Kamer inzake niet bevredigd over antwoord de lerarensalarissen Mol VALDA Dispensaties aan gehuwde vrouwen om als onderwijzeres op te treden? Maar verhoging salarissen van inspecteurs L.O. Minister Suurhoff somber dan dr. minder Staatssecretaris De Waal over onderwijsproblemen Tot 1970 voor 60 millioen 's Rechtsbijstand aan chauffeur wegenaanleg jaars nodig Twee moties Kwestie van prov. Kruisverenigingen wordt echter bekeken Oudewater eert de luchtvaartpioniers ©eef 's wat anders - Geef 'n fles wl|n Röntgentoestel voor Suriname Melk in papier Meer organisch dan organisatorisch ingrijpen noodzakelijk Ir. van der Steur overleden De tenlastelegging In hei zand van MARS ONDERWIJSDEBATTEN TOT DIEP IN DE NACHT Mevr. De Bruijn ten grave gedragen U/te- scJvc+i/ct Voor doorlichting van de Bosnegers Bouwmeester van museum Boymans Verkeer dan 3 H maal zo druk als in 1950 HET ONGELUK OP DE WIEDTALBRÜCKE Merkwaardige ontdekking in Doesburg Montgomery weigert met pensioen te gaan ,,Geen reden om niet tot 70 jaar te blijven" DINSDAG 15 DECEMBER 1953 PAGINA 5 Nieuwjaarsreceptie WÊm*». schenkt l/K&vqaüe, f Grote levering aan de Amerikaanse troepen Commissie Katholieke Gebrekkigenzorg door ARTHUR C. CLARKE Protestants weeshuisfonds in feite katholiek BRAND IN FABRIEK TE VELSEN.NOORD Nat. E.H.B.O.-wedstrijd (Van onze parlementaire redacteur) t Mevr. Fortanierde Wit (V.V.D.) heeft vannacht na het antwoord van mi nister Cals bij de replieken over de begroting van Onderwijs, de leraren- Salarissen wederom ter sprake gebracht. Zij was zeer teleurgesteld over het summiere antwoord van de minister en vroeg waarom deze de kwestie «rechtsherstel 1947" niet ter sprake wilde brengen. Hij had de onjuistheden toch zelf toegegeven. Het zal wel een „antieke vergissing" van vorige kabinet ten zijn, zei mevr. de Wit, maar dan komt de zaak voor deze regering alleen maar gemakkelijker te liggen. Zij kon niet begrijpen, dat de minister de Positie van de leraren niet wil vergelijken met die van de ingenieurs van de Rijkswaterstaat. De minister zegt wel, dat de maatschappij voor de opvoeders Van de jeugd geheel eigen waardering moet hebben, maar dit is een veel te idealistisch standpunt. Mevr. de Wit vroeg de regering zich eens te bezinnen op de vraag, waarom opeenvolgende kabinetten steeds benauwd zijn geweest het onderwijs tot een aantrekkelijke functie te maken. Ondanks de lange Vacanties is het tekort aan leraren en onderwijzers nog altijd benauwend. Daarna kwamen de heren Lucas (KVP) en Roosjen (AR) aan het woord, die beiólen een motie indien den, waarmee de minister om één uur werd verrast. De heer Roosjen was in het geheel niet te spreken over de woorden van de minister. Hij greep die onderwijzerssalarissen aan en vroeg de ontknikking (het ge lijkmaken van de grondslagen van deze salarissen), zoals dat ook bij de actebezitters gebeurd is terugwer kende kracht te geven tot 1 Januari 1948. Deze kwestie is voor de onclar- wijzers een kies die blijft zweren. Hij formuleerde deze wens in een motie, die mede was ondertekend door mevr. Fortanier-ö;e Wit (VVD), de he ren v. Sleen (PvdA), Peters (KVP) en Engelbertink (KVP). Ook de heer Lucas (KVP) zei dat de terughoudendheid van de minister ach terdocht heeft gewekt. De regering vreest die consequenties. Dit is de enige reden, maar er zijn nauwelijks conse quenties te wachten. De motie van de heer Lucas betrof de salarissen van de leraren van het VMHO. Hierin werd de wens uitgedrukt dat de rechtmatigheid wordt hersteld Van het salaris dat over de acht maan den van 1 Januari 19471 Augustus 1947 bog steeds niet is uitbetaald. De heer v. Sleen adviseerde die minis ter om een eenjarige opleiding voor on derwijzers als noodmaatregel te baat te lemen in verband met dé stijging van het aantal leerlingen, de heer Engel bertink (KVP) vroeg nadere medede lingen over het Koninklijk Besluit, in zake de denivellering. Minister Cals had in zijn voortge zet antwoord aan de Kamer o.m. ook de groei van het kinölertal in de klassen van de lagere school be sproken. De minister