Een halve eeuw lang vliegt de mens Twee Amerik. fietsenmakers maakten in 1903 de eerste vluchten KOU. GRIEP...! Zwitsaletten Tussen neus en Terugwerkend Koffiesmokkelaars worden psychotechnisch getest Kerstpost uit Christkindl O S.E.R. treft nadere regeling voor de „schildersclausule" r De uitvinding van de Wrights in het goud Conferentie over voedselsurplus In vijftig jaar van 11 km. per uur tot drie maal de geluidssnelheid Douaniers misleid door Amerikaanse ster op pantserwagens Marine heeft meer munitie dan NATO vraagt Aan beswaren van regering tegemoet gekomen Ook Arnhem wil helicoptervervoer J WOENSDAG 16 DECEMBER 1953 PAGINA 3 Nederlands initiatief: Belgen bij aanrijding in Rotterdam gewond v mmÊËfjèÊÊM Na botsing overleden Katholieke Illustratie Vrijlating van oorlogs misdadiger gevraagd Eerste Kamer gaat niet in op Duits verzoek Ruim tachtigduizend gulden verduisterd Tot één jaar veroordeeld Auto te water, bestuurder verdronken GERUCHTMAKEND PROCES TE AKEN Eerste Kamer Omzetbelasting niet opgegeven Eén maand voor directeur NIEUWE CLANS VOOR OUDE SAGE DE MALVERSATIES TE DEN HELDER Matrosenkoor singt voor Koninklijke Familie Eremitage Carmelieten in Duitsland Door bus aangereden en overleden 9 (Van onze luchtvaartredacteur) Een halve eeuw geleden, 17 December 1903, stond een zestal Ameri kanen op het verlaten strand van een eilandje voor de kust van Noord- Caroline kleumend in een felle Noordenwind rond een vreemdsoortige constructie van hout, spandraden en een paar meter linnen. Het was een gevaarte, dat men jaren later zou aanduiden met de naam „tweedekker". Voorover op de benedenvleugel lag Orville Wright. Naast hem sputterde een 12 pk motortje, dat met behulp van fietskettingen twee schroeven in be weging bracht. Na enkele minuten proefdraaien verbrak Orville de verbin ding met de grond. En toen bewoog de „Kitty Hawk Flyer" zich langzaam vooruit tegen de meer dan veertig kilometer sterke wind in. Wilbur, de oudere broer van Orville, liep naast het toestel mee, een van de vleugel- punten vasthoudend om te voorkomen dat het zou kantelen. Op zijn twee schaatsen schoof het gevaarte twaalf meter over een lange houten rail en toen kwam het los van de grond. Door de krachtige wind en het gebrek aan routine van de vlieger steigerde het toestel in een sterk golvende baan door de lucht, maar het vloog! Twaalf seconden later kwam het zes en dertig meter verder weer aan de grond. De gebroeders Wright, twee fietsenmakers uit het plaatsje Dayton, hadden het probleem opgelost, dat voor verscheidene geleerden niet oplosbaar bleek. WILBUR WRIGLT ORVILLE WRIGHT Advertentie rillerig, lusteloos? Dan heeft de kou U te pakken! Blijf niet rondlopen, houd U warm en neem voor U naar bed gaat anti-pijn tabletten Op uitnodiging van de Verenigde Sta ten zal in 1954 een conferentie worden gehouden van ministers die het pro bleem zullen bestuderen van de over schotten aan voedsel in de wereld. Deze uitnodiging kan worden gezien als een gevolg van het voorstel dat de minister Van landbouw, visserij en voedselvoor ziening in Nederland, de heer S. L. Mansholt heeft gedaan in de onlangs gehouden landbouwconferentie te Rome. De heer Mansholt heeft in Rome voor gesteld een internationale conferentie te houden over de overschotten aan voedsel in de wereld. Dit voorstel zou >n studie worden genomen. Na intensief contact tussen Nederland en de Verenig de Staten hebben de Verenigde Staten besloten ministers van landen, die voed sel in- en uitvoeren, voor een conferen tie uit te nodigen. Op het kruispunt Boergoensestraat en Ratendrechtse Lagedijk