Particuliere en woningwet-bouu) 24 uur-staking in Italië Om looneisen en versoek om nieuwe arbeidscontracten kracht bii te setten V.S. hopen op gunstige reactie uit Moskou op plan-Eisenhower Gen. Grünther tevreden over groei van NATO-strijdmacht HET DORPJE PARIJS „Hikverkeer" in Amsterdam Tot hoofd en hart Verzamelingen van ex-koning Faroek 1953 en 1954jaar van consolidatie Het weer Voorraadvorming van verkeerslampen ONDANKS AANGEKONDIGDE STRAFMAATREGELEN VRIJDAG 11 DECEMBER 1953 77ste JAARGANG No. 25861 Verkoop te Parijs Kwestie Triest Terugtrekken der troe pen 20 December voltooid Bilaterale onderbande lingen? Nekkramp in kazerne te Amersfoort Door autobus aangereden en gedood Auteur Jef Last vrijgelaten Begin 1954: OVEREENKOMST ENGELAND—E.D.G. Nauwer samengaan RUIM DE HELFT V.D.MENSHEID KAN RIJVEN IET LEZEN ENS lïïïïn 20-39% ZIJN VROUW ERNSTIG MISHANDELD Botsing eist in totaal vijf doden Kolendamp Vrouw en twee kinderen aan dood ontsnapt ROSLEDEREN JASSEN f155.-1 BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM 'elefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, telef 4790 ''kantoor en Red llmuiden. Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 directie: 3. 3. \JV. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W Severïn. wnd. hoofdredacteur; W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per wee*, f 2.— per maand, f 6.— per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.50 uur 's avonds tel. 21544. Van de vele vraagstukken, welke bij de schriftelijke en mondelinge ge- dachtenwisseling tussen de Twee de Kamer en de minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting over diens negroting voor 1954 aan de orde zijn Bekomen, is dat van de verhouding tussen de particuliere woningbouw en de woningwetbouw wel een van de belangwekkendste. In een adres aan de leden van de Staten-Generaal had de stichting Raad van bestuur bouwbedrijf haar standpunt medegedeeld ten aanzien van de positie van de particuliere bouwnijverheid. Een vergelijking werd getrokken tussen het aandeel van de bouwonder nemers in de woningbouw vóór en na de oorlog. Vóór de oorlog werd door par ticulier initiatief ruim 85 procent van de woningbouw verzorgd, terwijl dit Percentage na de oorlog slechts 3(140 Procent bedroeg. Vóór de oorlog hebben de particuliere bouwondernemers bewezen, dat zij kun nen voldoen aan de normale vraag naar alle soorten woningen. De woningbouw verenigingen en gemeenten traden slechts op, indien de particulieren daarin te kort schoten. Deze verhouding ligt na de oorlog juist omgekeerd. Als oorzaken van (deze gang van za ken geeft de stichting Raad van bestuur bouwbedrijf aan: de ongelijke financiële bejegening door de Overheid en de ster ke bevoorrechting van de woningwet- bouw en wel in die mate, dat de par ticuliere bouwondernemers daardoor ernstig ten achter worden gesteld. In dien men de financiële steun van de Overheid voor de particuliere bouw ver- Selijkt met die voor de woningwetbouw dan blijkt, dat voor een woningwetwo ning, gekapitaliseerd, f 1800.méér be schikbaar wordt gesteld dan voor een particuliere woning. Tezamen met gun stiger condities, waarop gelden voor Woningwetbouw kunnen worden aange trokken (geldlening door of met garan tie van de gemeenten), leidt deze finan ciële discriminatie van de particuliere bouw tot huurverschillen voor arbei derswoningen van f 3.a f 3.50 per week. Nu is de door minister Witte in 1953 uitgevaardigde premieregeling wo ningbouw voor de particuliere bouw gunstiger dan haar voorgangster, de regeling van 1950. Het belangrijkste is Wel de bepaling, welke aan degene, die een door of voor hem te bouwen woning zelf bewoont, gedurende tien jaren een zo genaamde „zelfbewoningsbijdrage" in het vooruitzicht stelt, welke per jaar 2% proc. van de premie bedraagt. Dit betekent in het algemeen dus een ver hoging van de premie met 25 procent. De minister noemde dit een eerste stap op de weg naar de