heeft enkele oplossingen daarvoor genoemd. Een daarvan is het geven van dispen saties aan gehuwde vrouwen om als onderwijzeres op te treclen. De po sitie van de gehuwde ambtenares is door de minister van Binnenlandse Zaken nog niet geregeld. Minister Cals was echter van oordeel dat die beslissing of een gehuwde vrouw deze functie mag vervullen er op de eerste plaats een is die de echt genoot regardeert. Zeker is dat die vrouw in het onderwijs beter op haar plaats is dan in menige andere functie waaruit zij ook niet wordt geweerd. De minister zal in overleg met zijn ambtgenoot van Binnenlandse Zaken trachten te komen tot verhoging van de salarissen van de inspecteurs van het lager onderwijn. Wanneer die ver hoging komt, ligt het in de bedoeling die, evenals de lerarensalarissen terug werkende kracht te verlenen tot 1 Jan. 1953. De minister heeft voorts zijn raad adviseur verdedigd, die in Dordrecht een rede had gehouden, waarover de heer Peters zeer gegriefd was. De me ning van de minister was, dat die rede verantwoord was en ebt de heer Peters onjuist is ingelicht. Binnenkort zal de rede worden herhaald. Op de opmerking van mevr. Fortanier-de Wit „C'est le ton qui fait la musique" ant- woordcle de minister: „Ook de ontvan ger bepaalt dr waarde van de muziek". Hij was van overtuiging dat fer eerder iets aan de toehoorders heeft ontbroken dan aan diegene cfie gesproken had. Voor (Van onze parlementaire redacteur) Bij de verdere afhandeling en la ter qoedkeuring van de afdelmg Volksgezondheid van de begroting van Sociale Zaken bracht minister Suur hoff nog enkele belangrijke kwesties naar vóren. O.a. werd daarbij het pro bleem van de huisarts besproken dat door de heer Zegermg Hadders tt/VD) naar voren was gebracht. Deze wi de minister tot een beperkrng uan de taak van onze overbelaste wechci öe ■wegen, door patiënten, die door .v.eTZ* kering bij een ziekenfonds recht op gratis medische hulp hebben, althans een kleine bijdrage te laten betalen. U minister noemde het voorbeeld va Engeland, waar na de oorlog soortge lijke maatregelen zijn genomen met geen ander gevolg, dan dat de artsen na verloop van tijd het weer precies even druk krijgen. De ziekenfondspatiënten raken aan die betaling gewend en men kan bezwaarlijk tot verhoging daarvan overgaan. Eigenlijk steekt er al iets on sociaals in die heffing. Juist onder de ziekenfondspatiënten is de categorie te vinden van hen, die zelfs geen kwartje missen kunnen. Om twee redenen dus Was dit voor minister Suurhoff geen aanbeveling. Wel is de Ziekenfondsraad bezig met een uitvoerige studie om hiervoor een betere oplossing te vin den. Wat de schoolartsendienst betreft, de- Ze zal eerst wettelijk geregeld worden, Wanneer de nieuwe Gezondheidswet er is. Nog nader zal moeten blijken of en in hoeverre een levensbeschouwelijk element daarbij tot zijn recht zal kun nen worden gebracht. Indien dit moge lijk blijkt, dan acht de bewindsman het vanzelfsprekend, dat het ook ge schiedt. Bij het aanstellen van school artsen wordt reeds thans rekening ge houden met de confessie. Voor zover öit hier of daar niet zou gebeuren, is de minister bereid dit te bevorderen. Een van de moeilijkste problemen bij de volksgezondheid noemde de minister de ziekenhuisbouw. „Wanneer ik deze Gordiaanse knoop zo maar zou door hakken, zou er niet eens een algemeen applaus volgen," meende hij. Er is over deze materie een nota aan het kabinet Voorgelegd. Beslissingen nemen voor de Biinisters zich daarover hebben uitge broken is niet mogelijk. De kwestie yan het katholieke ziekenhuis in Zwol le werd door de minister enigszins an ders bekeken dan door de heer Mae- Hij vreesde, dat bij toestemming b de gevraagde verbouwing een over- anrf aan bedden zou ontstaan Van de in b 6 kant zaR hij de ziekenfondsen de gedrang komen, wanneer hij op in o su£gestie van de heer Maenen zou to 'nf/'h door de verpleegprijzen raten en zo de exploitatie .ooen zijn. steT-6 ,m°geiijkheden van de verpleeg- V'orH°P moeten nog blijken. Er daar thans Proeven genomen. Eerst broken kan °Ver subsidie