m Openbare aanklager in Moskou sluit onderzoek BERIA EN MEDEPLICHTIGEN BEKENNEN HOOGVERRAAD Beschuldigd van moord op personendie hen zouden kunnen ontmaskeren BIDAULT en DEL BOS favoriet bij Franse presidentsverkiezing Queuille hoopt de rol van grote verzoener te kunnen spelen Straaljager in IJsselmeer Britse spoorwegstaking gaat niet door Britse regering wint debat over politiek in Afrika Tot hoofd en hart Sc Grote onrust in Belg. mijngebied Bisschop van Brno gevangen genomen Cordoba is op goud gebouwd Fransman komt met nieuw EDG-plan Joegoslavië laat klooster verkopen Op alle gebeurlijkheden voorbereid Gaullisten stellen Kalb candidaat Piloot gedood Vervoerscommissie komt tegemoet aan eisen van de vakbonden Brusselse studenten tegen discriminatie Het weer LYTTLETON: Moties richten niets uit tegen kogels en panga's SUPERFORT NEER GESTORT OP GUAM DONDERDAG T7 DECEMBER 1953 77ste JAARGANG No. 25866 «liisi Over sluiting van zeven mijnen degens zijn voorbereidingen voor het Mariajaar Engeland en Scandinavische landen zouden moeten meedoen VRIJDAG Op het laatste moment Regering van Vietnam neemt ontslag 16 personen om het leven gekomen Kleurlingen mochten danszaal niet binnen MATROOS VERMIST Vrachtauto in botsing met woonwagen Lente in December Groot paardentransport per K.L.M. Dode en zwaargewonde bij auto-ongeval Regent van Oost-Atjeh geeft zich over SKIPANTALONS - ANORAX O BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM 'slefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 'J<ant. Beverwijk: Breestraat 171, telef. 4790 Okantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 'rsctie: 3. J. \jj Boerrigter en Mr, W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. wod. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.— per maand, f 6.— per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Zo gaan op het ogenblik de jonge Ame- ri*caantjes gekleed tegen de regen. Deze ruimte"-regenpakken worden Vervaardigd naar het model van de overall, uit zilverwit plastic. De dub bele rug, in afstekende kleur, voor zien van de meest fantastische ruimte vaartvoorstellingen, die ook op de borstzakjes en de handige muizijn aangebracht, wekt zeker de interesse van de kinderen op. Het bericht dat de maatschappij Co- ckerill besloten heeft zeven steenkolen mijnen in de Borinage te sluiten, heeft lri deze Belgische mijnstreek grote on- r'ist verwerkt. Niet minder toch dan 6500 arbeiders zouden door deze maat- regel zonder werk komen, terwijl meer ^an 45.000 inwoners van het betrokken r,|yngebied indirect schade zouden lij den. De socialistische volksvertegen woordiger Delattre heeft in de Ka mer verklaard, dat de arbeiders niet zullen toestaan, dat de mijnen worden gesloten. Cockerill, zo zeide hij, heeft ondanks de enorme winsten, die deze maatschappij heeft behaald, steeds na gelaten de mijnen te moderniseren Thans moet deze maatschappij verhin derd worden de aangekondigde slui ting uit te voeren. -De minister van Economische Zaken, Divieusart antwoordde, dat de regering kezig is een oplossing te zoeken voor öe mijnen in de Borinage, die niet lan ger als renderend beschouwd worden, "et gezagsorgaan van de kolen- en ^taalgemeenschap bestudeert deze kwestie op het ogenblik. In ieder -geval betreurt de regering echter, dat Cocke- «Ul deze beslissing heeft genomen, voor bat hierover met haar van gedachten is Gewisseld. Berichten uit Tsjechoslowakije om- ,rent de arrestatie van mgr. C. Skoupy, •sschop van Brno, melden, dat hy ge- J^hgen genomen en weggevoerd is van- eke de voorbereidingen die hij trof ter '«ring van Maria-Jaar. Zijn plan ,'as het de devotie tot Maria in dit °mende jaar onder zijn vervolgde atholieken aan te wakkeren. Ook °rdt melding gemaakt van waarschu- j. 