SPORTIEF PLAKBOEK H D Vam Dam en Dame f\m a m a De familie P.van Uzzel Amsterdam haalt de „Tour' binnen zijn poorten D B RCH kan zichzelf en Haarlem een goede dienst bewijzen TYBB-HBCklassieke derby Nederlagen voor leiders in driebanden-tournooi 3 9 11 H! gs ffl Braine junior doet het niet zo goed Athleet met watervrees —Sport en de gemeenschap Complete verhuizing op voetbalveld Italianen verontwaardigd Van stukken.... ....en schijven Geen aansluiting bij K.N.S.B. Uitwerking van details veeleisend en veelomvattend werk DEM staat voor tise taak lastigt J §j §j fpg £ti A Ut Ëai Ss'*" i 0 ZATERDAG 19 DECEMBER 1953 PAGINA 4 Watervrees Dreigement i K X Pi iSi si b c d e f g h. Voetbalpool Haagse IJsclub besluit: Fakkel-rallye op een bredere basis Goede burgers Om de Davis-Cup Amerika wint met 41 van België VelsenT.O.G. T.Y.B.B. of H.B.C. ConcordiaLis se „Revolutie" in dakpaviljoen SWEERING OP DE LAATSTE PLAATS Korfbalprogramma Oostelijk hockey-elftal samengesteld Om de Engelse beker Wilkes middenvoor in ploeg van Valencia Hockey-programma Sportflitsen Iedereen heeft ongetwijfeld wel eens gehoord van Raymond Braine, een van de beste voetballers die België ooit heeft gehad. Welnu, Braine heeft een zoon, Roger, thans 23 jaar en acht maanden oud, die ook wel het een en ander van voetbal afweet, maar nog nimmer aan de trotse hoop van zijn vader heeft beantwoordRoger is namelijk nog nooit candidaat geweest voor het Belgische elftal. Hij heeft zelfs moeite om zich in het eerste elftal van Beerschot, de club van een zekere heer Coppens, te handhaven. De Belgen vin den dit natuurlijk hoogst merkwaardig en hebben daarom eens uitgeplozen hoe dat toch wel kan. Eén hunner kwam tot de volgende conclusie: „Roger heeft de handicap de zoon van een groot voetballer te zijn. Hij heeft strengere ogen der kritiek op zich. Daarbij bleef hij geruime tijd achteruit inzake gewicht en physiek. Toen die zaak geleidelijk werd bijgewerkt, moest hij naar Duitsland gaan soldaat spelen. En hoe gaat het als je na lange afwe zigheid weer terugkomt? Hij kwam bij de reserves terecht. De selectie schonk hem af en toe vertrouwen en de strot sneed ze hem niet af. En nu speelt Roger sedert twee weken in het eerste. Het is voor Beerschot het ogenblik hem volledig vertrouwen te geven". Zo, dat weten we dan weer. voor de sport wordt bepaald op welke wijze een team of eek athleet zich moet voorbereiden op bijiondere gebeurte nissen. Hij stelt zich bovendien op de hoogte van alle factoren, die van bete kenis kunnen zijn. Men zal er zich dus ook niet over verwonderen te ver nemen dat de vice-president van het Tsjechische comité voor de sport dezer dagen in Bern is geweest. Daar worden namelijk in de tweede helft van Augus tus van het volgende jaar de Europese athletiekkampioenschappen gehouden. In het stadion, waar de wedstrijden worden gehouden, heeft de man zich op de hoogte gesteld van de windkracht en de richting, van waaruit deze door gaans waait. Ook is hij nauwkeurig op de hoogte gebracht van de tempera- et is zo langzamerhand genoeg zaam bekend dat in de lenden achter het IJzeren Gordijn het sportieve leven geheel door de over heid wordt geregeld. Door de minister tuurverschillen op bepaalde uren van de dag. Ook heeft onze vice-president zich laten voorlichten over de mogelijk heden die er zijn om vanuit de stad en de omgeving het stadion te bereiken en vervolgens heeft hij naarstig gezocht naar een hotel, waar hij zijn ploeg kan onderbrengen. Hij moest namelijk een hotel hebben waarvan één kamer een douche-cel heeft. De zoveelvoudige wereld-recordhouder Emil Zatopek, kapitein in het Tsjechische leger, heeft namelijk watervrees en durft geen bad te gebruiken. e toeschouwers bij een voetbal wedstrijd in Holding, Jutland, hebben zich onlangs geducht doen gelden. Zij hebben zich op een gegeven December opgave 3. Probleem van J. A. W. Swane. Eerste publicatie. PI Wit: Kd8 Dg3 Tf4 Tdl Lb8 Lg8 Pb! Ph7 pion f5. Zwart: Ke5 Dd3 Te4 Lel pionnen c! ds. Wit geeft in 2 zetten mat. Oplossing maandprobleem December: Sleutelzet Lf3 De maandprijs is na loting verzonden aan de heer E. Puik in Oudenbosch. Oplossing ..Sinterklaas Surprise". 