Krachtige motie inzake onteigening tuinbouwgronden Slechts in uiterste noodzaak agrarische gronden aan bestemming onttrekken s c Export van land- en tuin bouwproducten Nederlands eerste kapittelkerk wordt gerestaureerd Ministeriële goedkeuring afgekomen Salarissen van humanistische verzorgers niet verhoogd Minister heeft kern van de K. V.P.- heswaren niet weggenomen Ook arbeid in de landbouw wordt geregeld O A R Uitbouw L.T.B. noodzakelijk Vooruitzichten voor Nederland zijn gunstig te noemen Turkse oppositie raakt bezit kwijt Hooglandse kerk te Leiden MOTIE-STOKMAN AANGENOMEN Propaganda is ongewenst Peru laat leider van expeditie vrij Ook stakingen in Italië Nieuwe jagers voor Rode luchtmacht DINSDAG 15 DECEMBER 1953 PAGINA 7 ALGEMENE BONDSVERGADERING L.T.B. TE HAARLEM Onteigening Taalkundige revisie van het nieuwe B.W. INBRAAK TE HEEMSKERK Onderscheiden Stille bedetocht naar Maria-oord Schalkhaar Aanvaring op de Theems Kapitein veroordeeld Erfenis van Kemal Ataturk? Eisenhower waarschuwt tegen atoomaanvallen Geruchtmakende zaak in Lima V eiligheidsraad DEBAT OVER TRIëST WEER UITGESTELD In West-Duitsland Kopen op afbetaling neemt bedenkelijke vormen aan Wetsontwerp ingediend N ieuwj aarsaudiëntie Koningin en Prins In hotel „De Leeuwerik" te Haarlem hield de L.T.B. gisteren zijn bonds vergadering en na de inleiding van de voorzitter, de heer G. W. Kamp- schöer, viel het accent op de onteigening der land- en tuinbouwgronden. Daaromtrent werd een belangrijke motie aangenomen. Dij de behandeling der ingekomen stukken kwam ook het Landbouwschap aan de orde en daarbij werd gevraagd, in hoeverre de afdelingen en kringen der landbouw-organisaties zullen worden ingeschakeld bij de samenstelling Van het bestuur, de hoofdafdelingen en afdelingen van het Landbouwschap. Van de zijde van het bestuur werd medegedeeld, dat het zich voorstelt de benoeming (verkiezing) daartoe te regelen in de Bondsraad van de L.T.B. ha overleg met de K.N.B.T.B. en met andere (niet-katholieke) landbouw organisaties. Het bleek voorts moeilijk te verwezenlijken zoals gevraagd werd om gedaan te krijgen, dat de boerenzoons, die in militaire dienst zijn, meer oogst- Verlof krijgen, ook reeds in het eerste dienstjaar. Met betrekking tot het land- en tuin- bouwonderwijs werd er voor gepleit, dat leerlingen van het Lager Onderwijs direct na het doorlopen van deze school toegelaten werden tot de lagere tuin bouwscholen, Het hoofdbestuur kon daarmede volledig accoord gaan, hoewel bet aantal leerjaren op de Lagere Tuin bouwschool dan opgevoerd moet worden tot vier, waarvan het eerste jaar voor namelijk gericht dient te zijn op alge meen vormend onderwijs. Overigens is het wel zo, dat men zich daartegen in onderwijskringen verzet. Maar door het hoofdbestuur zal in deze alles gedaan ■Worden, wat mogelijk is. Verschillende opmerkingen waren er binnengekomen betreffende grond- en Pachtzaken en uiteraard vormde de ont- eigeningspolitiek daarin het hoofdmotief, v anuit de vergadering werd betoogd, dat ®r in deze kwestie te weinig gedaan wordt, al was het alleen maar, omdat de onteigeningswet te oud is en niet meer Past in deze tijd. Die aanpassing zal met spoed moeten geschieden. De afgevaardigde van het Westland S'telde..nog eens met nadruk, dat de agrariër bij de onteigening geen wette lijke waarborg heeft. Allerlei slinkse manipulaties werden er bedreven, de overheid onwaardig. En dat prikkelt de agrariër. Een zekere discriminatie valt met te ontkennen. Daarom moet beke ken worden, of er niet vanwege de orga nisatie een vaste juridische kracht kan worden ingeschakeld, die door de belang hebbenden kan worden betaald. Het motto zou moeten worden: een tuin voor oen tuin. De voorzitter wéés er in zijn ant woord op, dat de commissie voor grondzaken van de L.T.B., gevormd in 1951, zich dagelijks met