'n£en, welke de Russisch-Orthodoxe hpetfropo,'et van Krutitsky, Nikolaj, „.eft doen horen tegen de verering der onna van Czestochowa in Polen, al- Mad öu, 's verneemt K.N.P. Tijdens werkzaamheden voor het j>ej?gen van de fundering voor een ernW gebouw in Cordoba werd in de dei*1**- goud aangetroffen. Uit inmid- hlek 'nges'e'de onderzoekingen is ge- en, dat de stad zou zijn gebouwd htfe- es Soudhoudende zandlaag. Som ben paanse geschiedkundigen heb- de a6r op Bewezen, dat in de oudheid dem -?Wezigheid van goud in de bo- van Cordoba reeds bekend was. De eerste aankondiging, dat Beria van al zijn functies in de communisti sche partij en in de staatsdienst was ontheven, had op 10 Juli plaats. Beria was van 1938 af hoofd geweest van de Sovjet-Russische geheime politie. Hij was een goede vriend van Stalin. Zij stammen beiden uit Georgië. Toen Ma- lenkov in Maart premier werd van de Sovjet-Unie, was Beria de tweede man in het land. Nu heet het in de bekend making van de openbare aanklager, dat hij en zijn medeplichtigen hun „vijandige verraderlijke arbeid zorg vuldig hebben gemaskeerd en verbor gen". Zij hadden zich willen bedienen van de organen van het ministerie van Binnenlandse Zaken, om in het cen trum en elders in het land ten dienste van buitenlands kapitaal de commu nistische partij en de regering van de Sovjet-Unie aan te vallen, zich van de macht meester te maken en het bewind van de Sovjet-Russische arbeiders en boeren te liquideren, teneinde de macht van de bourgeoisie opnieuw te vestigen, aldus de verklaring. De vol gende samenzweerders worden ge noemd: de voormalig minister van Staatsveiligheid en kort geleden nog minister van staatscontrole, V. N. Mer- koelov, het vroegere hoofd van de lei ding der geheime politie en kort ge leden minister van Binnenlandse Za- Het bureau van de openbare aanklager in Moskou heeft gisteravond bekend gemaakt, dat het onderzoek in de zaak-Beria is voltooid. Lavrenti Beria is de Sovjet-Russische minister van Binnenlandse Zaken, die begin Juli van dit jaar is afgezet. Volgens radio-Moskou hebben Beria en zijn medeplich tigen hun schuld bekend en zullen zij binnenkort gezamenlijk terecht staan Voor het Hooggerechtshof der Sovjet-Unie op beschuldiging van hoogverraad en anti-Sovjet-Russische activiteit. Volgens de openbare aanklager is bij het Vooronderzoek komen vast te staan, dat Beria zijn functie heeft misbruikt „een groep verraderlijke samenzweerders te kweken, die de Sovjet- Russische regering vijandig gezind waren". De samenzweerders stonden Jarenlang in contact met Beria en voerden gemeenschappelijk activiteit in de geheime politie. ken van Georgië, V. G. Dakanozov, de voormalige waarnemende volkscom missaris van Binnenlandse Zaken van Georgië, naderhand waarnemend mi nister van staatsveiligheid van de Sov jet-Unie en tot voor kort vice-minister van Binnenlandse Zaken J.er Sovjet- Unie, B. Z. Koboelov, de voormalige Georgische volkscommir ris van Bin nenlandse Zaken S. A. Goglidze, het vroegere hoofd van een van de depar tementen van de geheime politie en onlangs Oekrains minister van Binnen landse Zaken, P. Y. Mesjik, en het vroegere hoofd van het departement van Onderzoek voor Bijzonder Belang rijke Zaken van het Sovjet-Russische ministerie van Binnenlandse Zaken, L. E. Vlodzimirsky. In de verklaring van de openbare aanklager wórdt gezegd, dat Beria en zijn helpers „personen hebben vermoord, van wie zij meenden, dat deze hen wellicht zouden ontmaske ren". Zo hadden zij M. S. Kedrov laten vermoorden, die sinds 1902 lid van de communistische partij was en voormalig lid van het presidium van de Tsjeka en van de Gepeoe (oude benamingen van de geheime politie). Later deelde radio-Moskou mede, dat volgens een decreet van het pre sidium van de Opperste Sovjet Mer- koelov ontslagen was en dat hij als minister voor Staatscontrole was op gevolgd door Vassili Gavrilovitsj Zhavoronkov. Het bericht, dat Beria zich tenslotte wegens hoogverraad zal moeten ver antwoorden, heeft te Moskou een ef fect gehad als van een bominslag. Sinds hij vijf maanden geleden onverwachts werd gearresteerd, had men niets meer over Beria vernomen en men vermoed de reeds, dat de zaak in de doofpot was gestopt. Men was deze mening te meer toegedaan, nu de Sovjet-Unie zich wat het binnenland betreft beijvert, om de levensstandaard te verhogen en op het gebied van de buitenlandse po litiek zich bezig houdt met een grote diplomatieke bedrijv' heid. Ook in officiële Amerikaanse krin gen toont men zich verwonderd over het feit, dat de Sovjet-leiders de zaak- Beria naar voren hebben gebracht, nu de conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken dep „grote vier" op handen ls. Het Franse senaatslid Jean Maroger, onafhankeiyk-conservatief, heeft een resolutie ingediend, waarin hij richt lijnen geeft voor een wijziging van het E.D.G.