Wetsontwerp bij Tweede Kamer ingediend AFSCHAFFING SCHOOLGELD voor leerplichtige jeugd Verlaging van andere schoolgeldtarieven De nieuwe Zondagswet Met terugwerkende kracht tot 1 September 1953 Stakingsdreiging blijft boven Engeland zweven COMMUNISTEN OP KOREA ZIJN UIT OP TIJDWINST Tot hoofd en hart Collegegeld f 200.- Rusland waagt een kansje in India Syngman Rhee heeft critiek op hulporganisaties in zijn land Rechter Clark weet van geen wijken Twee konijnen reeds geconsumeerd Auto te water te Amsterdam Het kruispunt Laren Faillissement Holland-Nautic Koffie duurder MotieStokman aangenomen èfee MORRIS iïefmycu imj! Het weer DINSDAG 15 DECEMBER 1953 77ste JAARGANG No. 25864 Presidentschap PREMIER LANIEL GANDIDAAT WOENSDAG Quateriemper-, geboden vasten- en onthoudingsdag Aanbod tot goedkope levering van militaire voorraden AANVARING BINNEN DE PIEREN DE EERSTE HULST MET BES Aanvoer van kalkoenen verzekerd Beschuldiging herhaald Met kankerserum ingespoten Ander in de pan in beslag genomen Zaandammer verdronken Verbetering door verdub beling van de rijbaan Geestelijke verzorging DUW—kampen in studie Lijfwacht van Italië's President Duffel Monty-coats f 59.50 BUREmj SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM efoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 «oonnementen 20800 Postgiro 143480 Iru nt" Beverwi]k: Breestraat 171, telef. 4790 iJKantoor en Red. I3muiden: Leeuweriklaan 30 tv. Telefoon 5790 sctie: 3. 3. w Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. ttr°°.,du6dsc,,e: Drs. H. v. Run en W. Severln. r>d- hoofdredacteur; W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, f 2.— per maand, f 6.— per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Premier Joseph Laniel van Frankrijk heeft zich eandidaat gesteld voor het Presidentschap. De Presidentsverkiezin gen worden Donderdag te Versailles ge houden. Laniel behoort tot de Onafhan- kelijken. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet, dat afschaffing van de schoolgelden voor de leer plichtige jeugd beoogt. De zg. schoolgeldwet. Om admi nistratieve bezwaren te voorkomen, is in het ontwerp een systeem gekozen, dat vrijstelling van de betaling van schoolgeld inhoudt voor de leerlingen van acht aaneensluitende leerjaren. Hierbij is overwogen, dat de duur van de leerplicht in het algemeen acht jaar is. «een schoolgeld wordt dus geheven voor leerlingen Van scholen voor G.L.O., V.G.L.O. en B.L.O., voor leer- ""iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiii minimum lingen van de eerste twee leerjaren van scholen voor U.L.O., V.H.M.O. en Lager Nijverheidsonderwijs en voor leerlingen van het eerste leerjaar van Lagere Land- en Tuinbouwscholen. Aldus de memorie van toelichting. In de tweede plaats brengt het ontwerp voor de hogere leerjaren van de scholen voor U.L.O., V.H.M.Ö. en Lager Nijverheidsonderwijs, alsmede voor de leerlingen van Kweekscholen en van scholen voor Uitgebreid Lager- en Middelbaar Nijverheidsonderwijs een niet onaan zienlijke verlaging van het schoolgeldtarief. Zondag j.l. is de nieuwe Zondagswet in werking getreden. Zij vervangt de Zondagswet van 1815, die ge heel verouderd was en welker bepalin gen sedert tientallen van jaren niet meer werden toegepast. De oude wet lyas positief van instelling en beoogde de verzekering van de plichtmatige Viering van de dag des Heren en van andere dagen, de openbare christelijke godsdienst toegewijd. Zij bevatte daartoe rigoureuze voorschriften, doch de maat schappelijke ontwikkeling was er de oorzaak van, ^dat de wet bezwaarlijk kon worden nageleefd. Reeds in 1897 ondervond dat de toenmalige burge meester van Haarlem, die de Zondags wet van 1815 wilde doen naleven, maar door de regering werd uitgenodigd zulks maar achterwege te laten. Wij kunnen de zaken dan ook wel stellen, dat in Nederland gedurende Oen reeks van jaren practisch geen Zondagswet toepassing heeft