Fonkelend firmament boven Gen. Cronjéstraat en Julianapark Zilversmit Concert van Nh. Philh. Orkest De kleinzoon van van de Tsaar de vriend <zS)ncuJz s. Burgemeester Cremers ontstak gisteravond de verlichting Gebr. Brinkmann Reumatische hjachten gfl v. Empelen DE WITSEN'S OP BOEKENRODE Het grote verleden CHIQUE COSTUUMS tmmm Kerstmis 1953 DE KUNST VAN HET EDELSMEDEN BUITENPLAATSEN LANGS DE DUINRAND van Kimmenaede PL' Jf ZATERDAG 19 DECEMBER 1953 PAGINA 2 Reserveert tijdig Uw tafel RESTAURANT GROTE MARKT TeL 10102 - 11029 - 10798 cocktail- en geklede japonnen STILLE ARMEN 300.000ste IN SPORT- FONDSENBAD Bedrijfsongeval SCHAKENDE JEUGD IN HAARLEM Nederlands Genootschap tot Reclassering Solisten: Dora v. Doorn en Marius Buysink VOOR HET KERSTFEEST Bloeirestraagazija ZANDVOORI UITVOERING NED. KAMERKOOR Concert Geen repetitie Referendaris B. Cornet 40 jaar in gemeentedienst Bijeenkomst kath. bejaarden MARTINSHOF KUNSTHANDEL LEFFELAAR Kerstjournaal Polygoon Medewerking van kathedrale Koorschool te Haarlem Stadsschouwburg Biljarten Kampioenschap 2de klas Burgerlijke Stand Verkooplokaal NOTARISHUIS Inboedelveiling 12/13 Jan. '54 H.B.G. TE LISSE HAD EEN GOED JAAR Omzet ruim 10 millioen SANTPOORT Zondagsdienst Voor de a.s. FEESTDAGEN „Geloof en Wetenschajb' Kath. verdraagzaamheid en het Humanistisch Verbond HEEMSTEDE Vergadering Kath. V rouwenbeweging KERKRERICHTEN f KERSTFEEST f" JHi* H li 4 >'S S Bloembollencultuur Moet batig saldo Flora 1953 teruggestort worden? Propaganda-avond B.B. Honderden bewoners van Haarlem-1 vraagt u dat feitelijk nog Noord hebben gisteravond in de Gen. I Cremers, Cronjéstraat en het Julianapark meer naar boven gekeken dan in de etalages van de winkels. En geen wonder, want om zes uur was een electrisch hemel- firmament, gespannen over de straat, ontstoken, dat de ogen van de mensen wel omhoog moest trekken. De plechtige ontsteking geschiedde door Haarlem's burgemeester, mr. P. O. F. M. Cremers. die tevoren in „De Arend" door het bestuur van de win keliersvereniging was ontvangen. De heer A. v. d. Berg, voorzitter van de vereniging, sprak een woord van wel kom en hij wees er op, dat deze kerst verlichting uniek genoemd mocht wor den, want zij is de eerste in Neder land. In dit electrische firmament zit ook leven, want 20 pet. van de aange brachte sterren gaan aan en uit met tussenpozen van enkele seconden. Dat is bereikt door grote samenwerking in de vereniging, aldus spreker, en dank zij vooral de grote belangstelling van de burgemeeser, die het vorig jaar de winkeliers van „Gen. Cronjé" genoemd had „de broederschap van concurren ten". Deze veelzeggende en krachtige typering had er zeer veel toe bijgedra gen, dat sommigen over hun bezwaren waren heengestapt en allen eendrach tig hadden meegewerkt, om tot deze verlichting te komen. De heer v. d. Berg feliciteerde ten slotte de burgemeester met diens her benoeming en hij hoopte, dat mr. Cre mers nog veel goeds zou kunnen doen in het belang van geheel Haarlem. De burgemeseter beantwoordde deze toespraak met een dankwoord voor de felicitatie en hij verklaarde, dat hij ook ditmaal niet geaarzeld had, om aan de uitnodiging tot ontsteking van de verlichting gehoor te geven. „Waarom Advertentie aldus mr. ik ben ingehuurd om ieder jaar hier een verlichting te ontsteken". Hij stak de winkeliersvereniging gaarne een pluim op de hoed, omdat zij telkens weer iets nieuws weet te verzinnen om kopers te trekken. „U doet dat natuurlijk uit eigen belang, best, maar ook in het belang van heel Haarlem-Noord. Daarom vind ik het pleizierig hier bij u te zijn. En ik wens u van harte succes". De burgemeester haalde daarna een handle over en meteen stond de ster renhemel boven de Gen. Crnojéstraat en het Julianapark in een rustig, maar feestelijk flonkerlicht. Op straat was het uiteraard zeer druk en de mensen genoten kennelijk van deze bijzondere attractie. Advertentie IS»3f Voor de feestdagen: Kruisstraat 49 Haarlem Op ons bureau zijn voor de „Stille Ar men" de navolgende giften binnengeko men: J. S. f 25.