Shock-therapiemet averechtse uitwerking? HEFTIGE REACTIES IN FRANKRIJK Dulles in één der bladen de Amerikaanse Bismarck genoemd Frankrijk onder druk II Staking in Italië legt zware industrie stil GRUENTHER: De militaire vorderingen zijn fantastisch Vereniging tot bescherming van voetgangers Tot hoofd en hart Actie tot verhoging van basisloon stuit op verzet van werkgevers Volgende week oprichting in Den Haag Parij se studenten en politie slaags Ladelichtingen in het gehele land Het weer -/ sa; WOENSDAG 16 DECEMBER 1953 77ste JAARGANG No. 25865 55 Hop Marianneke.... Montgomery heeft niet geweigerd af te treden De kippen hebben het voorjaar in de kop Twee wagens ontspoord bij Woerden Geen persoonlijke ongevallen Wij laten ons niet langer terroriseren Protest tegen bezuiniging op sociale voorzieningen Bewusteloos langs de weg: Niet uit auto gegooid? Millioenenorder uit V.S. voor Nederland Voor 50.000 naaimachines Twee jongens gearresteerd Haarlemmer illegaal in V.S. Amerikaanse regering gelast terugzending Melkbezorging tijdens de Kerstdagen GABARDINE REGENJASSEN iiiiii BURE/UJ SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM 'eietoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 «oonnementen 20800 Postgiro 143480 JKant. Beverwijk: Breestraat 171, telef. 4790 J antoor en Red. I3muiden: Leeuwerikiaan 30 iv Telefoon 5790 ü|rectie: 3. 3. w. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Drs- H- v- Run en W. Severin. wna. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSÜHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, f 2.— per maand, f 6.per kwartaal. klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Voor Toen de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, gisteren de bijeenkomst van de Atlantische Raad verliet, werd hem door journalisten gevraagd, of de Franse delegatie ook critiek had geleverd op zÜn verklaringen voor de pers. Minister Dulles antwoordde: „Niet recht streeks tot mij." Over het algemeen is men in officiële kringen zeer terug houdend met het leveren van commentaar op de scherpe bewoordingen, Waarin de Amerikaanse minister Frankrijk heeft aangespoord het E.D.G.- verdrag te ratificeren. Zijn dreigement was, dat de Verenigde Staten zich anders verplicht zouden zien een grondige en pijnlijke wijziging van hun Politiek te overwegen. Vooral dit laatste heeft in sommige delen van de Franse pers heftige reacties opgeroepen. Een „Amerikaanse Bismarck" wordt Tlulles zelfs ergens genoemd. „Aurore" schrijft: „Laat men goed be grijpen aan de andere kant van de Op Frankrijk wordt sinds kort, zo wel vanuit het Oosten als vanuit het Westen, sterke druk uitge oefend, en men moet erkennen, dat de communisten daarbij met meer overleg te werk gaan dan de Amerikanen. ■Moskou hoopt verdeeldheid te kunnen zaaien tussen de Fransen en hun bond genoten; de regering van de Verenigde Staten hamert op de Europese integratie, Oaet name op de E.D.G., die terecht onontbeerlijk wordt geacht voor een "Oelmatige Westerse defensie. Vorige week Donderdag heeft in de „Pravda" een hoofdartikel ter lengte van drie kolom gestaan, dat getiteld was ••Frankrijk en het probleem van de Euro- Pese veiligheid". In deze beschouwing die geschreven werd naar aanleiding van de negende verjaardag van het nog altijd oestaande Franco-Russische verdrag, Prees het officiële Sovjet-orgaan „de IJver, de vaderlandsliefde en de vrij heidszin" van het Franse volk. De Ame- rikaanse leiders werden er van beschul digd de betekenis van Frankrijk als een grote mogendheid te miskennen. Zij trachtten het land „met handen en voe ten te Dinden" door middel van het Voorgenomen Europese Leger. Het or gaan van de Russische