primitief land wordt met hulp der Y.N. gemoderniseerd Van moerassen worden vruchtbare katoenplantages gemaakt H a Studerende kinderen tot 27 jaar kosteloos verzekerd Met kapmes en kompas w\ PACIFISME IN VIETNAM D a 96 PCT. DER BEVOLKING KAN LEZEN NOCH SCHRIJVEN Fins kabinet wint vertrouwensdebat Wetsontwerp tot uitbreiding van de toepassing Ziekenfondsenbesluit Kerstcadeau voor Winston Churchill Betogers in Triest veroordeeld Spraakverwarring Prins Buu Loc gaat Maandag naar Saigon Nieuw boek van Jan van Eechoud, pionier der Nederlandse beschaving Zaligverklaring mgr. Hamer? ZATERDAG 19 DECEMBER 1953 PAGINA 7 Besprekingen tussen Oostenrijkers en Joden afgebroken Na zes jaar aarzelen Perzisch parlement ontbonden verklaard Nieuwe verkiezingen Eerste vrouwelijke hoog leraar aan de T.H. Kabinetscrisis in Vietnam Referendum in Cambodja HET AFTREDEN VAN PREMIER TAM Bescheiden naar de H. Congregatie der Riten Onderscheiden AFGHANISTAN Een vooraanstaand Brits journalist, R. Calder, die in opdracht van de UNESCO een reis door Azië maakt, heeft ook Afghanistan bezocht. In nevenstaand artikel vertelt hij van zijn bevindingen. (Van een bijzondere correspondent) Dezer dagen ben ik de beroemde pas van Khaibar overgekomen, de Noordelijke toegangspoort van India, die sinds Alexander alle wereldveroveraars heeft zien passeren. Door deze nauwe bergpas is de Westerse beschaving Azië binnengedrongen, daar wer den ook de talrijke door Kipling bezongen veldslagen geleverd tussen de Engelse regimenten aan de Noord- Westelijke grens van India en de krijgshaftige berg stammen, die onverhoeds snel als een bliksenstraal af daalden, zwaaiend met hun lange primitieve, maar dood en verderf zaaiende karabijnen. Dit land schijnt nog doordrenkt van het bloed, dat er heeft gevloeid. Overal getuigen vervallen forten, uitkijktorens en ook graf stenen van dit tragische verleden. In de hete morgenzon schijnt de Khaibar-pas heden ten dage niet gevaarlijk meer. Wel kan men zich met deze steile ravijnen rondom gemakkelijk de woeste krijgers voor de geest roepen, die met het wapen in de vuist de voorbijgaande reiziger opwachtten, maar ik moet bekennen, dat het wegverkeer mij heel wat ge vaarlijker voorkwam dan deze spookvoorstellingen uit het verleden. SOVJET-UNIE N - 0 N Kabul, Jak/aOacL^ AFGHANISTA BAN PAKISTAN INDIA Arabische Zee Volgens de Mohammedaanse kalender leven wij in het jaar 1330. In de loop van de dag had ik verschillende malen aanleiding om me af te vragen, of mijn twintigste eeuw niet een droom was, en of het in werkelijkheid niet de veer tiende eeuw was, waarin ik moest den ken en spreken. De stammen waren op weg getogen. Eindeloze karavanen kamelen en ezels met enorme zadels liepen langs auto's en jeeps. Mannen, vrouwen en kinderen beladen met pakken nog groter dan zij zelf liepen naast de beesten, want de stammen trekken gezinsgewijs weg met medeneming van tenten, keukengerei en tapijten. Kooien met gevogelte wieg den heen en weer op de ezelsruggen, verschrikte kalveren, aan de poten vast gebonden, hingen zielig aan weerszijden van de kamelen, terwijl hoog op de bulten zuigelingen vreedzaam sliepen temidden van geschreeuw, stof en ge vloek. He grote vrachtwagens van de grens wacht baanden zich met behulp van nun claxons een weg door deze kudden. ,00L.. Paniek aangegrepen kamelen Vluchtten in galop. Ontzet zetten de ezeltjes zich schrap en bleven onbe weeglijk staan voor de grote voertuigen. Na heel wat stokslagen