Nederlandsche Handel Mij. opent morgen nieuw gebouw De modernste Coiffures Een bril? Uit Kennemerland IJmuidense Jaarbeurs 1954 komt in grote tenten Muzen Forum neemt afscheid van Jo Vincent In drie weken verschenen ruim 7200 mensen voor het voetlicht van Modern kantoor van scherpe zakelijkheid Hoe spelen de R.K. clubs? MOLENDIJK'S KAPSALON STOFZUIGERS H. J. Maertens N. V. FEDEKMAIVN NATUURLIJK Grootse huldiging Aantal per dag teruggebracht DINSDAG 15 DECEMBER 1953 PAGINA 2 ZANDVOORT T entoonstelling „Kerstmis thuis" Opening door burgemeester Van Fenema JUBILEUM N.JUKES BIJ „DE SPAARNESTAD" 2e snertdag te Heemstede begonnen „Vereeniging Haerlem" Aanwinsten R.K. Openbare Leeszaal K.A.B.-Kring West The Losh Weekend Monoloog-toneel van Dolf Koning in Aerdenhout Kerstmiddag voor ouden van dagen BLOEMENDAAL Parochiële brei*actie SANTPOORT Culturele-avond Buurtbelang Aerdenhout- Bentveld HEEMSTEDE Kerstmiddag voor de kinderen Bevolkingsonderzoek in Haarlem .Leerzame causerie over raadhuizen Burgerlijke Stand STILLE ARMEN Kerstmarkt Spreekuurwijziging Waterstanden Advertentie Advertentie (Zondag 20 December) ZaandijkDEM AD OAlways Forw. JOSVitesse Velsen—TOG Wjjk aan ZeeO VVO TYBB—HBO AalsmeerDSS Onze GezellenASV ConcordiaLisse THBSJC Inzendingen tot Zaterdagochtend ne gen uur op een open briefkaart aan de sportredactie van de N. Haarlemsche Crt., Smedestraat 5, Haarlem. Over de prijsvraag wordt niet gecorrespondeerd. Binnenkomende klachten over onjuist heden worden onderzocht en zo nodig gerectificeerd. Meent men, dat de thuis club wint, dan vult men het cijfer 1 in, bezoekende club is 2, gelijk spel is 3. Voor iedere goede oplossing wordt 1 punt toegekend. SANTPOORTERPLEIN 1 - Tel. 19706 Buslijn 3-4 Nassaustraat 5 Haarlem ruime, geriefelijk ingerichte kamer heeft hij een overzicht op zijn afdeling. Min of meer verscholen in de hoek bevindt zich een klein vertrek, behelsende de primeur voor Haarlem op het gebied van bankzaken, namelijk een nachtsafe, niet mis te spellen, zoals die belangstellende, die wonderlijk genoeg overigens, meen de met een nachtcafé te doen te heb ben! Cliënten, die op het late uur van de dag hun geld of waardevolle bezit tingen gaarne nog toevertrouwen aan de beveiligende zorgen van de bank, kun nen terecht bij de nachtsafe, waarvan zij de sleutel hebben. Het deurtje is in d« gevel naast de deur ingebracht. £en kleine trap draait via een cel lulaire beslotenheid naar de kluis van de bank. Een deur een gevaarte van on geveer 5 ton verspert de ongenode gast de toegang tot de ruim 17 meter lange bewaarplaats, waar 3000 safe loketten kunnen staan. In de hal voor de kiuis zijn 7 knipkamers, waar de cliënt zijn zaken kan afhandelen. Naast de ingang tegenover de majestei telijke eikenhouten trap treft men nog drie spreekkamers aan. De tweede ver dieping het gebouw telt er drie is min of meer het domein van onze gastheer, wiens kamer nog wacht op de finishing touch. Grenzende aan dit ver- ti-ekjiigt een vergaderzaal, ruim en uit nodigend aan hen. die er toeven wil of moet. Het overige deel werd gereser veerd voor de boekhoudafdeling, die op de derde étage een kleine dépendance heeft, waar de machinale boekhouding geschiedt voor de zes kantoren, welke tot het rayon Haarlem behoren. De zolder, waar vroeger wellicht de waslijnen gespannen waren van de fa milie. die eenmaal het herenhuis bewoon de, bergt het archief, gedeelten bevat tend uit dat van de hier vroeger geves tigde firma, welke in 