Moeilijkheden in onderwijs vooral door na-oorlogse omstandigheden Lerarensalarissen bepaald niet te hoog, maar geen verbetering op het program Jammer CAiRO, grauwe ellende naast moderne flats I Antwoord Yraai Minister geeft toe dat de klassen te overbevolkt zijn Schilderij van de capitulatie V v.J Betere verpakking Schoener door „Maasdam" overvaren A DONDERDAG 10 DECEMBER 1953 PAGINA 5 MINISTER CALS VERDEDIGT ZIJN BELEID Overgedragen aan Wageningen Telegram over de volledige leraarsbetrekking Kleding gerepatrieerden uit Indonesië fcru'ise in de Middel landse Zee Talloze nauwe, bochtige sloppen, waarin de mensen in een bijna ondoorzichtige nevel van hitte en stof als vliegen door elkaar krioelen, doorkruisen de enorme huizenzee, waar 's avonds de gekleurde lichtreclames in grote, slang-achtige Arabische letters aan- en uitflitsen. J Onbillijk Avondbijeenkomsten voor industrie FUSIE MAKELAARS- BONDEN Onjuiste opgave verstrekt Aalmoezenier Bijlhout HUUR BEDRIJFS. PANDEN Geen automatische verhoging RAAD VOOR DE SCHEEPVAART Radar signaleert geen houten schepen Bestuur Waterschaps- bank benoemd Geen verruiming Duitse agrarische invoer meer (Van onze parlementaire redacteur) De minister van Onderwijs, mr. Cals, heeft in een deel van zijn rede, die hij •juddernacht heeft onderbroken, stelling: genomen tegen de opmerkingen, die "e Kamer de dag tevoren op zijn beleid heeft gemaakt. Hij kwam met name ®P tegen de bewering, dat zijn beide voorgangers prof. Gielen en prof. Rut- ten de oorzaak zouden zijn van veel moeilijkheden in ons onderwijs. De Oorzaken daarvan zoekt de minister op de eerste plaats in de omstandig heden, waarin ons land na de oorlog verkeerde en waarvan wij eerst nu een bescheiden herstel mogen beleven, al betekent dit nog lang geen oplossing. ■Waar zowel het geboortecijfer als het bouwprogramma voor de scholen be jegen zich in gunstige richting. Het geboortecijfer is thans vele tienduizen den lager dan in de jaren kort na de oorlog, het bouwvolume stijgt. Kon er Voor 1952 een bouwvolume van 60 millioen aan nieuwe schoolgebouwen be groot worden, voor 1953 is dit verhoogd tot 77 millioen, terwijl de werkelijke bouw van schoolgebouwen op 110 millioen zal uitkomen. De aantallen be nodigde schoollokalen maken het beeld nog gunstiger: voor 1952 4800, voor 1953 4200 en voor 1954 naar schatting slechts 3900. De minister was het met Ce Kamer eens dat er van een noodtoestand moet worden gesproken wat betreft het aantal leerlingen dat de klassen bevolkt. Daar staat tegenover dat de minister bij zijn ambtgenoot van Oor log aanstonds een gewillig oor heeft gevonden voor de vrijstelling van onderwijzers van dienst. Hij over weegt ernstig het medetellen van fic tieve diensttijd om het terugkeren van onderwijzers, die tijdelijk in andere betrekkingen zijn geweest, aan te moedigen. Hij hoopt binnenkort concrete mede delingen te doen over een verhoging van studie-toelagen voor de kweek scholen. Aan de subsidiëring van scho len, die tot dusver niet voor Rijkssub sidie in aanmerking kwamen, wordt ge- Werkt. Ook de salariëring wordt be keken. De ontknikking, die met de or ganisaties is besproken, is er een bewijs van. Ook is verlaging van het klasse- gemiddelde een onderwerp van zorg. De regering wil niet zo optimistisch zijn om reeds in 1955 resultaten op dit punt te verwachten. Wel in de daarop volgende jaren Scherpe woorden In scherpe woorden hekelde minister Cals de protestbijeenkomst, 28 Novem- In het stadhuis te Wageningen heeft prof. dr H. J. C. Tendeloo Woensdag namens het comité tot oprichting van een bevrijdingsmonument aan het Wa- geningse gemeentebestuur een schilderij aangeboden, dat een moment voorstelt uit de op 5 Hei 1945 te Wageningen in hotel „De Wereld" gehoucien capitula tiezitting. Op dit schilderij komen slechts de figuren van enkele hoofdpersonen v°or, o.a. de generaals Foulkes en Blas- ecwicz en Prins Bernhard. Prof. Tendeloo herinnerde er aan dat het bevrijdingsmonument van de beeld houwer Han Richters in 1951 door Prins Bernhard kon worden onthuld Voorts verzorgde het comité onder meer de oprichting van een monument ter