Landelijk instituut voor het toneel wordt opgericht Trainingscentra in zes plaatsen van ons land t WEjlpp <Kou$e<4 Afwijking staalprijzen aan nauwere banden gelegd (JBoek „CO LOM BE" '™S°l- INBOEDELVEILING KANTOORBEDIENDE (VRL.) Aanvoer Perzische olie in studie Suez-rebellie van 36 Britse Tories Britse staking nog niet zeker Onderzoek van mogelijkheden om het schouwburgbezoek te stimuleren Blad Hollywood onthield hem het geluk ROSA SPIER WOENSDAG 16 DECEMBER 1953 PAGINA 4 Raadgevende commissie E.G.K.S. Teheran benoemt zaak gelastigde in Londen BIDAULT STELT ZICH CANDIDAAT Voor het Franse presidentschap Dr. Pos naar Suriname vertrokken „Nederlands Fabrikaat" op nieuwe basis Prof. Zernike terug naar Nederland Overval op Amerikaans journalist opgelost Dronken militair in een kuil gezet Negen maanden voor luitenant üg Naar verbetering voetbalspelpeil Technische Commissie zoekt bredere basis Ouwerkerk weer bereikbaar Motie-Bommer verworpen Radioprogramma zoekt contact met emigranten Handgranaat naar fietsende meisjes geworpen Drie maanden voor vaandrig G. J. J. VEENING KERSTDAGEN Hammetjes vanaf 1 pond 3.50 Lachschinken Blikjes Truffels 3.50 Plumpudding v.a. 3.50 Eng.- en Holl. Cakes Zwitserse Ankerhorloges Herman Mulder KERST-MATINEE HARP JEUGDKOOR „INTER NOS" DE STEMPEL voor BETERE boeken NEDERLANDSCHE HANDELMAATSCHAPPIJ, N.V. AGENTSCHAP HAARLEM Het kantoor Grote Houtstraat 1 is VERPLAATST naar SPAARNE 56 STADSSCHOUWBURG VEILINGGEBOUW DE ZWAAN Dinsdag 22 December '53 Fotoeopieën beter, sneller en goedkoper U KUNT EEN COMFORTABEL LANDHUIS WINNEN Haast U Haast U FEESTSTEMMING MET EEN NIEUW KLEDINGSTUK GEN. CRONJéSTRAAT 139 Happy ending voor Cameraman De raadgevende commissie van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap heeft het voorstel van het hoge gezags orgaan de staalproducenten toe te staan van de door hen gepubliceerde prijs lijsten af te wijken binnen een marge van 5 pet. verworpen. De meerderheid van de commissie is van mening, dat de marge beperkt moet blijven tot 2 pet. der gepubliceerde prij zen. Bedraagt de verandering meer dan 2 pet., dan zullen, aldus het voorstel der commissie, de staalproducenten hun prijslijsten officieel moeten corrigeren. In dit verband verzocht de commissie het hoge gezagsorgaan om nauwer toe te zien op de naleving van de regeling ter vaststelling van de staalprijzen. Het voorstel van de commissie om een marge van 2 pet. toe te staan heeft ten doel de ondernemers de mogelijkheid te verschaffen zonder moeilijkheden kleine prijsschommelingen onmiddellijk op te vangen. Voorts heeft de commissie zich bera den over de maximumprijsregeling voor schroot. Deze zal gehandhaafd moeten worden, op korte termijn dient echter het bestaande maximum met 3 a 5 pet. verlaagd te worden. De raadgevende commissie heeft het hoge gezagsorgaan verder de aanbeve ling gedaan van de Franse regering opheffing van de prijsbindingen in de ijzerverwerkende industrie te eisen. Voor de eerste keer heeft thans een der drie groepen, vertegenwoordigd in de Gemeenschap, een eis gesteld aan het hoge gezagsorgaan. Als woordvoerder der werknemers heeft n.l. de Belgische vakverenigingsieider Renard prijsverla ging en stabilisatie der prijzen in de kolen- en staalindustrie geëist op een zo Vertegenwoordigers van de voornaam ste internationale oliemaatschappijen zijn gisteren in Londen besprekingen be gonnen over de problemen, welke zich zullen voordoen, wanneer de Perzische olie weer op de traditionele afzetgebie den in Het Oosten zal worden aangebo den. De besprekingen zijn slechts van voor lopige aard en een woordvoerder van een der maatschappijen heeft verklaard, dat de bijeenkomst niet inhoudt, dat men verwacht, dat Perzische olie in de naaste toekomst weer zal worden uitge voerd. Een regeringszegsman in Teheran heeft bekend gemaakt, dat Khosro al Ghasemloe benoemd zal worden tot Iraans zaakgelastigde in Groot-Brittan- nië. Perzië heeft intussen een nieuwe zaakgelastigde te Londen benoemd, de beroepsdiplomaat, Afsjar, die geduren de de afgelopen vijf jaren aan het hoofd gestaan heeft van de Britse en Ameri kaanse afdelingen van het Perzische ministerie van Buitenlandse Zaken. Hij zal aan het einde van deze week met twee assistenten naar Londen vertrek ken. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Georges Bidault, heeft thans of ficieel doen weten, dat hij zich candi- daat stelt voor het Franse president schap. In een verklaring, die kort na middernacht werd uitgegeven, deelde Bidault mee, dat hij zich niet langer kon verzetten tegen de wens van zijn aan hangers. „Het is niet mijn taak er aan te her inneren, welke idealen ik gedurende mijn leven heb verdedigd," aldus de verklaring. „Ik ben niet van plan. de principes waarvoor ik gevochten heb prijs te geven. De bevordering van de eenheid, de grootheid van het land, een onpartijdige instelling en een evenwich tig oordeel zijn de eisen, die altijd, en bijzonder in deze moeilijke tijden, aan een staatshoofd moeten worden gesteld Zonder achterbaksheid of intriges zal het Congres beslissen of het mij be kwaam acht aan deze voorwaarden te voldoen." laag mogelijk niveau. Het doel van de prijspolitiek moet zijn de algemene ver hoging van de levensstandaard van de bevolking in de landen der E.K.S.G. De vakverenigingen hebben daarom, aldus de heer Renard, aan het hoge gezagsor gaan verzocht een onderzoek in te stel len of dit doel inderdaad door de pro ducenten bij hun prijspolitiek wordt nagestreefd. Een groep van 36 conservatieve leden van het Britse Lagerhuis heeft gister avond een motie ingediend, waarin het afbreken der Brits-Egyptische bespre kingen over de Britse bases in de Sucz- kanaalzone en het intrekken van alle reeds door Groot-Brittannië gedane toe zeggingen wordt geëist. Morgen wordt in het Lagerhuis over de Britse buitenlandse politiek gedebat teerd. Het indienen der motie werd be kend gemaakt kort nadat de regering had geweigerd het Lagerhuis te verzekeren, dat het in de gelegenheid zou worden gesteld de voorwaarden ener eventuele overeenkomst met Egypte over de toe komst der Britse Suez-kanaalbases te bespreken vóór de ondertekening van een verdrag. De 36 „rebellen" hebben met het in dienen van de motie gewacht tot na de terugkeer van Sir Winston Churchill van de Bermuda-conferentie De premier werd tevoren van de inhoud er van op de hoogte gesteld. De voorzitter van de Britse Nationale ünie van Spoorwegarbeiders, Jim Camp bell, heeft na afloop van een bespreking met de minister van Arbeid, Sir Wal ter Monckton, en leden van de commis sie van transport, verklaard, dat de mi nister een basis gevonden meent te heb ben, waarop de besprekingen tussen de commissie en de vakorganisaties kun nen worden hervat. Het Britse Lager huis had de minister eerder op de avond al toegejuicht, toen hij nieuwe bespre kingen met de transportcommissie en de vakbondsleiders aankondigde. Intussen is de Nationale Unie er in geslaagd om 29 kleine vakverenigingen over te halen Zondag te middernacht eveneens in staking te gaan, als het overleg op niets zou uitlopen. De vertegenwoordiger van Suriname m Nederland, dr. R. Pos, is per vlieg tuig naar Suriname vertrokken. De heer Pos zal te Paramaribo met de Landsregering overleg plegen over de bijeenkomst der Kleine Commissie, die te Willemstad zal worden gehouden, ter voorbereiding van de voortzetting der Ronde-Tafelconferentie met de West- Indische Rijksdelen. (Van onze Haagse redacteur) In een algemene ledenvergadering van de Vereniging Nederlands Fa brikaat, welke vandaag te Den Haag is gehouden, is de opzet van de?e