gevonden. Alleen reeds daarom moet de totstand koming van de nieuwe wet worden toegejuicht. En zij verdient dpor een teder die de Zondag op de eerste plaats Zlet als de dag des Heren loyaal te gorden nageleefd en toegepast. De hieuwe wet is veel beperkter van doel- 8telling dan haar voorgangster; zij bevat Voorschriften ter wegneming van be letselen voor de viering van en ter Y6rzekering van de openbare rust op de Zondag (de Hemelvaartsdag en de forste Kerstdag worden met een Zon dag gelijkgesteld). Voor de gehele Zon dag geldt het verbod om in de nabij heid van kerken of andere gebouwen, voor de openbare eredienst in gebruik, zonder strikte noodzaak gerucht te ver wekken waardoor de godsdienstoefe ning wordt gehinderd. Aan de burge meester is de bevoegdheid toegekend om verbiedend of bevelend op te treden of te doen optreden teneinde te voor komen dat door het verkeer op land en waterwegen in de nabijheid van kerken meer voor de godsdienstoefe ningen hinderlijk gerucht wordt ge-' maakt dan redelijkerwijs onvermijde lijk is. Hij kan daartoe, indien mogelijk nodig, bijvoorbeeld het verkeer om leggen. Voor andere bepalingen wordt de Zondag als het ware in tweeën geknipt: in de tijd vóór 13 uur *n die daarna. Men mag op Zondag zonder strikte hoodzaak geen gerucht verwekken dat ep een afstand van meer dan 200 meter hoorbaar is. Als de gemeenteraad daar omtrent regels stelt, kan de burgemees ter voor de tijd na 13 uur ontheffing Van deze bepaling geven. Openbare vermakelijkheden zijn op Zondag vóór 13 uur in het algemeen Verboden. De gemeenteraad kan dit Verbod voor bepaalde openbare verma kelijkheden uitbreiden tot de gehele Zondag. De gemeenteraad kan echter ook regels stellen volgens welke de ourgemeester openbare vermakelijkhe den vóór 13 uur kan toestaan. Een der gelijke ontheffingsmogelijkheid kan de laad ook naast zijn verbod van bepaalde yermakelijkheden op de Zondagmiddag mvoeren. Inmiddels is al een algemene maatregel van bestuur verschenen vol- ?ens welke niet als vermakelijkheden ?n de zin van de Zondagswet worden "Cschouwd toneel- en filmvoorstellingen, ooncerten en andere openbare bijeen komsten, welke in beslotén ruimten Worden gehouden en de geestelijke, ze delijke of culturele verheffing of ont wikkeling van het publiek ten doel hebben. Het vraagstuk: kermis op Zondag, zal bijvoorbeeld in verschillende ge meenteraden aan de orde worden ge beld. De ervaring zal verder moeten ®antonen in hoeverre openbare bals 5'J het ook in besloten ruimten in nacht van Zaterdag op Zondag na middernacht nog zullen kunnen worden voortgezet. Men zal hier niet altijdl kun- 2eh spreken van bijeenkomsten welke de geestelijke, zedelijke of culturele ^erheffing of ontwikkeling van het Publiek ten doel hebben. h °e Zondags (morgen) rust wordt ook verzekerd door een verbod om vóór t uur optochten of openluchtbijeen- ortisten te houden, daartoe gelegenheid rC Kven of daaraan deel te nemen. om- deze verbodsbepaling vallen niet pochten of bijeenkomsten in de open °ht met een godsdienstig karakter, en 3 enmin wandeloptochten welke niet °r muziek worden begeleid. Zo a lotte verbiedt de wet om op ondag de openbare rust zonder ge in e,®zame reden te verstoren door arbeid Uit f.roeP of bedrijf. Arbeid welke men hiL fhebberij verricht valt daar dus ?t. onder. hrm °verzicht blijkt, dat de bepa- strirfn Van deze nieuwe wet niet al te hinri 6n^ z^n en me* name niet zullen °ns l1 de Sepaste ontspanning welke katholieke volksdeel op Zondag ggA ffft. Maar er moet toch worden Word Legen een verdergaande ver dag ,g van de wijze waarop de Zon aar» rdt doorgebracht. In het open- rakte en zal men het christelijk ka- getl vL yan de Zondag niet geheel mo en Hp u geven- Aan de gemeenteraden heid !L bur§emeesters zij daarom wijs- *°eDac? ®ematigdheid toegewenst bij het beniv.