Groot Ltrecht en randgemeenten krijgen een nieuwe raad MARTINI Vincentius geen organisatie van oude mannen Nederlandse schaatsploeg wint van Oostenrijk Drie vliegen in één klap Renault EXCEPTIONELE VEILING GARAGE DEN HOUT VAN METAALBEWERKINGMACHINES Utrecht thans 240.000 inwoners met 45 raadsleden De uitslagen in de randgemeenten Jongeren houden zich afzijdig In het zand van 31AII* VLIEG I VLIEG II La*e ROTTERDAM 1953 Firma HENDRIK VAN ESSEN DONDERDAG 10 DECEMBER 1953 PAGINA 7 gg/c DE NOOR MAN Verschuivingen door grenswijzigingen Test-matches 1954 Engeland speelt tegen Pakistaanse cricketers Sportflitsen - (-) Om Europees biljart kampioenschap 47/2 oft b.Kt in de bedoeling indien de Kon ïïl'kse Schaatsenrijdersbond en de J>ei Hijb- Schaasenriiders Bond te zij- - (-) Martini Vermouth, alom gewaardeerd om zijn superieure kwaliteit, 11li én3 ifflll* """ttlMü i Bil ifj "Mllliiili Met slechts één punt verschil Beslissende zege van Maarse op Mannsbarth o;'NDecemb?r van het volgend OnVjleu^ een landenwedstrijd tus- orpal- D'k en Nederland te Wenen v?' dan ®ren- De Oostenrijkse ploeg ikse rii/i er uitsluitend uit Oosten- ?rRank=i rs bestaan terwijl de Weense Htid riai°Fen vertrouwen, dat Neder- Oost* sterkste formatie naar door ARTHUR C CLARKE N.V. W. JAGER GERLINGS indien nieuwe U nog vóór jaar een hei koopi. onderhoudskosten door gering brandstof verbruik, langdurige garantie en zeer weinig reparatiekosten. VLIFfi III N°? een flinke klbU afschrijving op hei door U gekochie voertuig. Mogen wij U eens nader voorlichten? 50 NIEUWE en ZO GOED ALS NIEUWE MACHINES VOOR METAALBEWERKING, KOSTBARE GEREEDSCHAPPEN en ELECTRISCHE MATERIALEN Door de grenswijziging van de gemeente Utrecht, welke per 1 Januari in gaat, zijn nieuwe gemeenteraadsverkiezingen nodig geworden. Niet alleen in vergroot Utrecht zelf, maar ook in een negental randgemeenten, waar door afstaan van gebied aan Utrecht of door samenvoeging met andere gemeenten Per 1 Januari de situatie eveneens is gewijzigd. Dat is de reden, waarom de kiezers van tien gemeenten in ons land Woens dag voor de tweede keer van dit jaar ter stembus zijn getrokken. Door verandering van het inwo nertal heeft in sommige gemeen ten het aantal zetel's een wijziging ondergaan. Groot Utrecht komt met 42.930 inwoners uit de toege voegde gebieden tot een totaal van ruim 240.000 inwoners. Het aantal raadsleden, dat 39 bedroeg, kwam hierdoor op het maximum van 45. Hieronder volgt de uitslag van de stad UTRECHT: t-v.d.A. 46.096 (37.645) zetels 17 (15) 36.717 (31.783) zetels 14 (13) 15.729 (12.198) zetels 6 4) 9.564 7.700) zetels 3 3) 9.337 7.902) zetels 3 3) 6.233 4.698) zetels 2 1) K.V.p, A.R. C.H. V-V.D. C.P.N. Heref. pol. Verb. 1.028 'Wereldburgers- partij 913 Her. Pol. Verb. 939) zetels - zetels - 439) zetels - Totaal zetels 45 (39) Onze Utrechtse correspondent tekent hierbij het volgende aan: Zoals van vele zijden was voorspeld, ls de K.V.P. dus met 1 zetel, de P.v.d.A. hiet 2, de Prot. Chr. groepen met 2 en de C.P.N, met 1 zetel vooruitgegaan. Alleen in de Prot. Chr. groepen heeft zich een onverwachte verschuiving voorgedaan, want terwijl de C. H. U. gelijk bleef, is de A.R. met 2 zetels vooruitgegaan. Gedachtig aan de meerderheid, die de P.v.d.A. had in Zuilen en Hoogra ven, mag de uitslag toch nog bevredi gend worden genoemd, zo zei wethou der