—, H. v. d. H. te B. f 5.—. Giften kunnen worden bezorgd op ons bu reau Smedestraat 5 of gestort op giro nummer 143480, met vermelding „Stille Ar men". Bij Giro: het Comité is binnengekomen per mw. RC—H f 25.—. Gestort bij de Twentsche Bank: R. K. W. F. f 50.—, N. V. H. f 10.—, W. v. d. W. f 2.50, N. V. Dr. f 250.—, C. T. A. B. f 25—, mej. J. Q. v. R. A. f 5—, Coöp. H. f 10—, W. B. Czn. f 200—, N. V. H. f 100—, Mij. N. f 50—, S. C. f 2—, F. W. N. B. f 10—, N. V. S. f 10—, mej. H. v. S. C. f 5—, N. V. v. W. f 10—, Boekh. V. f 5—, N, V. C. f 10—, Fabr. C. f 25— Vanmiddag om 2 uur werd de 300.000- ste bader verwacht in het Sportfondsen- bad, in die zin, dat voor dit jaar het 300.000ste bad genomen wordt. Dat be- tekente dan een record in het 19-jarig bestaan van het Sportfondsenbad. Bij het begin van de exploitatie in 1936 be rekende men, dat er jaarlijks 180.000 baden genomen zouden worden. In 1943 werd echter een cijfer genoteerd van 283.018, vorig jaar werden 294.017 baden genomen en dit jaar zal het dus ruim 300.000 zijn. De gelukkige van vanmiddag zal niet ongemerkt een bad kunnen nemen.... In de fabriek van Hilarius in de Waar- derpolder is gisterenmiddag de 48-jarige P. S. met zijn linkerbovenarm in een draad- drukmachine bekneld geraakt, doordat hij uitgleed. Zijn arm werd op twee plaatsen gebroken. De man werd overgebracht "haar het Grote Gasthuis en daar ter verpleging opgenomen. Advertentie wrijf de pijnhciarden met: per flacon EEN PRODUCT VAN C.IBA BAZEL ,ZW.) Traditiegetrouw zal de HSSB (Haar lemse School Schaak Bond) ook dit jaar weer een scholieren-schaaktournooi organiseren. Het toumooi wordt op 28, 29 en 30 December gehouden in de muziekzaal van restaurant Brinkmann, op de Grote Markt. Er wordt gespeeld in een hoofd- en bijgroep. De HSSB plaatst de deelnemers naar sterkte in een van deze groepen. De speeltijden zijn: 8.3012.30 uur en 25 uur des middags. Er worden zowel door ver schillende zaken te Haarlem en omge ving als door de HSSB fraaie prijzen beschikbaar gesteld. Op 21 December organiseert, even eens in Brinkmann, de schaakclub van het stedelijk gymnasium (ASC) een snelschaaktournooi ter viering van het zevende lustrum. Gespeeld wordt in een scholierengroep en een groep voor lera ren en oud-scholieren. Aanvang der wedstrijden 8.30 uur. Vaak zal men naar een poppenkast gaan kijken om het vermaak en de moraal, de lea, welke men na afloop meekrijgt, neemt men op de koop toe. Gisteravond zijn wij een poppenspel gaan zien. dat meer didactische, dan spelkwa- liteiten had. Het is een spel, geschreven in taferelen naar het leven, dat problemen opwerpt, welke ter discussie werden voor gezet aan <Je leden van de Haarlemse af deling van het Nederlands Genootschap tot Reclassering. Drie jonge mensen hebben het merkwaar dige experiment aangedurfd een spel te schrijven en op te voeren, waarin het a-sociale gezin tot onderwerp is gekozen. Een jongen groeit op in dat gezin zonder voldoende onderscheid tussen mijn en diin. Verwonderlijk is het daarom niet, dat de knaap, wanneer hij zelf een gezin heeft gesticht, het verkeerde pad opgaat en door omstandigheden hij is werkloos in aanraking komt met vrienden, die het niet zo nauw nemen met het zevende gebod. Via ds politie en justitie wordt hij das na zijn veroordeling toevertrouwd aan de Reclassering. In het laatste tafereel nu van dit poppenspel wordt aan de orde gesteld hoe deze jongeman te reclasseren. Moet de toezichthouder de rol spelen van de vader lijk-vermanende of die van de meer el- pende, de meer stimulerende; de spelers hadden zelf de voorkeur gegeven aan het laatste, omdat zij meenden, dat aldus de cliënt op een meer menswaardige manier zijn plaats in de maatschappij kon terug winnen. Tot het beoordelen van deze zienswijze lieten zij na de opvoering ruime gelegen heid aan de aanwezigen. Het concerto grosso no. 8 van Arcan- gelo Corelli, bijgenaamd „fatto per la notte di natale", waarmede Marinus Adam dit concert van het Noord-Holl. Philharmonisch Orkest opende, vormde een waardige