or ganisatie gewijzigd. Sedert 1950 was het doel de bevordering van de industriële ontwikkeling in Nederland. Thans is hiervoor de formulering gekozen: de bevordering van het gebruik van Ne derlandse producten. De nu gekozen doelstelling heeft ten doel te voorzien in wat ons land vandaag aan de dag vooral behoeft. Industrialisatie heeft als noodzakelijk complement een ruime afzet. Voorts is besloten, dat in het hoofd bestuur ook vertegenwoordigd moeten zijn o.m. de middenstand, de werkne mers en de vrouwen. Veregenwoord- digers van deze groepen hebben reeds zitting, maar de stilaan gegroeide ge woonte wordt nu gemaakt tot een sta tutaire verplichting. Prof. F. Zernike, winnaar van de No belprijs voor natuurkunde 1953, is gis teravond met zijn familieleden uit Stockholm naar Nederland vertrokken. Maandag heeft prof. Zernike ver scheidene wetenschappelijke instellin gen in Stockholm bezocht, o.m. het metallurgische instituut van de techni sche hogeschool, waar hij ontvangen werd door prof. G. Gorelius, en het op tische laboratorium waar hij de phase contrast-optiek besprak met prof. E. In- gelstam. Donderdag werd, zoals gemeld, de 37- jarige journalist R. B. S. uit Pittsfield aan de Admiraal de Ruyterweg te Rotter dam neergeslagen en van 130.— beroofd Hij moest toen in het St. Franciscusgast- huis worden opgenomen, waaruit hij Maan dag kon worden ontslagen. De politie te Rotterdam heeft na onderzoek aangehou den de 23-jarige G. de R., de 22-jarige M. W. B. en de 24-jarige A. W. M., allen zeelui te Rotterdam, en de 25-jarige opper man F. E. van W. uit Schiedam. Het hoofd van het militair gerechts hof heeft de 28-jarige le luitenant M. C. v. d. A. uit Helmond, tot een gevan genisstraf van negen maanden veroor deeld, met aftrek van het voorarrest vanaf 19 October 1953. De Krijgsraad te velde had bewezen geacht, dat v. d. A. aan twee soldaten in Korea opdracht had gegeven een dronken militair in telefoondraad te wikkelen, daarna in een kuil te plaatsen en die kuil gedeel telijk dicht te gooien. Deswege ver oordeelde de Krijgsraad te velde hem tot negen maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en tot ontslag uit de militaire dienst zonder ontzetting. V. d. A. had tegen dit vonnis van de Krijgsraad beroep aangetekend. f In de receptiehal van Van Doorne's Automobielfabriek te Eindhoven is thans gereed gekomen de wandschildering, die bij het 25-jarig bestaan van het bedrijf door het per soneel werd aangeboden aan de directie. Deze wandschil dering, voor zover bekend de grootste in Nederland, is vervaardigd door de Brabantse schilder Luc van Hoek. De cfmetingen bedragen 11 bij 28 meter. Op de wand schildering wordt voorgesteld, dat de „inventor" van het wiel zich richt tot zwoegende mannen, lie moeizaam een last verslepen. Het behoorde ooit min of meer tot de historie, thans wordt het naar het gebied van sagen en legenden verwezen, dat deze geniaal geïnspireerde, tot de uitvinding van het wiel kwam, door het beschouwen van de zon, die triomfantelijk haar baan loopt door de hemel koepel. Deze man werd hier op een paard gezet: hij heeft iets van een aanvoerder, iets profetisch ook. En zó wijst hij naar de zon als hij de zwoegende mannen raadt hun lasten op andere wijze te verplaatsen. In het centrum van het vlak staat het DAF-embleem. Hier heeft het naast zijn eigen functie ook nog de taak het wiel als beginsel van beweging en vervoer uit te beelden. Het wiel door loopt de tijden, die worden aangeduid door vier figuren uit belangrijke cultuurperioden, vormende de spaken. De tekens van de Zodiac in de rand van het wiel maken het tot teken van het bewegen in de Cosmos. De drijf veren van alle menselijk bewegen zijn te herleiden tot twee krachten: de Hemelse Liefde en de Aardse Liefde. Daarvandaan, dat deze beide (de Hemelse in het beeld van de profeet Elias, die in zijn vurige wagen naar de Hemel rent, de Aardse Liefde door -"rouwe Venus in haar door duiven getrokken wageii) de vleugels van het DAF-embleem vormen. Het rechtse deel van de schilde ringen geeft het wiel in zijn toepassing bij de DAF- producten en wil bovendien beduiden, hoe het wiel de toenadering tussen de volken vergemakkelijkt. De afstan den tussen Oosten West -e» Zuid en Noord worden over brugd door het moderne vervoer, dat tenslotte steunt op de uitvinding van het wiel. Op de voorgrond staat Sint Christofoor als de schutspatroon van reizen en verkeer. Bovenstaande foto geeft een fragment van de schildering De technische commissie van de KNVB werkt momenteel in nauwe samenwerking met de district technische commissie plan nen uit om op „bredere basis" tekomen tot verbetering van het spelpeil in ons land. Deze bredere basis wil men vinden in het aantrekken van jongere veelbelovende spe lers uit het gehele land. Het is bekend, dat het bestuur van de KNVB in beginsel heeft ingeschreven voor deelneming aan het FIFA-jeugdtournooi, dat in April a.s. in West-Duitsland wordt gehouden. Aan dit FIFA-jeugdtournooi mogen ploegen deelnemen, waarvan de spelers 16 tot 18 jaar zijn. Verder ligt het in de bedoeling een drie-landentoumooi Luxemburg-Bel- gië-Nederland voor spelers van 18-20 jaar in het aanstaand voorjaar te organiseren, met één uit- en één thuiswedstrijd (enkel voudige competitie) om de z.g. Benelux- beker, waarvan het initiatief van Luxem burg is uitgegaan. Om zich op beide toumooien voor te bereiden en om de leeftijdsgrens nog breder te maken, wil men in zes verschillende steden van ons land, te beginnen in Ja nuari a.s., elke veertien dagen jonge veel belovende spelers van 16 tot 24 jaar teza men laten komen voor een training, welke onder leiding van de bondsoefenmeesters zal komen te staan. Het is de bedoeling, dat een centrum in Friesland of Gronin gen zal worden gesticht, verder een in Overijssel of Gelderland, een in Noord- Holland (Amsterdam), een in Zuid-Hol land (Rotterdam I, een in Brabant en een in Limburg. In elk van de zes trainings centra zullen dertig spelers tezamen ko men. Men wil drie groepen van tien elf tallen vormen, zoveel mogelijk verdeeld over voorhoede-spelers, middenspelers er verdedigers. Op deze wijze kan méér aan dacht worden besteed aan elke speler in dividueel. Het toneelcongres, dat gisteren in Am sterdam gehouden is, was georganiseerd om te onderzoeken, wat er gedaan kon worden om de publieke belangstelling voor het toneel te vergroten. Het tast bare resultaat van de besprekingen is geweest, dat de organisatoren van het congres een landelijk' instituut zullen oprichten dat met medewerking van plaatselijke commissi es alom in den lande nadere gegevens zal verzamelen over organisatie en coördinatie van het schouwburgbezoek en ten tweede zal nagaan wat er in elke plaats kan wor den gedaan om het schouwburgbezoek te bevorderen. Men zal beginnen piet een studiecommissie te benoemen waarin vertegenwoordigers van de To neelcoördinatie, de gezelschappen, de vakbeweging, de schouwburgdirecties, het Nederlands Theatercentrum, de rijks- en gemeenteoverheid, de bond van toneelkunstenaars, van de Raad voor de Kunst en de pers zitting zul len hebben. De oorzaak van de te geringe be langstelling voor het toneel heeft prof. Asselbergs in zijn inleiding vooral hier in gezocht, dat het publiek nauwelijks meer zijn eigen en de gemeenschappe lijke gemoedsbeweging in het to neel terug vindt, zodat de catharsis achterwege blijft. In ander toonaarden is deze klacht op het congres meer ge uit, daar bijvoorbeeld waar men pleit te voor de keuze van eenvoudiger, min der „ziekelijke" stukken. Prof. Asselbergs liet zijn inleiding uitlopen op een