communistische Jeugdbeweging publiceerde op de zelfde °ae een uitvoerig stuk, waarin betoogd j^crd, dat het in 1944 gesloten pact nog ®jtijd van grote practische waarde was. Het was een wel heel opmerkelijke cam pagne, die weliswaar zeer doorzichtig genoemd kon worden, maar die deson danks toch wel eens effectief zou kunnen zijn. De Sovjet-pers gaf namelijk uiting aan gevoelens, die vele Fransen de laatste tijd bezielen, zoals duidelijk gebleken is hit de reacties in bepaalde Parijse bla den op de Bermuda-conferentie, waaruit een grote verontwaardiging sprak over de bejegening, die Laniel ten deel zou zijn gevallen. Weliswaar heeft de Franse pre mier sindsdien ten stelligste ontkend, dat hij onenigheid met Churchill gehad zou hebben, maar daarmee is de bittere hasmaak, die de conferentie van de Grote Drie in Frankrijk heeft nagelaten, Piet weggenomen. Ook de Sovjet-satel lietstaat Polen heeft intussen een bij drage geleverd aan de actie om de Fransen te vleien, en daarbij werd me dewerking verleend door een aantal Franse politici. Dezer dagen heeft name lijk een delegatie van Franse parle mentsleden, onder leiding van de welbe kende staatsman Daladier, een bezoek ®an Warschau gebracht. En deze visite heeft de Poolse pers geïnspireerd tot Artikelen, waarin wordt herinnerd aan de traditionele vriendschapsbanden tus- 6en de beide naties. (Over enige felle na oorlogse Pools-Franse conflicten wordt Wijselijk gezwegen). Vooral moedigen de commentaren uit Warschau de lieden ®an, die zich verzetten tegen de ratificatie van het Europese Defensieverdrag, „dat Oen bedreiging vormt voor de grenzen Van onze beide landen". Deze laatste ^oorden doelen uiteraard zowel op de Saarkwestie als op het probleem van de Oder-Neisse linie, die sinds 1945 Duits land van Polen scheidt. Daladier heeft. Pa afloop van de reis, zelf ook nog een duit in het zakje gedaan. Hij bleek zeer Pigenomen te zijn met wat hij ginds Sezien had. De Amerikaanse pressie op Frankrijk la deze week geculmineerd in enige scherpe uitlatingen van minister Foster Dulles, een politicus, die nu niet bepaald reputatie heeft een tactvol man te zÜn, terwijl zijn intuïtie op staatkundig §ebied ook nog al eens te wensen over laat. Eergisteren heeft hij in allerminst fijngevoelige bewoordingen de Fransen ®an het verstand gebracht, dat het ge huld van de Amerikanen op raakt en dat de Verenigde Staten een spoedige ratificatie van het Europese Defensie- verdrag eisen. Het standpunt van Pulles is juist en zijn redeneringen zijn l°gisch Als hij beweert, dat de Europese Paties zelfmoord plegen, wanneer zij de p'.D.G. verwerpen, heeft hij geen onge- Hik. Ook kan men zich voorstellen, dat Amerikanen er weinig voor voelen steeds maar grote financiële offers te brengen voor hulp aan Europa als de Paties van ons werelddeel niet eerst ?.®lf hun krachten bundelen. Maar het ujdstip waarop en de vorm waarin de Vertegenwoordiger van Washington, nog V'.el in de Franse hoofdstad, zijn betoog Pjeld, waren weinig diplomatiek. Boven dien bleek Dulles niet ontvankelijk voor df uitleg die Bidault, zowel te Bermuda ?'s nu in de Atlantische Raad, van de houding van de Nationale Vergadering ad. gegeven. „De Fransen hebben herhaaldelijk ge- ®gd, dat zij de E.D.G. alleen kunnen hehKaarden na duidelijke garanties te j bben gekregen van Amerika en Enge- ten -dat de Angelsaksische strijdkrach- p Piet teruggetrokken zullen worden. Atlantische Oceaan, dat Frankrijk geen bevelen heeft aan te nemen van wie dan ook". De „New York Times" meldde gisteren, dat een aantal Franse voorstanders van het Europese leger- plan Dulles' dreigement beschouwen als „een grove diplomatieke fout". Zij voorspellen dat dit