Werkgelegenheidsprobleem vraagt regionale oplossing55 Het Zuiden moet zeer grote inspanning leveren Waterstaatkundige situatie houdt ontwikkeling tegen s c HET DO DER VROUW ;R viert FEEST FRIS of VOEDZAAM Aspecten van land- en tuin bouw steeds somberder K ru is woo rd raadse l fl 1 1 B 1 1 1 H id r O A R J Nationaal congres K.A.B. in Den Bosch Rede prof. G. Zeegers Wij luisteren naar V. HOLLANDSCHE MIJ. VAN LANDBOUW Landhonger van gemeenten nog steeds niet te stillen n (sCHEEPVAABIBEBlCHItfl) 521ste STAATSLOTERIJ 4. kio, DONDERDAG 10 DECEMBER 1953 PAGINA 4 Colportage voor ,,Nat. Reddingsleger" Leden veroordeeld Het gebied van N.W.-Brabant V.V.D. heeft lof voor min. Suurhoff Steun voor emigratie' centrales gevraagd Technisch adviseur van de Luchtmachtstaf onder scheiden Geldhoeveelheid in ons land neemt toe 1 2 3 6 \f i» a 16 2o 22 23 25 li 19 - 33 3V - MARKTBERICHTEN 16e lijst (Van onze Brabantse redactie) De Nederlandse Katholieke Arbeidersbeweging heeft vandaag in het Casino te Den Bosch een nationaal congres gehouden, gewijd aan het vraagstuk van Het Zuiden en de werkgelegenheid. Na een openingswoord door de verbonds voorzitter, de heer J. A. Middelhuis, hield prof. G. Zeegers, directeur-gene raal van het Katholiek Sociaal Kerkelijk Instituut, een inleiding over Het Zuiden en de industriële ontwikkeling. Spr. stelde allereerst vast, dat een werkgelegenheidscongres, dat speciaal gericht is op de regionale aspecten van onze nationale werkgelegenheid, zijn rechtvaardiging vindt in de onge lijkmatige spreiding van onze industrie. Deze aspecten verdienen nu onze bijzondere aandacht, omdat van overheidswege maatregelen zijn getroffen en in uitzicht gesteld, gericht op het verminderen van de achterstand van belangrijke delen van het land. Bij het industrieel ontwikkelingsproces in de niet-industriële gebieden zullen in het gehele maatschappelijke leven diep gaande wijzigingen optreden, die een bestudering van de aanpassingsproble matiek vragen. Spr. schetste vervolgens hoe bij de economische ontwikkeling van ons land tal van delen achtergebleven zijn. De centralisatie van de Nederlandse nijver heid is wenselijk, omdat verdere concen tratie van nijverheid in het Westen zou leiden tot economische, verkeerstechni sche, planologische en sociale en gods dienstige problemen. Voor een inzicht in de structuur vau de stand van de regionale werkgelegen heid is niet alleen de geregistreerde werkloosheid bepalend, maar ook da verborgen werkloosheid, die vooral in de agrarische gezinsbedrijven veelvuldig voorkomt, en de natuurlijke bevolkings aanwas spelen daarbij een rol. Naast de sociaal-economische situatie vraagt ook de socio-culturele situatie aandacht. Het vraagstuk der saneringsgebieden is er niet alleen een van economische sane ring en ontwikkeling, maar mede en vooral van het opheffen van de achter stand in de totale economische en so cio-culturele situatie. De geestelijke pro blematiek van de saneringsgebieden is tweeërlei: het probleem van de moge lijke geestelijke structuurveranderingen, die. in die saneringsgebieden die in aan merking komen voor economische ont wikkeling, onvermijdelijk zullen komen. Doch daarnaast is er het probleem van de inschakeling van die saneringsgebie den in het moderne maatschappelijke le ven. die niet voor economische i.e. in dustriële ontwikkeling in aanmerking komen. De vrees, dat het tot ontwikkeling brengen van industriekernen in de sa neringsgebieden economische oezwaren zou opleveren voor de arbeidsvoorzie ning in de bestaande werkcentra, deelt spr. niet. Spr. is van mening, dat bij het aan wijzen van saneringsgebieden tot ont wikkelingsgebied de absolute werkloos heidscijfers geen rol behoren te spelen, wel de relatieve cijfers en de niet-gere- gistreerde, verborgen werkloosheid, in de achtergebleven gebieden heerst een migratietraagheid. Spr. meent, dat een socio-culturele verheffing van deze ge bieden haar mobiliteit zal stimuleren. Te onderzoeken is o.m. of een verhoging van de geestelijke mobiliteit niet even eens een beroepsmobiliteit stimuleert. Spr. beschouwde vervolgens de situa tie in Brabant en Noord Limburg. Hier vindt men een grote geregistreerde en verborgen werkloosheid en een zeer gro te natuurlijke bevolkingsgroei. Brabant en N. Limburg zijn zonder meer prac- tisch in hun geheel saneringsgebieden, waar krachtige, de economische ontwik keling stimulerende, maatregelen geno men moeten worden. Spr. wees er op, dat het er alle schijn van heeft, dat ook Wegens het colporteren en collecteren te Delft en Zoetermeer hactien zich Woensdag vijf leden van het „Nationaal Beddingsleger". allen