bevordering van het eigen woningbezit. Tegelijkertijd wordt daardoor de particuliere bouw bevor derd. In de eerste vijf maanden, waar in deze regeling heeft gewerkt, werd leeds voor 1666 woningen deze „zelf bewoningsbijdrage" toegezegd. Een gun stig resultaat dus. Dit kan nog gesti muleerd worden, indien tegemoet geko men wordt aan een tweetal bezwaren. De „zelfbewoningsbijdrage" wordt na melijk alleen toegekend aan degenen, die de vijftigjarige leeftijd nog niet heb ben bereikt; een andere beperking is, dat de aanvrage moet geschieden vóór de aanvang van de bouw. Het is een bekend feit, dat vele mensen hun spaarzaamheid eerst na het bereiken van de vijftigjarige leeftijd bekroond zien met de mogelijkheid, tot eigen woningbezit te geraken. De tweede be perking noopt de bouwondernemer om zich van kopers-zelfbewoners te verze keren vóór met de bouw van de wo ningen een aanvang wordt gemaakt. Dit is in de particuliere bouw ongebruike lijk. De meeste woningen worden ver kocht tijdens of na de voltooiing van de bouw. De adspirant-koper krijgt aan de hand van bestek en tekening een on voldoende indruk van de toekomstige bouw en de situatie; hij wil „zien" wat hij koopt. Men zou de bouwondernemer in de gelegenheid moeten stellen de aanvrage in te dienen namens de toe komstige bewongr-eigenaar. Wij geven toe, dat' maatregelen in bovenomschreven geest slechts een on derdeel van de particuliere bouw die voor eigenaars-bewoners zullen stimu leren. Het grote bezwaar van de parti culiere bouwondernemers: de ten-ach ter-stelling in financieel opzicht bij de Woningwetbouw, wordt daardoor niet Weggenomen. Minister Witte heeft aan deze kwestie in de Tweede Kamer een uitvoerige beschouwing ge- Wijd. Daaruit blijkt, dat de kern van de zaak hierin gelegen is, dat ook na de huurverhoging, welke op 1 Januari 1954 ingaat het huurpeil nog niet ge stabiliseerd zal zijn. In de verdere toe komst zal een nieuwe huurverhoging onvermijdelijk zijn. Nu worden voor de Woningwetwoningen de financiële faci liteiten verleend in de vorm van jaar lijkse bijdragen in het exploitatietekort. Bij verhoging van de huren verminde- Ven de tekorten en dus ook de bij dragen. De premiën voor de particu liere bouw worden a fonds perdu toe- Bekend. Ging men nu de onrendabele Top van de huidige bouwkosten geheel middels het toekennen van premies Wegwerken, dan zouden de particuliere houwers (of degenen, die een nieuwge bouwde woning hebben gekocht) later aanzienlijke winsten kunnen maken tengevolge van de huurverhoging. Im- Jhers de destijds ontvangen premie uit s Rijks kas zou dan gedeeltelijk als Zuivere winst beschouwd kunnen wor den. De minister stelt zich op het standpunt, dat de particuliere bouwer nu nog wel een onvoldoende premie ontvangt en dus verlies lijdt, maar dat dit verlies zal wegvallen zodra een nieuwe huurverhoging wordt ingevoerd. Bet is dan zelfs niet uitgesloten, dat dan een winst ontstaat, waarmede de 'n de eerste jaren na de totstandkoming *an de woning geleden verliezen kun nen worden gecompenseerd. De juistheid van deze redenering kan niet worden ontkend, maar de wissel °P de toekomstige derde huurverho- §!ng is te onzeker. Men weet uit er- nmng, hoe moeizaam een dergelijke, fdvschillende terreinen van het maat- ohappeüjk ieven beïnvloedende, maat- ti i- ^ot stan<I komt, dan dat het par- cuhere bedrijf daarop zijn calculaties n baseren. t»Bet katholieke Kamerlid, de heer dm-*1 heeft er dan ook met an- ,1 :en hij de minister op aangedrongen, kan particuliere bouwers dezelfde Won' zu"en krijgen als die, welke de dacutngweth0uw geboden wordt. De ge ilere Werd geopperd om de particu- Prem' .ouw te helpen door naast de drae 6+a *ont*s perdu een jaarlijkse bij - als *e kennen, welke zou aflopen Plaat..6611 verdere huurverhoging zou vinden. De minister heeft dit Bijna anderhalf millioen spoorwegemployé's, P.T.T.