Politiek viert hoogtij in Versailles FRANKRIJK IN AFWACHTING ledereen is in Versailles FAROEK kon geen enkel uurwerk weerstaan Candidaten nog ver af van de vereiste meerderheid Politiek met emolumenten Verkeersbandeloosheid, vooral bij het langzame verkeer KNAC. bepleit LORD ISMAY treedt af als secretaris-generaal van NATO De nieuwe „Zeven Provinciën Tot hoofd en hart 215 priesters in Roemenië omgekomen Proces-Beria met gesloten deuren? -1J i w i e f - Bao Dai wijst een formateur aan maatregelen West-Berlijn eist Sovjet-concessies Schip zonder roer in veilige wateren r> Catalogus van een bonte collectie snuisterijen Het weer VRIJDAG 18 DECEMBER 1953 bureau smedestraat 5 - haarlem 77ste JAARGANG No. 25867 Kapperstarieven hoger te Kabinetscrisis in Vietnam Luchtdoelgeschut met geleide projectielen Protocol op volle toeren Om gunstiger atmos feer" te scheppen Rnhhv Greenlease Moordenaars terecht gesteld Honoraria huisartsen verhoogd tot f 7. Besluit Ziekenfondsraad ZATERDAG Quatertemper-, geboden vasten- en onthoudingsdao Antilliaanse vissers schepen opgebracht Door Venezolaanse kustwacht In alle bisdommen Eén Nachtmis om twaalf uur toegestaan Vlieger uit V.S. naar zijn zieke dochtertje Dank zij veler medewerking Dodelijke ongelukken Lamsvacht Pantoffels 19.75 leiefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 145480 g/.£an' Beverwijk: Breestraai 171, telef 4790 U antoor en Red llmuiden Leeuweriklaan 50 Telefoon 5790 directie: w Boerrigter en Mr WAM van der Kallen. Hoofdredactie. Drs. H. v. Run en W Severin. wrtd. hoofdredacteur: W van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. De eerste locomotief van een serie van honderd, die door de Nederlandse Spoor wegen is besteld bij de locomotieffabrie- ken van Alsthom te Belfort (Frankrijk), is Woensdag symbolisch overgedragen aan ir. F. Q. den Hollander. Het betreft hier een bestelling van diesel-electrische locomotieven, die met een snelheid van 30 kilometer per uur treinen van dui zend ton kunnen trekken. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, hedenmorgen De eerste dag van het congres van het parlement in Versailles, dat tot hoge taak heeft de nieuwe president te kiezen, heeft geen ander resultaat opgeleverd dan een verdere toespitsing van de politieke tegenstellingen. De communisten hebben daartoe wederom een vruchtbare bijdrage geleverd door hun candidaat bij herstemming te laten vallen ten gunste van de socialistische candidaat Nae- gelen. omdat deze tegen het Europese leger is. Hiermede viel de meest linkse Van de acht officiële van de ruim, 250 candidaten uit, zoals door een besluit van de oud-Gaullisten ook de uiterst rechtse de gisteren voor de stemming nor snel aangewezen Elzassische senator Kalb candidaat uitviel. De bijlopers Fourcade en IVTédecin trokken zich eveneens sportief terug waardoor wederom ruim honderd stemmen vrij kwamen. De tweede ronde had dus over vier can didaten ruim driehonderd vrijgekomen stemmen ter verdeling. De aanvankelijke tendenz om de stemming zo dicht mogelijk in de buurt van de politieke geest verwanten te houden werd evenwel voortgezet. Het resultaat van de tweede ronde leverde als winnaar minister-president Laniel op met 276 stemmen. Naege- <1!p stommer: '--eft. moet dafonder 116 onvrije communistische tellen. Bidault bracht het niet verder dan 143 stemmen, terwijl de radicaal Delbos met löu s.emmen mi oe bus kwam. De uitslag van de eerste stemming was: Naegelen 160 stemmen, Laniel 155 stemmen, Georges Bidault (katholiek, Volksrepublikcin) 131 stemmen, Yvon Delbos (radicaal) 129 stemmen, Paul Kalb (Gaullist) 114 stemmen, Marcel Cachin (communist) 113 stemmen, Jacques Fourcade (gema tigd-conservatief) 62 stemmen