1. Pe7t Kh8 2. Pe5—g8t fg6: (op hg6: volgt hg6: mat) 3. Pg6:t hg6: (op 3. Kg8 volgt 4. Dc4t Pd5 5. Dd5: Td5: 6. Tf8: mat) 4. hg6:t Kg8 5. Th8t Kh8: 6. Th3f Kg8 7. Th8t Kh8: 8. Dalt Kg8 9. Dh7 mat. Het aantal inzendingen voor deze op gave was buitengewoon groot. Hieruit blijkt wel dat velen de „offerzin" van de Sint in deze geestige opgave buiten gewoon op prijs stelden. Na loting is de prijs verzonden aan de heer A. Hopman te Haarlem. Het mat in 8 zetten verloopt als volgt: 1. Pe7t Kh8 2. Pg6t fg6: 3. Pg6:t hg6: 4. hes:t Ks8 5. Dc4t Pd5 6. Dd5:t Td5: 7. Th8' Kh8: 8. Tf8: mat. In beide varian- PROBLEEM VOOR GEOEFENDE OPLOSSERS No. 2047 van G. W. Zonneveld te Hillegom. ten heeft wit. op het matgevende stuk na, alle stukken geofferd 1 Oplossing December opgave 2: 1. e6 Tf6 (op Te7 volgt ed7en wint; op Tf8 volgt 2. Td7f3 3. Tb7t Ka6 4. Tf7 Td8t 5. Kc5 Td2: 6. e7 Te2 7. Kc6: f2 8. Tf2: en wint) 2. Tb7t Ka6 (op Ka5 volgt 3. ed7: Td6t 4. Kc5 en wint; op Ka4 volgt 3. ed7: Td6t 4. Kc5 Td2: 5. Tb4t en wint) 3. ed7: Td6t 4. Kc5 Td2: Het ziet er nu naar uit dat zwart met f3 remise kan houden, er volgt nu echter de vol gende fijne finesse: 5. Tb2! Td3 (op Td7: volgt Kc6: met winst; op Tb2: volgt d8D met winst) 6. Tb3! Td2 7. Kc6: Tc2t 8. Kd6 Td2t 9. Kc7 Tc2t 10. Kd8 Te2 11. Tf3 Te4. Zwart moet de pion dekken, maar het bezetten van de vierde lijn heeft verlies van de partij ten gevolge! 12. Kc7 Tc4t 13. Kd6 Td4t 14. Kc6 Tc4t 15. Kd5 en wint. Op verzoek van enige inzenders volgt hieronder een probleem, waarin wit in 10 zetten mat geeft. Probleem van C. A. Gilberg. TT*. Correspondentie betreffende deze ru briek te zenden aan A. Perquin, Mar- nixkade 104 te Amsterdam-C. PROBLEEM VOOR BEGINNERS. No. 287 van H. F. M. van Tulder Amsterdam. Wit speelt en wint. Oplossingen kunnen ingezonden worden tot 15 Januarj a.s. aan B. H. M. Stevens. Eikenlaan 36, Heemstede. Wit begint en wint. Oplossingen van de nummers 287 en 288 kunnen tegelijk ingezonden worden tot 15 Jan. a.s. aan bovengenoemd adres. OPLOSSING van No. 283 van C. C. H. Swinkels. 44-39, 38x49, 39-33, 28x39, 34x43, 49x20, 15x24, 25x34, 40x38, 19x30, 35x24 en wint, OPLOSSING gok hier een heel aardige ontleding, van No. 2039 van C. C. H. Swinkels. doch de stand kan critiek niet door- Wit speelt naar: 19, 32. 34, 19, 11, 13 staan. De laatste zet van zwart, die en wint. kennelijk 33-38 is geweest, is beslist Een wel niet moeilijke, doch toch ver- slecht; waarom niet 33-39? Dat zou di- rassende ontleding in een wat onna- reet winst voor zwart opgeleverd heb- tuurlijke stand. ben. PARTIJ COMBINATIE In aansluiting op het fraaie stukje van de vorige week geven we hier de zelfde combinatie, doch nu in het voor deel van wit. Ook dit is een werkstuk van F. Raman. We beginnen wederom vanuit de aan- vangsstand en spelen: 31-28, 18-23, 32-27, 12-18. 34-30, 20-24, 39-34, 14-20, 30-25, 24-30? en wit speelt nu achtereenvol gens: 25x14, 40-34, 34-29, 27-21, 37-32, 41x25 wint een stuk en later nog een waarna het spel voor zwart verloren is. Hoewel deze slagzet in de praktijk niet zo vaak voorkomt, is het toch nut tig hiervan goed kennis te nemen en er zo mogelijk profijt van te trekken. Een wedstrijdspeler maakt er zich altijd een zeer ernstig verwijt van als hij bij het naspelen van een partij tot de ont dekking komt, dat hij een winstkans heeft laten glippen. moment zelfs meester gemaakt van de bal en weigerden deze toen af te geven, omdat zij wegens de dichte mist niets van het spel konden zien. Toen de wed strijd begon mochten