slaagde men er in ze op zij te krijgen temidden van de verwensingen der chauffeurs. Zo lang deze scènes zich afspeelden op vlakke en betrekkelijk brede wegen, was het nog niet zo'n ramp. Kamelenpad Toen wij bij de Lataband-pas kwa men, begon ik alles veel minder schil derachtig te vinden. Deze pas bestaat uit een smalle bochtige weg tussen twee onmetelijke afgronden door. Men wordt duizelig, wanneer men naar be neden kijkt en als een ezels- en kame- lenkaravaan grillig de weg verspert, kan men alleen maar zijn zitplaats vast grijpen en z'n ogen dicht doen. Onze chauffeur scheen zich echter best op z'n gemak te voelen en bracht ons zon der moeite naar Lataband zelf. Daar was opnieuw de tegenstelling tussen de 14e en 20ste eeuw duidelijk aanwijs baar: de weg was aangelegd door genie soldaten en men glijdt rustig over een macadamweg voort. Een speciaal pad is voor de kamelen gereserveerd. Een snoorweg loopt langs de weg, die zich plotseling in een tunnel verliest om enkele kilometers verder weer te voor schijn te komen. 10 km. van de stad Peshawar moesten wij stoppen voor een ketting, die dwars over de weg gespannen was. We waren in Torkham, aan de Afghaanse grens. Aanvankelijk dacht ik, dat ik de veertiende eeuw verliet om in de twintigste terug te komen: twee hoge bergen delen de hoofdstad Kabul in tweeën en de gemeenteraad heeft in een vlaag van modernisme de toppen met electrische kandelaars versierd, die van verre gezien een zeer geluk kig effect hebben. Ik hoorde pas later, dat wanneer men de bergverlichting aansteekt de stroom in de huizen zó zwak wordt, dat men niet meer kan lezen. Kabul stad van tegenstellin gen. waar men naast elkaar ziet schitterende limousines en ezels, voortgedreven door bergbewoners, gehuld in schaapsvachten, jeeps, bios copen die vooral 'films uit India vertonen de brede, mooie laan, bij genaamd „Champs Elysées", hand werkslieden, die op de drempel van hun huis gehurkt aan het werk zijn, zoals hun voorouders dit 600 jaar ge leden deden, schrijvers, die op straat hun beroep uitoefenen en voortdurend omringd zijn door een aantal cliënten, want de bevolking telt nog 96 pet. analphabeten. Naast nietige winkeltjes bieden mo- Het Finse parlement heeft gisteren *en motie van wantrouwen, gericht te- Ren de prijspolitiek van het Finse za kenkabinet, verworpen. De motie was ingediend door een afgevaardigde van öe landbouwparty, die een vorige week Renomen beslissing, de binnenlandse Pr'jzen voor boter en kaas te verlagen, een belediging van de boeren noemde. Hij werd gesteund door de commu- 'stlsche afgevaardigde, mevrouw Hert- 19 Kuusinen. j. ,.I!®Inier Sakari Toomioja (onafhan- tni ^aci verklaard, dat de regering vaardftr8den' als de mot*e werd aan- derne warenhuizen de laatste nou- veauté's uit Parijs, Londen en New York. De welgestelde Afghaanse vrouwen volgen de Parijse mode, had men mij verteld. Best mogelijk, maar ik heb er niet één gezien. Zij leven teruggetrokken in hun huizen en wanneer zij in hun tongas uitrijden, die door paarden getrokken worden, of in hun limousines of jeeps, hullen zij zich steeds van top tot teen in hun shardi, die niet eens het puntje van hun neus laat zien. Streven in Kundus Afghanistan, dat 12 millioen inwoners telt, is lid zelfs een zeer actief lid van de Verenigde Naties. Derhalve heeft het land recht op technische bij stand en het maakt er ruimschoots ge bruik van. De door de V.N. verleende hulp trad het eerst aan het licht by