Zegenrijk najaar voor land- en tuinbouw, behalve voor de kooltelers Beloning naar prestatie via een vrijere loonvorming Kapelaan P. G. van Zijp vierde zijn koperen priesterfeest Expositie-ruimte van „Felison krijgt betere outillage Restauratie Huis te Manpad Dr. J. van Luin in Heemstede vijf en twintig jaar arts IICABPM P S""'» ■■-"■"j ..Hart tegen Hart 5Harlemia"60jaar Buiten zal weer door particulier bewoond worden Hartelijke huldiging in Minerva-theater Visserijgolf VERENIGINGSGEBOUW AAN GLIP TE HEEMSTEDE 60.300.- uit extra baten Flora 1953 MAANDAG 14 DECEMBER 1953 PAGINA 2 Bondsvergadering L.T.B. te Haarlem WASSERIJ DUYN Oud beestje charmant voorgeleid Burgerlijke Stand Ongeval op bouwterrein Zondag „Gaudete" in de parochie van St. Joseph aan de Jansstraat Jeugdzaal Parochiehuis St. Jan gereed St. Christoffel Kath. Vrouwenbeweging Ver. Haarlem Zuid-West heeft binnenkort eigen gebouw Van ladder gevallen Niet opgelet tijdens het oversteken R.K. Commissie „De Vrije Tijd" R.K.S.V. „Onze Gezellen" Aanwinsten R.K. Openbare Leeszaal ZANDVOORT Wijzigingen in de begroting Gewaardeerde steun van de overheid Het euvel van joy-riding Jongeman tot zes weken veroordeeld R.K. Verenigingsgebouw Burgerlijke Stand De laatste snertronde BENOEMING RENT- MEESTER GROND BEDRIJF HOGERE STRAAT. BELASTING? Horlogesmokkel berecht Om de Zuid NIEUWE CHR. U.L.O.- SCHOOL Beurs van Amsterdam Vandaag- hield de L.T.B. zijn algemene bondsvergadering in Haarlem, -waar de heer G. W. Kampschöer, algemeen voorzitter, in zijn openingsrede de verschillende problemen aansneed, de land- en tuinbouw betreffende. Zo merkte hij op, dat de herfst van dit jaar wel uniek genoemd mag worden, al staat bij voorbaat vast, dat dit niet voor alle groeperingen in het bedrijfs leven een voordeel betekent. Voor de land- en tuinbouw in het algemeen kan dit milde en droge najaar zegenrijk genoemd worden, als is men er zich van bewust, dat vooral de uitgesproken kooltelers in zeer ernstige moeilijk heden zijn geraakt. Het is derhalve een dure plicht om alles in het werk te stellen, om de nood in de Langedijk minder bitter te maken. De heer Kampschöer meende voorts te mogen vaststellen, dat het marktver- loop in het afgelopen jaar voor de land en tuinbouw in het algemeen als rede lijk mag worden bestempeld. Dat dit op de eerste plaats te danken is aan het gunstige conjunctuurverloop, staat zon der twijfel vast. Met voldoening herin nerde spreker er aan, dat de garantie prijs voor alle melk in Nederland is vastgesteld op f 20,60 per 100 kg. bij een vetpercentage van 3,7, benevens een ver- rekenprijs voor de consumptiemelk van f 22,60. Deze prijs is slechts een fractie lager uitgekomen dan de vraagprijs van de georganiseerde landbouw. De tuinders zullen echter weinig vreugde hebben beleefd aan het dezer dagen binnengekomen nieuws inzake de drastische verhoging van de Engelse invoertarieven voor verschillende tuin bouwproducten. Het spreekt nu wel haast vanzelf, dat de gehele organisatie zich stelt achter hun gerechtvaardigd verlangen om deze heffing verlaagd te krijgen. Het verheugde de heer Kamp schöer, dat de actieve vakorganisatie der K.V.O.B. zich met kracht heeft ver zet tegen de herinvoering van de vrij willige inkrimp, evenals de L.T.B. dat in het verleden heeft gedaan. Sprekend over enkele sociale aan gelegenheden wees- de voorzitter er op, dat de zgn. vrijere loonvorming een punt is van verstrekkende be tekenis. Hij wenste daarom met na druk vast te stellen, dat voor het her stel van meer gezonde loonsverhou- dingen, ook in het agrarisch bedrijfs leven een vrijere loonvorming nood zakelijk is om te komen tot een wer kelijke beloning naar prestatie. Spreker bepleitte daarna met grote nadruk de verdere uitbreiding van de kern- en kadervorming in de organisa ties van de LTB. Hij wilde namelijk niet de ogen sluiten vcor het feit, dat het ledental geleidelijk, zij het langzaam, terugloopt. Hij achtte deze ontwikkeling advertentie AMS TKKUAMSEVAART20 TH.. 11053 BINNEN 3 DAGEN RETOUR 59 Wij hopen onze lezers een genoegen gedaan te hebben met een handleiding van de t oneelvoorstelüngen, die dit weekend in de Stadsschouwburg ge geven werden door de Nederlandse Co- medie. Zo dikwijls wordt gevraagd: geef niet alleen de titel van de stuk ken in de agenda, maar licht ons ook tevoren in over de betekenis, opdat wij niet teleurgesteld worden of later onze absentie moeten betreuren. Welnu, wij zullen zoveel mogelijk trachten aan het verlangen te voldoen. Er was veel belangstelling voor de opvoering van „Hart tegen Hart", het meer dan honderd jaar oude blijspel van Scribe en Legouvé, dat ook door di lettantengezelschappen is gegeven on der de titel „Liefdesduel" of „La batail- le des dames". Voor een deel is die be langstelling te verklaren in het optre den van Mary Dresselhuys, hier graag gezien en nooit teleurstellend in het specifieke genre, dat men van haar kent en steeds weer verlangt. Zij is de gravin, die een adellijke vluchte ling in haar kasteel verbergt, de hoge opsporingsambtenaar met zijn dragon ders om haar vingers windt