STEVENSON heeft felle critiek Eisenhower's medewerkers op Hubert Cuypers 80 jaar Spaanse vrouwen hebben merkwaardige namen soms heel w Sterki ere coördinatie wordt noodzakelijk geacht Opmerkelijke eenstemmigheid over te voeren beleid New York leest Prof. Einthoven een der groten der Leidse Universiteit Fantasie nog stouter dan die van Jules Yerne 5 Jn plaats van de vier vrijheden zijn de vier vrezen g Minister Cals onderschrijft volledig mening van commissie Vaticaanse goederen voor Nederland Plechtige herdenking in Sleutelstad Belgbeste leugenaar in Putte in de gele trui Mrs. Howe wil met haar zoon praten Britten in handen der communisten Pan American komt aan vóór vertrek Sir Oswald Mosley opnieuw in actie MAANDAG 14 DECEMBER 1953 PAGINA 3 Overheidsbeleid Jeugdzorg Watersnood H.H. WIJDINGEN Benoemingen Bisdom Haarlem Fiscale voorzieningen per 1 Januari Ruwe,geschaafde huid... Opsporing verzocht Opperbevel der V.N. op Korea kan haar niet helpen Vrijgelaten Duitser heeft gevangen diplomaat ontmoet Gebaar ten behoeve van postzegelverzamelaars Boodschap, Smarten, Montserrat of Aanbidding der drie Koningen Naar aanleiding van het verslag over het bezoek van de vaste commissie .Vo°r het Onderwijs aan Rijkskampen en -internaten voor sociale jeugdzorg. is Mede n.a.v. het rapport der Commissie Kampwerk Sociale Jeugdzorg een Memorandum van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen Verschenen, waarin hij grote waardering uit voor de arbeid van de commis- s'e. Hoe men ook moge oordelen over de door de commissie genoemde "Spanning tussen de kinderbescherming en de afdeling Vorming Buiten Schoolverband", in ieder geval onderschrijft de minister gaarne en volledig ne mening der commissie, dat een sterkere coördinatie van het overheids beleid op het gebied van de jeugdzorg noodzakelijk is. Nu het zich laat aan een, dat binnenkort de Raad voor de jeugdvorming een wettelijke status Z*1 krijgen, zal de minister bovendien bij voortduring kunnen beschikken ?ver de waardevolle adviezen van de deskundigen op het gebied van de Jeugdzorg in de afdeling Sociale Jeugzorg van die Raad. Wij ontlenen aan dit memorandum v°orts o.a. dat de commissie in haar rap port een aantal richtlijnen heeft gefor muleerd, waarin zo concreet mogelijke oplossingen worden voorgesteld „voor en kele brandende problemen". De minis- er is de commissie zeer erkentelijk, dat niet geschroomd heeft deze richtlij- Pen op te stellen, ook al verschilt hij op enkele onderdelen van mening over de Menselijkheid of uitvoerbaarheid der Voorgestelde maatregelen. .De commissie shpreekt o.a. de mening PU. dat het kampwerk van Vorming Bui ten Schoolverband zich ten aanzien van de leeftijd dient te beperken tot maxi maal 18-jarigen. De commissie is bij de bepaling van de leeftijd tot maximaal 18 •'aar wellicht uitgegaan van de leeftijd Per strafrechtelijke meerderjarigheid, lp het jeugdwerk wordt momenteel al- Semeen dc grens gesteld van 25 jaar, de Voogdijraden strekken hun zorgen uit tot de leeftijd van 21 jaar. De minister meent dan ook, dat er geen reden is v"oor de sociale jeugdzorg zonder meer aan de grens van 18 jaar vast te houden. De commissie is voorts van oordeel, dat bet kampwerk zich moet beperken tot ben, ten aanzien van wie, dank zij een kortstondige reëducatie van minimaal Pr ie en maximaal twaalf maanden, be vredigende verbetering kan worden ver- Macht. De minister vraagt zich af, of San deze begrenzing moet worden vast gehouden. Zeker, er moeten in het kampwerk geen jongens en meisjes wor sen opgenomen, die zodanig psychisch gestoord zijn of paedagogisch verwaar loosd, dat een langere reëducatieperiode absoluut nodig is Het is echter denk baar, dat er een categorie pupillen is, die na een reëducatieperiode van een jaar zover zijn, dat zij zich buiten een kamp of internaat van een jaar zover 2>jn, dat zij zich buiten een kamp of in ternaat normaal zouden kunnen ontwik kelen, maar waarbij