deze, materie bezig houdt. JSeze commissie hieeft onorm veel werk' verzet en in overwe- s ng zal worden genomen of deze ^rZf16 als een dienst 'zal moeten werk volkom**" re °m te«en al dat lil t opgewassen te zijn. De secretaris, mr. G. Vermeulen, die ook in deze commissie zitting heeft, betoog de, dat men vooral in de plaatselijke steer waakzaam diende te zijn. Inder daad worden soms uitbreidingsplannen ongemotiveerd vastgesteld en dan dient de agrariër direct op zijn hoede te zijn. Met algemene stemmen nam de ver gadering de volgende motie aan, welke door het hoofdbestuur was opgesteld en ler kennis zal worden gebracht van de overheid. Daarin komt men tot de con clusie, dat het overheidsbeleid en daar nevens de wetgeving op zeer korte ter mijn een radicale revisie behoeft en met name dat: 1. de bevolkingsconcentratie in het Westen des lands slechts tot een strikt noodzakelijke omvang zal worden be perkt; 2. niet dan in uiterste noodzaak de agrarische gronden aan hun bestemming worden onttrokken; S. er met grote ernst naar wordt ge streefd om noodzakelijke uitbreidingen te realiseren op voor de landbouw niet of minder geschikte gronden; 4. er met kracht naar zal worden ge streefd om ook in het Westen des lands, compensatie in grond te verkrijgen voor de verdreven agrariërs, zeker in die ge vallen, waarin gehele centra van inten sieve culturen door woningbouw en/of industrie-vestiging verloren gaan; 5. indien schadeloosstelling in de vorm ban een gelijkwaardig bedrijf een abso lute onmogelijkheid zal blijken, een sociaal en economisch verantwoorde schaderegeling in geld voor de gedu peerde agrariërs wordt verzekerd en in verband hiermede alles worde gedaan om de wetgeving in deze zin gewijzigd te krijgen De 73-jarige Franciscaner pater prof. dr. Geriach Royen, een van de bekend ste Nederlandse taalkundigen, oud-hoog leraar in de algemene taalkunde aan de Rijksuniversiteit van Utrecht, is bereid gevonden de tekst van het nieuwe Bur gerlijk Wetboek op zijn taalkundige me- rites te herzien. Prof. Royen is reeds geruime tijd be- rig met het bewerken van de tekst, het geen geschiedt in nauw overleg met Prof. Meyers, die het nieuwe wetsont werp waarin het B.W. zal worden inge diend, samengesteld heeft. Er zijn nog wat gevallen waarin tussen de lin guist en de jurist een compromis moet borden gesloten. Het ontwerp zal in 1954 bij gedeelten Bereed komen. De indiening bij de Sta- ten-Generaal zal waarschijnlijk niet v°or September van dat jaar geschieden. Tijdens afwezigheid van de bewoners, ingebroken in de woning van mevr. aan de Tolweg te Heemskerk. Bij terugkeer bemerkte men, dat een vloerkleed, een nieuw herencostuum, nieuwe herenpantalon, half dozijn kop schotels, linnengoed en tafelkleedjes ontvreemd waren. cpv daders, van wie nog geen spoor Uj„onden is, hebben zich door verbre- ver v.Van het w- c> raampje toegang erschaft en hebben de woning door tuindeuren verlaten. De bewoners aren tegen inbraak verzekerd. J- Degenaar. arts te Alkmaar, is Dranj™NassaU.ridder d® °F<* V*n 6. bij de voorbereiding vooral van streekplannen met name de georgani seerde Landbouw eerder en uitvoeriger wordt voorgelicht dan thans het geval is. Daar werden ter vergadering nog ver schillende voorstellen behandeld betref fende de export-politiek, de loonadmi nistratie. de kinderbijslag, de belastin gen, de D.U.W.