te Rotterdam Zijn gisterochtend een vrachtauto en een personenauto met elkaar in .botsing ge komen. In de personenauto, die aan de rechterzijde in elkaar werd gedrukt, zaten de 64-jarige handelaar C. C. E. M. en zijn echtgenote uit Antwerpen. De man moest met een bloedende hoofd wond en de vrouw met een hersenschud ding in het Zuiderziekenhuis worden opgenomen. De mens had voor het eerst gevlo gen. Of, zoals men het in de eerste da gen van de luchtvaart uitdrukte om in verband met luchtballonnen en zweefvliegtuigen ieder misverstand uit te sluiten, de mens had „een vrije, bestuurde en doorgezette vlucht ge maakt in een toestel dat zwaarder dan lucht was en door een motor werd aan gedreven." Vijftig jaar geleden legde de eerste mens met een gemiddelde snelheid van nog geen elf km per uur, door de lucht een afstand af, die ongeveer ge lijk is aan de helft van de vleugelspan wijdte van de huidige luchtreuzen. Thans, een halve eeuw later, is het doorbreken van de geluidsbarrière geen prestatie meer en neemt „de snelste mens", de Amerikaanse invlieger Bill Bridgeman, onder de strikste geheim houding proeven met het nieuwste snufje op luchtvaartgebied, de Douglas X-3, bijgenaamd „de vliegende stiletto", die ontworpen is om driemaal sneller te vliegen dan het geluid! Vier en een half jaar na de eerste succesvolle vlucht van Orville ging zijn broer Wilbur de lucht in voor een vlucht met een pas sagier, de eerste in de geschiedenis van de toen nog zo prille luchtvaart. Het was de eerste schrede op de weg van de burgerluchtvaart, die thans een onmisbare schakel is geworden in het dagelijkse leven. Dat laatste blijkt wel duidelijk uit het feit. dat de drie en zestig bij de internationale organisatie voor de burgerluchtvaart aangesloten maatschappijen aan het eind van deze maand in het afgelopen jaar ongeveer vijftig millioen passagiers zullen heb ben vervoerd. In vliegende vaart heeft de ontwik keling van de luchtvaart zich voltrok ken. Sneller dan de uitvinders van het eerste vliegtuig, Wilbur en Orville Wright, zich gedroomd hadden. In een pessimistische bui tijdens een van de eerste proefnemingen heeft een van hen eens verklaard, dat er „in nog geen dui zend jaar" vliegtuigen zouden zijn. Wilbur, die begin 1912 overleed, heeft de eerste grote stap van de luchtvaart nog beleefd, toen de Fransman Louis Blériot in 1909 als eerste het Kanaal overstak. Orville, die begin Januari 1948 is gestorven, heeft zelfs alle belangrijke gebeurtenissen op luchtvaartgebied nog meegemaakt: De vlucht van de Spaan se markies Juan de la Cierva in een auto-giro over het Kanaal in 1928; het ontstaan van de helicopter, die in 1937 voor het eerst een bruikbare vorm bleek te hebben gekregen,1 toen Hanna Rasch met het product van Heinrich Focke in de Deutschlandhalle te Berlijn demon streerde; de eerste vlucht van een Glos- ter-vliegtuig met een straalmotor van Sir Frank Whittle, in Engeland in Mei 1941; en tenslotte in October 1947, de eerste vlucht sneller dan het geluid door zijn landgenoot Chuck Yeager in een Bell X-l. Vier jaar voor zijn dood heeft Orville voor het laatst gevlogen, dat was op 26 April 1944, in de cockpit van een moderne Constellation. In twee wereld oorlogen had hij zijn geesteskind zich toen zien ontwikkelen tot een vernie tigend wapen. Hij heeft echter ook ge zien hoe de burgerluchtvaart de lucht macht op de voet volgde, de aarde kleiner maakte en de volkeren dichter tot elkaar bracht. En hij heeft ervaren, dat iedere nieuwe ontwikkeling even als de eerste uitvinding, die hij en zijn broer hadden gedaan ontvangen werd met