-verdrag, opdat Engeland, Noor wegen en Denemarken ook kunnen mee doen. De Franse regering wordt' uitge nodigd daarover onderhandelingen te beginnen. Het plan is opgesteld in samenwerking met een groot aantal parlementsleden van de meeste partyen. Het wil in hoofdzaak de verwijdering van het boven-nationaal gezagsorgaan en in plaats daarvan de raad van minis ters de opperste leiding geven zoals bij de Atlantische Raad. Duitsland zou op voet van gelijkheid deel moeten uit maken van de E.D.G., maar zou geen lid worden van de NATO. De senator was aanvankelijk voorne mens zijn plan over verscheidene weken in te dienen, voorzien van de namen van alle fractie-leiders die het steunen, maar de recente verklaring van Dulles over de E.D.G. heeft daar verandering in gebracht. Omdat een belasting van 700.000 dinar, d.i. ruim f 9.000 niet dadelijk betaald kon worden, ls de gehele inventaris van het Franciscanerklooster te Vlsovac bij Sebe- nico in Joegoslavië door de communisti sche autoriteiten openbaar verkocht. In to taal bracht de verkoping slechts 300.000 dinar (d.i. ruim f 4.000op. De eigenlijke waarde van het klooster wordt daarentegen geraamd op 1.2 millioen dinar. Het kloos ter diende voornamelijk voor de opleiding van Franciscanen in Dalmatië. De omwonende bevolking zorgt thans uit eigen middelen voor het levensonderhoud van de paters en seminaristen. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, hedenmorgen. Op de morgen van de presidentsverkiezing heerst nog volkomen onduide lijkheid inzake de keuze van de persoon van een nieuwe president. Een tien tal namen zijn in geding. Een minister-president is candidaat naast een van zijn ministers. De buitenlandse politiek speelt sinds de verklaring van Foster Dulles een rol van betekenis. Om gekozen te worden heeft elke candidaat 470 stemmen nodig van de 946, geen enkele candidaat heeft dus genoeg aan zijn eigen partij. Bij de start zyn er nu zeven candidaten. Als een van de namen Bidault, Delbos, Laniel, Naegelen, Fourcade, Medecin of Cachin (communist) in eerste aanleg niet genoeg stemmen op zich weet te verzamelen om de anderen te bewegen zich terug te trekken, zal ter schifting nog een herstemming nodig zyn. Na deze herstemming, waarvan de resul taten hedenavond ongeveer elf uur be kend kunnen zijn, kan, naar veler ver wachting, eigenlijk pas een aanwüzing gezien worden, welke candidaat de meeste kansen heeft. Mochten noch Delbos, noch Bidault, noch Naegelen, de socia list, die in zyn partij een vreemde is anti-Europees en als gouverneur-gene raal van Algerije nog al koloniaal een beslissing kunnen afdwingen, dan zyn er nog achter de schermen twee andere mogelijkheden: een beroep op de heer Henri Queuille, die zich niet heeft teruggetrokken, maar de grote verzoener hoopt te kunnen spe len, en natuurlijk de huidige president Vincent Auriol. Als persoonlijke sympathieën geen misleidende rol spelen in de beoorde ling zijn wy geneigd de heren Bidault en belbos grote kansen te geven. Bi dault heeft, door zijn optreden in Ber muda en in de gisteren beëindigde ver- gadering van de Atlantische Raad, in de ogen van velen Frankrijk bijzonder goed verdedigd, en moet men thans van het ♦toekomstige staatshoofd niet ver wachten, dat hij internationaal een fi guur zal kunnen zijn naast Eisenhower en Churchill? De heer Delbos is een voorbeeld van beminnelijke gematigd heid, zowel in binnen- als buitenlands politiek opzicht. Hij heeft bovendien het voordeel een onverdachte belijder van het klassieke laïcisme te zijn, hetgeen het meest kenmerkende onder scheid is met de heer Bidault, tot zover onze