1804 in het leven werd geroepen. Op het hoofdkantoor van de Nederlandsche Handel Maat schappij bewaart men de meest bijzon dere specimina van dit archief, waarin zich stukken en documenten bevinden uit de Franse tijd. De laatste hand wordt than% nog aan de verbouwing gelegd, die geschiedde door de afdeling Bouwzaken van de maatschappij onder toezicht van de archi tecten Van Straten uit Arnhem en Paans uit Amsterdam. Bijna een jaar heeft men daaraan gewerkt. Tussen de Korte Veerstraat en de Damstraat vindt men aan het Spaame twee lSe-eeuwse pandendie men om wat hun uiterlijke verzorging betreft, het best zou willen vergelijken met twee bejaarde mannen, clean-shaved. Naast de stijlen van de deur treft men twee hangende lantaarns aan, welke de tot r.og toe argeloze bezoeker doen vermoe den bij een oud-Hollands maagdenhuis aangeland te zijn, doch zodra heeft hij zijn blikken naar rechts en naar links gewend, of het wordt hem duidelijkdat hij zich voor het nieuwe gebouw van de Nederlandsche Handel Maatschappij bevindt, dat morgen in gebruik zal wor den genomen. Officieel, want is men via de draaideur de ruime hal binnengetre den. dan bemerkt men spoedig de dames en heren, die ijverig bezig zijn in grote boeken of achter een schrijfmachine. Het nieuwe gebouw is indrukwekkend, modem en van een scherpe zakelijk heid. Het interieur is rijkelijk versierd met eikenhouten lambrizeringen en or namenten, terwijl het geheel in lichte, zachte tinten is gehouden. Het plafond is van geluiddempend materiaal vervaar digd en de verlichting is overvloedig. Tijdens een rondleiding werden wij vergezeld door de heer F. E. Hendriks, agentspecialist in bankzaken. De bene denverdieping is bestemd voor de effec tenafdeling en de kas. Hier zetelt de heer R. Fontein, overgekomen van de voormalige effecten-commissionnairsfa. Guépin en Van der Vlugt. Vanuit een BIOSCOPEN: REMBRANDT: „Intriges in het Oosten". Boven 14 jaar. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15. PALACE: „Je moet maar pech hebben". Boven 18 jaar. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15. LUXOR: „Moulin rouge". Volwassenen. Tij den 2 en 8 uur. FRANS HALS: „Levend begraven". Boven 18 jaar. Tijden 2.30, 7 en 9.15 uur. LIDO: „De grote beslissing". Boven 18 j. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. CITY: „De wrede zee'. Boven 14 jaar. Tij den: 2.15, 7 en 9.15 uur. ROXY: „De onzichtbare tegenstander". Bo ven 18 jaar. Tijden: 2.30 en 8 uur. Dinsdag 15 December Minerva-Theater: Het Nederlands Ka merkoor o. 1. v. Felix de Nobel, 8.15 uur. Vleeshal: Officiële opening van „Haar lems Cultureel Centrum de Vleeshal", 20 u. Woensdag 16 December Concertsgebouw: Generale repetitie „Weihnachtsoratorlum" door „Door Zang Vriendschap", 19.30 uur. Schouwburg: „Arabesque", Van ouds Adam en Eva (Haarls Kunstgemeenschap) 8 uur. TENTOONSTELLINGEN Palestina diorama's, Schotersingel 117 a, Bijbelse voorstellingen. Geopend van 1012 en 14—17 uur. Teylers Museum. Geopend van 11—17 u. (behalve Maandag). Frans Halsmuseum: Permanente exposi tie van nieuwe aanwinsten. Dagelijks van 1016 uur. Zondag van 1316 uur. Kunsthandel Leffelaar: Wagenweg 102. „Le musée chez soi". Museum Het Huls van Looy: Werken van Johan Buning. Geopend van 10—12.30 uur en van 13.30—17 uur. Zondag van 1417 uur. De op initiatief van de afd. Zaiidvoort van „de Hanze" te houden tentoonstel ling „Kerstmis Thuis" zal vanavond om 7 uur door burgemeester Van Fenema worden geopend. In het