H. A. Bekker, lijstaanvoerder van de K.V.P. Ook mr. H. W. de Vink, voorzitter van de K.V.P. afd. Utrecht, toonde zich over de uitslag tevreden. Met de 13 zetels, die de K.V.P. ver kreeg bij de vorige verkiezing in Mei 1953 (waarbij in totaal 39 zetels wa ren te verdelen), leefde de K.V.P. iets boven haar stand, zo zei hij. De 14 nu behaalde zetels rusten op een stevige basis. De verkiezingen zijn overigens tradi tiegetrouw in alle rust verlopen. Pam fletten, door de K.V.P. en de P.v.d.A. verspreid, wisselden elkaar in de week voor de verkiezingen met een zekere regelmaat af. In dit debat rond de doorbraak had de K.V.P. echter het laatste woord door op de ochtend van de verkiezing iedereen te verrassen met een propagandakaartje, bevestigd aan de deurknop, 's Avonds groepeer den zich enkele belangstellenden rond de plaatsen, waar de uitslagen bekend werden gemaakt, maar het merendeel van de Utrechters heeft toch thuis rustig op de radio-uitslag gewacht of anders op de kranten.1 Het Pakistaanse cricket-team zal het volgend jaar een tournee maken door Engeland. De Pakistanen, die tegen de Engelse ploeg vier test-matches van eik vijf dagen zullen spelen, beginnen hun tournee op 8 Mei in Worcester. De data van de testmatches zijn: 10 Juni op Lord's, 1 Juli'op Trent Bridge (Notting ham), 22 Juli op Old Trafford en 12 Augustus op de Oval. De Oostenrijkse Skibondi heeft beslo ten een aantal leden van de nationale skiploeg naar het buitenland te zenden, omdat in Oostenrijk, bij gebrek aan sneeuw, niet getraind kan worden. In een buitengewone algemene ver gadering van de Duitse Schaakbond, is München aangewezen als plaats voor het tournooi van de eerste Europese zone (West-Europa), dat in Juni 1954 zal worden gehouden en waarvan de organisatie aan de Duitse Schaakbond is opgedragen. De resultaten van de verkiezingen in ue randgemeenten volgen hieronder: B U N N I K. Hier ondergaat het in wonertal weinig verandering. Het aan tal van 2930 zal door toevoeging van renbaan Mereveld met omgeving aan Utrecht dalen met ongeveer 150 tot 2780 inwoners. Het aantal raadsze tels blijft 7. Uitslag: K.V.P. Prot. groepen Pv.d.A Dem.belangen 701 (732) zetels 4 (4) 478 (483) zetels 3 (3) 92 (108) zetels - (-) 65 84) zetels - (-) Totaal zetels 7 (7) .HARMELEN komt door toevoe- jf'ng van een klein gedeelte van Veld- jhttzen (met 220) tot een totaal van iets 2eer dan 3000 inwoners. Daardoor zal formelen met Januari een raad van i1 leden krijgen. Tot heden waren er raadszetels. Uitslag: K.V.p. 650 (556) zetels 5 (3) V'H. 590 (315) zetels 5 (2) A-K. (236) zetels - (1) mA,K. en C.H. een gezamenlijke lijst ■pet 590 stemmen en 5 zetels. ^•Y-d A. 137 (176) zetels 1 (1) au-P. 97 86) zetels {-) Totaal zetels 11 (7) WESTBROEK. Daar de gemeen te Achttienhoven vervalt (daarvan komt een deel aan Utrecht en een deel aan Westbroek), komt het aantal inwoners van Westbroek van 1332 op Het aantal raadszetels 1740. ongeveer blijft 7. Hitslag: Herv. Kiesver. A.R. Gemeentebei 382 (351) zetels 3 (4) 195 (141) zetels 1 (1) 201 (111) zetels 2 (1) 97 34) zetels 1 (1) Totaal zetels 7 (7) (Oude naam Vleuten aan de Meern, 'teuten en Haarzuilens) Hier waren (de 632 inwoners tellende ifitneente Haarzuilens inbegrepen) in ÏJei 5312 inwoners. Door toevoeging van Oudenrijn en het grootste deel van Veld- .