worden ge- Antwoord aan dr. Mol b?e- klachten van dr. Mol vond de unndsman overdreven. Onze gezond- is niet van die aard, dat Startri zeggen, dat hier een noodtoe- zou heersen. Bovendien ziin de vri.i sluitend subsidies sinds 1946 enorm gestegen. Het totaal liep van f 9.7 tot f 45.7 mil- lioen op. Voor de kraamzorg alleen was de stijging achttienvoudig, n.l. van f 0.16 tot f 2.9 millioen. Voor t. b. c. wordx het viervoudige gegeven. De minist— trok een parallel met het on derwijs. Wij kunr„ de financiering in beide gevallen niet losmaken van de economie van het land. In beide geval len ook zou er met de nodige millioe- ne.i eel wat meer bereikt kunnen worden. Dr. Mol heeft hierop geantwoord, dat de grote stijging van de subsidies ook bewijst, dat de taak voor de particu liere organisaties zowel als voor de gehele volksgezondheid enorm is ver zwaard. De cijfers, die de minister noemde, nemen niet weg, dat tot drie maal toe het water de organisaties aan de lippen is gekomen. Het Pnevent'.e- fonds heeft eenmaal bij moeten sprin gen, omdat de salarissen niet meer be taald konden worden. Het laatst is de Kraamverzorging bijna ingestort. Tenslotte deed de minister de toe zegging, dat hij het werk van de pro vinciale organisaties der Kruisvereni gingen eens terdege zal laten nagaan om te zien, of in iets kan worden te gemoet gekomen. Aanvankelijk had hij de opmerking gemaakt, dat hierop niet voldoende contröle mogelijk was. „Geen cént geven zij uit zonder dat uw afdeling comptabiliteit het weet", e- pliceerde dr. Mol. Het Evipanschandaal vraagt om een oplossing, maar het is blijkbaar niet eenvoudig die zo maar uit de ministe riële mouw te schudden. De kwestie van het verdwijnen van de staatssecretaris van Volksgezond heid vond de minister geen bezwaar. Voor een niet-medicus in deze functie zag hij geen enkele reden. Hij hoopte zelf veel aandacht aan dit deel van zijn taak te besteden. Aan cis vooravond van de dag dat vijftig jaar geleden de gebroeders Wright de eerste vlucht met een motor vliegtuig maakten, zal Woensdag in het Centrum-theater te Oudewater een her denkingsbijeenkomst worden gehouden Tijdens deze bijeenkomst zullen enkele prominente figuren uit de Nederlandse luchtvaart worden gehuldigd door de burgemeestei van Oudewater de heer H F. Arke. Onder hen bevinden zich de kapiteinvlieger Piet van der Griendt, Glie bekendheid verwierf als instructeur van Soesterberg .alsmede de heer J. M. Lefébure, een der oudste sportvliegers van Nederland. De feestrede op cleze bijeenkomst zal worden uitgesproken door de vlieger-auteur en KLM-gezag- voerder W. van Veenenólaal. De eregasten op deze avond zullen zich moeten onderwerpen aan de traditionele wesine od de .Heksenwaae". de eer van het onderwijzerscorps wil hij echter steeds blijven waken. Hoger onderwijs Sprekende over het hoger onder wijs zei de minister dat het in cle bedoeling ligt, niet te wachten met de instelling van een derde mees- tersexamen voor de juridische stu die tot cle nieuwe Hoger Onderwijs wet gereed is. Het ontwerp der commissie v. d. Pot zal de minister tot leidraad dienen. Het ligt niet in de bedoeling, alle richtingen van het juristenexamen ook op alle univer siteiten mogelijk te maken. De minister was van oordeel dat het Internationaal Academisch Instituut een kans moet krijgen om tot ontwikkeling te komen Dit betekent dat buitenlandse krachten moeten worden aangetrokken en clat beurzen worden gegeven voor de kosten van huisvesting van studenten. Deze kosten zijn hoog, omdat het in stituut in het voormalige Koninklijke Paleis is gevestigd, en omdat het aantal studenten aanvankelijk nog gering is Toch meende de minister clat dit initia tief van Nederland in het buitenland zeer gewaardeerd wordt. De heer Tilanus zei bij de replieken clat deze zaak inderdaad niet te simplis tisch moet worden gezien, maar de po sitie van het instituut vervult hem wel met enige zorg. Verscheidene hooglera ren hebben reeds hun ontslag genomen. Hij hoopte dat er geen hooggeleerde wrijvingen en onaangenaamheden zijn