café-restau rant „Esplanade" zullen, twintig Zand- voortse winkeliers een expositie ver zorgen, waarin tot uiting wordt ge bracht hoe men de viering van Kerst mis tot een huiselijk feest kan maken. Verschillende demonstraties zullen wor den gegeven terwijl sommige deelne mers een attractie voor de bezoekers in petto hebben, doch daardoor zal de sfeer van deze expositie niet worden verstoord. De toegang is gratis; elke bezoeker krijgt een waardebon van één gulden, in te wisselen bij de standhou ders bij aankoop ter waarde van ten minste tien gulden. De tentoonstelling is geopend op Dinsdag, Woensdag en Don derdag, 's avonds van 8 tot 11 uur. Advertentie Uw Matrassen bijgevuld of vernieuwd Maakloon 1-pers. f 12.50, 2-pers. f 15- Aave rtentie H. DE GRAAFF Grote Houtstraat 103 - Tel. 11485 Gr. Houtstr. 37 - Rijksstraatweg 246 B Ook voor alle ziekenfondsen Onder grote belangstelling heeft van morgen om 9 uur de opening plaats ge had van de soepdag ten behoeve van Puttershoek. De burgemeester, mr. A. F. A. van Rappard', proefde eerst voor zichtig van de snert en bevond alles in orde. Daarna sprak hij het adoptie-co mité toe, de hoop uitend, dat het na deze dag niet meer nodig zou zijnn og- maals een dergelijke actie op touw te zetten. Na zijn woorden begaven de zes wagens, volgeladen met het heerlijke vocht, zich vanaf het Raadhuisplein op weg, vergezeld' door leden van ver schillende studentenverenigingen, o.a. „St, Bavo", die bij de uitdeling be hulpzaam waren. Voor de noten tijdens het eten werd gezorgd door de friilitai- re band van de Koudenhornkazerne uit Haarlem, en enkele accordeonisten. Bij de N.V. Drukk. De Spaarnestad is het jubileum gevierd van de heer N. Jukes, die 25 jaar in dienst van dit be drijf als chauffeur de Spaarnestad- uitgaven naar alle delen van ons land en ook naar het buitenland heeft ver voerd. Voor het werk dat hij in deze kwart eeuw verzette, werd hij op de eerste plaats gehuldigd door de directip die haar waardering ook in een stoffe lijk blijk tot uitdrukking bracht. In de cantine, waar de feestelijkhe den werden voortgezet, trad de bedrijfs leider, de beer Herber, als eerste spre ker cp. Hij gaf toe, dat zijn kennis van auto's zeer beperkt was, maar zei er toch voldoende van te weten om ervan overtuigd te zijn, dat de heer Jukes een \oortreffelijk chauffeur is. De chauf feur, zo zei de heer Herber, is de laat ste schakel in de productieketen van de Spaarnestad en als er door bepaalde oorzaken achterstand in het tijdschema is gekomen, is het zijn taak, de verlo ren tijd weer in te halen zonder daar bij het verkeer op de weg in gevaar te brengen. Vlug en veilig vervoer zijn dé hoofdeisen die aan een chauffeur wor den gesteld en de heer Herber consta teerde met genoegen, dat de heer Jukes altijd aan deze eisen had voldaan en dat nog steeds doet. Hij wenste hem daarom hartelijk geluk met zijn jubi leum en sprak de wens uit, dat hij nog vele jaren in goede gezondheid voor zijn gezin en de Spaarnestad zou mo gen werken. De heer Verhaart, chef Expeditie en Vervoer, nam de gelegenheid te baat. „de heer Jukes eens flink de waarheid te zeggen" Hij prees de jubilaris om zijn verantwoordelijkheidsbesef, door tastendheid en collegialiteit en bood mevrouw Jukes een bloemenhulde aan. Nadat ock de heer Jansen, chef garage, het woord had gevoerd, overhandigde da heer Van der Toren namens het Jubi leumfonds een enveloppe-met-inhoud en een bloemstuk en voegde daar na mens enkele bijkantoren en