-ambtenaren en andere rijksambtenaren in Italië hebben vannacht om twaalf uur het werk voor 24 uur neergelegd om kracht bij te zetten aan hun looneisen en hun dringend verzoek om nieuwe arbeidscontracten. Nadat de regering gisteren een aantab strafmaatregelen tegen stakend rijkspersoneel had bekend gemaakt, hebben een aantal kleinere vakverenigingen zich uit de stakingsbeweging terug getrokken. De regering heeft militairen ingezet om de belangrijkste verbin dingen te kunnen onderhouden. Nadat de regering bekend had ge maakt, dat stakers een dag loon zouden verspelen en een aantekening zouden krijgen op hun staat van dienst, hebben de Ieraren van middelbare scholen, voor lieden bij de spoorwegen en het toe zichthoudend personeel van andere staatsdiensten zich teruggetrokken uit de stakingsbeweging. Ook het anti communistische vakverbond „CISNAL" en de leden van het kleine fascistische vakverbond en enkele andere kleine bonden hebben zich ter elfder ure te ruggetrokken. Niettemin deden de gevolgen van de staking zich onmiddellijk gelden. Op het Stazione Termini kwamen anderhalf uur vóór het begin van de staking al geen treinen meer binnen en vertrokken er De Franse vendumeester Maurice Rheims zal van 12 Februari tot 28 Maart 1954 in Caïro verzamelingen kostbaar heden van ex-koning Faroek veilen. Naar hij op een persconferentie te Pa rijs meedeelde, belooft deze veiling de belangrijkste sedert het verkopen van de schatten van Abdoel Hamid in het begin van deze eeuw te worden. O.m. zullen collecties postzegels, munten, enderscheidingen, kunstvoor werpen, klokken en horloges en ju welen worden geveild. Zo wachten 250 flacons parfum, met goud en bril- lanten versierd, 400 tabaksdozen en bonbonnières, 700 klokken en horloges en 250 penhouders op kopers. Ook zijn er een topaas van 300 karaat en een zeegroene smaragd van 500 karaat, honderden kilo's zilveren en gouden serviesgoed, een van keizerin Eugenie afkomstig toiletgarnituur en een paar- lencollier, dat aan Karei de tiende heeft toebehoord. De catalogus van de veiling, die te Londen is uitgegeven, beslaat 306 blad zijden. Er doet zich echter bij de verkoop een protocollaire vraag voor. Kan men n.l. bepaalde onderscheidingen van grote waarde en speciale cadeaux, wel ke door vorsten en staatshoofden aan koning Farcek zijn geschonken, verko pen' De regering van Ethiopië heeft reeds officieel om teruggave gevraagd van het collier behorend bij de ®rde. van Salomo, dat keizer Haile Selassie indertijd koning Faroek heeft aangebo den. Het terugtrekken van Joegoslavische en Italiaanse troepen uit hun gemeen schappelijk grensgebied rond Triest zal rond 20 December geëindigd kunnen zijn. Dit is afgesproken tijdens de Ita liaans-J oegoslavische onderhandelin gen, die Zaterdag te Rome zijn gehou den. Premier Pella van Italië heeft gisteren in de Senaat verklaard, dat het terug trekken der troepen als een opklaring kan worden beschouwd van de atmos feer in de Italiaans-Joegoslavische be trekkingen. De toestand is echter nog verre van ideaal. De premier verklaar de nog steeds van mening te zijn dat vrije verkiezingen de enige oplossing garandeerden van de kwestie-Triëst. De Joegoslavische pers sprak zich gis teren uit voor directe bilaterale onder- derhandelingen tussen Italië en Joego slavië. De besprekingen die geleid heb ben tot het terugtrekken der troepen vormen een goed voorteken. Een offi cieel voorstel is niet gedaan. In Londen werd ook opgemerkt, dat Italië en de Westelijken niet in kunnen gaan op de jongste Joegoslavische voorstellen. Ook daar verwachtte men dat de kwestie- Triëst naar bilaterale onderhandelingen zou worden terug verwezen. denkbeeld afgewezen op grond van de grote administratieve rompslomp, welke bij verwezenlijking daarvan voor zijn departement zou ontstaan. Toch zal men het naar onze mening in deze richting moeten zoeken. Het moet toch mogelijk zijn, een betrekke lijk eenvoudige methode te vinden, wel ke aan de discriminatie van de parti culiere bouw ten opzichte van de wo ningwetbouw een einde maakt. Wij