Radicalen blokkeren eindbeslissing POLITIEKE VELDSLAG IN VERSAILLES Na vier ronden: Laniel 408 stemmen Naegelen 344 stemmen AMNESTIE voor ¥5.000 Italiaanse gevangenen Politieke eenheid W AMAZONE-RIVIER stroomt in Artis IN DE BORINAGE DREIGT ALGEMENE STAKING Congres met consequenties Toi hoofd en hart De twee rivalen Moet de redding van buiten komen Drie dagen in een kamer met gas Gevaarlijke situatie aan het Zwin Kamer keurt wet goed Poging om tegenstellingen uit de burgeroorlog te overbruggen Aga Khaii wordt weer gewogen (Jee MORRIS iefmycu, imj! Het weer Morgen proefvlucht Brussel—Parijs Protest tegen het sluiten van seven mijnen van Cockerill Fascinerende kleurenrijkdom van vissen en planten Aanklacht insake verdwenen losgeld Uitstel Berlijnse conferentie? Staking op Parijse vliegvelden Pacific-eilanden terug aan Japan? 1 ZATERDAG 19 DECEMBER 1953 77sfe JAARGANG No. 25868 ■K Toestand van weduwe eritiek Dijk is zeer zwak EHB.O.-post op beruchte kruispunt Laren Jubileumgift: zijn gewicht in platina Commissie Eenheid Rapport gereed GABARDINE REGENJASSEN Sabena-hélicopterdiensf De affaire-Greenlease K.S.G. niet gekend in sluiting mijnen De winkelsluiting op 24 December T BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, telef 4790 ijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 D'rectie: J. J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.— per maand, f 6.— per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5J0 uur 's avonds tel. 21544. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, hedenmorgen. Frankrijk heeft nog geen president. Enige minuten voor twaalven kwamen hedennacht de eerste geruchten uit de Marengo-zaal in het paleis van Ver tailles over de uitslag van de vierde ronde, de derde herstemming. De ge spannen stilte van de laatste minuten maakte plaats voor een duidelijk ge mompel van ontmoediging en verbazing. 408 stemmen, 52 te weinig, gingen naar de heer Laniel, de huidige minister-president; het socialistisch-com- munistische blok kreeg 344 stemmen. Een kleine tweehonderd kiezers waren uit de band gesprongen om terug te vallen naar de candidaten hunner per soonlijke voorkeur, Medecin, Cornu en Delbos. De radicalen, tegen Naegelen en Laniel gekant, en hun hoop op een belangrijke buitenstaander gevestigd hebbend, hebben de eindbeslissing kunnen blokkeren. Zij wensen zich er niet bij neer te leggen, dat hun candidaat zo vroegtijdig is uitgeschakeld. De grote halfronde zaal waarin de be langstelling van het publiek op de tri bunes gaandeweg geringer wao gewor den, vulde zich tot de nok toe toen pre sident Le Troquet officieel even na middernacht de uitslag bekend maakte. Een lang applaus begroette het succes Van Laniel. Een even lang applauis uit de linkse hoek, dat misschien nog in tenser was dan dat van de rechtse zijde, bekroonde het halve succes van Naege len. Welke betekenis was hieraan te hechten? Het leek er wel op alsof men zich collectief een weinig schaamde voor dit niet langer meer waardig te noemen Verloop van deze gewichtige stemming. Een critlek ogenblik brak aan. Presi dent Le Troquet moest zonder grond wettelijke voorschriften, die Vereisen dat deze zitting zonder beraadslagingen ver loopt, het congres raadplegen of de vijf de ronde nog in de nacht gehoudlen zou worden dan wel tot de volgende dag zou worden uitgesteld. Bij zitten en opstaan sprak het congres zich uit voor uitstel tot hedenmiddag twee uur. Niet slechts overwegingen van physieke vermoeid heden hebben de meeste parlementsleden tot dit besluit genoopt, maar men heeft ook stellig behoefte gevoeld in deze nog steeds verwarde situatie een ochtendi tijd te hebben voor overleg en beraad. Niemand ontveinsde zich dat