De Vleeshalgisteravond geopend als Cultureel Centrum Gevarieerd programma fc Kapelaan C. van Gein ten grave gedragen Bespreking van de samenwerking in het college van B. en W. Incident tussen burgemeester en wethouder Kerkman Velox dames behouden de kans „De sterke man,koning van goedheid en vrijheid in Martinique De wethouders benoemingen V.W. en AM. FORD te huur RADIO WOENSDAG 16 DECEMBER 1953 ?AGINA 2 zonder chauffeur „TAXI-13000" tel. 17000 De liturgie van Advent en Kerstmis Lezing van dr. Kat voor Adelbertvereniging STILLE ARMEN Veertig jaar bij Nederl. Spoorwegen De heer H. Lauteslager hartelijk gehuldigd Burgerlijke Stand Heemsteedse Kunstkring Afwisselend programma van Ned. Kamerkoor Expositie „De Groep" twee bijzonder aantrekkelijke eigenschappen van onze vele Soorten theelepels, taartvorkjes en fraaie zilveren snuisterijen. FAILLISSEMENTEN Brandalarm in de vroegte Behandeling begroting Zandvoort VOLLEYBAL IN HAARLEM BASKETBALL T afeltennis Beurs van Amsterdam Beurs van New York „KERSTMIS THUIS" HEEMSTEDE STILLE ARMEN HEEMSTEDE EET SNERT En zorgt voor een opbrengst van f3906 Vergadering Katholieke Vrouwenbeweging Buurtbelang Aerdenhout Bentveld Enige honderden genodigden woon den gisteren de openingsavond bij van Haarlems Cultureel Centrum „De Vleeshal". Zoals bekend heeft Haar lems Bloei aan de heer P. Leffelaar de directie opgedragen voor een zomer en een winterexploitatie. Het gevolg daarvan is, dat deze maand verschil lende kunstavonden op het programma staan, terwijl gisteren door een uitge breid en veelzijdig programma bewe zen werd, voor welke kunstdoeleinden het gebouw wel gebruikt kan wor den. Voor de pauze pianoduetten, zang, een trio van viool, fluit en piano, voordracht en ballet in klassieke lijn, daarna cithermuziek, wat lichte spot en de „Ragtime" van Stravinsky tot slot. Het geheel was als demonstratie aller aardigst, vooral door de veelal specta culaire keuze der verschillende num mers. De heer D. Geluk, voorzitter van Haarlems Bloei, sprak een openings woord en memoreerde de jongste ge schiedenis van de Vleeshal. Van leeg staand gebouw tot distributiekantoor en na de oorlog tot een levend cen trum. Er zijn belangrijke tentoonstel lingen gehouden, tijdens de Flora werd er Uitstekend amusement geboden en nu zal de exploitatie alle maanden van het jaar doeltreffend zijn. De firma Brinkmann heeft de buffetten in han den en heeft zich verder veel offers getroost om de inventaris zodanig te maken, dat alle soorten bijeenkomsten mogelijk zijn. De commissie uit Haar lems Bloei zal er echter op toezien, dat het gebouw zal beantwoorden aan het beoogde doel. Onze muziekrecensent zal het muzikale gedeelte van het ge boden programma bespreken. Aan ons is de taak, om over voordracht en dans een oordeel te geven. Aline Markus trad tweemaal op. Voor de pauze droeg zij „Het lachen" van Leonid An- drejew op sublieme wijze voor en in het komische genre wist zij met de Advert entte PLEIN 33 De Haarlemse afdeling der St. Adel bertvereniging heeft de goede gedach te gehad, om dr. Kat, cantor van de kathedraal en directeur der koorschool, een uiteenzetting te laten geven over de beleving van het Kerstmysterie in de kerkelijke zang. Dr. Kat begon met de veiring van Advent en Kerstmis te plaatsen in het kerkelijk jaar, in zijn totaliteit slechts op één ding gericht is: de viering van de Verlossing. Het is op vallend hoe de symboliek van het licht in deze dingen doorklinkt in de liturgi sche teksten. Isaïas, Johannes de Doper en Maria zijn de drie heiligen, die ons in de Advent bijzonder nabij gebracht worden. Geen andere tijd van het jaar mag zo zinvol worden geacht voor een bijzondere verering van de Moeder Gods dan de tijd van de verwachting van het Kind. In de eerste eeuwen van het Chris tendom treedt de spirituale viering vaa het Goddelijk Mysterie op de voor grond; in de 13de en 14de eeuw komen, althans in het Westen, de meer wense lijke elementen hun invloed doen gel den. Liefelijke en gemakkelijk aanspre kende Kerstliederen ontstaan naast de diepzinnige liturgische teksten. Op voortreffelijke en eigenlijk wel roerende wijze werd dit alles geïllus treerd door de zang van een 6-tal jon gens van de Koorschool, die liturgische teksten en liederen zongen onder leiding van dr Kat. Na de pauze gaf de spre ker een uiteenzetting over de viering van de Kerstnacht en speciaal over het opdragen van drie missen. Met het ge animeerd stellen en beantwoorden van vragen werd de avond gesloten. (Ongecorrigeerd). Bij het comité Stille Armen zijn de navolgende giften binnengekomen: H. en P. f 10. J. J. W. f 10, A. S. f 1. Bij de Twentsche Bank is gestort: N.V. E. J. B. f 15. N.V. A. v, D. f 10, N. V. H. f 20, fa. J. H. f 25, Modem. F. f 5 N.V. A. d. 1. P. f 20, fa. K. en d. J. f £50. Apoth. K. f 5, fa. W. V. en Zn. f 25, Th. H. f 5. Dinsdag vierde de heer H. M. Laute slager de dag, waarop hij 40 jaar in dienst was bij de Ned. Spoorwegen te Haarlem. De heer Lauteslager, die ad junct-commies is werd vanmorgen op het personeelsbureau van de centrale werkplaats gehuldigd door directie en personeel. De directeur, hoofdingenieur J. P. Berdenis van Berlekom, sprak hem toe en overhandigde de jubilaris een gratificatie. Daarna voerde de heer P. Mes, chef van het personeelsbureau, namens het personeel en uit naam van het jubileumfonds, het woord. Een fraai polshorloge belichaamde de waardering van allen, die met de heer Lauteslager te maken hadden. De jubilaris sprak tot slot een hartelijk dankwoord. 