ongeloof, argwaan en hard nekkige tegenwerking. De (v)liegende broers Want de gebroeders Wright hebben heel wat tegenkanting moeten overwin nen, alvorens de wereld in hun uitvin ding geloofde en het vliegtuig accep teerde. Twee weken na hun eerste vlucht ver scheen er op de frontpagina van de „Virginian Pilot" een opgesmukt relaas, dat het probleem van de luchtvaart „zonder gebruikmaking van een ballon" was opgelost. Hoewel het verhaal hier en daar overdreven was, bevatte het toch een kern van waarheid. De „Vir ginian Pilot" stuurde een uittreksel naar een en twintig andere bladen. Op zeventien redacties ging de „onzin" zonder meer in de prullenmand en slechts twee maakten er in het kort gewag van. De wereld hechtte geen geloof of geen belang aan de eerste vluchten, waarvan de langste immers „slechts" 59 seconden had geduurd, waarin „maar" een afstand van 260 meter was afgelegd. De mens begreep het essen tiële verschil niet tussen deze vluchten en de tochten, die in die dagen met luchtballonnen werden gemaakt en die soms al een half uur duurden. En om dat de in hun omgang weinig vlotte broers de kunst niet verstonden aan hun ontdekking de nodige ruchtbaarheid te geven, duurde het jaren alvorens zij De eerste gedenkwaardige vlucht van Orville Wright in het door de gebroeders gebouwde zliegtuigje, op 1/ De cember 1903. (Van onze correspondent) Dinsdagmiddag heeft op de Grintweg te Winschoten een verkeersongeluk de 38-ja- rige bromfietsberij der de heer H. van der D. uit Blij ham het leven gekost. Bij het Passeren van een wielrijder kwam hij met ®®ze in botsing en sloeg tegen de grond. Enkele ogenblikken later overleed het slachtoffer, vermoedelijk tengevolge van een 'chedelbasisfractuur. HÜ was gehuwd en vader van twee kinderen. De gemeentepoli tie heeft de zaak in onderzoek. Het nummer van djeze week bevat Pen met mooie foto's verluchte repor tage van het nieuwe Haagse stadhuis, op ®en na het grootste gebouw van Neder- |and. De reizende redacteur, de heer *1: Hofwijk, vertelt nader over Christ- enurch, „de meest Britse staöl van het zuidelijk halfrond", en (bij hun foto's) an enige daar werkende Nederlanders, twee pagina's zijn gevuld met een cor- ssponöentie uit Rome over de plech- g ®eopening van het Mariajaar, met een antaj fraaie opnamen van de Paus. De ®12Igers van de jeep-expres hebben weken in Alexandrië vertoefd en bev u .^un indrukken van de stad en j, polking, welke laatste, afgezien van Vr?r anti-Engelse gezindheid, zich heel bet ?n dikwÜls zeer hulpvaardig tap°° ü"r is verder een boeiende repor- een SVer het Paradijselijke Kasjmir, dat tll, dron ,van permanente spanning is haal i.a en Pakistan,. Van het ver- Evp dYer de beklimming van de Mount Een,,wc wordt de voorlaatste aflevering Ja eerd: „Op weg naar de top". andei-e°^aar betoogt, dat er naast de ten -D r°pden geen plaats meer is voor n Ronde van Europa. Vreemd geval Jerry Travers hij woont in Blue Point in de staat New York wou dat ze maar weg ging, maar ze gaat niet. „Ze" is een juffrouw, die hem nu al een paar dagen van het scherm van zijn televisietoestel aanstaart. Ze is na een uitzending op het scherm blijven hangen en de volgende dag,_ nadat het toestel uren niet' aan had gestaan, was ze er nog. Jerry heeft er een des kundige bijgehaald en die heeft gezegd, dat er ver moedelijk een construc tiefout in het toestel zit en dat die juffrouw uit een vorig program, daardoor op het scherm is afgedrukt. „Misschien moet het toe stel helemaal eens grondig worden nagekeken", zei de expert. Het toestel niet alleen, menen wij. Kok Het zal toch nog een vrolijk