de belangstellen den zich dicht bij de zijlijnen opstellen. Maar dat was, zoals achteraf bleek, niet voldoende. Vijf minuten na het begin rolde de bal over de zijlijn en werd prompt door het publiek veroverd. Een groepje ging vervolgens naar de scheidsrechter en eiste dat de wedstrijd zou worden gestaakt of dat er op een ander terrein zou worden gespeeld Zonder bal kon er niet gespeeld wor den en dus gaf de scheidsrechter toe. Men vond een veld waar de mist niet zo dicht was. Vierduizend toeschouwers marcheerden triomfantelijk door de stad naar het nieuwe terrein. De bal werd als een kostbare relikwie meegedragen en eerst op het laatste moment aan de scheidsrechter teruggegeven. e Italiaanse sportwereld is in rep en roer, omdat de regering van plan is zich een groter stuk toe te eigenen van de wekelijkse voetbal pool-pudding. De pool, totocalcio, is na de oorlog door het Olympisch comité ingesteld om gelden te verkrijgen voor het weer op gang brengen van de sport Het aantal deelnemers is in de loop der jaren zo groot geworden, dat het een wekelijkse millioenen-zaak is gewor den. De grootste prijs die ooit is uitbe taald, is onlangs gegaan naar twee Ita lianen, die elk 105 millioen lirp 625.000 gulden ontvingen. De staat kreeg tot dusver 23 procent van het totaalbedrag, thans wil men dit opvoe ren tot 35 procent. De protesten komen uit de meest uiteenlopende richtingen. De trouwe deelnemers zijn bevreesd, dat de geldprijzen nu zullen verminde ren, het Olympisch comité vreest, dat de bouw van Olympische stadia voor 1960 wordt vertraagd en de Italiaanse sportbonden, die jaarlijks een bepaald bedrag van de totocalcio ontvangen, zien die bijdrage in gevaar. Men wacht nu met spanning af wat het parlement gaat doen. De Haagse IJsclub zal zich niet aan sluiten bij de Kon. Ned. Schaatsenrij- dersbond, aldus een besluit van de al gemene vergadering van deze vereni ging, welke enkele jaren geleden met nog een aantal andere Nederlandse ijsclubs uit de nationale organisatie was getreden. Dit besluit werd aldus gemotiveerd: er is van K.N.S.B.-zijde bij de onderhandelingen om weer tot eenheid te komen geen waarborg gege ven, dat de representatieve en organi satorische vertegenwoordiging van de bond in het internationale verband op andere leest zal worden geschoeid. Om duidelijk aan te tonen, dat de Haagse IJsclub de hardrijders zelf niet wil duperen, ligt het in de bedoeling om een bijdrage te storten in het trai ningsfonds van de K.N.S.B. Teneinde de Fakkelrallye, die in haar vijfjarig bestaan georganiseerd i werd door de A. S. C. „De Kempen rijders" en V. V. V. Eindhoven, op een hoger internationaal niveau te bren gen, hebben de organisatoren zich tot de R. A. C. Zuid gewend met het ver zoek aan de organisatie van dit auto mobielsportevenement actief deel te nemen. Tijdens de besprekingen, die in verband hiermee hebben plaats gehad, werd besloten een stichting „In ternationale Fakkel Rallye" in het le ven te roepen, waarvan de dagelijkse leiding wordt uitgeoefend door afge vaardigden van de R. A. C. Zuid en de huidige organisatoren. Hoewel Eindho ven als finishplaats zal blijven funge ren en het karakter van de rit gehand haafd wordt, zal de rit in andere op zichten, b.v. in afstand, vele wijzigin gen ondergaan, om haar meer aan te passen aan de grote internationale ral- lyes. ent u met uw verloofde, vrouw of zoon eens met uw voetbalclub mee geweest om uw favorieten aan te moedigen in een uitwedstrijd? Was dat uitstapje niet veel duurder dan u verwacht had? Het geld, dat u voor de kaartjes neerlegde was eigenlijk maar de helft van het door u uitgege ven bedrag nietwaar? Maakt u zich echter niet ongerust. U hebt namelijk gehandeld als een goed burger, die een goede financiële toestand van het Rijk of van een gemeente wilde bevorderen. Sport levert veel geld op. Dat heeft één van