^izen telt de nieuwe gemeente Vleuten de Meern met Januari ongeveer 'Oo inwoners. Het aantal raadszetels wordt van 11 f 13 gebracht. v» Hitslag: W'V.P. 1946 (1254) zetels 8 (6) 2 H. en A.R. 1107 (voorheen 608 en 197) ratels sameh 4 (voorheen resp. 3 en 1) •V-d.A. 301 192 zetels 1 1 13 (11) Potaal zetels »^ïaartensdijk, dat bij de verkiezing in v1®! 12.319 inwoners telde, doch waarvan jef tuindorp aan Utrecht komt, houdt Januari ongeveer 4700 inwoners over. 4 Het aantal raadszetels daalt hier met z®tels en komt dus van 15 op 11. 628 (1441) zetels 3 (3) 218 (1338) zetels 1 (3) 332 (1136) zetels 1 (3) 348 (1118) zetels 2 (3) 394 903) zetels 2 (2) 444 523) zetels 2 (1) Verb. 74 zetels Totaal zetels 11 (15) ■j) Ora Algiers is het tournooi begonnen 47/2 Europees kampioenschap cadre. de eerste dag won Galmiche (Fr.) •birt assereau 'F1"-) 400-283, Rudolph *W,Van Tiedtke (Did) 400-147. Van GaL6 'H-) van Vervest (B.) 400-302 en j°Ue!s <B) van Garcia (Sp.) 400-198 Lc.tg houder van de titel, de Duitser der^. tmann, is wegens ziekte verhin- aan dit tournooi deel te nemen. ^jgderjand opnieuw uitgenodigd HOUTEN, dat in Mei 3330 inwo ners telde, raakt er met Januari onge veer 110 aan Utrecht kwijt. Het aantal raadszetels blijft 11. Uitslag: K.V.P. Gemeentebel. Vrije Kath. Partij 691 (1002) zetels 5 (7) 451 503) zetels 4 (4) 309 (- -) z- els 2 (-) -52. Wel hebben de in het wilde weg afgeschoten pijlen enkele slachtoffers ge maakt onder de mannen van Svitjold, maar dit kan het schip van Bohuslan niet redden. Onontkoombaar, met strak gespannen zeil, klieft Svitjolds Drakar met een snijdend geluid de golven, nog trachten de Bohuslaners hun logge schip te wenden, dan treft de voorsteven van de Drakar zijn prooi midscheeps en drukt de scheeps wand krakend ineen. De krijgers glijden en vallen van het sterk hellende dek in zee. Te midden van het oorverdovende lawaai staat Svitjold met verhit gelaat recht overeind en neemt snel de toestand op. Hij ziet tot zijn bevreemding, dat de te hulp geschoten schepen van Bohuslan niet dichterbij gekomen zijn, maar kan hieraan verder geen aandacht schenken, want het schip waarop Godelinde zich bevindt, ver- I keert in nood. Zij zijn geënterd door het enige overgeblevene van de drie Bohuslan schepen en een verbitterde strijd van man tegen man ontbrandt. „Wendt het roer, daarheen!" schreeuwt Svitjold boven het rumoer uit tot de roer ganger en wijst naar de twee in strijd getrikJcaide schepen. Het duurt enige tijd voor deze oefening uitgevoerd is en de Drakar weer voldoende vaart heeft. Onderwijl moet Svitjold machteloos aanschouwen, hoe de zich wanhopig te weer stellende zeerovers van Godelinde's schip langzaam maar zeker door Sorli s mannen worden terug gedrongen. Sörli zelf baant zich een weg door het strijdgewoel naar de plaats, waar Goaeunae staat. Deze ziet met angst haar vijand naderen Er is maar één uitweg: Zy springt over boord, om zwemmend het schip van Svitjold te bereiken. Sörli schreeuwt van teleurstelling, als hij zijn prooi ziet ontsnappen, grijpt dan met een door woede vertrokken gelaat een pijl en richt op de hulpeloos in het water drijvende vrouw. Advertentie J. Totaal zetels 11 (11) In Maarssen stijgt het aantal inwoners van 8300 door toevoeging van ongeveer 500 uit de opgeheven gemeente Zuilen, tot 8800 inwoners. Het aantal raadszetels blijft 13. Uitslag: K.V.P. 1050 (990) zetels 3 (3) P.v.d.A. 