Kerstfeest worden in de provinciale gevange nis van Oklahoma City, want George, de kok, is terug. George is de populairste gevangeniskok in deze streken en als de feestda gen naderen en hij neiging heeft wat veel aan bacchus te offeren, wedijveren de gemeentelijke en de pro vinciale politie om hem het eerst te arresteren. Men zegt, dat de stem ming bij de gevangenen met honderd procent ver betert als ze weten, dat hij er is om een kalkoen maaltijd klaar te maken. George is wat trots op zijn populariteit. Daarom is hij helemaal vrijwillig naar het politiebureau gegaan met voldoende in zijn kraag om wegens dronken schap te worden vastge houden. Hij deelde plech tig mede: „Ik kom mezelf aangeven." Toen men hem vertelde, dat hij op zijn minst 30 da gen zou krijgen, maakte hij een vlugge berekening en zei: „Dat is lang genoeg om een goed Kerstdiner voor de jongens klaar te maken. Ik zou misschien ook nog gauw wat voor Nieuwjaar in elkaar kun nen zetten." Lollies en tandartsen Uit Paterson, New Yer- sey, wordt gemeld, dat het provinciaal genootschap van tandheelkundigen de tandartsen van New Yer- sey heeft verzocht, op te houden jeugdige patiëntjes met lollies „om te kopen." „De kinderen gaan dan misschien wel niet huilen, maar het is beslist slecht voor hun tanden," aldus het genootschap in een re solutie. Alsof de tandart sen dit niet wisten. Pechvogel De heer Mario de Pietro uit Portland raakte van de regen in de drop, toen hij bij de politie aangifte deed, dat zijn auto was gestolen. De politie had gelukkig zijn wagen en dat leek o.k., maar zij had óók 30 bonnetjes voor hem we gens parkeerovertredin- gen, benevens een dag vaarding, omdat hij de auto niet had laten in schrijven. de eer kregen, die hun toekwam. Een journalist, die de betekenis van de vluch ten eveneens onderschatte, betitelde de vliegende broers eens sarcastisch als de liegende broers". En die uitlating was tekenend voor de houding, die men toen in het algemeen innam. De onwil duurde jaren lang. De Ame rikaanse regering toonde eerst belang stelling voor het eerste toestel toen het in Europa succes had. En pas in 1942 verklaarde het „Smithsonian Institu tion", een Amerikaanse stichting, die historische stukken uit de geschiedenis van de luchtvaart verzamelt, zich be reid te erkennen, dat het vliegtuig van de Wrights het eerste was, waar mee de mens werkelijk had gevlogen. De moderne luchtreuzen, die toen het luchtruim doorkliefden, waren er de stille getuigen van. Zij werden en wor den nog steeds geleid door het principe van de normale drie-dimensionale be sturing, een principe, dat vijftig jaar geleden door de gebroeders Wright is uitgevonden. Aardige gedachte van de regering om leerplichtige jeugd, voor wat de eerste acht leerjaren betreft, te ontlasten van de betaalplicht. Zij moest er alleen nog een wetje bijdoen, waardoor het allemaal van terugwerkende kracht werd. Dat zou het aanschijn der aarde' ver nieuwen. Niemand zou zich meer be ledigd voelen, wanneer hem werd toe gevoegd; „Je kunt beter je schoolgeld terug halen". Integendeel, elkeen zou verheugd uitroepen: „Ik mag mijn schoolgeld terug halen". Jammer, dat regeren altijd vooruit- en nooit achter uitzien is. Bij de Eerste Kamer is een verzoek schrift binnengekomen van vier voorzitters van enige kleine politieke groeperingen in Duitsland. In cfit verzoekschrift wordt ge vraagd te bevorderen dat de Duitser E. S., die door de Nederlandse rechter op grond van oorlogsmisdrijven tot twintig jaren ge vangenisstraf is veroordeeld, in vrijheid wordt gesteld ter gelegenheid van het a.s. Kerstfeest.. Nadat