nieuwe teken van Amerikaanse druk op Frankrijk in het voordeel zal zijn van de tegenstanders van het plan. De „Franc-Tireur" ge bruikt deze term: „De diplomatie van de vuist op tafel is tussen geallieerden nooit een succes geweest". Toch ontbreekt in de Franse bladen ook het besef niet dat Dulles gesproken heeft op grond van zijn eigen diepe kennis van de intern-Amerikaanse ver houdingen en dat Frankrijk de keuze tussen „ja" en „neen" niet langer kan ontwijken. In het Amerikaanse Congress is een toenemende oppositie merkbaar tegen de hulp aan Europa en dat blijkt ook duidelijk uit de gretigheid, waar mee zowel republikeinse als democrati sche senatoren de uitlatingen van Dul les hebben begroet. Een andere vraag is of deze Ameri kaanse waarschuwing wel op een gun stig tijdstip komt. In regerings- en op positiekringen in West-Duitsland vond men van niet. Enkele regeringspersonen noemden het optreden van Dulles „shock-therapie" en vreesden, dat het wel eens een averechtse uitwerking zou kunnen hebben. Iets dergelijks meende men ook in Londen. De tegenstellingen tussen Frankrijk en Amerika, aldus reageerde men daar, komen voort uit de verschillende geaardheid van de onderscheiden volksvertegenwoordigin gen en uit dien hoofde zouden voor 1954 nog wel eens heel wat moeilijk heden in het verschiet kunnen liggen. Minister Van Zeeland van België ver klaarde gisteren op een persconferentie in Parijs van mening te zijn, dat de rede het uiteindelijk zal winnen en dat het volgend jaar alle doeleinden be reikt zullen worden, die de landen van West-Europa zich nu stellen. „Sommi gen van ons aarzelen nog en die aarze ling is niet geheel zonder grond, maar als alle leden van de N.A.T.O. willen helpen die aarzeling te overwinnen, dan ziet de toekomst er nog niet zo somber uit". Terwijl het buiten de Parijse conferentie gonst van commentaren op de drastische waarschuwing, die de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, gisteren tot Frankrijk heeft gericht met betrek king tot een spoedige ratificatie van het E.D.G.-verdrag, zijn de ministers van de Atlantische Raad binnenskamers in een optimistische stemming met hun werk voortgegaan. Zij hoorden een rapport aan van de opperbevelhebber der NATO-strijdkrachten in Europa, generaal Gruenther, waarin deze de militaire vorderingen van de Verdragsorganisatie „fantastisch" noemde. De vertegenwoordigers van Amerika, Engeland, Canada, Frankrijk en België zijn het eens geworden om 7,6 millimeter te aanvaarden als kaliber voor een standaardgeweer. Sheikh Hassan El-Bakouri is een van de Egyptische ministers, die reeds hun opleiding in de onlangs opgerichte va- tionale Garde hebben ontvangen. Deze Nationale Garde, waarin alle Egypte- naren dienst kunnen nemen, waardoor dus een groot deel van de bevolking paraat wordt gemaakt, is verplicht ge steld voor de Egyptische ministers. Sheikh Hassan El-Bakouri, hoofd van het ministerie van Sociale Zaken voor Moslems, verbov s in het struikge was, wachtend op de vijand, die hem zou willen verschalken. Ervaring maakt de mens I nooit armer, wel anders. j Het Europese Defensieverdrag heeft een dertig jaar langere looptijd dan het Noord-Atlantisch Pact en deze omstan digheid baart de Fransen zorgen. Dulles heeft nu gezegd, dat hij er niets voor voelt om de Atlantische overeenkomst te verlengen. Bidault wacht op een woord uit Wash ington; Foster Dulles op een uit Parijs. De Fransen menen, dat het tweede niet gegeven kan worden vóór het eerste ge hoord is. De Amerikanen vinden, dat Frankrijk nu maar eens daden moef stellen, in plaats van verdere toezeggin gen te eisen. De verklaringen, die Foster Dulles Maandagavond in een persconfe rentie heeft