-lonen en andere sociale onderwerpen. Over dat alles werd geen of althans weinig discussie gevoerd en de afgevaardigden gingen accoord met de prae-adviezen, die door het hoofdbe stuur waren uitgebracht. Iedereen was het er in ieder geval mee eens, dat de vereveningsheffing een onrechtvaardige belasting is. die met bekwame spoed dient te verdwijnen. Aan het slot van de ochtendvergade ring voerde de heer J. Bakker het woord van de Diocesane Raad van Overleg en hij wees er op, dat de uitbouw van de L.T.B. een algemeen belang is om de katholieke invloed op alle terreinen van het maatschappelijk leven te versterken. Hij deed een beroep op alles om intens samen te werken met andere katholieke groepen tot oplossing van de gemeen schappelijke problemen. De bondsadviseur, rector J. A. G. van de Hoogte, besprak de teruggang in ledental bij de L.T.B. Hij noemde dat wel geen dijkdoorbraak, maar wel een ondermijning van de dijken rond de organisatie door de meelopers, pa pieren leden, die naar de geest niet meetellen en grote nullen zijn. Dode vis sen drijven met de stroom mee, leven de vissen gaan tegen de stroom op. Bij vele leden is er een gebrek aan belangstelling en als meelopers werden zij weglopers. En dat betekent ver zwakking van de katholieke stem en mindering van geestelijk en materieel voordeel. Bovendien worden die weg lopers ook nog klaplopers en spreker gaf de afgevaardigden tal van argu menten mee om de deserteurs te over tuigen van de noodzaak van de eigen katholieke principiële organisatie. CapfS1" opWo mond Op de bondsvergadering van de LTB te Haarlem sprak gisteren mr. V. Ma- rijnen, directeur van de agrarische Han del en Industrie, pas teruggekeerd van een oriëntatie-reis door de Verenigde Staten, over de export-vooruitzichten van de land- en tuinbouwproducten in het algemeen. En hij kon tot de con clusie komen, dat de Nederlandse ex port goede kansen in het buitenland blijft houden. Maar de Nederlanders zullen uiterst gespannen moeten blijven en bedacht zijn op de levering van een kwaliteitsproduct Nederland heeft het laatste jaar aan producten, die vallen onder de rubriek „landbouw, visserij en voedselvoorzie ning", voor 3% mililard gulden geëx porteerd. Daartegenover stond in de zelfde sector een import van 1,8 milli ard. Dat betekent dus, dat er nog 1,7 milliard overbleef, nadat het gehele volk van voedsel was voorzien. West-Duitsland was voor ons land hgt belangrijkste met eën bedrag van 670 millioen gulden; daarna volgden Bel gië én Luxemburg met 5Ö7 millioen, ver volgens Engeland met 494 millioen en tenslotte de Verenigde Staten. Dat gold dan over de periode Juni 19521953. Ten aanzien van West-Duiteland zag mr. Marijnen de toekomst bet optimis me tegemoet. West-Duitsland herstel mr. Marijnen, maar kampt met het pro bleem van een dichte bevolking, en de scheiding van het Oosten geeft een onnatuurlijke economie. Vooral door het snelle herstel van de industrie is daar in die sector een grote export. Daarom is West-Duitsland nog steeds het be langrijkste achterland. De export van uit Nederland daarheen is ook uit het oogpunt van de handelspolitiek belang rijk, want- West-Duitsland exporteert meer dan het importeert De Neder landse export naar dit gebied betreft vooral en misschien wat eenzijdig eieren (200 millioen gulden), daarnaast verse groenten en fruit (135 millioen). Voor België en Luxemburg geldt het nog steeds, dat de land- en tuinbouw het grootste struikelblok vormt voor de bekende economische unie. Op de duur zal men echter wel op de goede weg komen; een harmonisatie zal wel vol gen en dat betekent dan vereenvoudi ging van het landbouwvraagstuk. Niettemin is de export van Neder land niet onbevredigend geweest; bo ter blijft nog steeds het belangrijkste product, terwijl groenten en fruit nog altijd' 15 milioen gulden noteren. In Engeland is een nieuwe ontwikkeling gaande, ofschoon de gevolgen aanvan kelijk pijnlijk voor Nederland Waren: het liberalisatie-cijfer werd terugge bracht op pl.m. 30 en ere contingenten werden gekort tot 1/3 van vroeger. De Engelse regering is er echter vrij snel in geslaagd evenwicht te brengen in de betalingsbalans; zij tracht nu de har.del in zoveel mogelijk producten vrij te geven en het liberalisatie-per centage gaat omhoog. Het perspectief in die richting mag nu a;us wel