door haar charme en brutaliteit en zelfs kans ziet om het in onschuld gepleegde ver raad van haar nichtje uit de weg te ruimen. De dames hoe verschillend van leeftijd zijn beiden verliefd op de jeugdige vluchteling. De opsporings ambtenaar is van Republikein Bonapar- tist geworden, waarmee de gravin op de hoogte is. Talrijke neven-intriges, met even zovele terzijdes en monologen te gen het publiek, maken dit stuk even vrolijk als onderhoudend. Het is in zijn ouderdom jeugdig charmant, romantisch en verrassend. Mary Dresselhuys badineert maar, schakelt haar maniertjes precies op tijd in en is van succes verzekerd, zodat haar een open doekje werd toebedeeld. Maar ook Allardf v. d. Scheer viel deze onderscheiding terecht ten deel. Hij maakte van de stuntelige griffier, de held op sokken, die dodelijk ver liefd is op de gravin, een alleraardigste blijspel-figuur, nooit vervelend door overdrijving, steeds geestig belachelijk. Fons Rademakers was de vluchteling, vermomd als lakei: met Franse élégance en lichtvoetigheid, zoals ook in zijn lof waardige regie. Joan Remmelts viel weinig op als de hoge commissaris. Last but not least 'n compliment voor Winnifred Bosboom, het frêle nichtje van 16 jaar, met haar explosies van vreugde en droefheid, haar onschuld en verrukkelijke onnozelheid. De sfeer werd ook in het décor goed getroffen, zodat het plezier volkomen was. v. W. GEBOREN: S. E. Roodvan Deur- sen, z; M. AlbersVerkruissen, z; C. G. M. de Boer—Rijkes, z; H. Chr. Slobbe- van Kleef, d; M. Chr. Duistervan den Eijkhoff, d;' W. N. van der Vlist—de Graaf, d; E. M. C. de Jongter Brug ge, d; M. C. EerensJanssen, d. GEBOREN: A C. Wisker—Otte, z.; W. van den HoffArends, z.; J. P. Dek kerDuindam, d.; H. PolsPols, d.; E. V. KluenMöller, d. GETROUWD: B. Vreenegoor en J. H. Kruitbosch. OVERLEDEN: J. Veenings, 78 jaar, Jacobijnestraat; J. W. P. H. Houtvast, 77 jaar, Maerten van Heemskerkstr,; C. W. Ie FebreSteffers, 85 jaar, Grote Houtstraat; A. E. BreenSeger, 89 jaar, Ipenrodestraat. OVERLEDEN: H. L. Zeelenberg, 79 j„ Kleverparkweg. H. M. VersteegKos ter, 71 j., Kruisstraat. E. va nBredero- typerend voor het wanbegrip, dat bij vele agrariërs (en niet op de eerste plaats de kleineren) heerst ten aanzien van het werk en de betekenis van de LTB. Hij sneed tenslotte nog enkele an dere belangrijke punten aan, o.a. de emigratie, en besprak uiteraard ook het probleem van de onteigening ten be hoeve van woningbouw en stadsuitbrei ding. Naar aanleiding van dit laatste zeide de heer Kampschöer, dat er naar ge streefd moet worden, dat ten behoeve van deze doeleinden zo weinig mogelijk en bij voorkeur alleen minder geschik te agrarische grond aan zijn bestemming wordt onttrokken. Anderzijds heeft men de taak zoveel mogelijk compensatie in grond te verkrijgen voor de verdreven land- en tuinbouwers. De compensatie zal niet alleen gegeven kunnen worden in de nieuwe polders, maar zal ook moe ten worden gevonden in het eigen ge bied, zeker in die gevallen, waarin ge hele centra van intensieve cultures door woningbouw of industrie-vestiging te gronde gaan. Zaterdag herdacht het gezelschap „Harlemia", een studentengenootschap, bestaande uit leden van het Leidse Studenten Corps, zijn 12e lustrum. Naast de meer intieme viering werd ook de buitenwereld van dit heuglijk gebeuren in kennis gesteld en wel 's middags om 4 uur, toen de heer L. J. Coster onder grote belangstelling de hulde in ontvangst nam van het jubi lerende gezelschap. Gestoken in jacquet en gedekt met hoge hoed beklom de voorzitter, baron J. v. Styrum middels een trap het beeld van de beroemde, helaas soms miskende man, en verkon digde luid zijn faam en betekenis. Een lauwerkrans drukte hun aller waarde ring uit. Na dit evenement trok het ge nootschap zich terug in „De Hoofd wacht", teneinde'op waardige wijze en in passende omgeving een receptie te plegen. De keizer van „Trou moet Blijcken", de heer Beets, en de prins van dezelfde sociëteit, dr. v. Winning, gaven blijk van belangstelling, evenals mr. C. de Jongh dit deed namens de vereniging „Haerlem". De heer Beets bood ter herinnering een plaat aan van „Trou moet Blijcken". Aan het di ner, dat na afloop in „Het Bolwerk" werd gehouden, zat ook aan de heer Ter Haar, president van „Minerva" te Leiden. Op het bouwterrein bij de Schiphol- weg is Zaterdagmiddag een ongeval ge beurd, waardoor de zevenjarige A. H. Domburg uit de Slachthuisstraat een gebroken rechter heupbeen heeft opge lopen. De jongen reed namelijk mee op de treeplank van een zandauto, sprong er daarna af en viel tegen een der wie len van de wagen, met het vermelde gevolg. De dag van gisteren is voor de St. Joseph-parochie aan de Jansotraat met recht een Zondag „Gaudete" geworden, want met waardige luister is daar het koperen priesterfeest gevierd van kape laan P. G. van Zjjp, sedert Maart van dit jaar in Haarlem werkzaam. Om kwart over negen droeg de jubilarl) gistermorgen de plechtige hoogmis op, geassisteerd door kapelaan W. Oostveen uit Voorburg als diaken en kapelaan L. A. Brabander als subdiaken. Op het priesterkoor hadden plaats