afgelegd, zijn in Frankrijk, ook door voorstanders van de E.D.G., met ontsteltenis ontvangen. De minis tersconferentie van de N.A.T.O. heeft geen gelukkig begin gehad. De Amerikaanse minister van ctefensie, Charles Wilson deelcle mee dat zijn re gering bereid is bij het Congres stappen te doen tot herziening van de MacMahDn- wet, die de uitwisseling van atoomgehei men vêrbiedt en tot óle verstrekking van nieuwe wapens aan Europese lan den. In het nu lopende jaar hebben alle NATO-landen tezamen voor een bedrag van 65.5 milliard dollar uitgetrokken voor defensiedoeleinclen, d.w.z. tien pet méér dan vorig jaar. De Verenigde Sta ten en Canada zullen aan het eind van dit jaar tezamen drie tot vier milliard ciollar aan steun hebben uitgegeven, tegen 2.1 milliard vorig jaar. De NATO- plannen voor het volgende jaar, waar over men het eens is geworden, geven een uitbreiding te zien van de grond strijdkrachten met ongeveer vijf procent, van de vloot met 15 pet en de lucht macht met 25 pet. Deze uitbreicling van de numerieke sterkte is geheel in over eenstemming met de waarschuwing van Gruenther. dat het gebruik van nieuwe wapenen niet zonder meer de vermin dering zal mogelijk maken van de strijdkrachten. Adimiraal Sir John Edel- sten, opperbevelhebber van de NATO voor het Kanaal, pleitte voor maatrege len ter versterking van de havens in die sector, waar in tijd van oorlog mili taire en civiele benodigdheden voor het vasteland moeten worden aangevoerd. Deze havens hebben volgens hem een betere luchtverdediging noclig. Ten aan zien van de aanvaarding van een stan- daardkaliber voor geweren merken sommige waarnemers nog op, dat er berichten zijn geweest, volgens welke die genoemde vijf landen een geweer van de Belgische fabriek FN hebben uitge kozen. Bij proefnemingen in de Ver enigde Staten was dit geweer lichter en handelbaarder gebleken dan het Ame rikaanse Garand! I geweer van hetzelfde kaliber. De EN kan men voorts zowel gebrui ken voor het lossen van enkele schoten als voor het afgeven van half-automa- tisch en automatisch vuur. Munitie voor dit geweer kan ook voor lichte machine geweren worden gebruikt. Veldmaarschalk Montgomery heeft gisteren ten stelligste ontkend, dat lui geweigerd zou hebben ten behoeve van generaal Sir Gerald Templer af te tre den als plaatsvervangend opperbevel hebber van de NATO-strijdkrachten in Europa. In commentaar op berichten in enige Britse bladen verklaarde hij, dat er nocit sprake van is geweest, dat gene raal Templer hem zou opvolgen. „Zo lang mijn diensten nodig zijn en ik van enig nut word geacht, zal ik bij de Shape dienen," aldus de veldmaarschalk. Gisteren zijn drie tot vier millioen Italiaanse arbeiders gedurende één dag in staking geweest. Zij wilden daarmee kracht bijzetten aan hun eis, dat het loonpeil in geheel Italië moet worden herzien. De stakers waren leden van de grootste vakbonden, de communistische en de katholieke. Andere vakbonden adviseerden hun leden gewoon aan het werk te blijven. Ofschoon het aantal stakers geringer was dan de organisa toren hebben gehoopt, overtrof het toch de verwachtingen van vele werkgevers. In Noord-Italië lag vrijwel overal het werk in de zware industrie stil De vi tale diensten werden door de staking niet getroffen. De werkgevers betogen, dat de veranderingen in het loon systeem, die door de vakbonden worden voorgesteld, zullen neerkomen op een loonsverhoging met tien procent. De bonden daarentegen zijn van mening, dat de verhoging niet meer dan vier procent zal bedragen. De lonen in Italië worden momenteel op een ingewikkelde manier berekend. Men gaat uit van een gemiddeld basis- loon van f 47.50 per maand. Daar ko men dan allerlei