en Jean Médecin (radicaal) 54 stemmen. In Roemenië zijn 215 priesters en kloosterlingen bij de aanleg van het DonauZwarte Zee-kanaal om het le ven gekomen. Zij maakten deel uit van de z.g. priester-brigade: een grote groep Van tot dwangarbeid veroordeelde priesters uit Roemenië, die aan dit pro ject te werk waren gesteld. Het restant van deze brigade is thans naar Odessa in de Oekraïne getransporteerd, daar de werkzaamheden aan het kanaal om on bekende redenen enige maanden zqn uitgesteld. Dit meldt, volgens het K.N.P., een priester, die geruime tijd aan boven genoemde dwangarbeid heeft moeten deelnemen, doch die met nog enige oude en zieke priesters van de „pries terbrigade" werd gescheiden en naar bun vaderland Transylvanië of het Banaatgebied mocht terugkeren. Hun Werd echter ten strengste verboden enige kerkelijke functie uit te oefenen. Een studie van de Sovjet-Russische tvet krachtens welke Beria vror de rechter gebracht zal worden, geeft aan leiding te veronderstellen, dat het proces met gesloten deuren zal worden gevoerd en dat, als Beria veroordeeld wordt, hij door de kogel zal sterven. Krachtens deze wet is het zeer on waarschijnlijk, dat Beria en zijn zes medebeklaagden in het openbaar be recht zullen worden. Het Hooggerechtshof zal blijkbaar de documenten met betrekking tot deze zaak, die door generaal Roman Roe- denko, procureur-generaal van de Sovjet-Unie zijn opgesteld, "bestuderen. De Federatie van werkgeversorgani saties in het kappersbedrijf heeft in een onlangs in Den Haag gehouden be stuursvergadering het besluit genomen een advies aan de kappers in het ge hele land te geven, de tarieven in het dames- en herenbedrijf te verhogen. Dit in verband met de a.s. huurverhoging, de verhoging van lonen en sociale las ten en de te verwachten stijging van het levensonderhoud en de bedrijfsonkosten. De derde ronde begint hedenmiddag, nadat vanmorgen de fracties bijeen zijn gekomen om naar middelen te zoeken om tot klaarheid te komen. Welke deze kunnen zijn, vermag men nog niet te zien. De Franse openbare mening, an ders zo spoedig geneigd te goochelen met politieke gegevens, durft het thans niet aan tot voorspellingen over te gaan. Jing mag men wel 2eggen, dat namelijk de verlenging van de strijd duidelijker te zien geeft welke motieven blijven wegen. Naast de Europese kwestie blijft namelijk de anti-clericale ook van belang. In een eventuele eind strijd tussen Laniel en b.v. Delbos zou de vraag gesteld mogen worden of alle voorstanders van het laïcisme niet liever de radicale republikein Delbos willen steunen dan de clericale Laniel. Clericaal betekent gqwoonweg dat de man een overtuigd en zelfs praetizerend katholiek is. En achter dit alles blijft voortdurend de vraag hangen: zal het toch nog de huidige president van de Franse republiek, de heer Vincent Auriol, worden? In een stille, door de zon doorbroken mist lag het paleis der grote koningen gisteren feestelijk voltooid te wachten op de viering van deze zevenjaarlijkse republikeinse luister: de verkiezing van de president van de republiek. Het stille stadje Versailles, hoofdstad van de Franse wereld voor een paar dagen, had er naar gestreefd voor deze grote dag coquet te zijn. Het stationnetje op de linkeroever ligt te blakeren in glan zende verf in afwachting van de komst van de nieuwe president. Voor die ge legenheid zijn de randen van de grote toegangswegen opnieuw van witte verf voorzien. Het stadhuis is getooid met vlaggen en bloemen en aan het einde van de 3 grote lanen, die samenkomen op de Place d'Armes, ligt het paleis waarvan de harde, trotse schoonheid milder lijkt in de zonnige mist. Vier en een half duizend politieagen ten en militairen in keurige