willen daartoe een suggestie doen. Als basis nemende het door de stichting Raad van be stuur bouwbedrijf genoemde bedrag van f 1800.per woning, waarmede de huidige premieregeling ten achter blijft bij de financiële faciliteiten voor de woningwetbouw, en eenvoudigheidshal- ve de rente voor hypotheken stellende op 4 pet., komt men tot een jaarlijks tekort van f 72.per woning. Indien men nu, tegelijk met het toekennen van de premie, voor elke woning verstrekt een tiental, aan toonder te stellen, jaarcoupons zonder nominaal bedrag, dan kan men na afloop van een kalen derjaar deze coupons voor een bepaald bedrag betaalbaar stellen. Heeft geen huurverhoging plaats gevonden: met f72.anders met een lager bedrag. Als de huurverhoging de onrendabele top van de bouwkosten geheel heeft wegge werkt, vindt geen betaalbaarstelling van coupons meer plaats. Na tien jaren zou deze betaalbaarstelling in elk geval kun nen ophouden. Deze suggestie zal nog concreet moeten worden uitgewerkt, waarbij men er uiteraard op bedacht moet zijn, misbruik te voorkomen. Op deze wijze kan men echter iets posi tiefs doen voor de particuliere bouwer zonder dat het departement met een omvangrijke perceels- en personen-ad ministratie wordt opgescheept. De ad ministratie zal zich beperken tot die der betalingen. ook geen meer. De regering had extra bussen en vliegtuigen gereed gehouden om het allernoodzakelijkste verkeer voort te kunnen zetten. Op enkele trei nen werden afdelingen van de genie ingezet. Op het allerlaatste moment heeft de F. S„ een vakvereniging waar in zich een groot deel der spoorwegar beiders heeft verenigd, zich uit de bewe ging teruggetrokken. Zij hebben besloten slechts vanochtend van 8 tot 10 uur het werk neer te leggen. Hierdoor zal mis schien een gedeelte van het spoorweg verkeer kunnen worden voortgezet. Tegen Dinsdag hebben de. grote vak bonden een algemene 24-uurstaking in de industrie aangekondigd, waardoor waarschijnlijk circa vijf millioen ar beiders het werk zullen neerleggen. Ook deze staking heeft ten doel kracht bij te zetten aan die eisen tot loons verhoging. Deze staking zal het land enige millioenen kostbare arbeidsuren kosten. Het is de eerste grote sociale ongeregeldheid die de regering-Pella sinds haar ambtsaanvaarding in Aug. van dit jaar krijgt te weerstaan. Giuseppe di Vittorio, de leider der communistische vakverbonölen, heeft verklaard, dat zeven millioen Italianen deel zullen nemen aan de stakingen ter verbetering van het lot van die arbei dende klasse. Giulio Pastore, de leider der anti-communistische vakbonden, die eveneens staken, heeft zijn volgelingen gewaarschuwd zich niet om de tuin te laten leiclen door de communisten, die politieke munt willen slaan uit de sta king. Hij heeft echter tegelijkertijd cri- tiek geoefend op de regering en de on dernemers in de industrie wegens hun onbuigzame houding ten aanzien van die eisen der arbeiders. Vorige week is bij het vierde esca- dron depot lichte luchtdoelartillerie, dat is gelegerd' in de Prins Willem III ka zerne te Amersfoort, een geval van nekkramp geconstateerd. Onmiddellijk zijn de vereiste maatregelen genomen. In de buurtschap Vlist is een wiel- rijdster, mej. J. R. uit Schoonhoven, door een autobus aangereden en op slag gedood. De chauffeur heeft van de aan rijding niets gemerkt. Het slachtoffer was juist in ondertrouw. De rechter-commissaris te Amsterdam die deze zaak in onderzoek heeft, deelt ter zake van de arrestatie van de Ne derlandse schrijver Jef Last bij diens terugkeer uit Indonesië aan boord van de „Willem Ruys" mede, dat de schrij ver in afwachting van het verdere on derzoek tegen borgstelling is vrijgela ten. Het staat nog geenszins vast dat enig strafbaar feit is gepleegd. Met de nieuwe Donaupont, die zeer binnenkort op het Noordzeekanaal bij de Hembrug in de vaart komt, was het gistermiddag een druk passen en meten. De pont, die ongeveer driemaal de capaciteit heeft van de ponten, welke momen