wonende te Rot terdam, te verantwoorden voor de kan tonrechter in Delft. Zij zoucfen nJ. voor hun activiteiten geen vergunning heb ben gehad. Uit het verhoor bleek dat de leden van het Nat. Reddingsleger blaadjes verkopen zoals „Hulp in nood" en „Lichtbrenger". Van cle opbrengst zou in gezinnen, waar dit nodig is, hulp worden betaald In feite echter ontvan gen de leden 40 pet van de opbrengst, terwijl de overige gelden in hoofdzaak verdwijnen als kosten voor de organi satie. Verdachten proberen de indruk te wekken dat zij voor hef Leger des Heils komen De kantonrechter veroordieelde com mandant de W. en de verdachten H. T. en K. W. tot twaalf dagen principale hechtenis en de verdachten A de W., T. en W. van Z. iecter tot i00 subs, twaalf dagen en een week principale hechtenis met een proeftijd van een jaar. het socio-culturele klimaat van belang rijke delen van Brabant en Limburg een achterstand vertoont. Spr. bepleit daar om, dat de maatregelen die hier geno men zullen worden dus zowel de econo mische als de sociaal- culturele sector zullen bestrijken. Spr. herinnert er aan, dat West-Bra bant, Noord-Oost-Brabant en Noord- Limburg als ontwikkelingsgebieden zijn aangewezen. Hij vraagt zich af of men, wanneer nog enige industrialisatieker nen zijn aangewezen in het gebied van Maas en Waal verdere industrialisatie kernen nog wel wenselijk zijn. Toch schenkt spr. volle aandacht aan het ge bied in de Brabantse grensstrook. In elk geval zullen hier maatregelen nodig zijn om dit gebied te onttrekken aan zijn maatschappelijke, economische en geo grafische geïsoleerdheid. De oplossing van de problematiek van het Zuiden is niet los te maken van de Benelux-pro- plematiek. Concluderend zei spr., dat in de ont wikkelingsgebieden omvangrijke en diepgaande veranderingen in het maat schappelijke structuurbeeld te verwach ten zijn, waarbij de mens tot de juiste aanpassingen dient te komen. Dat in de saneringsgebieden van midden- en Oost- Brabant belangrijke groepen een toene mende geestelijke mobiliteit moeten ver tonen, opdat zij daar of elders in het industrieel arbeidsproces kunnen wor den ingeschakeld. Dat in de grensge bieden van het Zuiden de bevolking voorbereid dient te worden op diep gaande en duurzame contacten met het demografisch zwakkere nabuurland, dat in zijn geestelijk cultuurpatroon be langrijke afwijkingen vertoont van het levensbeeld, dat ons Zuiden vertrouwd is. In het Zuiden van Nederland is een bevolking van twee millioen mensen gevestigd, aldus prof. Zeegers. „Daar door reeds verkrijgen de problemen van het Zuiden een nationale signa tuur. Nederlands nationaal werkge legenheidsprobleem kan slechts regio naal worden opgelost. De belangstel ling van de K.A.B. juist voor de gees telijke aspecten van de ruimtelijke problemen der werkgelegenheid is hoopgevend voor de toekomst. Het Zuiden zal zijn immense werkgelegen heidsprobleem duurzaam oplossen wanneer het een aangelegenheid ge worden is van een geheel volk". In de middagbijeenkomst besprak drs. P. Bogaers, economisch adviseur van dé K.A.B., de concrete maatregelen, die ge nomen zouden moeten worden. Aller eerst stelde spr. vast, dat er weinig ge bieden in Nederland zijn waar in de ko mende jaren een grotere inspanning op het gebied van de werkgelegenheid ge leverd zal moeten worden, dan in het Zuiden en dat zonder het welslagen van het Zuidelijk werkgelegenheidspro gramma het Nederlandse werkgelegen heidsprobleem niet kan worden opge lost. Nadat spr. zijn waardering had ge uit voor hetgegn in de afgelopen jaren m het Zuiden op dit gebied is bereikt, wees hij er op, dat hoewel de zichtbare werkloosheid thans kleiner is dan zij de laatste jaren geweest is, de aanwas van de beroepsbevolking en de onzicht bare werkloosheid factoren zijn, die no pen tot het nemen van maatregelen nu. Het Nederlandse werkgelegenheids vraagstuk kan slechts worden opgelost als aan de ontwikkelingsgebieden, waartoe grote delen van het Zuiden ge rekend moeten worden, de nodige aan dacht wordt geschonken. Er moet in deze streken een andere structuur van wel vaartsbronnen komen, maar daarvoor is het eerst nodig de structuur van de vestigingsplaats-factoren te wijzigen. Spr. vroeg zich vervolgens af, op welke onderdelen van de industriële vesti gingsfactoren het Zuiden te kort schiet. Spr. bezag dan allereerst de verkeers- geografische situatie en concludeerde, dat het gebied als geheel een gebrek heeft aan goede doorgaande verbin dingen met de industriecentra in het Noord-Westen van ons land, met het gebied van Twente, het Ruhrgebied, met Antwerpen en Brussel en met het Luikse. Daarnaast