Parijse correspondent. In het paleis van Versailles zaten van morgen tachtig personen aan bij een déjeuner, dat de inleiding vormde tot de dag waarop de Franse presidentsverkie zingen worden gehouden, aldus A. F. P. Onder de genodig den bevonden zich de presidenten en de vice-presidenten van de Nationale Vergadering en van de Raad der Repu bliek, benevens de leden van de bureaux en de groeps-presidenten. Het déjeuner werd geserveerd in de Marengo-zaal en daar zullen later op de dag ook de stem mingen worden gehouden. Voor de toe- vallige bezoeker was er gisteren in Ver sailles niet veel te beleven. Op de Avenue de Paris kon hij veertig tenten zien, die tot slaapplaats zullen dienen voor de 4500 leden van de ordedienst, als de stemmingen morgen nog worden voort gezet. Maar verder was het in Versail les niet drukker dan anders; alleen waren nu de hekken gesloten, die an ders toegang geven tot het paleis, de tuinen en de beide Trianons. Maar in de hotels heerste een koorts achtige activiteit. Overal werd het keu- kenpersoneel aangevuld en de menu's uit gebreid. De bisschop van Versailles, Mgr. Renard. heeft het zekere maar voor het onzekere genomen en de abstinentie voor morgen in zijn diocees opgeheven. Geen hotelkamer is meer onbesproken. In het paleis legde men de laatste hand aan de voorbereidingen. Electriciens waren in de in rood en purper uitgevoerde Congreszaal bezig met het proberen van de microfoons van de president en de deurwaarder, die de namen van de parlementsleden afroept. Men moest ook het stempel van het Congres controleren, een zwaar koperen zegel, waarmee het pro ces-verbaal van de verkiezing verze geld moet worden. Eigenlijk had dat laatste al veel eerder moeten gebeuren, maar de sleutel van de vitrine, waarin het stempel bewaard wordt, was zoek en pas eergisteren vond men die terug. Op de binnenplaatsen van het paleis en in de aangrenzende straten tekende men met witte kalk het traject af,dat de auto's bij aankomst moeten volgen. Het terras, dat in een halve cirkel voor de ingang van het paleis gelegen is, zal van avond door twaalf schijnwerpers verlicht worden. De brandweer van Versailles heeft versterking gekregen van brand weerlieden uit Parijs en men is op aller lei gebeurlijkheden voorbereid. Zo zou het tengevolge van mist kun nen zijn. dat de leden van het Congres Quatertemper-, geboden vasten- en onihoudingsdag Als men zelf vertrouwen wil inboezemen, moet men beginnen het jegens anderen te betonen. niet per auto, maar per trein naar Ver sailles zullen reizen. In dat geval kan het station binnen enkele minuten wor den versierd met planten en rode tapij ten. En nu is het wachten maar op de tweede president van de vierde repu bliek. De Franse Gaullisten hebben vandaag voor een verrassing gezorgd door op het laatste ogenblik Paul Kalb, vice-voor- zitter van de Raad van de Republiek (de Franse Senaat), candidaat te stellen voor bet presidentschap. Gistermiddag ongeveer 13 uur is een „Meteoor"-straaljager van de vliegba sis Leeuwarden bij een oefening ter hoogte van Medemblik in het IJssel meer gestort, zo vernemen wy van de Luchtmachtvoorlichtingsdienst. De 21- jarige ongehuwde sergeant-vlieger A. van Vliet uit Ridderkerk is hierbij om het leven gekomen. Een helicopter van de Marinelucht vaartdienst, die v..h. vliegveld Valken burg was opgestegen om te zoeken naar de in het IJsselmeer gestorte „Meteoor"- straaljager, heeft gistermiddag ongeveer drie uur een noodlanding gemaakt op de berm van de weg Beverwijk-Alkmaar bij Heemskerk. Het toestel was over vallen door de mist. De premier van Vietnam, Nguyen Van Tam heeft vanmorgen aan het staats hoofd Bao Dai het collectieve ontslag van zijn regering ingediend. Het ontslag staat in verband met het vredesaanbod van de Vietminhs. Vietnam wil by mo gelijke onderhandelingen een sterke na tionale regering hebben. Een helicopter van de Marine Luchtvaartdienst, die van het vliegveld Valkenburg Was opgestegen om te zoeken naar een in het IJsselmeer gestorte „Meteor"- straaljager moest Woensdagmiddag een noodlanding maken op