995 (973) zetels 3 (3) C.H. 829 zetels 3 (4) zetels 2 (393) zetels 1 (2) (374) zetels 1 (1> A.R. Onafh. Prot. Gem. Bel. 524 426 436 Totaal, zetels 13 Ü3j- Bij de vorigè' verkiezingen kwamen C.H. en A.R. met een gezamenlijke lijst uit. Totaal aantal stemmen bij de ver kiezingen van Mei 1314, met samen 4 zetels. Jutfaas had in Mei 12.062 inwoners. Door toevoeging van de wijk Hoogra ven aan Utrecht zal Jutfaas in Januari nog slechts ongeveer 3600 inwoners tel len. Het aantal raadszetels komt hierdoor van 15 op 11. Uitslag: K.V.P. 988 (2143) zetels 6 (6) P.v.d.A. 262 (2126) zetels 2 (5) A.R. en C.H. 485 (1383) zetels 3 (4) Totaal zetels 11 (15) Bij de vorige verkiezingen hadden A.R. en C.H. resp. elk 2 zetels. Nu samen 3 zetels. De Bilt. Het inwonertal van de ge meente De Bilt had reeds enkele maan den geleden de 20.000 bereikt, zodat de vermeeerdering van het aantal raads zetels van 17 op 19, aan eigen kracht te danken is. Bovendien krijgt De Bilt er 200 inwoners bij. De stembusuitslag was hier als volgt: P.v.d.A. 3038 (2914) zetels 6 (5) V.V.D. 2268 (2059) zetels 4 (4) K.V.P. 1795 (1739) zetels 3 (3) A.R. 1615 (1720) zetels 3 (3) C.H. 1437 (1397) zetels 3 (2) S.G.P. 303 324) zetels Totaal zetels 19 (17) KOEL GESCHONKEN GOED GEDRONKEN De leeftijdsopbouw onder de Vincentianen is in genendele zodanig, dat de beweging van Ozanam in Nederland een zaak van oude mannen is. Bijna de helft der Vin centianen is tussen de 30 en 50 jaar oud. Het is dus ten onrechte, zegt het jaarverslag van de hoofdstad der St. Vincentiusvereni- S'ng, dat de jongeren zich van dit werk afzijdig houden en slechts tien pet. van het aantal Vincentianen uitmaken. Het probleem Van de jongeren-aanwas heeft de Vincentiusverenigingen in het af gelopen jaar intens beziggehouden. Er werd een onderzoek ingesteld naar de mogelijk heid nieuwe leden aan te werven. 39 pet. Van de ondervraagden moest erkennen, dat inderdaad moeilijkheden van verschillende aard op de weg der werving ondervonden zijn. En het bekende vooroordeel der jon geren bleek hierbij een der belangrijkste. Geheel ten onrechte, zoals de .cijfers uit wijzen. Van de 4804 leden van wie de leef tijd bekend is, bleken er: 473, d.i. 10 pet., jonger dan 30 jaar; 2249, d.i. 47 pet.,'tussen 30 en 50 jaar; 1375. d.i. 28 pet., tussen 50 en 65 jaar en 711, d.i. 15 pet., ouder dan 65 jaar. Het blijft daarom zaak aldus het jaar verslag dat zowel de hoofdraad, daarbij terzijde gestaan door de jongeren werk groep en de centrale raden geassisteerd door de diocesane jongeren werkgroepen hun volle aandacht gericht houden op de verjonging Van de vereniging en daarbij meer in het bijzonder onderzoeken, welke de oorzaken zijn van de moeilijkheden, waarmede een niet onbelangrijk aantal conferenties bij de ledenwerving te kam pen heeft. Wil het werk in de conferenties vrucht baar blijven, aldus het jaarverslag, dan is een nauwe samenwerking met de parochie geestelijkheid een gebiedende eis. Het is daarom een gelukkig verschijnsel, dat 54 pet. der conferenties een of meer priesters onder zijn leden telt, terwijl bij 27 pet. der conferenties de parochiegeestelijkheid de vergaderingen min of meer regelmatig be zoekt. Advertentie ■■PROMMERPGRENQI De beslissing in de officieuze landcn- wedstrijd tussen Oostenrijk en Neder land is Woensdagavond gevallen in de vierde rit op de 1500 meter, waarin