dit beraad zolang het blijft berusten op die eenmaal door de cijfers gegeven situatie bijzon der moeilijk zal worden. Allerwegen spreekt men dan ook de verwachting uit dat een redder van buitenaf zal moeten komen opdlagen, wiens naam dan kan tijn Vincent Auriol. Hef is in de loop van deze stem mingen wel duidelijk geworden dlat het aanvankelijk doel van deze zwij gende stemming, om namelijk een groot man te kiezen die boven de par tijen staat, heeft plaats gemaakt voor een politieke veldslag. De aanvanke lijke opzet Europa tot de inzet van deze stemming te maken is volledig mislukt. De candidaat van de socialis ten, Naegelen. heeft zijn anti-Europese opzet gecompromitteerd gezien door de massale steun olie hij van de com munisten had gekregen. Daarbij kwam nog tegelijkertijd de politisering van deze stemming doordat de partijvrien- dien van Naegelen aan ieder die het maar horen wilde verklaarden, dat Naegelen door hen beschouwd werd als de condidlaat van het sociale en democratische front. De volledige af wijzing van dit verlokkelijke front zal de ontspanning van de binnen landse politieke situatie bij die aan staande regeringscrisis zeker niet be- vordleren. Een tweede element van betekenis in deze strijd is de onbe slistheid in die tegenstelling tussen de clericale elementen en de laïcis- tische. Wanneer de heer Naegelen meer stemmen heeft dan die van de socialisten en communisten samen, komen deze voor een óleel uit de links geörienteerde radicale hoek en, naar men aanneemt, ook voor een deel uit de voor de lekenrepubliek geporteer de elementen van MRP en oude RPF. Men kan nu reeds opmerken, dat de R.P.F. door eerst een eigen candidaat te stellen en daarna voor het overgrote deel zijn steun te verlenen aan presi dent Laniel, de verbetering van de ver standhouding met de M.R.P., waarvan Bidault een voorvechter was, niét be vorderd heeft. Over heel wat gewetens conflicten hebben deze hoge kiezers deze twee dagen moeten heenstappen. De ra dicalen stonden voor de vraag of zij zich terug moesten trekken ten gunste van een socialist, die door de communisten werd gesteund. De katholieke volks republikeinen voor het vraagstuk, of zij een man moesten steunen, die als niet genoeg Europees georiënteerd wordt beschouwd. Dat de communisten van deze verkiezingen een politieke mani festatie gemaakt hebben, is niet vreemd te noemen, maar dat de voormalige Gaullisten, die altijd zo hoog opgeven over herstel van het gezag, zich bij de communisten gevoegd hebben om er een anti-socialistische manifestatie en voor een deel een anti-Europese mani festatie van te maken, is minder begrij pelijk. De grondslagen voor moeizame crises bij de aanstaande vervulling van twee andere presidentiële posten, die van de Kamer en Regering, zijn dan ook ge legd. In dit verband is het tekenend een artikel van Robert Schuman te vermel den in La voix Lorraine, waarin hij memoreert, dat hij reeds acht presi dentsverkiezingen heeft meegemaakt, maar nog nooit heeft gezien, dat zoveel personen zich candidaat stelden. Dit is volgens hem een teken van de neer- sende gezagscrisis en Robert Schuman concludeert: „Wij gaan op alle gebieden achteruit, zowel op binnenlands als op buitenlands terrein. Wij zijn onmachtig de stabiliteit van onze regering en de continuïteit van onze politiek te ver zekeren." De vierde stemming is beslist ge ëindigd in een toon van pessimisme. LANIEL iilllffiMPiiiii l i NAEGELEN Toch was er in het paleis van Ver sailles vannacht ook nog één ver schrikkelijke optimist: de directeur namelijk van het postkantoor. Twee millioen postzegels had hij in één dag kunnen verkopen, 90.000 postkaarten kunnen versturen en 1 ton post kun nen wegwerken. Gelukkig kan