genomen Haarlems bisschop, mgr. J. P. Huibers, de vicaris-generaal, mgr. 3. M. Groot, deken J. J. A. Kuilman, em. pastoor J. F. van der Meer en pastoor A. J. van den Oudenhoven van de St. Martinus- parochie In Voorburg, waar kapelaan Van Zijp voorheen werkzaam wai3. Deken Kuilman vond in ciiit feest een gerede aanleiding om tijdens zijn pre- dicatie te spreken over het sacrament van het priesterschap, en hij wees er op, dat de priester overal en op alle gebied c|e belangstelling heeft, in welke vorm die interesse zich ook uit. De ogen van katholiek en niet-katholiek richten zich op de figuur van de priester en men let er op, of zijn stijl niet in strijd is met zijn waardigheid. Uit dat alles ook uit film, boek en toneel blijkt, hoe de priester wordt geobserveerd en hoe groot zijn verantwoordelijkheid moet zijn. De deken besloot zijn toespraak tot zijn jubilerende kapelaan met een har telijk woord van gelukwens. Tijdens de plechtige Hoogmis zong de Schola Cantorum onder leiding van Tom de Vries de Gregoriaanse gezangen, zowel de wisselende als de vaste. In het Katholiek militair tehuis kwam 's middags om twee uur een grote groep genodigden bijeen om kapelaan Van Zijp, die vergezeld was van zijn ouders en vele andere familieleden, te huldigen. Kapelaan Brabander sprak een woord van welkom en stelde met dankbaar heid vast, dat de parochie in korte tijd een enthousiast en vurig priester gevon den had in kapelaan Van Zijp. In die zin sprak ook deken Kuilman als pastoor der parochie en hij gewaag de er van, hoe de jubilaris ieders sym pathie met recht verdient. De geruchten, die hem naar Haarlem waren vooruitge sneld, deden het beste verwachten en het deed de deken plezier, dat die ge ruchten niet vals waren. Spreker merkte voorts op, dat kapelaan Van Zijp ook veel interparochieel werk te doen had, maar dat zulks geen beletsel was om zijn grote aandacht ook te wijden aan de parochie. Daarom kon hij ook als pastoor zijn welgemeende gelukwensen aanbieden. Namens de parochianen voerde de heer G. Borgholt het woord en hij wees er op, hoe belangrijk het is de jeugd te vormen. Zo was het prettig te weten, dat kapelaan Van Zijp de jeugd weet te grijpen en de jonge mensen in de paro chie weet te bezielen. De spontane bijdragen der parochia nen spraken in dit verband boekdelen en als geschenk van de parochie kon de heer Borgholt de jubilaris een projectie lantaarn overhandigen benevens een enveloppe met inhoud. Hepman Smit sprak namens de jeugd beweging en hij bleek dankbaar ge stemd, omdat de verkennerij onder kapelaan Van Zijp weer flink op gang was gekomen. Hij stelde een feestelijke troep-avond in het vooruitzicht op 21 December. Mej. Van Wouw, directrice van de R.K. Industrie- en Huishoudschool, waar kapelaan Van Zijp godsdienstleraar is, sprak haar gelukwensen uit namens Zondag 20 December, des middags om 1 uur, zal de nieuwe jeugdzaal, behorende bij het parochiehuis St. Jan. alsmede de aan zienlijk verfraaide toneelzaal, officieel in gebruik worden genomen en overgedragen door de commissie bouwfonds. De algemeen secretaris der vereniging St. Christoffel, de heer C. Bekkering, .heeft in ..Royal" een praatavond gehouden voor de leden van de afdeling Haarlem. De op komst was groot en de belangstelling uit de zaal gaf aanleiding tot diepgaande be handeling van vele problemen. Woensdag zal rector Castricum een be- zlnningsavond houden in de kapel van Sancta Maria aan het Florapark voor de Ned. Kath. Vrouwenbeweging afdeling personeel en leerlingen en de heer P. van der Spek deed zulks namens het bestuur van deze school. De interparochiële Marie-congregatie bleef uiteraard ook niet achterwege en het was vanwege deze corporatie, dat mej. v. d. Aardweg het woord voerde. Kapelaan Van Zijp sloot de rij van sprekers af met een dankwoord en hij verzekerde met grote nadruk, dat hij in de parochie van alle kanten enthou siaste medewerking had ontvangen. Hij zou zijn werk, althans met succes, niet kunnen doen, als hij niet vooral in het jeugdwerk ta maken had met zulke goede en offervaardige medewerkers en medewerksters. Hij greep meteen de gelegenheid aan te wijzen op de „hob by-club", waaruit nu vier vaders de taak op zich genomen hebben een nieuw hoofdkwartier voor de jeugd te maken. Ook bij de K.A.J, marcheert alles wèef goed en daarom meende de jubilaris, dat zijri médewerkers boven alles de ere-kroon vérdienden; de priester moet volgens hem de magneet zijn, die de krachten naar zich toe trekt. Niettemin was de jubilaris dank baar voor het feest, dat men hem be reid had, waarbij de fraaie geschenken een bewijs vormden van goede vriend schap. Drie nichten en een neef uit Leiden, waar kapelaan Van Zijp geboren is, brachten nog een cantate ten gehore onder leiding en met begeleiding van de pianist Jan Gordijn. Daarna kregen de parochianen gelegenheid hun kape laan te feliciteren en om vier uur werd de kerkelijke viering van het feest met een danklof besloten. BIOSCOPEN: REMBRANDT: „Intriges in het Oosten". Boven 14 jaar. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15. PALACE: ,,Je moet maar pech hebben". Boven 18 jaar. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15. LUXOR: „Moulin rouge". Volwassenen. Tij den 2 en 8 uur. FRANS HALS: „Levend begraven". Boven 18 jaar. Tijden 2.30, 7 en 9.15 uur. LIDO: „De grote beslissing". Boven 18 j. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. CITY: Maandag tot en met Donderdag: „De wrede zee". Boven 14 jaar. Tijden: 2.15, 7 en 9.15 uur. BOXY: „De onzichtbare tegenstander". Bo ven 18 jaar. Tijden: Maandag tot en met Donderdag 2.30 en 8 uur. MINERVA: tot en met Maandag: „Show boat". Tijden: Maandag 8.15 uur, a. 1. Maandag 14 December Domi, Overveen: Jo Vincent („Muzenfo- rum"), 8 uur. Vleeshal: Lezing jhr. dr. Mollerus, over de Libanon, Syrië en Perzië,. 20 uur. Dinsdag 15 December Het Nederlands Kamerkoor o. 1. v. Felix de Nobel (H. K. K.), 8.15 uur. Vleeshal: Officiële opening van „Haar lems Cultureel Centrum de Vleeshal", 20 u. TENTOONSTELLINGEN: Palestina diorama's, Schotersingel 117a, Bijbelse voorstellingen. Geopend van 1012 en 1417 uur. Teylers Museum. Geopend van 1117 u. (behalve Maandag). Frans Halsmuseum: Permanente exposi tie van nieuwe aanwinsten. Dagelijks van 1016 uur. Zondag van 13—16 uur. Kunsthandel Leffelaar: Wagenweg 102. „Le musée chez soi". Museum Het Huis van Looy: Werken van Johan Buning. Geopend van 10—12.30 uur en van 13.30—17 uur. Zondag van 1417 uur. Zaterdagmiddag had er aan de Ka- merlingh Onnesstraat in Haarlem Zuid- West een korte, doch intieme bijeen komst plaats. Verschillende bewoners uit deze wijk hadden de gure koude getrotseerd en waren getuige van de eerste steenlegging van het nieuwe ver enigingsgebouw door de voorzitter van de vereniging Haarlem Zuid-West, de heer R. Fruitema. De heer J. Kruyd, vice-voorzitter, zei, dat er voldoende reden was om trots te zijn, immers dit i« het eerste wijk- gebouw in Haarlem. In het bijzonder richtte hij zich tot de heer Fruitema, die vele maanden achtereen heeft ge zwoegd om de bouw mogelijk te maken. Tevens dankte hij de verschillende overheidsinstanties, welke op vlotte wijze hadden meegewerkt. Hierna plaatste de heer Fruitema de eerste steen in de gevel van het ge bouw, dat wanneer alles meeloopt medio Januari in gebruik kan worden genomen. Zaterdag heeft zich in het H.K.B.- gebouw aan de Tempeliersstraat een ongeval voorgedaan. Personeel van de G.E.B. bracht in de benedenzaal de electrische verlichting aan met het oog op een feestavond, die door de perso neelsvereniging van het G.E.B. was ge organiseerd. Tijdens deze werkzaam heden stonden da 33-jarige monteurs H. R. en F. H. P. aan weerszijden van de zelfde ladder ongeveer 4 meter van de vloer. Plotseling brak deze ladder in tweeën, ten gevolge waarvan beiden op de grond vielen. H. R. klaagde over pijn in de rug en F. H. P. had een pijn lijke pols. Bij onderzoek in de Maria- stichting bleek, dat R. geen letsel had opgelopen. P. had een gescheurd spiertje in zijn rechterpols. De oorzaak van het breken van de ladder wordt in slijtage gezocht. Om tien voor vijf Zaterdagmiddag liep de 8-jarige Bernhard Bouwmeester zon der op te letten, de Lorentzkade over, juist op het moment, toen er een auto kwam aanrijden. De bestuurder van de wagen trachtte weliswaar een aanrijding te voorkomen, maar raakte de jongen toch en reed daarna het trottoir op, waar de wagen tegen een tuinmuur tot stilstand kwam. De jongen liep lichte verwondingen op aan zijn gezicht en werd net een politiewagen huiswaarts vervoerd. De auto werd zwaar bescha digd, evenals de tuinmuur. Mevrouw Klarenbeek-van Klaveren heeft voor de R.K. Commissie „De Vrije Tijd" over het huishoudboekje gespro ken. Zij merkte op, dat 79% van het inkomen door de mannen wordt inge bracht en dat het aan de vrouw is hoe het te besteden, zij het in overleg. De gezondste spijzen zijn volgens spreekster veelal niet de duurste. Men moet de kinderen niet verwennen en er voor zorgen, dat een lekkernij inderdaad een attractie blijft. Spr. kon niet enthousi ast zijn voor het kopen op afbetaling. De voorzitter, de heer A. G. van Lu xemburg, dankte de spreekster voor haar theorie, waarbij hij hoopte, dat de aanwezigen haar in praktijk zouden brengen. De, wegens de opening van het Mariale jaar, uitgestelde St. Nicolaas- avond voor de Adspiranten en Welpen zal thans gehouden worden op Dins dag 15 December in het Kajottersge- bouw aan de Lingestraat en aanvangen om 8 uur. Cor Bruyn: Een gave van God. Herman Divendal: De gulden Kerstweek. Werkboek voor de week van Kérstmis tot Nieuwjaar, voor huisgezin en jeugdbeweging. Drieko ningen, Driekoningen! Driekoningenboek voor jong en oud bij kampvuur en huiselij- ken haard. To Holscher: Maria's raad. Kerstspel in 6 taferelen. L. LoopuytDe Bruijn: Het licht is ontstoken. Drie Kerst verhalen. ,,Rorate Adventsboek voor huisgezin, school en jeugdbeweging. A. Rut gers van der LoeffBasenau: Van een dorp, een jongen en een orgel. Ruth Sa wyer: Kerstmis in de wereld. Sneeuw op de toren. Een klein Kerstboek voor men sen van goede wil. J. Gerhard Toonder: De dag na Bethlehem. En enige kinder kerstboeken. N.B. In de Kerstvacantie zal de jeugd bibliotheek ook geopend zijn op Maandag-, Dinsdag- en Vrijdagmiddag van 1—5 uur. In de gemeentebegroting van Zand- voort zijn nog enkele wijzigingen aan gebracht. Voor extra onderhoud aan de Karei Doormanstraat wordt 5000 ge raamd, hetgeen tengevolge heeft dat ook voor het bijzonder lager onderwijs meer meet worden uitgetrokken, name lijk 5884.8.06 per leerling). De subsidie voor de openbare leeszaal wordt verhoogd van 300.tot ƒ1000.