de bestriding van de malaria, die door de Wereldgezondheidsorganisatie werd ge leid. Nog geen twee jaar geleden luidde een oud Afghaans spreekwoord: Wie sterven wil, moet naar Kundus gaan. Kundus is een uitgestrekte streek in de buurt van de grens tussen Afghanistan en de Sovjet-Unie. Sinds de dagen van Djengis Khan (1162) heeft de malaria in Kundus geheerst. Vóór de invasie der Mongolen werd deze streek, naar het schijnt, bewoond en bebouwd dank zij een voortreffelijk irrigatie-stelsel. Na de doortocht van Djengis Khan bleef er slechts een moerassig oord over, dat onveranderd is gebleven tot op de huidige dag. Leven in Kundus Na geslaagde experimenten in de rijstvelden van Jalalabad hebben de des kundigen van de W.H.O. (Wereldge- zondsheidsorganisatie) het oude Af ghaanse spreekwoord getrotseerd en zijn naar Kundus gegaan. Hun team be stond uit een deskundige voor malaria bestrijding, een insectenkenner, een medicus en een inspecteur voor het moerassengebied. Zij beperkten aan vankelijk hun werkterrein tot een op pervlakte van 200 km2, bewoond door ongeveer 45.000 zielen. Bijna 50.000 woonverblijven werden systematisch met D.D.T. bespoten. In 1951 werd het werkterrein uitgebreid tot een opper vlakte, die 3 x zo groot was. De resultaten traden spoedig aan het licht en waren spectaculair. Er waren al eerder pogingen gedaan om gedeelten van Kundus in cultuur te brengen, niettegenstaande het onge zonde klimaat. Door gedwongen emi gratie van hele stammen had men ge probeerd katoencultuur in te voeren. Het experiment werd een volslagen fiasco: tientallen arbeiders - stierven aan malaria, de overigen vluchtten. Sedert de anti-malaria-campagne van de W.H.O. zijn echter uitgestrekte katoenvelden in cultuur gebracht, welke het mogelijk hebben gemaakt, dat de textielfabriek van Pul-i-Khum- ri haar activiteiten heeft hervat. Dit jaar voert Afghanistan zelfs katoen uit. Het succes van de cam- oagne was zó groot, dat de inwoners van andere provincies petities aan de regering zonden om op hun beurt van de malariagesel te worden verlost. Een andere ziekte, die in Afghanistan veel slachtoffers eist, is de typhus. Tus sen twee anti-malaria-campagnes door hebben de teams van de W.H.O. dit nieuwe probleem met kracht aangevat. In één seizoen hebben zij de woningen, de kleren en het meubilair van 200.000 inwoners van Kabul en Kandahar met D.D.T. bespoten. Gedurende de D.D.T.- actie werd een cordon om de steden ge legd en niemand, rijk of arm, groot of klein, kon binnenkomen zonder een D.D.T.-behandeling te ondergaan Dank zij deze voorzorgsmaatregelen heeft men al twee jaar in deze streken geen typhus-epidemie te betreuren gehad. Terwijl de W.H.O. zich met de men sen bezig hield, wijdde de F.A.O. (Landbouw en Voedsel Organisatie der V.N.) aandacht aan het veevraagstuk. Veeartsen werden ontboden om syste matisch te vaccineren tegen runderpest, die de kudden decimeert. Tienduizenden dieren zijn reeds ingeënt en al is de ziekte nog lang niet overwonnen, men constateert toch overal reeds een aan merkelijke verbetering. De provincies zijn na elkaar behandeld en de deskun digen van de F.A.O. kunnen rekenen op de volledige medewerking van de boe ren, die de weldaden hebben begrepen aan hun kudden bewezen. Van haar kant heeft de UNESCO (De Opvoedkundige, Wetenschappeiyke en Culturele Organisatie der V.N.) aan de Afghaanse regering een uitgebreid voorstel tot systematische hervorming van het onderwys voorgelegd. Het