hebben de grote steden in net Zuiden een verkeersgeografische n£§ing, die thans absoluut onvoldoende i?' i^iDr" dit met tal van voor beelden toe. Goede uitvalspoorten zijn echter een levensvoorwaarde voor de industrie en een gedecentraliseerde in. dustrialisatiepolitiek kan niet slagen als men de nieuwe kernen niet van goede verkeersverbindingen voorziet. In de commissie voor verkeersgeo grafische aspecten van de industriali satie, is thans een concrete oplossing ontworpen, terwijl tevens een priori- teitsindeling is gemaak. Spr gaf een overzicht van deze plannen, die een zestal rijkswegen, waarvan enige met belangrijke internationale aspecten, en een viertal proviciale wegen omvatten, lln gte ,van respectievelijk 300 en j deze oplossing is primair gedacht aan een betere ligging van het Zmden als totaliteit t.o.v. de belang- rijke centra, die dit gebied omringen. Als tweede belangrijke punt noemde drs. P. Bogaers de wenselijkheid dit gebied industrieterreinen te geven aan open vaarwater, wat vooral van bete- kenis is met het oog op de vestigingen in de metaalindustrie en in de chemi sche sector. De Zuidelijke oevers van de Bergsche Maas trekken hier direct de aandacht, maar de te lage dijken langs deze rivier en langs de Brabantse Bies- bosch zjjn oorzaak, dat ieder jaar VRIJDAG HILVERSUM 1, 402 m. NCRV: 7.00 nieuws, 7.13 muz„ 7.45 prot. pr„ 8.00 nieuws, 3.15 gram., 8.30 Tot uw dienst, 8.35 gram., 9.00 zieken, 9.30 vrouw, 9 40 Concertgebouwork. en solist, 10.30 p, ot. pr„ 11.00 omr.ork. en solist, 11.35 gram., 12.33 lichte muz., 12.59 klokgelui, 13.00 nieuws, 13.15 amusunuz., 13.45 gram 14.00 schoolradio, 14.30 kamerork. en solist, 15.10 voordr., 15.30 cello en Diano, 16.00 caus., 16.15 vocaal ens„ 16.35 strijkkwintet, 17.10 Metropole-orkest, 17.45 Friese uitz., 18.00 gram., 18.15 gees telijke liederen. 18.30 gram., 18.35 Mo- zartvleugel en viool, 19.00 nieuws, 19.10 regeringsuitz., 19.30 gram., 20.00 radio krant. 20.20 Radio Philh. Ork., groot koor en sol., 21.50 caus., 22.10 Promena- de-ork. en solist, 22.45 prot. pr„ 23.00 nieuws, 23.15 gram. HILVERSUM H, 298 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.10 gram. 7.15 gym., 7.30 gram., 8.00 nieuws, 8.18 gram., 8 45 huisvr.. 9.00 gym., 9.1o gram., 9.40 school radio. VPRO: 10.00 caus., 10.05 prot. pr. VARA: 10.20 kleuters, 10.40 kl. koor en koper-ens., 11.00 radiofeuilleton, 11.20 gram. AVRO: 12.00 piano en orgel, 12.33 sport, 12.48 gram., 13.00 nieuws, 13.15 gram., 13.20 Metropole-ork., 14.00 kook- praatje, 14.20 viool, cello en piano, 14.50 voordr., 15.10 blokfluit-ens., 15.30 Mu- sette-ork. VARA: 16.00 gram.. 16.30 muz. caus., 17.10 jeugd, 17.40 lichte muz., 18.00 nieuws, 18.15 gevar. muz., 18.45 hoor spel, 19.00 jeugd, 19.10 vrouwenkoor. VPRO: 19.30 caus., 20.00 nieuws, 20.05 boek, 20.15 voordr. en muz., 20.30 caus 20.40 caus. VARA: 21.00 jeugd, 21.35 ge- var. muz., 22.00 buitenl. overz 2215 rhythm, muz. VPRO: 22.40 caus. 2245 prot. pr. VARO: 23.00 nieuws, 23 15 gram. ENGELAND, BBC home service, 330 m.: 13.00 dansmuz., 16.00 orkestconc 23.00 pianorecital. BBC, light progr., 1500 en 247 m.: 12.15 gevar. muz., 13.15 gevar. muz., 13.45 ork.conc., 16.00 dansmuz., 16.45 gevar. muz., 18.00 ork.conc., 20.30 ork.conc.] 20.30 ork.conc., 22.00 gevar. muz., 23.20 gevar. muz., 0.2o gevar. muz. 0 NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m.: 12.00 lichte muz., 13.20 amus.- muz, 16.00 altviool en piano, 19.30 ope- ramuz., 21.00 strijkkwartet, 23.40 ork. conc., 0.30 dansmuz., 1.15 gevar. muz. FRANKRIJK, nat. programma, 347 m.: 12.30 ork.conc., 19.10 Russische muz., 20 00 L'oiseau bleu, opera, 23.20 viool eo piano, BRUSSEL, 324 m.: 12.00 ork.cone., 16.30 ork.conc., 17.10 lichte muz., 18 20 Vlaamse beiaardmuz.. 20.00 Vlaamse muz. 484 m.: 14.00 ork.conc., 17.30 zang. ENGELAND. BBC, European Service. Uitz. voor Nederland. 224 m.: 22.00 Nieuws. Hoe de weekbladen het zien Film en toneel. WIJ KIJKEN NAAR TELEVISIE. VARA: 20.15 Act. Toelichting financiële maatregelen na 1 Januari 1954, Amus.