ouverture van een pro gramma in deze tijd van het jaar. Het werd schoon van klank gespeeld, waar toe ook het voorname solospel van Jan Hesmerg, Leendert de Graaff en Edu- ard Biele bijdroeg. Jan Rosekrans aan het clavecimbel steunde het geheel door een strakke begeleiding van de gene- raal-bas. De sopraan Dora van Doorn Lindeman zong hierna de aria „Süsser Trost mein Jesus kommt" uit Bach's cantate 151. Met voorname voordracht en een voorbeeldige stylistische inter pretatie maakte deze zangeres zonder twijfel grote indruk. Des te meer moe ten wij betreuren dat haar stem in de hoge ligging wat scherp en soms wat benauwd aandoet, hetgeen aan de to taal indruk niet ten goede komt. Marius Ruysink vertolkte op bescheiden, maar verantwoorde wijze de obligaat-fluit partij van deze aria. Laatstgenoemde was eveneens solist in het wonderlijk mooie fluitconcert in D-üur van Mozart. Het werd een voortreffelijke uitvoering met uitstekend begrip van juist Mozart- spel. Vooral het laatste deel, een Ron do, muntte uit door grote muzikaliteit van de solist, waarbij zich de collega's van het orkest prachtig aansloten. De eerste fluitist van ons orkest had een langdurig en welverdiend succes te oogsten, in de vorm van een spontaan applaus. Na de pauze was het wederom Dora van DoornLindeman, die optrad in een werk van de Engelse componist Ge- Advertentie brengen wij een uitzonderlijke collectie zeer aparte stukjes. Grote voorraad pracht kerst bomen, hulst, dennegroen, Cyclamen, Azalea, Kerstrozen, Hyacinthen enz. Komt U bijtijds Uw keuze ma ken? Dan kunnen wij nog meer zorg aan Uw bestelling besteden BINNENWEG 18 Heemstede - Tel. 3-80-80 Het Ned. Kamerkoor onder leiding van Felix ae Nobel gaf Donderdagavond een uitvoering in „Monopole" te Zand- voort. Het was de vierde avond in de serie van het kunstabonnement van de culturele kring ,,'t Helm". Een zeer gevarieerd toonkunstprogramma werd op voortreffelijke wijze vertolkt. De kern werd gevormd door Kerstliederen o.a. De herdertjes lagen bij nachte" in een bewerking van Felix de Nobel, waarbij de engelenzang een ontroerend effect had. Na de pauze volgde een drietal La tijnse gezangen van de Franse compo nist Francis Poulenc en twee negro-spi- rituals, bewerkt door de dirigent. Tot slot zong het koor enige volksliedjes, waarvan ,,'t Kwezelke" en „Dur's Aber- land uf" het meest in de smaak vielen. Dirigent en koor kregen een ovatie van het publiek en de voorzitter van 't Helm", mr Merens, bood als tastbaar bewijs van dank aan een zeegezicht, ge tekend door de Zandvoortse kunstenaar Pieter Giltay. Het koor gaf een uiterst geestige toegift: Ik heb m'n wagen vol geladen Het Noordholl. Philharmonisch Orkest geeft op Donderdag 21 Januari a s., on der auspiciën van de culturele kring ,,'t Helm", een symphonieconcert te Zandvoort in „Monopole". raid Finzi. Het stuk is getiteld' „Dies Natalis" voor sopraan en strijkorkest. Het is een warm stuk muziek, met zeer suggestieve inslag. Deze in 1939 voltooi de cantate is een toonzetting van drie gedichten van Thomas Traherne, een opus met een zeer sterk bovenzinnelijk element. Dora van DoornLindeman heeft de sfeer hiervan uiterst karakteristiek ge troffen, en met groot begrip weergege ven. Ook uit zuive vocalistisch oogpunt bekeken was dit tweede optreden veel gelukkiger dan voor de pauze. Het ge heel ontving een warm onthaal. Hier bij moge zeer zeker het sublieme spel der strijkersgroepen niet onvermeid blijven. Het speciaal na de pauze uitstekende spel handhaafde zich tot de laatste noot van het symphonisch gedicht „La pro cession nocturne" van Rabaud. Met treffende instrumentale kleuren reali seerde Marinus Adam in het orkest de brillante orkestratie-techniek van deze Franse toondichter. Het was een span ningsvol musiceren, dat niet naliet gro te indruk op alle toehoorders te maken. JAN LAARVELD De repetitie voor het koor Kath. Haarlem zal Maandag 21 December geen doorgang vinden. Op 5 Januari hoopt de heer B. Cornet, referendaris op de afd. financiën ter gemeentesecretarie en wnd. chef van deze afdeling, de dag te herdenken, waarop hij 40 jaar geleden in dienst der gemeente Haarlem trad. Dinsdag 22 December zal aan de le den van de Katholieke Bond van Be jaarden en Gepensionneerden in ge bouw St. Bavo aan de Smedestraat een stemmingsvolle middag worden aange boden ter voorbereiding op het Kerstfeest. De meisjes van de M.U.L.O.