voorstel, dat is goedgekeurd, gaat uit van een grote campagne tegen het analphabetisme. De eerste resultaten heb ik reeds kunnen zien. De scholen hebben een wonderlijke bezetting: men ziet er zij aan zy huisvaders met eer biedwaardige baarden, hun echtgenoten, De UNESCO heeft voor Afghanistan een groots opgezet onderwijsplan ontworpen, dat op de eerste plaats bedoeld is, om het zeer hoge percentage analohabeten (96 pet.) te doen zakken. Het is gewenst, de leeftijd van de ren Hij wil o.a. de mogelijkheid der studerende kinderen, die als indirect verzekerden recht op een kosteloze ver zekering hebben, te verhogen tot 27 jaar, ten einde ook de ziekenfondsver zekering aan te passen aan de Kinder bijslagwet, zoals die na de coördinatie van de sociale verzekeringswetgeving zal komen te luiden. Aldus deelt de minister van Sociale Zaken mede in zijn toelichting op het wetsontwerp betreffende de uitbreiding van de toepassing van het Ziekenfond senbesluit. Daar het voorkomt, dat personen, die uitkering genieten krachten de Noodwet Ouderdomsvoorziening en de Invalidi teitswet, dubbele premie betalen voor de ziekenfondsen, stelt de minister voor een premie-restitutieregeling in te voe- De onderhandelingen tussen de Oos tenrijkse regering en Joodse organisa ties over schadeloosstelling, wegens vervolging door de nazi's, zijn afgebro ken, aldus maakten de Joodse onder handelaars gisteren te Londen bekend. Als reden van afbreking gaven de Joodse onderhandelaars de weigering van de Oostenrijkse regering om aan spraken op voormalige Joodse bezit tingen, die waren nagelaten, zonder dat er erfgenamen waren, te bespreken. Gisteren is een kerstcadeau voor pre mier Churchill op de post gedaan: een geborduurd kussenovertrek gemaakt van ouderwetse zijden sigarenbandjes. „Ik heb het al zes keer willen sturen", aldus Ethel Robinson, een ambtenaresse met pensioen, „maar ik durfde het steeds niet". Mejuffrouw Robinson zei, dat zij het cadeau tenslotte verzonden had nadat een plaatselijk lid van het parlement haar ervan verzekerd had, dat de pre mier er erg mee in zijn schik zou zijn. premie-restitutie terugwerkende kracht verlenen tot 1 Januari 1953. De Sjah van Ferzië heeft vandaag de Majlis (het parlement) ontbonden en bevel gegeven tot nieuwe verkiezingen die onverwijld gehouden moeten worden. kinderen en soms zelfs hun kleln-kln- deren. De UNESCO heeft ook centra voor vakonderwijs gesticht. Nog op vele andere gebieden heeft Afghanistan de technische bijstand der Verenigde Naties gevraagd en verkre gen: men ontmoet er zowel petroleum- deskundigen voor de streken, die aan de Amou-Daria grenzen als meteoro logen, die zullen helpen by het organi seren van een luchtnet. Voorts zijn economen, statistici, tex- tielingenieurs, specialisten voor kara- kulwol die het voornaamste export product van het land naar het dollar- gebied uitmaakt door de Verenigde Naties naar Afghanistan gezonden, af gezien van de adviseurs in de strijd tegen de sprinkhanen of de hulp van U.N.I.C.E.F. (Kindernoodfonds der Ver. Naties). Talrijke resultaten getuigen reeds van het werk van het Kinder noodfonds: klinieken, Fröbelscholen, vroedvrouwenopleidingen, kinderhospi talen enz. Afghanistan heeft zich wijd openge steld voor de moderne stroom van in ternationale samenwerking. En het be gint er reeds de vruchten van te plukken. R. CALDER Een geallieerde militaire rechtbank te Triest heeft 14 Triëstijnen tot gevan genisstraffen veroordeeld wegens