uitrusting hebben de grote wegen afgezet. Om het grote voorplein van het kasteel is een haag van kleurige republikeinse gardesoldaten, die elke ongewenste vreemdeling tegenhouden. Vanaf het statiehek tot aan het grote ruiterstand beeld van Lodewijk XIV staat een rij van agenten, wit gehandschoend, een soort erewacht vormend voor de hoge burgers, die gisteren en vandaag hun grote republikeinse taak komen ver richten. Opzij zijn autoparken aange bracht. Voor elke auto welhaast een politieagent, verzorgd en vriendelijk Alles verloopt vlot en vanzelfsprekend Een staal van organisatie die op ieder indruk maakt. Weinig verbeeldings kracht is er voor nodig om zich in deze opgepoetste levendige sfeer de oude glorie van Lodewijk XIV voor te stellen. Binnen in het paleis, in d» linkervleugel, anders de vergaderzaal De Amerikaanse onderhandelaar op de thans afgebroken besprekingen te Pan Moen Jon, 'rthur Dean, is gisteren te San Francisco aangeko men. Hij zeide, dat de communis ten de 22 Amerikaanse krijgsgevange nen, die niet naar de Verenigde Staten wilden terugkeren, „nogal grondig hun leerstellingen hebben ingeprent". Van betrouwbare zijde had hij vernomen, dat de communis ten een Amerikaanse krijgsgevan gene een bedrag van 5.000 dollar, een auto, een vrije opleiding aan een universiteit en „een kans om de vredesbeweging te steunen" hadden aangeboden, indien hij terugzending weigerde. Ex-keizer Bao Dai, het staatshoofd van Vietnam, heeft gisteren prins Buu Loc, de Vietnamese hogecommissaris in Frankrijk, verzocht een nieuw kabinet te vormen na het aftreden van eerste- minister Nguyen Van Tam. Prins Buu Loc zeide gisteren te Pa rijs, dat hij zo spoedig mogelijk naar Indo-China zal vertrekken voor be sprekingen. Franse ambtenaren wilden geen commentaar op de regeringscrisis in Vietnam geven. Zij zeiden wel, dat de Franse regering niet verantwoordelijk is voor het aftreden van Nguyen Van Tam. overzicht tijdens de stem ming in Versailles (Telefoto). Uitgaande van de stelling, dat ver betering van het beschavingspeil ook een vooruitgang teweeg moet bren gen in de wijze, waarop de verschil lende soorten weggebruikers elkaar tegemoet treden, heeft de K. N. A. C. in een uitvoerig adres aan de minis ters van Verkeer c:i Waterstaat, van Justitie, van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en van Binnenlandse Zaken enkele middelen aan de hand gedaan, om de nog steeds toenemende Van Londense diplomatieke zijde is Vernomen, dat de secretaris-generaal Van de NATO, de Brit Lord Ismay, Vermoedelijk begin 1954 zal aftreden. Lord Ismay had premier Churchill reeds voor de jongste (de twaalfde) bijeenkomst van de NATO-raad ver zocht van zijn functie te worden ont heven. Sir Winston heeft hem toen overreed nog tot na de bijeenkomst aan te blijven, aldus meldt Reuter. Lord Ismay is de eerste secretaris generaal der NATO geweest. Hij nam deze functie in 1952 op zich, nadat de Atlantische Raad in Februari van dat laar, op zijn bijeenkomst te Lissabon, had besloten tot instelling er van over te gaan. Lord Ismay, die in de tweede we reldoorlog een van Churchills nauw ste medewerkers was, hoopt zijn functie voor de eerstvolgende bijeen komst van de NATO-raad, in April 1954, te kunnen neerleggen. Hij wil zich uit het openbare leven terug trekken, om het leven van een heren- hoer te gaan leiden. De NATO heeft reeds te kennen ge geven, dat Ismay's opvolger bij voor keur een Brit moet zijn. De Britse re gering heeft echter nog. geen geschikte candidaat voor de functie van secretaris generaal die tevens het voorzitterschap knrtA Amerikaanse leger zal binnen- afu beschikking krij°en over lucht- dio eer§eschut m§t geleide projectielen, nip, snellar