Links speelt met vuur Na acht ronden nog geen meerderheid voor Laniel Sneeuw in Europa, hittegolf in Australië, stormen op Oceaan Sensationele ontsnapping van dertien gevangenen in de V.S. Mijnwerkers in Borinage heden in staking Roesselaere en Verviers spreken sich uit voor Europa Nieuwe candidaat Staking belemmert luchtverkeer Duitsland rekent op Witte Kerst Twee vrouwen als gijzelaars ters Lesvliegtuig maakt noodlanding Ondanks intrekking van ontslag maatregelen bij Cockerill Tot hoofd en hart Het weer Pakistan antwoordt de Sovjet-Unie MAANDAG 21 DECEMBER 1953 77sfe JAARGANG No. 25869 DEMONSTRATIE VAN ONMACHT TE VERSAILLES Churchill loopt lichte brandwond op Grondpersoneel in Parijs eist loonsverhoging Via radio en dagbladen Felle aanvallen op Lavrenti Beria Ontvoerde politicus in O.-Duitse getuigenbank Situatie rond Triest Troepen van Joegoslavië en Italië teruggetrokken Jordaans officier bij grensincident gedood Piloot ongedeerd In de Kerstperiode: Kapperspersoneel mag niet later werken Autosmokkelaar krijgt drie jaar Roemenen en Bulgaren ter stembus Oproep katholieke mijnwerkersbond In navolging van Delft en Bolsward COMMUNISTISCH TEGENOFFENSIEF 1 Teddy gev windjackets 39.50 „Geen bases van de V.S." BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM 'elefoon: Redaclie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 145480 B'jkant. BeverwijkBreestraat 171, telet 4790 'jkanloor en Red llmuiden Leeuweriklaan 50 Telefoon 5790T Uirectie: J. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W Severin. wnd. hoofdredacteur: W van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.— per maand, f 6.— per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, hedenmorgen. Dank zij de communistische en radicaal-socialistische obstructie heeft het congres van het parlement in Versailles na acht ronden nog geen president kunnen verkiezen. Een schijnbare strijd tussen links en rechts woedt reeds dagen lang met een felheid, die slechts verklaarbaar is uit heel oude senti- j menten en rancunes. Schijnbaar is deze strijd, want wanneer men het ver- I loop van de cijfers ziet, is het duidelijk, dat rechts een positieve meerderheid heeft. Van de 946 stemmen van dit kiescollege heeft minister-president Laniel J in de derde ronde reeds 358 stemmen gekregen, in de vierde 408, in de vijfde 1 374, in de zesde 397, in de zevende 407 en in de achtste ronde 430. Van deze 946 stemmen dient men de 116 communistische stemmen niet als mede bepalend te rekenen, zodat er nog slechts 830 vrije stemmen overblijven. Van deze vrije Franse en niet-Moscovitische stemmen kan de heer Laniel dus zeggen, dat hij de absolute meerderheid heeft behaald. De gewezen Franse minister van luchtvaart, Pierre Montel, heeft zich candidaat gestald voor de verkiezing van een president van Frankrijk. Hij is afgevaardigde van het departement Rhone en behoort tot de gematigd con servatieven, evenals premier Laniel. De linkerzijde speelt op dubbelzin nige wijze met vuur door ondanks van tevoren gemaakte afspraken om name lijk geen president te laten verkiezen met steun van de communisten noch tans zich deze communistische stemmen rustig te laten aanleunen om de heer Laniel de pas af te snijden. De socia listen hebben dit consequent gedaan van het begin af. De radicaal-socialisten hebben aanvankelijk het succes van een rechtse candidaat getracht te blok keren door op weinig succesvolle wijze een tegencandidaat, eerst de heer Del- bos toen de heer Médecin, in het krijt te brengen. Pas tegen de achtste ronde hebben de radicaal-socialisten deze ele gantere methode laten varen en hun candidaat, die het niet verder kon brengen dan de 156 stemmen van eigen partijgenoten, teruggetrokken. Als men de U.D.S.R. bij hen inlijft beschikken de radicalen namelijk in totaal over 170 stemmen. Het lot van de socialis tische candidaat Naegelen was