her denking van die gevallenen en ook de aanbieding van het ere-burgerschap Van de gemeente Wageningen aan ge- heraal Foulkes De overctacht van het schilderij is de laatste phase van de activiteit van het comité. Spr. zeide er Van overtuigd te zijn dlat de kunstschil der zich op uistekende wijze van een Zeker niet gemakkelijke taak heeft ge kweten. Het schilderij is in zeker op zicht een tegenstelling van het monu ment. Het monument geeft de bevrijde mens, het schilderij de gebonden mens. De triestheid/ van hef ogenblik is on miskenbaar, de zware last ener grote Verantwoordelijkheid drukt op beide Partijen. Spaarzaam is de verlichting Prof Tendeloo wenste de heer J. W. Van dé Kerke, de schilder, geluk met dit werk en met de onderscheiding die hij voor ander werk in deze dagen heeft ontvangen van de Thérèse van Duyl-Schwarze stichting. Tenslotte droeg hij het schilderij over aan de burge meester mr. M. de Niet Gzn. Burgemeester De Niet zeide dankbaar te zijn voor het initiatief van het comité, Waardloor de capitulatie op dit kunst werk kon worden vastgelegd. Hij hoopte dat aan het doek een waardige omge- ^mg kan worden gegeven, opdat de kwaliteiten beter tot uitdrukking komen mi. in een nieuw stadhuis dat ook een kunstwerk is. Het bestuur van de afdeling Amster dam van de lerarenvereniging St. Bona- ventura heeft zijn hoofdbestuur een te- mgram gezonden n.a.v. „de duidelijke Sal gisteravond door dr. Lucas in de iweede Kamer gesproken". In het tele gram wordt het hoofdbestuur met klem verzocht in de G.O.-zitting van Vrijdag ®'s- en later ten aanzien van de gerecht vaardigde eisen der leraren geenszins 1® transigeren en op het punt der vol- dnige betrekking het onderwijsbelang |°ed voor ogen te houden en 26 uur als treefgetal niet los te laten. Het tele- 2,, m dringt er verder op aan bij de sta tes onverwijld de nodige yppen te doen, opdat ook zij zich op stringente standpunt plaatsen. is de minister van Maatschappe- Petri Werk gebleken, aldus heeft hij de gp'hhyntebesturen geschreven dat zich don "n ^unen voordoen, waarin uit In vert? ^repatrieerden, ook na langer hezit •■in Nederland, nog niet in het Z1-in van een aan het Nederlands 2jj ®at aangepaste kledinguitrusting. hen i 'n deze situatie verkeren, die- onthi-Ü, Staat te worden gesteld zich het de fk.en<Je aan te schaffen. Het komt heser s*er Sewenst voor, de bestaande din„ v°or de verstrekking van kle- trieerjan zelfstandig gehuisveste gerepa- hii j-, jn nader te omschrijven, hetgeen n deze circulaire doet. ber in Utrecht gehouden. Hij is daar opzettelijk niet naar toe getrokken, om dat hij heel goed had begrepen dat de onheuse manier, waarop de regering ter verantwoording zou worden geroe pen, hem in een scheve positie ten op zichte van de Staten-Generaal zou heb ben gebracht. Verantwoording moet een minister alleen in de Volksverte genwoordiging afleggen. Deze is be voegd om een minister te zeggen wat er aan zijn beleid mankeert. Het spijt m(j, aldus mr. Cals, dat er niemand is geweest in Utrecht die ge protesteerd heeft toen men de opmer king maakte „dat de minister in Den Haag maar als een sphinx zit te wach ten tot jonge onderwijzers kapot gaan of een staking organiseren als hun Franse collega's". Ik kom zelf uit een onderwijzersgezin en ik weet maar al te goed wat er in die kringen op het ogenblik aan de hand is. De minister had hierover nauwelijks gesproken of hij werd geïnterrumpeerd door de com munist Gortzak, die meende dat het in Utrecht zo'n vaart niet had gelopen Maximum 26 uur Onder de vier K.V.P.