het nu nog. Vanaf a.s. Maandag wordt ook dit onzeker, want met de mogelijkheid van een staking der postbeambten dient rekening gehouden te worden. Begonnen daarmee in Augustus van dit jaar niet de grote stakingen? Zoals echter het grote aantal post zegels, dat nu aan de markt gaat komen met het stempel van dit congres, de waarde zal verminderen, zo doet de langdurige strijd om de hoogste erepost van Frankrijk de belangstelling van het volk nog meer verflauwen. Het demo cratische stelsel wordt er ernstig mee verzwakt. (Van onze correspondent) Een alleenwonende weduwe in de v. Peltlaan te Nijmegen blijkt drie dagen in een met gas gevulde slaapkamer te hebben gelegen zonder dat omwonenden de politie op de hoogte brachten van verdachte omstandigheden die zij had den waargenomen. De vrouw was gewoon haar melk- pannetje vroeg buiten te zetten. Toen Woensdagmorgen de melkboer kwam vond deze het gevulde pannetje van de vorige dag nog onaangeroerd op dezelf de plaats staan. De man vond dit blijk baar niet ongewoon en vervolgde rustig zijn weg. Donderdagmorgen bleek het pannetje nog altijd niet te zijn binnen gehaald, maar de melkboer achtte het opnieuw niet ncdig de politie op de hoogte te stellen. De buurtbewoners, die inmiddels van een en ander op de hoogte waren gekomen, waren wel van mening dat er iets moest gebeuren, maar de Donderdag verstreek zender dat ie mand de politie opbelde. Pas Donderdag avond, toen een van de buren thuis kwam en hoorde dat er nog altijd niets was gebeurd, werd de politie opgebeld. De ze verscheen onmiddellijk en verschafte zich toegang tct de woning. Daar trof men de weduwe aan op haar bed. De kamer was gevuld met gas, dat uit de keuken beneden kwam, waar het gasfornuis niet goed bleek te zjjn afge sloten. De vrouw was door het gas be dwelmd maar zij vertoonde nog tekenen van leven. Haar hond bleek reeds dood te zijn. De vrouw, die ruim drie dagen in de met gas gevulde slaapkamer moet hebben gelegen, werd onmiddellijk over gebracht naar het St. Canisius Zieken huis. Haar toestand is zeer kritiek. De hoofdingelanden van het water schap „Het Vrije van Sluis," tonen zich ernstig ongerust over de toestand van de internationale zeedijk aan het Zwin, die nog steeds niet versterkt is. Thans is de situatie zo, dat tijdens de hoge vloeden het water het Zwin kan binnen dringen. De Zwindijk is een uitermate zwakke schakel in de kustverdediging, d?ar het gevaar niet denkbeeldig is dat via België het zeewater Nederland binnen zou kunnen dringen. Alle her stel dat daar ter plaatse wordt uitge voerd is, zo wordt gezegd, een lapmid del zolang het Zwin niet van de zee wordt afgesloten, of wanneer de inter nationale zeedijk die aan België be hoort, niet belangrijk wordt opgehoogd en verbeterd. Teneinde in staat te zijn op de snelst mogelijke wijze hulp te bieden bij even tuele ongelukken op het bij automobi listen zo beruchte kruispunt Laren van de Rijksweg Amsterdam-Utrecht heeft de Katholieke Nationale Bond voor EHBO cp deze plaats een complete ver- bandpost ingericht. De Italiaanse Kamer van Afgevaar digden heeft gisteravond een amnestie wet goedgekeurd, waarbij 25.000 ge vangenen op vrije voeten zullen wor den gesteld voor het einde van het jaar De wet zal van kracht worden zodra zij gepubliceerd is in het Italiaanse staats blad. Gisteravond was men reedis bezig een speciale editie daarvan voor te be reiden. Motorpolitie zal de bevelen tot invrijheidstelling aan de gevangenissen bezorgen. Zowel partisanen als fascisten onder de gevangenen zullen in vrijheid worden gesteld en een aantal, dat zich thans nog schuilhoudt, zal zich weer vrijelijk kunnen bewegen. Maar in het bijzonder fascistische leiders zullen buitengesloten