pleidooi voor georga niseerd schouwburgbezoek en de vak bondsbestuurder de heer M. de Vries gaf verschillende voorbeelden daarvan uit de practijk aan; om er een te noe men: in Opsterland is, dank zij de bur gemeester, als uitvloeisel van toneel voorstellingen, een gesprekcentrum ont staan; een week na een eerste voorstel ling werd er over die voorstelling ge praat en daarvoor was evenveel be langstelling als voor de voorstelling zelf. Dat was tevens een illustratie van het pleidooi van mr. A. de Roos, wet houder voor de kunstzaken van Am sterdam, die de huidige gebrekkige subsidieregeling vervangen wilde zien door een gezonde financiering. Men zou toneelspelen moeten zien als dienstbe toon, zoals, op een ander vlak, ook de stadsreiniging dienstbetoon is. Op den duur zal men zover moeten komen dat de plaatselijke overheden verplicht zijn bij te dragen aan het toneel, zoals zij ook bijdragen aan het onderwijs. Men staat nog pas aan het begin van de ont wikkeling in die richting. Maar hoeveel er op basis van vrijwilligheid te berei ken is. blijkt uit de subsidieregeling van het Brabants Orkest, waaraan Bra bantse gemeenten een bepaald bedrag per hoofd van de bevolking afdragen. Hij wilde de toepassing in de practijk van deze ideeën trouwens niet overla ten aan de overheid, maar aan een tussenorgaan, ongeveer in de geest als Het dorp Ouwerkerk is ais gevolg van de goede vorderingen, welke bij de droogmallng worden gemaakt, weer vla de weg bereik baar. Ook aan het herstel van de Inmiddels drooggevallen en gedeeltelijk vernieuwde verbindingsweg van Zierlkzee naar Zijpe is men intussen begonnen. Algemeen wordt verwacht dat waarschijnlijk over veertien dagen deze weg voor het verkeer zal wor den vrijgegeven. nu zal worden opgericht, alhoewel dat er nog maar een voorlopige vorm van is. Men zal daarbij ook de huidige orga nisatie van het toneel zelf moeten ver anderen, betoogde mr. de Roos, want ondanks de bestaande coördinatie is het toneelleven nog chaotisch. Men zal het nubliek moeten leren het toneel te waarderen, betoogde Paul de Vries; dat zulks kan, bewijst de practijk en als er waardering is, blijkt men er ook geld voor over te hebben. De vakbewegin gen kunnen daar veel aan doen, maar ook het amateur-toneel is belangrijk: het leert de weg naar het toneel, geef het dus steun, b.v. door het beschik baar stellen van goede regisseurs. Nadat de Kamer nog eens over de motie Bommer inzake huurverhoging van Wo ningwetwoningen Had nagedacht, kwamen gisteren de verklaringen van de ex perts vóórdat het tot stemmen kwam. De heer Van Vliet K.V.P.) zei, dat hij de motie overbodig vond, niet voldoen de realiseerbaar en schadelijk vanwege de onproductieve arbeid die zij mee zou brengen. De heer Stapelkamp (A.R i was allerminst overtuigd, dat wat de mi nister voorstelde onjuist was en vond de motie dus eveneens overbodig. De com munisten vonden, dat de motie zelf niet -er genoeg ging en wilden dus we' voor stemmen. Me46 tegen 28 stemmen werd zij bij de mislukte politieke stunts van socialistischen huize opgeborgen. Vóór stemden alleen P.v.d.A. en C.P.N. Op de morgen van de tweede Kerst dag zal tussen 11 en 12 uur over Hilver sum 1 een programma worden uitgezon den, waarin dr. E. Emmen, secretaris generaal van de Ned. Herv. Kerk, en de heer J. Heersink, burgemeester 'van 's Heerenberg, die anderhalf jaar emigra tie-commissaris in Canada is geweest, contact zullen hebben met enkele emi grantencentra in Canada, Australië en Afrika. Voorts heeft Koningin Juliana goed gevonden" dat haar Kerstboodschap in elf verschillende emigrantencentra hoorbaar wordt gemaakt. „ABC van do bouwstijlen in de N'e landen" door dr. F. Vermeulen. NA* gevers-Bureau ..Boek en Periodiek Haag. - Dit ABC-werkje is eigenlijk eu beknopte leidraad tot de kennis