ontstaan, die zeker niet in het belang van dit instituut kunnen zijn. In Hotel Adler (Grindelwald) zal de Koninklijke Familie dit jaar haar winter- sportvacantie doorbrengen. Hotel Adler verwacht H. M. de Koningin en de vier Prinsessen op 28 December te kunnen ontvangen, terwijl Prins Bernhard, die per auto reist, eerst enige dagen later zal arriveren. Hotel Adler is ideaal gelegen in de „schaduw" van de Wetterhorn. Op het R.K. Kerkhof te Utrecht is gisteren ter aarde besteld het stoffelijk overschot van mevrouw G. M. de Bruijn- van Hees, de echtgenote van de minis ter voor de PBO. De absoute werd ver richt door de pastoor van de Paulus parochiekerk, waar tevoren de plech tige Requiemmis was opgedragen. Bq de begrafenis waren o.a. aanwezig dr. W. Drees, dr. L. J. M. Beel, mr. J. W. Beyen, ir. H. B. J. Witte, prof dr. J. Zijlstra, prof. dr. W. J. A. Kernkamp, de staatssecretarissen dr. G. M. J. Veld kamp en mr. dr. A. van Rhijn en dr. Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Kamer. De Katholieke Arbeidersbewe ging was vertegenwoordigd door de he ren Van den Akker en drs. Bogaers. Minister de Bruijn sprak een kort woord van dankbaarheid voor de be toonde belangstelling. De Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland en baronesse de Vos van Steenwijk-van Royen zijn voornemens een Nieuwjaarsreceptie te houden op Zaterdag 2 Januari 1954, des namiddags van 3-5 uur ten Provincie huize te Haarlem (ingang Paviljoens laan). Advertentie U wordt uitgenodigd bij vrien den te komen eten en wilt zelf iets totde gezelligheid bijdragen. Geef Uw gastvrouw of gastheer dan eens een fles BORDEAUX. Uw wijnleverancier heeft een grote keuze, in verschillende prijsklassen. Uw geschenk be hoeft niet duur te zijn, want BORDEAUX biedt ook een hele reeks van goede, niet kostbare wijnen. j Bij de N.V. Nederlandse Eöntgenap- paratenfabriek Enraf te Delft is een röntgentoestel vervaardigd ais onder deel van een complete uitrusting, wel ke Maandag naar Paramaribo zal wor den verscheept om daar te worden ge bruikt in de strijd tegen de t.b.c. in Suriname. Na de oorlog is het aantal lijders aan t.b.c. in Suriname sterk toegeno men en daarom werd tussen Nederland en Suriname contact opgenomen om de ziekte te bestrijden. Als resultaat hier van werd de bekende rijstactie door het Koningin Wilhelminafonds ge voerd - een grote hoeveelheid rijst- overschot uit Suriname werd hier te lande verkocht - en deze bracht zeven ton op. Daarvan werd vorig jaar 'n com pleet longhospitaal voor 56 volwassen t.b.c.-patiënten gebouwd te Paramari bo. Het bleek ook nodig, iets te doen voor de jeugdige patiënten. Daartoe voerde prof, dr. S. van Crefelt in Suri name besprekingen met de landsrege ring en deze leidden ertoe, dat de lands regering een terrein schonk. Surina- mers, die buiten Suriname wonen, geld bijeen brachten om een hospitaal te bouwen en het Koningin Wilhelmina fonds voor de inrichting ervan zal zorgen. Ket vöntgenapparaat. dat door deze actie kon worden besteld, zal verzonden worden naar het zendingshospitaal in Kabel. Overwogen wordt het principe van de verpakking van melk en melkproducten in papier ook vo'or aflevering in ons land toe te passen. Tot nu toe werd melk in papier alleen geleverd aan de Amerikaanse troepen in Europa. De N.V. Sterovita heeft voor de duur van een half jaar een contract gesloten voor de levering van Nederlandse melk en melkproducten aan de Amerikaanse troepen van ongeveer 700.000 liter per week. De N.V. Intermelk zal per week ongeveer 300.000 liter leveren. De Ste rovita heeft voorts contracten afgesloten met de Canadese luchtmacht in Europa. In totaal zullen deze leveringen Neder land ongeveer drie millioen dollar op brengen. (Van onze parlementaire redacteur) In de avondvergadering heeft de Tweede Kamer ook de eerste toe spraak van de nieuwe staatssecre taris van O.. K. en W„ mej. dr. A. de Waal, gehoord. Zij gaf een be schouwing van het gehele onderwijs en zijn problemen, en zag daarin veel meer dan alleen een coördina tieprobleem. De oorzaken dat het geheel niet