-sprekers, die vóór de minister aan hef woord waren gekomen, was ook de waarnemend fractie-voorzitter dr. Lucas, die het voor de leraren opnam. Hij noemde de thans getroffen regeling half werk en was niet te spreken over de wijze waarop en het tempo waarin het Georganiseerd Overleg gevoerd wordt. Voor de komende besprekingen vroeg de heer Lucas grotere soepelheid van de regering, zodat wensen als een vol ledige betrekking met een maximum van 26 uren kunnen worden ingewil ligd. De mogelijkheden om op te klimmen moeten voor de leraren zo danig zijn dat zij vergeleken kunnen worden met op een na de hoogste rang van de ingenieurs van de Rijks waterstaat. Dr. Lucas wees op de ach teruitzetting van de leraren, verge leken met de leerkrachten van het nijverheidsonderwijs, wier positiever betering eerder is ingegaan, en hij vroeg om bij het overleg het z.g. rechtsherstel nogmaals in de discus sies te betrekken. De minister antwoordde hierop dat hij over het tempo van het overleg slechts tevreden kon zijn en dat de wijze waarop dit overleg was gevoerd inderdaad niet honderd procent was ge weest, maar dat men de schuld niet aan zijn kant moet zoeken. De vergelijking met de ingenieurs van de Rijkswater staat vindt hij niet juist. Er moet in ons volk een zodanige waardering zijn voor de opvoeders van de jeugd, dat hun positie los van die van de ambte naren wordt gezien. Lerarensalarissen De salarissen van de leraren acht de minister op het ogenblik bepaald niet te hoog, maar een extra uitgave voor herstel van rechten acht hij toch ook niet verantwoord. Per 1 Januari is het maximum voor de leraren f 10.590, voor directeuren f 12 a 13.000, voor hoog leraren f 17.000, waarbij dan nog terug werkende kracht komt tot 1 Januari 1953. De minister kon de wensen van prof. Lemaire voorkomen omdat zijn depar tement al jaren aan een efficiëncy-on- derzoek wordt onderworpen Zelfs de Rijksmusea zijn daarbij betrokken. Het departement groeit inderdaad ieder jaar als een sneeuwbal aan, zodat de minis ter wel eens denkt over het afstoten van bepaalde taken. De afdeling vor ming buiten schoolverband laat hij ech ter in geen geval los. Geen voortvarendheid Tegen de twijfel aan voortvarendheid van de bewindsman kon deze laatste heel wat inbrengen. Enkele actuele on derwerpen waren: het kleuteronderwijs er. het hoger onderwijs zullen onge twijfeld dit jaar opnieuw wettelijk ge regeld worden. De schoolgeld- en de omroepwet zijn de ministerraadi al ge passeerd. Het kweekschoolbesluit is zo juist gepubliceerd. De heer Engelbertink (KVP) vroeg cle aandacht voor de problemen van het nijverheidsonderwijs. De heer Peters (KVP) heeft de minister volledige op heldering gevraagd over een rede, die een raadadviseur van zijn departement op een inspecteursvergadering in Dor drecht heeft gehouden. Hierin heeft deze ambtenaar verklaard dat een onderwij zer niet veel weet, dat hij naast die maatschappij staat, dat hij geen op voeder kan zijn, anders zou hij het ver- Advertentie Zo klaar met de afwas, en fluweelzachte per pak 25 cent handen 1 v trouwen van zijn leerlingen wel ge nieten Dat hij niet uit roeping maar vanwege de lange vacanties onderwijzer wordt en dlat hij komt uit een millieu waarin men nu eenmaal geen opvoed kundige krachten kan verwachten. Voorts dat te druk bezette klassen slechts het gevolg zijn van gebrek aan oi ganisa tie vermogen. Pater Stokman heeft in zijn rede nog eens duidelijk de positie van openbaar en bijzonder onderwijs bepaald, dit in antwoord op wat hij noemde de boete- predicatie, van de heer Van Sleen. Voor beide vroeg hij grotere vrijheid inzake leervakken, leerplannen en examens. De heer Van Sleen heeft volgens pater Stok. man de zaak precies omgekeerd. Wan neer hij een openbare school wil met de prerogatieven van een bijzondere, dan is hij het die afwijkt van het pacifica tiebeginsel en niet de Katholieken. Wij blijven op het standpunt staan, dat het karakter van de overheidsschool moet vaststaan wanneer we het over openbaar onderwijs hebben en dat dit onderwijs tevens moet worden gegeven met eer biediging van ieders gezindheid. Pater Stokman vroeg ook subsidie voor de sportorganisaties als een vorm van jeugdzorg die dit verdient. Hij be pleitte krachtige bevordering van onze wetenschappelijke ontwikkeling. Op twee pas afstand van deze tijgerin heeft oppasser Bill Barrett zich opgesteld. In alle rust, zonder één zenuwachtige bibberlijn, tekent Bill in de Dierentuin van Bris tol de tijgerin, die hem onafgebroken fixeert. Eén sprong en.... Maar de tijgerin zal het wel uit haar hoofd laten te springen, want tussen hem en haar is een dikke ruit van niet-spiegelend glas aangebracht. Deze ruiten, die in de Dierentuin van