omstandigheden buiten de pupil dit onmogelijk maken. De commissie stelt, dat als axioma dient te gelden, dat geen kind in een kamp kan worden opgenomen, zonder voorafgaand grondig onderzoek door een deskundige instantie. In verband Met andere uitlatingen van de commis- Zaterdag 19 December zal Z.H. de Paus op het Vaticaanse spoorwegstation een wagon goederen voor de Ned. nood- gebieden zegenen. Deze wagon bevat meubelen alsmede volledige invtentaris- sen, voldoende om twintig scholen in de door de watersnood getroffen gebieden te installeren. Zoals bekend heeft de voorzitter van de Pauselijke hulpcom missie, mgr. Baldelli, tijdens het bezoek dat hij in Februari aan ons land bracht, met de Nederlandse regering de af spraak gemaakt dat goederen aan de getroffen gebieden zouden worden ge zonden zodra Nederland zijn behoeften nauwkeurig kende. Ingevolge deze overeenkomst arriveert thans een zen ding meubelen en schoolgerei. Bij de zegening, welke de H. Vader Zaterdag verricht, zullen de Nederlandse gezant bij het Vaticaan, jhr. Mark van Weede, mgr. Baldelli en vele leden van de Internationale Charitas te Rome aan- Mezig zijn. Z. H. Exc. mgr. Jos Baeten zal op Quatertemper-Zaterdag, 19 December, in de St. Paulus-Abdij te Oosterhout de volgende H.H. Wijdingen toedienen: Het Subdiaconaat aan: P. C. Vermeulen, O.S.B.; J. C. Letschert, O.S.B. Het Dia conaat aan: L. A. P. Zegers, O.S.B.; J. A. M. van Balen. O.S.B.; Walterus Schu macher. O.C.S.O. Het Presbyteraat aan: W. G. Th. Ramaekers, O.S.B.; C. J. Haf kamp, O.S.B.J. H. Smeets, O.S.B. Z. H. Exc. de bisschop van Haarlem beeft benoemd tot kapelaan te Rotter dam O. L. Vr. Onbevl. Ontv.) de wel- eerw. heer J. M. Boelen. Tot kapelaan te Den Haag (H. Paulus), de Weleerw. beer C. A. van der Voort die kapelaan Mas te Hoorn. Eerste Kerstdag zal de wed. E. Rede ring—Meyer in de Barlage te Vlagt- Medde haar honderdste verjaardag vie len. Mevr. Rendering heeft 5 kinderen, 17 kleinkinderen en 32 achterkleinkin deren sie zal deze uitspraak aldus verstaan dienen te worden, dat in alle gevallen een psychologisch onderzoek moet ge schieden. Naar de mening van de mi nister is echter niet altijd een psycho logisch onderzoek noodzakelijk. Op grond van de ervaring meent hii te moeten betwijfelen of alle gevallen, die voor plaatsing in kampen en inter naten worden aangemeld, zodanige probleemgevallen zijn, dat het oordeel van degenen, die buiten de psychologen bij de selectie betrokken zijn, ontoerei kend is De commissie acht tevens nodig een klein selectiecentrum als opvang- en distributiecentrum voor sociaal-labiele jeugd, welk centrum tevens de geval len, welke daarvoor in aanmerking komen ook als de kinderen overge plaatst ziin in andere kampen zal behandelen. Daar de commissie deze zienswijze niet nader toelicht, hetzij op theoretische gronden, hetzij oo gron den, ontleend aan de ervaring, moge de minister volstaan met op te merken: dat overplaatsing vanuit dit centrum naar het definiieve kamp, dit centrum naar het .definiteive kamp, zoals reeds eerder werd opgemerkt, toch ook welpaedagogische bezwaren heeft; dat het bezwaarlijk is dit centrum en de verdere behandeling te binden aan één psycholoog en één psychiater, dat zeker bij psychiatrische behandeling rekening dient te worden gehouden met godsdienstige en levensbeschouwe lijke factoren. De suggestie van de commissie één der schipperskampen te bestemmen voor sociaal-labiele jongens, verdient, naar het de minister voorkomt, geen aanbeveling. Het staat immers vast, dat de meeste jongens, die in deze kampen worden opgenomen, onverschillig of zii al dan niet met justitie of kinderbescherming in aanraking zijn geweest sociaal- labiel zijn. In deze zin n.l., dat bii hen de binding aan een bepaald beroep tot stand is gekomen, met alle gevaren, die daaruit voortvloeien voor hun persoon lijkheidsvorming. Indien de commissie zou bedoelen die jongens in een bepaald schipperskamp samen