- school aan de Koningstraat zullen daarbij medewerking verlenen. Advertentie Atelier Exposeert sieraden WAGENWEG 102 t..o. Hazepaterslaan In het komende journaal zal Polygoon speciale Kerstopnamen brengen. Daar voor heeft men verschillende stukken, het Kerstfeest behandelend, uit musea vastgelegd en er een geheel van ge maakt. De muzikale omlijsting zal ver zorgd worden door de Kathedrale Koorschool te Haarlem o.l.v. dr. A. I. M. Kat. De opnamen worden gemaakt in de Kathedrale Basiliek St. Bavo te Haarlem. De voorstelling die de Haagse Comedie hedenavond in de Stadsschouwburg te Haar lem zou geven van „Colombe" gaat wegens ziekte van een der spelers niet door. In de plaats daarvan zal nu vertoond wor den „De blauwe heuvel", een ruil welke, naar wij menen, niet toe te juichen is, ook al is dit stuk, naar inhoud precair, gere gisseerd door Peter Scharoff. De uitslagen van Donderdag waren: Strick 150 129 23 5.60 Spek 150 150 23 6.52 Jacobs 150 150 25 6.00 Handgraaf 150 127 25 5.08 Blesgraaf 150 150 22 6.81 Broers 150 119 22 5.40 Hoek 150 83 24 3.45 Schermerhorn 150 150 24 6.25 Geboren: J. A. Ollenberg—de Best. z: A. A. Habersvan der Voort, z.; W. J. Bou- kesvan Bakel, z.; O. WittemanVermeer, z.; G. C. W. de VeerBeenen, d.; A. E. van Soolingenvan den Brom, d.; J. J. Seijsener Mink, d.; L. Kemp—Schreinders, d.: M. J. van Reeden—Fortgens, d.; D. M. Broeken Langedijk, d. Getrouwd: J. W. Raatgever en M. C. Rottier. Overleden: Th. C. R. Smit, 87 j„ Rlp- perdapark, P. J. de Deij, 69 j., Kamperlaan, W. X. Willemsen, 71 j., Thomsonloon, J. Groenendaal—Bloemzaad, 89 jaar, Linscho- tenstraat. Advertentie Dir. W N. WOLTERINK Bilderdtikstraat bij de Zijlweg Haarlem - Tel. (K 2500) 11923 Inzendingen van huisraad worden dagelijks aangenomen. Eigen afhaaldienst FILMS: REMBRANDT: „Het lied van de woestijn". Boven 14 jaar. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 u. PALACE: „Anna". Volwassenen. Tilden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: „Vuile handen". Boven 18 jaar. Tijden 2, 7 en 9.15 uur. Zaterdag en Zon dag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: „Muiterij op de Bounty". Boven 18 jaar. Tijden 2.30 en 8 uur. Zon dag 2, 5 en 8 uur (tot en met 23 Dec.). LIDO: „Midnight kiss", a. 1. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. CITY„Scharlaken tunieken". Boven 14 Jr. Tijden 2.15, 7 en 9.15 uur. Zaterdag en Zondag 2.15, 4.30 7 en 9.15 uur. ROXYtot en met Zondag: „De ertgenaam van Monte Christo". Boven 14 jaar. Til den 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Maandag tot en met Donder dag. „Dossier 212 van Tokio". Boven 14 jaar. Tijden 2.30 en 8 uur. MINERVA: „Always in my heart" (tot en met Zondag), a. i. Tijden Zaterdag 7 en 9.15 ur. Zondag 2, 4.15, 7 en 9 15 uur. Zaterdag 19 December Stadsschouwburg: „De Haagse Comedie" in „De blauwe Heuvel" 20 uur. Sportpark-restaurant, Heemstede: Uitvoe ring door „Excelsior". Zondag 20 December Stadsschouwburg: „De Haagse Comedie" in „M'n kleine Sheba, kom terug", 8 uur. Maandag 21 December Concertgebouw: „Zang en Vriendschap" m.m.v. Jo Vincent, 20 uur. TENTOONSTELLINGEN: Palestina diorama's, Sehotersingel 117a, Bijbelse voorstellingen. Geopend van 1012 en 1417 uur. Teylers Museum. Geopend van 1117 u. (behalve Maandag). Frans Halsmuseum: Permanente exposi tie van nieuwe aanwinsten. Dagelijks van 1016 uur. Zondag van 13—16 uur. Kunsthandel Leffelaar: Wagenweg 102. „de kunst van het Edelsmeden", sieraden Museum Het Huis van Looy: Werken van Johan Buning. Geopend van 1012.30 van atelier Martinshof. Werkdagen 105 u. uur en van 13.30—17 uur. Zondag van 1417 uur. APOTHEKEN: De Zondags-, avond- en nachtdienst van de Haarlemse Apotheken wordt