-^11, van deze wet. Als algemeen dat aan Wan echter wel worden gesteld 1° tm d de rust op Zondag vóór 13 uur gedaan mogeHik afbreuk moet worden In de derde plaats wordt van deze gelegenheid gebruik gemaakt om een belangrijke vereenvoudiging te brengen in de veelsoortigheid van regelingen, die ten aanzien van de schoolgeldhet- fing voor de verschillende takken van onderwijs thans vigeren en die over een aantal wetten en besluiten zijn ver spreid. Daarom is thans een regeling ontworpen, waarbij de heffing van schoolgeld met betrekking tot het La ger Onderwijs, het Kweekschoolonder- wijs, het Voorbereidend Hoger en Mid delbaar Onderwijs en het Nijverheids onderwijs in een wet volgens een uni. form tarief plaats vindt, hetgeen mede uit een oogpunt van administratie een grote verbetering moet worden geacht. Het ontwerp geeft geen voorschriften met betrekking tot de schoolgeldheffing bij het Kleuteronderwijs en het Hoger Onderwijs. Wat de laatste tak van on derwijs betreft, is een afzonderlijke wet telijke regeling aanhangig gemaakt. Het ligt in de bedoeling aan de hand van deze regeling tot een verlaging van de collegegelden van 325.tot 200.te geraken. Ten aanzien van het Kleuteronder wijs wordt een verlaging van school geld niet mogelijk geacht, omdat ook bij de totstandkoming van een wette lijke regeling van het Kleuteronder wijs de financiële bijdragen van over heidswege niet een zodanige hoogte zullen bereiken, dat de schoolgelden voor de instandhouding van kleuter scholen zouden kunnen worden gemist. Wat het Landbouwonderwijs betreft, beperkt het ontwerp zich tot de bepa ling, dat geen schoolgeld geheven wordt voor de leerlingen van het eerste leer jaar van de lagere land- en tuinbouw scholen. Een wettelijke regeling van het lager, zowel als van het middelbaar landbouwonderwijs is in voorbereiding. Omtrent de schoolgelden van Avond scholen en van Dag- en Avondcursus sen bevyt het ontwerp geen bindende voorschriften. Gelet op de grote ver scheidenheid op dit gebied zou dit ook op praktische bezwaren stuiten. Het ontwerp bepaalt echter, dat bij algeme ne maatregel van bestuur voorschriften kunnen worden gegeven, die bij de re geling van de heffing en invordering van het schoolgeld voor avondscholen en voor cursussen in acht moeten wor den genomen. Gedacht is met name aan het vaststellen van een minimum- en een maximumschoolgeld. Het thans aangeboden ontwerp gaat uit van een uniform tarief, dat geldt voor L.O., V.H.M.O., Kweekschool- onderwijs en Nijverheidsonderwijs en zowel voor het openbaar als het bijzon- c-er onderwijs. Niet alleen verdient een uniforme regeling uit een oogpunt van administratie de voorkeur, doch vooral is het gewenst, dat de schoolkeuze van de ouders niet door overwegingen om trent de hoogte van het schoolgeld mede kan worden beïnvloed. Het nieuwe tarief is gebaseerd op de z.g. schoolgeldmaatstaf, welke aan de hand van het inkomen en het vermogen van de schoolgeldplichtige wordt vast gesteld. Beneden een schoolgeldmaat staf van f 100 is geen schoolgeld ver schuldigd. Bij een maatstaf van f 100 bedraagt het schoolgeld f 10, terwijl het schoolgeld boven een maatstaf van f 100 regelmatig stijgt tot een maximum van f 200. De regering heeft gemeend het maximumschoolgeld op niet meer dan f 200 te moeten bepalen, nu het de be doeling is ook de college-gelden op een bedrag van f 200 te stellen. Voorts is een bepaling opgenomen dat reductie wordt verleend bij schoolbe zoek van meer dan één kind uit het zelfde gezin aan een school of leerjaar, ten aanzien waarvan krachtens dit ont werp schoolgeld wordt geheven, of aan een inrichting voor hoger onderwijs. Déze gezinsreductie bestaat ook thans bij de verschillende takken van onder wijs, met dien verstande, dat bij school bezoek van twee of drie kinderen op het ogenblik 25 pet. reductie per kind wordt gegeven en bij schoolbezoek van vier of meer kinderen 50 pet. per kind, zodat het schoolgeld voor drie kinderen bij de huidige regeling in totaal meer bedraagt dan