de berm van de weg BeverwijkAlkmaar nabij Heemskerk. Het toestel werd overvallen door de mist. Men heeft nog getracht de Noordzeekust te bereiken om naar het vliegveld Valkenburg terug te keren. Na het optrekken van de mist zou men de tocht voortzetten. De helicopter is niet beschadigd. Engeland kan weer ruimer adem ha len. Het gevaar, dat Zondag te midder nacht ai het spoorwegverkeer zou komen stil te liggen, is afgewend. Na een be spreking van byna vyf uur -op het Britse ministerie van Arbeid tusuen werkge vers en werknemers werd gisteravond bekend gemaakt, dat overeenstemming >3 bereikt over een herziening van de lonen in 1954. Alle leden van het per soneel van de Britse spoorwegen krij gen een loonsverhoging van 4 shilling. Tevoren hadden de vakbonden ver klaard, dat zü deze verhoging „weer zinwekkend laag" vonden. Maar nu hebben zy van de Britse Vervoerscom missie, die belast is met de directie van de genationaliseerde spoorwegen, de verzekering ontvangen, dat deze opslag zal worden gevolgd door een nieuwe verhoging volgens een nader vast te stellen percentage. De voorzitter van, de Vervoerscommis sie, generaal Sir Brian Robertson, had, al eerder het aanbod gedaan om in 1954 het gehele loonsystc te herzien. De andere vakbonden hadden dit een redelijke basis gevoncbn voor verder overleg. Alleen de Nationale Unie van Spoorwegarbeiders, die verreweg het Een superfort B-29, is vandaag bran dend neergestort op een groep huizen, behorende tot de Anderson luchtbasis op het eiland Guam. By dit ongeluk kwamen 16 personen om het leven, van wie vüf kinderen. Het toes/el, dat juist zou gaan landen, brak in stukken, ter- wyi het de huizen raakte. De ramp vond plaats kort voor 7 uur toen de bewoners van de huizen, personeel van de luchtbasis en hun ge zinnen, nog in bed lagen. Vier leden van de bemanning werden uit het bran dende wrak gehaald en met spoed naar het ziekenhuis gebracht. Het vliegtuig had een bemanning van 13 koppen. Ver der waren er drie piloten in opleiding aan boord. ik Als een symbool van hoop en verwachting is deze kerstboom door de West- Berlijners geplaatst aan de grens tussen Oost en West. Het gemeentebestuur van West-Berlijn zal langs de gehele zone-grens grote kerstbomen laten plaat sen, waarin de lichtjes 's avonds en 's nachts branden. grootste deel van de werknemers ver tegenwoordigt, achtte dit aanbod te vaag, aangezien „herziening" niet nooöl- zakelijkerwijs „verhoging" behoeft in te houden. Nu heeft de Vervoerscommissie dan nog een stap verder gedaan en toe gezegd. dat er nog een tweede loons verhoging zal komen. Het percentage van die tweede verhoging zal bepaald worden door een onafhankelijk scheids gerecht. Beide partijen hebben ver klaard zich onherroepelijk neer te zul len leggen bij de uitspraak van dit scheidsgerecht. De vervoerscommissie heeft verder beloofd om zo nodig het verschil in beloning tussen geschoold en ongeschoold personeel te vergroten. De Britse minister van Arbeid, Sir Wal- tei Monckton, heeft by het bereiken van dit accoord een belangrijk aandeel gehad en hij heeft ook de verzekering gegeven, dat de regering de verantwoor delijkheid zal dragen voor de gevolgen van de loonsverhogingen. Meer dan 500 studenten van de Vrye Universiteit te Brussel hebben een pro testbetoging georganiseerd voor een dansgelegenheid bij de Louisapoort. De directie hiervan had de toegang gewei gerd aan een Amerikaanse negerstu dent en aan een Belgische kleurling „omdat deze door hun aanwezigheid de gevoelens van een deel der cliëntèle zouden kunnen choqueren". Een delegatie van studenten had een onderhoud met de directeur van de dansgelegenheid en eiste een excuus- schrijven aan de betrokken studenten en aan het bestuur van de universiteit. Intussen hieven de studenten, die zich buiten hadden opgesteld, een spreek koor aan waarbij zij riepen: „A bas les racistes". Aan voorbijgangers deeldeD zij pamfletten uit. Vanmiddag omstreeks één uur werd in IJmuiden terug verwacht de motor- logger „Annie", IJM 14, van de rederij A. van Duyvenbode. Het schip moest ó|e reis