Bristol momenteel worden aangebracht, vormen een sensatie voor de bezoekers, die, wanneer zij op korte afstand van de kooien der wilde dieren staan, zich kunnen voorstellen, dat zij met het verscheurende dier in één ruimte staan. Wanneer u dus op ongevaarlijke wijze éénmaal in uw leven het gevoel wilt hebben een wilde-dierentemmer te zijn, moet u naar de Dierentuin van Bristol. Tot mijn genoegen heb ik gelezen, dat het publiek in een Hamburgse bioscoop heeft gelachen bij de ver toning van een „documen taire" over Hitler. Met name, toen de „Führer" en veldmaarschalk Goering „bombastische gebaren" maakten. Jammer alleen, dat ze in Hamburg helemaal tot 1953 moesten wachten om de bombast aan genoemde gentlemen te ontdekken. Jammer vooral, dat ze er niet eerder om hebben gelachen. Dat had deze en gene tenminste het huilen bespaard. Huurverhoging Enkele bij ons binnengekomen vra gen over de komende huurverhoging hebben automatisch beantwoording ge vonden in ons toelichtend artikel over de nieuwe huurwet in ons blad van Dinsdag j.l. Wij adviseren allen, die nog vragen over de huurverhoging zouden willen stellen, van bedoeld artikel kennis te nemen, omdat zij wellicht aan de hand daarvan zelf de problemen kunnen op lossen. Oppervlakte en inwoners G. S. 1. Hoeveel km2 bedraagt de oppervlakte van ons land? Op 1 Januari 1951: 32.395.70 km2. 2. En hoeveel Utrecht en Noord-Hol land? Utrecht 1.323.30 km2 en Noord-Hol land 2.631.91 km2. 3. Hoeveel inwoners telt ons land? (Ook in 1951): 10.200.280, waarvan 5.083.759 mannen. Een gemiddeld Nederlands gezin zou den wij stellen op 4 personen. 4. Wat uw laatste vraag betreft over het aantal gezinnen op het platteland en hoeveel in de steden, moeten wij het bij de volgende gegevens laten, waaruit u dan zelf zo ongeveer uw conclusie kunt trekken. In gemeenten met minder dan 5.000 inwoners woonden 1.433.765 mensen; idem van 5.000 tot 20.000 2.943.944 men sen; idem van 20.000 tot 50.000 1.584.851 mensen; idem van 50.000 tot 100.000 1.016.957 mensen; idem 100.000 en meer 3.193.327 mensen. De oppervlakte land in km2 van deze gemeenten bedroegen resp. 11.209.60, 15.993.38, 3.353.75, 1.013.77 en 825.20. Radiozegels J. de H. is na haar verhuizing „vrij stelling van radiozegels" geweigerd. Wat kan de oorzaak zijn? Antwoord H. Het zal ongetwijfeld tijdens het onderzoek, dat aan iedere vrijstelling vooraf gaat, gebleken zijn, dat uw inkomsten meer bedragen dan de ons opgegeven uitkering. Zoals uw mededelingen hier voor ons liggen zou u b.v. ook recht hebben op uitkering van de „noodwet-Drees". U kunt op het (Van een speciale correspondente) Wanneer er één ding is, dat een reis naar Egypte al honderd voudig beloont, dan is dat het Nationaal Museum in Caïro. Alles wat de pyra- miden in de loop der eeuwen hebben verzameld, staat in dit museum opgesteld en ligt er uitgestald in grote vitri nes, die het kostbaarste en het verrukkelijkste bevatten, wat ooit door mensenhoof den werd uitgedacht en door mensenhanden werd ge maakt. Vanaf de oudste, na genoeg onnaspeurbare tijden der eerste dynastieën tot het hoogtepunt van de Egyp tische beschaving, dat zijn uitdrukking vond in de schatten van Toet Ank Amon's jeugdig koningsgraf, vindt men hier de pharao's, hun hofhouding, hun dieren en hun slaven in de schoon ste en ontroerendste monu menten van de menselijke kunst uitgebeeld. Het is on mogelijk, ook maar bij be nadering aan te duiden, welke schatten zich in het Museum bevinden; daarvoor dient trouwens de Baedeker. Maar wat voor altijd in mijn herinnering zal blijven leven is het grote, zwart-en-gouden beeld van de Pharao, recht opstaande met de emblemen van het koningschap in de hand en de tekenen van zijn waardigheid om de hals. En het andere, dat mij boven alles bijbleef, was het zwarte beeld van de jakhals, die als de god Anubis werd ver eerd. Geen volk dat de die ren zó heeft weten uit te beelden als de oude Egypte- naren. In dit museum zien wij ze vandaag nog zoals zij 4000 jaar geleden voor de toenmalige bewoners van het land van de Nijl waren: mysterieuze wezens, van god delijke oorsprong, waardoor het hun rechtmatig