerS? de - Slaggevers" z°u met zoveel zwaar troku van leer ziin ge- - Ken tegen de Fransen kent daar echter bij aan, hun Churchill. Dulles en Eden. af. dat hier beslist sprake De „staff-reporter" moet zijn van een wereld van de Daily Express te- record. De vraag is nu kent daar echter bij aan, maar, of de dag van van dat in de eerste plaats daag nog moeilijkheden Van''d aat zijn minister het ontbreken van de, oplevert, want dan gaan AntK uifenlandse Zaken, „Marseillaise" volkomen Churchill en Laniel, vol- Verl Eden, er zelfs gerechtvaardigd was. gens de laatste berichten, *ich ooder werd en Volksliederen worden al- in hetzelfde toestel naar ha afjVerplicht voelde om leen gespeeld voor staats- hun diverse hoofdsteden l0°P van een der bij- hoofden. President Eisen- terug.... «erves" 2™achtel°ze de kwesties zijn die de Kamer tegen staan. Zo vonden de heren Weiter (KNP), Beernink (CH) en Ritmeester (VVD) het systeem van de beperking der cumu latiemogelijkheden onjuist. De heer Wei ter sprak zelfs van een bekrompen men taliteit. die zeker niet in het Neder landse volk leeft. Wanneer iemand een erfenis krijgt of een lot uit de loterij, wordt hem in verband met zijn pen sioen niets afgetrokken. Wel wanneer hij uit eigen werk verdiensten maakt. De cumulatieregeling had geheel uit de wet moeten verdwijnen. Er is geen rechtsgrond voor. Minister Beel heeft in antwoord hier op een reeks besluiten van de Kamer genoemd liggende tussen 1922 en 1949, waarin steeds hetzelfde werd goedge keurd. Dit is nu eenmaal het principe van onze pensioenwetgeving. Bij een wijziging met een sterk interim-karakter als dit ontwerp kan men deze zaken niet gaan wijzigen. Zij zouden te diep ingrijpen. Wel wilde de minister de Kamer de toezegging doen, dat hij ter zake met de staatscommissie-Van Poelje nader overleg zal plegen. De heer Beernink kan slechts met alle voorbehoud vanwege deze kwestie zijn stem aan 't ontwerp geven. Minister Beel kan in de positie van de arbeidscontrac tanten slechts een verbetering ontdek ken. Zij houden de bevoegdheid tot in koop van diensttijd voor hun pensioen regeling. maar verplicht is dit niet. De heer Van der Zanden (KVP) had ge vraagd om een verder gaande verkorting van de wachttijden, waarin volgens hem nog steeds een discriminatie steekt voor het overheidspersoneel. Ook hierover wordt het oordeel der commissie-Van Poeje door de minister afgewacht. Voor de invaliditeitspensioenen over weegt deze commissie een geheel ander systeem Daarbij zal de huidige rege ling, dat dit pensioen bij 65-jarige leeftijd plotseling terugvalt, vermoede-' lijk door een betere worden vervan gen, zodat ook daar de discriminatie kan verdwijnen. Aan het eind van zijn rede deed mi nister Beel enige toezeggingen. De eer ste betrof de „oud-gepensionneerden", wier pensioen voor 1947 is ingegaan. De minister zal hiervan een bredere inter- prestatie geven door 1947 te verstaan als: voor 1 Januari 1948. De heer Van der Zanden had dit gevraagd, vooral met het oog op de benarde positie van de onderwijzers onder hen die voorlopig op de oude grondslag op hun 60e jaar zijn gepensionneerd. Los van de wet, die thans onder han den is, had de Kamer gevraagd, hoe het precies zat met de komende ver hoging van de pensioenen met 5 pet., in verband met huurverhoging, die op 1 Januari ingaat. De minister deelde mede, dat voor deze verhoging er bin nenkort een wet komt, waarin de ver hoging wordt aangekondigd. Voor pen sioenen beneden f 5050, het nieuwe maximum, gelden bij de berekening, behalve de grondslag, ook de toeslagen. Daarboven zijn er geen toeslagen meer. De minister kon de toezegging doen, dat de uitbetaling zo spoedig mogelijk zal geschieden. Voor de pensioenen, die mechanisch worden berekend, kan er van geen vertraging sprake zijn. De eerste uitkering zal zeker in het eerste kwartaal geschieden. Ten slotte kan de minister de Kamer de verzekering geven, dat er spoedig een voorstel te verwachten is tot her ziening der z.g „oude pensioenen.'