meer sluit zijn volgens haar in het leven zelf gelegen. Er moet dan ook meer organisch dan organisatorisch worden opgetreden. Zondag j.l. is op 60-jarige leeftijd plotseling overleden ir. Adrianus van der Steur. Hij was juist van een studie reis naar Italië. Zwitserland, Duitsland en Frankrijk teruggekeerd, die hij ge maakt had met het oog op de voorge nomen uitbreiding van het Museum Boymans te Rotterdam, waarvan hij de bouwmeester is. Ir. van der Steur volbracht zijn stu dies in Delft, trad in 1919 in dienst bij de N.S. en in 1924 bij de gemeente Rot terdam, waar hij vervolgens van 1931 tot 1939 stadsarchitect was. De laatste jaren was hij geassocieerd met de in genieurs J. P. van Bruggen en G. Drex- harg. Behalve het Museum Boymans en het G. J. de Jonghmonument bouwde ir. van der Steur o.m. te" Rotterdam de rijksseruminrichting, het Eras miaans Gymnasium, het Hoofdbureau van Politie, het centraal gebouw voor de Volksgezondheid, het Instituut voor Scheepvaart en Luchtvaart, het Oogziekenhuis en de Twentsche Bank. Hij was o.m. aesthetisch advi seur bij de restauratie van de stad huizen te Middelburg en Gouda en heeft ook de aesthetische verzorging van de Maastunnel op zijn naam staan. Advertentie Niet te scherp, niet te zuur heerlijk pittig en... niet duur De stormachtige ontwikkeling van de sociale verhoudingen en de we tenschap is de oorzaak, dat geheel andere eisen worden gesteld. Bij de examens moeten minder proeven van intellectualisme worden ge vraagd, wil men nog de juiste se- leetieve waarde aan deze examens kunnen hechten. Ook het groeiend inzicht dat de kin deren volledig tot ontplooiing moeten komen, beheerst het onderwijs van deze tijd. Dr. de Waal zag ook in de huidige onderwijswetten nog vele mogelijkhe den tot meer vrijheid voor het onder wijs, die vooralsnog niet benut worden. Men kan de starre indeling in klassen doorboren, schakelklassen maken tussen verschillende scholen en rekening hou den met andere intellecten dan alleen de gemiddeld begaafden. Groeiend in zicht bij de ouders en het vormen van een goed kader zijn andere aspecten die de aandacht verdienen. Het kader noem de zij de spil waarom alles draait. De verhouding tussen het V.G.L.O. en het N.O. is volgens de staatssecretaris verschillend naar gelang begaafdheid en plaatselijke omstandigheden. Meer ge differentieerd onderwijs is noodzakelijk, maar het specialisme mag niet te ver worden gedreven. Het dient beperkt te worden tot differentiatie van groepen. Het thans voorgesteld omvangrijk aantal te subsidiëren V.H.M.O.-scholen kan niet worden uitgebreid. In 1970 zal het verkeer 314 maal zo druk zjjn als in 1950. Het zal nodig zijn vóór dit jaar ongeveer 900 km. weg- lengte te verbouwen tot wegen met vier verkeerststroken of nieuwe vervan gende wegen aan te leggen. Tot 1970 zal rond 60 millioen per jaar aan aanleg van nieuwe rijkswegen moeten worden besteed. Aldus deelt prof. ir. T. H. van Wisse- lingh, hoogleraar aan de Technische Hogeschool mede in een prae-advies, dat wordt uitgebracht aan de vereniging Het Nederlandse Wegencongres, die Vrijdag in Utrecht de congresdag 1953 houdt. Wil men dus, aldus prof. Van Wisselingh, de toenemende verkeers moeilijkheden het hoofd kunnen bieden, dan zullen voor de wegenverbetering en -aanleg, jaarlijks veel en veel hogere bedragen op de begroting moeten wor den uitgetrokken dan thans het geval is. In het voorgaande is nog maar alleen aandacht besteed aan de wegen van het Rijkswegenplan. Ook een groot aantal Uitgaande van de Kath. Raad van Overleg inzake Volksgezondheid en het Landelijke Sociaal Charitatief Centrum is opgericht een Commissie Gebrekki genzorg, die tot taak heeft een inven tarisatie op te maken van hetgeen er op het gebied! van gebrekkigenzorg in den lande geschiedt, om daarna wenselijk heden en mogelijkheden te bestuderen. De commissie, die niet op basis van vertegenwoordiging is samengesteld, staat oncler voorzitterschap van de Nij meegse hoogleraar dr. H. H. Lammers. Secretaris is mr. H. Leenen, 2e secre taris van de Nat. Federatie van