toekwam, de harten van de hoogsten onder de mensen, de pha rao's, te wegen in hun schaal, bij het laatste oordeel.... En tenslotte het portret van prins Rahoteb, reeds date rend uit het Oude Rijk (3200-2270), met de ingelegde ogen van koper en berg kristal, waarin een merk waardig geestdriftige, ener gieke uitdrukking ligt. Maar wanneer gij dan met een zucht van spijt om al het moois, waarvoor U nog de tijd ontbrak, weer naar buiten komt in de stomende- hitte van de Afrikaanse middag, dan treedt U daar een andere beschaving tege moet, die althans op onze tijden (wie zal voorspellen wat er in de toekomst gaat gebeuren in dit land, waar de tijd slechts met duizend jaren tegelijk gemeten wordt!) Ifaar stempel heeft gedrukt: de Arabische we reld. Zij is niet alleen merk baar in het verhaal, Bedoeïnen-gids ons deed over zijn drie vrouwen: een van 59, een van 37 en een van 19 jaar (hijzelf leek ver in de 60). Zijn interpretatie van de wet van Mohammed op dit punt leek wel aanmer kelijk ruimer dan die, welke de Egyptische kapitein mij de vorige avond in de trein daarvan had gegeven: slechts in bijzondere gevallen was het geoorloofd er meer dan één vrouw op na te houden. Maar ook in het beeld van de stad, waar 's avonds de dat de gekleurde lichtreclames in Vanaf de minaret van de moskee heeft men een prachtig uitzicht over Cairo. grote, slang-achtige Arabi sche letters uit- en aanflitsen, is die beschaving overal tegenwoordig: in de eerste plaats in de moskeeën. Wij bezochten er twee: de eerste was de oudste van Caïro, de moskee van Ahmed Ibn Toulon. Zij werd in 876 ge bouwd naar het model van de moskee van Samarra (in Irak) en daar zij op een rots staat, heeft zij vrijwel geen nadelige gevolgen van de in het Oosten zo veelvuldig voorkomende aardbevingen ondervonden. De architec tuur van deze moskee is in drukwekkend van eenvoud. In het midden bevindt zich een grote vierkante' ^pen ruimte, aan alle zijden om geven door een overdekte galerij in klassieke Moorse stijl. In het centrum van die open hof staat een koepel vormig gebouwtje, waarin een fontein. Het geheel ademt een strenge waardigheid en getuigt van een gevoel voor klassieke, rustige verhou dingen. Vanaf de minaret van de moskee heeft men een uitzicht over de stad: een enorme huizenzee, waar in naast en tussen de grote zakenpanden, de flats, de hotels en de winkelstraten de grauwe ellende huist van talloze nauwe, bochtige slop pen, waarin een bijna on doorzichtige nevel hangt van hitte en stof en waar de mensen als vliegen door el kaar krioelen. Temidden van die huizenzee rijzen de on telbare minaretten op; ker ken ziet men niet. In aie omgeving leeft de millioe- nen-bevolking van Cairo, in een klimaat, waar het acht maanden van het jaar snik heet is, in één voortdurende strijd tegen ziekte, honger, armoede en dood. Als men het ziet, gaat men begrijpen wat het zeggen wil, te leven in een vredig, gezond, wel varend land als Nederland. Men keert inderdaad van iedere reis tevredener naar huis terug. gemeentehuis beslist afdoende ant woord krijgen; wij weten helaas niet welke bedragen door de diverse Neder landse gemeenten als maximum worden aangenomen. Ouderdomsvoorziening G. J. B. heeft een vraag over ,„uitke- ring-Drees". Antwoord H. Tot en met f 500 spaargeld wordt niet als vermogen aan gemerkt. Komt u daarboven, dan wordt voor een gehuwde 6 pet. en voor een ongehuwde 8 pet. van het vermogen als inkomen beschouwd. (Er wordt dan nog wel iets afgetrokken voor eventuele hypotheekrente, rente voor rentedra gende schulden en premie voor levens verzekering van u of uw echtgenote). H. S. heeft eveneens een vraag in verband met „uitkering-Drees". Antwoord H. Dat kapitaaltje van f 3.000 heeft wel invloed op de uitke ring. Er wordt n.l. 8 pet. rente bere kend. f 240 wordt derhalve in rekening gebracht plus een gedeelte van de ver huur van de kamers. Van dat totaal inkomen wordt (deze maand nog) f 100 afgetrokken als „vrij" geld. Het is de bedoeling dat vrije bedrag per 1-1-1954 te stellen op f 200. Gaat u verder voor de zuivere berekening der uitkering maar naar de Raad van Arbeid, die deze zaak