deel neming aan de pro-Italiaanse relletjes van 4 en 5 November, waarbij zes per sonen het leven verloren bij botsingen met de politie. De straffen variëren van 17 dagen tot zes maanden, maar de meeste zijn voorwaardelijk. (Van onze correspondent) Met prof. dr. ir. A. E. Korvezee, be noemd tot gewoon hoogleraar in de theoretische scheikunde, doet de eerste vrouweiyke hoogleraar haar intrede in het corps hoogleraren van de Techn. Hogescholen. Moge een vrouwelijke professor aan diverse Universiteiten nog altijd een grote bijzonderheid zijn, aan de Tech nische Hogeschool met z'n speciaal wis kundige en theoretische vakken was tot op heden nog nimmer een vrouw de eer van een eigen leerstoel te beurt ge vallen en dit plaatst de kwaliteiten van de nieuw benoemde hooglerares wel in een bijzonder licht. De sigarenwinkelier, bij wie ik mijn dagelijkse por tie rookwaren ga halen, is een bijzonder geletterd man. En net als Wilkins Micawber uit hij zich graag in hoogdravende bewoor dingen en bloemryke zin nen. Laatst hadden wü het over zijn zoon Willem, een dekselse jongen, die maar niet wil oppassen. „Die jongeman, mijnheer, die jongen verkeert voorwaar nog in zijn publi- citeitsjaren", zei hij driftig. „Tja", antwoordde ik peinzend, „al die publiciteit Toen ik zijn winkel wilde verlaten gaf hij mij nog haastig enkele richt lijnen wat betreft de behandeling, die ik mijn zojuist gekochte sigaren moest doen ondergaan. „Anders gaat het jacquet er af", zei hij. „Nou u het zegt", zei ik „ik moet nog een bouquetje bloemen kopen." Prins Buu Loc, de Vietnamese hoge commissaris in Frankryk, zal Maan dag per vliegtuig naar Saigon vertrek ken, om te trachten een nieuwe rege ring samen te stellen, nu premier Nguyen Van Tam zyn ontslag heeft ingediend. De Combodjaanse ministerraad heeft gisteren besloten een referendum te houden, waarbij het volk kan kiezen tussen nieuwe parlementsverkiezingen en het handhaven van de huidige be voegdheden van de koning tot aan het einde van de onderhandelingen met Frankryk. ie Jan van Eechoud volgt in zijn laatste boek „Met Kapmes en Kompas door Nieuw-Guinea", dat door de uitgeverij v.h. C. de Boer Jr. uitste kend is verzorgd, zal van dit land heel wat meer gaan begrijpen. Het is nog zo vol mysteries, dat men er alleen door keihard ontdekkingswerk achter komt waar ergens het donker hart klopt van dit keiharde gebied. Jan van Eechoud heeft dit werk voor ons verricht.-Wij kunnen een verse sigaar opsteken en hoe ven slechts te lezen. Nieuw-Guinea gaat voor ons leven, zoals het in de rauwe werkelijkheid is. Voor zijn jarenlangsjouwen als politiecommissaris in een nog grotendeels te pacificeren gebied is Van Eechoud na de oorlog beloond met de benoeming tot resident van dit voor 98 pet. met maagdelijke oerwouden overdekte rijks deel. Uit de boeken, die hij de laatste jaren heeft geschreven, blijkt, dat deze oud-resident een voorbeeld is voor ons allen: misschien allereerst voor onze verkenners en padvinders, om zijn grote talenten als woudloper. Daarnaast ver vult zijn ambtelijk pionierswerk ons met de grootste bewondering vanwege zijn optreden met de Papoeas, die hij door heeft alsof het zijn eigen kinderen zijn. Voor alle Nederlanders mag hij als een voorbeeld, gelden vanwege de goede oud-vaderlandse deugden van taai volhouden, plichtsbetrachting en paraatheid, die hem sieren. Als Van Eechoud 10 Mei 1940 in de eenzaamheid van een ver bivak in het ontoegankelijke oerwoud zijn gammel