het Wit Gele Kruis. Advertentie BIJ GRIEP PASTILLES DE° ZACHTE VALDAMILD Op vragen van het Tweede-Kamerlid Van Rijckevorsel (KVP) betreffende de voorziening in de rechtsbijstand van de chauffeur D. de B„ ter zake van het verkeersongeluk op 24 October nabij de Wiedtalbrücke (Duitsland), heeft de minister van Buitenlandse Zaken a.i., minister zonder portefeuille schriftelijk het volgende geantwoord: Zodra vernomen was, dat de chauf feur de B. na het verkeersongeluk ge arresteerd was en gevangengenomen werd, is 28 October telegrafisch instruc tie gegeven aan de ambassadeur te Bonn, maatregelen te nemen om te be vorderen, dat de gearresteerde chauf feur rechtskundige bijstand zou kunnen verkrijgen. Het ongeval geschiedde bin nen het ressort van de consul-generaal der Nederlanden te Frankfurt am Main. De genoemde consul-generaal bracht contact tot stand tussen de in deze stad gevestigde advocaat in H. Ormond en de heer De B. Laatstgenoemde gaf te ken nen de bijstand van de heer Ormond te aanvaarden. De kosten van de rechts bijstand komen niet ten laste van het Rijk. De heer De B. is gedagvaard door de „Oberstaatsanwalt" te Koblenz voor de „Grosse Strafkammer" aldaar. Een da tum voor de zitting is nog niet bekend. Be tenlastelegging luidt, dat De B.: A, Zich als bestuurder van een vracht auto met aanhanger niet zodanig heeft gedragen, dat het verkeer niet in gevaar werd gebracht; B niet zorg heeft gedra gen, dat de vrachtauto met aanhanger zich in de volgens de voorschriften ver eiste toestand bevond; C door zijn schuld een gevaarlijke belemmering voor het verkeer heeft veroorzaakt. D door zijn schuld de dood van zes perso nen heeft veroorzaakt; E door zijn schuld lichamelijk letsel van zeven an dere personen heeft veroorzaakt. (Vert, door F. van Oldenburg Ermke) 43 Ze stapten uit de Zandvlo en terwijl de chauffeur zijn steenproeven loshakte, zag Gibson de kans schoon om een hal ve rol multichrome film op te gebrui ken voor kleuropnamen Hij had slechts op dergelijke gelegenheden gewacht. Wanneer die film al die kleuren per fect zou weergeven, moest het spul wel zo goed zijn, als zijn makers beweerden, maar hij zou jammer genoeg moeten wachten, totdat hij op de aarde terug was voordat het materiaal ontwikkeld „Ik zou mijn verwachtingen maar niet te hoog stellen. Het verschil is niet bijs ter groot. Daar gaan we dan!" De Vlo stormde voorwaarts en spoe dig verdween Rainbow Ridge achcer hen. Ze snelden nu voort door een vol komen kaal landschap en zelfs de als versteende bomen waren verdwenen. Nu en dan zag Gibson een groene vlek, welke hij voor plantengroei hield, maar als ze dichterbij kwam, bleek het on veranderlijk de een of andere aan de oppervlakte komende ertsader te zijn had hen voorgoed begraven. De oeroude rivier had een erfenis nagelaten, want de lagere gronden van de vallei konden nog op enig vochtge halte bogen. Een smalle strook, waar planten groeiden strekte zich van Ery thraeum uit, en het stralende groen vormde een levendig contrast met het rood van de rotsen. De planten verschil den niet van die, welke Gibson aan „Als je de vallei volgt en dan de heu vels over gaat, kom je in Port Lowell terug. Dat was, wat ik van plan was te doen. In de andere richting kom je ln de Mare terecht." „We hebben tijd genoeg laten we het een eind volgen." Daar had de chauffeur wel oren naar. Hij draaide de Vlo en reed de vallei door. Nu en dan verdween het spoor, gene zijde van de heuvels reeds ontmoet als ze over het gladde blootliggende rots had, maar hier en daar ontdekte hij ook vreemde gewassen. Ze waren hoog Die streek was fantastisch mooi, een genoeg om bomen te heten, maar ze waar paradijs voor geologen, en Gibson droegen geen blaren 1slechts dunne, hoopte, dat die schoonheid nooit door zweep-achtige takken, die voortdurend enigerlei mijnactiviteit verstoord mocht trilden en sidderden, hoewel het winö- worden.