17 December hoopt de heer W. Versteeg, de dag te herdenken waarop hij voor 50 jaar in dienst trad als drukker bij druk kerij J. A. Boom, thans BoomRuygrok N.V. Uitgevers en drukkersbedrijf aan de Ged. Oude Gracht. G eb o r e n: A. C. M. Windtvan der Pauw Kraan, z; R. M. van der Laan Lases, z; M. D. Zuidemavan der Wijk, z; E. C. C. Kop JansenNatte, z; E. VisserBrugman, d; C. PrinsenKlaas- sen, d. Ondertrouwd: P. A. Sparreboom en M. E. Hetem; J. A. Peters en M. C. H. Middendorp; J. P. van Eijsden en C. J. Breet. Gehuwd: J. K. Wesseling en H. M. E Pel. Overleden: C. W. Meijer-Franse, 89 jr; J. Karis, 78 jr; H. A. N. Jansse, 87 jr; C. Stroet, 69 jr; D. C. Hoogkamer— Lammers, 48 jr. teksten van Annie Schmidt als „De Hoeksema's" en „De Sidderaal" haar gehoor uitermate te amuseren. Waarom is moeilijk te verklaren, maar de citherspeelster Dominika Loss had het stormachtigste applaus met haar Weense walsen en gezellige andere melo dietjes. In haar tirolercostuum en met haar sobere, maar juist daardoor veel zeggende mimiek wist zij een bijzon dere sfeer te scheppen. Het optreden van enkele leden van het ballet Sonia Gaskell is niet zo zeer geslaagd. Het podium was wat klein en de bedekking met matten eigende zich moeilijk voor soepele beenbewegingen. Het beste slaagde „La Mort du Cygne", de door Pavlova be roemde stervende zwaan, gedanst door Louki van Oven, met begeleiding van Peter Rester. De „Ragtime" van Stra vinsky met choreografie van Sonia Gaskell, gedanst door Louki van Oven, Maria Huisman, Janine van Thor, Con rad v. d. Weetering en Rudy van Dant- zig was wat rommelig, ook al weer door gebrek aan ruimte. Bij de verklanking der ernstige mu ziek op deze avond, ging onze grootste belangstelling op de eerste plaats uit naar de acoustische resultaten welke de Vleeshal zou opbrengen. Deze zijn in het kort samengevat, deels van gun stige, anderzijds van ongunstige aard. Toen de pianisten Miep van Luin en Ans Bouter het programma openden met een polonaise voor twee piano's van Camille Saint-Saëns, meenden wij eerst met twee vleugels van blik te doen te hebben. Gaandeweg raakten wij echter gewend aan deze enigszins harde klank. Mede door het voortreffelijke spel der beide pianisten werden de va riaties van Brahms, op een thema van Schumann, één der vele hoogtepunten van deze avond. Beide uitvoerenden raakten hier volkomen op elkaar ingespeeld, en hun spel getuigde speciaal in de pianis simo gedeelten van een grote subtiliteit. Het werd een „lyrische" Brahms in op tima forma.. Dat de Vleeshal in bepaalde aspecten zich wel gunstig leent voor muziek, bleek overduidelijk uit de „Acht Poolse liederen" van de Franse componist Francis Poulenc. Laat ons hier direct aan toevoegen, dat dit resultaat voor het grootste gedeelte aan de sublieme, ingetogen zang van de sopraan Corry van Beckum te danken was. Met een prachtig mezza voce en een diep door leefde voordracht paste zij zich volmaakt aan haar omgeving aan. Speciaal het vijfde lied: „Vois ma belle sur ma lance" maakte door de melancholische stem ming grote indruk. Daarom was het dubbel jammer dat een, misschien onvermijdelijke, onrus tige sfeer buiten en in het gebouw enigszins afbreuk deed aan deze van grote kunst getuigende zang. Een wel licht nog grotere prestatie, wat aanpas singsvermogen betreft, leverde Corry van Beckum in de prachtige aria van Mardjenka uit „De verkochte Bruid" van Bebrich Smetana. Door niet geheel voluit te zingen, ook niet in de forte delen, kwamen de intens schone eigen schappen van deze muziek ook hier goed tot hun recht. Hulde aan Corry van Beckum, die hiermede toonde, niet al léén maar zangeres zonder meer te zijn. Zij werd op kunstzinnige wijze aan de vleugel gesecondeerd door Ans Bouter. Tot slot rest ons dan met -enthousias me melding te maken van de „Musique de Cour" van Jean Francaix. Deze Pa- rijse „hofjesmuziek", vertolkt door straatmuzikanten, (hiermede zijn van zelfsprekend niet bedoeld de uitvoe renden van deze avond!) getuigt van een groot raffinement in schrijfwijze van de componist. Het is muziek die boor devol is van die typische Franse char me, gepaard gaande met doeltreffende effecten, die niet gezocht of gewild zijn. Het werk bestaat uit vier delen, t.w. Menuet, Ballade. Scherzo en Ba dinage. De drie uitvoerenden. Jan Hes- merg, viool, Frans Vester, fluit en de In de serie uitvoeringen, die de Heem- steedse Kunstkring voor zijn leden in dit seizoen heeft samengesteld, neemt de