gunstig genoemd worden. Overigens moet men er ook rekening mee houden, dat Engeland gebonden is aan de landen van het Gemenebest, zo wel politiek als economisch. Door toe name van de bevolking in die landen (Australië, Nieuw-Zeeland en Canada) en de industrialisg^ip is het exportrpo- tentieel daar teruggelopen. Mede ook daardoor blijft de Engelse markt goede mógëlijkheden bieden voor de Neder landse export. Door het grote surplus, dat in handen is van de Amerikaanse regering, is de export van de zuivel producten naar de Verenigde Staten nog moeilijker te noemen. De Nederlandse export ig steeds gericht geweest op de omringende landen. Het winnen van de Amerikaanse markt kost veel moeite en kapitaal. Men heeft in Amerika nu eenmaal te doen met een verwende handel en een verwend publiek. Het Nederlandse be drijfsleven huivert nog te veel om koste wat het kost de Amerikaanse markt te. veroveren. Er zijn gelukkig twee uitzon deringen: de vleesconserven, in het bij zonder de hammen. De export daarvan is enorm toegenomen: vlees- en viscon- serven noteerden een bedrag van 86 millioen gulden. Daarmede heeft het vlees de bloembol overtroffen. Doch ook bij de sierteeltproducten valt een enorme activiteit van de bol- De organisatie bij deze exporteurs is wondering der Amerikanen afdwingt, lenexporteurs te constateren, die de be- voortreffelijk. De export naar Frankrijk geschiedt niet dan met de grootste moeite, De vooruitzichten daar zijn matig tot slecht te noemen. (Van onze correspondent) In de vroege Zondagmorgen is een schare van zeker duizend katholieke pelgrims, mannen en vrouwen, in een lange rij van honderden meters en in alle stilte biddend, van het hart van De venter uit naar 't Maria-oord in Schalk haar getrokken. Daarmede hebben de Deventer katholieken een oude traditie uit de Middeleeuwen hersteld toen twee eeuwen lang, vanaf 1450, duizenden naar Frieswijk trokken om daar een klein houten beeldje van Maria, bevestigd aan een boom langs de weg, te vereren. Het beeldje was na de beeldenstorm verdwe nen, maar velen trokken nadien nog naar de „Heiligen Boom". Tenslotte werd de devotie toch onmogelijk. Nu het beeldje is teruggevonden en pastoor van Wijk van de St. Nicolaaskerk in Schalk haar de devotie in ere heeft doen her stellen, wilde ook Deventer aan het be gin van het Maria-jaar zijn oude bede tochten weer beginnen. Zondag ging De venter weer voor het eerst naar het oude bede-oord. Het is een stille plechtig heid geweest waaraan alle standen, heb ben deelgenomen. Na de H. Mis werd het Maria-beeldje in een kaarsenproces sie rondgedragen. De eenvoudige pel grimstocht werd besloten met een korte aanbidding van het Allerheiligste. De Raad voor de scheepvaart heeft schriftelijk uitspraak gedaan inzake de aanvaring van het motortankschip „Matthew" met een barge op de Theems, 6 November 1952, waarbij twee mensen het leven verloren. Volgens het oordeel van de Raad is het vrijwel zeker dat de barge door de „Matthew" werd „opge lopen" De Raad heeft de kapitein van de „Matthew", M. B„ gestraft door hem de bevoegdheid als kapitein te varen op zeeschepen voor de tijd van één maand te ontnemen. Gisteren is in de Turkse Nationale Vergadering het debat begonnen over een door de democratische (regerings) partij ingediend wetsontwerp om een groot deel van de bezittingen van de republiekeinse (oppositie) partij te ont eigenen. De democraten betogen, dat de republikeinen deze bezittingen ter waarde van ongeveer 200 millioen Turk se ponden op onrechtvaardige wijze ver kregen hebben. Dat zou gebeurd zijn in de loop van de 25 jaar, dat de republikeinen aan het bewind waren vóór de eerste vrije ver kiezingen in Turkije. De republikeinen ontkennen dit en beweren dat alle be zittingen in Ankara aan de partij zijn nagelaten door Kemal Ataturk op één eigendom na, aangekocht door