- muz. Cabaret. grote gedeelteen van het hier ge legen gebied overstroomd worden, wat uiteraard een rem is voor indus trievestiging. Spr. wees er op hoe de gehele waterstaatkundige situatie in Noord-West-Brabant elke ontwikkeling van dit gebied tegenhoudt. In dit op zicht vormen de Biesboschwerken een knelpunt, dat moet worden opgelost voor de noodzakelijke voorzieningen getroffen kunnen worden. Spr. wees in dit verband op de finan- cieel-administratieve moeilijkheden, die bepaalde gemeenten beletten industrie terreinen aan te leggen en andere nood zakelijke voorzieningen te treffen. Spr. vroeg daartoe een extra bedrag uit het gemeentefonds ter beschikking te stel len, vooruitlopend op het definitieve rapport van de Commissie-Oud. Als derde belangrijke factor noemde spr. de waterstaatkundige voorzieningen in West-Brabant, die, op grond van het argument dat nog geen beslissing is ge nomen over het ScheldeRijnkanaal, reeds meer dan een eeuw worden tegen gehouden Spr. drong dan ook met klem aan op een spoedige beslissing, hoe die dan ook macht luiden, t.a.v. dit Schelde—Rijnkanaal. De werken, waarvan de definitieve vorm slechts weinig met het al of niet komen van dit kanaal te ma ken hebben, dienen thans spoedig in uitvoering te worden genomen. Tot slot wees spr. op de vakscholing. Hoewel het aantal nijverheidsscholen in Brabant sterk is geslegen en het aantal leerlingen eveneens, vertoont het Zuiden ook op dit gebied nog een ach terstand ten opzichte van de rest van Ne derland. Spr. concludeert dat het nodig is de bestaande Lagere Nijverheidsscho len uit te breiden, met name met op leidingen voor fijnbankwerken en in strumentmaken, dat het leerlingenstel sel in het bijzonder in de metaalsector moet worden uitgebouwd, dat in enkele centra U.T.O.-scholen moeten worden opgericht, dat het bezoek aan de nij verheidsscholen gestimuleerd moet wor den o.a. door propaganda en voorlich ting van de jeugd, dat de scholing ge stimuleerd moet worden door een ver antwoorde differentiatie in de beloning, dat gedacht moet worden aan een gel delijke tegemoetkoming in geval van ernstige inkomensderving door de ouders en dat ook de uitbouw van de M.T.S.-en belangrijker moet worden geacht dan de vestiging van nieuwe scholen. Na deze opsomming van verlangens vroeg spr. zich af, hoe deze geconcreti seerd konden worden. In de eerste plaats meent spr. dat er een beroep ge daan moet worden op Regering en Volksvertegenwoordiging om het huidi ge criterium voor de regionale werkge- legenheidspolitiek, n.l. de open werkloos heid, te vervangen door een synthese van open en verborgen werkloosheid en beroepsbevolkingsaanwas. In de tweede plaats wil spr. een beroep doen op de Regering en Volksvertegenwoordiging om te komen tot een gecoördineerd werkgelegenheidsbeleid. dat een hoge prioriteitswaarde toekent aan de nood zakelijke structuurhervorming van de z.g. ontwikkelingsgebieden. Wanneer de thans geldende criteria van de verschil lende departementen en rijksdiensten voor het uitvoeren van openbare wer ken en projecten niet worden gewijzigd en gecoördineerd zullen de opgesomde structuurhervormende maatregelen er nooit komen. In de derde plaats be pleit spr. dat Rijks-, Provincie- en Ge meentebesturen bij de voorbereiding van werkgelegenheidsobjecten in het bijzonder uitzien naar structuurver- beterende objecten, die vallen in de hoogste prioriteitsklasse. In de vierde plaats vraagt spr. op re- genngsniveau een beslissing t.a.v het Schelde-Rijnkanaal en de overige'West Brabantse waterstaatkundige proble men, alsmede een snellere uitvoering van de Biesboschwerken, ten einde door de drooglegging van de Z. oever van de Bergsche Maas te verhinderen, dat dit gebied een tweede West-Brabant wordt. Tot slot besprak spr. de taak die de K.A.B. heeft in het industrialiserende Zuiden. Hij belichtte o.a. de omwente- ling, die zich afspeelt bij een overgang van agrarische arbeid naar het geme- chaniseerde bedrijf. De persoonlijk heidsvorming van de nieuwe fabrieks arbeiders is een belangrijke taak, waar bij samenwerking met andere organen en organisaties nodig zal zijn. De K.A.B moet in deze een activerende rol spe len en daarbij meer leiding geven aan de plaatselijke afdelingen. Geregelde sa- mensprekingen tussen de diocesane en vakbondsbestuurders van de districten, waarbij ook leiders en leidsters van K.A.J. en V.K.A.J. moeten worden be trokken, zijn zeer gewenst. Op deze be sprekingen dient het sociale, culturele en economische beleid, dat in deze ge bieden door de Beweging gevoerd moet worden, te worden geconcretiseerd. CapyrijAi opera mond» (Van onze parlementaire redacteur) Woensdagmiddag is de Tweede Kamer nog even met de begroting van Sociale Zaken begonnen. Er kwam althans een spreker aan het woord, de V.V.D.