voor vier. Deze inelegan- tie komt in het nieuwe ontwerp niet meer yoor, doordat bij drie kinderen de reductie op 40 pet. per kind wordt ge steld. Ten aanzien van de kosten van de voorgestelde maatregelen wordt het be drag, dat met de afschaffing en verla- Klamp u nooit hardnekkig vast aan een taak, die gij niet meer aankunt. ging van de schoolgelden is gemoeid, geraamd op 24,7 millioen gulden. De opbrengst van het schoolgeld, dat geheven blijft, kan op ca. 2 millioen gulden worden gesteld, waarvan direct of indirect ten bate van de gemeenten blijft ca. 0,75 millioen gulden. De voorgestelde regeling betekent een financieel nadeel voor de gemeenten en voor de Bijzondere Scholen voor Voor bereidend Hoger en Middelbaar Onder wijs en Lager Land- en Tuinbouwond er- wijs. Voor dit nadeel dient aan de be trokkenen compensatie te worden ge geven. Ten laste van de gemeenten komt als gevolg van de thans voorgestelde maatregelen 20,4 millioen gulden. Het bedrag, dat gemoeid is met de compen satieregelingen, wordt geraamd op ruim 9 millioen gulden. Het ligt in de bedoe ling voor te stellen in het gemeente fonds deze bedragen te storten naar boven afgerond op 30 millioen gulden. Het ligt in de bedoeling de thans voorgestelde maatregelen reeds op 1 September 1953 te doen ingaan. Naar Associated Press uit Nieuw Delhi bericht, zou de Russische ambassa deur aldaar informeel hebben aangebo den met India te spreken over een ver koopprogramma van militaire uitrusting „op gemakkelijke voorwaarden", als Amerika zou besluiten Pakistan te be wapenen. Diplomatieke woordvoerders menen, dat het Russische voorstel wei nig kans maakt op aanvaarding, aange zien premier Nehroe ten opzichte van de Sovjet-Unie zeker niet minder wan trouwend is dan ten opzichte van Ame rika. Maanclagavond omstreeks haif zeven is het Russische stoomschip Parnu, het 5.000ste schip van dit jaar in, de Am sterdamse haven, cfat alweer op uitreis was, in aanvaring gekomen met een Duitse kotter. Deze laatste voer in een konvooi van zes schepen en behoort tot de houten kotters,, welke aangekocht worden om in ons land tot op de stalen spanten gesloopt te worden en cjaarna verbouwd tot stalen schepen. Het betref fende convooi was aangekocht door v. d. Grijn te Sliedrecht en Splunter te Am sterdam. De kotter werd aan de steven bescha- cligd, maar kon toch nog de reis naar de Houthaven te Amserdam voortzetten, De Rus Parnu is naar Antwerpen door gevaren.. Maandag is aan de bloemenveiling 't Centrum te Beverwijk de eerste hulst met bes aangevoerd. Er werd 125 ct. per kg. betaald. De kwaliteit was matig. Ook de dag van gisteren heeft geen oplossing gebracht in het loongeschil, dat de Britse spoorwegen met ingang van Zondagnacht twaalf uur dreigt lam te leggen. De minister van Arbeid, Sir Walter Monckton, heeft gister avond nog eens een bespreking gehad met de bestuurders van de genationa liseerde spoorwegen enerzijds en met de vertegenwoordigers van de drie vakbonden anderzijds, maar er werd geen enkel resultaat geboekt, dat het ingaan van de staking kan beletten. Integendeel, de leiders van de Nationale Unie van Spoorwegpersoneel besloten zelfs de voorgenomen staking uit te breiden tot de leden, werkzaam bij de Londense Ondergrondse, hoewel de looneisen van deze laatste groep een afzonderlijk punt van bespreking vor men. Premier Churchill heeft daarna zijn kabinet bijeengeroepen om te be raadslagen over de ontstane toestand, die een van de ernstigste bedreigingen vormt voor de arbeidsvrede in Eageland sinds de algemene staking van 1926, toen Sir Winston minister van Filfenciën was. De huidige looncrisis ontstond, toen I op 4 December het besluit afkwam om alle salarissen voor spoorwegpersoneel I te verhogen met. 4 shilling. Dat was niet waarom de drie vakbonden hadden ge- I vraagd. Zowel de grote Nationale Unie I van Spoorwegpersoneel, als de kleinere bonden van spoorwegambtenaren en