— die voor de R.K. bibliotheek van 50. tot 150.De padvindersgreepen krij gen elk 200.— subsidie. De subsidie voor de culturele kring ,,'t Helm" wordt verhoogd van 325.tot 600.De opbrengst van de grondbelasting valt rond 12000.mee, maar voor salaris verhoging m.i.v. 1 Januari 1954 is 39000— nodig, zodat het begrotings tekort met 40.000.tot ruim 200.000 stijgt. B. en W. van Zandvocrt stellen de raad voor, een uitrukwagen voor de brandweer aan te kopen. Men kan op voordelige voorwaarden een gebruikte personenauto aanschaffen, welke door het vrijwillig brandweerpersoneel zon der beloning zal worden omgebouwd tot uitrukwagen. De kosten zullen 2500 bedragen. Het was druk in de expositiezaal van de Vereniging ter Bevordering van Beeldende Kunsten in de gemeente Vel- sen „Felison", toen daar Zaterdagmid dag de expositie van de „Start-bewe ging", een groep van jonge Nederlandse kunstenaars, officieel werd geopend. Wethouder H. de Boer was verhinderd bij de opening aanwezig te zijn, maar uit de tegenwoordigheid van de ambte naar voor culturele zaken, de heer G. W. F. de Man, mag afgeleid worden, dat hij de gemeentelijke overheid wel degelijk belangstelling bestaat voor wer ken en streven van „Felison". Dat bleek ook uit de openingsrede van de voorzitter, de heer L. J. Probst, die nog eens in herinnering riep, hoe voor de oorlog in IJmuiden van belangstel ling voor culturele dingen nauwelijks gesproken kon worden. En toen enkele jaren geleden „Felison" door enkele enthousiasten werd gesticht, hadden ook zij nog de vrees, dat hun geesteskind wellicht een kortstondig bestaan be schoren zou zijn. Het is anders uitge komen, waarbij met dankbaarheid ge wag gemaakt wordt van de steun van de gemeentelijke overheid. Dank zij de gemeentelijke medewer king zijn de plannen voor verbetering van de outillage van „Felison" thans definitief. De vereniging zal in de toe- Mr. G. W. F. v. d. Valk Bouman, of ficier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank, noemde Maandag het weg nemen van auto's om daarmee een ple- zierritje te maken, een modekwaal van deze tijd. Hij vorderde tegen de 24-ja- rige hulpmetselaar P. C. J. V. uit Haar lem, die op de avond van 6 December een onbeheerd stpande personenauto had gestart en een honderd meter met het voertuig had afgelegd, drie maan den gevangenisstraf met aftrek van voorarrest (vijf dagen) en het bevel tot onmiddellijke gevangenneming. Vóór zijn rit had de man ongeveer tien glazen 'bier naar binnen geslagen, maar volgens zijn verklaringen voor de rechtbank was hij nog zeer goed in staat om een auto te besturen. Hij had niet de bedoeling gehad zich de wagen toe te eigenen. Mr. v. d. Valk Bouman achtte het geen verdienste van de ver dachte, dat er verder geen ongelukken waren gebeurd. De joy-rider was na melijk reeds na 100 m. door de zoon van de autobezitter ingehaald en tot stilstand gedwongen. De raadsman, mr. K. Hugenholtz, bepleitte een geldboete. Mr. J. P. Petersen, de politierechter, met alle omstandigheden rekening hou dend, veroordeelde verdachte tot 6 we ken gevangenisstraf met aftrek van pre ventief. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft B. en W. van Heemstede meegedeeld, dat de moge- lijkheid er is tot restauratie en daarna bewoning van het Huis te Manpad. Het gemeentebestuur zou het toejuichen, wanneer dit huis in zijn oude staat kon werden behouden, omdat het met de bijgebouwen en het omringende park en bos een uniek voorbeeld is van een achttiende eeuwse buitenplaats, zoals er in het Westen van ons land vrijwel geen meer te vinden "is. Het huis werd het laatst gebruikt als studio voor een filmonderneming en thans ziet het er vrij vervallen uit, me- deBosch, 68 j., Gen. de la Reijstraat. Haarlem. De bijeenkomst is om half 9. Onder zeer grote belangstelling heeft dokter J. J. v. Luin te Heemstede Zater dagmiddag in de foyer van het Minerva- tlieater zijn zilveren jubileum gevierd. Onder de vele aanwezigen waren be halve tal van patiënten de wethouders E. J. van Lent en A. J. van Houten, de gemeente-secretaris, de heer N. Vos en zijn opvolger de heer Th. Schelling, hoofdinspecteur van politie A. Berentsen en het huldigingscomité. Toen de jubila ris de zaal binnentrad met zijn familie, brak een luid applaus los en onmiddellijk daarop nam de voorzitter van het comité, de heer K. R. van Staal, het woord. Deze begon met vast te stellen dat in wezen deze receptie niet nodig was, omdat reeds die ochtend overduidelijk was gebleken, hoe gezien dokter Van Luin bij zijn patiënten is. De woordvoerder meende echter, alhoewel de jubilaris daar wel tegenop heeft gezien, dat