bezorgers nog enige andere geschenken aan toe. De heer Jukes hield tenslotte een prettige dankspeech. zich verrukt over het aangebodene en be jubelde als het ware de scheidende Kunstenares, die haar accompagnatrice tel kenmale in de hulde liet delen. Na afloop verscheen Bloemendaals bur gemeester Jhr. Mr. C. den Tex op het smaakvol versierde podium, die namens al len de zangeres dankte voor de schoonheid en ontroering door haar in zovele jaren ge schonken. Spreker memoreerde o.a. haar eenvoud en schalkse vriendelijkheid, durfde stellig beweren, dat „de zang van de triumphantelijke Jo Vincent" nog lang in de herinnering van haar talloze vereerders zal blijven. Vele fraaie bloemstukken bood men aan, daarnevens als geschenk namens vele vrienden een gouden armband, waarvoor de zangeres zich zeer dankbaar toonde en waarmede zij zich cPirect tooide. Eveneens namens vele vrienden werden Em my van Eden bloemen en een enveloppe met inhoud aangeboden, omdat met het afslui ten van de loopbaan door Jo Vincent, te vens haar taak als accompagnatrice bij stu die en uitvoering is beëindigd. Tussen een haag van enthousiaste vereer ders verliet de zangeres de zaal en begaf zich kort daarna naar haar dichtbij gelegen woning. Nu hadden haar vereerders zich voorzien van lampions. Men juichte haar toe, zong haar een „lang leven" toe en toen zij op het balcon van haar villa verscheen, kende de geestdrift bijna geen grenzen meer. Het afscheid was aandoenlijk, feëriek, ja, vorstelijk O. K. William E. Barrett: Gods linkerhand. Heinrich Böll: Eng is de poort. A. E. Buc- kinkxLuykx: De bevrijdende sprong. Er- nest Claes: De nieuwe ambtenaar. Antoon Coolen: De vrouw met de zes slapers. A. J. Cronin: Om weer te leven. W. H. van Eemlandt: Een Rubens op drift. Jan de Hartog: De kleine ark. Howard Spring: Feest der herinnering. Simon Vestdijk: Rumeiland. Ab Visser: De buurt. De Bloeinenüaalse KunsUu^g Muzen Forum had in zijn serie kunstavonden van dit seizoen een iiederenavond opgenomen, om de leden van deze Kring in de gelegen heid te stellen afscheid te nemen van de zangeres Jo Vincent, woonachtig in de eigen gemeente. De „Domi '-zaal moge acoustisch niet ideaal zijn voor zangmuziek, de uitgelezen schare kunstnnnners, die de gehele zaal vulde, hebben toch in hoge mate genoten van een vijftal series praentige liederen, zoals ge woonlijk op bijna onnavolgbare wijze voor gedragen. Men sprak dan ook al tal van ja ren niet zozeer meer van de zangeres, maar van de voordrachtskunstenares Jo Vincent. Want hoe de stijl en het karakter van het liea' ook zijn, deze zangeres beeldt het steeds op schier volmaakte wijze uit. Als hoorder kan men voorkeur bezitten voor een bepaald genre, toch zal men moeten toegeven, dat zij met elk lied boeit. En wat de stem be treft, door haar enorm grote dosis muzika liteit en bewonderenswaardige techniek komt deze zelfs in dit wel intieme, maar niet gemakkelijk „te bezingen" zaaltje goed tot haar recht. Het programma was veelomvattend. Het bevatte series liederen van Schubert, Brahms en Wolf, alsmede „Les Prières" van Caplet en een zestal Kerstliederen, waaraan als dank nog een tweetal werden toegevoegd. Genoemde „Gebeden" (Onze Vader, Wees gegroet en de 12 Artikelen des Geloofs) vormden o.i. het hoogtepunt van de avond, alleen al reeds door de sterke overtuiging, die uit de zang sprak. Bij eik lied, hierbij echter het meest, viel ook de uitmuntende begeleiding door Emmy van Eden op. Zang en pianopartij