Celal Bayar, de tegenwoordige president, toen hij leider was van de republikeinse par tij. Verwacht wordt, dat de vergadering het wetsontwerp snel zal goedkeuren en dat de meeste onteigeningen in Maart aanstaande zullen plaats hebben. President Eisenhower heeft gisteren te Washington verklaard, dat het nagenoeg onmogelijk is de noodzaak te overdrij ven, die er bestaat voor Amerikaanse steden om zich voor te bereiden op een mogelijke atoomaanvai. Eisenhower sprak op een vergadering van 175 burgemeesters over nationale verdedigingsproblemen. Hij zeide, dat de Amerikaanse stad van haar histo rische positie van steun in het achter land verhuisd is naar de frontlinie. WÜHH :V Een commissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden houdt zich mo menteel bezig met een onderzoek naar wreedheden, die de Sovjets hebben be gaan in de Baltische Staten sinds de annexatie door Rusland. Een der getuigen, een meisje, dat thans als verpleegster werkzaam is in een ziekenhuis in Chicago, heeft verklaard, dat „duizenden mannen en vrouwen als vee waren opgestapeld in houten wagons om van Kauna in Lithauen gedeporteerd te worden naar Siberië." Het meisje droeg een masker om haar identiteit te verbergen, aangezien zij nog familie heeft in Lithauen. (Van onze correspondent) De Kerkvoogdij der Ned. Hervormde gemeente te Leiden heeft thans bericht ontvangen, dat de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen zijn definitieve goedkeuring gehecht heeft aan het plan tot restauratie van de Hooglandse kerk. Hiervoor is in eerste instantie een bedrag van f 700.000 no dig, waarvan het rijk 60% voor zijn re kening zal nemen. Reeds spoedig zal met de werkzaamheden begonnen wor den. In 1314 gaf bisschop Guido van Avesnes toestemming tot de bouw van een kapel op het Rijn-eiland, die toegewijd werd aan St. Pancratius. In 1366 werd deze kerk verheven tot kapittelkerk, waaraan een proost, een deken en een kapittel van 24 kanunni ken verbonden werden. Hiermede was Leiden de eerste van Hollands (Van onze parlementaire redacteur) De strijd tussen de rechtse partijen in de Tweede Kamer en de minister van Sociale Zaken over de post op de begroting, waarbij aan twee verzorgers van het Humanistisch Verbond in de D.U.W.-kampen een vaste gesalarieerde betrekking wordt aangeboden, heeft Maandag geleid tot het aannemen van een motie, welke door pater Stokman was ingediend. De motie was mede ondertekend door leden van de C.H.U., de A.B. en de partij Weiter. Zij werd door alle partijen van rechts aangenomen. Tegen stemden alleen de P.v.d.A., de V.V.D. en de C.P.N. Stemverhouding 3524. In de motie wordt tot uit drukking gebracht, dat de Kamer van oordeel is, dat de subsidiëring van de godsdienstige en geestelijke verzorging ook in de D.U.W.- en arbeidskampen nadere overweging behoeft en dat daarbij ook de verzorging van buiten kerkelijken door verzorgers van godsdienstige gezindte dient te worden betrokken. De regering wordt voorts uitgenodigd de uitwerking van dit standpunt in studie te nemen, van de resultaten daarvan aan de Kamer mededeling te doen en in afwachting van een en ander de omvang van de subsidiëring der godsdienstige en geestelijke verzorging in de genoemde kampen te beperken tot de daarvoor over 1953 toegestane gelden. De K.V.P. heeft niet tegen de begro ting willen stemmen. Zij is van oordeel dat de regering deze zaak nader dient te onderzoeken en de Kamer in de ge legenheid moet stellen zich te uiten, eventueel bij een algemeen debat over het Humanisme, waarop reeds van ver scheidene zijdèn is aangedrongen. Met dit deel van de motie kon minister Suurhoff zich aanstonds verenigen. Tegen de laatste zin echter het be vriezen van de bedoelde uitgaven op het niveau van 1953 had hij ernstige bezwaren. Op de eerste plaats meende de minister dat er een speciale reden is waarom de godsdienstige en geestelijke verzorging nog verder zal moeten wor den uitgebreid. Dit houdt volgens hem verband met de kampen in het waters- noodgebied, die nog geenszins zullen verdwijnen, integendeel. Bovendien kan het, in verband met de bestrijding van een komende werkloosheid, nodig zijn dat er meer uitgaven voor de geestelijke verzorging geschieden. Door de laatste zin van de motie nu zou hij gedwongen worden die uitgaven juist te beperken. De minister had onderscheid gemaakt tussen de humanistische verzorging In de D.U.W.