toonkunst een belangrijke plaats in. Zo trad nu het Nederlands Kamerkoor van dirigent Felix de Nobel op en staan ons nog meerdere aantrekkelijke toonkunst avonden te wachten. Eén dezer wordt gegeven door het Engelse piano-duo: Bartlett en Robertson! Al bestaat er in Haarlem en omlig gende gemeenten volop gelegenheid mu ziek voor gemengd koor te beluisteren, toch is een uitvoering door de Nobel's Kamerkoor hoogst welkom. Van dit koor gaat een bijzondere aantrekkingskracht uit. omdat het uit beroepsvocalisten be staat en grotendeels onbekende werken uit alle perioden uitvoert. Zo bevatte het programma thans: Motetten en Madriga len e.d. uit de 16e eeuw. Romantische kantoorliederen, benevens werken van Nederlandse componisten uit latere tij den. De motetten werden in uiterste klank verfijning vertolkt. Het meest voldeed ons Orlando di Lasso's „Ave, verum corpus", omdat de dirigent hierin het metrum niet zo strak hield en afwisse lender dynamiek aanbracht. De poly- phonische stemmenloop kwam hier mooier uit, doch zonder liturgisch ver band kan deze muziek niet geheel vol doen. Een vijftal Madrigalen van de zelfde componist voldeden uitstekend. De tekst werd fraai en toch ongekun steld gekarakteriseerd. In Serenade en Echolied kwamen tevens de zeer mooi getimbreerde koorzang het best tot zijn recht. Van Sweelinck viel vooral de in de Franse taal geschreven Psalm 81 op door een bijna ongeëvenaarde soepele wijze van zingen en een volkomen vervloeien van de klank der verschil lende partijen. Na de pauze ging de allereerste uit voering van een tweedelige groep, La tijnse Kerstgezangen, getoonzet door Herman Strategier. Muziek, tamelijk modern getint, uitmuntend voor (eer ste rangs) koor, in afwisselende stern- groeperingen geschreven en die het meest trof in de slotclimax: „Admira- bilis, Deus, Princeps pacis", „Wonder bare, God, Vredevorst"! Daarna nog een serie „Zigeunerlieder" van Brahms, in al hun schakeringen vanaf teder- tot felheid op spannende wijze weergegeven en de „Ode aan de Vriendschap", een parodie op nieuw- Italiaans realisme en oud-Italiaans ope- ra-pathos door Johan Wagenaar. Geestige muziek, die ondanks het spottend karakter grote waarde bezit, er spreekt voortdurend gezonde humor uit. De componist spot met onmuzikale en onliteraire uitwassen enhij doet dit zonder in het banale te vervallen. Hij parodieert op een wijze, die eigenlijk op houdt parodie te zijn, omdat zijn muziek veelal hoger staat dan die van het aan de kaak gestelde genre. Onnodig te zeg gen, dat deze muziek geestig werd voor gedragen en in de smaak van het pu bliek viel. Het was wel een lang, doch mede een interessant en afwisselend programma! O. K. pianiste Ans Bouter hebben het bewon derenswaardig en muzikantesque ge speeld. Het was een plezier naar dit vaardige, vlotte musiceren te luisteren, dat zowel naar inhoud als weergave zeer veel genoegen verschafte. De dames kregen een vriendelijk toefje bloemen aangeboden en aan het eind van het programma huldigde de heer Geluk de programma-samenstel lers David Koning en Frans' Hesmerg met een fles in Kersthuls. Zij hebben inderdaad eer van hun werk gehad. JAN LAARVELD Bij het organiseren van de werkzaam heid van het Haarlems Cultureel Cen trum heeft men de gelukkige ingeving gehad om de beeldende kunsten niet te vergeten. Deze zijn thans permanent vertegenwoordigd in een vorm die het midden houdt tussen wandversiering en expositie. Omwille van de gebruikspractijk van de Vleeshal als gehoorzaal zijn kleed kamer, kantoor, buffet en vestiaire afge schermd van het middengedeelte, dat geconcentreerd ligt rond het podium door een contour van verplaatsbare elementen. Hiervoor heeft men de lage expositieschotten benut, die in de Vlees hal thuishoren. Op dit aldus ontstane scherm is een collectie tekeningen, aquarellen, gouaches en etsen uitgehan gen, die de ruimte meer beëindigend accentueren dan haar versieren. Het ongemerkt afdwalen van het oog, terwijl het oor luistert, doet de aandacht dan ook niet afleiden van het podium. In dit seizoen is de samenstelling der collectie in handen gegeven van de Ver eniging van Haarlemse Beeldende Kun stenaars „De Groep". In de loop der tijd zal de collectie vervangen worden door een verse. Deze wijze van exposeren is daarom aantrekkelijk, omdat de bezoeker niet experesselijk een tentoonstelling gaat zien, maar de werking van het geëxpo seerde op een huiselijke wijze ondergaat door het langdurige en ongedwongene contact tijdens een voorstelling of uit voering. Dit ligt hier voor op de uitslui tende expositie van beeldende kunsten. De expositiecommissie heeft het niet- exclusieev karakter van een dergelijk ten toon stellen goed begrepen, wat blijkt uit haar aandacht ten opzichte ook van de toegankelijkheid van het ge- exposeerde. Hierdoor zijn irritante stijl voorbeelden vermeden, die het secun daire karakter zouden hebben over schreeuwd. Aan de kwaliteit van de collectie behoefde deze beperking uiter aard geen afbreuk te doen. Wij mogen de bezoekers van het H.C.C. na deze enthousiast ontvangen openingsavond dan ook van harte aan bevelen om voor de aanvajig of tijdens de pauze niet te verzuimen aan het ge- exposeerde aandacht te schenken, op straffe dat hen een der typische stille charmes van een avond in het H.C.C „De Vleeshal",hun zou ontgaan. L. T BIOSCOPEN: REMBRANDT: „Intriges in het Oosten". Boven 14 jaar. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15. PALACE: „Je moet maar pech hebben". Boven 18 jaar. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15. LUXOR: „Moulin rouge". Volwassenen. Tij den 2 en 8 uur. FRANS HALS: „Levend begraven". Boven 18 jaar. Tijden 2.30, 7 en 9.15 uur. LIDO: „De grote beslissing". Boven 18 j. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. CITY: „De wrede zee'. Boven 14 jaar. Tij den: 2.15, 7 en 9.15 uur. BOXY: „De onzichtbare tegenstander". Bo ven 18 jaar. Tijden: 2.30 en 8 uur. MINERVA: „Berliner Ballade", Donderdag 8.15 uur. Boven 18 jaar. Woensdag 16 December Concertgebouw: Generale repetitie „Weihnachtsoratorium" door „Door Zang Vriendschap", 19.30 uur. Schouwburg: „Arabesque", Van ouds Adam en Eva (Haarl. Kunstgemeenschap) 8 uur. Donderdag 17 December Concertgebouw: Uitvoering „Weihnachts oratorium" door „Door Zang Vriendschap". 20 uur. TENTOONSTELLINGEN: Palestina diorama's, Schotersingel 117a, Bijbelse voorstellingen. Geopend van 10—12 en 1417 uur. Teylers Museum. Geopend van 1117 u. (behalve Maandag). Frans Halsmuseum: Permanente exposi tie van nieuwe aanwinsten. Dagelijks van 10—16 uur. Zondag van 13—18 uur. Kunsthandel Leffelaar: Wagenweg 102: „Le musée chez soi". Museum Het Huls van Looy: Werken van Johan Buning. Geopend van 1012.30 uur en van 13.3017 uur. Zondag van 1417 uur. Advertentie HAARLEM - GROTE HOUTSTRAAT 49 Naar vroom gebruik is hedenmorgen het stoffelijk overschot van kapelaan C. van Gein, die de vorige week na een ernstige operatie in de Mariastichting overleed, door parochianen van de kerk der Allerheiligste Drieëenheid te Bloe- mendaai gedragen naar het St. Adelber- tuskerkhof aan de Dennenweg. Zes en dertig heren hadden zich daartoe ge meld, die op de lange weg in de mist- regen elkander afwisselden. Ook de andere parochianen schaarden zich ach ter de baar. De absoute op het kerkhof werd ver richt door pastoor L. Beune met assis tentie van moderator H. Roosen en ka pelaan Ch. de Waard. Voordien was in de kerk een plechtige Requiemmis opge dragen door Deken J. J. A. Kuilman met assistentie van pater Nolascus, Ca- pucijn, als diaken en pater Jacobs M.S.C. van het Missiehuis te Driehuis als subdiaken. Cantores waren kape laan Ch. de Waard uit Bloemendaal en kapelaan Poecke uit Hoofddorp. De lijk rede werd uitgesproken door moderator H. Roosen, die tot tekst gekozen had: „Gelukig de man, die zijn betrouwen gesteld heeft op God". Zoals gisteravond bij de Metten, was het kerkje in Bloemendaal ook heden morgen bij het zingen van de Lauden geheel met gelovigen gevuld. Agens daarbij was pastoor P. de Groot uit Oude-Tonge, de voorganger van de overledene aan de hulpkerk, met as sistentie van rector K. Tervooren en pater Noslascus, Capucijn. Naast de familie waren in de kerk aanwezig pater Krol, overste van het Missiehuis te Driehuis, pastoor Van Ga len uit Overveen, rector Wolf van Den- neheuvel, de oud-kapelaans Juffer mans en Kamerbeek en verschillende vrienden van de overledene. Verder vertegenwoordigers uit diverse gele dingen van het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort, kerk- en armbestuur en afgevaardigden van verschillende paro chiële organisaties. Het koor zong de Gregoriaanse gezangen onder leiding van Kees Bornewasser. Na de plechtige Requiemmis hield moderator Roosen een treffende en soms ontroerende lijk rede. Als missionaris leefde hij als een koning van goedheid en vrijheid in Martinique, als man droeg hij het offer om assistent te worden onder patiënten in Noordwijkerhout. Hij doorleefde een verschrikkelijke crisis en nu hij als „pastoor van de hulpkerk" zijn plaats weer gevonden had, openbaarde zich De Rechtbank te Haarlem heeft op Dins dag 15 December 1953 failliet verklaard: C. A. M. J. PeifferPrior, te Krqmme- nie, Rechter-Commissaris: Mr. N. Smits. Curatrice: mevr. mr, H. S. J. M. Felhoen KraalOtto, te Wormerveer. Bij beschikking van de Rechtbank te Haarlem van 15 December 1953 is de aan de N.V. „Holland Nautic" te Haarlem, voorlopig verleende surséance van beta ling ambtshalve ingetrokken, terwijl de N. V. failliet ls verklaard, met benoeming van mr. ,N. Smits tot rechter-commissaris en mr. B. J. Lambers te Haarlem en Ir. A. J. W. de Bruijna te Haarlem, tot cu ratoren. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijsten zijn geëindigd de na volgende faillissementen Op 9 December 1953 R, J. F. van Don gen te Santpoort. Rechter-commissaris: mr. H. J. M. Cokart. Curator: mr. H. C. v. d. Woerdt te Assen; op 12 December 1953: S. Abbing te Zaandam. Rechter-com missaris mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. J. F, Sachse te Heemstede; N. D. van der Bent te Haarlem, handelende onder de naam Van der Bent Handelsonderneming,- Rechter-commissaris: mr. N. Smits. Cura tor: mr. J. G. Rietkerk te 's-Gravenhage, een vreselijke ziekte, die hem in korte tijd velde. Hij was weer man genoeg om uit te spreken, welke ziekte hem zou slopen. Pastoor Beune las vóór de absoute een brief voor van de Haarlemse bis schop, mgr. J. P. Huibers, die zijn grote waardering uitsprak voor deze priester, die hij zo graag in de clerus van zijn bisdom had opgenomen. De bisschop richtte zich in enkele troostwoorden tot de familie en verklaarde een H. Mis voor de zielerust van zijn kapelaan te zullen opdragen. In een villa in de Arnoldlaan te Bloe mendaal was vanmorgen tegen 7 uur een kortsluiting achter de electrische schakelkast, die zich eerst erg liet aan zien. Daarom riep men de hulp in van de brandweer, die echter niet behoefde op te treden, want door het uitschake len van de electriciteitstoevoer werd erger voorkomen. Zowel de vrijwilli gers van het rayon Bloemendaal als die van het rayon Overveen werden vanmorgen gealarmeerd. Advertentie U koopt rustig bij ons en wij geven een betrouwbaar advies Keuze uit: O PHILIPS O ERRES O FRIDOR O COLUMBIA O GRAETZ o BRAUN O METZ Ged. Oude Gracht 52, tel. 12762, t/o de Kerk BETALING IN OVERLEG De Zandvoortse raad kwam Dinsdag avond bijeen onder voorzitterschap van burgemeester van Fenema. De raad be sloot tot verhoging van de bezoldiging van het gemeentepersoneel met 5%. Het voorstel om een uitrukwagen voor de brandweer voor f 2500 aan te schaffen, stuitte algemeen op bezwaren. Het voorstel werd met 2 tegen 13 stemmen verworpen. De beide wethouders stem den voor, hetgeen de burgemeester de opmerking ontlokte: U ziet hoe eensge zind het college is! De algemene beschouwingen voor de gemeentebegroting voor 1954 werden ingezet door mevr. Mol (P. v. d. A.), die wees op de omvangrijke scholen bouw te Zandvoort. Spr. betreurde het ontbreken van een schooltandartsen dienst en bepleitte de vorming van een fonds voor studietoelagen aan begaaf de kinderen. De heer Weber (AZB) had als bestuurslid van Touring Zand voort geconstateerd dat het onderhoud van het circuit e.d. door „Publ. Wer ken" veel duurder is dan wanneer par ticulieren dat doen. De heer Gosen (A.R.) wilde nauwkeurige becijfering van de exploitatie-uitkomsten van het circuit. Spr. gaf vervolgens financiële beschouwingen en meende dat het Rijk te kort schiet in het aan de gemeente ter beschikking stellen van de nadelige gelden. Spr. besloot met een woord van dank jegens de burgemeester, de stu wende kracht van het gemeentebestuur. Ir. van Kuijk (P. v. d. A.) hield poli tieke beschouwingen en besprak de benoeming van de wethouders. De moeilijkheden waren van politieke en persoonlijke aard. De P. v. d. A.-fractie is tot samenwerking bereid en spr. meende dat voor oppositie geen aanlei ding is; samenwerking is mogelijk. Met alle andere sprekers bracht spr. hulde voor het werk van het gemeenteperso neel. De wederopbouw van de gemeen te wekte spr.'s bewondering; er is reeds veel tot stand gebracht. Mr. Porrenga (P. v. d. A.) besprak de subsidieverlening voor sociale en ge zondheidszorg en voor culturele doel einden, welke naar spr.'s mening nog onvoldoende is ontwikkeld. Spr. bepleitte subsidie aan de ama teur-toneelverenigingen en de stichting van een verenigingsgebouw. De heer Tates (VVD) besprak de financiële toe stand der gemeente en meende dat de financiële zelfstandigheid der gemeente moet worden hersteld. Spr. roemde de resultaten van de wederopbouw en het werk van de woningbouwvereniging „Eendracht maakt macht". Spr. betreurde het ontbreken van voldoende bouwterrein voor particu lieren; het bouwverbod voor de Zand- voortselaan wilde spreker daarom op heffen. De band tussen Bentveld en Zandvoort wordt dan duidelijk ge demonstreerd, hetgeen ook nuttig is ter bestrijding van mogelijk annexa tiegevaar. Sprekende over de verhoudingen in de raad verklaarde spr., dat de V.V.D. zich in de oppositie gedrongen voelde en die niet zal laten verslappen. De P. v. d. A. is er in geslaagd de prot.- chr. groepen in een doorbraak te be trekken. Spr. pleitte nogmaals voor be noeming van een derde wethouder; de bestaande tegenstellingen kunnen daar door worden overbrugd. De heer Siegers (K.V.P.) roerde de wethoudersbenoeming aan, welke aan leiding was tot de vorming van een op positie, welke echter de belangen der gemeente niet uit het oog zal verlie zen en aan constructieve voorstellen steun zal verlenen. De K.V.P. heeft zich na de verkiezingen gewend tot de heer Kerkman, die toen verklaarde, dat het de bedoeling was dat de P. v. d. A. sa menwerking zou zoeken met de C.H., A.R. en PI. Belang. De K.V.P. is buiten het overleg ge houden. Men had tegen spr. misschien persoonlijk bedenkingen kunnen heb ben, maar de K.V.P. als zodanig heeft men niet gepolst. De fractie moet daar