de voorzitter van de Commissie voor de verzoekschriften had medegedeeld van oordeel te zijn dat het niet op de weg van de Kamer ligt op dit verzoek in te gaan, ging de Eerste Kamer over tot de orde van de dag. De Utrechtse rechtbank deed gisteren uit spraak in de zaak tegen de 44-jarige han delsagent P. van E. te Utrecht, aan wie verduistering van f 84.000.was ten laste gelegd ten nadele van een Rotterdamse meelfabriek. Hij werd veroordeeld tot één jaar met aftrek; geëist was één jaar en zes maanden met aftrek. Verd. had bij de firma een betrekking gehad, welke hem boven zijn macht ging. Hij verloor het overzicht van zijri admi nistratie, hetgeen nog werd bevorderd door gebrek aan controle. Ondanks de grote om zet' was de winstmarge zo gering dat de agent zijn onkosten er niet mee kon dek ken en het geld van de zaak te eigen bate ging aanwenden. Binnen drie jaar tijd ontstond er aldus een tekort van 84 mille. Gisteravond is de 43-jarige J. van der P. uit Zoeterwoude met een bestelauto te water gereden en verdronken. De heer P. reed over de Leimuiderdijk in de rich ting Aalsmeer en is, vermoedelijk tenge volge van de mist, ter hoogte van de Lei- muiderbrug (gemeente Haarlemmermeer), in de ringvaart gereden. Het slachtoffer was gehuwd en vader van tien kinderen. De vroegere secretaris van de WAFD-partij in Egypte, Foead Serageddin, die van 1950 tot 1952 minister van Binnenlandse Zaken en Financiën is geweest, staat terecht voor het Revolutionnaire Tribunaal te Cairo. Er zijn negen be schuldigingen tegen hem uitgebracht betreffende misbruik van macht en cor ruptie. Advertentie (Van onze correspondent) Voor het Schwurgericht te Aken wordt thans een proces gevoerd, dat een zeer duidelijk beeld geeft van de activiteit van grote smokkelaars rond het Drielandenpunt ten Zuiden van Vaals, van hun gewetenloze brutaliteit en van de grote omvang van de koffiesmokkel. Het is voor de eerste maal in de geschiedenis, dat smokkelaars in Aken terecht staan, beschuldigd van poging tot moord, omdat zij bij een achtervolging door de Duitse douane zgn. „kraaienpootjes" en van scherpe punten voorziene kettingen over de weg strooiden, waardoor de banden van een achtervolgend motorrijwiel van de douane sprongen en de douaniers met motor tegen een muur botsten, waar door zij ernstig werden gewond. hebben meegeholpen de pantserauto uit de greppel te trekken en kregen als be loning een zak koffie. Tijdens het proces voor het Akense Schwurgericht, dat Maandag begon en dat vermoedelijk tot Vrijdag zal duren, hebben de 4 terecht staande smokke laars zeer opzienbarende bekentenissen gedaan. Deze bende opereerde niet alleen met zware Amerikaanse perso nenwagens, maar ook met twee pantser wagens, gestolen uit een Belgische kazerne te Aken, welke de smokkelaars voor rond 3500 D.M. gekocht hadden. Deze pantserwagens werden 's nachts naar België gereden, alwaar ze nog meer geperfectionneerd werden en voorzien van de ster van het Ameri kaanse leger. Bij een eerste tocht wer den met een pantserwagen 2500 kilo koffie overgebracht. Bij een tweede rit bleef de pantser auto dicht in de buurt van Vaals steken in een greppel. De smokke laars kregen de wagen er niet meer uit. Toen in het duister Belgische douaniers opdoken, vertelden de smokkelaars hun, dat zij Amerikaanse soldaten waren en deelnamen aan een manoeuvre. De douaniers gingen heen. Om zich in de koude winter nacht te warmen (het was rond Nieuwjaar 1953) werd een vuurtje ge stookt van.... koffiebonen! Andere voorbijtrekkende smokkelaars Op het verzoek om inlichtingen van de heer Wendelaar (VVD) antivoordde