kan Iedere Franse burger President worden Taak van Franse staatshoofd zeer omvangrijk; nooit laat het protocol hem los SOVJET-EXPEDITIE naar de Mount Everest mislukt Gloriedag voor Amsterdamse haven Spoorwegstaking bedreigt Britse kerstviering Deurwaarder legt beslag op auto van Italiaans minister Tot hoofd en hart CANDIDAATSTELLING KOST 15 CENT Senatoren één dag de gelijken der Kamerleden Groep van zes man spoorloos in sneeuwwoestenij verdwenen Auto na aanrijding over de kop 400.000 arbeiders willen op 20 December werk neerleggen Lit auto gegooid? Ho Chi Minh laat zich weer horen Daladier c.s. over hun Poolse reis Nixon keert terug van wereldreis Met kanker inge spoten konijnen gestolen Het weer Uee HUKKIO befmi/MDiuj! Eén dode, vier gewonden Gasverstikking eist een slachtoffer MEVROUW JAGAN GEARRESTEERD Na bestuurder lastig gevallen te hebben Critiek van Moskou „Hulp aan Oostduitsers" Oplichter in arrest Vierjarig meisje door motor doodgereden Oude dame overreden en gedood Gevaar voor gezondheid Queuille wil geen candidaat zijn Handschoenen met Lamsvacht MAANDAC 14 DECEMBER 1953 77ste JAARGANG No. 25863 (Van onze Parijse correspondent) Voor 15 cent kan men zich candidaat stellen voor het hoge ambt van President van de Franse Re publiek. Iedere Franse burger kan naar deze hoge Post dingen. Hij behoeft daarvoor slechts zijn can- didatuur te stellen door een brief te schrijven aan het Secretariaat van de Nationale Vergadering, die zijn haam op ernstige wijze in de registers schrijft. Of zijn candidatuur behartigd zal worden door de Voor de senatoren is de dag van Ver sailles dan ook een grote dag, want dan hebben zij niet zoals gewoonlijk slechts een adviserende stem, maar zijn zij de Eeliiken van de Kamerleden en hebben zii ook een beslissende stem. Een beslis sende stem overigens in een stomme ver gadering. Het enige, dat zij daar te doen hebben, is stilzwijgend hun stembiljet in de bus stoppen. Een grote moeilijkheid wordt ge vreesd.. Wanneer er meer dan 2 stem mingen zullen zijn en de laatste stem ming is afgelopen 's avonds om half elf. loopt men de kans, dat na de 3e of de 4e stemming, de President van de Franse Republiek, 's nachts om drie uur of 's morgens om vijf uur gekozen zal worden. In verband met het cere monieel, dat daaraan verbonden is, ziet men daartegen op en denkt men er dus over de volgende stemmingen te ver dagen naar de volgende dag. Echter. °m zulk een beslissing te nemen, is slechts het Congres bevoegd. Men zou dus een debat moeten gaan openen over de vraag, of de stemming naar de Jolgende dag zou verwezen worden en hiermede zou het beginsel van het stil- 2vujgende karakter van deze verkie- zing geweld worden gedaan. Men weet dan ook thans nog niet, hoe men deze moeilijkheid zal oplossen. Voor het overige weten de lieden, die Cr 15 cent aan wagen om hun candida tuur te stellen blijkbaar niet goed wat zij ambiëren. Wanneer men ziethoe de dag van een President van een Republiek eruit ziet, krijgt men tegelijkertijd meer achting voor zulk een functionaris dan medelijden. Van President Vincent Auriol is be kend, dat hij 's morgens om zes uur be ging! De eerste uren van de dag wijdt hij aan een nauwkeurige bestudering van de verzoekschriften om gratie. Tegen acht uur begint zijn omgeving pas in volle actie te komen. Dan brengt men de President de kranten uit Parijs en de Provincies. Deze kranten zijn natuurlijk door zijn secretarissen van te voren van aantekeningen en strepen voorzien, zo dat de President onmiddellijk de belang rijkste en interessantste artikelen onder het oog kan zien. Daarna begint hij aan zijn omvangrijke Post. nu eens zijn het eenvoudige lieden, die de aandacht van het Hoofd van de Staat vragen voor hun misère