Gerard Maarse tegen' Arthur Manns barth reed. Na de 500 meter hadden de Oostenrijkers namelijk hun voorsprong op de tweede avond tot zeven punten vergroot. Slechts indien iedere Neder lander de rit op de 1500 meter zou win nen, hetgeen een winst van vier punten zou betekenen, zou de eindoverwinning binnen het bereik van onze ploeg zijn Immers, het stond bij voorbaat vast, dat Van der Voort, Huiskes, Maarse en Oltshoorn in de ploegwedstrijd van Offenberger, Mannsbarth, Biel en Eminger de laatste verving de geheel uitgeputte Farstad zouden winnen, dank zjj een veel betere conditie, welke op de lange afstand van grote invloed was op het resultaat. De ploegwedstrijd werd, naar men weet, voor de winnaar met acht punten gewaardeerd, voor de verliezer met vier. De 1500 meter èn de ploegwedstrijd tezamen zouden dus acht winstpunten kunnen opleveren. Juist één meer dan de voorsprong van Oos tenrijk bedroeg. En zó is het inderdaad ook gegaan. Dat Maarse van Mannsbarth won stond echter niet bij voorbaat vast. Op het rechte einde van de tweede ronde lagen beide rijders nog naast elkaar. Op hetzelfde ogenblik maakte Maarse, die de binnenbaan reed, een slag naar buiten en de. Oostenrijker een slag naar binnen. De schaatsen raakten elkaar op de snelle baan elke baan was slechts twee meter breed en Mannsbarth kwam ten val. Onmiddellijk stopte onze landgenoot af, wachtte tot zijn tegen stander was opgestaan en zei tegen hem dat zij beter de rit zouden kunnen overrijden. Het zij hier duidelijk ver meld, dat, voor zover wij ons herinne ren, nog nimmer in de geschiedenis van de bardrijsport een rijder de rit staak te, omdat zijn tegenstander ten val kwam. Een zeer sportieve geste dus van onze snelste sprinter, welke door de organisatoren bijzonder op prijs werd gesteld. En toen na tien minuten de rit werd overgereden, ging de strijd wederom gelijk op. Om beurten had den Maarse en Mannsbarth de lei ding, hetgeen afhankelijk was van het feit, wie de binnenbaan reed. In de laatste ronde nam Maarse een kleine voorsprong, welke voldoende bleek te zijn om Mannsbarth, die de laatste binnenbocht had, na een span nende eindspurt met één meter te verslaan. Die meter èn het sportieve gebaar van Maarse brachten de Ne derlandse ploeg een kleine, maar vol komen verdiende zege. De Nederlandse rijders bleken op de tweede avond reeds beter op de schaat sen te staan dan Dinsdagavond. Wim van der Voort reed Farstad er uit op de 1500 meter in de voor deze baan zeer goede tijd van 2 min. 26,0 sec., slechts vier seconden boven het baanrecord van Wazulik. Maarse zorgde voor een derde plaats op deze afstand met de tijd van 2.30,0, terwijl Huiskes van Franz Offen berger won en Olsthoorn de twintig jarige Biel voor zijn rekening nam. De ploegwedstrijd over zeven kilome ter op verzoek van de Oostenrijkers ingekort werd door onze landgeno ten met een straatlengte gewonnen. i tiir? ^nnddbenriiaers -tsonu ie tien overeenstemming kunnen urijkse hoofdstad zal komen. ^V||° 's de kwalificatiewedstrijd voor tl|ssen C'eldkamPioenschap zaalhandbal 5ceeld enemai'ken en Noorwegen ge- v°or r]pV''?