de Zweedse sportbonden uitgere kend en de resultaten van die bereke ning bekend gemaakt in een brochure, getiteld: „Sport, een belangrijk element De gemeenteraad van Amsterdam heeft het voorstel van B. en W. om steun te verlenen aan het organisatie comité in Nederland voor de Tour de France aangenomen. Nu kan worden medegedeeld, dat nog vele problemen dienen te worden opgelost, alvorens de organisatie van de start van de Ronde van Frankrijk 1954 en die van de eerste etappe naar België definitief in kannen en kruiken is. Op de eerste plaats zal de route moeten worden vastgelegd, het geen zal geschieden door de directeur- generaal van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, de organisatie van de Tour de France in Frankrijk en het or ganisatie-comité in Nederland, met in schakeling van alle instanties, die daar voor in aanmerking komen. Men mag aannemen, dat begin Januari een conferentie zal plaats vinden, waar alle problemen (de route van de eerste etappe, verkeersmaatregelen enz.) aan een diepgaand onderzoek zullen worden onderworpen. Waarschijnlijk zullen en kele gemeenten zich tot de organisato ren wenden met het verzoek de etappe door die gemeente te voeren, waqraan organisatorische en zakelijke consequen ties verbonden zijn. Als vaststaand mag worden aangeno men, dat de caravane publicitaire, sinds jaren aan de organisatie van de» Tour de France verbonden, naar Amsterdam zal komen en langs de gehele eerste etappe zal trekken. Het ligt in de be doeling van het organisatie-comité ook Nederlandse firma's voor deze ca ravane publicitaire aan te trekken voor de eerste etappe en indien gewenst ook voor andere etappes in België en Frank rijk. Het organisatie-comité zal op lokali teiten in Amsterdam beslag moeten leggen, waar de mecaniciens hun werk zaamheden vóór de start kunnen ver richten, waar de identiteitskaarten en de speciale borden voor de volgauto's worden uitgereikt, waar de truien en ander materiaal voor de deelnemers ter beschikking worden gesteld, waar de talrijke buitenlandse en Nederlandse in het economische leven van de ge meenschap". Men nam het volgende voorbeeld. In 1952 werd in Stockholm een interland wedstrijd gespeeld, die werd bijge woond door 38.000 toeschouwers. Zij hebben in totaal 440.000 gulden uitge geven om negentig minuten naar een voetbalwedstrijd te kunnen kijken. De kaartjes hebben echter slechts 170.000 gulden opgeleverd. Aan treinkosten werd betaald ruim 87.000 gulden, aan bussen 34.000 gulden en de trammaat schappij werd bijna negenduizend gul den rijker. Zij, die met een wagen gin gen hebben ongeveer 120.000 gulden aan benzine uitgegeven. Voor en na de wedstrijd en tijdens de rust werd 12.600 gulden besteed aan dranken en hartige hapjes en driedui zend gulden aan zoetigheid. Ongeveer vijfduizend mensen, die uit andere ste den kwamen, hebben f 30.400 aan hotelverblijf betaald en verder f 72.000 aan maaltijden etc. De plaatselijke au toriteiten konden f 28.800 vermakelijk heidsbelasting innen. persvertegenwoordigers hun inlichtin gen zullen kunnen krijgen enz. Het organisatie-comité heeft voorts de taak om tenminste duizend bedden te reser veren in hotels, pensions enz., voor de staf, de deelnemers, de technische lei ders, de mecaniciens, de journalisten en de radioreporters. De meeste van deze personen zullen verscheidene da gen vóór de start naar Amsterdam komen. In verband met het feit dat een zeer groot aantal buitenlandse journa listen naar de hoofdstad zal komen, zal Amsterdam gedurende verschei dene dagen in de rest van Europa in het middelpunt van de berichtgeving en dus van de belangstelling staan. Van de zijde van het organisatie comité vernemen wij, dat het het volste vertrouwen in Pellenaars stelt ten aan zien van zijn taak om de Nederlandse ploeg voor de Tour de France zo goed mogelijk voor te berijden