. na de fraaie gedenksteen, in het midden waarvan de ruimte is uitgespaard ter bewaring van een in wit leer geb. boek, waarin de namen der 65 gesneuvelden staan gecalligrafeerd. Na de onthulling werden enige ogenblikken stilte be tracht. Sergeant Bandel speelde ver volgens „Panis Angelicus" van César Franck, met orgelbegeleiding van Gijs bert Nieuwland. Het woord was toen aan de Hoofd- viootpredikant J. H. Sillevis Smitt. Als troostwoord tot de nabestaanden haalde hij de bijbeltekst aan: God is de vader van wezen en de man van weduwen. Men moet echter, om deze troost te ontvangen, zijn hart voor God ontslui ten. Hij wenste aan hen, die achterge bleven zijn, dit vermogen van harte toe. De hoofdvlootaalmoezenier J. F. M. de Sain bracht naar voren, dat deze sa menkomst niet bedoeld was om oude wonden open te rijten, maar om de her innering te verlevendigen aan hen, die ons dierbaar waren en ons zijn ont vallen. Hij wenste de achtergeblevenen de kracht toe om het offer te verduren en bad tot slot het Onze Vader. De Last Post werd daarna ten gehore ge bracht door majoor de Ruijter. Weder om onder orgelspel begaven allen zich weer naar buiten en verzamelden zich in de cantine voor een korte reünie. Van de aanwezigen noemen wij de comman dant van het Marine-hospitaal, de ka pitein ter zee arts E. W. Creijghton; de oud-commandant, de gepensionneerde kapitein ter zee arts A. W. Mellema; de chef van de Tandheelkundige Dienst Zeemacht, de kapitein-luitenant ter zee tandarts J. Hoekstra, een deputatie van officieren, onderofficieren en manschap pen van diverse schepen en inrichtin gen. De staatssecretaris van Marine, vice-admiraal H. C. W. Moorman was vertegenwoordigd door zijn adjudant, luitenant ter zee le klasse F. J. Kroe- sen. De commandant Zeemacht Neder land, de Schout bij Nacht Burghart had als afgevaardigde gezonden de kapitein- liutenant ter zee arts T. A. de Haan. De gedenksteen is door de fa. Trou- pin te Haarlem in Finse groene graniet uitgevoerd en in samenwerking met oud-commandant Mellema, door deze ook ontworpen. Hij zal geplaatst wor den in de hall tegenover de portiersloge. De steen is 80 cm breed en ongeveer 120 cm hoog. Binnenin is een lampje aangebracht ter verlichting van het boek, waarin de namen der slachtoffers staan vermeld. In hun memorie van antwoord aan de Tweede Kamer merkeiy de ministers Beyen en Luns op, dat de verklaring van de Sovjet-Unie, dat zij bereid is tot deelneming aan een Viermogendhedenconferentie op korte termijn, zeer belangrijk is. Het is nog niet mogelijk de draagwijdte er van te overzien. Het zou enerzijds gevaarlijk zijn aan de Sovjet-Russische acceptatie van een V ier- mogendheden-conferentie te hoopvolle verwachtingen te verbinden. Ander zijds hoede men zich voor een te grote mate van scepticisme, hoezeer zulks op grond van vorige teleurstellingen verklaarbaar is. Het zou te ver gaan achter de bereidwilligheid van de regering te Moskou slechts duistere motie ven te zoeken, welke de mogelijkheid van een uiteindelijke ontspanning door vreedzaam overleg bij voorbaat zouden uitsluiten. De ministers kunnen zich verenigen met het oordeel van vele leden, dat de werkzaamheden der Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal aan de ver wachtingen hebben beantwoord. Zij sluiten zich gaarne aan bij de waarde ring voor hetgeen in de korte tijd na de oprichting is verricht. Inderdaad heeft de ontwikkeling der gemeenschap, zoals van het begin af was voorzien, de noodzaak aangetoond van harmonisatie van de algemene economische politiek der deelnemende landen. Met instemming hebben de ministers kennis genomen van de verwachtingen, welke algemeen van de consultatieve parlementaire Beneluxraad worden ge koesterd. Ook zij zijn de mening toe gedaan, dat deze raad een belangrijke rol kan spelen bij de verdere beraad slaging over de verwezenlijking van de Benelux-gedachte in de ruimste zin des woords. Daarom betreuren zij het, dat bepleit wordt niet te spoedig tot behan deling van het te verwachten wetsont werp tot goedkeuring van het desbe treffende protocol over te gaan, omdat men meent, dat aan dit protocol enige feilen kleven, waarover men tevoren interparlementair overleg wil plegen. Het belang, dat ook de ministers hech ten aan het tot stand komen van een Benelux-orgaan op parlementair niveau brengt hen ertoe er op aan te dringen, dat alles in het werk wordt gesteld om te bevorderen, dat een dergelijk orgaan zo spoedig mogelijk wordt verwezen lijkt. De algemene economische en financi ële toestand in Nederland, België en