zijn van het bekleden van openbare ambten. De uiterst linkse en rechtse oppositie in het parlement streefde naar een al gemene amnestie die zou geleien voor misdrijven door beide zijden bedreven tijdens de burgeroorlog van 1943 tot 1945. De regering was hiertoe niet be- Het Islamietische comité te Karatsji heeft gisteren aangekondigd, dat de Aga Khan op 3 Februari gewogen zal worden op de speciaal hiervoor gemaak te ivoren weegschaal, waarna hij zijn gewicht in platina zal ontvangen. De plechtigheid vindt plaats ter ge legenheid van de 75ste verjaardag van zijn in functie treden als geestelijk leider van de Islamieten. Uit alle delen van de wereld zullen Islamieten bij de weging tegenwoordig zijn. De Aga Khan weegt 95 kilogram, welk gewicht in platina eën waarde vertegenwoordigt van onge veer 1 millioen gulden. Naar wij vernemen, is de commis sie, verleden jaar door het Centrum voor Staatkundige Vorming op ver zoek van de K.V.P. ingesteld ter be studering van de staatkundige een heid van de Nederlandse katholieken, gereed gekomen met haar rapport. Binnenkort zal het rapport aan het Partijbestuur van de K.V.P. worden aangeboden. reid, ofschoon zij die amnestie zo ver strekkend mogelijk wenste te maken, teneinde de hartstochten, opgeroepen door de burgeroorlog, te beteugelen. Een probleem, dat als nagenoeg on oplosbaar wordt beschouwd, is het vinclen van werk voor de 25.000 per sonen. die onder de amnestiewet val len, gezien het feit. dat er reeds twee millioen werklozen in Italië zijn. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 —TEL. 13439 (tot Zondagavond) Zwaar bewolkt met aanvankelijk hier en daar nog enige regen of mot regen, maar later opklaringen. Over wegend matige wind uit Noordelijke richtingen. In de nacht en ochtend iets minder koud. Zondag: Zon 8.45-16.30. -aan 16.17- 9.01. Maandag: Zon 8.46-16.30. Maan 17.31-9.47. Naar wij vernemen zal de Belgische luchtvaartmaatschappij „Sabena" mor gen een proefvlucht maken met een he licopter van Brussel naar Parijs. Een en ander moet worden gezien binnen het kader van de voorbereidingen van een nieuwe helicopterdienst die de Sabena op dit traject wil openen. Na het bericht tot sluiting, is In de «even mijnen van Cockerill, in de Bel gische Borinage, een staking onder de arbeiders uitgebroken, In de Borinage heerst grote conster natie onder de mijnwerkers, vooral nu bekend geworden is, dat de betrokken mijnen reeds binnen een tijdsverloop fan een half jaar zullen worden ge sloten. De socialistische mijnwerkers- bond in de Borinage heeft een mani fest uitgegeven, waarin er op wordt ge- Wezen, dat de werkloosheid van de bijna 7000 in genoemde mijnen wer kende arbeiders ellende zal brengen °ver een derde deel der bevolking in deze streek. De Bond roept al zijn leden in de Borinage op van 21 December a.s. het werk neer te leggen, indien op dat tijdstip geen maatregelen zijn ge- domen om de mijnen gaande te houden. Bond verzoekt de regering tevens beslag te leggen op de mijnen en deze °nder haar beheer te plaatsen. Het Katholieke blad der Franstalige arbeiders „Le Cité", wijst er op, dat ®an de vooravond van Kerstmis dui zenden mijnwerkersgezinnen in angst ferkeren over de toekomst. „De tol, die de mijnwerkers dit jaar met 200 doden hebben betaald, verdiende een "eter Kerstgeschenk", aldus het blad. j.Be directies der betreffende mijnen hadden niet met meer cynisme kunnen oandelen". Het blad schrijft verder: sta 's tdanf de vraag of de Belgische scaat zich zal verbinden, opnieuw ver- heidene miilioenen aan subsidie te „^strekken aan deze of gene financiële fin Cper'ng' dle de kolenondernemingen »chnc*ert' ofwel de nationale gemeen- zeH de verantwoordelijkheid der jnindustric