waarge nomen door: Fa. Duym en Keur. Keizer straat 6, tel. 10378; Apotheek Begeman en Sneltjes, Kruisweg 30, tel. 20043; Marnix- Apotheek, Marnixstraat 65, tel. 23525 en Teyler-Apotheek, Teylerplein 79. ZIEKENVERVOER Fa. Mathot, Gr. Houtstraat 9, tel. 11990. Margriet, Turfmarkt 19 rd., tel. 21400; te Heemstede: Fa. Buitenman en Co., Raad huisplein 7, tel. 28523. BLOEMENDAAL De Zondags-, avond- en nachtdienst van de Overveense-, Bloemendaalse- en Sant- poortse apotheken wordt waargenomen door Bloemendaalse Apotheek, Bloemen- daalseweg 85, Bloemendaal, telefoon 21281; Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort-Dorp, telefoon K 2560—8284. OVERVEEN De dienst van artsen wordt waargeno men door P. A. M. Krijger. Militaire weg 18, Overveen, telefoon 24480. HEEMSTEDE De Zondagsdienst voor artsen wordt waar genomen door dr. K. L. Kout, Herenweg 197, tel. 26224 en dr. G. S. Nout, Camp- laan 20, tel. 38763. Wijkverpleging: Zuster B. G Badings, Heemsteedse Dreef 138, tel. 39818. Geopende Apotheek: Heemsteedse Apo theek, Binnenweg 98, tel. 38197; Aardenhout Apotheek, Zandvoortselaan 164, tel. 26772. In de gisteravond gehouden vergade ring van de Coöperatieve Bloembollen- veiling vereniging HBG te Lisse, deelde de voorzitter, de heer D. van Egmond, mede dat de veiling een zeer goed jaar achter de rug heeft. Een omzet van 10 millioen gld. is overschreden, het geen een record is in het bestaan van de coöperatie. Herinnerd werd aan de brand in het voorjaar, waardoor o.a, 20.000 manden verloren gingen. Door het harde werken van 86 mandenma kers, kon toch deze zomer aan alle vraag voldaan worden. De handel over de veiling nam toe, zowel voor de hoofdartikelen als voor het bijgoed. De November-betalingen liepen zeer vlot en wel voor 100 pet. Artsen: M. Trooster, W. Daniëlslaan 14, Santpoort, tel. K 25608410. Apotheken (ook nachtdienst); Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort, tel. K 25608284 en Bloemendaalse Apo theek, Bipemendaalseweg 85, Bloemendaal, tel. K 2500—22181. Gillis van den Bempden had nauwelijks het moede hoofd neergelegd of de storm brak los. Op Boekenrode bemerkte men daavan weinig. Er woonde nu nog een oude dame, Gillis' moeder, Ester Tulp, die haar dagen sleet in rustig contact met de natuur, intussen, zij beschikte over enorme sommen telkens het landgoed verfraaiend en uitbreidend. Haar schoon dochter, mr. ^Gillis was enkele jaren gehuwd geweest met Lady Cath. Grey, weduwe van J. W. Tulp, overleed enkele maanden na haar man, in 1748, van wie ze een vermogen erfde van twee ton. Er waren geen kinderen. Het oude dametje hoorde van de verschrikkelijke oproeren in Amsterdam, van de strijd tegen de regenten, tegen de belastingpachters. Ze schudde het grijze hoofd, verborg zich nog dieper in haar eenzaamheid en stierf, zeer oud, als laatste van haar geslacht in 1769. Het jaar daarop had "Boekenrode een nieuwe heer, de Amsterdammer Jonas Witsen, raad van de stad, die voor 55.000 eigenaar werd. f V Het bijzondere van deze figuur, die van 1765 af protonotarius was, en die aan de Herengracht in het huis „Van Ouds genaamd Swedenrijck" woonde (nr. 462) werd gevormd door zijn verhalen, die hem met een zekere glans omgaven. Zijn grootvader was de geleerde Am sterdamse burgemeéster, Nicolaas Wit sen (16411717), die een vriend van Peter de Grote van Rusland was. Er leefden in de familiekring tal van ver halen, over hem. Hij reisde de wereld rond, verbleef een jaar in Rusland en schreef wetenschappelijke werken, zo als „Aeloude en hedendaegsche Scheeps bouw en Bestier", dat zelfs in het Rus sisch vertaald werd. De verkennings tocht langs de Westkust van „Zuydt- land" (Nieuw-Holland) de tocht van Tasman! moet op zijn aansporing zijn volbracht. En onder het koffie drinken kon Jonas met een zeker ge noegen er groot op gaan, dat het zijn grote voorvader was, die de eerste Ara bische koffieplantjes naar Java liet overbrengen. Dat geld en baan hem eveneens toekwamen van deze, die de familie groot maakte, liet hij zijn be zoekers er bij denken, vooral