-kampen en die in de gevan genis en het leger. Het betreft hier na melijk een verzorging die aan mensen wordt gegeven die niet onder bevel of dwang staan. In de D.U.W.-kampen kan iedereen komen die wil. Het enige doel van de geestelijke verzorging is dat de arbeiders toch het contact kunnen on derhouden van levensbeschouwelijke en kerkelijke aard dat voor hen van be lang is. Propagandistisch karakter Pater Stokman verdedigde zijn motie met een beschouwing, waarin hij de rede van de vorige week van de minister analyseerde en tot de slotsom kwam, dat daarin niet de kern van zijn betoog in eerste termijn was geraakt. Deze kern kwam neer op de volgende punten: dat er in de kampen geen humanisten zijn. Dat er maar weinig arbeiders zijn die. met een humanistische verzorger willen spreken en dat de humanistische ver zorging een propagandistisch karakter draagt. De K.V.P. wil de arbeider, die hulp van humanistische zijde wenst, deze niet ontnemen. Anderzijds wil zij vast houden aan het criterium, dat er bij deze mensen werkelijk van behoefte sprake moet zijn, zodat zjj zeker is dat er met overheidsgeld daar gaat het om geen propaganda voor het Hu manistisch Verbond kan worden ge maakt. Dit laatste heeft de minister onderschreven. Het is nu de vraag wat er zal gebeuren. Het meest doeltreffen de middel, het indienen van een amen dement op het begrotingsartikel, heeft pater Stokman niet willen toepassen. Hij wilde slechts een uitspraak van de Kamer over deze kwestie om zodoende de minister duidelijk te maken dat hij ten onrechte de bedragen voor de gods dienstige verzorging van de Kerken over 1954 f 10.650 lager had gesteld en het bedrag voor de verzorging van het Humanistisch Verbond tegelijkertijd met f 3.650 had verhoogd. De heer Zegering Hadders (V.V.D.) verdedigde wederom het standpunt van zijn fractie dat men het Humanistisch Verbond slechts met geestelijke midde len dient te bestrijden. Onderscheid in waardering Ook de heer Van Lier (P.v.d.A.) heeft hierover gesproken. Hij zei dat als de beschuldigingen van pater Stokman op waarheid zouden berusten, ook hij er behoefte aan zou gevoelen dat de mi nister zich beperkt. Er is echter tussen de katholieke P.v.d.A.-er en pater Stokman een groot onderscheid in waardering. De heer Van Lier spreekt van de grote geestelijke nood in de D.U.W.-kampen en hij neemt het feit, dat vele arbeiders niet gediend zijn met hulp van kerkelijke zijden, als onver anderlijk aan, hoewel hij het betreurt. Hij ziet voor de verbetering echter op geheel ander terrein mogelijkheden, namelijk door de activiteit van de Kerken zelf voor hun eigen zaak. Hierbij volgde de heer Van Lier zijn partijgenoot minister Suurhoff, die de vorige week had laten doorschemeren dat de Kerken in hun activiteit wel eens niet ver genoeg gaan. Ook daar over heeft pater Stokman de minister geantwoord. Hij merkte op dat de richt lijnen, die het ministerie van Sociale Zaken uitgeeft, deze zielzorg wel eens belemmeren. Om dit te bewijzen las hij een brief voor waaruit bleek, dat het ministerie bezwaar had gemaakt tegen een reisdeclaratie van f 5.50 voor in totaal twee bezoeken van een aalmoe zenier aan het gezin van een D.U.W.