op zich zal nemen". Een communistisch blad schrijft, dat de staalfabriek van John Cockerill, waaraan de mijnen toebehoren, in het afgelopen boekjaar een nettowinst van bijna fr 147 millioen boekte. Het hoge gezagsorgaan van de Euro pese Gemeenschap voor Kolen en Staal, zo wordt in een communiqué gezegd, is ten zeerste verrast door de officiële mededeling omtrent het geleidelijk slui ten van de mijnen van de N.V. John Coikerill in België. Het hoge gezags orgaan was hierover niet ingelicht en het verontrust zich ten zeerste over deze plotselinge beslissing. Het hoge gezagsorgaan kan niet on verschillig blijven voor het sluiten van een belangrijke onderneming van de Gemeenschap, welke sluiting sociale en zeer ernstige economische problemen met zich zal kunnen brengen, aldus het communiqué. De hoge autoriteit, gebruik makende van zijn recht inlichtingen in te win nen, heeft daarom besloten onmiddellijk een onderzoek ter plaatse in te stellen. (Van onze verslaggever) Aan de voet van de Andesgletschers ontspringt de machtige Amazonerivier, die een half werelddeel tot leven brengt. In snelle bergbeken spoedt het werve lende water zich door watervallen en stroomversnellingen omlaag, om zich ten slotte tot een brede stroom te verenigen. Dit tafereel ontrolt zich niet alleen in eeuwig voortdurende herhaling in tro pisch Zuid-Amerika doch het vertoont zich in al zijn fascinerende kleurenrijk dom van exotisch vissen- en planten leven al is het maar voor twee maan den thans ook aan de bezoeker van het Artis-aquarium. Alleen de gletschers worden ter completering van bet ge heel aan zijn fantasie overgelaten. Gistermiddag werd de „Amazone- droom", verbeelding van ontstaan en leven van een grote rivier, in Artis ge opend. Tegen de gebogen achterwand van de hal van het Aquarium is een vele meters lange aquariumbak aange bracht. die als het ware een doorsnede overlangs van de rivier van oorsprong tot monding te zien geeft. Aan het begin ziet men het gletscherwater van de rot sen klateren. In de stroom die daaruit ontstaat ontwaart men talloze van de meest vreemdsoortige vissen (er zijn er in totaal ongeveer duizend onderge bracht) die bij scholen tegelijk langs het glas van de aquariumwand schieten. Wij wagen ons niet aan een opsomming van de soorten, die hier vertegenwoor digd zijn. Voor de aquariumliefhebber vormen zij een rusteloos toneel om van te watertanden. Maar ook wat er boven het water op de oevers te zien is, vormt een kleurrijk toneel. Orchideën en andere wilde tro pische planten tonen de meest verrassen, de vormen en kleuren. Zij werden spe ciaal voor deze „show" per K.L.M. uit Brazilië overgebracht. De opening van de tentoonstelling werd door de consul- generaal van Brazilië in Amsterdam, Z. Exc. Murillo Tasso Fragoso. tijdens een eenvoudige plechtigheid verricht.' Tot eind Februari krijgt Amsterdam en omgeving gelegenheid van dit stukje tropisch waterleven te genieten. Hebt gij het zelf beter dan anderen, bewijs het dan aan hen, die in zorgelijke omstandig- heden leven. De politieman Elmer Dolan, nit St. Louis, die uit zijn functie geschorst is, is gisteren beschuldigd van valse getui genis door een federale grote jury, die een onderzoek instelt naar de verdwij ning van de 600.000 dollar losgeld, die door de familie Greenlease betaald is aan de ontvoerders van hun zoontje Bobby. Dolan, die twee maal voor de grote jury verschenen is, wordt er van be schuldigd, valse verklaringen te heb- ben afgelegd met betrekking tot het overbrengen van twee koffers met het losgeld op de dag van Hall's arrestatie, in het begin van October. In West-Duitsland is men vrij alge meen van oordeel, dat de Sovjet-Unie zal vragen om uitstel van de