voornaamste kenmerken van de KaraKi-e tieke bouwstijlen, zoals deze sinds de J van Karei de Grote tot aan het begin de 19e eeuw, in de Nederlanden tot u» drukking kwamen. Het boek is zodanig g schreven, dat het niet alleen aan stuaer den, maar aan iedere belangstellende ie de mogelijkheid biedt de stijl, de tijd v ontstaan en het karakter van de landse bouwwerken te leren onderscheide Het boek bevat 160 pentekeningen van a» auteur, een chronologische lijst van devoo naamste bouwwerken en een overzichtely opgave van de gebruikelijke vaktermen m een heldere verklaring daarvan. „Waar Maas en Schelde vloeien" do°* F. R. Boschvogel. Uitgeverij Lannoo, Tielt. F. R. Bosch vogel, die in België bekendhei geniet als romancier en novellist, heeft lezer een pleizier gedaan met zijn hoeKJ over de schoonheid en de pracht van BelgJ®: De schVijver weet veel van zijn land en nu houdt ervan. Met gemak doceert hij ya" derlandse geschiedenis in een allerpleizie* rigste vorm, zonder echter de historicus van professie te willen spelen. Wie g®" nieten wil van een frisse geschiedbeschriJ" ving mag niet verzuimen voor dit boekje een plaatsje in zijn boekenkast in te rui men. Het werk werd overvloedig geïl lustreerd. Bij dezelfde uitgever versche nen voorts nog twee boekjes in de Hun*3* nitasreeks. Het zijn „Chotah Nagpoer" en „Aan mijn soldaten". „Rebel uit Roeping" door Steven Debroey» Uitgeverij Lannoo, Tielt. - Steven Debroey verhaalt in „Rebel uit roeping" het levert van Patrick Pearse, de Ierse Vrijheidsheld, die na de mislukte Paasopstand Van 191® werd gefusilleerd. Debroey, die vermaard heid verwierf door zijn boek „De Lord Kanselier", betrekt de lezer zeer eng in hel leven van Patrick Pearse, dat zuiver eh eerlijk in het boek is weergegeven. Ner gens stoot men zich aan felle anti-Engels® reacties van de hoofdpersonen, hetgeen de schrijver tot eer moge strekken. Een waar devol boek, dat zeker de aandacht ver dient. „Boerenlegenden" door Jan Eekhout. Uitgeverij Paul Brand, Bussum. - JaU Eekhout is teruggekeerd met een verrassend boek over het Zeeuwse landvolk. Vierkante taal en kinderlijke rondborstigheid type ren Eekhout.'s „Boerenlegenden". De schrij ver heeft nog niets verloren van zijn diepe genegenheid voor het gewone landvolk, dat met zijn primaire hartstochten een boeiend onderwerp Van het boek is, waarin verschillendelegenden worden verteld. D® schrijver van Pastoor Poncke en Tijl Uilen spiegel heeft zijn reputatie als vertelier ge handhaafd. „Nieuw Zeeland, land der toekomst"» uitgave Keesing, Amsterdam. De re dactie van Keesings Historisch Archief doet het Britse dominion Nieuw Zeeland, dat de laatste jaren vooral in ons land zo zeer in de belangstelling is komen te staan, uitvoerig uit de doeken. Zij doet dit met kaarten, staatjes en op dezelfde schematische en overzichtelijke wijze waarmee zij dagelijks ook haar internatio nale archief samenstelt. Een voordeel hiervan is dat de lezer zonder moeite allerei bijzonderheden kan opslaan, maar de samenstelling noodt in deze vorm ze ker niet tot het in een keer uitlezen. D® emigratie komt eerst in het laatste hoofd stuk uitvoerig ter sprake; het boek i* dan ook niet uitsluitend voor de a.s. emi grant geschreven, maar tevens voor hen, die zich voor land- en volkenkunde in teresseren. H. In het zand van Mars, Arthur Clarke (uitgeversmaatschappij Pax, 's-Graven- hage, vertaling I rans van Oldenburg Ermke). De bekende Britse ruimtevaart deskundige loopt in deze roman op de toekomst vooruit door een schrijver- astronaut een interessante tocht naar Mars te laten maken, als een reis naar deze planeet al enige tyd tot de mogelijk heden behoort. Clarke's uitgebreide theo retische kennis van de ruimtevaart stelt hem in staat de omstandigheden tijdens de tocht en de physieke sensaties, die