teel in gebruik zijn aldaar, zal voor het drukke verkeer een welkome verbetering betekenen. De Verenigde Staten hebben goede hoop, dat de uiteindelijke reacties van de Sovjet-Unie op de rede die presi dent Eisenhower Dinsdag voor de As- semblée der Verenigde Naties heeft uit gesproken, toch nog anders zullen uit vallen dan de eerste verklaringen van de Russische gedelegeerde Vishinsky en de radio-commentator Leontyev. De Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Charles Bohlen heeft opdracht gekregen de speciale aandacht van de Russische regering te vestigen op „het sociale ka rakter van de voorstellen van Eisenho wer." In een officiële verklaring van het Witte Huis, deelde de pers-chef James Hagerthy gisteren mee: „Wij geloven niet dat de onmiddellijke reactie op het voorstel van president Eisenhower ook definitief het laatste woord is van de Sovjet-Unie. De president heeft er zelfs op gewezen, dat zijn voorstel uitgebrei de studie vereist. Derhalve kan de re actie van Sovjet-autoriteiten of -propa gandisten die binnen 24 uur is kenbaar gemaakt, slechts beschouwd worden als een voorlopige verklaring." De Russi sche Pravda heeft gisteren de tekst van Eisenhower's rede afgedrukt. In Moskou zelf vernam het Franse persbureau AFP, dat de rede van Ei senhower in Sovjet-kringen met be langstelling ontvangen was. Men is van mening dat de rede een nauw lettende bestudering behoeft. In Lon den noemde men de eerste Russische reacties op de rede „een zeer bedrie- gelijke reactie op een opbouwend voorstel." In Parijs sprak men even eens over „een grote teleurstelling." Men heeft daar weinig hoop, dat de Russen hun standpunt nog zullen ver anderen. De verklaring van de president dat hij „alle hoop op goedkeuring" had voor Engeland zal begin 1954 een nieuwe overeenkomst publiceren, die het hoopt te sluiten met de landen van de Euro pese defensiegemeenschap. De overeen komst zou in hoofdzaak op Bermuda zjjn opgesteld en uitgewerkt. De bedoe ling is dat Engeland nauwer dan tot nu toe verbonden wordt met de E.D.G. Op deze manier hoopt het Frankrijk een aantal garanties te kunnen geven tegen mogelijke herleving van een agressief Duits militairisme. Mogelijk zal het Frans parlement daarna bereid zijn het E.D.G.-verdrag te ratificeren. Dit meldt A.P. De overeenkomst zou da positie rege len van Britse ministers in de minister raad van de E.D.G. Engeland zou zich verplichten een permanente missie bij het E.D.G.-hoofdkwartier te vestigen en een zetel in de raad van commissarissen te bezetten. Voorts zou Engeland zich verplichten eerst overleg te plegen met de E.D.G., eer het troepen uit Europa zou terugtrekken of elders in zou zetten. zijn voorstel, blijkt enigszins voorbarig geweest te zijn. Steeds meer senatoren voorzien moeilijkheden bij de behande ling van het plan in het Congres. De meeste afgevaardigden zijn bang, dat Rusland niet eerlijk te werk zal gaan, zo het'al in zal stemmen met het plan. Bovendien zijn zij bang, dat het program te veel geld zal kosten, zonder dat er een redelijke waarborg bestaat voor wat betreft de opbrengst. De opperbevelhebber van de NATO- strijdkrachten, generaal Grünther, heeft gisteren te Parijs met de militaire com missie van de NATO het door hem sa mengestelde jaarrapport van de organi satie besproken. Hierin noemt hij 1953 een van de beste jaren van het bond genootschap, een jaar van sterke consoli datie der bereikte sterkte. Hij deelde mee, dat de strijdkrachten thans be schikken over veertig divisies en 5000 opeiationele vliegtuigen. Toen de generaal begon met het ge ven van een uiteenzetting over wat des kundige waarnemers „het mogelijk re- voiutionnaire effect van de atoomoorlog op de traditionele gevechtshandelingen" hebben genoemd, moesten alle aanwezi gen onder de rang van luitenant-gene raal de bijeenkomst verlaten. Generaal Grünther besprak het gebruik van atoomwapens te velde. De thans ook in „Guiguite" is een kip van drie jaar, die, in