en met het sterkste team aan de start in het Olym pisch Stadion te verschijnen. In de gemeenteraad Als alles, wat samenhangt met de komst van de wielerkaravaan naar Ne derland zo vlot verloopt, als de wijze waarop Amsterdams Gemeenteraad het financiële gedeelte heeft afgewerkt, mo gen de organisatoren niet klagen. Alle fracties steunden het voorstel van B. en W. om zonder meer f 25.000 te schenken en garant te zijn voor een bedrag van achttien mille, zijnde het derde van het overblijvende gedeelte van de som, die eerlang de heer Jacques Goddet met een hoofs gebaar in de handen gedrukt moet \('orden. Zelfs de protestantse groep ver klaarde bij monde van mr. Roosjen, in genomen te zijn met het feit, dat de Tour de France in Amsterdam zal begin nen. De heer De Eruyne (VVD) drukte B. en W. op het hart er voor te waken, dat straks gezegd wordt „Sijmen betaal en dan bedankt". Dat Amsterdam geruime tijd in een uitzonderlijk grote belangstelling zal komen te staan, verheugde de raads leden zo zeer, dat zij zich verdiept heb ben in vele mogelijkheden om een be zoek aan de hoofdstad aantrekkelijk te maken. Vooral omdat dan ook het Hol land Festival wordt gehouden. Men vreesde echter, dat Amsterdam de vruchteri van het komende evenement niet ten volle zou kunnen plukken. De hotel-accommodatie kon namelijk eens niet voldoende zijn. Voor burgemeester d'Ailly was dat een schone gelegenheid on te wijzen op de noodzaak van ho- telbouw in Amsterdam. Amerika heeft de Davis-Cupwedstrijd tegen België met 4-1 gewonnen en komt nu in die eindstrijd tegen Australië, de houder van de beker, uit. Het derde enkelspel was voor Tra- bert, die met 6-4, 6-3, 6-1 Brichant ver sloeg, Seixas won het laatste enkelspel van Washer met 6-2, 7-5, 8-6. De geweldige spanning in de voetbalcompetitie, alsmede de dikwijls ver rassende resultaten, zijn oorzaak, dat elke voetbal-Zondag in Haarlem en Omgeving met de nodige belangstelling wordt tegemoet gezien. De komende Zondag maakt daarop geen uitzondering, want de wedstrijden voor de clubs uit deze omgeving zijn weer uiterst belangrijk. Door de nederlaag van Haarlem tegen Stormvogels is Haarlem leider af en nu treft het bijzonder, dat de nieuwe leider, NEC uit Nijmegen, morgen op bezoek komt bij RCH, dat door een eventuele (eerste) zege niet slechts zich zelf, maar ook Haarlem een goede dienst kan bewijzen, EDO en VSV krijgen lastige wedstrijden te verwerken en zien hun leidende positie bedreigd en in het Katholieke kamp zien we enkele wedstrijden vastgesteld, welke ook al meer dan gewone aandacht verdienen. We noemen o.a. ZaandijkDEM, ,JOSVitesse, VelsenTOG en in Haarlem de klassieke ltaarlernse R.K. derby TYBB—HBC met als inzet de bovenste plaats! nabijheid van de bovenste plaats zijn verschenen, zullen zij in Amsterdam- West bij DWS ongetwijfeld met de no dige energie voor hun kansen strijden. En wat dat betekent, heeft o.m. Haarlem aan den liive ondervonden. Bij de tweede klassers speelt Schoten de zeer belangrijke wedstrijd in het hoge Noorden tegen Helder. Wordt ook deze ontmoeting verloren, dan kan de club van Geurts het testament vast gaan opmaken. Keulemans c.s. weten dus waar zij aan toe zijn! In Beverwijk ont vangt Kennemers het niet al te sterke UVV waarvan gewonnen moet worden. Inmiddels zijn de vooruitzichten voor RCH's eerste overwinning niet bepaald gunstig. NEC beschikt over een stevig elftal dat een constant goede vorm ver toont en de laatste tijd opmerkelijke successen behaalt. Maar juist daarom zou het voor de Racing zo'n goed ding zijn wanneer nu de eerste overwinning binnen kwam. Komaan RCH, de tanden op elkaar. Haarlem kan zich tegen En- schedese Boys ongetwijfeld herstellen en we geloven niet dat de Roodbroeken zich na de IJmuidense nederlaag nu he lemaal maar gewonnen zullen geven, EDO moet bij Rigtersbleek op harde tegenstand rekenen