radio-toestelletje aanzet, hoort hij plot seling van de Duitse inval in Neder land. Hij piekert over het lot van vrouw en kind, die juist in het vader land moeten zijn aangekomen. Dan vólgt de beklemming van het naderen der (Japanse) Apocalyptische ruiters, wier hoefgetrappel via datzelfde ont- vangertje hoorbaar wordt. Van Eechoud blijft onvervaard en weet wat hem te doen staat, ook als alles benauwend wordt door de vele moeilijkheden. Zijn dichtstbijzijnde collega is op zijn be stuurspost door eigen mensen aan de Jappen verraden. Er komen geen levensmiddelen en geen berichten meer. Als een vogelvry verklaarde moet hij zien door te worstelen en zo mogelijk de Zuidkust te bereiken om vandaar naar Australië te komen. Het lukt, maar- eerst na veertien barre maanden. Dan strijkt er een Amerikaanse oor- logs-Catalina, mede door de persoon lijke bemoeiingen van de latere gene raal Spoor, midden in het oerwoud voor het bivak van de half uitgehon gerde woudlopers neer. Van Eechoud bereikt de Nederlandse en geallieerde bevelhebbers in Austra lië, maar spoedig is hij terug op onge veer dezelfde plaats in het oerwoud waar men hem vandaan heeft gehaald. Ditmaal voorzien van een ongekende overdaad aan lekkernijen in blik het leek wel een picnic in plaats van een expeditie, zegt de schrijver maar met niet minder interessante opdrachten. Als commandant in geallieerde dienst heeft hij een belangrijke functie bij de „operatie-Bulldozer": verkenningen ver richten achter de Japanse linies voor de geallieerde aanval op het Japans garnizoen in Hollandia. Uit dit deel van het boek blijkt duidelijk hoe be geerlijk de buit van Nieuw-Guinea is bij een conflict in de Pacific en tevens hoeveel moeilijkheden het land aan valler en verdediger bij het veroveren van die buit in de weg legt. De ervaringen die Van Eechoud in Nieuw-Guinea heeft opgedaan zijn benijdenswaardig. Hij heeft het land leren kennen van de bruggehoofden der beschaving af, die aan de kust zijn gelegen, tot diep in het oerwoud, waar alleen met de uiterste tact en kennis deze beschaving voorzichtig voorwaarts kan worden geschoven. Hy heeft er geleefd in vrede en in oorlog, steeds organiserend, steeds improviserend, als vertegenwoordiger van het Nederlands gezag, dat de wilde Papoea's met liefde en begrip, maar tevens met de harde, maar tan- slotte toch heil brengende wetten van órde en recht tegemoet treedt. Hy heeft er een groot deel van zijn ver blijf doorgebracht als ontdekker, zyn weg banend met het kapmes, slechts vertrouwend op zijn kompas, op zyn peilingen op het omliggend gebergte en op de kracht en de betrouwbaar heid van de koelies en gestraften, die hem voorafgingen. Dergelijke mensen hebben met alle uiterlijke verfraaiing, ook in hun stijl en verteltrant, afgedaan. Zij zijn in zekere zin nuchtere kroniekenmakers, wier pen vóór alles doelmatig is en berekend op het sparen van kracht, zoals dat ook de eerste wet is van degene die lange afmattende tochten moet maken. Juist daardoor echter wordt dit boek in hoge mate boeiend. Het is ook niet alleen maar nuchter. Ergens klopt er een ge voelig hart en ontwaart men de sterk levende ziel. In een tyd als de onze, waarin terecht de belangstelling voor Nieuw-Guinea een hoogtepunt bereikt, komt het dus uitermate goed van pas. J. W. Binnenkort zal de kardinaal-ponens (vermoedelijk kardinaal Costantine) de bescheiden, die betrekking hebben op mgr. Ferdinand Hamer, de Nederlandse martelaar-bisschop