zijn dan het geluid. Dit de A'e waPen, dat bekend staat onder draao3"? „Nike", heeft een veel grotere de (vvij^te en meer trefzekerheid dan artili dusver gebruikte luchtdoel- pja tene- De eerste batterij wordt ge- Zo d' i Fon Meade in Maryland, ïi'atv het Amerikaanse leger in ashington mee. van de te Parijs zetelende permanente NATO-raad inhoudt kunnen aan wijzen. Dit heeft geleid tot een langer aanblijven van Lord Ismay dan aan vankelijk in zijn bedoeling had gele gen. van de Franse Unie, is het congres on dergebracht. Grote zalen en gangen, maar net iets te benauwd voor dit grootse schouwspel: de republikeinse hoogtijdagen. Alles is ook hier ver zorgd, maar de tijd steekt door de verstelde lopers en moquettes en op de verkleurde matte muurschilderin gen en gobelins zijn waarschuwende hand op. De congresgangers verkeren in donkere costumes gekleed in een soort Zondagsstemming. Een voor Franse gewoonten ongewoon groot aantal sigaren versterken nog deze in druk van een gezellige burger-Zondag. Slechts cle voorzitter, de heer André le Troquet. die als vice-voorzitter de heer Herriot vervangt, torst het gewicht van 75 jaar republikeinse traditie in zijn nauwe en keurig aansluitende rok met witte das en lakschoenen. Als een re publikeins vorst schrijdt hij bij de aanvang van vergadering door de haag van blauwgebroekte republikeinse wachters met witte pluimen op hun ko- peren helmen. Zij presenteren het ge. weer, de trommels roffelen, een sten torstem kondigt aan: Monsieur le Pré sident. Iedereen staat op. De president brengt een lofrede uit op de afwezige Herriot. Iedereen klapt langdurig. Hij leest daarna de nuchtere grondwets- artikelen voor inzake de verkiezing van de president en verklaart dan de stem ming voor geopend. Hij prikt in een dictionnaire de letter U. De heer Ulle- ver is de eerste die de trappen van de tribune bestijgt om in de ene urn een ivoren balletje te werpen en in de an dere zijn stembriefje. Een voor een, tien per minuut, beklimrgen cle parlements leden de tribune voor hetzelfde gebaar onder de ogen van, de president. Wat een oude sier en statie bij de ze tribune. Donkerrood fluweel met gouden randen en franjes hangen voor de tribune waarop de twee groen met gouden empirevazen staan, voor ae gelegenheid opnieuw beschilderd. Bo ven de tribune stelt een houterig 19e eeuws schilderij de opening voor van de Staten-Generaal in 1789: de geboorte.- dag van de republiek. Het plafond sieren drie grote schilderstukken, al legorieën van landbouw, handel en nijverheid voorstellend, de machtsbe grippen \an de materialistische droom van vporuitgang van de derde repu bliek. 9 Thans is het de vierde republiek. Sinds 1946 met een nieuw idealisme in gesteld om de feilen van de oude te voorkomen: de versplintering van krach ten. De eerste president Auriol werd teen zonder aarzelen door allen in eerste stemming waardig bevonden voor het hoge ambt dat hij thans ze ven jaar heeft bekleed. Nu echter is de vierde republiek politiek blijkbaar meer verstard dan de derde na 75 jaar. Slechts vier presidenten werden in de loop van deze 75 jaar in eerste herstemming her kozen en alle anderen in de eerste ron de. Thans zijn er drie, vier en sommige pessimisten zeggen misschien zelfs nog meer ronden nodig. Presidentsverkiezingen in Frankrijk zijn méér dan dat al leen. Het zijn ook sociëty- gebeurtenissen van de eerste rang. De winke liers uit de voorsteden van Parijs drommen sa men op de trottoirs en de boeren uit de omgeving staan op de kruispunten om de auto's te zien van alle beroemdheden, die af en aan rijden. En dat zijn er heel wat. Want niet al leen de leden van de bei de kamers hebben in Ver sailles een taak te ver vullen. Ook