<e in een 2611 overwinning Denen eindigde. (Vert, door F. van Oldenburg Ermke) 39 Ze gingen het lage, helder verlichte gebouw binnen, waarheen een ononder broken stroom van zand vloeide doo- middel van een transportband. Er viel eigenlijk niet zo heel veel te zien, en hoewel de dienstdoende ingenieur maar al te graag wilde uitleggen, hoe het al lemaal ging, vond Gibson het al mooi genoeg, toen hij hoorde, dat het oer in electrische ovens „gekraakt", de zuur stof afgevoerd, gezuiverd en gecom primeerd werd, waarna de verschillende metaalmassa's verder werden doorge zonden voor meer ingewikkelde opera ties. Een grote hoeveelheid water werd hier ook geproduceerd bijna vol doende voor de behoeften van de ne derzetting, hoewel er ook andere bron nen beschikbaar waren. „Natuurlijk," zei burgemeester Whit taker, „moeten we, afgezien van op vangen en opslaan van de zuurstof, ook zorgen voor de constante regeling van de luchtdruk en het afvoeren van het C02. U zult wel gemerkt hebben, dat de koepel louter opgehouden wordt door de inwendige druk en verder door niets gesteund wordt." „Ja," zei Gibson, „en ik veronderstel, dat. bij het wegvallen van de druk het hele ding in elkaar zou zakken als een leeggelopen ballon." „Juist. We zorgen voor een druk van 150 millimeter des zomers en voor een beetje meer in de winter. Dat geeft ongeveer dezelfde zuurstofdruk als in de atmosfeer van de aarde. En we ver wijderen het C02 eenvoudig door daar de planten voor te laten zorgen. V/e hebben er genoeg hier binnengebracht om dit werkje voor ons op te knappen, want de Mars-planten doen niet aan photosynthese." „Vandaar die uit hun kracht ge groeide zonnebloemen in Oxford Circus, veronderstel ik." „Ja, maar die zijn er meer als sie raad bedoeld dan wat anders. Ik ben bang, dat ze hinderlijk gaan worden. Ik zal moeten zorgen, dat ze niet hun zaad of wat het dan is, wat zonne bloemen doen over de hele stad ver spreiden. Maar laten we nu eens naar de boerderij gaan kijken." De naam was vreemd misleidend vocm het grote, voedsel producerend bedrijf, dat in Koepel Drie was onderge bracht. Daar was de lucht heel voch tig, en het zonlicht werd versterkt door batterijen van fluorescerende buizen, zodat de groei dag en nacht kon door gaan. Gibson had weinig verstand van hydroponische landbouwmethoden en kwam dus niet al te zeer onder de in druk van de cijfers, waarop burgemees ter Whittaker hem trots traeteerde. Hij kon er nochtans inkomen, dat een van de grootste problemen de vleesproduc tie was en bewonderde de genialiteit, waarmee dit vraagstuk te dele was op gelost door een intensieve weefselcul tuur in grote vaten met voedingsvloe'- stof. ,,'t Is beter dan niets", zei de burge meester een beetje weemoedig. „Maar ik zou wat geven voor een echte lamscotelet. De moeilijkheid met be trekking tot de natuurlijke vleespro ductie ligt daarin, dat die zoveel ruim te vergt en we die eenvoudig niet kun nen missen. Maar toch beginnen we, zodra de nieuwe koepél klaar is, met een kleine boerderij met wat schapen en koeien. De kinderen zullen het heer lijk vinden ze hebben natuurijk nog nooit dieren gezien." Dit was niet helemaal juist, zoals Gibson spoedig ontdekken zou. Burge meester Whittaker had voor het mo ment twee van de meest bekende be woners van Port Lowell over het hoofd gezien. Aan het eind van zijn rondgang be gon Gibson aan een lichte, geestelijke indigestie te lijden. De bewerktuiging van het leven in de stad was zó inge wikkeld en burgemeester Whittaker had geprobeerd hem ook letterlijk alles te laten zien. Hij was erg blij, toen de tocht was