sinds de vijfde ronde al getekend. Immers van de 344 stemmen die hij in de vierde ronde behaald had behield hij er nog slechts 312 in de vijfde, 306 in de zesde en 303 in de zevende ronde. Communis ten en socialisten samen tellen 277 stemmen. Toen dan ook Zondagavond bekend werd dat de 170 stemmen van de radi caal-socialisten zich vrijelijk konden verdelen over de rechtse en linkse can didaat, heerste algemeen de opvatting dat het pleit wel beslecht zou zijn. Doch de oude tegenstelling tussen clericalen en leken, waaraan indertijd de radicaal- socialistische partij haar opkomst te danken heeft gehad, blijkt nog steeds een gevoeliger element te zijn in de in wendige Franse politiek dan de moder ne tegenstellingen tussen de partijen inzake ernstige vraagstukken als de huidige economische situatie, de plaats van Frankrijk in de wereld, Indo-China, de E.D.G. en de Europese integratie, De mislukking van deze verk'ezing is dan ook voor een deel te danken aan de verwoede strijd die radicaal-socia listen voeren om hun machtspositie in het Franse leven te behouden. Voor de ze partij is 1953 blijkbaar even kritiek als 1944, toen het er naar uitzag dat de Derde Republiek, hun bolwerk, zou vervangen worden door de Vierde Re publiek, het bolwerk der socialisten. De netelige situatie van 1944 zijn zij te bo ven gekomen, de vraag is nu of zij die Premier Churchill heeft zijn linker end verbrand. De hand is verbonden !j,n. hij loopt met zijn arm in een doek. Wens een lunch die gehouden werd n Trinity House vloog een lucifersdoos je*11 brand dat hij in de hand hield, „i .bat lord Moran, de lijfarts van Chur- r, tIJl, hem Zaterdag bezocht had in 10 mpt n'.ng Street, vertrok de premier bmï Zljn arm *n een doek naar zijn uuenverblijf in Chartwell, Kent. van 1953 eveneens het hoofd zullen kunnen bieden. Van de 156 stemmen die vrijgeko men zijn door het zich terugtrekken van de candidaat van de radicaal-so cialisten, de heer Médecin zijn er in de achtste ronde van gisteravond slechts 'n 23-tal radicaal-socialistische stemmers overstag gegaan. 25 stem men gingen verloren aan de heer Pi- nay, niet-officieel candidaat, die wel partijgenoot van Laniel, maar zijn tegenstander tevens hem n'ettemin steunt. Men kan verwachten dat deze 25 stemmen uiteindelijk naar Laniel kunnen gaan. Dan zijn er nog altijd een tiental stemmen tekort, daar de absolute meerderheid omtrent de 460 ligt. Een vijftal stemmen ging gister avond verloren aan niet-officiële can- didaten. Wanneer deze naar Naegelen toe zou den gaan zou Naegelen ondanks de com munistische steun nog niet aan de meerderheid toe zijn. Het ziet er dus naar uit dat het Congres van het parle ment onmachtig zal blijven, wederom dank zij de communisten, om tot over eenstemming te komen, tenzii er zich in de loop van de dag een verrassing gaat voordoen, hetgeen in de Franse politiek altijd mogelijk is. De Zondag middag gedane poging van de socialis ten de heer Vincent Auriol als candi daat van alle republikeinen te lanceren, bleef bij een socialistische poging. Voorzover hedenmorgen bekend blij ven alle politieke groepen op hun een maal ingenomen standpunt staan. De MRP wijst verontwaardigd alle onder handelingen af, de groep-Laniel, de on- afhankelijken, vinden dat zij de meerder heid al hebben, terwijl de socialisten geen enkele neiging hebben hun mening te herzien. De stemming in het congres wordt er niet beter op. Elk politicus af zonderlijk spreekt verontwaardigd over deze schandelijke situatie. Een oua- Gaullist karakteriseerde gisteren deze toestand als demoraliserend. Het Franse volk begrijpt hier niets van en noemt het dank zij de televisie een soort Vau deville. De Franse kranten veroordelen dit onwaardige vertoon unaniem. De „Fi garo" spreekt over een carrousel, dat zij vernederd mee maken en constateert dat talrijke symptomen sinds vier en twintig uur bevestigen