de hoge amb tenaren, het corps diplo matique en een groot deel van de Parijse upper-ten achten zichzelf onontbeer lijk. In hotel Trianon wordt het officiële ver kiezingsnoenmaal ge bruikt. Óveral zijn de ta fels gedekt, in de grote galerij met kolommen, de salons en zelfs in de hal!. Meer dan 900 politici, di plomaten, parlementsle den en andere personen zaten daar naast degenen, met wie zij graag worden gezien. Honderden modi eus geklede vrouwen, on der wie de Hollywoodse filmster Olivia de Havil- land en haar Franse col lega Simone Simon, vormden tussen de gan gen van het noenmaal in een dankbare prooi voor de talrijke fotografen. Ondertussen waren de deskundigen van het Franse protocol al druk in de weer om de stoet samen te stellen, die de tweede president van de vierde republiek naar hei jubelende Parijs moet brengen. De gelukkige moet zelf plaats nemen in een open wagen, die door vijf andere auto's wordt voorafgegaan. Motorrij ders zwermen voortdu rend om de presidentiële stoet heen. In de eerste auto zal M. Albajez zit ten, directeur voor de of ficiële reizen, samen met M. Paré, hoofd van de politie in het departement Seine-et-Oise. In de twee de wagen treft men aan de dh-ecteur van de Süre- té Nationale, M. Hirsch, prefect van Seine-et-Oise, M. Génébrier, en politie- prefect Bay lot. De derde auto vervoert M. de la Chauvinière, chef van het protocol, en M. Bégard, hoofd van de bewaking van 't presidentiële paleis. In deze buurt zal ook de wagen rijden, die in to taal acht fotografen, cine asten en verslaggevers vervoert. Bij de ingang van Parijs, aan de Porte Dauphine. eist het proto col, dat de stoet een aan tal wijzigingen ondergaat. De auto van M. Paré wordt vervangen door die van M. Maurice, directeur van de Parijse politie. De motorrijders, die de auto van M. de la Chauvinière scheiden van de nieuwe president worden vervan gen door twee eskadrons van de Garde Républi- caine te paard. Tijdens de hele rit naar het Elysée zullen de militairen hun wapens presenteren als groet aan het nieuwe Franse staatshoofd, zo als gezegd het tweede van de vierde republiek, maar het zeventiende van de Franse republiek, ten minste als men ook prins Louis-Napoléon Bonapar te meerekent, de latere Napoleon III. De gemeenteraad van West-Berljjn heeft, met het oog op de viermogend- hedenconferentie in die stad een reso lutie aangenomen, waarin de Russen gevraagd wordt btf te dragen tot het scheppen van een „gunstiger atmosfeer", De Sovjet-Unie zou van haar goede wil kunnen getuigen, aldus de resolutie, door alle beperkingen op het verkeer tussen Oost en West van personen, goe deren en communicaties óp te heffen. Verder zou zij de zaken van alle in woners van Oost-Duitsland, die wegens hun aandeel in de opstand van 17 Juni gevangen worden gehouden, opnieuw in behandeling moeten nemen, alle poli tieke gevangenen een „menselijke be handeling" geven en toestemming ver lenen, dat zij door hun familieleden bezocht worden. De burgemeester van West-Berlijn, dr. Walther Schreiber, zal de resolutie aan de Westelijke geallieer de commandanten voorleggen met ver zoek haar door te sturen aan hun Rus sische collega. Het Noorse passagiersschip „Stavanger- fjord". dat een tiental dagen geleden zijn roer verloor, is gisteren de Oslo fjord, op weg naar Oslo, binnengevaren. Nadat het schip in een stprm het roer had verloren, .legde het schip ruim 2000 zeemijlen af. Het schip werd bestuurd met zijn twee schroeven. De „Stavangerfjord" werd begeleid door de Britse sleepboot „Turmoil", die geen assistentie behoefde te verlenen. De „Turmoil" is bekend sinds de on dergang van de „Flying Enterprise". Carl Austin Hall en Bonnie Brown Heady, de moordenaars van