er meer dan voldoende aanleiding was om hem ook in het openbaar te huldigen. Na de „status quo" van de jubilaris te hebben bekend gemaakt waaryit bleek dat deze, na eerst geassisteerd te hebben aan het R. K. Sanatorium „Berg en Bosch'' te Bilthoven, en daarna bij Dr. v. Paassen in het Diaconessenhuis, zich te Heemstede vestigde, zonder een prak tijk over te nemen. Hij toonde niet alleen belangstelling voor de ziekte maar ook 'voor de ethische en sociale proble men waarmede de patiënt misschien te maken kon hebben en zo gebeurde het dikwijls dat deze geen medicijnen kreeg uit de apotheek, maar wel van geheel andere aard. De philosophische inzichten met religieuze inslag, gepaard met het verlangen om alles te weten wat de patiënt hinderen kon, hebben daartoe geleid en spreker wilde wel verklappen, dat hij dikwijls bij Dr. v. Luin als patiënt heeft gebiecht. Het spreekt van zelf, aldus besloot de spreker, dat het huldigingscomité geïnformeerd heeft. welk geschenk de jubilaris het liefst wilde ontvangen en omdat hij er in de zomer met zijn gezin graag op uittrekt om te kamperen, was het hem een ge noegen. een zespersoons dubbeldaks kampeertent met luifel, voorzien van twee luchtbedden aan te bieden. Bovendien overhandigde hij de jubi laris een narcose-apparaat en voorts zal de wachtkamer van de jubilaris geheel gerestaureerd worden en de spreker eindigde met aan de vader van de jubi laris en de moeder van mevrouw v. Luin, die eveneens aanwezig waren, zijn bijzondere gelukwensen aan te bie den, daarna hij de wens uitsprak dat dr. v. Luin met zijn gezin nog vele malen deze dag in goede gezondheid zullen mogen beleven. Na de heer v. Staal werd het woord gevoerd door wethouder E. J. v. Lent, die memoreerde dat dr. v. Luin zich in 1933 te Heemstede heeft gevestigd, in 1937 op arbeidscontract gemeente-ge neesheer werd en na een jaar in vaste dienst kwam, in 1940 adviseur werd van het Gezondheidshuis, in welke hoeda nigheid hij uitstekend werk heeft ver richt en hij bekend staat om zijn goede hart, vooral wanneer er onder het ge- meentepersoneel mensen zijn die ter- wille van hun gezondheid lichter werk behoeven. Als het aan dr. v. Luin had gelegen, zo merkte wethouder v. Lent geestig op, hadden we hier wel zeker 50 openbare gebouwen met een concierge, maar hoe graag we dat ook zouden wil len, dat is nu eenmaal niet mogelijk. Namens het gemeentebestuur dat reeds door een bloemstuk uiting had gegeven aan zijn belangstelling, dankte spreker de jubilaris voor zijn uitstekend werk en sprak de wens uit dat hij nog vele jaren in goéde gezondheid daar mee zou doorgaan. Mevrouw Groenewegen, een patiënte, bracht vervolgens haar dank tot uitmg middels een gedicht dat zij voorlas en daarna huldigde dr. J. Laeijendecker namens de collegae de jubilaris voor de grote medewerking en behulpzaamheid, door hem steeds getoond en hij bood hem een stel instrumenten aan. Daarna kwam een vrijwel onafzien bare rij ingezetenen de jubilaris en zijn familie de hand drukken en pas tegen 6 uur verliet de laa'.ste het Minerva- theater. Maandag: 8 uur toneelrepetitie „Ber kenrode"; 8 uur bestuur H.B.C.. Dinsdag; 8 uur repetitie „Laudate Do- minum"; 8 uur repetitie Kath. Gemengd Kcor; 8 uur repetitie R.K. Harmonie „St. Michael". Woensdag: 7.30 Damclub „St. Bavo". Donderdag: 8 uur St. Vincentius. Vrijdag; 8 uur ledenvergadering Kath. Vrouwenbeweging. Zaterdag; 2 uur Balletgroep. GEBOREN: W. Koopman-Lancetti d; F. van Croonenborg—-Van Vierzen d; F. A. M. LohmanVan der Sman d. ONDERTROUWD: A. F. Smoorenburg en IJ- Donkers; C. M. v. d. Prijt en J. G. Pollé; A. Starreveld en W. Toepoel. GETROUWD: N. A Beets en E. Eek- hardt; F. G. van Reijen en A. M. H. C. van Pruissen. OVERLEDEN: F. C. van Deursen vr., 91 j.; A. Snethlage, 76 j.; J. H. W. Sik man. 78 j.; Wed. P. J. H. Hoorenman Toekar. 90 j.; B. J. V. van Hees,- 80 j.; E. G. H. L. Postumus, vr„ 82 j. Advertentie wint u gemakkelijk met middelenleveia dU v00r- rige beschli,v„„?,iddei, dat alles smaakloos, snel, zeker Wanneer dit bericht onze lezers onder ogen komt, duurt het nog maar enkele uren of het Adoptie-comité onthaalt voor de laatste maal de inwoners van Heemstede op echte Hollandse snert. Datr betekent dus dat de dames zich morgen (Dinsdag), niet het hoofd behoeven te breken over de vraag: wat zullen we vandaag eten? want daarvoor zorgt het Adoptie-comité. Deze allerlaatste actie voor de volwassenen al mogen ook kinderen gerust de erwtensoep consumeren! begint des morgens te 9 u. op het Raadhuisplein en de Burgemeester van Heemstede zal hier een toespraak hou den, tot de ijverige helpsters en helpers die er dan op uit zullen trekken om de snert zo snel mogelijk te verkopen; deze donkere dagen voor Kerstmis immers zijn zeer kort. Daarom worden de dames vrien delijk verzocht, alvast een pan klaar te zetten en desnoods geld klaar te leggen de snert kost f 1.per liter want voor de duisternis valt, moet er 5000 liter ver kocht zijn. De muziek die door de drum band van het Regiment Ypenburg uit Haar lem gemaakt zal worden, krijgt men bo vendien geheel gratis