te brengen, die hun maatschap pelijk onaangepast zijn door wangedrag getoond hebben, meent de minister het voorstel der commissie zeker te moeten ontraden. De plaatsing in de maatschap pij van de jongens uit een kamp met een dergelijke signature, zou op onover- komenlijke bezwaren stuiten. Het kost thans reeds moeite de reders er van te overtuigen, dat het niet nodig is, iedere jongen met een zeker verleden uit de schipperskampen te weren. De voordelen van het huidige systeem zijn: in rederskringen hebben de schip perskampen niet de naam, dat de deelnemers gerekend moeten worden tot de sociaal-labilie jeugd: de jongens wier maatschappelijk onaangepast-zijn hoofdzakelijk voortvloeit uit het ont breken van een beroepsbinding, kun nen, zodra deze beroepsbinding in de schipperskampen wel ontstaat, een zeer gunstige invloed uitoefenen op hun zwakkere broeders. In Madrid is het aanstaande huwelijk bekend gemaakt tussen Prinses Marie Louise, de twintigjarige dochter van ex-Koningin Joanna van Bulgarije, en de 25-jarige Jack Roosmale Nepveu, een telg uit een oud-Nederlands geslacht. De heer Roosmale Nepveu, die uit Nederlandse ouders tijdens een vacantiereis in Pretoria Zuid-Afrikawerd geboren, is gedeeltelijk in Nederland en ge deeltelijk in Engeland opgevoed. Hij studeerde handelswetenschappen aan de universiteit van Genève en ontmoette de dochter van wijlen Koning Boris van Bulgarije anderhalf jaar geleden op een feest in Madrid. 'Daar is hij ook thans nog werkzaam, voor het Amerikaanse tijdschrift Reader's Digest. De heer Roos male Nepveu is een goed skiër. Hij heeft deel uitgemaakt van het Nederlands ski-team. De Minister en Staatssecretaris van Financiën menen op goede gronden te mogen stellen, aldus delen zij de Eerste Kamer mede, dat de regerings voorstellen inzake het treffen van fis cale voorzieningen voor de werkgele genheid en de huurcompensatie, de grondslag hebben gelegd voor een op merkelijke mate van eenstemmigheid t a.v. het te voeren beleid. Op verschil lende vragen van de leden hebben de bewindslieden voorts o.m. het volgende geantwoord: Het aantal belastingplichtigen, die inkomen genieten en inkomsten- noch loonbelasting verschuldigd zijn, kan voor 1954 zeer globaal worden geschat op 1,8 millioen tegenover 2,7 millioen personen, die wél belasting naar het inkomen verschuldigd zijn. Wat de aftrek voor buitengewone lasten betreft wordt erkend, dat bij de voorgestelde regeling inderdaad vrij grote gezinnen, die voor het aanschijn van de fiscus buiten hun natuurlijke grootte uitdijen, er betrekkelijk snel aan toe zullen zijn, dat de ondergrens vervalt. Dit beduidt evenwel zeker niet, dat nu ook in deze gevallen ge wone uitgaven, zoals normale dokters- en apothekerskosten, die iedereen heeft, en die tot de normaal te ver wachten jaarlijkse gezinslasten beho ren in hun volle omvang als buitenge wone lasten zullen kunnen worden af getrokken, aldus de bewindslieden. De mogelijkheid van volledige terug gaaf van omzetbelasting bij uitvoer, vooral van die O.B. welke drukt op gebruikte hulpstoffen, wordt zorgvul dig onderzocht. Binnen niet lange tijd hoopt de regering hier uitvoerig op in te gaan. De vraag over een andere tegemoet koming aan de glucose-industrie, nu de suikeraccijns1 wordt verlaagd', is nog in studie. De gedachten gaan uit naar 'n tijdelijke regeling, volgens welke de aardappelmeelindustrie tegen een lage re prijs de grondstof voor de glucose- fabricage ter beschikking zal stellen, terwijl de overheid aanvullend zal sub sidiëren in dier voege, dat de 'productie enige tijd zonder verlies zal kunnen worden voortgezet. Hoewel bij de export bijzondere risi co's kunnen worden gelopen, is dit ook elders het geval, aldus antwoorden de bewindslieden op een verzoek om een onbelaste exportreserve. Eveneens wordt negatief geantwoord op het denkbeeld tot vrijstelling van een pri mair dividend voor de venn.