stelling tegen nemen. Spr. heeft naar de drijfveer van de P. v. d. A. gezocht en meent die te moe ten zoeken bij de wethouder der P. v. d. A„ die naar een gemakkelijke figuur heeft gezocht voor de tweede wethou derszetel. De heer v. d. Werff was steeds een conservatieve figuur; bijv. tegenstander van de herbouw van het Zuiderbad, maar is nu blijkbaar door de P. v. d. A. bekeerd. Spr. stelde de vraag of er in Zandvoort van zekere zijde geen dictatuur wordt uitgeoefend. Een derde wethouder zal alleen tot ont spanning aanleiding geven, als die uit de minderheid wordt gekozen. Het ont nemen van de wederopbouw aan de burgemeester acht spr. schadelijk voor de gemeente; is het wel eeerlijk om niettemin op het plichtsgevoel van de burgemeester te speculeren, namelijk dat deze op critieke momenten toch wel zal bijspringen? Spr. kon mededelen dat voor het her stel van de toren der N.H. kerk subsidie van rijk en provincie is toegezegd. De restauratie zal binnenkort aan de or de komen. Spr. distancieerde zich van het gesprokene over de wethoudersbe- De resultaten van de katholieke vereni gingen waren Zaterdagavond wel zeer gunstig. Van Velox wisten het eerste dames- en herenteam te winnen, n.l. tegen OVRA en VCR, waardoor de Velox-dames nog steeds een klein kansje hebben be houden. Leonidas komt steeds dichter bij het kampioenschap derde klasse A. Ook nu werd weer een overwinning behaald over Spaarnestad. Zoals verwacht hebben de da mes van Onze Gezellen een overwinning geboekt, hetgeen thans ten koste ging van HBC III. Hiermede heeft de ploeg van Overtoom toch reeds aardige successen be haald in het eerste competitiejaar. De volledige uitslagen waren: DAMES. Velox 1—OVRA 1 3—0, HVS 3— SSO 1 0—4, VCR 1—die Raeckse 3 2—2, OVRA 2—Santpoort 1 0—4, BGV 2—HVS 2 2—2, HBC 3—Onze Gezellen 1 0—4. HEREN. HVS 2—PSCB 1 2—2, VCR 1— Velox 1 1—3, Spaarnestad 1Leonidas 1 0—4, Stampers 1—die Raeckse 2 13, HVS 4 PWN 2 1—3, Brandweer 2Santpoort 1 13. Op dezelfde avond werd een steden- volleybalwedstrijd gespeeld tussen Haarlem en Den Haag, zowel voor dames als voor heren. De Haarlemse dames gaven goed party en verloren eervol met 32. De heren van Haarlem stelden echter danig teleur en verloren kansloos met 30. Een dames- en herenteam van district VII verloor van het Amsterdamse WH resp. met 12 en 04. Het programma voor heden is: DAMES: GIOS 1—AVC 1, VCK 1—HBC 1. die Raeckse 1PSVH 1, Leonidas 1Rapidi- tas 2, Stampers 1die Raeckse 4, PSVH 2— Ramplaan 1, Velox 3Onze Gezellen 1, Spaarnestad 1Onze Gezellen 2, Gios 2 MHBS 1. HEREN: HVS 3—PSVH 2, HVS 1—PSVH 1, die Raeckse 1—CIOS 1, Velox 2—GIOS 1. VCK 1—CIOS 2, CIOS III—Brandweer 2, BGV 2die Raeckse 4, Rapiditas 3AVC 1, Leonidas 1GIOS 2. De belangrijke eerste-klassewedstrijd HOC HGA (dames) is in een overtuigende zege geëindigd van het kampioensteam HOC. Het Rapiditas-damesteam verloor we derom, thans van PSVH, waardoor deze ploeg op de onderste plaats blijft. Bij de heren won Schoten verdiend van HOC, ter wijl Sportclub Haarlem in de zeer aan trekkelijke wedstrijd tegen IHJ wist te zegevieren. De uitslagen waren: DAMES: HOC 1—HGA 1 26—15. Rapidi tas 1—PSVH 1 15—17, HOC 3—ZBVS 1 6—17, HHC 2—ZBVS 2 13—11, HHC 1—HOC 2 18—22, Schoten 1—HGA 2 29—31 (na verl. 26—26, 28—28), HGA 3—Exercitia 1 10—25. Junioren meisjes: HOC bZBVS 1019. HEREN: HOC 1—Schoten 1 24—37, Rapi ditas 1—Sportclub Haarlem 2 2717, ZBVS 1 —BBC 1 38—15, Rapiditas 2—Schoten 2 23—17, HHC 2—IHJ 3 18—19, Sportclub Haarlem 1—IHJ 1 37—24, Antilopen 2Oos terkwartier 2 26—21. Junioren jongens: AntilopenOosterkwar tier 50—31, noeming en de portefeuilleverdeling, maar herhaalde nog eens, het zeer te betreuren dat aan spr. „wederopbouw" werd ontnomen in dit uiterst belangrij ke tijdperk van de ontwikkeling der gemeente. Spr. kan niet aanvaarden dat „publieke werken" en „wederopbouw" door dezelfde persoon moeten worden behandeld. Om het- zomer-centrum in het w.o.-plan wordt momenteel bij wij ze van spreken gevochten. De animo om in Zandvoort te bouwen is nu erg groot. Om daaraan leiding te geven is typisch een taak voor de burgemeester. Als men spr. „wederopbouw" zou teruggeven, zou dit de samenwerking in het college zeer bevorderen, iets wat zeer nodig is in het belang der gemeente. Dit zal zijn weerslag vin den in de verhouding in de raad. Aangaande het door verschillende raadsleden besproken rapport van de gemeentesecretaris hoopte spr. dat men het hier niet bij het uitspreken van waardering zal laten, maar dat ook als leidraad bij het te voeren beleid zal ne men. Omtrent de annexatie van Bentveld door Bloemendaal is niets bekend, maar als dat gevaar zou bestaan, dan zou dit niet verminderen door het bouwen van woningen aan de Zandvoortselaan. De gemeente heeft 200 ambtenaren in dienst en dat wijst er op dat het be lang van het gemeentebestuur gelijk staat met dat van andere gemeenten van pl.m. 20.000 inwoners. Spr. heeft enkele dagen geleden een informeel ge sprek gehad met vertegenwoordigers van alle