en hem crn hulp verzoeken, dan weer eens zijn het burgers, die menen dat zij slacht offers zijn van machtsmisbruik van de departements-ambtenaren. De President Eeeft opdracht de verschillende zaken te 'aten behandelen door de daartoe be voegde ministers of diensten. Dan komen "e telegrammen, dat wil zeggen, het sPeciale valies van de Quai d'Orsay, het ministerie van Buitenlandse Zaken om /iet Hoofd van de Staat op de hoogte te brengen van al hetgeen hij dient te weten ?m de Staat te kunnen leiden. Half tien ls de tijd, waarop de audiënties begin ton; een diplomaat die naar zijn post vcrtrekt komt afscheid nemen, een hoge ®mbtenaar komt aan het hoofd van een delegatie de aandacht van de President vragen voor de belangen van zijn orga nisatie. daarna komt iemand de President Verzoeken om een standbeeld in zijn departement te willen onthullen. De •^resident heeft de neiging om te zeg gen: „Graag", doch dit kan hij niet doen, ant eerst moet het Protocol worden Geraadpleegd, daar het een gulden regel s. dat de President van de Republiek in zlJn zevenjarig bestuur slechts eenmaal |on bezoek aflegt in eenzelfde plaats. •daarna komen de vertegenwoordigers Van belangrijke internationale congres* ®en in Parijs, dan de belangrijke inter nationale figuren, die in Parijs zijn en le te ontvangen wel passend geacht verzamelde senatoren en Kamerleden in Versailles, is natuurlijk een andere vraag. Traditie is, dat de sena toren een belangrijker rol spelen dan de Kamerleden. Doch dit is een traditie van de oude, derde Republiek, waarin de President van het Congres dezelfde was als de President van de Senaat en waarin sinds 1906 vijf candidaten voor het presidentschap kwamen uit de rangen van de Presidenten van de Senaat, Armand Fallières, Gaston Doumergue, Paul Doumer en Albert Lebrun; deze laatste zelfs tweemaal. Als een katafalk ziet de tribune in de zaal van het congres te Versailles er uit. Op de tribune staat de urn, waarin de stemmen voor de presidentsverkiezing gedeponeerd zullen worden. moet worden, en daarna tegen elf uur moet de President in zijn auto stappen om de een of andere tentoonstelling te gaan openen en ergens te verschijnen, waar zijn aanwezigheid zeer op prijs wordt gesteld, als hij althans op dat uur niet zijn statiegewaad moet aantrekken om de geloofsbrieven in ontvangst te ne men van een ambassadeur. Vrij van twaalf tol drie Van twaalf tot drie uur heeft de Pre sident vrij om te eten en wat in zijn tuin rond te wandelen, als hij althans niet aan andere dingen de voorkeur geeft en intussen niet wordt lastiggevallen door belangrijke telefoongesprekken van de eerste minister, die moeilijkheden heeft met zijn Kabinet of met zijn Kamer. In de namiddag, na drie uur. beginnen de belangrijke vergaderingen, die de Presi dent van de Republiek qualitate qua dient voor te zitten, het Defensie-comité, de Hoge Raad voor de Magistratuur of wel de Hoge Raad van de Franse Unie Als het althans niet een Ministerraad is. die door hem moet worden gepresideerd om de spanningen, die hier regelmatig aan de orde zijn op te lossen. Deze ar beid vereist natuurlijk een nauwkeurige voorstudie van de documenten. En regel matig komt dan de tijd van de recep ties en de banketten, waar de President And *ch, bekende Zweedse bergbeklimmer efs Bolinder gelooft, dat een Russi- t e expeditie ruim een jaar geleden ge- 'acht heeft de Mount Everest van het ^oorden uit te beklimmen. In een ^Seesprek met het blad „Svenska tin?hladet" zegt dat volgens inllch- ?en v'a. speciale connecties in Oost bet Slan<l' waarvan hij gelooft, dat zij ^^""wbaar zijn, een groep van zes *to <iie *°p wilde bestijgen en be- uit vier ervaren klimmers en twee •deerden, is omgekomen. ®Un lijken zijn ondanks