de staatssecretaris van Marine gisteren bij de behandeling van het wetsont werp tot wijziging van de begroting van Marine over 1952 in de Eerste Ka mer, dat Nederland in den beginne wat de munitie betreft al meer gedaan had dan de NATO-standaard vroeg. Bij de munitievoorraden overtreffen wij de N AT O-standaard op het moment verre. In de electronische sector hebben wij een achterstand als gevolg van stagna tie in de aflevering. De eindaflevering van de electroni sche apparatuur zal echter in elk ge val liggen binnen de streefdatum in het NATO-verband (1956). De Eerste Kamer nam z.h.s. een aan tal wetsontwerpen van eenvoudige aard aan, tot wijziging \an de volgende be grotingen 195/: Oorlog, Marine, Ver keer en Waterstaat, het Zuiaerzeefonds, P.B.O., Landbouwegalisatiefonds, Over zeese Rijksdelen, Binnenlandse Zaken, Financiën. Voorts een wetsontwerp tot wijziging van de Wet van 20 Decem ber 1951 houdende aanwijzing van de middelen tot dekking van de uitgaven begrepen in de Rijksoegroting 1952. Bij de eerste twee wetsontwerpen en bij het wetsontwerp Overzeese Rijksde len werden de heren Geugjes en Bran denburg (beiden C.P.N.) geacht tegen te hebben gestemd. Ook ging de Kamer accoord met een wetsontwerp tot overbrenging van het bij het Rijk in beheer en onderhoud zijnde zijkanaal A van het Noordzee kanaal naar de gemeente Beverwijk. Het wetsontwerp tot wijziging van de bepalingen omtrent het ontslag bij ar beidsovereenkomsten werd z.h.s. aange komen, onder aantekening dat de heer Brandenburg (C.P.N.) wordt geacht te hebben tegengestemd Hierna behandelde de Kamer nog het wetsontwerp tot wijziging en aan vulling van het tarief van invoerrechten in verband met de oprichting van de Europese gemeenschap voor kolen en staal. Dé instelling van de gemeen schappelijke markt voor staal op 1 Mei 1953 bracht n.l. de noodzakelijkheid mede, het tarief van invoerrechten, het welk deel uitmaakt van de Nederlands- Belgisch-Luxemburgse douane-overeen komst gedeeltlijk te wijzigen en aan te vullen. De heer Brandenburg (C.P N.) zei uit principiële overwegingen de goedkeuring van zijn fractie aan het wetsontwerp te zullen onthouden. Z.h.s. werd hierna het ontwerp aangenomen, onder aantekening dat de C.P.N.-fractie tegen was. De zestigjarige directeur H. B. A. B. uit Wassenaar is door de Rotterdamse rechtbank veroordeeld tot een geldboete van f 1000.— subsidiair één maand hechtenis. Hij zou aan de belastingen omzetbelasting hebben verzwegen. De Officier van Justitie had tegen hem een voorwaardelijke gevangenisstraf geëist van vier weken, alsmede een geldboete van f 5.000.subsidiair een maand hechtenis. gehucht ontstaan, dat de bijna vanzelfsprekende naam draagt van Christ kindl. Bijzonder belang rijk is deze vlekke niet, maar toch is het een goe de greep geweest van de Oostenrijkse posterijen om juist daar een postkantoor in te richten. In slechts enkele jaren tijds heeft dit p het eind van de zeventiende eeuw woonde in het dorp je Steyr in Opper-Oosten- rijk een man, die in he vige mate aan epilepsie leed. Nonnen gaven hem een beeld van het Kerst kindje ten geschenke en daarmee liep hij het bos in, holde de stam van een dode spar uit en plaatste daar het beeld in. Elke Zondag maakte hij zijn pelgrimage naar het beeld in het bos en telkens smeekte hij om genezing. Plotseling was hij gezond. Deze wonderbaarlijke ge nezing deed snel van zich spreken en hele drommen postkantoor bekendheid zieken en gebrekkigen verworven over de gehele kwamen naar het Chris- wereld als het uitverkoren tusplastiekje bij Steyr tussenstation voor Kerst- Oostenrijk