voorheen ook reeds in han den had. Ons staan onvoldoende gege vens ten dienste. Inwoning J. U. heeft inwoning en vindt het on aangenaam steeds te moeten lopen naar de bel, die in de meeste gevallen gaat voor de inwonenden. Wat te doen? Antwoord H. Laten ze zelf een bel aanleggen of een bordje bij de be staande bel hangen, waarop vermeld staat dat 1 x bellen b.v. voor u is en 2 x bellen voor uw onderhuurders. Wat betreft het gebruik van uw lopers e.d., wij raden u aan de huur te laten vast stellen door de huuradviescommissie. Deze commissie houdt ook rekening met slijtage van uw stoffering in verband met gebruik van onderhuurders. Met achterlating van meubilair K. S. Gedurende een aantal jaren heb ik een kamertje verhuurd aan iemand, die dat gebruikte voor opslag van meubilair, koffers en dergelijke. Eén of tweemaal per jaar wordt de huur betaald. Twee en een half jaar ge leden vertrok deze persoon zonder nader adres achter te laten. Bij infor matie bleek dat zij naar Engeland was vertrokken. Familie kan ik niet ont dekken, terwijl ik nu het kamertje zelf wil gebruiken en de huur wil hebben. Wat mag ik doen? De zaken laten ver wijderen; deze verkopen tot dekking van de verschuldigde huur of iets an ders? Antwoord mr. S. U moet handelen alsof de dame in kwestie een goede vriendin van u is. Dit betekent dus, dat u verantwoordelijk is voor haar zaken. Moeilijk is uit te maken wat u te doen staat, dat hangt geheel van de omstan digheden af. U zult haar echter geen onnodig nadeel moeten berokkenen en het zo moeten schikken, dat uw en haar belangen niet met elkaar in strijd ko men. Wanneer, hetgeen onze indruk is uit uw brief, er niet zo veel staat, kunt u wellicht ergens anders in uw huis een plaatsje vinden voor de meubels en koffers. Gaat dit niet, dan kunt u misschien het beste e.e.a. laten opslaan. U moet wegens de aansprakelijkheid voor de kosten hierbij handelen uit naam van de afwezige, zodat de aan sprakelijkheid op haar komt te rusten. Een deel der zaken houdt u onder u als onderpand voor uw vordering. Testament B. Ik ben reeds op gevorderde leef tijd en wil voorzieningen treffen aan gaande mijn nalatenschap. Kost het maken van een testament veel en welke notaris moet ik mij wenden. Antwoord mr. S. Aangezien wij niet weten wat uw bedoeling is met c.e ver deling van uw nalatenschap, raden wij u aan eens een onderhoud aan te vra gen met een notaris voor het geval u een testament wilt maken. Maakt u geen testament, dan erven uw weduwe en kinderen gelijke delen volgens de wet. Zou u uw vrouw bijvoorbeeld mppr willen geven dein een kindsdeel, dsm alleen is het maken van een testa ment noodzakelijk. Hierbu mag het wettelijk erfdeel van de kinderen ech ter niet worden aangetast. Zijn er drie kinderen in het spel, dan mag met be schikt worden over van hetgeen zij zonder testament zouden hebben ge ërfd. U kunt u wenden tot iedere wille keurige notaris. Mej. M. v. W. Vindt u het eerlijk dat in Amsterdam mensen, die niet bij een woningbouwvereniging staan inge schreven, maar een grote woning ach terlaten, direct een mooi huisje voor ouden van dagen krijgen? Antwoord: Ja, dit lijkt ons in begin sel wel juist. Stel dat een oud echtpaar een woning bewoont, die voor hen te groot is. Het C.B.H. te Amsterdam vor dert nu een woning voor ouden van dagen, plaatst daar het oude echtpaar in en geeft hun woning aan een gezin met kinderen. Hierdoor worden 2 ge zinnen aan een passende woning gehol pen en een en ander geschiedt volgens de bepalingen van de Woonruimtewet. Met religieuze of politieke beginselen Vragen voor do.e rubriek moeten worden gericht aan de Redactie van ons blad (met in de linker-boven- hoek der enveloppe: „Vragenru- briek"). De beantwoording geschiedt gratis. De Redactie behoudt zich echter het recht voor, bepaalde vra gen niet voor beantwoording in aanmerking te doen komen_ Gver de beslissing dienaangaande kan niet worden gecorrespondeerd. Gaar ne vermelding van naam en adres bij de ingezonden vragen. van de eigenaar of de gegadigden heeft dit niets uitstaande. Het C.B.H. is vol gens onze ervaring strikt eerlijk, maar de zorg voor de huisvesting van plm. 30.000 gezinnen, waaronder ongeveer 7.500 z.g. urgentiegevallen, is niet een voudig. Patroonheilige C. P. C. 1. Waar komt de van de mijnwerkers? Antwoord. De H. Barbara. Velser tunnel C. P. C. 1. Waar komt de uitgng van de Velser verkeerstunnel? 