-belasting. Gezegd wordt, dat deze belastingvrij dom het bestaande evenwicht in de verdeling van de bedrijvigheid tussen lichamen en natuurlijke personen met name ten ongunste van de middenstand zou verstoren. Het St. Dominicus College te Nijme gen, dat onder leiding staat van de Paters Dominicanen, wordt uitgebreid met een H.B.S.-afdeling ten gerieve vooral van externe leerlingen in Nij- megen-West. Op Donderdag 14 Jan. zal de nieuwbouw worden ingewijd en in gebruik genomen. Vijf New Yorkse bladen hebben het nieuws over de periode van 29 November tot 8 December, toen zij als gevolg van de staking van cli chémakers niet konden verschijnen, alsnog in hun Zondagsedities afge drukt. De editie van de „New York Times", de dikste van allemaal, woog ruim twee kilo .Veel New Yorkers, die anders een paar stra ten ver lopen om hun Zondagsblad aan een kiosk te kopen, namen Zon dag de auto mee. De reactie van het publiek varieerde van opgetogen commentaren van huisvrouwen, die konden zwelgen in vele extra pa gina's met advertenties, tot klach ten van uitgeputte krantenverko pers met pijn in de armen en de rug. Advertentie De commissaris van politie te Rotter dam verzoekt opsporing van de 83-ja- rige Jan Enzlen uit de Agniestraat 62a aldaar. Hij is 11 December omstreeks 15 uur uit zijn woning weggegaan en daar tot heden nog niet teruggekeerd. Een onge luk wordt gevreesd. Hij leed aan ge heugenstoornis. Signalement: 1.65 m. lang. grijs haar, donkergrijze jas, zwarte gleufhoed, donkergestreept colbert-cos- tuum en zwarte lage schoenen. (Van onze correspondent) In aanwezigheid van talrijke genodig den, onder wie de Zweedse gezant in Nederland, de president van de Int. Ver. van Cardiologen, een vertegenwoordiger van de minister van O.K. en W. en familieleden van wijlen prof. Einthoven heeft de Leidse universitaire gemeen schap Zaterdagmorgen met een plech tige bijeenkomst in het groot auditorium van de Universiteit herdacht, dat prof. dr. Willem Einthoven 50 jaar geleden zijn uitvinding van de snaargalvano meter publiceerde, die van zo'n grote betekenis is geweest voor de ontwikke ling van de electrocardiografie en de moderne hartdiagnostiek. Na een welkomstwoord van de pre sident-curator, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, die er op wees dat Einthoven in zijn 42-jarig hoogleraar schap, ongeveer tegelijkertijd met grote mannen als Lorentz en Kamerlingh Onnes, meegeholpen heeft de Leidse Universiteit opnieuw een wereldver maardheid te geven, sprak prof. dr. G. Nylin uit Stockholm, president van de Int. Ver. van Cardiologen, over de we tenschappelijke betekenis van de uit vinding van Einthoven. Zonder deze uitvinding zou de kennis omtrent het hart en zijn gebreken ver beneden het peil gebleven zijn waarop die nu staat. Temidden van andere grote geleerden als Lorentz, Kamerlingh Onnes, Boer- haave, Van 't Hoff, Zeeman, Van der Waals, Ejjkman, Debjje en Zemike heeft Einthoven meegeholpen Nederland een Acht ministers hebben Zaterdag een bezoek gebracht aan Hr. Ms. kruiser „De Ruyter", toen deze aan de werf Wilton Fijenoord te Schiedam gemeerd lag. Na een begroeting in de hut van de commandant, kapt. ter zee W. J. Kruys, maakten de ministers een rondgang over de oorlogsbodems. Men ziet hier mi nister-president dr. W. Drees de geschutstoren van een 15 cm. kanon verlaten. Links de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. W. Beyen, met de comman dant van „De Ruyter". Adlai Stevenson, de leider van Ce emocratioche par (ij in Amerika, heeft hhï 'n een tafelrede te Philadel- y 'a de regering van Eisenhower er beschuldigd het probleem van com- t "nisten in de regering verkeerd aan Vorrti en t°e te staan dat misbruik «jt gemaakt van geheime dossiers, koert regering op zoek is naar een zei hjj, „zou ik een bevel tegen het communisme aan- ken van zonder echter gebruik te ma- van communistische methoden". Conitu13?.400^6 dat de clausules in de tutie betreffende de rechten van het volk in het gedrang