sloten zich voortreffelijk bij elkander aan en met het klankvolume werd terdege rekening gehouden met de zaal ruimte. Het gehele programma werd met ge spannen aandacht beluisterd, men toonde 11 September 1954, het Marktplein ter beschikking te stellen. De beide tenten hebben samen een vloer-oppervlak van 2,629 m2. Het zijn tenten met 11 masten, elk 70 m lang en 20 m breed. Het streven is hierin een plankier te leggen. De indeling is zo gemaakt, dat er stand's komen van 3 en van 2 m diep, terwijl de standruimte per strekkende meter zal worden ver huurd. In de tenten is ruimte gereserveerd voor modeshows, filrhvoorstellinigen en dergelijke en ook een grote restauratie zal er een plaats kunnen krijgen. In alle opzichten zal de beurs ruimer van op zet zijn, dan die, waarmee het initiatief genomen werd. Het streven is ook nu weer naar een zo groot mogelijke verscheidenheid. De commissie is uitgegaan van het stand punt, dat die deelnemers aan de eerste beurs prioriteit genieten, terwijl alle o.verige aanvragen behandeld zullen worden in volgorde van binnenkomst. Er is geen bezwaar tegen een stand van een groep zakenmensen, die dus ge zamenlijk de aancfecht op hun branche willen vestigen. Er is evenmin bezwaar tegen doublures per branche, tenzij er nog aanvragen komen van branches, die nog niet op de beurs vertegènwoordigd zijn. Middenstanders, gevestigdl in de gemeente Velsen, genieten voorrang boven die van buiten de gemeente, ter wijl de commissie bij de behandeling van de aanvragen d,e voorkeur zal ge ven aan stands met demonstraties om daardoor de aantrekkelijkheid van de beurs te vergroten. Op de eerste beurs was er ook reedfe een bescheiden vertegenwoordiging van de bedrijven uit Velsen. Dit kan thans uitgebreid worden. En om het zo aan trekkelijk mogelijk te maken voor de deelnemers, zal die entréeprijs uiterst laag gesteld worden. Bij de eerste jaarbeurs ondervond de commissie een belangrijke medewerking en morele steun van het gemeentebe stuur van Velsen, waaruit mede het ver trouwen werd; geput om ook de organi satie van deze veel grotere beurs ter hand te nemen. De eerste beurs wekte ook enthousiaste reacties bij deelnemers er, bezoekers en bovendien kan de com missie rekenen op de morele steun van de middenstands-organisaties. Dezelfde commissie van drie, die in November de eerste kleine jaarbeurs van IJmuiden organineerde in het Cul tureel Centrum, heeft de stoute schoe nen aangetrokken om een tweede beurs op te zetten, maar dan zei,maal zo groot als het experiment, dat zeker geslaagd genoemd mag worden. Voor deze nieuwe beurs zijn inmiddels al twee grote ten toonstellingstenten gehuurd, de een met een exposlierulmte van bijna 500, de ander van bijna 600 m2. Deze twee ten ten komen in de lengte-richting naast elkaar te staan en zullen vermoedelijk door een gang met elkaar verbonden worden. Aan de gemeente is reeds het verzoek gedaan om voor deze jaarbeurs, gehouden zal worden van 4 tot en met De leden van de Kring West van de K.A.B.. behorende tot de parochies van de kathedrale Basiliek en de Paterskerk aan de Nieuwe Groenmarkt worden er aan herinnerd, dat op Vrijdagavond 18 December, om 8 uur in de zaal Raam- singel 30, de eerste vormingsavond zal worden gehouden, waar de heer A. v. d. Veldt, komt spreken over Internationale Samenwerking. Het accordeon-gezelschap A.S.V.A. komt deze avond muzikaal opluisteren. Waar zoals bekend is, deze kring' om bekende redenen dit jaar geen kerstactie