uitvoerige nasporingen niet gevonden. De volledige expeditie bestond uit 150 man, aldus Bolinder. De zes omgekomen mannen waren tot op 6.500 meter vergezeld van 36 specia listen, die op 27 Dec. 1952 naar Lhasa terugkeerden. De gehele expeditie kreeg daarop uit Moskou opdracht nasporingen te verrichten, hetgeen gedurende acht tien dagen tot op een hoogte van acht duizend meter werd gedaan, totdat sneeuwstormen en gevaarlijke lage tem peraturen de mannen dwongen hun zoe ken op te geven. Bolinder voegde er aan toe, dat dit de eerste keer was, dat een expeditie in de Himalaya zulke hoogten tijdens de zeer gevreesde win terstormen heeft bereikt. voor ieder een gepast woord moet heb ben overeenkomstig zijn rang en stand. Dit is een gewone, rustige dag van de President van de Republiek. Maar daarnaast, zijn er de vele reizen, die hij moet maken en die door het pro tocol van minuut tot minuut „gepland" zijn. Om tien uur drie komt de trein van de President het station binnen, om 10.04 begroeting van de persoonlijkheden op het perron, om 10.06 moet de Presi dent even een groet brengen aan het monument van de gevallen spoorweglie- den. om 10.07 revue van de troepen bui ten het station, om 10.11 neemt de Pre sident plaats in zijn rijtuig om naar het oorlogsmonument voor de gevallenen te gaan om daar een groet te brengen, en zo gaat het door. Nooit heeft de Presi dent even een groet brengen aan het een van zijn vele dienaren fluistert hem onophoudelijk in het oor: „Meneer de President, het is tijd. het is tijd, het is tijd". Op de Apeldoornse Straat te Voort- huizen is Zondagochtend een tragisch ongeluk gebeurd, waarbij een vierjarig jongetje werd gedood en vier personen werden gewond. Het jongetje, J. van de L., stond met vier andere kinderen aan de kant van de weg op het verkeer te wachten. Plotseling stak hij over, werd toen ge grepen door een auto en ongeveer vijf tig meter meegesleurd. Het jongetje werd op slag gedood. De auto raakte eerst twee bomen en sloeg daarna aan de andere zijde van de weg over de kop. De vier inzittenden, mevr. J. v. d. B. en de heren A. J. T., J. G. V. en D. J., allen uit Amsterdam, werden gewond. Zij zijn in een ziekenhuis opgenomen. Mevr. v. d. B. was er het minst erg aan toe. De anderen kregen een hersenschudding en vleeswonden. Vrijdagmiddag heeft de politie te 's-Gravenhage de 67-jarige grossier in fruit, J. J. van der M., dood op zijn bed in zijn woning aan de Zusterstraat aan getroffen. De man was overleden tenge volge van gasverstikking. Het kraantje aan het gaskomfoor bleek wel gesloten te zijn, dat aan de gaslei ding niet. De gasslang was ondeugdelijk en zat te ruim om de leiding. De druk van het gas heeft waarschijnlijk de slang in de loop van de nacht van Don derdag op Vrijdag eraf gestoten. De po litie werd gewaarschuwd, omdat er bij het huis, waar van der M. heeft ge woond, een sterke gaslucht hing. Wanneer de Britse regering niet spoe dig tussenbeide komt, zullen 400.000 man spoorwegpersoneel in Engeland op 20 December te middernacht het werk neerleggen. Dit betekent, dat de Britten die de Kerstdag elders willen doorbren gen, aangewezen zullen zjjn op andere vervoersmiddelen, wier capaciteit echter volstrekt onvoldoende is. Ook de voed selvoorziening dreigt door deze staking in ernstig gevaar te komen. De vakver enigingsleiders eisen een loonsverhoging van 15 procent. De onderhandelingen hierover zijn verleden week afgebro ken, nadat de arbeiders een regerings voorstel tot een loonsverhoging van vier shillings per week, als beledigend van de hand hadden gewezen. Het stakingsvoorstel is uitgegaan van de „National Union of Railwaymen". De uitvoerende raad van deze vakbeweging kwam gisteren vier uur bijeen en eiste tenslotte