de reizigers in deze moderne „Jules Verne" ondergaan, op heldere en verantwoorde wijze te tekenen. Ondanks deze tech nische deskundigheid is het een luchtig en boeiend relaas gebleven. J. H. De 22-jarige vaandrig A. A. S. uit Gaanderen, thans met groot verlof, van beroep onderwijzer, is door het 'hoog militair gerechtshof veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie maanden, met onmiddellijke gevangenneming.. Hij had, toen hij met zijn peleton 17 Juli van dit jaar oefeningen hield te Amersfoort, een handgranaat te dicht bij het rijwielpad geworpen, om enige pas serende wielrijdsters aan het schrikken te brengen. Zij liepen kleine wondjes en gaatjes aan armen, gezicht en kleding op. De Krijgsraad te velde veroordeelde hem 23 September tot veertien dagen ge vangenisstraf voorwaardelijk, met een proeftijd van een jaar en een geldboete van f 50 subsidiair vijfentwintig dagen hechtenis. De auditeur-militair was te gen dit vonnis in hoger beroep gegaan. De advocaat-fiscaal had drie maanden gevangenisstraf en verlaging tot de rang van soldaat laagste klasse gerequireerd. LONGARTS 17 en 18 DEC. GEEN SPREEKUUR Voor de a.s. vanaf 3 ons Origin. Russ. Caviaar Kangaroo Soep en nog tal van andere uitgelezen gerechten. Indien t ij d i g besteld, tel. 11456, keurig verzorgd bij U aan huis in Haarlem en Omgeving. De specialist voor heerlijke hapjes: Grote Houtstraat net Tel. 11456. OV HerenpolshorL v.a t 45.— DamespolshorL v.a I 49.50 Betaling desgewenst tn overleg HORLOGERIE Kampervest 51 - Tel. 21101 Haarlem 2e Kerstmiddag - 2.30 u. Gem. Concertgebouw Dir. JAN BOODA Kaarten 4 1.20 en 1.70 (alles inbegrepen) bij Fa. Alphenaar, Kruisweg 49. TELEFOON: 13990 - 13999 - 13998 - 11896 Zaterdag 19 December - 8 uur - „Haagsche Comedie" CEES LASEUR M.m.v. FIE CARELSEN, HELEEN PIEMENTEL, MARIE MEUNIER, JAN RÈTEL, LUC LUTZ, THEO FRENKEL, HENRI EERENS, JOH, VALK e.v.a. Pr. f 1.tot ƒ4.(alles inbegrepen). Coupons geldig. Voorverk. v.a. Donderdag 103 uur. Tel. na 12 uur. 99 Fa. SCHOLTEN en GEMKE, Directie-Makelaars, Keizersgracht 474 b. d. Leidsestr. Tel. 44012 A'dam EN VELE VOLGENDE DAGEN waarbij uitgebreide nalatenschappen. O.m. komen voor: Juwelen, zilverwerk, Roman tische Schilderijen, 3 piano's, radiotoestellen, vele grote en kleine moderne en antieke Meubelen, fraaie ameublementen, kapitale garderobekasten, vele karpetten en tapijten, w.b. 2 Deventers 5.25 X 5.35 en 4.90 X 6.70 mtr. Vele haarden, gas kachels, 2 invalidewagens, frigidaires, brand kasten, 2 kousenreparatiemachines, enz. Partij machinerieën wegens liquidatie carrosseriefabriek. KIJKDAGEN: Zaterdag, Zondag en Maandag a.s. van 104 uur. Catalogus a 25 ct. verkrijgbaar. FOTO HILARIUS - GROTE HOUTSTRAAT 102 - TEL. 10866 Voor één gulden kunt U een landhuis winnen, dat in het mooiste gedeelte van de gemeente CASTRICUM is gelegen. Koopt VANDAAG nog een lot!! De op brengst van de verloting is voor het NATIONAAL KAMPENFONDS bestemd. De winnaar krijgt de woning VKIJ OP NAAM en kan haar ZONDEK VESTIGINGSVERGUNNING TERSTOND BE TREKKEN. GRIJPT DEZE UNIEKE KANS Reeds velen kochten een lot en om alle nog lopende aan vragen te kunnen voldoen, zullen er tot 24 DECEMBER dus volgende week loten verkrijgbaar zijn. De trekking is op 29 DECEMBER ten overstaan van notaris H. A. A. M. van Cranenburgh, te Castricum. Loten 1.