komen. Histo rische vrijheden worden beknot, roeke loze woorden worden geuit, wantrouwen en vrees trekken door het land en par tijpolitiek steekt een „vreemd en le lijk" hoofd op. „De-veiligheid van geheime dossiers wordt in gevaar gebracht", zo zei Stevenson, „en het spookbeeld van een politieke politiemacht rijst op. Wij beginnen te lijken op wat wij het meest vrezen". Hij zei, dat, terwijl president Eisen hower over eenheid spreekt, „zijn col lega's onenigheid zaaien. Terwijl hij vraagt' om kalmte, stoken zijn vrien den het vuur van hysterie. Terwijl hij zich beroept op de Amerikaanse tra ditie, dat de beschuldigdehet recht heeft geconfronteerd te worden met zijn beschuldigers, zijn leden van zijn partij en regering bezig met beschuldi gen, rechtspraak, veroordeling en be straffing met een enkel handgebaar. Ik zou alleen maar willen dat president Eisenhower sprak namens de Eisenho wer regering". Stevenson zei dat de vier vrijheden vrijheid van woord en uitdrukking, vrijheid van godsdienst, het vrij zijn van gebrek en vrij zün van vrees vervangen zijn geworden door de vier vrezen: vrees voor een depressie, vrees voor communisme, vrees voor onszelf en vrees voor de vrijheid zelf. Onder grote belangstelling (onder an dere van de Belgische en Nederlandse pers) heeft Jacques Laureyssen uit Bel gisch Putte Zaterdagavond na een spannende wedstrijd beslag weten te leggen op de gele trui van de vorige week opgerichte leugenaarsclub. Lau reyssen slaagde erin om niet minder aan 83 van de 100 toe te kennen punten bij elkaar te fantaseren in een in sappig Vlaams verteld vliegtuigverhaal dat de stoutste fantasieën van Jules Verne te na kwam en bovendien de humoristi sche kwaliteiten van Pallieter bijna evenaarde. De traditionele huldiging met de gele trui, die we van de „Tour de France" kennen, viel ook hier de winnaar te beurt. Te meer een sportieve eer voor de glunderende overwinnaar, omdat de ferme „klappen" op zijn beide wangen hem werden toegediend door het leuge- naresje dat met hem in de eindsprint om de erepalm nog had gewedijverd. Dat de aanwezige persfotografen dit hoogtepunt van de avond ogenblikkelijk op de gevoelige plaat vastlegden, zal ieder die enigszins met de „Tour-eti- quette" op de hoogte is, zonder meer duidelijk zijn. Overigens is er deze avond niet alleen gelogen. Er is bijvoor beeld ook nog konijnenbout gegeten, een wildbraad dat,, zoals bekend, slechts enkele schoten verwijderd ligt van het jagerslatijn dat in een vereniging als deze nu eenmaal te verwachten is. Dat praten dorstig maakt, wordt waarschijn lijk nergens zo goed beseft als ten Zui den van „de meet". Iemand die België niet kent. maar die kennis heeft geno men van Hm'zinga's „Herfsttij der Mid- dtleeuwen", zou bv. in het volgende rijm dat in het clublokaal van de leuge naars aan de muur hangt, al te licht een middeleeuws relict zien, terwijl we integendeel te maken hebben mèt een geïnspireerd moment van de huidige dorpspoëet: „Als Mozes op de rotsen klopte; Was het wonder dat het water dropte; Veel groter wonder ziet men hier; Zodra men klopt, bekomt men bier" Tot zover de uiterlijke welsprekend heid en de poëtica die door deze moder ne Putse leugenaars-rederijkerskamer wordt beoefend. Hier blijft het echter niet bij; men houdt zich evenzeer bezig met de wetenschap, getuige het feit dat Zaterdag met algemene stemmen enke le stellingen werden aanvaard over het ontstaan, de aard en de ontwikkeling van 's mensen leven op aarde, waarvan er bijvoorbeeld één is die het psycho logisch bewijs levert dat de mens wel moet afstammen van de kameleon. In de astrologie en astronomie werden nog geen belangrijke stellingen bereikt, maar wel meende men met absolute ze kerheid te kunnen vaststellen dat de stratosfeer in geen geval toegankelijk is voor honden. Naar wij vernamen zullen tijdens de bijeenkomst van de volgende maand tevens enige scripties van leden ter sprake komen met betrekking