specialisten, wensten een verhoging van I de lonen en salarissen met 15 pet. De Transport Commissie, die belast is met het beheer van de genationaliseerde spoorwegen, bracht hier-echter tegen in, dat een dergelijke maatregel verhoging van de spoorwegtarieven noodzakelijk zou maken De loonsverhoging, die door de vakbonden wordt gevraagd, zou een bedrag vap 31 millioen pond vergen. De voorzitter van de Transport Commissie, generaal Sir Brian Robertson, die be kendheid heeft verworven als Brits onderhandelaar met Russen, Duitsers en Egyptenaren, heeft sindsdien geprobeerd om tot een compromis te komen. Als de vakbonden zouden toestemmen in de aangekondigde loonsverhoging, dao was hij bereid om de hele loonstructuur aan een grondig onderzoek te onder werpen en met name het prestatieloon te herzien. De beide kleine vakbonden verklaar den zich bereid op deze basis verder te onderhandelen, maar de Nationale Unie achtte dit een sprong inhet duis ter, aangezien' een herziening van het loonbeleid niet noodzakelijkerwijs op loonsverhoging behoeft neer te komen. Toch schijnt het, dat er hier meer op De voorbereidende besprekingen over-een politieke conferentie te Pan Moen Jon verlopen niet vlot en zijn thans zelfs geheel vastgelopen. De afgevaardigde der Verbondenen, Arthur Dean, heeft de communisten laten weten, dat hij weigert nog verder met hen te praten, tenzij ze hun beschuldiging intrekken, dat de Ame rikanen met de Zuid-Koreanen hebben samengespannen in Juni van dit jaar, toen een aantal Noordelijke Krijgsgevangenen in vrijheid werd gesteld. Dean is terug gegaan naar Washington, waar de onder-minister van Buitenlandse Zaken, Murphy, de ambassadeurs heeft samengeroepen van de landen die in Korea hebben ge vochten. Zij zullen samen overleggen wat hun nu te doen staat. Bevoegde kringen in Londen hebben gisteren verklaard, dat het besluit van Arthur Dean, de leider van d£ V.N.- dclegatie te Pan Moen Jon, om de be sprekingen met de communisten af te breken, is genomen met medeweten van de Britse regering. Men gelooft, dat het hier niet zozeer gaat om een definitief afbreken als wel om een opschorten van de onderhandelingen. Radio-Peking heeft intussen een proclamatie uitgezon den van de twee hoogste communisti sche onderhandelaars, waarin geprotes teerd wordt tegen het besluit van Dean. De Amerikaan heeft gisteren verklaard, dat het initiatief voor hervatting der be sprekingen van de communisten moet uitgaan, omdat zij de Verenigde Staten hebben beschuldigd van een „verrader lijke samenzwering met Zuid-Korea". Van communistische zijde is deze be schuldiging nog eens met nadruk her haald en ook werd gezegd, dat het initia tief tot hervatting juist van de ge allieerden moet uitgaan. Waarnemers zijn van oordeel, dat de communisten in feite weining voelen V-X VNW- -.J •V -V «V.' .•WW',.' >«««V '\W\W. f De President van het Amerikaanse Hof van Beroep in Duitsland, William Clark, heeft geweigerd zijn ontslag te nemen en terug te keren naar de V. S. Het minis terie van Buitenlandse Zaken heeft hem daarom in zijn functie geschorst en rechter Fulgham tot zijn opvolger benoemd. Clark weigert echter deze besluiten te erkennen. Gisteren presideerde hij normaal de zitting van het Hof, ondanks het feit, dat zijn opvolger de zitting verdaagd had en de andere rechters niet aan wezig waren. Rechter Clark weigert bevelen af te wachten van het ministerie van Buitenlandse Zaken, omdat hij onder het ministerie van Ju^stitie zou horen. voor een politieke conferentie over Ko rea. Zij verwachten, dat de Sovjet-Unie op de viermogendhedenconferentie in Berlijn zal aandringen op besprekingen met communistisch China en het voor uitzicht op zulke vijfmogendheden- besprekingen lokt de communisten veel meer aan dan een regionale cöhferentie over Korea. Verder zouden de commu nisten in Pan Moen Jon vooral uit zijn op tijdwinst, zodat de Assemblée der Verenigde Naties zich