het hartje van Parijs rondscharrelt zonder zich van de wijs te laten brengen door het drukke verkeer en het lawaai, dat daarmede gepaard gaat. Op het plaatje staat de kip bij een lantaarnpaal op haar meesteres te wachten. [Nederland SOVJ ET-UNIE CANADA Engelan Frankrijk Spanje Portugal VER. STATEN Korea STillt ATlANTfS CHt Indo-China aCBAAN ANALFABETISME 0"19°/o Suriname Nw. Guinea 71 INDISCHE 40- 59 /o Brazili è'tZZi OCEAAN 60-79 Bolivia en Paraguay AUSTRALIË OCEAAN id-fi/rika 90-100% Europa aanwezige atoomkanonnen wor den momenteel reeds tot de conventio nele oorlogswapenen gerekend. Op het gebied van de luchtmacht is een geringe achterstand, maar de over schakeling op straalvliegtuigen wordt met spoed uitgevoerd. Het aantal squadrons met gewone motoren is aanzienlijk verminderd. De legersterk- te in W.-Europa wordt ernstig gehan dicapt door het ontbreken van de 12 Duitse divisies, die pas gevormd kun nen worden, wanneer het Europese le- gerverdrag zal zijn geratificeerd. Tot de veertig NATO-divisies horen ook die van Griekenland en Turkije, wel ke niet onder het West-Europese com mando vallen. Het voornaamste resultaat van het jaar 1953 is een „sterke en gezonde con solidatie, eerder dan een opzienbarende verhoging der operationele kracht". Het grootste gedeelte van die 60 milliard dol lar waarover de organisatie dit jaar kon beschikken, is gebruikt voor her uitrusting, de versterking der reserves en de opbouw van de productie van mo derne types bewapening. De verhoging van de „doelmatigheid" kan men dit jaar op circa 30% stellen. Die van de Sovjet strijdkrachten in Europa is ongeveer van dezelfde orde. De militaire commissie, waarin de stafchefs der aangesloten landen zitting hebben, heeft het militaire program voor 1954 aanvaard, dat voorziet in iets hogere uitgaven dan dit jaar. Het vol gend jaar zal opnieuw een jaar van con solidatie moeten worden. Eind 1954 hoopt men alle 125 nieuwe vliegvelden gereed te hebben. De Haarlemse recherche heeft de 29-jarige W. B. aangehouden, die een week geleden zijn echtgenote zo zwaar mishandeld heeft, dat zij het bewust zijn verloor. De klappen zijn wel hard aangekomen, want de vrouw ligt reeds een week te bed. Het aantal doden, tengevolge van de autobotsing, die Zondag bij Hardinxveld plaats had. is nu tot vijf gestegen, door dat ook de 59-jarige mevrouw A. Visch uit Rotterdam aan haar verwondingen is overleden. (Van onze correspondent) Een vrouw en twee kinderen, zijn op gelukkige wijze aan de dood door ko lendampvergiftiging ontsnapt. Het wa* de buren van de familie H., aan de Rietzangerweg 85 te Apeldoorn opge vallen, dat er zo weinig leven heerste in de woning van deze familie en daar om ging men eens op onderzoek uit. Bij dit onderzoek vond men de vrouw en twee kinderen bewusteloos in de kamer. Het bleek, dat zij door kolen damp buiten kennis waren geraakt. Men bracht de slachtoffers onmiddellijk naar buiten, waarna zij door de in middels gewaarschuwde G.G.D., met behulp van een zuurstofapparaat weer bij kennis werden gebracht. Waar schijnlijk zullen de vrouw en de kinde ren van een en ander geen nadelige ge volgen ondervinden. De kolendamp is waarschijnlijk ont staan, doordat er weinig trek in de schoorsteen zat en de haard, die flink gevuld was, geheel was afgesloten. Een dode in Westland Op de grens van De Lier en Maas land heeft zich Donderdag een geval van kolendampvergiftiging voorgedaan. Toen men bij de woning van het echt paar K. aldaar op herhaald bellen geen gehoor kreeg, vermoedde men een on geluk. Nadat men zich toegang tot de slaapkamer had verschaft vond men het echtpaar op bed liggen. De echtgenote van K. was reeds tengevolge van de ko lendamp overleden. K. was nog in leven en is direct naar een ziekenhuis in Delft gebracht. Zijn toestand is thans goed. Voorts was er nog een lcgé in huis. De ze was spoedig weer bij kennis. Advertentie DARTELJORISSTRAAT 20 —TEL. 134(39 (Tot Zaterdagavond) Zwaar bewolkt met enkele