premies, duurtetoe- slagen en broodtoesla^en bij, die dan een totaal gemiddelde van f 190— per maand opleveren. Dit totaal-gemiddelde noemt men het „conglobamento" en de IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIII II111111II11111 Het zachte weer heeft igi vrijwel geheel Europa een voor deze tijd van het jaar ongekend grote ei er- productie tengevolge. In sommige landen wordt de markt zelfs met eieren overvoerd met als resultaat, dat de prijzen dale Te Brussel is in vier weken tijds de groothandelsprijs van eieren van 2.90 tot 1.60 francs gedaald. In de Franse hoofdstad worden dagelijks ongeveer twee millioen eieren aangevoerd, terwijl de aan voer normaal ongeveer een millioen stuks per dag bedraagt. De prijs is met drie francs tot 19 francs gedaald. Groothandelaars te Frankfort be weren, dat zij door de grote aan voer van verse eieren gedwongen worden koelhuiseieren tegen minder dan de kostprijs te verkopen, het geen hun op verliezen van honderd duizenden marken komt te staan. Ook in Milaan, Oostenrijk, waar in de regel in deze tijd van het jaar de eieren prijs stijgt, en in Zweden dalen de prijzen voor eieren. In Zwitserland en Denemarken blijven de prijzen ongeveer gelijk, ondanks een grote aanvoer, vooral in het laatstgenoemde land. Ook in Nederland is de productie van eieren op het ogenblik zeer groot. Zij ligt ca. 40 pet. hoger dan vorig jaar. Dit is echter geen gevolg van het zachte weer, zoals in an dere landen, maar van de grete uitbreiding in de pluimveehouderij in het voorjaar van dit jaar. De prijs van eieren vertoont hier te lande een belangrijke daling. Hij bedraagt ca. 13 gulden per 100 stuks, dat is ongeveer 7 gulden la ger dan in 1952. Deze daling wordt o.m. veroorzaakt door de grotere productie, de moeilijke afzet in het buitenland door de hogere eieren- productie aldaar en door het feit, dat de detaillisten in Nederland in verband met de dalende prijzen een afwachtende houding aanne men. eis van de vakbonden is nu, dat juist dit „conglobamento" tot basisloon wordt verheven, zodat overwerk, prestatieloon en andere premies volgens dit hogere basisloon worden berekend. De staking tan gisteren was de tweede in vijf da gen. Op 11 December staakten de P.P.T., de spoorwegen en de overheidsdiensten. De communistische vakbondsleiders hebben een golf van „tactische stakin gen" voorspeld, als de staking van gis teren niet het gewenste resultaat zou hebben. In Rome, Milaan en verschei dene andere grote steden verschenen gisteren vreemdsoortige vervoermidde len op straat. Vrachtauto's vol kantoor meisjes en winkeljuffrouwen reden af en aan. Motorfietsen reden rond met platforms, gemonteerd op het zijspan. De taxi-chauffeurs, die eigenlijk ook hadden moeten staken, hadden de dag van hun leven. Ze waren letterlijk geen seconde zonder vrachtje. Dinsdagavond omstreeks half twaalf zijn bij Woerden twee rijtuigen van de laatste exprestrein uit Utrecht naar Den Haag ontspoord. Er zijn hierbij geen persoonlijke ongelukken gebeurd. De sporen in de richtingen Bodegra ven en Utrecht waren versperd. De af gelopen nacht is hard gewerkt om de sporen vrij te maken. Gedurende de eerste uren vanochtend moesten de reizigers tussen Woerden en Bodegra ven vervoerd worden met autobussen. In de loop van de ochtend kon het ver keer Utrecht-Leiden en Utrecht-Gouda normaal worden hervat. „Het verkeer overal elders in de we reld is, voor wat althans de voetganger betreft, veiliger dan hier in Nederland," aldus de mening van de heer L. C. Ad miraal uit Den Haag. Deze mening is bepaald niet ongemotiveerd, want de heer Admiraal heeft in velerlei functies, o.a. die van directeur van het Neder lands Indisch