- Het was inderdaad iets een Mars-natuurreservaat. Ze hadden een half uur gereden, toen de heuvels steil afliepen in een lange, kronkelige vallei, welke onmiskenbaar duidelijk een oude waterloop was. Een vijftig millioen jaar geleden misschien, vertelde de chauffeur hun, had daar een grote rivier gestroomd om uit te stil was. Gibson meende nog zelden zo iets sinisters gezien te hebben echl dat soort van planten, die plotseling hun vangarmen naar argeloze voorbijgan gers zouden uitstrekken. Toch wist mj gesteente reden, maar het kwam telkens weer voor de dag. Eindelijk echter ver loren ze het voorgoed. De chaffeur stopte. „Ik weet wat er gebeurd is," zei hij. Er is maar één weg welke die wagen genomen kan hebben. En die weg loopt dood. Er is daar een aardig klein am phitheater van ongeveer twee kilome ter doorsnede. Ik heb daar een paar uurtjes doorgebracht toen we deze als wat ook op Mars. Zigzag rijdend waren ze in de vallei .BHafgedaald en reden nu weer de tegen kon worden. Op Mars had niemand monden in de Mare Erythraeum een overliggende helling op, toen de chauf- Vlo plotseling tot stilstand zei hij. „Dat is vreemd. Ik heel goed, dat ze zo onschuldig warei streek voor het eerst verkenden. Het daar verstand van. „Als we voor de thee thuis willen zijn," zei de chauffeur, „geloof ik, dat we goed doen met nu naar huis te van de weinige „zeeën" van Mars, die terecht, al zij het te laat, die naam mochten dragen. Ze hielden stil en ke ken met gemengde gevoelens neer in feur de bracht. Hallo!" is een mooi schuilhoekje, goed beschut en met een bron, die tamelijk wat wa ter geeft." „Eei* goede schuilplaats voor smok kelaars," lachte Gibson. De chauffeur grinnikte. „Dat is een idee. Misschien is er een gaan. We kunnen langs dezelfde weg het lege rivierbed. Gibson trachtte zich maar enig verkeer was." wist niet, dat er hier in de buurt ook bende, die runderlappen van de aarde terug rijden en de hoogvlakten houden of we kunnen om de heuvels gaan rij den. Hebt u enige voorkeur?" „Waarom zouden we niet door de vlakte rijden? Dat zou de meest directe weg zijn," zei Mackay, die zich een beetje begon te vervelen. voor te stellen, hoe het tafereel er in die overoude tijd mocht hebben uitge zien, toen de grote reptielen de aarde beheersten en de mens nog een verre toekomstdroom was. De rode rotsen zouden in al die tijd niet veel veran derd zijn maar er tussen door zou de hier binnen smokkelt. Eén zou genoeg „En de langzaamste. Je kunt geen rivier rustig haar weg naar de zee ge- snelheid ontwikkelen door die uit hun kracht gegroeide koolstronken." „Ik heb altijd een hekel aan het een voudige rechtsomkeert gehad," zei Gib son. „Laten we om de heuvels rijden en eens kijken, wat we daar vinden." De chauffeur grinnikte. nomen hebben, langzaam stromend dank zij de zwakke zwaartekracht. Het was een tafereel dat bijna bij de aarde be hoord kon hebben: en had ooit enig den. En er zijn sindsdien geen expedi- oog het bewust gezien? Dat wist nie- ties naar Erythraeum vertrokken." Een ogenblik wist Gibson, die een voor mij zijn om me voor een week te niet zo oplettend waarnemer was als doen zwijgen." hij zichzelf placht te houden, niet waa: De enge pas had klaarblijkelijk eens de ander op doelde. Toen zag hij eer- een zijrivier van de hoofdstroom door- zwak spoor, dat door de vallei liep en gelaten en de bodem Was daar heel wat het hunne onder een rechte hoek sneed ruwer dan in de vallei zelf. Ze waren „Er zijn hier een stel zware wagens niet zo heel ver gereden toen het du;- geweest," zei de chauffeur. „Ik ben ei delijk werd, dat ze op het goede spoor zeker van, dat dit spoor er niet was, waren toen ik de laatste keer deze kant op ging. Dat wasja, een jaar gele- Wordt vervolgd). mand. Misschien waren er in die da gen Mars-mensen geweest, doch de tijd „Waar leidt dat spoor heen?" Gibson. vroeg provinciale wegen zal aan het toekom stige verkeersvolume moeten worden aangepast, terwijl ook in de steden in grijpende en kostbare verbeteringen no dig zullen zijn. Verder zullen langs vele kilometers weg, welke thans nog niet van rijwiel paden zijn voorzien, dergelijke paden moeten worden aangelegd, teneinde de rijbaan te ontlasten. Daarbij zal mede aan de ruimte, welke