en wanneer de club van Rein Cats daar zonder kleerscheu ren vandaan komt mogen we zulks als een groot succes beschouwen. VSV Volewijckers in het Velser Sportpark kan een aardige strijd geven waarin de Velsenaren o.i. de beste kansen hebben en daarmee zullen zij hun leidende po sitie mogelijk kunnen versterken. En Stormvogels? De prestaties van de stormpieten bewegen zich weer in stij gende lijn en nu zij in de onmiddellijke Meer dan anders staan de wedstrijden van onze R.K. derde klassers in het middelpunt der belangstelling. In Sant poort moet Velsen van TOG winnen om aan de kop der ranglijst te blijven. Dat zal wel gebeuren ook, want de Velse naren verkeren in een glanzende vorm. En het zou heel aardig zijn wanneer Vi tesse bij JOS de volle buit weghaalde. Daardoor zouden de kansen van Velsen en die van de Castricumse club zelf enorm stijgen. En dan ZaandijkDEM! Wij hebben er reeds op gewezen, dat DEM met de opmars van Zaandijk reke ning moet gaan houden. Welnu, het is al zover dat de Zaanse club gelijk met DEM kan komen wanneer zij de Wijke- naren morgen een nederlaag toebrengt. Nu wil het toeval dat DEM z'n beste wedstrijden „uit" speelt. Reden waarom we de Wijker club helemaal niet kans loos achten. Komaan DEM, sla in de Zaan je grote slag! ADO en Wijk aan Zee krijgen het op eigen terrein resp. tegen Alw. Forward en OVVO niet makkelijk. Voor ADO zien we echter wel een lichtpuntje maar Wijk aan Zee achten we niet opgewassen tegen OVVO. In de omgeving van Haarlem wordt er Sedert Zondag j.l. niet anders gespro ken dan over de befaamde derby TYBB- HBC. De positie van beide elftallen is dermate gunstig, dat zij in de strijd om het kampioenschap een voorname rol spelen. Vooral HBC dat elke week z'n kansen ziet groeien. TYBB heeft min dere kansen maar zou bij een overwin ning op de aloude tegenstander z'n lot weer zelf in eigen hand krijgen. HBC weet zulks zelf het beste en daarom mogen we een uitermate spannende strijd verwachten. Wie zal er winnen? Er is geen gooien met de pet naar, maar laten we hopen dat, als gewoonlijk, beide ploegen de strijd op sportieve wij ze zullen trachten te beslechten. Het wordt dan een machtige propaganda voor de R.K. voetbalsport want dat er een record aantal toeschouwers zal zijn, daarvan zijn we overtuigd. Bij de vierde klassers is de wedstrijd Concordia-Lisse het gesprek van de dag geweest. Dat belooft wat in Hillegom, want Lisse moet daar zijn leidende positie verdedigen tegen een ploeg welke nog steeds op de eerste overwinning wacht enthuis nog niet geslagen is. Een gelijk spel misschien? USVU moet zich in Uitgeest herstellen tegen WW, DSS zal net iets tekort komen bij Aalsmeer enOnze Gezellen geven we een kansje op een gelijk spel tegen ASV. Voorts moet Teylingen het verloren terrein trachten te herwinnen in de thuiswed strijd tegen ASC en kan VVSB een handje helpen door Roodenburg te klpp- pen. SJC tenslotte moet bij THB in Haarlem danig op z'n tellen passen. Wij hebben U nog niet laten kennis maken met Wim- pie, de jongste van het gezin. Nu, Wim- pie is zes jaar, heeft blonde ha ren en vrolijke blauwe ogen. Ook hij wordt reeds aan puzzles en prijsvra gen gewend. Hier toe heeft hij met St. Nicolaas van Pa van Uzzel een enor me letterdoos ge kregen, waarmee hij al aardig woorden kan vormen. Zo had hij op een mid dag zeven grote woorden gevormd, welke onder meer de volgende bete kenissen hadden; beroep - plaats in Nederland - iets, waar verloofden erg blij mee zouden zijn - een soort militair een bloe metje - een bepaald soort onderneming en een zonderling woord. Al deze woor den had Wimpie netjes in de voorkamer op de grond uitgestald. Nu herinnert U zich wellicht nog uit de eerste aflevering van de familie P. van Uzzel, dat de kat Asta volkomen anti-puzzles was. Zodra deze dan ook al die woorden op de grond zag liggen, veegde