omdat hij hen zo hartelijk kon laten lachen. duinen, 55 morgen weilanden en duin- grond, waarvoor hij f 7.600 betaalde. De Koekoek is sindsdien in handen van de eigenaren van Boekenrode ge bleven. Overigens had Jonas Witsen zijn zorgen. Was zijn huwelijk aanvankelijk kinderloos gebleven, toen twee dochter tjes zon in huis brachten, overleed zijn vrouw. Spoedig zoijden de kinderen, nog minderjarig, ook mm vader missen Jonas stierf in 1788. De meisjes werden sindsdien in Amsterdam opgevoed en de erven verkochten reeds in 1789 Boe kenrode cum annexis en de Koekoek voor f 42.000, f 4.900 en f 3.625 voor 16 morgen duin, aan Jan Nicolaas van Eys, Levanthandelaar en bewindhebber van de Oost-Indische Compagnie. Deze schatrijke kopman heeft Boeken rode tot het grootste grondbezit ge maakt, dat Aerdenhout, sinds de heren van Brederode, ooit heeft gekend. J. B Advertentie STATIONSPLEIN 6 - TEL. 21750 leveren wij weer onze welbekende HORS d'OEUVRES RUSSISCHE EIEREN HUZAREN-SALADES POLONAISES gevuld met ijs slagroom SLAGROOMIJSTAARTEN en Uw bestellingen worden keurig thuisbezorgd Voor „Geloof en Wetenschap" heeft prof. dr. Smulders Vrijdagavond een voordracht gehouden over het Huma nisme en wat daarmee samenhangt. Er zi.in momenteel vele onkerkelijken; in Nederland al om en nabij ander half millioen. Zeer velen van hen heb ben alle geloof in iets hogers verloren. En dat verlies komt op de duur en in het algemeen neer op een verval van de maatschappij, wat met de concen tratiekampen en massa-deportaties wel bewezen is! Om deze stuurlozen voor verder afzak ken te behoeden, willen velen zich op een of andere manier moeite getroosten en zij noemen zich humanist, maar er zijn er ook, die het op een zeer speciale manier willen doen en wel door de onkerkelijken een levensbeschouwing zonder God bij te brengen. Deze huma nisten vindt men in het Humanistisch Verbond en zijn nevenorganisaties. De ze groep is zo groot niet, alhoewel toch nog tegen de 20.000 leden tellend. Maar vele van zijn aanhangers zijn actieve mensen, en invloedrijke personen. Deze humanisten vinden het godsgeloof zonder meer onredelijk. De mens is volgens hen louter een deel van de Kosmos, het heelal, en hij moet han delen volgens zijn redelijk inzicht Waar die Kosmos vandaan komt en waar hij voor dient, dat kan men niet weten, zeggen deze humanisten. Des ondanks moet men ijverig zich als een goed deel van dat heelal gedragen. Prof. Smulders vond dit een onmense lijke eis en het geheel een tragische, mensonwaardige levensbeschouwing. Maar deze humanisten zijn actief en verwachten wonderveel van de ver spreiding van hun denkbeelden. Zij hebben zelfs subsidie er voor ge vraagd. En dat, terwijl de legeraalmoe zeniers, priesters en predikanten, al leen de belangen van hun gelovigen mogen behartigen en geen propaganda mogen maken. Waarom zou men dat laatste dan wel aan de humanisten moeten toestaan? In een democratisch staatsbestel mag men een minderheid niet onderdrukken, maar men hoeft haar evenmin te geven wat de ande ren niet hebben. De katholieken moeten deze dolende mensen met liefde bejegenen, maar de werkelijke liefde moet niet verward worden met zoiets als louter verdraag zaamheid. Prof. Smulders weidde dan uit over deze naastenliefde. De katholieken mo gen hjerbij hun eigen geweten wel eens onderzoeken. Hoe moeilijk soms ook, men moet de goede, onvervalste waarheid niet voor zich zelf houden, maar ze ook meedelen aan de mensen om zich heen. Aan de gedachtenwisseling nam ook deel prof. Pos uit Amsterdam, die ais gast op deze bijeenkomst van G. en W aanwezig was. Deze boeiende, interes sante en voor een goed begrio van de diverse standpunten belangrijke ge dachtenwisseling leidde er toe, dat prof. Smulders andermaal langs de weg van een indrukwekkend getuigenis verant woording aflegde van de katholieke houding jegens het moderne Humanis me. Vrijdagavond hield de afdeling Heem stede van de Katholieke Vrouwenbe weging in het R. K. Verenigingsgebouw een ledenvergadering die geheel in het teken van