een verhoging van groter om vang dan de voorgestelde 4 shillings per week. Het basisloon van spoorwegar beiders varieert momenteel van 5 pond en 17 shillings tot 8 pond en 8 shillings per week. Twee kleinere vakbewegingen, de bond van machinisten en stokers en de bond van spoorwegbeambten, die samen 180.000 leden tellen hebben zich accoord verklaard met een voorstel van de transportcommissie die de genationali seerde transportbedrijven bestuurt. Dit voorstel behelst het uitstellen van de staking tot een onderzoek is ingesteld naar de gehele loonstructuur. De Natio nale Unie heeft echter meegedeeld, dat een onderzoek- niet noodzakelijk loons verhoging hoeft te betekenen. De Unie zet daarom haar stakingsplanr.iin door. De Transportcommissie komt vandaag bijeen om te trachten de stakingsplan nen te voorkomen. De secretaris van de Nationale Unie heeft aangekondigd, dat de staking door zal gaan, ook al zijn de kleinere vakbonden er tegen. „Zelfs als de rest van de bonden de staking niet steu nen, zal zij voldoende zijn om het land te verlammen" verklaarde hij. Het is niet onwaarschijnlijk, dat wan neer de staking doorgaat, ook de lij nen van de ondergrondse hierbij be trokken zullen zijn, aangezien de meeste conducteurs en bestuurders van deze dienst lid zijn van de Natio nale Unie. Het Labour-orgaan „The People" Een Zwitsers juwelier heeft beslag laten leggen op de dienstauto van Z. E. Ezio Vanoni, Italiaans minister van Fi nanciën, die nu, als gevolg daarvan, rondrijdt in de kleine Fiat van een der lagere ambtenaren. De oorzaak van dit merkwaardige gebeuren was een hef fing van ruim f 18.000 aan omzetbelas ting. Het slachtoffer was de Zwitserse juwelier, die een vrij grote hoeveelheid Engelse goudstukken, „sovereigns'" in Italië had geïmporteerd. Het ministerie van Financiën ging uit van de veronder stelling, dat het hier een gewone goud transactie betrof en kwam op grond daarvan tot de vermelde heffing. Maar de juwelier herinnerde zich een beslissing van het hof van Milaan, waarbij was uitgemaakt, dat ieder, die zich bezig hield met het vervaardigen van sovereigns, zich het recht van muntslag toeeigende. Sovereigns waren dus wettig betaalmiddel en niet zo maar „een hoeveelheid goud". De Zwitser maakte het geval aanhangig en het re- Wees meer indachtig hoe klein I gij zijt geweest, dan hoe groot gij zijt geworden. sultaat was. dat de rechter het ministe rie opdracht gaf de f 18.000 terug te be talen. Maar zoals het met departemen ten van Financiën wel vaker gaat: het aarzelde met de terugbetaling. De mi nister ging in hoger beroep en verloor opnieuw Nog wilde het ministerie niet betalen, want het wilde nogmaals be roep aantekenen, maar dat duurde de juwelier te lang. Op zijn verzoek heeft de deurwaarder nu beslag laten leggen op minister Vanoni's auto, een Lancia Aurelia, van ruim f 20.000. Janet Japan, de echtgenote van dr. Jagan, de afgezette premier van Brits- Guyana, is Zaterdag te Georgetown gearresteerd op grond van het, ver kleed als Indische, bijwonen van een onwettige samenkomst, die was uitge schreven onder het mom. ener „gods dienstige bijeenkomst". Met haar zijn nog zes andere leden der Guyanese „vooruitstrevende volkspartij", de vroe gere regeringspartij, gearresteerd. Men verwacht dat mevrouw Jagan morgen voor het gerecht zal worden gedaagd, op beschuldiging van het uit schrijven ener „onwettige bijeen komst". Zij is tegen borgstelling op vrije voeten gesteld. merkt naar aanleiding van de stakings plannen van de Nationale Unie op: „Men zeggen, dat de leiders van de Nationale Unie geen kinderen hebben en nooit aan het Kerstmannetjè nebben geloofd" en de Sunday Pictorial eist van de regering, dat zij ten spoedigste maatregelen neemt cm te