-er Ze- gering Hadders, die opmerkingen maak te over de werkgelegenheidspolitiek van de regering, waarover hij geen aan merkingen had. Het werkloosheidscijfer daalt, de omscholing in de centrale werkplaatsen werkt voortreffelijk en de minister van Sociale Zaken heeft een politiek uitgestippeld die de afgevaar digde zeer reëel noemde. De critiek van deze spreker was ge richt op de wachtgeld- en werkloosheids regeling. Deze wet wordt volgens hem misbruikt door arbeiders die in de sei- soens-hausse een flink loon verdienen en zich daarna 60 pet. van dit loon laten uitbetalen. Zij hebben niet de minste behoefte om in vaste dienst te treden, want dan verdienen zij minder. Ook vroeg de heer Zegering Hadders de minister om de emigratie in die zin te steunen, dat er subsidie wordt gege ven voor de drie emigratiecentrales. Er moet echter voor worden gewaakt, dat juist onze beste vaklui het land uittrek ken. In intieme kring heeft generaal-ma- joor-vlieger J. H. van Giessen, plaats vervangend chef van de Luchtmacht staf, Dinsdagmiddag afscheid genomen van flight-lieutenant H. M. Haworth, een officier van de R.A.F., die vier jaar als technisch adviseur aan de Lucht machtstaf verbonden is geweest. Hij zal dezer dagen naar Engeland terugkeren. - Generaal Van Giessen deelde mede, dat H. M. de Koningin de heer Haworth had benoemd tót ridder in de Orde van Oranje-Nassau met de zwaarden. Deze week is het Mariale jaar plechtig ingezet. Dat wil dus zeggen, dat we in het komende jaar allemaal onze aandacht speciaal richten op onze Moeder Maria. Het is met onze Mariaver ering dikwijls maar al te veel gesteld als met de liefde tot onze aardse moe der. We houden veel van haar, maar we zijn zo ver trouwd met haar, dat we wel eens vergeten het haar te zeggen of te laten merken. Het is zo vanzelfsprekend, dat moeder er is, dat we het niet of nauwelijks opmerken. Maar als er dan iets ge beurt, als er in ons leven iets komt, dat ons erg blij of verdrietig maakt, als we in moeilijkheden raken, waar we geen raad mee weten, dan vinden we als het ware vanzelf de weg naar haar, die ons altijd begrijpt in vreugd en smart, naar haar, die ons weet te troosten, als we verdriet hebben en die ons weet te raden, als we radeloos zijn: de weg naar moeder. Zo is het ook maar al te vaak met onze liefde voor onze Moeder Maria. Ze is daar en dikwijls vergeten we Haar. Maar als we in moei lijkheden raken, als we geen andere uitkomst meer zien, dan is. Zij daar opeens als en liefdevolle Troosteres, als een Moeder van Goede Raad, als een Hulp voor de Christenen. Tot wie zouden we beter kunnen gaan in de tijd, waarin zoveel mede christenen zuchten onder een wrede en onrechtvaardige vervolging, dan tot Maria, die de Smekende Almacht wordt genoemd! Het zou de moeite waard zijn, dit jaar, het Mariale jaar, eens elke dag een van Maria's titels speciaal te iverwegen. Alleen al in de oekende Litanie van O. L. Vrouw denk eens even ;oed na over deze naam: On ze Lieve Vrouw vindt u een rijkdom van eigenschap pen van ónze Moeder opge somd, die voor ons als voor- te •55* Soms is de maaltijd niet „af" zonder iets toe. Dat kan een vla of fruit zijn, bijvoorbeeld na een zware stamppot. Of een dikke pap, wat een aangewezen aan vulling van het maal is, wanneer men weinig melk drinkt. Van oud brood kan men ook een voedzaam des sert maken, waarvoor hier onder de bereidingswijze volgt. Pruimenschotel 150 g gedroogde pruimen, 200 g oud brood, Vk dl melk, 60 g (4 eetlepels) sui ker, desgewenst een ei dooier, beschuitkruim, bo ter of margarine. De pruimen een nacht we ken in ruim water. De vol gende dag de vruchten gaar koken in het weekwater met een deel van de suiker. De pruimen ontpitten en in stuk ken snijden. De korsten van het brood snijden en dit in sneden verdelen. De sneden weken in een mengsel van melk. suiker en desgewenst eidooier. Brood en pruimen laag om laag in een vuurvaste schotel overdoen, waarbij de boven ste laag door brood wordt gevormd. Een paar klontjes boter of margarine en een extra laagje suiker er op leg gen. De schotel zachtjes een half uur verwarmen op het fornuis of in de oven. In het laatste geval het gerecht be strooien met beschuitkruim en niet-afgedekt bruin laten worden. Licht en fris is een Custardvla met banaan Y, 1 melk, 40 g (4 eetlepels) custardpoeder, 3 g (2 eetle pels) suiker, een halve ci troen, 2 bananen. De melk op een half kop je na aan de kook brengen met een heel dun afgesne den schil van de citroen en zachtjes een kwartiertje la ten trekken. De citroenschil verwijderen. Het custardpoe der aanmengen met de ach tergehouden melk tot een glad napje. Dit onder roeren in de kokende vloeistof schenken. De vla op smaak afmaken met suiker en een weinig citroensap. De bananen pellen, in schiifjes snijden, en gelijkma tig door de vla verdelen. Het gerecht in een schaal overdoen. beeld kunnen gelden: Aller reinste, Allerzuiverste, Al lervoorzichtigste! Maar naast de navolgens waardige deugden van onze Moeder, naast Haar goed heid en macht, die niemand onverhoord laten