Kerstmis stond. Na een welkomstwoord van de pre sidente, mevrouw M. Kubatz-Brugman dien allen en in het bijzonder de gees telijk adviseur, pastoor H. Drost en de spreekster van deze avond welkom heette, gaf zij eerst het woord aan me vrouw N. Beuger-Holthuizen, die het onderwerp „Kerstmis- en Kerstviering in het gezin" behandelde. Zij legde de nadruk op het feit dat dit mooie feest niet buiten maar in het gezin gevierd moet worden en gaf uitvoerig aan hoe dit, al naar de samenstelling van het gezin is, het best kan geschieden. Na deze uiteenzetting werden geza menlijk enige Kerstliederen gezongen engaf mevr. v. d. Velden een Marïalied ten beste, waarna pastoor H. Drost over het Kerstfeest sprak en de verwachtin gen die dan gekoesterd worden. Hij be handelde eerst op humoristische wijze een voorvalletje uit zijn seminarietijd en ging daarna over tot een uiteenzet ting van de ware betekenis van het Kerstfeest in het kader van het verlos singsplan van de mensheid, zoals God dat heeft gewild. Aan het eind van deze goedbezochte bijeenkomst wenste de presidente de aanwezigen Zalig Kerst feest en Zalig Nieuwjaar en sloot daar na de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze. om de geschiedenissen ook al uit de oude doos van burgemeester Coen- raad van Beuningen, die een van de grote voorgangers der Witsen was in het ambt, maar zo dwaas in godsdienst zaken, dat hij tenslotte volslagen krank zinnig werd en in zijn huis aan de Bin- nen-Amstel aan de ketting geklonken moest worden Grootvader Witsen werd door Van der Helst vereeuwigd op diens Schut tersmaaltijd: een welgedaan heer met de grote beker van het St. Jorisgilde op de knie In 1761 was Jonas Witsen getrouwd met Anna Maria van Marselis, dochter van een rijke Levanthandelaar, die in 1757 het Huis te Vogelenzang en later het Teylingerbosch had gekocht. Haar moeder was een dochter van de beken de George Clifford, die in 1760 de Har tenkamp had gekocht. Jonas Witsen verbleef graag op Boe kenrode, dat hem een welkome afwisse ling bood voor het leven in het woelige Amsterdam, waar hij als commissaris over de notarissen een druk kantoor had te leiden. Veel aandacht besteedde hij aan de verfraaiing van het buiten, dat hij bovendien door belangrijke aankopen zeer in aanzien deed stijgen. Hij werd eigenaar van het oude jacht huis de Koekoek met de Koekoeks- AS .V. H. Bavo, Kathedraal: Zondag H.H. Mis sen 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis), 11 en 12 uur. H. Antonius v. Padua: Zondag H.H. Mis sen 6.30, 7.30, 8.30 (Hoogmis). 10, 11 en 12 uur. H. Jozef. Zondag H.H. Missen 6.45, 8, 9.1# (Hoogmis), 11 en 18 (Avondmis) uur. O. L. Vr. Rozenkrans: Zondag H.H. Mis sen 6, 7.30, 9, 10.30 (Hoogmis) en 12 uur. 11. Joannes de Doper. Zondag H.H. Mis sen 6.30, 7.30, 8.30, 9.30 (Hoogmis) 11 en 12 uur. H. Hart. Zondag H.H. Missen 8.30, 7.45, 10.30 (Hoogmis) en 12 uur. H.H, Elisabeth en Barbara. Zondag H.H. Missen 6.30, 7.45, 9 (Hoogmis) en 11 uur. 11. Lidnina. Zondag H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.30, 9.45 (Hoogmis), 11.30 uur. O. L. Vr. van Zeven Smarten: Zondag H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.45 (Hoogmis), 10.15 en 11.30 uur. Allerheiligste Drieëenheid: Zondag H.H- Missen 7, 8.30 (Hoogmis), 10.15 en 11.30 u. Hulpkerk Bloemendaal: Zondag H.H. Mis sen 7.30 en 10.15 (Hoogmis). O. L. Vr. Onbevlekt Ontvangen, Overveen: Zondag H.H. Missen 7, 8, 9 (Hoogmis), 10.30 en 11.30 uur. H. Agatha, Zandvoort: Zondag H.H. Mis sen 7, 8.30 en 10 uur (Hoogmis). H. Bavo, Heemstede: Zondag H.H. Mis sen 7.15, 8.45, 10 (Hoogmis) en 11.30 uur. O. L. Vr. Hemelvaart, Heemstede. Zon dag H.H. Missen 7, 8.30 (Hoogmis), 10.15 en 11.30 uur. II. Antonius van Padua: Zondag H.H. Missen 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 uur. Advertentie VERHOOG DE SFEER VAN UW door een van onze zeer "f 100 procent KAMGAREN Si Bleu, middenblauw, donkerblauw HEDEN GEËTALEERD Maandag, Dinsdag en Woensdag y 's avonds tot 9 uur geopend. O ze 'KI edirig-ad vise u r Gë'n. Cro.njéstraat 