- arbeider, die huwelijksmoeilijkheden had. Als motief was opgegeven dat vol gens de richtlijnen de geestelijke ver zorging zich moest beperken tot de kampen zelf. In de stukken die pater Stokman ter beschikking had was ook sprake van een minimum aan katho lieke kamparbeiders, beneden hetwelk de godsdienstige verzorging niet behoeft te worden uitgeoefend. De twee huma nistische verzorgers kunnen echter ook de gezinnen van de arbeiders gaan be zoeken. Over deze laatste details is verder niet meer gesproken, eenvoudig omdat de spreektijd het niet meer toeliet. Bij het algemeen debat over het Humanis-, me, waarnaar reeds van verschillende zijden is gevraagd, zal dit alles uiter aard nader kunnen worden bezien. grote steden, die over een kapittel kerk beschikte. Spoedig bleek het ge bouw te klein en reeds in 1377 werd begonnen aan de bouw van een ste nen kerk. Het koor werd in 1433 vol tooid, waarna in de loop van de 15e en 16e eeuw de omgang, het dwars- schip en de zijbeuken behalve de luchtbogen gereed kwamen. Inmiddels (1483) was de kerk aan het toezicht van de bisschop van Utrecht onttrokken en recht streeks onder de H. Stoel gesteld. Mo gelijk, dat deze onderscheiding een prikkel is geweest tot deze kathedraal- bouw. Hoewel er geen schetsen meer aanwezig zijn, mag uit gevonden funde ringen aangenomen worden, dat het middenschip niet voltooid geworden is. De kerk heeft nimmer een grote toren gehad; het kleine stenen torentje van de eerste stenen kerk, die in 1355 de houten kapel verving, is in de grote kerk ingebouwd. Maar ook zonder toren is de St. Pancraskerk een imposant ge bouw, een prachtige specimen van go tische architectuur. De Reformatie deed de kerk in han den van de calvinisten overgaan, waar mede tevens een einde kwam aan de niet voltooide bouw. Nu we bijna vier eeuwen later schrijven, heeft de tand des tijds het bouwwerk niet onaange tast gelaten. Het huidige restauratie plan dient slechts om de kerk voor al geheel verval te behoeden; algehele restauratie zou een bedrag van enige millioenen vergen. Eerst zullen de bei-' de 17 meter hoge ramen in het dwars- schip en de overige ramen, waarvan de natuurstenen spijlen danig afgebrok keld' zijn en daardoor gevaar opleveren, gerestaureerd worden. Ook het dak, dat op verschillende plaatsen lekt, krijgt een goede beurt. Het werk wordt uitge voerd onder leiding van het architec tenbureau Dekker en Van der Sterre uit Hazerswoude-Leiderdorp. Het Peruviaanse Hof van Appèl heeft de Franse ontdekkingsreiziger Michel Perrln vrijgesproken van de beschuldi ging, dat hij zijn 18-jarige reisgenote Teresa Gutierrez tijdens een expeditie door de Zuid-Amerikaanse binnenlan den in de steek heeft gelaten, toen zij in doodsgevaar verkeerde. Teresa is in Augustus 1952 verdronken, toen de ex- peditie-Perrin zich bij het vallen van de avond in boten op een rivier bevond. Pas de volgende morgen kon Perrin be ginnen met het doen van nasporingen en daartoe heeft hij zelfs een vliegtuig gehuurd, maar alles was tevergeefs. Ook het stoffelijk overschot van de jonge Peruviaanse heeft men niet kun nen terugvinden. De rechtbank had Per rin in eerste instantie al onschuldig ver klaard, maar de vader van Teresa, die in dit proces een bijzonder heftige rol heeft gespeeld, was van deze uitspraak in hoger beroep gegaan. Perrin kan thans Lima verlaten, wanneer hij wil, maar hij heeft zich onder medische be handeling moeten stellen om de gevol gen te boven te komen van een honger staking, die hij uit protest tegen zijn ge vangenhouding 29 dagen heeft volge houden. Het geval-Perrin heeft zowel de gemoederen in Peru als in Frankrijk de laatste weken telkens in beweging gehouden. De Veiligheidsraad heeft met acht stem men tegen één besloten de besprekingen over de zaak Triest voor onbepaalde tijd uit te stellen. De Russische gedelegeerde Andrei Vishynski was de enige, die tegen stemde. De Libanon onthield zich en Pakistan was niet aanwezig