heengaan, mogen we ook bedenken, dat dit jaar een eeuwgetij is voor Maria. Onze Lieve VrouW viert een jubileum. En kunt ge u voorstellen, dat uw aardse moeder een feest zou vieren zonder dat ge haar liet merken, dat ge dat feest met haar meeviert? Elk jaar, als mijn moeder jarig is. komen de kinderen naar huis, om met moeder samen het feest te vieren. Dan 18 daar ook de brief en het ver jaringscadeautje van de ene, die te ver weg is en niet meer bij ons kan zijn op het feest en iedereen merkt dan, dat juist op die dag Moeders gedachten meer dan ooit zijn bij het kind in den vreemde. Zou het met Maria anders zijn? Zou Zij niet, als elke aardse moeder, blij en ver heugd zijn als wij ons om Haar troon verenigen en Haar beeltenis met bloemen versie ren? Maar zullen dan niet nog meer Haar zorg en Moeder liefde uitgaan, naar Haar vele kinderen, die niet als wij openlijk en plechtig Haar feest kunnen meevieren, die misschien alleen maar heime lijk, door het fluisteren van een gebedje in gevangenis of concentratiekamp Haar kun nen laten merken, dat zij er bij zijn in de geest? En heb ben wij niet de plicht om het feest plechtiger en met meer toewijding te vieren om onze hemelse Moeder te troosten over het gemis, dat de afwe zigheid van zoveel geliefde kinderen bij deze plechtige viering, voor Haar moet be tekenen? De voorzitter van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, F. den Hartog, heeft in de Woensdag te Am sterdam gehouden algemene verga dering gezegd, dat het verloop van zaken dit jaar in het algemeen geen reden tot grote ontevredenheid geeft, al zullen de resultaten over het ge heel genomen wel achter blijven bij die van 1952. Het buitengewoon gun stig najaarsweer heeft zowel voor de akkerbouw als voor de veehouderij een groot voordeel betekend. De tuinbouw daarentegen, die ook in de loop van de zomer al verschillende tegenvallers moest incasseren, heeft tengevolge van het aanhoudende zachte weer, vooral in de koolstre ken, minder goede resultaten te boe ken. De algemene aspecten worden intussen steeds somberder. Sprekende over de druk, die door de toeneming van de wereldvoorraden op de internationale markt wordt uitge oefend waardoor het totale marktbeeld, ook voor andere dan direct hierbij be trokken producten, ongunstig wordt be ïnvloed, merkte de voorzitter op: „Wij weten, dat met name de enorme Ame rikaanse voorraden als een zwaard van Damocles boven de markt zweven en dat, indien deze voorraden over de we reldmarkt zouden worden uitgestort de gevolgen catastrofaal zouden zijn. Zelfs een min of meer geforceerde verkoop van een deel van deze voorraden zou fatale gevolgen kunnen hebben, vooral voor een agrarisch exportland bij uitstek als Nederland". De landhonger van de gemeenten blijkt nog' steeds niet te stillen, aldus spr. Men krijgt wel eens de indruk, dat ieder gemeentebestuur haar dorpje of stadje ziet als een toekomstig industrie centrum. Ook bij de vaststelling van streekplan nen wordt vaak op royale wijze met het grondareaal omgesprongen 40 pet, van de export Ter illustratie van de positie van de Nederlandse landbouw gaf de voorzitter de volgende cijfers. Van de totale Nederlandse export, die in 1952 8007 millioen bedroeg, was voor een bedrag van 3190 millioen of bijna 40 pet. van agrarische herkomst. Voor rekening van de akkerbouw kwam hiervan 1105 millioen, waar van van Nederlandse oorsprong 572 millioen. Het aandeel van de veehou derij beliep 1590 millioen, waarvan voor 1563 millioen van Nederlandse oorsprong, en dat van de tuinbouw bedroeg 495 millioen, waarvan 492 millioen van Nederlandse oorsprong. Van de totale bijdrage aan de Neder landse export was derhalve zuiver Nederlandse landbouwproductie 2627 millioen of bijna 33 pet. Ook de cijfers betreffende de binnen landse voorziening zijn niet onbeteke nend, zo ging spreker voort. De totale bruto productiewaarde beliep in 1952/53 4221 millioen. Aan grondstoffen was daaraan toegevoegd voor een bedrag van 844 millioen, zodat de waarde van de agrarische productie, zoals deze het bedrijf verlaat, over genoemd jaar 3377 millioen bedroeg. Deze cijfers stellen duidelijk in het licht hoe afhankelijk wij zijn van de buitenlandse markt en hoe kwetsbaar daardoor ons veredelings- bedrijf is, zo zei spreker. De totale geldhoeveelheid in Nederland beliep eincf October f 8.477 millioen tegen f 8.430 min. eind Sept. Van deze bedragen was f 3.277 3.233) min. chartaal en f5.200 (5.197) min. giraal geld. In indexcijfers uitgedrukt (op basis 1948 100) was de totale geldhoeveelheid eind Oct. 1953 117 6 tegen 109.6 eind Oct. 1952. Hiervan was 107.1 tegen 100.7 chartaal en 125.4 tegen 116.2 gi raal geld. Horizontaal: 20. 