Bobby Greeniease, zijn vannacht in de gaska mer van de gevangenis van de staat Missouri terechtgesteld. Tot het laatst toe toonden zij zich onbewogen. Voordat de directeur van de gevan genis, William Tatman, de deur van de gaskamer sloot, vroeg hij de veroor deelden of zij nog iets te zeggen had den. Beiden schudden zij het hoofd en de vrouw zij hardop: nee. De Ziekenfondsraad heeft zqn goed keuring gehecht aan de inhoud van een nieuwe overeenkomst, af te sluiten tus sen de huisartsen en de ziekenfondsen, waarin de vergoeding van de artsen wordt verhoogd tot f7,— per jaar voor iedere verzekerde. Voor deze verhoging geldt de grens van 3000 patiënten. Heeft de arts meer patiënten dan wordt hem voor elk dezer patiënten het oude bedrag van f 5,uitgekeerd. Enige tijd geleden hebben wij dit te nemen besluit reeds aangekondigd. De minister van Sociale Zaken moet het besluit nog bekrachtigen. (jM»S «»y Dit is de nieuwe kruiser „De Zeven Provinciën" een zusterschip van de „De Ruyter" die gisteren door Schout-bij-N acht K.M.R. C. W. Heringa in dienst is gesteld. Het oordeel, dat we over anderen uitspreken, tekent veelal meer onszelf dan hen, die wij beoordelen. De Londense makelaarsfirma Sothby heeft een catalogus Uitgegeven van de voorwerpen, die zich bevinden in de collectie-Faroek, welke voor rekening van de Egyptische republiek zal wor den geveild. De firma kan bogen op een praktijk van twee eeuwen in de liquidatie van reusachtige vermogens. Boven aan de lijst staan diverse reuk flesjes, uitgevoerd in jade en agaath, versierd met goud en juwelen. En he lemaal aan het eind staat een gouden ceintuur, die meer dan twee duizend jaar oud is, en die de afbeelding draagt van een van Faroek's voorgangers op de troon van Egypte, Ptolemaeus V. Het merkwaardige is, dat ook deze Ptolemaeus zijn koninklijke waardig heid enigszins onverhoeds moest neer leggen De verkoop begint op 10 Maart en zal een dag of acht duren. De gehele collectie omvat 1261 voorwerpen. Wat in de catalogus dadelijk opvalt, is, dat Faroek blijkbaar geen uurwerk kon weerstaan. Er zijn honderden klokken en uurwerken in de verzameling. Eén horloge is zo klein, dat het is inge bouwd in een parel. Men kan lezen over een polshorloge, dat een thermo meter bevat, een barometer en een hygrometer. Verder ireft men snuifdo zen aan, naaldenkokers, telescopen, toneelkijkers, sigarenaanstekers, een vliegenmepper met een diamanten handgreep en een kinderratel, bezet met juwelen. Iets heel bijzonders is een zilveren Paasei van natuurlijke groot te. Binnen in het ei zit een soort gele dooier. Maakt men dlo dooier open, dan ontwaart men een Russisch tsaren- kroontje in goud en diamanten en bin nen in dat kroontje ligt dan weer een ring van goud, emerald en diamant. Het geheel is ettelijke millioenen waard en de makelaars komen zelfs even uit de plooi als ze meedelen, dat men hier te doen heeft met „een var de opmerkelijkste verzamelingen van kostbaarheden uit de zeventiende en achttiende eeuw, die ooit zijn gemeld of gecatalogiseerd". De Venezolaanse kustwacht heeft ne gen Antilliaanse vissersschepen aange houden en opgebracht naar de Venezo laanse kustplaats Las Piedras. Acht dei schepen horen thuis op het eiland Aruba en hadden een Venezolaanse bemanning, een te Curasao, met een Surinamer als schipper. Deze handeling van de Veriezolaanse autoriteiten wordt te Willemstad als een onvriendelijke daad beschouwd Aangezien dergelijke aanhoudingen hei- haaldelijk voorkomen, wordt er een ern stige behoefte gevoeld aan een defini-j tieve regeling van de visrechten. verkeersonveiligheid aan te pakken. In het adres wordt o.m. gewezen op de daling van het verantwoordelijkheids gevoel van het gehele