tot andere wetenschappen van de septem artes liberales vooraanstaande plaats te geven op het gebied van de wetenschap. Prof. dr. H. C. Burger uit Utrecht besprak de arbeid van Einthoven als physicus. Tenslotte sprak dr. C. L. de Jongh uit Den Haag, een van de assistenten, die Einthoven bij zijn uitvinding gehol pen hadden, over zijn grote leermeester als mens. Prof. dr. A. W. Bijvanck sprak na mens de rector magnificus een slot woord, waarna het gezelschap in het Rijksmuseum voor de Geschiedenis der Natuurwetenschappen aan de Steen straat de tentoonstelling bezichtigde over het werk en de persoon van Wil lem Einthoven. Mevrouw Portia Howe uit Alden, in de Amerikaanse staat Minnesota, de moeder van een van de 22 Amerikaanse krijgsgevangenen, die weigeren te repa triëren, is per vliegtuig in Tokio aan gekomen. Zij wil proberen verlof te krijgen om naar de gedemilitariseerde zone van Korea te gaan teneinde haar zoon persoonlijk over te halen naar huis terug te keren. De naam van de soldaat is Richard F. Tenneson. Hjj is een zoon uit een vorig huwelijk van mevrouw Howe. Mevrouw Howe verklaarde, dat zij contact wilde zoeken met het hoofd kwartier van het commando voor het Verre Oosten. Het hoofdkwartier heeft inmiddels meegedeeld, dat het „gaarne de problemen en- mogelijkheden" met mevrouw Howe zou bespreken. Opperbevelhebber generaal John Huil deelde echter mee, dat hij het verzoek niet 'kan inwilligen, omdat het Ameri kaanse ministerie van landsverdediging het doen van individuele pogingen om de weigerachtige gevangene te overre den, alsnog naar huis terug te keren, heeft verboden. Generaal Thimaya ver klaarde evenwel geen bezwaar tegen het onderhoud te hebben. Een voormalig Duits soldaat, die twee maanden geleden uit Russische gevan genschap in Saarbrücken is terugge keerd, heeft verteld, dat hij in een kamp te Magadan, in Oostelijk Siberië, een Brits diplomaat heeft ontmoet, die Michael Salomon zou heten en die in 1945 wegens beweerde spionnage tot 25 jaar gevangenisstraf zou zijn veroor deeld. Magadan ligt aan de zee van Ochotsk. De gevangenen mochten niet naar huis schrijven en Salomon had hem gevraagd het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken op de hoogte te stellen en het een speciale boodschap in code voor hem te willen meenemen. Salomon zou lid zijn geweest van de Britse missie in Boekarest. Hij had spe ciaal verlof gekregen om daar te blijven en voor zijn zieke vrouw te zorgen, toen de missie in 1945 werd opgeheven. Twee maanden later werd hij door de Russen gearresteerd en naar Moskou overgebracht. De Britse regering heeft er bij Polen op aangedrongen twee Britten, de onge veer zestigjarige gebroeders Green wood, die vorig jaar tot gevangenis straffen werden veroordeeld wegens „gewapende samenzwering" uit Polen te zetten. Eén van hen, Stephen Green woud, werd tot zes en zijn broer, Fred, tot vijf jaar gevangenisstraf veroor deeld. De Britse regering nam deze stap met het oog op de leeftijd van de beide mannen, aldus deelde een woord voerder van het Britse departement van Buitenlandse Zaken mede. Pan American World Airways heeft plannen bekend gemaakt voor de afle vering van post op de dag vóór die, waarop zij is afgezonden door gebruik te maken van de stroom van boven winden, die zich hoog boven de aarde van West naar Oost beweegt. Dit plan zal ten gerieve van postzegelverzame laars en enthousiasten voor de lucht post deze maand worden uitgevoerd over de route TokioHonoloeloe. Elke winter, als de bovenwinden het sterkst zijn, vliegen de stratoclippers van de maatschappij non-stop de af stand van bijna -6.400 km. Op hun weg passeren zij de internationale datum- grens en zij landen als men van de kalender uitgaat de dag vóór zij uit Tokio vertrekken op Honoloeloe. Pan American heeft het Amerikaanse publiek uitgenodigd, aan zichzelf ge adresseerde luchtpostenveloppen te zen den plus 25 (Amerikaanse) cents voor Japanse postzegels, die te Tokio worden afgestempeld. Sir Oswald Mosley, de voormalige Britse fascistenleider heeft verklaard, dat hij een nieuwe „Uniebeweging" heeft opgericht, die het komend voor jaar een openbare campagne zal be ginnen en candidaten voor het Lager huis zal stellen. 