86, Tel. 14401 Spaarnwouderstraot 47-80, Tel. 21392 - ,-St J&t.i }'i Dc ergernis van alle heren der buitenplaatsen: het tolhek aan de Leidsevaart, met links het Haarlemse wapen, rechts het Leidse. In een van de vorige artike len schreven we over h?t ontstaan van de Leidsevaart. De afdeling Heemstede van de Alge mene Vereniging voor Bloembollencul tuur hield Vrijdagavond in h t Vereni gingshuis „Groenendaal" een vrij goed bezette vergadering onder voorzitter schap van de heer A. Braam. In zijn welkomstwoord gaf de voorzitter uiting aan zijn waardering over de grote be langstelling welke, naar hij hoopte, niet uitsluitend het laatste agendapunt gold. Hij wees daarbij op het grote belang van de voorstellen van het hoofdbestuur, vervat in de Beschrijvingsbrief welke een inleiding zijn voor een algehele reor ganisatie die stellig het vak ten goede zal komen. Spreker pleitte voorts voor meer contact met de zusterafdelingen in de Bollenstreek teneinde de invloed in het hoofdbestuur te kunnen versterken. Na medegedeeld te hebben dat de afde ling op 3 Maart 1954 het 75-jarig bestaan hoopt te herdenken, gaf hij voorts als zijn mening te kennen dat de huidige gang van zaken in het vak zeker tot grote tevredenheid stemt, al is het op vallend, dat in 1953 niet méér bollen zijn afgenomen dan in 1952. Bij de behandeling van da Beschrij vingsbrief werden door de afdeling als candidaten gesteld voor twee vacatures in het hoofdbestuur, de heren F. J. v. d. Kolk te Hillegom en J. Faase te Noord- wijk. Bij de toelichting op de voorlopige re kening Flora 1953, sprak de voorzitter als zijn mening uit, dat het voorlopige batig saldo teruggestort zal moeten wor den in de kas van het Centr- xl Bloem bollencomité, dat een subsidie heeft ver leend van f 200.C. echter onder de uit drukkelijke voorwaarde dat een c.entu- eel batig saldo tot dit bedrag weer in de kas van het Comité komt. De overige punten \an de Beschrij vingsbrief werden na ampele bespreking aangenomen en als afgevaardigden naar de Algemene Vergadering werden aan- ge\. :zen de heren J. Dix Jr. en J. Nieu- wenhuizen. Bij de verdere behandeling van de agenda werden de aftredende bestuurs leden, de heren Nic. Roozen, Jaczn. en P. A. Mascini, bij acclamatie en onder applaus herkozen. De rondvraag had tot resultaat dat aan het bestuur opdracht werd gegeven, nau wer contact met de zusterafdelingen in de Bollenstreek te zoeken. De afdeling Heemstede van de Burger lijke Bescherming hield Vrijdagavond in het Minerva-theater een goedbezochts propaganda-bijeenkomst, welke speciaal in het teken van de brandbestrijding stond. De avond werd geopend door hoofd inspecteur A. Berentsen, die de nood zakelijkheid bepleitte van een zo groot mogelijke aansluiting bij de B.B., ten einde op alle gebeurlijkheden voorbe reid te zijn. Eveneens werd over dit onderwerp het woord gevoerd door da heren A. Biesheuvel, Kringhoofd Noord- Holland-Zuid, P. v. Swieten en de ondercommandant van de Vrijwillige Brandweer te Haarlemmermeer, welke laatste in het bijzonder de betekenis van de Vrijwillige brandweer aantoonde en er op wees, welk een goed werk ook de blokbrandweer kan verrichten in tijd van nood. Na de pauze werd het woord gevoerd door de burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. Ridder van Rappard, die de ernst van de zaak aangaande de B.B. in een duidelijk licht stelde en er op wees. dat het gevaar in de toekomst waarlijk niet alleen denkbeeldig is. Enige films, die betrekking hadden op het brandweerwezen en het verlenen van hulp bij rampen, uitgebracht door de Stichting tot bevordering van de Burgerlijke Bescherming, in samenwer king met de Rijksvoorlichtingsdienst, trokken zeer de belangstelling, terwijl daarna een aardig filmpje over het cir cus Barnum en Baily werd gedraaid. Aan het eind van de vergadering bracht de voorzitter van de Vrijwillig® Brandweervereniging „De StraalpiJP dank voor het organiseren van dez» avond en sprak hoofdinspecteur Berent sen het slotwoord

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2