viermo- gendhedenconferentie in Berlijn. De Westelijke Grote Drie hebben op Ber muda 4 Januari voorgesteld als datum, waarop de conferentie zou moeten be ginnen. Maar ofschoon er nu voor die tijd nog maar 17 dagen resten, is een Kussisch antwoord nog steeds achter wege gebleven. De leider van de West- Duitse socialisten, Erich Ollenhauer, voorspelde, dat de Russen uitstel zullen vragen tot eind Januari en een woord voerder van de bondsregering zei te verwachten, dat de conferentie nu in de tweede helft van Januari gehouden zal worden. Het personeel van de radarinstallaties en verkeerstorens op de Parijse vlieg velden, heeft gisteren btf stemming be sloten, vandaag om 12 uur in staking te gaan. Het personeel, dat nu een minimum-salaris van 24.000 francs per maand heeft, eist loonsverhoging, Te Washington zjjn de laatste tjjd on derhandelingen gevoerd over de terug gave aan Japan van de eilanden Amami en Oshima, die tussen Midway en Oki nawa zjjn gelegen in de Stille Oceaan. Associated Press heeft uit Tokio al ge meld, dat de teruggave op Kerstmis een feit zal worden, maar dit bericht is door een ambtenaar van het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken „voorbarig" genoemd. In de afgelopen drie jaar is het onder de 200.000 Japan ners, die de eilanden bewonen, her haaldelijk tot hongerstakingen en de monstraties gekomen, uit protest tegen het Amerikaanse bestuur. De Raad voor het grootwinkelbedrijf heeft in overleg met de sectie detail handel van de Bedrijfsunie der samen werkende organisaties van handels- en kantoorbedienden aan de bij hem aan gesloten ondernemingen geadviseerd geen gebruik te maken van de mogelijk heid de winkels op 24 December tot 21 uur geopend te houden en dus die avond op het normale uur te sluiten. oensdag j-l. heeft een bespre king plaats gehad tussen ver tegenwoordigers van K.V.P., K.N.P. en K.W.G. (de Katholieke Werkgemeenschap in de P.v.d.A.) en wel van elke partij één. Als men zich in de herinnering roept, dat voor de eigenlijke besprekingen drietallen wa ren aangewezen, komt men tot de conclusie, dat deze eerste bespreking nog maar van voorbereidende aard was. De eigenlijke discussie is nog niet begonnen. Zij begint in Januari, als de drietallen elkaar gaan ont moeten. Ofschoon het te betreuren blijft, dat de voorbereidende correspondentie zo lang heeft geduurd immers de dag van de candidaatstelling voor de Sta tenverkiezing nadert en brengt met name de K.N.P- in tijdnood kan men, nu het eenmaal zo gelopen is, een lichtstraaltje ontdekken in de om standigheid, dat op het tijdstip van de eerste plenaire bijeenkomst van de drietallen de discussiestof zal zijn ver rijkt met het rapport van de bijkans vergeten commissie, welke verleden jaar op verzoek van de K.V.P. is sa mengesteld door het Staatkundig Cen trum. Aannemende, dat deze commis sie voldaan heeft aan haar opdracht alle aspecten van het vraagstuk der staatkundige eenheid van de Katho lieken te belichten, kan dit rapport slechts een verruiming van de discus sie te weeg brengen, welke naar onze indruk hard en hard nodig is. Volgens deze indruk, opgedaan uit de gedrukte uitlatingen van „De Katholiek in de Partij van de Arbeid", dreigde de dis cussie op zeer onvruchtbare wijze in een eng kringetje te blijven rond draaien. Dat zal niet veel anders zijn geweest in de geheime corresponden tie tussen de drie partijen, want het ligt niet voor de hand te veronder stellen, dat in deze correspondentie het hele veld, bestemd voor de mon delinge discussie, is bestreken. Als het wel zo zou zijn, zou dit wel een ver klaring geven voor de lange duur van deze correspondentie, maar deze ver onderstelling is weer niet verenigbaar met de normale opvatting