1. stapel; 21. 4. vaartuig; 22. 8. reeks; 23. 10. gereed: 24. 11. Bescherming Bevolking 26. (afk.); 27. 13. voorzetsel; 28. 16. persoonlijk voornaamw.; 30. 17. onbepaald voornaamw.; 31. 19. sneeuwschaats; 32. Vistuig; dreef; rij; marmelade; ijzerhoudende grond; vreemde titel; spil; vette substantie; lengtemaat (afk.); persoonlijk voornaamw.; voorzetsel: 15 21 30 m 34. zuur, bijtend; 3^. Russische heiligen- beeltenis. Verticaal: 1. vis; 2. voertuig; 3. bezittelijk voornaamw.; 5. lang, dun, smal stuk hout: 6. voegwoord; 7. vis; 9. vis; 12. lichaamsdeel; 14. verbrandingsproduct; 15. noot; 16. aaneengesloten rij; 18. toiletartikel; 20. muurholte; 24. voorzetsel; 25. noot; 28. Japanse munt; 29. kledingstuk; 31. familielid; 33. Italiaanse rivier. Oplossing van Dinsdag: RIETVOORN I BAARS O AL PAK ME NOK G EI S T OP EG T MEERVAL S RE AR S PAS R-fDIT OF LAP KA N EIGEN A SIDDERAAL KAASMARKT WOERDEN. 9 Dec. Aangevoerd werden 77 partijen. Prijzen le srt. f 2.11—2.16, 2e srt. f 2.05—2.10, extra kwal. tot f 2.40. Handel kalm. VEILING TIEL 9 Dec. De cijfers geven resp. aan standaard/huish. 1, grof, huish. 1 fijn en huish. 2/keukenwal. Appelen: Bel lefleur Brab. 19—23 15—20 7—15, idem En gelse 2434 912, Canadareinet 1215 9—12, Bramley Seedling 15 18 10IA Cox Orange Pippin 6295 4280 12—56, Golden Delic. 3851 1026, Goudrein. 2438 1827 826, Jonathan 24 43 1632 918, Kaneelzuur 1622 7—15, Lemoen 6—17, Lomb. Cal ville 31—34 2832 22—25, Laxton Superbe 56—64 24—50 10—18, Notaris 18—22 9— 17, Melba 22—35 8—19, Pater v. d. Eisen 18—22 6—15, Pres. v. Engel. 15—26 1012, Rode Keuleman 25 —32 10—15, Sterappel 28—43 27—32 8—25, Benderzoet dubb. 17—20 9—10, Dtjk- manszoet 20—28 9—14, Jasappel 1620 614, Campagnezoet 1830 6— 13, Zuur kroet blank p. 100 kg. 510, idem rood 300, id. zoet 200. Peren: Comt. de Paris 2840 1026, Jodepeer 1520 1013, Joseph, de Maline 28 36 17—22, Brederode 19—22 13—17, Gieser Wildeman 22—34 12—17, Kam perveen 10—14, Sint Remy 16—18 11—15, IJsbouten 14—18 7—11, Winterjan 18—22 13—18, alles in cents per kg. CACAOMARKT A'DAM 9 Dec. Accra: Nov.-Jan. 315 sh., Dec.-Febr. 312.6 sh„ Jan.- Mrt. 312.6 sh., Febr.-Apr. 312.6 sh., Mrt- Mei 310 sh., Apr.-Juni 310 sh. Kameroen fX: Dec.-Febr. 297>/2 Fr. frs. VEILING POELDIJK 9 Dec. Tomaten A2 6.50—6.60, C2 3.80—4.50, CC2 2.— per bak van 12'/2 kg. Frankenthaler 2 1.611.18, Alicante 2 1.211.25, Andijvie 17—28 ct„ Stoofsla 2630 ct., Prei A 810 ct. Sprui ten 1722 ct., Witlof 3234 ct. Boeren kool 9Ya13 ct. Rode kool 9 ct.. Groene kool 9',a ct. Waspeen 10—11 ct. Pepers 70 ct., alles p. kg. Sla B2 12 ct. C 10—14 ct. C2 71/211 ct. Knolselderij 9% ct., Bloem kool 25 ct. alles pa stuk. Selderij 3.75— 7.50, Raapstelen 5.—, ales p. 100 bos. ALDERAMIN 9 te Rotterdam. AKAID 10 te Rotterdam. AMPENAN 10 te Djeddah. APPINGEDIJK 9 te Mobile. A VERDIJK 9 te New York. AAGTEDIJK 10 te Trinidad. ABBEDIJK 10 te Rotterdam. ABBEKERK 10 te Hamburg. ALCHIBA 10 te Pto. Alegre. ALGENIB 10 te Buenos Aires. ALTAIR 9 te Vitoria. AMSTELDIEP 9 te Rotterdam. ARNEDIJK 10 te Bremen. BANKA 10 te Singapore. BLOMMERSDIJK 9 te Antwerpen. BORNEO 9 van Colombo n. Cochin. DELFLAND p. 10 Recife n. Santos. DELFSHAVEN 9 te Hamburg. DUIVENDIJK 10 te London. DRENTE 9 te Djibouti. HATHOR 10 te Gibraltar. HEEMSKERK 9 te Teneriffe. HOOGKERK p. 10 Finist. n. Genua. HECTOR 9 van Carthagena n. Burriana« HYDRA 10 te Buenaventura. J JAGERSFONTEIN 10 te Prt. Elisab. 7 KOTA AGOENG 9 te Rotterdam. KOTA BAROE 9 te Rotterdam. LINGE p. 10 Finist. n. Lissabon. LANGKOEAS p. 10 Ouess. n. R'dam. LARENBERG 9 te Dakar. LAWAK 10 te Nasipit. LINDEKERK 9 van Muscat n. Djib. MAASLAND 10 te Bahia. NIEUW AMSTERDAM 9 van R'd. n. N. Y. NIEUW HOLLAND p. 10 Natoena n. Hongk. NIGERSTROOM 10 te Dakar. ORANJE 10 te Tj. Priok. ORAN-JESTAD 10 te Madeira. PENDRECHT p. 9 Ras Fart. n. Landsend. POLYPHEMUS 10 te Belawan. RAKI p. 10 Daedalus n. Suez. RIOUW 10 te Port Said. RIDDERKERK 11 te Prt. Eilsab. STAD ARNHEM p. 9 Malta n. Khorramsh. ROEBIAH 9 te Amsterdam. SAPAROEA 9 te Chittagong. HOGE PRIJZEN I.!!0;000, ,4JE? /,10-000 17036 5-000 19879 2-000 17113 met premie van 30.000. 1500 6444 L006 Jl?9 5314 6814 9101 14858 11912 19285. 