Luxemburg rechtvaardigt naar het oor deel van de regering te trachten een ernstige poging te doen om in een niet te verre toekomst tot het sluiten van een basisaccoord voor de economische unie te komen. De ministers vinden het teleurstellend dat de zaak betreffende de in Duitsland opgespoorde oorlogsmisdadigers zolang slepende blijft. De ministers delen de mening van verscheidene leden, dat men zowel op grond van het regeringsprogramma van het huidige kabinet als in verband met het gedeelte van de Indonesische rege ringsverklaring dat aan de Unieverhou ding is gewijd, kan concluderen, dat het kabinet-Sastroamidjojo meer geneigd heid vertoont om daadwerkelijk te stre ven naar een herziening der huidige Nederlands-Indonesische betrekkingen dan het kabinet-Wilopo. Berichten uit Indonesische bron wekken de indruk, dat de Indonesische regering zich thans met dit probleem bezig houdt, doch dat zij blijkbaar met de bestudering daar van nog niet gereed is. Tenslotte wordt medegedeeld, dat er naar schatting nog enkele tientallen personen van Nederlandse herkomst in Rusland gevangen worden gehouden. (Van onze speciale verslaggever) LUXEMBURG, Donderdag. Het ministerscomité van Benelux heeft gisteren in een vergadering te Luxem burg de conclusies geformuleerd, die te trekken vielen uit de vergadering, die het comité op 17 November te Brussel gehouden heeft. Deze conclusies, waarover de ministers zich na afloop van de vergadering uiterst voldaan toonden verscheidene hunner uitten zich in termen als: „Dit is de beste vergadering, die we sinds jaren gehad hebben" komen op het volgende neer: Vanaf 11 December tot en met Nieuwjaar zal Rotterdam lichtstad zijn. In de stad zal het wemelen van Kerstbomen en ballen, terwijl 's avonds overal de lichtjes zullen schitteren. Op deze foto ziet men de versiering op de Karei Doormanstraat. Aanvaarding in beginsel van de vrij making van het kapitaalverkeer. De commissie van deskundigen voor de monetaire problemen heeft opdracht ge kregen een technisch systeem in een ontwerp-protocol uit te werken, dat aan de volgende vergadering van het ministerscomité op 28 Januari te Brus sel voorgelegd zal worden. Vaststelling van de beginselen, vol gens welke deelneming over en weer aan openbare aanbestedingen mogelijk zal worden. De uitwerking van het des betreffende protocol is op dezelfde termijn aan de deskundigen opgedragen. Ondertekening van een protocol in zake de gemeenschappelijke handels politiek met betrekking tot landen buiten Benelux. In dit protocol wordt overeengekomen geleidelijk aan en naar mate der mogelijkheden, die zich voordoen, gemeenschappelijk handels besprekingen te voeren en handels verdragen af te sluiten. Deze gemeenschappelijke politiek moet verwezenlijkt worden uiterlijk twee jaren na de ratificatie van het nieuwe protocol. Een dergelijke regeling wordt eveneens onder het oog gezien voor wat betreft het algemene en speciale overleg inzake het handels- en betalings verkeer; zoals O.E.E.C., E.B.U. en G.A.T.T. Het comité van voorzitters der Raden van Benelux is belast met de practische uitwerking van een en ander die zal worden voorgelegd aan de mi nisters. Aan het ministerscomité is opgedra gen de practische toepassing van de gemeenschappelijke handelspolitiek uit te werken. Het comité zal eveneens be slissen, welke producten uitgezonderd zullen worden van het vrije goederen en dienstenverkeer binnen het Bene- luxgebied, een en ander onder inacht neming van de bestaande protocollen en overeenkomsten. In het algemeen wil deze laatste be paling zeggen, dat de producten, die opgenomen zijn in het landbouwproto- col en in de protocolaire regeling van Den Haag d.d, 24 Juli inzake de gevoe lige (Belgische) bedrijfstakken, uitge sloten zijn van de gemeenschappelijke handelspolitiek. Dit betekent, dat bij de gecombineerde handelsbesprekingen hier voor afzonderlijke nationale contingen ten zullen worden bedongen en vast gesteld. Tenslotte zij nog vermeld, dat het in Beneiuxkringen beschouwd wordt als een teken van aanzienlijke verbetering der atmosfeer, dat de ministers hebben afgesproken voortaan iedere maand geregeld bijeen te komen, en wel op het secretariaat-gene raal van de Benelux te Brussel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3