raadsfracties; spr.'s contact met de raad is daardoor verstevigd. Deze vergadering, „senioren-convent" ge naamd, zal periodiek worden herhaald. Er is een plan gereed voor een nood zakelijke verbetering van de straatver lichting; dit komt binnenkort aan de orde. Weth. v. d. Werff (C.H.) achtte mede zeggenschapscommissies, waarnaar de heer Porrenga had gevraagd, in Zand voort overbodig. Sprekende over de wethoudersbenoeming, verklaarde hij, dat de in de vorige periode bestaande samenwerking is gecontinueerd. In te genstelling tot de burgemeester meen de spr. dat „wederopbouw" en „publie ke werken" niet te scheiden zijn. Weth. Kerkman (P. v. d. A.) herinnerde er aan dat de heer Siegers reeds in do oude raad had aangekondigd, dat de K.V.P. in de oppositie zou gaan als zij, als op één na sterkste fractie, buiten de wethoudersbenoeming zou worden gela ten. Maar in Alkmaar en Culemborg handelde de K.V.P. evenzo ten opzichte van de P. v, d. A. Spr. herinnert aan de houding van de heer Siegers in het verre verleden bij wethoudersbenoemin gen. In de bespreking met het senio renconvent heeft de burgemeester ernstige critiek op spr. uitgeoefend en spr. aangewezen als de oorzaak, dat er geen samenwerking in het college is; met spr. zou niet samen te werken zijn, omdat hij in het college en in de fractie overheerst en de ruime blik mist om te be oordelen wat in het belang der ge meente nodig is. Was spr. beperkt van blik toen hij weigerde toe te stemmen in een reis naar Blackpool? Worden niet 90% der beslissingen van B. en W. zonder meer schriftelijk afge daan? Spr. besluit met de vraag of de burgemeester niet zelf de oorzaak is van het gebrek aan samenwerking. De voorzitter vond het onjuist dat men in een vertrouwelijke bespreking behandelde zaken overbrengt en in een openbare vergadering ter sprake brengt. Dit is een gebrek aan goede manieren. Hij achtte het schadelijk voor het ge meentebelang en ook schadelijk voor de samenwerking in het college waarin men met zijn drieën streeft naar een redelijke verstandhouding. Spr. heeft vertrouwelijk zijn hart ge lucht voor bepaalde dingen die hem op het hart liggen, men moet als mens toch ook eens met zijn medemensen kunnen praten. Spr. achtte deze gang van za ken onfatsoenlijk en wilde geen repliek geven op de woorden van de heer Kerkman. De heer Tates (WD) had aan de ver trouwelijke bespreking deelgenomen en men heeft over en weer zijn hart ge lucht, ook jegens de burgemeester over diens optreden. Spr. betreurde het feit dat de heer Kerkman deze zaak in de openbaarheid heeft gebracht. Ir van Kuyk (P. v. d. A.) verklaarde namens zijn fractie dat niet weth. Kerkman de man is geweest, die op de wethouders- benoeming beslissende invloed heeft uitgeoefend. Spr. wilde over het inci dent met weth. Kerkman niets zeggen, Hedenavond vindt de plaatselijke der by plaats tussen H. B. C. I en Heem stede 2. De wedstrijd wordt gespeeld in de Jacobaschool aan de Lanckhorst- laan. Aanvang 7 uur des 's avonds, dus niet om 8 uur. De teams komen ais volgt uit: H.B.C. met F. Smit, J. v. d. Dries en J. Leuven, Heemstede met G. Oudt, E. v. Abbevé en H. Hazelhoff. (Niet officiële koersen) 3V2 Ned. 1953 3% Ned. 1953 3(4 pCt. Ned. 1948 314 pCt. Ned. 1950 3-314 Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel.-fac. Inschr. Grtb. '46 3 pCt. Ned. Handel Mij. eert. A.K.U. Van Berkeis Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert. Unilever cert. Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. M. Ned. Scheepv. Unie H.V.A. Deli Mij. Cert. ex-div. Vorig Opening slot 16/12 101% 103 ft 101 IJ 90ft 99% 99(4 99% 100% 168 197% 179 126% 139% 183'2 172(2 224',2 224 231 198% 198 351% 351% 94% 93('2 145% 140% 139 136 135% 115'4 116 96% 96 14/12 15/12 Anaconda Copper 3U 2975 Bethlehem Steel 51% 51% Chrysler Corp. 61 61(4 General Electric 861/2 87* General Motors 58'/2 59(4 Hudson Motors 10% 10% Kennecott. Copper 62% 62 (s Montgomery Ward 55% 55% North. American Co. 22% 22% Radio Corp. 23% 2314 Republic Steel 48% 48(2 Shell. Union Oil 76(4 75=4 Southern Pacific 36% 36% Southern Railway 40% 39% Tidewater 20% 20(4 U. S. Steel 39(5 39% t maar nam nota van de verklaring va j de heer Tates dat deze kan begrijp® dat de heer Kerkman in het °Pen®„. besprak wat in een vertrouwelijk ee* sprek was behandeld. De heer Siegers (K.V.P.) wees er °P dat in 1935 en 1939 de S.D-A.P. spr.s benoeming tot wethouder heeft lijk gemaakt. In 1948 stemde de P. v- A. op spr. bij de voorziening in °e wethouders-vacature van de heer Groos. De afkeer jêgens spr. moet dus in de laatste jaren zijn ontstaan. Weth. Kerkman (P. v. d. A.) kwam ten slotte nog terug op hetgeen de voorzitter jegens spr. had gezegd. De wijze waarop de voorzitter spr. als wet houder heeft trachten te „wippen" acht spr. onfatsoenlijk, onbehoorlijk en on sympathiek. De vertrouwelijkheid der bespreking gold niet voor spreker. De voorzitter besloot de discussie met over het onverkwikkelijke incident met de heer Kerkman