voorkomen, dat het trein verkeer met de Kerstdagen st.il komt te liggen. Wanneer de staking doorgaat zal dit de eerste grote spoorwegstaking zijn sinds de algemene stakingen van 1926 in Engeland. De politie van Alphen a/d Rijn is Zaterdagavond gewaarschuwd door een motorrijder en de bestuurder van een autobus, die op de weg van Alphen a/d Rijn naar Koudekerk a/d Rijn een jon geman in bewusteloze toestand hadden aangetroffen. Het bleek de 24-jarige H. van IJ. uit Rotterdam, die geen onbe kende van de politie is, te zijn. Hij werd overgebracht naar een ziekenhuis in Gouda, waar men een hersenschudding en een beschadigde nier constateerde. Uit het weinige dat Van IJ. in half be wusteloze toestand losliet, meent de po litie te kunnen opmaken dat de jonge man een automobilist, die hem een lift had gegeven, heeft lastig gevallen en daarna door deze uit de auto is ge gooid of getrapt. Hiermee in overeen stemming is het feit, dat geen sporen van een aanrijding werden aangetrof fen, terwijl voorts Van IJ. geen cent op zak had. Ieder die inlichtingen kan ge ven, wordt verzocht de politie in Alphen a/d Rijn, tel. K 1720-3344, te bellen. Radio Moskou heeft gisteravond een Tass-bericht uit Sjanghai bekend ge maakt, waarin wordt gezegd dat het in formatie-bureau van Ho Chi Minh een communiqué heeft verstrekt, waarin de leider van de Vietminh nog eens uit eenzet, op welke voorwaarden hij met Frankrijk over een wapenstilstand wil spreken. „Indien de Franse regering werkelijk de onafhankelijkheid van Vietnam eer biedigt en bereid is, onderhandelingen te beginnen met de „volksregering" van Vietnam, ten einde aan de oorlog een eind te maken, dan zullen het volk en de regering van de democratische repu bliek van Vietnam bereid zijn, het Fran se voorstel te aanvaarden". Intussen heeft premier Nguyen Van Tam van Vietnam in het afgelopen weekeinde in Dalat besprekingen gevoerd met het Vietnamese staatshoofd Bao Dai. Naar ver luidt wil Van Tam een einde maken aan de politieke verwarring, welke is ontstaan na de berichten over bereidheid van de opstandelingenleider Ho Chi Minh om te onderhandelen over een wapenstilstand. De premier, die voorstander* is van besprekin gen, zou een krachtige, stabiele regering willen vormen om een gunstige onderhan delingspositie te kunnen innemen. De Franse ex-premier Daladier heeft met acht andere Franse parlementsleden een particulier bezoek gebracht aan Po len. Na terugkomst in Parijs verklaarde hij: „Als de Duitsers de rivier de Oder zouden overtrekken, zou dat oorlog be tekenen". Hij meende, dat Polen, als het vrede blijft, over tien jaar een grote natie zal zijn. „Het land ls homogeen, heeft geen nationale minderheden binnen zijn grenzen en het bezit een snel groeiende industriële productie". Volgens Dala dier bezit Polen nu langs de Oder en de Neisse een natuurlijke grens. Het was Zaterdag een gloriedag voor de Amsterdamse haven. Op de werf van de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw Mij. werd met goed gevolg het grootste schip te water gelaten, ooit in Amsterdam gebouwd. Het was het voor reke ning van de Rispond Tankers Ltd. gebouwde turbine-tankschip „Royal Arrow". Het schip heeft een lengte van 201 m. en een waterverplaatsing van 41100 ton. Na de doopplechtigheid door mrs. R. C. Geddes, echtgenote van de reder, loopt de „Royal Arrow" van een der hellingen. Eveneens Zaterdagmiddag was het 5000ste schip de haven van Amsterdam bin nengelopen. Het was het Russische s.s. „Parnu", geladen met gerst en is afkom stig uit Kaliningrad. Het schip, dat 5155 ton meet, heeft ligplaats genomen in de Oude Houthaven. Vanmiddag laat worden de vice- president der Verenigde Staten, Richard Nixon en zijn echtgenote van hun reis om de wereld