zij met haar staart de hele zaak door elkaar. U be grijpt dat Wimpie het direct op een brullen zette en dat Pa, die kwam aan snellen, niet wist wat er aan de hand was. Toen Wimpie, tussen twee snikken door, hem vertelde wat er aan de hand was troostte Pa hem door te zeggen, dat hij die woorden wel weer even zou neerleggen. Het vervelende was echter, dat Wimpie niet meer wist welke woor den hij had uitgespreid. Wel waren de letters van elk woord bij elkaar geble ven, maar dat was ook alles. Pa ging aan het knobbelen en kwam er, aange zien hij niet veel tijd had, niet achter, welke woorden Wimpie had genomen. Om de jongen echter tevreden te stellen vormde Pa van de letters van ieder woord een zinnetje, dat wij hieronder afdrukken. Kunt U Wimpie helpen en ons mede delen, welke woorden er door Asta wa ren vernietigd? Indien U ons, daar deze puzzle tamelijk moeilijk zal blijken, slechts vijf van die woorden op een briefkaart toezend, dingt U mee naar d* prijzen. Hier volgen de zeven zinnetjes- 1. Wie zongen in 'n ges? 2. En ze mogen Ada. 3. Tom, An en Greet vegen. 4. Neef is morgen in Grabend. 5. Ger eet met Vine. 6. Gorri wil orgel vol ijs 7. Tas-klepjes. Oplossing 5 December Horizontaal: 1. overleggen; 6. demi; 9. urnen; 10. nagelriem; 12. vernemen; 13. Gerda; 15. doofpot; 17. staking; 19. mis baar; 21. Batavia; 22. apart; 24. negentig; 27. pepermunt; 28. orgel; 29. lood; 30. gebladerte. Verticaal: 1. opus: 2. eindeloos; 3. lonen; 4. gangmat; 5. eigen is; 7. inmaak- glas; 8. plagiaat; 11. Ier; 14. adamsappel; 16. planters; 18. invlieger; 20. rancune; 21. bagatel; 23. aap; 25. Noord; 26. slee. De prijswinnaars zijn: N. Regter. Men- neweg 59, Sassenheim; J. Beems, Beste vaerstraat 255, Amsterdam; A. Valken berg, kamer 216, Marine Hospitaal, Overveen. Inzendingen uitsluitend op briefkaart in te zenden tot en met 28 December aan ,,'t Kasteel van Aemstel". afd. Prijs raadsel, N.Z. Voorburgwal 6573, Am sterdam. Men gelieve bij de oplossing te ver melden of men ouder of jonger dan 18 jaar is. Na de tweede dag luidt de stand; De Ruyter 6 188 249 7 0.726 2. Baay 6 182 470 10 0.674 3. Metz 5 179 26. 8 0.683 4. Popeyus 4 169 233 6 0.725 5. Broekhuyzen 4 171 248 7 0.J89 6. Teegelaar 3 170 276 5 0.615 7. Stikkelman 2 162 244 6 0.663 8. Sweering 2 148 234 4 0.632 ROTTERDAM, Vrijdagavond. Allen, die het tournooi om het kampioenschap driebanden met enige interesse hebben gevolgd, zullen ook al gebeurt er vanaf nu niets opwindends meer moeten toegeven aan hun trekken te zijn gekomen. Op de eerste de beste dag werd kampioen Jan Sweering feitelijk reeds onttroond, vandaag, de dag er na dus, werd het drietal, dat zich ongeslagen van de leiding had ver zekerd, een illusie armer gemaakt. Jan Sweering, even uit de malaise, ver sloeg de Ruyter, Broekhuizen rekende af met Metz en in de avonduren moest Baay tegen de wispelturige Popeyus kennis maken met de eerste nederlaag. En bij dit op zich reeds enerverende verloop van de strijd om de nationale titel mag men nog voegen een duel op leven en dood tussen Teegelaar en Metz, met een remise ais uitslag en met emotionele gebeurtenissen in de partijen tussen Baay en Stikkelman en tussen de Ruyter en de Arnhemse veteraan Broekhuizen. Na twee dagen dus nog een volkomen open strijd met liefst vijf serieuze kanshebbers op de titel. De paleisrevolutie in het dakpavil joen van het Rotterdamse groothan delsgebouw begon met de nederlaag van Metz tegen Broekhuizen. Metz faalde volkomen. Na twaalf beurten wees het bord nog slechts 1 carambole aan en al scoorde hij toen een serie van 5, de juiste cadans liet vergeefs op zich wachten. Zoals Metz, moest ook De Ruyter zijn eerste nederlaag incasseren en de manier, waarop dit geschiedde, sloot elk toeval uit. Het was de titelhouder Jan Sweering, die hiervoor zorgde. Sweering speelde met een brio, een kampioen