en daarvoor behoeft dus niets betaald te worden. Het slot is voor de jeugd, want op Za terdagmiddag 19 December zal in het Mi nerva-theater een grote poppenkastvoor stelling worden gegeven. Tijdens deze mid dag zal verder een ballonnenwedstrijd wor den gehouden en alleen al die wedstrijd zal de moeite van het volgen waard zijn, om dat momenteel nog maar weinigen weten, op welke manier dit evenement zal wor den gehouden. Daar de heer N. Vos 1 Januari met pensioen gaat, moet een nieuwe rent meester van het Grondbedrijf benoemd worden. B. qn W. stellen voer: 1. T. M. Schelling, de nieuwe gemeentesecretaris en 2. A. van Wingerde, referendaris ter gemeentesecretarie. De commissie voor het Grondbedrijf kan zich in meerder heid hiermede niet verenigen, aangezien zij de combinatie rentmeester boek houder als meer acceptabel acht, waar- doop een bezuiniging kan werden ver kregen, als men' de heer A. van Win gerde, thans boekhouder van het Grond bedrijf, het rentmeesterschap opdraagt. de dcor de verwildering van het om ringend park en bos. Indien er geen maatregelen tot behoud zouden worden genomen, zou men over korte tijd het fraaie complex als verloren kunnen be schouwen. Thans blijkt, dat mr. J. Visser buiten gewoon gezant en gevolmachtigd minis ter, directeur van het Protocol te 's- Gravenhage, plannen heeft om het bui ten te kopen en te restaureren, om er daarna zeif te gaan wonen. De totale verbouwings. en restauratie-kosten, ook van het park, worden op ruim 300.009 geschat. De kosten van de eigenlijke restauratie op ruim 63.000. Op grond van het grote belang, dat aan het behoud, in goede staat, van de ze buitenplaats moet worden gehecht, acht de minister het alleszins gemoti veerd, dat de 63.000voor 100% van Overheidswege gesubsidieerd werden, gezien ook de grote bedragen, welke de koper daarnaast nog zal dienen te besteden. B. en W. van Heemstede onderschrijven deze zienswijze en wil len meedelen in de kosten, zoals de provincie reeds besloten heeft. Vcor het Rijk komt 75%, voor de provincie 15% en voor Heemstede 20%. Er wordt dan ook aan de raad een crediet gevraagd van 12.642.— 31 December loopt de termijn af voor het heffen van straatbelasting te Heem stede. De heffing van 1% der huur waarde zal voorlopig worden gehand haafd, totdat de begroting 1954 is aan geboden. Dan zal bekeken worden of het noodzakelijk is een hoger percenta ge voor te stellen. De tey beschikking zijnde gegevens over een hogere op brengst van verhuurde panden stellen thans reeds buiten twijfel, dat van een verlaging van het thans geldende per centage der straatbelasting geen spra ke kan zijn. komst aan de kunst een plaats kunne bieden, deze kunst waardig en het zeer waarschijnlijk, dat daarbij de e*P sitie-ruimte ook aanzienlijk uitgebiei zal worden. De heer J. Mulder, een van de promo toren van de „Start-beweging", 'heei vervolgens iets verteld over de proble men op artistiek terrein, waarmee aa jonge kunstenaar van thans worstelt en op deze wijze leidde hij als het ware o® geëxposeerde werken bij de belangstel lende toeschouwers in. Bijzondere aandacht vroeg de heer Mulder voor het geëxposeerde wer» van Dick Zwier, JJmuidenaar van ge boorte. Uit zijn werk „Trawlers te IJ muiden" spreekt nog duidelijk de liefde voor zijn geboorteplaats en in dit ver band kon de heer Mulder niet nalaten het gemeentebestuur attent te maken op de unieke gelegenheid dit schilderij aan te kopen voor het toekomstige raad huis. Wegens smokkel van veertien horlo ges heeft de economische politierechter A. v. R. uit Haarlem veroordeeld tot een week gevangenisstraf en verbeurd verklaring van de in beslag genomen goederen. In totaal had v. R. in de af gelopen periode 56 horloges uit het buitenland geïmporteerd zonder deze aan te geven. De officier, mr. J. Wiaj1- da, betrok in zijn requisitoir ook de overtreding van het niet aangeven van de voor de aankoop der horloges be- stemde gelden. Zijn eis luidde evenals de veroordeling een week gevangenis straf, Ongetwijfeld kan er van een record aan voer gesproken worden, wanneer men ziet. dat er aan de Maandagmarkt te IJmuiden niet minder dan 2.700 kisten schelvis wer den aangebracht. Sinds meerdere maanden kon een dergelijke aanvoer op één dag niet meer geboekt worden. Opmerkelijk Is tevens, dat het aantal schepen, dat deze aanvoer voor zijn rekening nam, niet groot is. Twee trawlers brachten samen 850 kis ten aan, 5 loggers namen samen 1.500 kisten voor hun rekening en de resterende 350 kisten waren afkomstig van 2 grote kotters. Even opvallend zijn de grote tongaanvoeren van de laatste dagen. Vrijdag kreeg IJmui den 16.000 kilo te verwerken, Zaterdag werd 19.000 kilo aangevoerd en voor de Maandag- markt kwam 24.500 kilo tong in de markt te (taan. Voor vroege lossing aan de Maandag- markt stonden in IJmuiden genoteerd de trawlers Sumatra IJM 62 met 1.850 kisten Kanaalharing, Vikingbank IJM 183 met 360 kisten schelvis, 100 kisten gul, 10 kisten ma kreel, 100 kisten wijting, 220 kisten kool- vis, 10 kisten haring, 45 kisten diversen, en Elie Chenevière IJM 32 met 480 kisten schelvis