afbreken wegens vermissing van de matroos P. Stam uit IJmuiden, die vermoedelijk overboord gevallen is. De vermiste matroos was gehuwd en vader van één kind. I Op de Rijksstraatweg te Hierden (ge meente Harderwijk) is een vrachtauto met aanhangwagen uit Groningen in botsing gekomen met een woonwagen. De 53-jarige vrouw van de woonwa genbewoner. L. de J., werd zo ernstig gewond, dat zij ter plaatse overleed. Een ongeveer zesjarig kind van de woonwagenbewoner moest ernstig ge wond in het Pius-gesticht te Harderwijk worden opgenomen. (Van onze correspondent) Een Huissense boer heeft onder zijn dakpannen een nestje met vier jonge mussen gevonden. Als de kou nog een poosje uitblijft, zijn de diertjes misschien net groot genoeg om in leven te blijven. De KLM Liftmaster PH-TGB, gene raal C. J. Snijders, die vandaag van Schiphol vertrekt, om via Londen en Shannon naar de Verenigde Staten te vliegen, zal het traject over de At lantische Oceaan afleggen met 16 veu lens, een tweetal racepaarden en. 2i/2 ton vracht aan boord Dit zal het groot ste paardentransport zijn, dat een KLM- vliegtuig ooit heeft gevlogen. Bovendien bevindt zich bij deze 18 paarden het 150ste exemplaar dat door de KLM- vrachtvliegtuigen over de Atlantische Oceaan wordt gevlogen. Veel voorbereidingen, waaronder het construeren van speciale stallen voor de veulens, moesten worden getroffen op dat een snelle en comfortabele reis voog deze volbloeds gewaarborgd is. (Van onze correspondent) Een ernstig auto-ongeluk in de ge meente Havelte heeft Woensdagmiddag het leven gekost aan de heer H. A. G. uit Uddel, terwijl een militair zware verwondingen opliep. De heer G. reed met zijn personenauto kort na het mid daguur op de verkeersweg tussen Havel te en Uffelte toen hij plotseling, door tot nu toe onbekende oorzaak, de macht over het stuur kwijt raakte.. In volle vaart botste hij tegen een in de berm staande boom. De heer G. was vrijwel op slag dood. De bij hem zit/ende mili tair, Van E. uit Den Haag, werd zwaar gewond. Hij is in het ziekenhuis te Mep- pel opgenomen. Zijn toestand is zorg wekkend. De auto werd geheel vernield. De regent van Oost-Atjeh, Zainl Bakri, die sinds het uitbreken van de ordeverstoringen in Atjeh verdwenen was en van wie vermoed werd, dat hij zich had aangesloten bij de bende van Daud Beureuh, heeft zich aan het In donesische leger overgegeven. Hij zei dat hij gedwongen was geworden zich onder de opstandelingen te scharen. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 (Tot Vrydagavond) Overwegend droog weer met ver spreide opklaringen en op vele plaat sen nevel of mist. Zwakke tot matige Oosteiyke wind; over het algemeen weer iets lagere temperaturen met nachtvorst in het Zuiden en Oosten van het land. Zon: 8.44—16.29. Maan: 14.24—6.43. •>5 „U kunt panga's (messen), kogels en toverkunsten niet met moties van afkeu ring bestrüden", aldus verklaarde de Britse minister van Koloniën, Oliver Lyttleton, gisteravond in het Britse Lagerhuis over een door de socialisti sche oppositie ingediende motie, waarin uiting wordt gegeven aau „ernstige be zorgdheid over de wyze, waarop de re gering Afrikaanse koloniale aangelegen heden behandelt". De motie werd ten slotte met 301 tegen 273 stemmen ver worpen. James Griffiths, voormalig socialis tisch minister van Koloniërr die de in diener was, drong er bij de" (Conserva tieve) regering op aan „de noodlottige loop, die de gebeurtenissen in Afrika dreigen te nemen, te keren". „Geen wonder", aldus Lyttleton, „dat Afrika in beweging is. Dit zijn stuiptrekkin gen, waarmede historische veranderin gen immer gepaard gaan. Alle betrokken partijen zijn het er over eens, dat de koloniale volken meer in de gelegenheid moeten wor den gesteld hun eigen zaken te rege len. Er bestaat slechts verschil van inzicht over de wijze waarop en het tempo waarin dit dient te geschieden. En de hoeksteen van ons koloniale gebouw moet zijn: het bewaren van rust en orde en vooruitgang op economisch en politiek gebied", aldus minister Lyttleton.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1