ver spreide opklaringen en vooral aan vankelijk op vele plaatsen nevel of mist. Overwegend droog. Zwakke tot matige wind tussen Oost en Zuid. Dezelfde of iets lagere temperaturen. Zon: 8.39—16.28. Maan: 12.13—23.38. (Van onze verslaggever) Met burgemeester d'Ailly mee hebben zestien sprekers In de Amsterdamse Raad bij de behandeling van de Ge meentebegroting 1954 het hunne gezegd over het „onmogelijke" verkeer in de Hoofdstad des lands, maar men is met dat al niet verder gekomen dan tot een motie over de politie, die uiteindelijk in de ijskast werd gelegd (de motie wel te verstaan). Burgemeester d'Ailly, wie het waarachtig niet moeilijk werd ge maakt, pleitte voor een aanduiding op bromfietsen, welke z.i. in het verkeer zo „duivels" gevaarlijk kunnen zijn ook de heer Dououé (K.V.P.) wees daar op en betreurde het, dat de trams pas in 1958 van richtingaanwijzers voorzien mogen zijn. De motie, hierboven genoemd, kwam van de V.V.D.-fractie en drong er bij B. en W. op aan om op de kortst mo gelijke termijn maatregelen te nemen om aan de onderbezetting bij het politie personeel een einde te maken. Het Am sterdamse politiecorps heeft een tekort van ruim 180 man en dat is aan B. en W. zeer wel bekend, merkte burgemeester d'Ailly sarcastisch op, die de motie vol komen overbodig vond, want natuurlijk doet het Amsterdamse gemeentebestuur alles al om te trachten het tekort aan te vullen. Er bestaat in Amsterdam b.v. een aparte politie-opleiding met een dertigtal cursisten, maar die trekken, na het behalen van het diploma, soms weg, omdat ze elders een functie én een woning kunnen krijgen. En in Am sterdam alleen maar een functie! Het gemeentebestuur kan hier met woning toewijzingen niet soepel zijn, omdat het zelfde geldt voor onderwijzers, verpleeg- Geef God nimmer de schuld van wat de mensen misdoen uit zwak heid, onyoetendheid, gebrek aan karakter en eerlijkheid. sters, enz. Vandaar dat ook aan deze groepen een tekort bestaat. Intussen zal het op te richten vrouwelijk politie corps enigermate het tekort bij de poli tie kunnen compenseren. Het debat over het verkeer in de Raad had iets weg van een „klassestrijd" tussen voetgangers-raadsleden en auto mobilisten-raadsleden, die elkaar ver weten de oorzaak van de vele ongeluk ken te zijn. Burgemeester d'Ailly pro beerde boven de partijen te staan door te erkennen, dat al te veel, vooral be jaarde voetgangers slachtoffer van het verkeer worden, maar zo voegde hij er aan toe ze zijn er dikwijls zelf de schuld van. En daarom nam hij het denkbeeld van de heer Douqué over om op sommige punten speciale voetgan gerslampen aan te laten brengen. Het is echter met die verkeerslampen een moeilijk geval. Voortdurend is aange kondigd, dat bij het Hoofdpostkantoor achter het Kon. Paleis dergelijke lam pen zullen komen, maar dat kost noggl wat voorbereiding. En daarom zullen B. en W. een voorraad verkeerslampen laten vormen, waaruit geput kan wor den als ze ergens meteen nodig zijn. Dit lag echter bepaald niet in de lijn van de heer Le Cavalier (V.V.D.)die sprak van „hikverkeer" door Amsterdam, om dat men door de talrijke verkeerslichten alleen maar hikkend voorwaarts kan komen. Zijn fractiegenoot, mr. Boekei, had uitgerekend, dat ieder politie-amb- tenaar gemiddeld maar één proces-ver baal per week maakt en vond het on juist, dat de politie met een kwinkslag verkeersovertredingen „berecht". De burgemeester voegde eraan toe, dat het ook wel eens met een kaakslag gebeurd, al zal het vrouwelijk corps wel de kwinkslag en niet de kaakslag mogen overnemen. De heer Douqué pleitte voor een doorbraak in de binnenstad van de N. Z. Voorburgwal naar de Elandsgracht en verder naar de Kinkerstraat. En zijn denkbeeld om bij wijze van proef tram lijnen te vervangen door bussen, kreeg nu eindelijk nadat hij er elk jaar weer voor gevochten had weerklank bij de raad en bij B. en W., die zulk een proef beloofden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1