terugverwacht in Wash ington. Nixon zal onmiddellijk ver slag uitbrengen bij president Eisenho wer. Zaterdag is hij uit Teheran ver trokken na drie dagen lang besprekingen te hebben gevoerd met de Sjah en met leiders van de regering. Gisteren had Nixon een onderhoud met de koning van Libye in diens pa leis te Benghazi over de aanleg van Amerikaanse luchtbases. Een commen tator van radio-Moskou heeft Nixon be schuldigd van het verspreiden van leu gens omtrent de Sovjet-Unie teneinde te bereiken, dat de Aziatische landen zich zonder slag of stoot in het Ameri kaanse kamp zullen begeven. De Hilversumse politie heeft de 30- jarige J. E. uit Amersfoort gearresteerd, die ervan verdacht wordt zich aan een serie oplichtingen schuldig te hebben gemaakt. De man noemde zich vertegen woordiger van de stichting „Hulp aan Oost-Duitse vluchtelingen" en beschikte ook over briefpapier van deze stichting. Hij vervoegde zich voornamelijk bij di recties van grote instellingen en bij beter gesitueerden met het verzoek om een bijdrage. Zaterdagmiddag reed de motorrijder J. B. uit Wapserveen in de buurtschap Kallenkote (gem. Steenwijkerwold) in de richting Steenwijk. Plotseling stak de vierjarige Hendrika Schoenmaker de weg over en botste tegen de motor op. Met een ernstige schedelbasisfractuur werd het meisje naar het ziekenhuis te Meppel vervoerd, waar het kort na aan komst is overleden. De motorrijder liep bij zijn val lichte verwondingen op. Een ernstig ongeluk heeft Zaterdag avond in Groningen het leven gekost aan de 79-jarige mevr. A. M. R.-B. uit Haren. Zij stapte bij de Esserweg uit de trolleybus en stak de rijweg over. Toen zij een personenauto met grote snelheid zag naderen, weifelde ze, werd overre den en zo ernstig gewond, dat zij later in het R.K. Ziekenhuis is overi^0" Grote opschudding is verwekt door een diefstal van zes met kankerserum ingespoten konijnen van de arts-rönt genoloog dr. C. J. van M., wonende Middenweg 101 te Den Helder. De po litie van Den Helder zoekt met grote voortvarendheid naar de daders, omdat deze proefkonijnen gevaar voor de ge zondheid kunnen opleveren. De zes dieren zaten in hokken in de tuin van dr. Van M., waaruit zij in de nacht van Zaterdag op Zondag zijn ont vreemd. Van deze konijnen zijn er vier donkerbruin, bijna zwart. Eén is muis grijs gekleurd en een witbont. Vijf stuks zijn genummerd met metalen plaatjes in de oren: 78, 95, 97, 98. De konijnen werden voor wetenschappe lijke doeleinden ingespoten met kanker serum en kunnen bij consumptie ge vaar voor de gezondheid opleveren. Bij eventuele aanbieding der ont vreemde konijnen wordt gaarne onmid dellijk bericht ingewacht bij de afd. recherche van de politie te Den Helder, tel. K. 2230—2244. Vice-premier Henri Queuille (radi caal-socialist), heeft gisteren verklaard geen candidaat te willen zijn voor het presidentschap der Franse republiek. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 (tot Dinsdagavond) Veranderlijke bewolking met hier en daar wat lichte regen. Overwe gend matige wind tussen Zuidoost en Zuid. Iets zachter. Zon: 8.42-16.29. Maan: 2.25-13.01. HfA« SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM etoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 «Donoementen 20800 Postgiro 143480 jxant. Beverwijk: Breestraai 171, telef. 4790 antoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 iv. Telefoon 5790 ectie: 3. 3. w Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. V/°r,ZfdL6dact'e: Drs- H- v* Run en W. Severln. wna. hoofdredacteur; W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.— per maand, f 6.— per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.50 uur 's avonds tel. 21544.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1