op voorstel van India ruimschoots met de Koreaanse vraagstukken kan bezigheuden. De Verenigde Naties en Zuid-Korea hebben een financiële overeenkomst gesloten met betrekking tot de weder opbouw van dit laatste land. Amerika zal voor een bedrag van 400 millioen dollar hulp verlenen en verschillende afdelingen van de Verenigde Naties doen daar nog eens 100 millioen bij. President Syngman Rhee heeft ter ge legenheid van deze overeenkomst ern stige critiek laten horen op het werk van de hulporganisaties van Amerika en de Verenigde Naties. Rhee had be zwaar tegen de talrijke reizen van de betrokken functionarissen en tegen de traagheid, waarmee deze orgaruisaties, ondanks de verzoeken van Zuid-Korea, de industrialisatie van het land ter hand nemen. De politie te Den Helder heeft een man aangehouden. B. K. genaamd die heeft bekend alle zes met kankerserum ingespoten konijnen van de arts-rönt genoloog dr. C. J. van M. uit Den Hel der te hebben gestolen. Drie had hij er verkocht, twee weg gegeven aan familieleden en een voor zichzelf gehouden. Van de verkochte is er een geheel en twee gedeeltelijk ach terhaald. Twee waren er reeds gecon sumeerd en een derde kon de politie in beslag nemen, toen het nog in de pan lag te braden. Op het bericht van de diefstal en de mogelijke besmetting zijn van de overige drie de restanten in het water gedeponeerd, evenals een' van de vellen. Vijf vellen zijn door de poli tie in beslag genomen, naar het zesde vel, benevens de in het water gewor pen bouten en restanten wordt door de politie gedregd. De gearresteerde, die reeds eerder met de justitie in aanraking is geweest, zal voor de officier van justitie te Alkmaar worden geleid. ln de gevaarlijke bocht van de Spaam dainmerdijk te Amsterdam Is Maandag avond door nog niet opgehelderde oor. zaak ruim tien uur een kleine bestel auto via het trottoir de dijk afgereden en te water geraakt. De bestuurder, de 40-jarige H. H. uit Zaandam heeft geen kans meer gezien de wagen, die onge veer zes meter uit de wal in het water terecht kwam, te verlaten. Zijn stoffe lijk overschot is naar het Wilhelmina- Gasthuis overgebracht. De auto, die kwam uit de richting van de stad ramde eerst een klein boompje, dat geheel ontworteld werd, en gleed toen in schuine richting de dijkhelling af. Hierbij werd een hek werk met een tiental paaltjes meege sleurd. Vier agenten begaven zich te water en vonden, daar de lichten nog brandden, de wagen. Met een mes slaagden zij er in het linnen dak open te scheuren en de man uit de wagen te halen. Inmid dels hadden zij nog assistentie gekregen van drie burgers. Kunstmatige ademha ling werd toegepast, doch zonder re sultaat. De brandweer heeft de auto met de takelwagen uit het water gehaald. In zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer deelt de mi nister van Verkeer en Waterstaat mede, dat voor een verbetering van het kruispunt te Laren thans een ontwerp wordt opgemaakt, bestaan de uit de plaatselijke verdubbeling van de rijbaan van de Rijksweg. Dit zal de veiligheid van het over steken zeer verhogen, aangezien daar bij eerst slechts op het van links komen de verkeer en na het bereiken van de tussenberm slechts op het van rechts komende verkeer behoeft te worden ge let. De minister geeft aan deze oplossing de voorkeur boven het maken van tun nels, die zeer duur zijn, terwijl ook de veiligheid van het linksafslaande mo- torverkeer er door wordt verhoogd. Over niet al te lange tijd zal overge gaan moeten worden tot verbetering van het gehele wegdek, met inbegrip van een ongelijkvloerse kruising op deze plaats. De ervaring leert, dat een vrij groot gedeelte van het overstekend pu bliek geen gebruik maakt van een on derdoorgang. De Haarlemse rechtbank heeft heden morgen ambtshalve ingetrokken de op 23 November 1953 voorlopig verleende surséance van betaling aan de N.V. Hol land-Nautic en deze onderneming in staat van faillissement