tydens de Bokser opstand by de eeuwwisseling in China, overleggen aan de H. Congregatie der Riten. Dit betekent een belangrijke stap voorwaarts in het proces, dat reeds 16 jaar te Rome wordt voorbereid voor de zaligverklaring van deze grote Neder lander. Wanneer de H. Congregatie der Riten de verdere behandeling van het proces op zich neemt, betekent dit, dat dan mgr. Hamer de titel krygt van Eerbiedwaardige Dienaar Gods. Ver- moedelyk echter zal het, onderzoek door deze Congregatie ongeveer 10 jaar in beslag nemen. Mgr. Morel, die bisschop is van het gebied, waar mgr. Hamer werd ver moord, begon in 1937 in China met het diocesaan proces, dat in 1939 was afge sloten en naar Rome werd doorgezon den. Mgr. Morel werd in 1952 uit China verjaagd, doch heeft zich sindsdien in tensief met de bevordering van de zaak bezig gehouden. Grote vertraging heeft het voorbereidende werk van de postu- lator te Rome, pater Nevejan, onder vonden, toen de H. Congregatie der Riten aanmerkingen maakten over de verschillende schryfwijze der Chinese namen waarvoor deels de Engelse, deels de Franse versie was gebezigd. De tijd is thans gunstig voor een proces. Paus Pius XII staat er zeer welwillend tegen over, in tegenstelling met zijn voorgan ger, Pius XI. die politieke verwikkelin gen vreesde in China, wanneer een daar vermoorde buitenlander zou worden zaligverklaard. Vorig jaar heeft de H. Congregatie der Riten de geschriften van mgr. Hamer goedgekeurd. Voor de copiëring dezer geschriften zijn even eens jaren nodig geweest. De heer J. Vellekoop te Rockanje, ♦voor zitter van de Coöperatieve Brielse Groen ten- en Fruitveiling, is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. e premier van Vietnam, Nguyen Van Tam, is deze week afgetreden. Volgens de officiële mededelingen zou hij dat gedaan hebben op verzoek van keizer Bao Dai, teneinde de vorming mogelijk te maken van een nationale regering. Nu is het in de parlementaire prac- tijk een bekend verschijnsel, dat nationale regeringen met zó maar gevormd worden. In de ogen van velen is het een paardemiddel, dat slechts wordt ingeroepen in uiterst gewichtige omstandigheden. En het is dus niet meer dan logisch, om zich af te vragen wat de vorming van een nationale regering in Vietnam dan wel zo gewenst maakt. Het antwoord ligt min of meer voor de hand: de twee maal herhaalde bereidwilligheid van de communistische Vietminh om te spreken over een wapenstilstand. Het is de laatste weken al verscheidene keren gezegd: met alleen Frankrijk verlangt naar een oplossing van het Indochinese probleem, maar ook de verbonden staten zelf. Er valt enorm veel te doen, dat tengevolge van de oor logshandelingen achterwege is gebleven. De sociale en morele problemen hopen zich eenvoudig op en ook een Aziatisch land kan het zich niet permitteren, om jaar na jaar in staat van oorlog te verkeren. Toen de leider van de Vietminh, Ho Chi Minh, dan ook op de bekende vragen van het Zweedse dagblad „Expres sen" antwoordde, dat hij zijnerzijds bereid was om vre desonderhandelingen te beginnen, raakte dat een gevoe lige plek in de Vietnamese harten. Geen enkele politicus in Saigon of daarbuiten kan in het openbaar spreken zon der de wenselijkheid van een wapenstilstand te onder strepen. Ho Chi Minh had zich dus, juist omdat hij het zorgvuldig vermeed concrete voorwaarden te stellen, in een gunstige positie geplaatst. Geen wonder, dat de Viet namese premier, Nguyen Van Tam, de tijd gekomen