400 4484 6874 9948 10342 13363 15657 S' 1308 1187 1959 2185 3026 4335 4521 5784 8709 7453 7496 7723 8245 8274 8335 10523 10837 11878 13519 13909 14631 15073 15348 15552 16783 Prijzen van 80 1027 140 228 314 323 471 690 745 793 922 812 817 889 935 992 951 977 2056 125 170 235 278 482 506 687 707 849 957 958 8007 189 286 523 533 612 630 686 738 411S 125 220 305 330 331 449 454 540 613 621 786 799 806 889 5321 406 470 538 573 725 794 816 862 6029 046 121 284 290 380 630 658 665 744 750 800 847 856 882 968 7031 095 333 352 431 500 558 636 685 742 748 822 895 962 8246 254 261 283 338 351 478 599 621 913 962 9269 287 370 418 525 584 611 621 698 10007 063 079 081 168 229 329 382 392 540 694 734 779 809 852 11153 240 285 464 538 556 717 755 765 779 857 894 978 12168 293 312 584 597 674 762 767 789 795 NIETEN 13076 172 324 328 357 413 414 475 569 579 600 608 656 666 667 697 794 797 14074 152 200 2S5 301 302 310 368 449 523 696 704 708 742 961 978 15277 494 549 562 593 598 753 832 880 923 939 956 18013 061 151 153 183 317 376 458 616 928 977 17065 279 322 326 363 458 527 588 760 788 869 914 18015 068 123 128 135 206 248 271 510 603 618 620 710 779 782 820 865 936 19098 293 370 447 462 483 492 507 521 524 536 589 595 603 611 627 705 719 770 794 861 972 30021 053 075 161 283 339 863 957 31018 058 087 117 231 265 281 305 333 391 408 591 831 837 904 914 930 948 968 1006 037 095 115 157 194 197 236 270 296 321 338 348 429 444 504 513 571 582 606 632 723 724 732 738 739 759 807 818 823 827 831 835 894 930 931 994 8018 041 071 092 093 123 129 134 135 167 182 211 225 229 240 251 284 300 304 311 326 372 422 423 453 504 526 537 564 60O 609 614 637 680 686 710 742 799 806 817 828 864 873 884 899 955 960 971 992 8068 096 131 134 164 231 248 264 283 296 318 361 363 382 403 414 437 467 471 477 502 508 525 556 579 609 661 688 714 721 728 789 829 854 856 861 890 893 900 902 903 906 915 932 933 987 4007 016 077 089 091 171 182 223 225 226 264 310 312 329 340 353 370 380 405 461 494 539 564 567 586 662 711 723 724 780 824 852 907 924 979 987 8015 102 106 130 143 160 196 213 264 282 285 325 328 440 514 541 567 570 583 586 588 590 605 606 660 690 692 702 716 728 731 756 769 801 807 818 867 871 925 937 939 961 964 965 974 998 6069 079 128 141 197 216 303 310 342 346 375 386 388 414 423 425 434 490 504 529 538 540 577 632 637 681 691 718 745 756 795 797 832 858 898 909 913 917 959 995 7015 028 036 056 071 088 171 184 198 216 260 309 310 332 339 341 369 385 402 405 410 415 416 423 441 444 502 533 540 549 628 650 664 690 717 733 737 755 758 764 774 796 804 813 845 857 859 907 932 989 991 999 8028 045 056 076 130 146 235 259 295 302 349 371 374 380 404 407 460 574 584 650 665 686 697 707 721 767 768 781 861 862 863 926 941 965 985 9083 091 145 159 162 184 193 199 263 330 345 374 375 407 424 428 431 439 449 457 483 484 489 513 55 605 613 644 714 723 740 745 758 765 770 776 793 832 878 892 987 10046 092 100 104 124 171 175 214 245 282 290 333 335 353 359 385 409 444 460 542 550 555 566 577 586 600 607 611 617 625 629 658 682 822 851 893 907 926 957 963 997 11066 131 138 150 152 274 298 304 355 359 368 379 385 452 485 513 561 565 596 622 629 686 687 721 745 754 762 828 829 843 847 853 854 862 898 911 930 12038 041 047 107 158 159 181 220 231 249 253 297 306 308 423 443 446 465 535 543 558 632 703 775 783 801 806 830 854 858 862 870 877 881 886 910 931 981 990 13035 096 103 168 181 184 238 239 251 263 271 327 352 364 376 424 463 476 518 585 602 631 663 692 724 744 768 790 829 833 883 914 915 919 961 979 14012 024 032 073 077 087 088 124 128 140 186 197 235 239 247 255 296 303 336 343 350 364 389 456 467 470 487 508 514 543 573 578 609 612 627 677 718 719 785 829 865 912 935 981 15005 006 013 022 058 095 108 147 152 l7® 183 185 240 245 271 279 287 288 303 363 398 401 406 420 451 513 543 547 551 553 599 614 633 712 715 729 755 834 866 894 917 928 931 946 964 966 16018 022 026 030 046 103 116 180 197 19f 224 228 246 343 357 361 384 395 435 445 451 476 500 511 546 550 569 587 592 603 639 663 682 749 764 777 789 790 807 S09 812 832 922 951 991 17011 029 050 051 055 067 082 154 163 1»* 248 270 273 309 346 375 380 456 459 511 529 532 533 549 560 569 622 641 648 659 674 721 726 775 784 848 933 942 950 951 956 975 979 - 18006 035 053 067 134 139 169 197 204 207 247 252 283 284 309 379 381 384 398 41» 449 490 504 523 531 538 557 574 576 59» 616 700 748 753 762 763 781 785 795 79' 808 923 940 969 984 994 19018 033 111 130 136 162 269 329 431 4A* 508 543 556 561 563 647 648 665 680 76£ 766 781 782 856 914 940 950 968 978 9»« 20017 034 047 072 076 093 131 135 156 l<g 173 184 306 347 360 362 390 509 515 Wi 533 543 544 583 601 627 630 665 675 mg 786 795 799 824 879 891 931 953 960 981 nr,H Vfi3 21004 U50 103 126 130 169 193 219 227 277 320 325 340 351 424 425 481 519 Af 570 575 610 611 622 628 632 641 642 Aj 694 724 741 749 758 823 875 877 91V Eigen geld 4613 is niet, 18015 m. z. 18065; niet 6069 m. z. 9069.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 4