afgelopen en zij weer het huis van de burgemeester binnengingen voor het diner. „Ik geloof, dat het voor vandaag ge noeg geweest is," zei Whittaker, „maar ik wilde u nu de stad laten zien, omdat we het morgen allemaal erg druk zullen hebben en ik dan niet veel tijd overhoud. De baas is weg, moet u we ten, en zal niet voor Donderdag terug zijn. zodat ik voor alles moet zorgen." „Waar is hij naar toe?" vroeg Gibson, meer uit beleefdheid dan omdat het hem inderdaad interesseerde. „O, naar Phobos," antwoordde Witta- ker na heel even geaarzeld te hebben. „Zodra hij terug is, zal hij u heel graag ontvangen." Hel; gesprek was toen onderbroken door de komst van mevrouw Whittaker en de kinderen, en voor de rest van de avond moest Gibson over de aarde ver tellen. Het was zijn eerste, maar vol strekt niet zijn laatste ervaring om trent de onverzadigde belangstelling, welke de kolonisten in hun planeet van herkomst stelden. Ze gaven het zelden openlijk toe, koppig voorgevend, dat de „oude wereld" en haar wederwaardig heden hun geen zier interesseerden. Maar hun vragen en vooral hun snelle reacties od aardse critiek en commenta ren bewezen het tegendeel. Het was vreemd om met kinderen te praten, die de aarde nooit hadden ge kend en heel hun korte leven onder de schutse der grote koepels hadden door gebracht. Wat betekende de aarde voor hen? vroeg Gibson zich af. Was die voor hen wel iets anders en meer dan het een of ander sprookjesland? Alles, wat zij wisten van de wereld, waaruit hun ouders waren geëmigreerd, kwam uit de tweede hand, was ontleend aan boeken en foto's. Voor zover het hun eigen zintuiglijke waarnemingen be trof, was de aarde enkel een van de vele sterren. Ze hadden nimmer de komst der sei zoenen gekend. Buiten de koepel kon den ze weliswaar zien, hoe de lange winter dood verspreidde over het land, als de zon daalde aan de noorderhe- mel, konden ze waarnemen, hoe de vreemde planten verwelkten en stier ven om plaats te maken voor de vol gende generatie, als de lente terugkeer de. Maar niets van dit alles drong tot achter het beschermend omhulsel van de stad. De ingenieurs van de kracht centrale zorgden enkel voor warmer luchtstromen en spotten met Mars' grimmigheden.. Toch schenen die kinderen ondanks hun geheel kunst-matige omgeving ge lukkig en welvarend en waren zich blijkbaar niet bewust van alles, wat ze. hier misten. Gibson vroeg zich af, wat wel eigenlijk hun reactie zou zijn, wanneer ze ooit op aarde zouden ko men. Het zou een heel interessant ex periment zijn, maar voorlopig was geen van de op Mars geboren kinderen oud genoeg om zijn ouders te verlaten. (Wordt vervolgd). De uitslagen zijn: 500 meter: 1. Farstad 44,7 sec. 2 Maarse 45,4. 3. Van der Voort 45,7. 4. Biel 46.1. 5. Offenberger 46,8. 6. Oltshoorn 47,4. 7. Mannsbarth 47,9. 8 Huiskes 56,5 (gevallen). Oostenrijk 19 punten, Nederland 17 punten. Stand na vier nummers: Oostenrijk 63 pnt., Nederland 56Vè pnt. 1500 meter: 1. Van der Voort 2.26,0; 2. Farstad 2.28,0; 3. Maarse 2.30,0; 4. Mannsbarth 2.30,2; 5. Huiskes 2.30,6; 6. Offenberger 2.31,3; 7. Oltshoorn 2.34,1; 8 Biel 2.36,5. Oostenrijk 16 punten, Nederland 20 punten. Stand na vijf nummers: Oostenrijk 79pnt., Nederland 76% pnt. Ploegwedstrijd over 7000 meter: 1. Nederland 8 pnt.. Oostenrijk 4 put. Eindstand: Oostenrijk 83% pnt., Nederland 84% pnt. Persoonlijk klassement: 1. Farstad 31 punten (winnaar van de speciale prijs voor de beste buiten lander). Van der Voort 30% pnt. Maarse 29 pnt. Offenberger 22 pnt. Biel 15% pnt. Mannsbarth 15 pnt Huiskes 13 pnt Olsthoorn 12 pnt. De te Krefeld gespeelde ijshockey wed strijd tussen Duitsland en Finland is door de Duitsers met 51 (20, 00. 