en piepers, 80 kisten gul en kabel jauw, 25 kisten makreel, 70 kisten wijtingi 15 kisten haring, 10 kisten diversen. Verder losten vroeg 2 loggers met 225 kisten ha ring van de Engelse Wal en 5 Noordloggers met samen 1.500 kisten schelvis en radio, 45 kisten gul en kabeljauw, 156 kisten wij ting, 800 kilo tong, 75 kisten schol, 15 stuks stijve kabeljauwen. Op late lossing wachtte de wekelijkse logger- en kottervloot met 375 kisten schelvis, 487 kisten wijting, 1.005 kisten schol, 190 kisten diversen, 24.500 kilo tong, 55 stuks stijve kabeljauwen. De haringvisserij in het Engelse Kanaal is de laatste dagen evenmin onfortuinlijk geweest. De Postboy IJM 35 wist Zaterdag dik 1.000 kisten haring scheep te halen en liep Zondag na een reis van een week weer in IJmuiden binnen met een totale vangst van niet minder dan 2.200 kisten haring. Honderd kisten konden niet in het ruim geborgen worden, zodat deze haring los aan dek lag en Maandag nog in de afslag werd gezet. De rest bleef gereserveerd tot de Dinsdagmarkt. Ook de Herman IJM 2 kan aan de Dinsdagmarkt verwacht worden, want 'deze tnaakte Zaterdag1 een vangst van 900 kisten en had "s avonds in totaal 1.600 kisten haring aan boord. Van de trawlervloot gingen de afgelopen week naar zee de Norma Maria IJM 6, Haarlem IJM 9, Postboy IJM 35. Eveline IJM 116, Thorina IJM 33 (7 Dec.). Bloemen- daal IJM 71, Vlos I IJM 24. Zeelandia IJM 38 (8 Deo.), Herman IJM 2, Flamingo IJM 25 (9 Dec.), Gelria IJM 21 (10 Dec.), Bergen IJM 16 en Abraham VL 77 (11 Dec.). De Belgische kotter O 342, die enige tijd in IJmuiden gelegen heeft om te repareren, is Zaterdag weer ter visserij uitgevaren. Van de haringloggervloot kwamen tijdens het weekeinde in IJmuiden binnen de KW 6 met 469 kantjes gezouten haring en 260 kisten verse, KW 138 met 427 kantjes en 200 kisten, KW 70 met 770 kantjes en 400 kisten, KW 16 met 566 kantjes en 130 kisten verse, KW 97 met 629 kantjes, KW 18 met 9 kantjes, KW 37 met 260 kisten, KW 130 met 696 kantjes, KW 2 met 357 kantjes en 100 kisten, KW 14 met 390 kantjes en 100 kis ten, KW 3 met 661 kantjes, KW 175 met 343 kantjes, KW 32 met 510 kantjes, KW 49 met 290 kantjes, SCH 135 met 242 kantjes en 1.000 kisten. De motbrloggers KW 14 en KW 20 zorg den er voor, dat Maandag aan de afslag te IJmuiden nog 225 kisten Engelse Wal- haring voorradig waren. In verband met de vastendagen deze week hebben verschillende Noord-loggers het deze keer dichter bij huis gezocht in de hoop nog deze week wat verse vis aan de markt te brengen, waarnaar zeker meer vraag zal zijn. Reeds in 1947 willigde de raad van Heemstede een aanvrage in der Vereni ging Bijzondere Protestantse School voor het stichten van een gebouw voor ULO aan de Koediefslaan. Thans is een nieuwe aanvrage ingediend en zijn gel den verzocht voor een gebouw van vijf les- en twee vaklokalen. Een groter ge bouw dan in 1947 is nodig en na ge reedkoming zullen vijf lokalen onmid dellijk nodig zijn. De gedachte, om aan de extra inkom sten, welke de Flora 1953 voor de ge meente Heemstede heeft opgeleverd, een bijzondere bestemming te geven, heeft ook bij B. en W. volledige in stemming verkregen en c' trom heb ben zij overwogen, op welke wijze die gelden zouden kunnen worden aange wend. Zij hebben zich daarbij op het standpunt gesteld, dat het gemeente belang moet worden gediend en dat iets tot stand moet worden gebracht, dat, wanneer geen overschot was ont staan, voorlopig achterwege zou zijn gebleven. B. en W. menen nu een aan die eisen voldoend object te hebben gevon den in de stichting van een gebouw op de Glip ter bevordering van het verenigingsleven in dit deel der ge meente. Hierdoor zal worden voorzien in een reeds lang gevoelde behoefte, hetgeen moge blijken uit het feit, dat in 1939 opdracht werd gegeven tot het ont werpen van plannen voor een derge lijk gebouw, dat er tengevolge van de oorlog echter niet kwam. De bouw en de inrichting zullen een bedrag vorderen van f 60.300. Aangezien het totaal der extra in komsten, na aftrek van extra gemaak te kosten van de Flora 1953, rond f 72.000.bedraagt, blijft nog een be drag van ruim f 11.000.te reserveren. Teneinde tot uitdrukking te laten komen, dat bovenbedoeld gebouw is gesticht op grond van de gunstige re sultaten van de gehouden internatio nale bloemententoonstelling Flora 1953, zullen B. en W. nader overwegen, wel ke benaming er aan zal worden gege ven. (Niet officiële koersen) Vorig Opening slot 3>/2 Ned. 1953 101% 3% Ned. 1953 103,", 3(4 pCt. Ned. 1948 99% 3(4 pCt. Ned. 1950 9j>2 3-31/2 Nederland 1947 90, 3 Ned. 62-64 bel.-tac. 100%-ji Inschr. Grtb. '46 3 pCt. 98,4 Ned. Handel Mij. eert. 167 if* A.K.U. 179;2§80» Van Berkels Patent 125§ Calvé-Delft eert. 1395 Vah Gelder I84j Kon. Hoogovens eert. 170 Unilever eert. 225% -6 Ned. Kabel 229%s Philips 20HP4» Kon. Petroleum 350-4S-1 „Amsterdam" Rubber 955-% 'ioll. Amerika Lijn 148% Kon. N. Stoomb. M. 139(4-40§ Ned. Scheepv. Unie H.V.A. 116% Deli Mij. Cert. 98%§-'% ex-div. 14/12 101% 99 ',4 180 224)* 202 351 96(4 141 137% 117 98%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2