om beterschap af te sme- postdirecteur Czermak maakt er een erezaak van, dat al deze brieven wor den bekeken en zo moge lijk beantwoord. Zijn vrouw Christl houdt zich speciaal bezig met de brieven van kinderen. Als de ouders van die kinde ren ervoor hebben gezorgd, dat er antwoordporto is ingesloten, kunnen zij er zeker van zijn, dat hun zoontjes of dochtertjes minstens een prachtige prentbriefkaart terug krij gen. Ook grote mensen schrijven naar Christkindl Twee Engelse dames vroe gen om Duitse correspon dentievrienden. Die wer den gevonden. Twee in woonsters van Opper- ken. Naar het schijnt, heeft het wonder der ge nezing zich ook nog bij enkele anderen voorge- wilden via post. Alleen in het vorige Christkindl in contact jaar werden al 130.000 komen met twee aardige Kerstbrieven verzonden jongens. „Ook dat lukte", via Christkindl en 36.000 grijnsde Czermak, „maar daarvan kwamen of gin- het viel niet mee." Spe- daan en dat was aanlei- gen naar het buitenland, ciaal uit Engeland en ding voor de abt van het De grote attractie is dan, Amerika komen jaarlijks Benedictijnerklooster dat de geadresseerde een duizenden brieven binnen Garsten om rond de dode brief krijgt, die het post- en er bestaat wel geen twijfel aan, of ook dit jaar zullen vele romantische zielen in de gehele wereld hun Kerstpost, zelfs al is die bestemd voor- hun naaste buurman, weer ver sturen via Christkindl. spar een prachtige Bede- stempel draagt van vaartskerk te bouwen. Die „Christkindl": een Chris staat er nu nog, op het al- tuskind taar is de boomstam te armen, zien, waarin het Christus- duizend met uitgebreide Omstreeks tien- brieven werden kind is geplaatst, en vorig jaar tot „Christ- rondom de kerk is een kindl" zélf gericht en (Van onze Haagse redacteur) Reeds enige tijd is bij de opbouw van de PBO hangende het probleem van de zgn. schildersclausule. In enkele adviezen tot instelling van bedrijf schappen heeft de Sociaal Economische Raad namelijk voor deze schappen de verordenende bevoegdheid inzake lonen en andere arbeidsvoorwaarden voorlo pig opgeschort. Bedoelde bevoegdhe den zouden eerst een aanvang nemen nadat de organisaties van werkgevers en werknemers een verzoek hiertoe tot het bestuur van het bedrijfschap heb ben gericht.. Deze kwestie deed zich het eerst voor bij het bedrijfschap voor de schilders, zodat men sindsdien van de schilders clausule spreekt. Uit een thans door het SER gepubli ceerd ontwerp-advies blijkt, dat de re gering meent deze bepaling niet onge wijzigd te kunnen overnemen. In feite wordt deze kwestie gedelegeerd aan de op sociaal terrein werkzame vrije or ganisaties, hetgeen men in strijd met het gehele systeem van de wet op de P.B.O. acht. In zijn nieuwe ontwerp-advies heeft de Raad zich accoord verklaard met de suggestie van de regering om de clausule te vervangen door de bepa ling, dat de verordenende bevoegdheid ten aanzien van de genoemde onder werpen een aanvang zal nemen na een daartoe strekkend besluit van de SER, doch uiterlijk vier jaren na in werking treding van het instellingsbesluit. Overleg terzake is reeds gepleegd met het schildersbedrijf, het steenhouwers- bedrijf en de detailhandel in sterk alcoholische dranken en wijnen, waar men tot overeenstemming is gekomen over de nieuwe clausule. Met enkele andere bedrijfstakken, waar deze kwes tie ook speelt, zal nog overleg worden gepleegd. De kwestie zal op 15 Januari a.s. in een vergadering van de SER aan de orde komen. i De vier smokkelaars, die thans in Aken terecht staan en waarvan er drie van poging tot moord worden beschul digd, hebben