26 December a.s. zal de musicus Hubert Cuypers te Amsterdam zijn 80ste verjaardag vieren, ter gelegenheid waarvan hij 29 December zal worden gehuldigd in het Concertgebouw. Hubert Cuypers ontving zijn eerste opleiding van zijn vader, die organist was aan de R.K. kerk te Baexem in Limburg en van de componist van het Limburgse volkslied Henri Tijssen. Daarna ging hij naar de kerkmuziek- school in Aken, waar hij op 17-jarige leeftijd eindexamen deed. Cuypers begon zijn carrière te Amsterdam als organist en weldra ook als koordirigent in de kerk van Onze Lieve Vrouw van de Paters Redempto risten. Hij nam nog lessen bij de voor aanstaande muziekpaedagoog Bernard Zweers. In deze tijd componeerde hij o.a. het declamatorium „Terwe",(dit declamato- rium zal door hem worden gedirigeerd tijdens de uitvoering op zijn ere-avond op 29 December a.s. in het Concertge bouw te Amsterdam. Jan Musch zal de tekst zeggen). Vooral de koorzang verwierf Cuypers'van de verenigde Zangers grote liefde. Behalve van het St. Alphonsuskoor was hij dirigent van het Utrechtse Palestrinakoor, van Arti et Reglioni, (Van onze correspondent in Spanje) Barcelona, December, ij kennen hier in Span- toen wij op het gebied van Spaans gebruik van doopna men een nieuwe, merkwaar dige ontdekking deden, die ons stijfde in' onze persoon- je een landgenoot in Hike opinie, dat het vooral een belangrijke we- raet het oog op een .anders denkende'' buitenwereld, in derdaad niet zonder enig ge rief is. zekere aan de Spaan- se katholieke tradities ont sproten gebruiker onder „folklore" te rubriceren reldse functie, die niet katho liek is, maar die niettemin verklaart volle begrip en waardering te hebben voor de verschijningsvormen, waar in zich het Spaanse religi euze leven en sentiment ma nifesteren. „Men moet het allemaal maar zien", zegt hij, „als folklore', Een andere ons goed bekende landgenoot, priester en geleerde, gaf ons onlangs zijn indruk weer van de „Semana Santa" in An- dalusië, die hij voor de eer ste maal had meegemaakt. In- is zeer verbreid de naam „Pilar", naar de in Zaragoza vereerde „Virgen del Pilar" (O L. Vr. ter Zuil) Pilar Primo de Rivera heet de leidster van de vrouwelijke sectie van de Falange Es- panola; zij is een zuster van de oprichter José Antonio en in Catalonië zijn bijzonder talrijk de lieftallige „Mont- serrat's", naar de op de hei lige berg van het gewest ver- Een en ander over het in Spanje gangbaar verbazing- eerde zwarte „Virgen de Montserrat". Zonder oneer drukwekkend had hij het wekkend gebruik van doop- biedig te willen zijn: kan men gevonden; maar hij meende er een mengsel in te moe ten zien van „folklore, bij geloof en echte religiositeit"; terloops eraan toevoegend, dat overigens over het ge heel het kerkbezoek in An- dalusië zeep slecht is. Deze twee meningen zouden kun nen dienen als uitgangspunt van een ernstige en zwaar wichtige beschouwing over de betrekkingen tussen „gods dienst en folklore" in dit ons nog altijd zo bevreemdende namen of voornamen is wel zich indenken, dat wij onze vrij algemeen bekend. Het zusters, dochters, gemalinnen verschijnsel is vooral opval- enz. zouden moeten aanspre- lend onder het vrouwelijk ken met „Ontvangenis" of deel der bevolking, dat bij „Boodschap", of „Lichtmis", de doop onder de bescher- of „Opneming", of „Smarten": ming van de Moeder Gods of zelfs met dierbare „Scher- La Virgen. zoals men hier altijd zegt werd gesteld, echter in alle verscheiden heid, waarin het officiële kerkelijk jaar en de over levering der nationale gena deoorden de H. Maagd in haar geheimen vereren. Wei land. Wij voelen ons hiertoe nig vrouwen voeren dan ook spireerde, echter niet, althans