de bromfietsers behoeven, aandacht moeten worden be steed. Op vele plaatsen in ons land zal door de grote wegenaanleg het land schap worden aangetast. Het is van zeer groot belang, dat dit op aesthetisch ver antwoorde wijze zal geschieden. Pastoor A. S. Uyttewaal van Doesburg heeft een merkwaardige ontdekking ge daan. Hij heeft n.l. onomstotelijk kun nen vaststellen dat het Doesburgse Weeshuisfonds, in artikel 29 van het reglement voor de gestichten van wel dadigheid aldaar ten onrechte staat aan gegeven als een protestantse instelling. Krachtens de fundatie van 1622 blijkt het weeshuis, aldus pastoor Uyttewaal, een uitgesproken katholieke instelling te zijn. Waar net hier bovendien een fundatie bij testamentaire beschikking betreft, is er geen sprake van verja- ringsrecht of wat dan ook. Om te bevorderen dat alsnog de laatste wil van de erflaters wordt nage komen, heeft pastoor Uyttewaal zich met een „vertaling" van de stichtings- acte gewend tot de gecommitteerden der Gestichten van Weldadigheid in Doesburg, tot de raad der gemeente en tot Ged. Staten van Gelderland om rechtsherstel te verkrijgen. Hoe de ver keerde situatie zich in het verleden heeft ontwikkeld, is niet meer na te gaan. Nochtans behoeven de „onrecht matige" beheerders zich geen gewetens bezwaren te maken of vrees te koeste- ren voor de „helse straffen", waarmede degenen, die het fonds zouden ver vreemden, in 1622 bedreigd worden, omdat te hunnen aanzien het aloude adagium „onwetend zondigt niet" van toepassing mag worden geacht. Intussen bestaat het weeshuis als zo danig reeds lang niet meer: wel is er nog het fonds. Maandagavond heeft een felle brand gewoed in de boomzagerij van de Java- Dcurenfabriek te Velsen-Noord. Het vuur werd om half 8 ontdekt en vond in het droge hout gretig voedsel. De brandweer uit Velsen-Noord was op dat moment juist in de omgeving aan het oefenen, zodat men met groot materieel vrijwel onmiddellijk na het eerste alarm ter plaatse was. Onder aanvoering van brandmeester v. d. Horst is het vuur met drie stralen op de motorspuit bestreden en na on geveer een uur blussen was men de brand meester. Er is veel brand- en waterschade. Omtrent de oorzaak van de brand tast men in het duister. Zaterdagmiddag heeft de Katholieke Nationale Bond voor EHBO zijn jaar lijkse nationale wedstrijd gehouden in het gebouw van Kunsten en Weten schappen te Utrecht. Dertien equipes van ieder vijf personen uit alle delen van het land namen eraan deel. De jury onder voorzitterschap van dr. v. d. Laan uit Utrecht kende in de seniorenafdeling de meeste punten toe aan de groep uit Leiden (221 p.), in de juniorenafdeling aan het Utrechtse team (162 p.)). Deze groepen wonnen de beide wisselbekers, beschikbaar gesteld door het hoofdbestuur van de Bond, alsmede de eerste prijs. Bovendien ont vingen mevr. Van Hamond, leidster van de Utrechtse junioren, en de heer Van Dam, leider van de afdeling uit Leiden, beiden de commandantsprijs van de souvereine en militaire orde van Malta. Bij de senioren won de afdeling Helvoirt de tweede prijs (203 p.), de afdeling Oldenzaal met 193 punten de derde. Bij de junioren haalde Helvoirt de derde prijs met 120 punten; de tweede prijs ging naar de afdeling Hoogwoud met 125 punten. Veldmaarschalk Montgomery heeft ge weigerd zijn post van plaatsvervangend op perbevelhebber van de Noord-Atlantische strijdkrachten ln Europa op te geven, een functie, welke de Britse regering aan de huidige Iioge Commissaris in Malakka, ge neraal sir Gerald Templer, had willen ge ven, zo weten de Britse bladen „Daily He rald" en „Daily Mail" te melden. Volgens het laatstgenoemde blad was da regering oorspronkelijk van plan geweest, vandaag officieel de vervanging van „Mon ty" door sir Gerald bekend te maken, het geen tengevolge van de weigering van Montgomery niet kon doorgaan. De „Daily Maxi" voegt hieraan toe, cfat de 66-jarige veldmaarschalk „geen reden ziet, waarom hij niet tot zijn 70ste jaar zijn huidig post zou kunnen blijven bekleden".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 5