verklaard met als curatoren dezelfde deskundigen als voor de surséance waren benoemd, na melijk mr. B. J. Lammers en ir. A. J. W. de Bruijne. Als rechter-commissaris is aangewezen mr. N. Smits te Haarlem. In de Maandag in Amsterdam gehou den vergadering van de koffiebranders en theepakkers is .tot een verhoging van de koffieprijzen voor consumenten met onmiddellijke inwerkingtreding be sloten. De koffie van f 2.10 per half pond wordt gebracht op f 2.18 en de koffie van f 2.30 per half pond op f 2.40. Men was het er over eens dat deze ver hoging nog niet in overeenstemming is met de wereldmarktprijs, aangezien dan de prijsstijging wel tweemaal zo veel had moeten bedragen. het spel staat dan alleen een loongeschil. Het klimaat, waarin de aankondiging van de staking is gedaan, werd zeker niet ln geringe mate bepaald door de ontevredenheid over de door minister Butler ingeleide „vrije economie". Sir Walter Monckton voelt niet veel voor een drastisch optreden, omdat dit de andere vakbonden het vertrouwen in het arbitragesysteem zou kunnen doen verliezen. Daarom bewandelen hij en zijn collega van Transport, Alan Lennox- Boyd, zo lang mogelijk de weg van het vreedzaam overleg. Vandaag wordt dat overleg voortgezet. Mocht de staking doorgaan, dan zijn de resterende transportmiddelen ten enenmale onvoldoende om de situatie te redden. Alleen de Kerstpost, die niet per trein vervoerd behoeft te worden, zal zijn bestemming bereiken. Het leger zal het Kerstverlof waarschijnlijk in zijn kazernes moeten doorbrengen. De voerselvoorziening van de grote steden zal in bepaalde opzichten gevaar lopen. De kalkoenen zullen over het algemeen wel aankomen, maar vis en melk zul len wel gerantsoeneerd moeten worden. Het werk in de kolenmijnen zal spoedig stil komen te staan, omdat de mijnen niet beschikken over voldoende opslag ruimte. Met de stemmen van de rechtse par tijen vóór heeft de Tweede Kamer gis termiddag de motie van mag. Stokman aangenomen. Daarmede heeft de Kamer te kennen gegeven, dat zij van oordeel Is, dat de subsidiëring van de godsdien stige eli geestelijke ver zo-ging ook ia de D.U.W. en arbeidskampen nadere overweging behoeft en dat daarbij ook de verzorging van buitenkerkelijken door verzorgers van godsdienstige ge zindte dient te worden betrokken. Voorts wordt de regering uitgenodigd de uitwerking van dit standpunt in studie te nemen, de Kamer mededeling te doen van de resultaten daarvan en ,n afwachting van een en ander de om vang van de subsidiëring der godsdien stige en geestelijke verzorging in de ge noemde kampen te beperken tot de daarvoor over 1953 toegestane ge den. Voor het verslag zie men pag 7. Men kan ze soms zien lopen te Rome op weg van de kazerne naar het Quiri naal, vroeger het verblijf van de Ita liaanse Koningen, nu de residentie van de president van Italië. Ze hebben altijd veel bekijks, zowel van de vreemdelin gen als van de Italianen zélf, omdat ze zo lang zijn. Deze „Corazzieri" (kuras siers) deden vroeger dienst als lijf wacht van de Koningen, nu bewaken ze de president. Geen enkel lid van de lijfwacht is kleiner dan 1.83 meter. Vooral als zij hun parade-uniform aan hebben, zijn zij indrukwekkende ver schijningen. Het corps werd in 1831 opgericht door Italië's eerste Koning. Carlo Alberto. Zij vormen een onderdeel van de militaire politie, en behoren eigenlijk paarden te berijden. Men ziet hen echter zelden te paard. Wanneer de President op reis gaat, zijn zij ook pre sent. Een groep vergezelt hem. om ook aan zijn verschijning buiten Rome de nodige kleur en pracht te verlenen. Advertentie BaRTELOORISSTRAAT 20 TEL. 15439 (Tot Woensdagavond) Veranderlijke bewolking met hier en daar enige lichte regen. Plaatselijk mist. Zwakke, later matige wind uit Zuidelijke rich tingen. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 8.43—16.29. Maan: 13.21—3.51.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1