achtte, om ook zijn slag te slaan en aan te tonen, dat pacifisme noch nationalisme in Vietnam een communis tisch monopolie zyn. Vorige week Vrijdag heeft hij zich naar keizer Bao Dai begeven, die zich bevond in zijn verblijf te Dalat, dat men om de vele besprekingen, die er sinds het eind van de oorlog zijn gehouden, wel het Indochinese Linggadjati zou kunnen noemen. In Dalat ontvouwde Tam aan de keizer een plan, dat in hoofdzaak drie elementen bevatte. In de eerste plaats achtte hij het nodig, om zijn regering grondig te Ver anderen. Er zou een ministerieel team moeten komen, dat de kracht kan ontwikkelen, waarom geheel Vietnam op het ogenblik roept. Een groot deel van de tegenwoordige ambtsdragers, die hy onbekwaam acht, had hij naar huis willen sturen en in plaats daarvan had hij een beroep willen doen op uitgesproken nationalisten en zelfs op enkele links-radicalen uit Tonkin. Het nieuwe ministerie- Tam zou aldus misschien zelfs voormalige Vietminh- ministers hebben omvat. Met zulke medewerkers had Tam willen streven naar verkiezingen volgens het algemeen stemrecht, naar agrarische hervormingen en naar de vrij heid van vereniging en vergadering. Een tweede punt van gewicht in het plan-Tam was het bevorderen van onder handelingen met de Vietminh om na te gaan, of er op die manier een, zij het nog zo smalle, basis van overeen stemming gevonden zou kunnen worden. Voor het geval die basis niet gevonden zou kunnen worden, en op dat punt schijnt Tam weinig illusies gekoesterd te hebben, moest men het communistisch gezwel, volledig uitroeien. Want, en dat is de derde belangrijke zuil waarop zijn plan rustte, Tam zou prijs blijven stellen op de vriend schap met Frankryk, Dat was, in grote trekken, het plan, dat hij in Dalat met Bao Dai besprak. Of hij ooit de me dewerking van de vroegere Vietminh-elementen zou heb ben gekregen, is onmogelijk te zeggen. Als het toonbeeld van een democraat kan hij trouwens al evenmin doorgaan. Maar het was in ieder geval een feit. dat de keizer het plan van zijn eerste minister niet goedkeurde. Men zou het dan ook beter zo kunnen stellen, dat premier^ Tam niet aftrad op verzoek van Bao Dai, maar dat hij niet wilde achterblijven als zijn plan in de ijskast ging. De keizer beseft heel goed, dat hij het denkbeeld van onder handelingen met de Vietminh in het openbaar niet kan prijsgeven, maar nog veel beter ziet hij in, dat elk accoord met de communisten het einde van zijn regering betekent. Geestdriftige aanvaarding van Ho Chi Minh's suggesties is derhalve wel. wat hy het laatst zal goed vinden. Zijn ervaring heeft hem geleerd, dat hii tydens de Japanse bezetting rustig op de troon kon blijven en dat ook de Franse overwinnaars geen bezwaar tegen zijn figuur hadden. Alleen door de opkomst van Ho Chi Minh had hii enige tijd het veld moeten ruimen. Al zijn hoop heeft de keizer gevestigd op de Verenigde Staten en volgens welingelichte waarnemers heeft hij van Ameri kaanse zijde de verzekering gekregen, dat men zal pro beren er bij Frankrijk op aan te dringen zijn Inzichten te steunen. Vandaag is het precies zeven jaar geleden, dat in Hanoi de opstand van de Vietminh oen aanvang nam en het Frans-Vietnamese overleg werd afgebroken. Het aftreden van Nguyen Van Tam is geen factor, die het hervatten van de onderhandelingen waarschijnlijker maakt. Een der Papoea's op Nieuw-Guinea met «en zeer merkwaardig muziek instrument.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 7