wegverkeer. De K. N. A. C. wijst als de belangrijkste oorzaak van een groot deel der ver keersongevallen aan een gebrek aan hoffelijkheid in de verkeersomvangs- vormen. Hoewel ook automobilisten schuld treft, doet de verkeersbandeloosheid zich, aldus de K. N. A. C., in veel meerdere mate voor bij het langzame verkeer, met name bij de fietsers, die zich veelal m.et negering van elke vorm van zelfbescherming in het ver keer sluiten. De K. N. A. C. is van oordeel, dat de greep op het langzame verkeer ge heel verloren dreigt te gaan en dat versteviging daarvan in het bijzonder klemt, omdat het aantal bromfietsen zich in zeer snel tempo uitbreidt, zodat binnen afzienbare tijd dit aantal naar schatting een millioen stuks zal kun nen bedragen. Naar de mening van de K. N. A. C. zal naarstig moeten worden gestreefd verkeersinzicht aan te "weken, waar aan behalve naast verplicht en syste matisch verkeersonderwijs op de scho len wellicht meer aandacht zou kun nen worden besteed bij de vorming van de jeugd buiten schoolverband. Dat daarnaast maatregelen tot ver sterkt preventief en corrigerend politie toezicht niet kunnen worden gemist, ligt voor de hand. Helaas zijn in het algemeen de gemeenten daartoe ech ter niet in staat, zulks wegens gebrek aan geschoold personeel. Voorts blijft de K. N. A. C. van oor deel, dat in het bijzonder voor betere discipline van het langzame verkeer het door haar aanbevolen stelsel van de betaalde waarschuwing een belang rijke bijdrage tot dit doel zou kunnen vormen. Voortaan mag in alle bisdommen van Nederland in de Kerstnacht één Nachtmis om twaalf uur 's nachts worden opgedragen. Tot op heden was dit slechts toegestaan in het aartsbisdom, ofschoon van deze toestemming slechts weinig gebruik werd gemaakt. Volgens het Kerkelijk Recht mogen in de ka pellen waar geen gewone gelovigen wor den toegelaten, drie HH. Missen om middernacht worden opgedragen. De Nederlandse reserve-sergeant J. A. Goedhart uit Scheveningen, die op bases in de Ver. Staten tot vlieger wordt opgeleid, zal dank zij veler medewerking de Kerstdagen doorbrengen in zijn gezin, waarvan zijn dochtertje ernstig ziek is. De baby was reeds enkele malen ge opereerd en toen de geestelijke ver zorger van de basis van de grote zorgen van Goedhart's echtgenote vernam, zon hij op middelen om een overkomst van sergeant Goedhart mogelijk te maken. Er verscheen een verhaal over het ge zin in een der Amerikaanse bladen als gevolg waarvan een radio-omroep te New York aanbood de kosten van de retourvlucht voor zijn rekening te ne men. Een collecte op de basis bracht een bedrag op, dat driemaal zo groot was als verwacht werd. Goedhart be hoefde hiervan geen gebruik meer te maken en stelde /oor dit geld voor een liefdadig doel te bestemmen. De minis ter van Oorlog heeft Goedhart toestem ming verleend enige dagen verlof te nemen. De sergeant zal dezer dagen in zijn gezin terugkeren. Het vijf-jarig meisje G. de B., dat door een militaire vrachtauto te Zout kamp werd overreden, is gisteren in het Academisch Ziekenhuis te Groningen aan de verwondingen bezweken. Eveneens is in het Academisch Zie kenhuis te Groningen overleden de 41- jarige landbouwer J. T. uit Den Ham, die onwel werd en met zijn hoofd in een sloot viel. Hij heeft daarbij een hard voorwerp geraakt en werd in be wusteloze toestand naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen gebracht. Advertentie (tot Zaterdagavond) Verspreide opklaringen en tijdelij ke nevel of mist. Overwegend droog weer. Weinig wind. In de nacht en ochtend plaatselijk lichte vorst. De zelfde of iets lagere middagtempera- turen. Zon: 8.45-16.29. Maan: 15.14-7.59.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1