o.m. verklaard, dat de leider van deze grote smokkel zekere T. was, een Belg uit Welkenrath, die een compleet wagenpark van smokkel auto's bezat, die de koffie inkocht en die dc kraaienpootjes naar eigen ont werp bij een firma in Eupen liet ver vaardigen. Het „personeel", dat hjj in dienst nam, werd door een psychotech- nicus getest en ontving een zeer zware opleiding. Per tocht verdiende de bemanning van de smokkelauto's dan ook 500 tot zelfs 1800 D.M. toe! De in Aken terecht staande smokkelaars worden er van be schuldigd in nog geen half jaar tijd minstens 30 ton koffie op deze wijze naar Duitsland te hebben gesmokkeld. De koffie werd afgeleverd bij „Oma" in Keulen, een vrouw, die binnenkort eveneens zal terecht staan, tezamen met andere medeplichtigen en afnemersi (Van onze correspondent) Naar burg. Matser de Arnhemse raad heeft medegedeeld, hebben B. en W. contact gezocht met de helicopterdienst, die de verbinding met Rotterdam on derhoudt. B. en W. zullen alles in het werk stellen, om ook Arnhem in deze dienst opgenomen te krijgen. Natuurlijk zal er ook worden uitgezien naar ge schikte stations in het centrum der stad. Het Amsterdams Gerechtshof heeft gis teren de zaak tegen de 41-jarige mevr. A. B.B. uit Den Helder, die veertien dagen geleden in hoger beroep terecht stond wegens medeplichtigheid aan het aannemen van steekpenningen door haar man. voor een nader onderzoek naar de rechter-commissaris verwezen. Zoals wij reeds meldden vormt de zaak tegen deze vrouw een afzonderlijke episode uit de omvangrijke malversaties bij de Marine werf te Den Helder. De rechtbank te Alkmaar had haar tot zes maanden ge vangenisstraf veroordeeld. Het Hof over woog, dat in deze malversatie-affaire nog een onderzoek tegen de chef van haar man gaande is en dat het derhalve ge wenst is tegen de vrouw nog geen uit spraak te doen. (Van onze Haagse redactie) „Het Matrozenkoor" o.l.v. Theo van El feren zal 23 December medewerking ver lenen aan de Kerstfeestviering van de Ko ninklijke Familie en het Hofpersoneel in de Koninklijke Stallen te Den Haag. (Van onze correspondent) Met ingang van Augustus 1954 zal een eremitage van de paters Carmelieten in Wolfnitz bij Klagenfurt Duitslandwor den gevestigd. Deze eremitage zou bedoeld zijn voor de gehele orde. Tot prior van het klooster is benoemd pater Philippus van Duijnhoven, thans prior van het klooster te Nijmegen. Pater van Duijnhoven zal 3 Januari naar Rome vertrekken om de no dige voorbereidingen te treffen. Per 1 Janu ari is tot vicarius-prior te Nijmegen be noemd pater Franciscus Wilens, tot nu toe pastoor der St. Augustinusparochie en sub-prior van het klooster aan de Dodden- daal te Nijmegen. De Carmelieten kenden reeds in vroeger eeuwen de eremitages. Spanje, Italië, Frank rijk en België kenden er in de 17e eeuw zelfs verschillende. Met het teruglopen van het aantal leden der orde, verdwenen ook de eremitages. De bedoeling van zo'n ere mitage is de leden der orde voor enige tijd het oorspronkelijke Carmelitaanse leven te laten leiden, zoals destijds op de berg Car- mel gebruikelijk was. Op basis van vrij willigheid en tijdelijkheid kunnen de Car melieten in de nieuwe eremitage jaren van activiteit in zielzorg en onderwijs afwis selen met een periode van comtemplatief leven geheel volgens de eigen Carmelitaanse comtemplativiteit. In het ziekenhuis Bergweg te Rotterdam is gistermiddag overleden de 56-jarige G. G. uit Rotterdam, die eerder op de dag op het Marconiplein werd aangereden door een autobus, toen hij daar met zijn fieta reed.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3