waardig. Uiteraard verheugd met deze afloop, speelde Baay verder tegen Stikkelman. Hij voélde zijn kans, om de avond als enig ongeslagene in te gaan steeds groter worden en hij werd er bang van. Stikkelman kreeg alle gelegenheid, om gelijk met hem op te gaan. Hij kreeg zelfs een voorsprong van zes caramboles. Tenslot te hervond Baay zichzelf en won met drie caramboles verschil. Enerverend was de partij tussen Teegelaar en Metz. Het verschil be droeg hier namelijk slechts een enkele carambole. Men gaf elkaar weinig toe en men vorderde langzaam. Het scheen of dit alles op den duur zelfs de ze nuwen van de onversaagbare Metz niet onberoerd lieten. Het injecteerde zelfs het publiek. Met de stand 41 ge lijk verloor Metz even het contact met zijn tegenstander. Het werd zelfs 4549 voor Teegelaar, maar een „erie van vier zeer fraaie caramboles bracht de balans in evenwicht op 49. De span ning steeg, vooral toen de beslissende stoot van Metz door een „klos" mis lukte. Maar toen Teegelaar zijn kans op een zege niet uitbuitte, maakte Metz toch als eerste de 50 vol. Het was niet meer dan billijk, dat Teegelaar tenslotte van de nastoot profiteerde en het best denkbare resultaat van een partij tussen twee gelijkwaardige te genstanders bewerkstelligde. De uitslagen luiden: Sweering 50 56 4 0.892 De Ruyter 31 56 4 0.553 Baay 50 78 5 0.641 Stikkelman 47 78 6 0.602 Metz 29 61 5 0.475 Broekhuyzen 50 61 4 0.819 Teegelaar 50 59 4 0.847 Popeyus 40 59 6 0.677 Stikkelman 50 50 6 1.000 Sweering 30 50 4 0.600 Metz 50 76 4 0.657 Teegelaar 50 76 4 0.657 Baay 32 67 3 0.477 Popeyus 50 67 4 0.746 Broekhuyzen 48 69 7 0.695 De Ruyter 50 69 5 0.724 Eerste klasse, Noord-Holland: LutoSVKl, Blauw WitWesterkwartier. Oost A: NiiSsRapiditas, AKCGCK, Groen ZwartRigtersbleek. Oost B: EKCA—Wilskracht. Noord: VitesseRood Wit, WWMDLeo- nidas. Zuid: Odilo—PSV, SportlustKCT. Het Oostelijk hockey-elftal, dat Zon dag 27 December op het terrein van P. W. te Enschede tegen de Westelijke ploeg zal uitkomen, is als volgt samen gesteld: doel: Gouka (Nijmegen); ach ter: Winters (Union) en Van der Veen (Zwolle); midden: Op de Winkel (Arnhem); Koenderink (D.K.S.) en Clas sen (Union;; voor: Van de Rovaart (Zwolle), Wagemakers (Nijmegen), Kristen, (D.K.S.Brusse (D.K.S.) en Beumer (Arnhem). Voor de tweede ronde van de Engel se bekercompetitie zijn twee wedstrij den overgespeeld. Headington United! won met 1—0 van Millwall en Nuneaten Borough moest in Queens Park Rangers met 21 zijn meerdere erkennen. In de derde ronde ontmoet Headington Stockport en komt Queens Park Ran gers tegen Port Vale uit. De Spaanse ploeg Valencia, welke Woensdag 23 December in he' Feye- noordstadion te Rotterdam tegen het Rotterdams elftal zal uitkomen, is als volgt samengesteld: doel: Quique; ach ter: Suner en Diaz; midden: Pasiequito, Mónzo en Puchades; voor: Socrates, Buque, Wilkes, Pla en Sequi. Heren eerste klasse Westen: Be Fair- TOGO; HilversumGroen Geel; Kam pongHHYC; AmsterdamBMHC. Zuiden: HTCC Breda; Venlo EMHC; Zwart Wit—Eindhoven; Tilburg —MOP. Oosten: PW—DKS; Union—Wagenin- gen; HengeloNijmegen; Arnhem— Zwolle. Noorden: DaringGroninger Studen^ ten; Dash—GHBS; Meppel—HVA; LHC Groningen. Dames eerste klasse Westen: Laren— Hilversum; HHYC—Gooi; TOGO—Be ï'air. Zuiden: EindhovenTilburg; 's-Her- togenbosch Push; EMHCOranje Zwart; Venlo GirlsMOP. Oosten: AlmeloUnion; EHV P**. DeventerNijmegen; QuickZutphe Noorden. DaringGCHC; HOW— GHBS; Meppel—HVA; LHC—Gronin gen. Het is thans definitief, dat H.H.V. op 1 Januari (Nieuwjaardag) in tegen Bolzano zal uitkomen. De schorsing van Randolph door de New Yorkse boksautouteu ;s thans opgeheven. De gemeenteraad van Luchon -s overeenstemming gekomen mei. .ank' ganisatoren van de Ronde vy,,-nten- rijk. De etappe van 20 Juli zal gevolge te Luchon eindigen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 4