2. Welke toegangswegen krijgt Bever wijk vanaf de tunnel en waar komen deze in Beverwijk uit? Antwoord. Voor beantwoording moge ik u de volgende gegevens ver strekken: 1. Aan de zijde van Beverwijk komt de tunneluitgang achter de bebouwing van Velsen-Noord op nieuw te projec teren Rijksweg uit, die achter Bever wijk omloopt, ongeveer evenwijdig met spoorlijn BeverwijkUitgeest. 2. In de nieuwe stadsuitbreiding van Beverwijk zijn verschillende wegen geprojecteerd, die op de nieuwe Rijks weg aansluiten. Zo zal in de omgeving van het tegenwoordige sportpark, nabij de Oosterwijkstraat en Adrichemstraat via een tunnel onder de spoorlijn een verbinding met de Rijksweg en met het industriegebied Wijkermeerpolder tot stand komen. Een tweede verbinding is ontworpen, eveneens via een tunnel, vanaf de verlenging van de Hendrik Mandeweg (boven de St. Aagtendijk) dwars over het goed Adrichem op het Hofland, waar in 1955 een groot bouw plan wordt uitgevoerd. Paasloterij A. N. Kunt u mij zeggen of de uitslag ooit bekend gemaakt is van de Nationale Paasloterij? Antwoord. Die trekking heeft plaats gehad 29 Juli j.l. 1 Augustus is de uitslag gepubliceerd in de dagbla den. Trekkingslijsten zijn verstrekt aan de distribuanten in de parochie en zijn alsnog verkrijgbaar bij het secretariaat der K.A. in Heemstede, Raadhuisplein 5. Te Utrecht is in Esplanade de eerste bijeenkomst van het Nederlands ver pakkingscentrum i. o. gehouden. De voorzitter, de heer R. J. Sinia, kondigde aan, dat het Centrum overweegt in structieve avondbijeenkomsten in ver schillende plaatsen te doen houden. Er zal naar gestreefd worden meer bekendheid te geven aan de verpak kingseisen, die in het buitenland ge steld worden en naar het bijbrengen van meer kennis omtrent de verpak king, vooral bij middelgrote en kleine bedrijven. Nederland zal niet alleen moeten stre ven naar de productie van kwaliteits artikelen, maar ook van een kwaliteits verpakking, die economisch meetelt. Duitsland. Frankrijk en Engeland verpakken hun exportartikelen nu reeds uitstekend. Te Amsterdam is opgericht de Ne derlandse Bond van Makelaars in On roerende Goederen. Met de reeds be staande Amsterdamse Makelaars-Ver eniging heeft de boncl een toporgaan gevormd, de Nederlandse Makelaars- Federatie. Op het ogenblik telt deze federatie meer dan, 1500 leden. Het Gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft arrest gewezen in cte zaak tegen een notaris te Kaatsheuvel, die ervan beschuldigd werd. een onjuiste opgave in een authentieke acte te hebben doen opnemen. Het hof heeft hem veroor deeld tot een geldboete van 1500 subs, zes maanden hechtenis. De notaris was c/Dor de rechtbank te Breda veroordeeld tot een boete van 1.000. Bij de open bare behandeling had dé advocaat-ge neraal een voorwaardelijke gevangenis straf van vier maanden geëist met een proeftijd van drie jaar en een geldboete van 2.000 subs, twee maanden hech tenis. In verband met de opheffing van de Nederlandse militaire missie in Djakar ta is aan reserve-aalmoezenier, gelijk gesteld met de rang van luitenant-ko lonel H. M. A. Bijlhout bij KB eervol ontslag verleend uit zijn functie Overste Bijlhout heeft met veel ijver en grote toewijding de godsdienstige verzorging der Katholieke militairen bij de Nederlandse militaire missie uitge oefend. In ons overzicht van de huren die per 1 Januari betaald moeten worden is ook gesproken over de bedrijfspanden. Daar bij is nog niet voldoende duidelijk uit gekomen dat voor deze panden geen automatische huurverhoging mag worden opgelegd. De huur moet door de eigenaar eerst worden opgezegd. Bij een nieuwe huurovereenkomst die eventueel wordt gesloten mag niet meer huur wor den gevraagd dan het percentage dat ook voor de woningen ter plaatse geldt. De Raad voor de Scheepvaart heeft Woensdagmiddag een onderzoek inge steld naar de oorzaak van