zeker nog de naam Maria; maar zij he- wij een penheuvel". „Kevelaar" of „in 't Zand"? (Wij weten niet. of er in onze contreien ook een O.L.Vr. ter Zuil ver eerd wordt). De dezer dagen gedane ontdekking, die ons tot deze weliswaar geenszins oorspronkelijke peinzerij in- had plaats, toen schouwspel van niet, geroepen. Beide uitspra- ten: Concepcion, Annuncia- Spaanse „variëteiten" bij ken kwamen ons echter de- cion. Candelaria, Asuncion, woonden: een zangeres voer- zer dagen in de herinnering, Dolores, enz. In heel Spanje de de naam van „Adoracion de los Reyes" „Aanbid ding der Koningen". Zij had een machtige stem. Dat elders op een affiche de ster van de revue „Je bent een Zon" „Maria de los Angeles Sal- dana" heette, hield daarna voor ons nog maar weinig bekoring over. Onder de mannelijke be volking van het land wordt bij het aanschaffen van voor namen daarentegen met een veel minder opvallende smaak te werk gegaan. Onder de „Pépes" en de „Paco's" ver schuilen zich, zoals bekend, op charmante wijze de legi oenen van Jozefs en Francis- cussen. Santiago en Jaime zijn beide magnifieke Spaan se namen voor Jacob. Voor katholieken uit bezadigder Noordelijke streken zal het echter gemakkelijk iets al te vrijmoedigs hebben, dat een mannelijke telg boven de doopvont de naam ontvangt van „Jesus", hetgeen zoals wij eens uit de mond van een van haar weglopend zoontje berispende moeder vernamen, verkleind „Jesusito" oplevert waarvan wij de vertaling maar ongeschreven laten. Verkieslijker lijkt het ons in ieder geval voor een lid van de mannelijke Spaanse kun ne om te luisteren naar de naam van „Ataulfo", naar wij menen een van de als heilig vereerde visigothische konin gen. die weleer op het Ibe risch Schiereiland hebben geregeerd. Ataulfo Argenta. zo heet de internationaal be faamde dirigent van het voortreffelijk „Nationaal Or kest" van Madrid. de Haar lemse R.K. Oratorium Vereniging, de Koninklijke Christelijke Oratorium Vereniging, het Amsterdams Toonkunst koor (als plaatsvervanger van Willem Mengelberg), de Schola Cantorum, Cuypers' A Cappella-koor, de Haghe Sangers, het Leidse Sursum Corda, het koor van de Obrechtkerk te Amster dam, het koor van de eerste Amster damse Kunstkring en thans nog steeds van het koor van de St. Agneskerk en van de Minnestrelen. Zijn liefde voor de koorzang blijkt wel in de eerste plaats uit zijn com posities, zoals het achtstemmige Te Deum (waarmee in 1924 het Eucha ristisch Congres werd gesloten) en de Missa in Honorem Sanctissimae Trini- tatis, die te Rome in 1906 haar eerste uitvoering beleefde onder 'prof. Tom- massi. Met het bovengenoemde declamato rium „Terwe" had Cuypers reeds ge poogd een volkomen aanpassing van de muziek met een gesproken tekst te bereiken. Nieuwe werken in dit genre waren o.a. „Die Wallfahrt nach Kevelaer" en „Das klagende Lied". Ook in zijn laatste grote werken, het „Kerstoratorium" en het nationale oratorium „De Cracht van 't Land be- staet" geschreven in opdracht van de Kon. Chr. Oratorium Vereniging, welk laatste werk een van zijn wei nige opvoeringen beleefde op 9 Mei 1940 verloochende Cuypers zijn liefde voor de verbinding van ge sproken woord en muziek niet. Door zijn werk op dit gebied trok hij de aandacht van dr. Willem Royaards, die ter gelegenheid van de eerste voor stelling van zijn in 1908 geformeerde toneelgezelschap „Adam in Balling schap" van Vondel wilde opvoeren. Het werd een groot succes en men kan zeggen dat Cuypers' partituur een inte grerend bestanddeel van de triomf uit maakte. Andere voorstellingen in dit genre volgden: ook bleef Cuypers jarenlang als dirigent Royaards' toe verlaat bij Shakespeare-uitvoeringen. Cuypers behaalde met zijn koren tal rijke" prijzen. Zijn verdiensten wérden erkend door drie onderscheidingen: Ridder in de Orde van Oranje Nassau, Ridder van het Legioen van Eer en Ridder in de Orde van Gregorius de Grote.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3