organiseert, maar vele ledei} deze tradi tie van geven niet willen onderbreken, verzoekt het bestuur hen vriendelijk hun gaven te willen deponeren rondom de kribbe in de Kathedrale Basiliek. Toen Chiel c|a Boer met zijn cabaret gezelschap op tournée in de Oost was. ontmoette hij een Nederlandse journa list, tevens voordrachtkunstenaar, die hem vele diensten bewees. „Als je met verlof iri Holland: bent, kom dan bij me aan" sprak Chiel, hetgeen de journalist Dolf Koning niet vergat. Door hem zijn we dezer dagen zelfs met z'n vijftigen „aan gekomen" in de gastvrije villa van de cabaretier aan de Zandvasterweg te Aerdenhout. In het knusse toneelzaaltje, waar het goed) was te zitten en in de practische hall waar het even goed was te drinken hebben wij kennis gemaakt met Dolf Koning, die in Indonesië groot succes had met zijn monoloog-toneel en zo graag wilde weten hoe men er hier over denkt. Tot de genodligden behoor den verschillende toneelspelers, critici en bestuursleden van verenigingen wel ke zich met de kunst bezig houden. Na een inleidend woord van Chiel de Boer met de slotphase „Bij mij kan Dolf geen kwaaól meer doen, zie wat U con- clöueert" gin,g het gordijn open en begon de heer Koning het trieste verhaal van de kwartaal-drinker, die Charles Jackson in zijn boek „The Lost Weekend" zo tragisch heeft doen leven. De voordrachtkunstenaar had zes ta- freien uit het boek gekozen en zelf be werkt; drie voor de pauze onder die titels „De Tas", „De Vrouw" en „De Grap" en drie na de thee, getiteld „De Droom" „De Muis" en „De Vondst" Wij moeten erkennen cat die keuze zeer gelukkig was, en dat de bewerker goed begrip heeft voor de dramatische poiute die de aandacht telkens weer terugriep als zij was verslapt cloor een teveel aan woord. Dat Dolf Koning een ster uit het Oos ten is, die wij met beide handen moeten vasthouden, omdat hij een vacuum vult, zouden we niet zonder meer willen be weren. Wat het monoloog-toneel be treft zijn we in ons land verwend. Men zal zich de prachtige vcordrachten her inneren van Charlotte Köhler (Frasqui- ta, Marathondans) van Henk Schaer en Elly van Stekelenburg. Er zijn in onze stad amateurs geweest, die het in dit genre ver hebben gebracht, waarbij wij denken aan Blanche Holzhaus met „Leontientje". Zó verwend zal men ze ker in de Oost niet zijn. Naar ons inzicht bezit Dolf Koning de dramatische kracht om zich boven de middelmaat te verheffen, maar dan moet hij voor zichzelf zeer critisch zijn, hoger onderwijs in de spraakleer volgen en bedenken, dat de overvloed van het woord de ban kan breken waarin hij zijn toeschouwers herhaaldelijk weet te trekken. Indrukwekkend was hij in de scènes met bijzondere actie: de einde loze wandeling met de schrijfmachine door de New Yorkse straten (waarbij de suggestie helaas door een teveel aan tekst en te kort aan gepaste stilte ge stoord werd)de hallucinatie het ge vecht van de muis met de vleermuis in mindere mate de diefstal van het da mestasje. Ongetwijfeld zullen kunst kringen belangstelling hebben voor de monclogerl Koning heeft een klein repertoire die in de kern boeiend en aantrekkelijk zijn, in de voordracht ech ter kunnen winnen. Onder auspiciën van de U. V. V. wordt er voor ruim 1200 Ouden van Dagen Dins dag 22 December in het Concertgebouw, des middags 2 uur, een Kerstmiddag georgani seerd. 3Vz Ned. 1953 3% Ned. 1953 31/4 pCt. Ned. 1948 31/4 pCt. Ned. 1950 3-3i/2 Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel.-fac. Inschr. Grtb. '46 3 pCt. Ned. Handel Mij. eert. A.K.U. Van Berkels Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert. Unilever eert. Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. M. Ned. Scheepv. Unie H.V.A. Deli Mfj. Cert. ex-div. Telkenjare organiseert een dames club uit de parochie van de Allerheilig ste Drieëenheid te Bloemendaal, om streeks Kerstmis een tentoonstelling van werkstukken, gemaakt in het ka der van een brei- en naaiactie ten be hoeve van minder bedeelden. Er zit steeds meer groei in, zoals de heer E. Bosch, lid van 't pcroah. armbestuur bij de opening van de expositie in het Bispinck-huis verklaarde. Honderd en vijftien dames doen aan de actie mee; nieuw is, dat de jeugd van 1014 jaar voor het eerst laat zien hoe zij van resten wol aardige en kleurige lappen dekens kan maken. De behoeftigen der parochie zullen prettig verrast kunnen worden. De col lecte in de beide kerken bracht meer op dan verleden jaar, de loterij was „uitverkocht" en de werkstukken zijn groter in aantal. De zorg zal echter blij vend zijn, mede door de kook- en le vensmiddelenactie, die het parochiële comité met goede moed en een schrifte lijk woord van pastoor Beune heeft aangepakt. De kring Santpoort van de K.A.B. houdt Vrijdag 18 December, 's avonds 8 uur, in de zaal van Zomerlust zijn tweede culturele avond van dit seizoen De geestelijk adviseur, kapelaan R. v. d. Steen, zal spreken over „Mens en techniek". Voor de vereniging „Buurtbelang Aerdenhout-Bentveld" zal op Donder dag 17 December in restaurant „Boeken- roode" de heer H. W. E. Croockewit uit Amsterdam een lezing houden over de Nederlandse Antillen. Aanvang 20 uur. Op 13 Januari zal de heer D. R. J. van Lynden van de B.P.M. een voordracht houden over historie en ontwikkeling van de aardolieindustrie eveneens in restaurant „Boekenroode". Woensdag 6 Januari 1954, zal voor de kinderen van de Katholieke Middenstand in het parochiehuis aan de Achterweg eer. mooie Kerstmiddag worden gehouden die te 2 uur begint. In verband met de te ver wachten grote opkomst, worden de ouders dringend verzocht, hun kinderen niet in de zaal te vergezellen. Vele leden van de „Vereeniging Haer lem" zijn Maandagavond wederom in de gelegenheid gesteld hun kennis om trent Nederlands historisch schoon aan zienlijk te vergroten, van welke gelegen heid dan ook dankbaar gebruik is ge maakt. De heer J. W. Lieftinck uit 's Gravenhage. hield in een der zalen van restaurant Brinkmann een met fraaie lichtbeelden geïllustreerde voor dracht over oud-Nederlandse raadhuizen. Achtereenvolgens werden de bouwstij len der Gothiek (12501550), Renaissan ce (15501600), Barok (vanaf begin 17e eeuw) en de Lodewijksstijlen (1675— 1300) besproken, elk met enkele treffen de voorbeelden verlucht. Als een der oudste raadhuizen van ons land heeft de heer Lieftinck dat van Gouda beschouwd, met zijn spitsboog- vormige afdekkingen boven ramen en deuren, natuurstenen gevelbanden, en nissen, waarin afbeeldingen van belang rijke personen een plaats hebben ge vonden. Het raadhuis van Leiden met het ge velontwerp van deHaarlemmer Lieven de Key werd eveneens aan een onder zoek onderworpen. Als voorbeeld van de Barokstijl, vooral strevende naar uiterlijke pracht en praal, waarbij het detail aan het geheel ondergeschikt is, toonde de heer Lieftinck het raadhuis van Enkhuizen. Een oude prent van het Haarlemse Raadhuis, zoals dat er vroeger uitzag, besloot deze instructieve avond. Geboren: J. A. de