Toeristenbureau, vrijwel de gehele wereld rondgereisd. Telkens als hjj echter weer in Nederland was, rezen hem de haren te berge, als hij de ongedisciplineerdheid van ons Verkeer mocht „bewonderen." Al reeds geruime tijd sluimerde dan ook bij hem de idee, dat hieraan toch wel eens iets mocht worden gedaan. Een ingezonden stuk bezorgde de heer Admiraal de afgelopen weken ruim 70 adhaesiebetuigingen, niet alleen afkom stig uit Den Haag, maar ook uit GcUda, Boskoop, Culemborg, Rotterdam etc Thans, na enkele weken van voorberei ding, wordt volgende week in Den Haag de oprichtingsvergadering van de Ne-' derlandse Vereniging tot Bescherming van Voetgangers gehouden. Wat de Ver eniging precies wil? Op de allereerste plaats weer invoering van de maximum snelheid in de bebouwde kom, vcorts meer en beter beveiligde vluchtheuvels, wettelijke erkenning van de voetgan- Meer dan 2500 Parijse studenten zjjn in het Quartier Latin slaags geraakt met cle politie, toen zij wilden protesteren tegen voorgenomen bezuinigingen op het onderwijsprogramma voor volgend jaar. Verscheidene studenten liepen verwondingen op en de voorzitter van de nationale studenten bond, Jean Marc Mousseren, werd in een politie-auto ge vankelijk weggevoerd. De studenten hadden al eerder betoogd voor de Sor- bonne en waren van plan naar het ge bouw van de Nationale Vergadering te gaan om daar verzoekschriften te over handigen aan afgevaardigden. Later stond de politie vijf hunner toe dit te doen. De studentenbond maakte toen meteen van de gelegenheid gebruik om bij de afgevaardigden te klagen over het „onmenselijke optreden van de politie." Het ministerie van Onder wijs heeft voor het komende jaar onge veer 1,7 millioen gulden uitgetrokken voor sociale voorzieningen aan studen ten. Deskundigen op dit gebied hadden evenwel een bedrag van 15 millioen voorgesteld. Voordat de studenten uit een gingen, eisten zij in spreekkoren het aftreden van de minister van On derwijs, André Marie. De politie te Alphen aan de Rijn houdt thans rekening met de mogelijkheid dai de 24-jarige H. van IJ. uit Rotterdam, die Zaterdagavond in bewusteloze toestand op de weg van Alphen aan den Rijn naar Koudekerk aan den Rijn werd aangetrof fen, niet door een automobilist uit een auto is gegooid, zoals aanvankelijk is ge meend. Tijdens een verhoor heeft IJ. vol gens de politie verklaard dat hij Vrijdag m Rotterdam een klap op zijn hoofd heeft gekregen en dientengevolge op weg was naar het Bergweg-Ziekenhuis aldaar. Na een onderzoek is echter gebleken aldus de politie, aat hi] in Alphen aan den Rijn de bloemetjes heeft buiten gezet, al vorens hij in de nabijheid van het dorp werd gevonden. De man is op het asfalt aan de rechterkant van de weg gevonden. De politie neemt aan, dat hij niet door een auto is aangereden. Een Amerikaanse verkooporganisatie oen dollar bij de Fridor te Den Haag op heeft een voorlopige order van drie milii- electrisclie naaimachines geplaatst. Deze order, die volgens de directie van Fridor het begin zal zijn van een hopelijk lang durige leverantie aan de Ver. Staten, be staat uit 50.000 electrische naaimachines plus onderdelen. gersoversteekplaatsen, verbod voor au toverkeer in sommige winkelstraten, parkeerverbcd in nauwe straten, etc., etc. Het is niet de bedoeling, de acties van de Vereniging op onhebbelijke wij ze te laten plaats vinden, maar toch wil men de ideeën met kracht verdedigen bij de bevoegde instanties. „Tenslotte vor men de voetgangers het grootste deel van het wegverkeer. Wij willen ons niet langer door een minderheid laten terroriseren," zo sprak de heer Admi raal met overtuiging. „Overigens kun nen ook automobilisten lid worden van onze vereniging, als