3—1) gewonnen. van Donderdag 10 t/m Zaterdag 19 December 250 gr. Kerstkransjes (met boter bereid) f 0.65 1 Kerststaaf met zuivere amandelspijs gevuld f 1.25 nu f 1.05 5 Cocoskoeken f 0.70 nu f 0.60 150_. gr. Luxe Fondantkransjes 0.48 nu ƒ0.42 150 gr. Choc. Humstaafjes 0.72 nu 0.65 1 Proefstolletje ƒ0.35 WIJNEN EN GEDISTILLEERD SPAARME 86 - TEL 10112 aanschaffingskosten Personenwagen Renault vier, welke zonder bijzondere repara ties heden ten dage een 100.000 K.M. meegaatf 4380.— 250 K.G. besielauio f 3990.— 300 K.G. besielauio f 4225.— 1000 K.G. besielauio f 6700„— 1400 K.G. besielauio f 7000.— WAGENWEG 166—168 TELEFOON 12138 G. K. REDERING, Beëdigd makelaar in Machinerieën en Metalen te ROTTERDAM, zal in opdracht van een BUITENLANDSE FIRMA e.a. op DONDERDAG 17 en VRIJDAG 18 DECEMBER 1953 telkens te 10 u. in de „BEATRIX ZAAL" van het GROOTHANDELS GEBOUW ingang STATIONSPLEIN No. 45 te ROTTERDAM, ten overstaan van Deurwaarder L, C. BREEDVELD te Rotterdam, PUBLIEK VERKOPEN: Hierbij komen voor DRAAIBANKEN, UNIVERSELE-, HORIZONTALE- en VERTIK ALE FRAISMACHI- NES, LANGFRAISMACHINE, VOL AUTOMATISCHE RONDSLIJPMACHINE 2 Mtr slijplengte, CAROUSSELDRAAIBANK, MEERBEITEL DRAAIBANK, REVOLVER- BANKEN. VERTIKALE STEEKMACHINE. RADIAAL-KOLOM- en TAFELBOOR MACHINES. FRATS AUTOMATEN, LANGDRAAIAUTOMAAT, FRICTIESPINDEL- PERS 250 ton, VIERSPILLIGE AUTOMAAT, STERKEARMSCHAAFMACHINE, SPIRAALBORENSLIJPMACHINE, BINNENSLIJPMACHINE, VLAKSLIJPMACHI- NE, HARDMETAAL-SLIJPMACHINE, KOUDIJZERCIRKEL- en BEUGELZAAG MACHINES, ELECTR. VOORMACHINE, AUTOG. SCHABLONENSNIJMACHINE enz. Alsmede KAPITALE ELECTR. VERHAALLIER, ELECTR. LASTRANSFORMATO- REN, Stomplasma chine, OLIECENTRIFUGE, KAPITALE ELECTRISCHE EMAIL- LEEROVEN, Electr.- en Gas Kamerovens, BENZINEMOTOREN, PULSOMETER- POMPEN, SCHROEFTAKEI-S van 1%—5 ton, KOSTBARE GEREEDSCHAPPEN als Meetstatieven, Meetklokken, Micrometers, Hoek- en gradenmeters, Electro magn. OPSPANPLATEN, Ronde OPSPANTAFELS. VERDEEI-APPARATEN, LUCHTDRUK- en GEWONE KI-AUWPLATEN, Rijen, Linialen, Winkelhaken, Passers, Dozen DRAADSNIJGEREEDSCHAP, Dozen HANDGEREEDSCHAP, Widia- en Sneldr - stalen Spiraalboren, Snijkussens, Tappen Ruimers, Fraisen, Hardmetaalbeitels, Vijlen, Machine- en Handzagen, Cirkelzagen, Sleutels. Schroevendraaiers, METAAL- SPUITPISTOLEN compleet, Gas- en Zuurstofmeters enz. enz. Verder GROTE PARTIJ SCHAKEL- en ZEKERINGKASTEN. Weerstanden, Aan- sluitkasten, Stopcontacten, Fittings, Kabel, Draad, Lasdozen, Gloeilampen, Electr. Klokken, Meters, Kabelmoffen en Relais. De goederen zijn te bezichtigen op MVANDAG 14, DINSDAG 15 en WOENSDAG 16 DECEMBER 1953, telkens van 8.304 uur, alsmede voor de veiling van 8 30—9 30 uur in het Pand „HUIS TER LUCHT" te MAASLAND. Gemakkelijk te bereiken per Bus der W S.M. ver trek elke 11 minuten voor het hele uur vanaf C.S. Rotterdam. Uitgebreide catalogus van p.m. 4000 nummers is op aanvrage gratis verkrijgbaar bij de Firma HENDRIK VAN ESSEN, BEUKELSDIJK 33, ROTTERDAM, tel. 36420.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 7