van een „gesprek". Het beste, dat dan ook bij de be spreking in Januari kan gebeuren, is, dat het enge kringetje wordt verbro ken en het onderwerp in al zijn facet ten op tafel komt. Lezen wij het jong ste artikel van de heer Van Lier goed, dan is de K.W.G. niet ongenegen de doelmatigheid van eenheid in partij verband in dit gesprek te bestrijden, hetgeen inhoudt, dat zij bereid is deze doelmatigheid te bespreken, hetgeen weer betekent, dat de doelmatigheids- vraag als punt van de agenda wordt erkend. Welnu, laten wij aannemen, dat de commissie van het Staatkundig Centrum haar taak niet al te slecht heeft vervuld, dan heeft zij óók (of juist) over de doelmatigheidsvraag het nodige bijeengebracht. De verruiming van het veld heeft het voordeel, dat het „gesprek" niet ontaardt in 'n wedstrijd in hardnekkig heid op een enkel punt (of enige pun ten), maar dat er een vrijheid van manoeuvre ontstaat, die onmisbaar is als men van elkaar méér wil begrijpen dan alleen maar het uithoudingsver mogen. De verruiming van het ge sprek heeft echter het nadeel, dat de tijdnood er alleen maar groter door wordt. Is er wel een andere oplossing voor deze moeilijkheid dan splitsing van de besprekingen? Die splitsing moet in een vroeg stadium geschieden. Het is niet ge noeg, dat men bereid is met de over blijvende partij voort te gaan als een der partijen mocht afvallen. Men mag op zulk een afvallen niet reke nen. Als een der partijen is afgevallen, valt er niet te splitsen. De splitsing moet juist voorkomen, dat de bespre kingen voor de een te langzaam en voor de ander te vlug verlopen. Splitst men niet, dan ontstaat de verleiding een der trossen te kappen. Splitst men niet, dan kan men niet vermijden van de ene kant te wor den verdacht van opzettelijk traine ren en tegelijk van de andere kant van het forceren van een breuk. (Van een bijzondere medewerker) Het werkgelegenheidscongres door de KAB op 10 December j.l. in 's Hertogenbosch georganiseerd, is in de katholieke pers als een gelukkig initiatief geprezen. Dat de neutrale bla den er zo weinig aandacht aan hebben geschonken, vond niet onwaarschijnlijk zijn oorzaak in het feit, dat deze bijeen komst in het katholieke Zuiden werd gehouden en bovendien ook juist dat katholieke Zuiden tot voorwerp van stu die had genomen. Wij hoorden door een neutrale persman zelfs iets fluisteren over een KVP-stunt. Wie er zo over denkt, miskent toch wel ernstig het ka rakter van de Katholieke Arbeiders Be weging. We hebben het reeds eerder ge steld, maar willen het met genoegen nog eens herhalen: een katholieke organisa tie is in wezen nooit groeps-egoïstisch, maar wenst het algemene, het nationale belang als het uiteindelijk doel van al haar handelingen te zien. Wel moet een katholieke groepsorganisatie, hetzij van werkgevers of van arbeiders, door de bijzondere positie waarin de groep ver keert, het accent vaak op die groep laten vallen, omdat daardoor het beeld van het algemeen welzijn meer evenwichtig wordt. Niet alleen kan de belangenbe hartiging van een groep vaak de speciale aandacht vragen maar dikwijls ook zul len bijzondere streekbelangen de voor keur eisen. Dit was thans het geval met de werkgelegenheidsproblemen tussen en beneden de grote rivieren. Toch heb ben wij zelf ook de neiging hier een vraagteken te plaatsen. We erkennen volkomen de dringende noodzaak aan de werkgelegenheidsvraagstukken in de besproken gebieden een meer dan nor male aandacht te schenken. Maar toch ging het hier nog slechts om een drietal van de negen ontwikkelingsgebieden zo als die zijn aangegeven in de jongste in dustrialisatie-nota van Minister Zijlstra. (Vervolg op pag. 5)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1