zij maar beloven zich goed te gedragen!" (Van onze correspondent) De Groninger recherche heeft een einde gemaakt aan alle mogelijke ladelichtingen in Groningen, Rotterdam, Amsterdam en Utrecht, waaraan twee jeugdige delinquen ten zich schuldig hebben gemaakt. Op verzoek van de Groninger recherche heeft de politic van Amersfoort ze uit de trein gehaald en teruggebracht naar Gro ningen. De 17-jarige M. V. en de eveneens 17-ja- rige J. W. wisten Zondag 29 November uit het Observatiehuis te Groningen te ont snappen. Ze namen direct de trein naar Rotterdam opeen perronkaartje. Ze verstopten zich in d'e trein en hebben het grootste deel van de reis op de W. C. doorgebracht. In Rotterdam werden enkele winkeldief stallen gepleegd en van de opbrengst reis den ze naar Amsterdam en daarna terug naar Groningen. Dinsdag 1 December pleeg den ze een ladelichting bij een sigaren winkelier te Groningen en gingen van de opbrengst naar Zwolle, waar ze in een auto overnacht hebben. Op een perron kaartje zijn ze daarop weer naar Rotter dam getrokken. Van de opbrengst van een nieuwe ladelichting trokken ze naar Utrecht. Daar werden enkele diefstallen gepleegd en het tweetal trok toen via Am sterdam naar. Groningen. In Groningen werd de lade gelicht van een kruidenier. De buit was f 100.De heren waren toen ,,in goede doen", koch ten een horloge en wat kledingstukken en gingen op een echt kaartje naar Amster dam, waar ze aan het Damrak logeerden en het geld verteerden. Vrijdagmiddag kwamen ze terug naar Groningen, stalen een fiets in de Oranjebuurt en pleegden een ladelichting in een kaaswinkel in de Stadhouderslaan. De buit was hier f 300. Op de gestolen fiets reden ze naar het ^hoofdstation en namen de trein naar Am sterdam met de bedoeling het geld op te maken. Maar toen was de recherche hen op het spoor en in Amersfoort werden ze uit de trein gehaald. De Amerikaanse regering heeft de de portatie naar Nederland gelast van de 22- jarige Haarlemmer A. D.. die voor studie doeleinden op illegale wijze de V. S. was binnengekomen. D. droste 28 Januari te New Orleans van zijn schip en woonde bij een boerenfamilie in de buurt van Rockton (Illinois) tot hij in September door immigratie-ambtenaren werd gearresteerd. Het Bectrijfschap voor zuivel heeft be paald, dat tenminste op één van de beide Kerstdagen de melkbezorging op de ge- bruikelijke wijze moet geschieden. Advertentie (tot Donderdagavond) Droog weer met opklaringen, maar hier en daar tijdelijk nevel of mist. Zwakke tot matige Oostelijke wind. Iets lagere temperaturen met nacht vorst in het Oosten van het land. Zon: 8.43-16.29. Maan: 13.48-5.18. Binnenkort zullen de eerste vier Lockheed P2V-5 „Neptune" tweemotorige onderzeebootbestrijdingsvliegtuigen voor de Marine Luchtvaartdienst aankomen op het vliegkamp Valkenburg uit de V. S. Deze toestellen gaan de Harpoons ver vangen. In de verlengde staart is een radarapparatuur gemonteerd voor de opsporing van onderzeeboten. De „Nep tune" voor de MLD heeft vleugeltiptanks, een onder de romp uitstekend bolvormig lichaam, dat ook radarapparaten bergt (net als bij de „Avenger", die onlangs in Nederland in gebruik is genomen), een geschutskoepel boven op de romp, en in de neus. Men ziet hier de P2V-5 „Neptune" in volle vlucht boven de startbanen van de Lockheedfabrieken in Burbank, tijdens de overdrachtsplechligheden. Op de achtergrond (midden) een „Neptune" voor de MLD (serie nummer 19-28); links een „Neptune" van de Amerikaanse Luchtvaart en rechts een „Super-Constellation", die even eens is ingericht voor de bestrijding van onderzeeboten, getuige de grote „bobbel" boven op de romp.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1