te zeggen dat hij dit betreurde. Spr. zal zich allerminst uit het veld laten slaan, want er is één band di® spr. met weth. Kerkman bindt: het be lang der gemeente. Wat spr. betreft, kan men onder deze zaak een streep zet ten. Spr. zal ook de goede eigenschap pen in weth. Kerkman erkennen. Nadat de heer Lindeman (K.V.P.) nog het betoog van de heer Kerkman over de wethoudersbenoeming had bestreden, werden de algemene beschouwingen *e middernacht gesloten. De tentoonstelling „Kerstmis Thuis" welke in „Esplanade" te Zandvoort wordt gehouden is een openbaring van onderne mersgeest, vakkennis en goede smaak van de Zandvoortse middenstand. Aantrekke lijke en interessante stands staan daar rondom keurig gedekte en smaakvol gear rangeerde tafels. De voorzitter van „de Hanze' de heer C. Siegers kon dan ook met een zekere trots op dit resultaat wij zen en Burgemeester van Fenema, cfie de expositie officieel opende sprak een woord van waardering en respect. De bur gemeester meende dat de slagzin „Kerstmis Thuis zeer gelukkig gevonden was want de laatste jaren komt de neiging naar vo ren dit feest buitenshuis te vieren. Spr. meende dat men het Kerstfeest een huise lijk feest moet laten. Hierna bezichtigden de talrijke genodigden de tentoonstelling, welke tot en met Donderdagavond ge opend zal zijn en een bezoek zeker waard is. Het Comité voor Stille Armen te Heemstede heeft sedert de vorige op gave de volgende bijdragen ontvangen: A. V. f 2.50; Douar. D. v. L. f 5; mevr. H. L. J. B.-S. f 2.50; mej. H. L. J. B. f 2.50; P. H. F. v. d. S. f 10; H. v. d. B. f 5; mevr. J. B. f 5; W. A. v. G. f 5: P. M. v. d. G. f 10; wed. E. M. v. d. H. -B. f 2.50; J. R. -d. J. f 10; Coöp. Verg. Melk enz. f 50; mr. M. v. d. N. f 10; R. f 100; mr. G. S. f 5; J. C. V. f 2.50; W. v. d. W. f 10; W. C. W. f 100; A. B. f 5; A, Y. Q. f 2.50; F. f 10; G. E. V. L. B. f 10; J. A. J. v. D.-M. f 10; G. C. A. v. d. H.-S. f 2.50; J. H. f 2; mej. H. J. S. f 5; mej. T. N. f 10; J. H. H. v. B. f 5; B. L.-H. f 1; L. T.-S, f 5; R.-v. G. f 5; J. S. f 5; J. S. f 10; D. L. f 50; dr. F. A. d. G. f 10; mevr P W. a: h. f 100; n. N. f 10; J! fï. O f 5; M. S.-H. f 1. Totaal f 595.50, zodat nu is ontvangen f 1.552.06. Dit bedrag ligt lager dan dat van vo rig jaar. Het comité doet een dringend beroep uw giften spoedig over te maken. De Kerstdagen naderen snel. De penningmeester, de heer A. van Wingerde, zal gaarne uw giften in ont vangst nemen zowel te zijnen huize, Antonis Duycklaan 12, als ten raad- huize. Het gironummer is 153308. (Ongecorrigeerd) De laatste actie van het Adoptie-co mité HeemstedePuttershoek is een bevestiging geworden van het spreek woord „Lest Best", want de snert-actie van Dinsdag heeft een ongekend en mis schien wel ongedacht resultaat opgele verd. De 5000 liter erwtensoep brachten in totaal f 3906,97 op en de Heemsteed se ingezetenen hebben wel recht op een complimentje, omdat zij ook aan deze slotactie zoveel medewerking hebben verleend. Toen tegen 5 uur de actie werd ge sloten, waren de ijverige verkoopsters en verkopers, niet alleen moe, maar ook nat, want het had overdag nogal gere gend. Maar zij waren, ook al was het re sultaat nog niet bekend, ook zeer tevre den, want de voorraad was totaal uit verkocht. Zonder uitzondering hebben allen en niet het minst de Haarlemse studenten zich kranig geweerd en het Adoptie-comité is hen dan ook in het bijzonder dankbaar voor de geweldige hulp die de studenten hebben geboden. Er is dan ook van alle kanten volop tevredenheid en als slot van de actie welke het Adoptoe-comité sinds half Februari heeft ontketend, komt nog de kindermiddag op a.s. Zaterdag. Intussen mag de vraag worden gesteld, of het wel- toelaatbaar is, dat straks het Adoptie-comité zonder slag of stoot zijn werkzaamheden gaat beëindigen. Het zou niet eens zo dwaas zijn, wanneer van de zijde van het Heemsteedse pu bliek op de een of andere manier uiting werd gegeven aan de bewondering voor de wijze waarop dit comité bijna een jaar lang voortdurend met groot succes aanvallen op de beurzen van geheel Heemstede heeft ondernomen en waarvan Puttershoek de zegenrijke gevolgen heeft ondervonden. De Kath. Vrouwenbeweging te Heem stede organiseert op Vrijdag 18 Decem ber in het R.K. Verenigingsgebouw aan de Herenweg een ledenvergadering di® geheel in het teken van Kerstmis zaL staan. Mevrouw N. BeugerHolthuizen zal spreken over „Kerstmis- en Kerst viering in het gezin" en de geestelijk ad viseur Pastoor H. Drost spreekt na de pauze over het onderwerp „In blij**0 verwachting'".* Verder zal mevrouw v- j Velden de avond opluisteren met he zingen van een Marialied. Op Donderdag 17 December a.s. h°l'j' de vereniging „Buurtbelang-Aerdenho Bentveld" een ledenvergadering m - taurant „Boekenroode". De beer IL reS' De heer H. Croockewit uit Amsterdam houdt eenj^ zing over de Nederlandse Antillen, ke hij bezocht heeft, welke geïllustr wordt met een serie kleurenfoto s.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2