Langen-Doppen- berg, z. T. Godthelp-Salverda, z. H. G. Beute-van den Hooff, z. M. Bakker-ter Reehorst, z. L. J. van den Heuvel-Karei, z. J. L. A. M. van Hazebroek-König, z. H. M. van Vaneveld-Gieliam, z. J. H. de Wringer- van Haalem, z. G. A. Beek- huys-Kroonstuiver 2 z. F. M. Pel-Dinge- nouts, d. J. A. Willemse-Hesselink, d. J. A. van der Hoeven-Hulsmann, d. W. Luikinga-van Pettecom, d. A. A. Sieg- mund-Ligtvoet, d. J. Ottens-van Heer den. d. A. J. Blok-Röder, d. M. M. L. de Ruiter-Erdtsieck, d. Ondertrouwd: H. Chr. Bosker en A. Bosman. Getrouwd: W. J. K. Mieden en H. Neuteboom. Overleden: C. A. van Gein, 45 j., Kam peilaan. Chr. L. W. R. Emmeriks, 73 j., Pijlslaan. P. J. A. D. Dirkmaat, 73 j.. Nestorstraat. G. van der Wat.eren-Pop- ken, 60 j., Veenbergplein. M. L. Deenik, 44j., Hazepaterslaan. J. A. Roosemalen, 67 j. Archipelstraat. Wil het Wit-Gele Kruis in aanmer king komen voor subsidie van rijk en gemeente en voor een bijdrage uit net preventie-fonds, dan moet de afde ling aan heel wat eisen en wensen vol doen. En de afdeling Velsen is thans on geveer zover, dat aan deze eisen wordt voldaan. Daarmee is het werkterrein van deze organisatie aanzienlijk uitge breid, zoals duidelijk bleek tijdens de vergadering, welke Maandagavond in het patronaatsgebouw gehouden werd. Dokter R. P. v. d. Veld heeft als voor zitter een overzicht gegeven van de aanleiding tot en de werkzaamheden verbonden aan de stichting van het wijkgebouw, dat zijn voltooiing nadert. Het bestuur was echter genoodzaakt een lening af te sluiten van f 30.000 doch zelfs ondanks de zeer grote mede werking van de gemeente, die het werk in belangrijke mate steunt door een subsidie, zijn rente en aflossing voorlo pig een zware last. Een gelukkige omstandigheid is, cïal op de gemeentelijke subsidie nu niet meer in mindering gebracht worden 'bijzondere giften. Daarom is ook aan de pastoors gevraagd voor het Wit-Gele Kruis een collecte te houden. In IJmui- den-Oost werd dit Zondag gedaan met als verheugend resultaat een bedrag van f 337,25. Door fondsvorming zal de afdeling zover moeten komen, dat ook andere taken ondernomen kunnen wor den, zonder dat daarvoor direct een be roep op steun van de overheid nodig zal zijn. In dit verband is tijdens deze ver gadering het besluit gevallen om de contributie te verhogen van f 4 tot f 5 per jaar, waarvan dan f 1 wordt Op ons bureau zijn de volgende giften voor de stille armen bezorgd: J. S. f 5. C. R. f 5—, J. F. f 3.50, S. f 2.50, J. v. M. 2.50, H. B. f 5.—, J. B. J. f 30.—, J. D. f 10.—. Giften kunnen worden bezorgd op ons bureau Smedestraat 5, Haarlem, of ge stort worden op onze girorekening 14380 met vermelding dat de gift bedoeld is voor de stille armen. De aandacht van de lezers wordt er op gevestigd, dat met het oog op het a.s. Kerstfeest naast de gebruikelijke Week markt op Maandag, Donderdag en Zater dag er op de Botermarkt dagelijks Kerstmarkt wordt gehouden. Deze markt geldt speciaal de verkoop van kerstbo men, kerstartikelen, kerststukjes, fruit, wild en andere consumptieartikelen, en is deze week tot 18 uur, de volgende week tot 21 uur geopend. De heer D. J. A. Geluk, wethouder van Onderwijs, zal deze week in plaats van Woensdag Vrijdagmiddag speekuur houden van 3.305 uur Advertentie Dinsdag 15 December Hoog water: 10.33 u. en 23.11 u. Laag water: 5,45 u. en 18.21 u. Woensdag 16 December Hoog water: 11.46 u. Laag water: 7.06 u. en 19.37 u. (Ongecorrigeerd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2