— verkrijgbaar bij de bekende adressen en de gemeente-ontvanger van Castricum, gironummer 43811. Goedgek. d.d. Min. v. Just. b. besl. v. 19 Maart 1954, 2e Afd. no. L.O. 530/035. Voor indiensttreding per 1 Februari 1954 gevraagd: Vereisten: Mulo-diploma en enige jaren kantoor-ervaring. Leeftijd 1719 jaar. Brieven onder nummer 25845. BIEDT U EEN PRETTIGE BETALINGSERVICE BINNEN 5 MAANDEN UITGEBREIDE SORTERING IN MANTELS - SWAGGERS COSTUUMS DAMESREGENJASSEN JAPONNEN (COCKTAIL) ROKKEN - BLOUSES ENZ. HOEK Dr. LEYDSSTRAAT WINTER.! ASSEN REGENJASSEN PANTALONS OVERHEMDEN Tegen de koperen avondhemel sta ken de twee figuren af als silhouet ten van een schimmenspel. „Onze laatste avond, Ruud", zei het meisje met een opvallend melodieuze stem. De jongen keek haar een ogenblik peinzend aan. „Vreemd", dacht hij, „vijf jaar heb ik met haar in de klas gezeten en nu hoor ik pas de zilve ren klank van haar stem." Hij pakte haar hand, die zich zachtjes in de zijne nestelde. „Ja, onze laatste avond, Margot van der Waals", zei hij met een poging tot bravoure. „Morgen is het vaarwel. Vaarwel 2e Vijfjarige, vaarwel vette onvoldoendes en ma gere zesjes. Overmorgen trekt Ru- dolf van Weeren met zijn fototoestel de wereld in". „Dwaas", zei het meisje, terwijl zij een kneepje in zijn hand gaf, „als je me in plaats van op poeha eens op een laatste sigaret onthaalde." Hij hield haar een pakje Cocktail voor. Zwijgend bleven zij daar staan, aan de rand van het bos tot het laatste geurige trekje van hun sigaret was vervlogen Toen wan delden zij langzaam terug naar de open plek, waar hun medeleerlingen met hun leraren in gezellige kring bij een zaten. Dat was in de zomer van 1938 Nog datzelfde jaar bleek, dat de bravoure van Rudolf van Weeren niet louter grootspraak was geweest Zijn eer ste inzendingen op een fototentoon stelling werden reeds met een aan moedigingsprijs bekroond Een jaar later was zijn werk voorwerp van bewondering in een der bekendste Parijse fotosalons Hij deed zijn woord gestand: hjj trok met zijn ca mera de wijde wereld door Of hij nog wel eens aan die avond aan de bosrand terugdachtZeker niet in Los Angeles Want wie Los An- blond schoolvriendinnetje herinne ren, als hij Ava Gardner bij haar voornaam noemt, en „listen darling" geles zegt, zegt Hollywood, en wie geïmatig week-end gast is van Frank zegt tegen Elisabeth Taylor en re gelmatig week-end gast is van Frank Capra? Totdat de dag kwam, dat er ....een beetje in de u>at als fotograaf Hollywood zegt, zegt cameraman. Inderdaad, Rudolf van Weeren werd hier weldra een der meest gevierde cameramannen in de ze metropool van celluloid en gesui kerde tranen. En wie zal zich een enkele scènes opgenomen moesten worden voor een film. die gedeelte lijk in Nederland speelde. Geheel <M§: Maastricht scheen op het markt- plein verzameld Rudolf van Wee ren kon zijn camera maar nauwe- lijks op de spelers gericht houden ..Ach mevrouw, zaudt U een klein eindje opzij willen gaan" vroeg hij aan een rijzige blonde vrouw „Met alle plezier' ant woordde de vrouw Haar stem klonk opvallend melodieus Rudolf keek op Die stem die stemNu geen tijd voor herinneringen" mom pelde hij en sloeg op de zakken van zijn colbert „Hé, waar zijn mijn siga retten nu weer' „Mag ik U er een aanbieden", klonk weer die melodieuze stern en tegelijk werd hem een pakje Cocktail voorgehouden Een beetje stak hij de sigaret r, die verruk kelijke milde geur.. 'Toen was het op eens. of in de war hi) weer als 18-jarige aan een bos rand stond. Beelden uit het verleder» trokken aan zijn geest voorbij. Hjj hoorde weer een zilveren stern alsalshet zoet gefluit var» een vogel, en voelde weer een kneepje in zijn hand Hij keek in de blg-lachende ogen van de rijzige, blonde vrouw. „Margot", zei hij aarzelend. „Mar got van der Waals". Ja Ruud", antwoordde ze, „en geen mevrouw zoals je daarstraks zei. In de krant stond, dat een zekere Rudolf van Weeren cameraman voor deze film was, dus Verbaasd staarde Ruud voor zich uit. Hoe wonderlijk leek alles toch in 't leven te gaan. Moeten wij U het slot nog vertellenLater, veel later op de avond zei hij: „O, m'n liefste, je bent zo on veranderd, zo onvergete lijk„Net als Cock tail". fluisterde zij.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 4