toen gestemd werd, maar heeft verzocht beschouwd te worden als te hebben voorgestemd. James Wadsworth (V. S.) zei, dat de spanning in het vrije gebied van Triest de laatste weken afgenomen is. Hij zei, dat de V. S. van oordeel wa ren, dat het geen enkel nut zou hebben thans te gaan spreken over de Russische resolutie, waarin verzocht wordt een gou verneur voor Triëst te benoemen. De raad zal morgenmiddag weer bijeen komen ter bespreking van het omstreden Jordaan-project. De twee grootste vakbonden in Italië zijn gisteravond begonnen met hun plannen voor een algemene 24-urige staking van vijf millioen industriearbei ders, die vandaag zal plaats vinden. De vitale diensten: water, gas, electriciteit en de leverantie van brood en melk zullen echter gaande gehouden worden. Afgelopen Vrijdag staakten een milli oen personen in overheidsdienst, waar onder de arbeiders van de PTT en de Spoorwegen, gedurende 24 uur als deel van de toenemende campagne onder de arbeiders voor meer loon en andere voordelen. De nieuwe staking zal, naar verwacht wordt, een groot deel van de Italiaanse industrie lam leggen. De particuliere telefoonnetten zullen er ook door ge troffen worden. De transportarbeiders van de stad en de voorsteden zullen in groepen zes uur staken op verschillen de tijdstippen van de dag. Het kopen op afbetaling dreigt in West-Duitsland bedenkelijke vormen aan te nemen. Het heeft reeds talloze slacht offers gemaakt en begint kennelijk tot misstanden te leiden. Vooral in het Roergebied heeft het tot gevolg gehad, dat het aantal beslagnemingen op het loon onrustbarend is gestegen. Het is bij mijnbedrijven voorgekomen, dat op één vijfde deel van alle te betalen lonen beslag werd gelegd. Bijna 20% van alle afbetalingskopen geldt motorfietsen en automobielen en de radio neemt 8% voor zijn rekening. Het meeste geven de afbetalers echter uit aan woning inrichting en huisraad, n.l. 40%. Als het b(j de Tweede Kamer inge diende wetsontwerp tot wijziging van de Arbeidswet wordt aangenomen zal voor de landbouwarbeid een verbod om op Zondag en Zaterdagmiddag te arbeiden zijn geschapen. Voorts behelst het wetsontwerp een verbod van nacht arbeid voor vrouwen en jeugdige per sonen, verder een maximum aantal uren per dag, per week en per jaar voor vrouwen en jeugdige personen. De staatssecretaris van Sociale Zaken ziet i.i, dat het niet doenlijk is bij de landbouw een administratie en controle systeem door te voeren als in de an dere sectoren van het bedrijfsleven ge bruikelijk is. De contróle zal er naar de mening van de staatssecretaris voornamelijk op moeten worden gericht ernstige en min De Koningin en de Prins zullen 13 Januari 's middags twaalf uur in het paleis op de Dam te Amsterdam Nieuw jaarsreceptie houden voor het corps diplomatique. of meer regelmatige overtredingen te voorkomen en te bestrijden. In het al gemeen zal de arbeidsinspectie eerst moeten optreden nadat er een klacht is binnengekomen. Als het Landbouwschap, waarvan de instelling in voorbereiding is, in staat is zelf deze materie te regelen dan kan de regeling krachtens de Arbeidswet 1919 achterwege blijven. Volgens de gisteren uitgegeven nieu we druk van Jane's „All the Worlds Aircraft", een Brits standaardwerk over luchtvaart, wordt de Russische lucht macht uitgerust met een nieuw type door raketten voortgestuwd jachtvlieg tuig. Dit jachtvliegtuig is gebaseerd op Duitse vliegtuig-ontwerpen uit de twee de wereldoorlog, zoals de Messerschmidt ME-163. Het vliegtuig zou bestemd zijn voor verdediging van doelen in het Russische binnenland. De luchtmachten van de Westelijke mogendheden beschikken niet over door raketten voortgestuwde vlieg tuigen in hun operationele eenheden. Wel hebben Amerikanen en Britten proeven met dergelijke toestellen ge daan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 7