het overvaren van een kleine houten schoener door de „Maasdam" op 20 October j.l. in het St. Marc Channel bij Port au Prince op Haïti. De kapitein J. B. v. G. en de tweede stuurman P. D., die als getuigen wer den gehoord, verklaarden, dat het scheepje geen reflex op het radarscherm had gegeven. De radar stond op een be reik van zes mijl, voornamelijk ten dienste van de navigatie. Op een be paald ogenblik kreeg de tweede stuur man de schoener, een scheepje van nog geen 20 ton, in de schijnwerper, maar toen was het al te laat. Ook de waar schuwing van d'e uitkijk op de bak kwam te laat. De stuurman liet onmid dellijk volle kracht achteruit slaan, maar kon niet verhoeden dat het scheepje kapseisde en zonk. De „Maas dam" had op halve kracht gevaren. „Er waren meerdere kleine schepen in de buurt, maar zij bekommerden zich niet om het lot van de vier schipbreu kelingen twee mannen en twee vrou wen. Wij hebben een sloep uitgezet en de mensen aan boord genomen", zo vertelde dë kapitein. De Inspecteur voor de Scheepvaart, de heer J. Metz, zei, dat het niet de eer ste maal is geweest, dat een klein schip, dat zonder lichten voer, in de buurt van Haïti door een Nederlands schip is overvaren. Het is deze zomer de „Ura nus" ook overkomen, maar de Raad heeft toen geen aanleiding gevonden een openbaar onderzoek in te stellen. Het was uitdrukkelijk op verzoek van de scheepvaartinspeciie, dat de zaak van de „Maasdam" wel in openbaar on derzoek kwam. om duidelijk naar vo ren te laten komen, dat houten sche pen niet altijd een reflex op het radar scherm geven, zodat men voorzichtig moet varen in de buurt, van plaatsen, waar dergelijke scheepjes verwacht kunnen worden. Het is gebleken, dat verscheidene kapiteins tegenwoordig zo op de radar-installatie vertrouwen, als zij in de mist varen, dat zij geen snel heid verminderen. Want, zo zeggen zij, als er een schip in de nabijheid komt, wordt het vanzelf zichtbaar op het ra darscherm. Er zijn ook al verzoeken van autori teiten van andere landen geweest, al dus de heer Metz, om de richtlijnen voor het varen in de mist voor sche pen, die met radar zijn uitgerust, te verzachten. Als wij daartegen dan aan voeren, dat houten schepen vaak geen reflex geven op het radarscherm, ver denkt men er ons wel eens van, de zaak opzettelijk slepende te houden. „Thans is weer duidelijijk gebleken, dat het inderdaad voorkomt, dat houten schepen geen reflex geven, en daarom moeten wij de uiterste voorzichtigheid blijven betrachten." De Raad voor de Scheepvaart zal later schriftelijk uitspraak doen. De oprichting van de Nederlandse Wa- terschapsbank is thans zover gevorderd, dat aan de Minister van Justitie de ver eiste verklaring van geen bezwaar wordt aangevraagd. Tot directeur van de bank is benoemd Dr. A. de Graaff te Bussum, terwijl zich bereid hebben verklaard als commissaris van de bank op te treden Mr. J. J. C. R. van der Bilt te Amsterdam, mr. J. W. Harbers te 's-Gravenhage. Mr. J. W. W. van der Hoeven te Rotterdam, Mr. A. C. Knook te Almelo, Mr. K. H. Mulder te Langweer en Mr. Th. A. J. Vosters te Boxtel. Namens de Unie van Waterschapsbonden zal haar directeur Mr.vDr. Th. F. J. A. Dolk als gedelegeerd commissaris optre den. Het adres van de bank wordt Den Haag. Hoewei men in Zeeland verheugd is over de oprichting van deze bank, en de gro te waterschappen deelnamen in het aan delenkapitaal, bevreemdt het de water schapskringen ten zeerste, dat geen enkele Zeeuw onder de commissarissen wordt ge noemd. De West-Duitee minister van Voedsel voorziening en Landbouw heeft ver klaard, dat een verdere liberalisering van de agrarische invoer in Duitsland onmogelijk is. De minister verklaarde zich voorts tegenstander van een ver laging van de douanetarieven voor land bouwproducten. Om de Europese moeilijkheden op landbouwgebied te overwinnen, be pleitte dr Lübke een toenemende ver vlechting van de landbouw der ver schillende landen, door een Europese conferentie van ministers van Landbouw. Zo zouden de ministers tot de invoe ring van Europese handelsklassen kun nen besluiten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 5