dat het parle ment zich definitief in de ogen van het publiek discrediteert. Het onafhankelijke blad „Combat" spant wel. de kroon in een van razernij schuimend hoofartikel waarin achter elkaar worden gebruikt de woorden: kermis, klucht, democrati sche Marathon, bederf, wanorde enz Naar he mening van velen kunnen nieu we verkiezingen niet uitblijven, daar dit schouwspel slechts een voorspel mag heten voor de aanstaande regerings crisis en de strijd om de zetel van het voorzitterschap van de Nationale Ver gadering. Als de volksvertegenwoordi gers niet bij machte zijn te kiezen zal het volk, dat hen afvaardigt, zichzelf eerst dienen te bezinnen op de keuze van nieuwe volksvertegenwoordigers. De staking van 2000 man personeel van de verkeerstorens en radio- en radardiensten op de Parijse vliegvelden, heeft het luchtverkeer in Frankrijk in het weekeinde vrijwel geheel lamgelegd. De twee grote Amerikaanse lucht lijnen, Pan-American en Trans World Airlines, hebben hun diensten naar Brussel gedirigeerd, en hun passagiers vandaar per trein naar Frankrijk ge bracht. De K.L.M. heeft alle diensten op Parijs geannuleerd. Twee vliegtuigen, een Belgisch en een Brits, zijn zonder assistentie geland. Het grondpersoneel staakt voor een loonsverhoging.. Een van Frankrijks candidaten voor het presidentschap, Yvon Del bos (links), heit wanhopig de handen op als hij samen met de afgevaardigden Gaston Pa- Lewski en Max Bonnefous (rechts) het onwaardige drama bespreekt, dat zich nu al sinds vorige week Donderdag te Versailles afspeelt. Nederland en Noorwegen zijn overeen gekomen de handelsovereenkomst tussen beide landen, die op 31 Dec. a.s. zal af lopen, te verlengen voor de tijd van één jaar. De commissie die het „indirecte"-be- lastingvraagstuk in de K.S.A. bestudeert, heeft medegedeeld niet tijdig (31 Dec. a.s.) klaar te kunnen zijn en heeft verzocht de ze termijn te verlengen tot 1 Juli 1954. In Zwitserland, Oostenrijk, Duitsland en Palestina is in het afgelopen week einde eindelijk de eerste sneeuw gevallen. In de Zwitserse Alpen viel natte sneeuw, zodat het nog de vraag is of er met Kerstmis geskied zal kunnen worden. Beneden de 1400 meter regende het; daarboven viel tien centimeter sneeuw, wat slechts voor een ervaren skiër voldoende is. De directeur van het toerisme in Grindelwald, waar de koninklijke familie 28 December ver wacht wordt, verklaarde ook er nog lang niet zeker van te zijn of de sneeuw met Kerstmis dik genoeg zal zijn om er op te kunnen skiën. Later in het seizoen zullen de kansen wellicht beter zijn. Alle Russische dagbladen en radio stations hebben hun aanvallen op La vrenti Beria voortgezet. Radio Moskou en andere stations gaven gisteren ver slagen van massa-bijeenkomsten in de gehele Sovjet-Unie, waarop Beria's mis daden en die van zijn medeplichtigen aan de kaak werden gesteld. „Beria is zovêr gegaan, dat, hij in elf Sovjet-Unie werkende buitenlandse spionnen onder zijn hoede heeft genomen". Zo schreef de Pravda in een hoofdartikel getiteld „Over cte misdadige bedrijvigheid van de verrader Beria en zijn medeplichti gen". Sommige westerse diplomaten zijn van mening, dat deze verscherpte cam pagne er op wijst op het spoedige be gin van het proces tegen Beria of op de voorbereiding van het Russische volk op cis enkele aankondiging, dat hij reeds veroordeeld en terechtgesteld is. De West-Berlijnse politie heeft inder tijd medegedeeld ciit de West-Berlijnse politicus Paul Hoeher, gemeenteraadslid in een der Berüjnse voorsteden voor de vrije cKmocratiische partij, in Februari werd ontvoerd, waarbij gebruik werd gemaakt van verdovende middelen. Het officiële Oost-Duitse persbureau „ADN" meldt thans, dat Hoeher Zater dag als getuige is opgetrectn voor het Oost-Duitse hooggerechtshof, in een zaak tegen zeven personen, die worden verdacht van spionnage voor de Verenig de Staten. Zowel Italië als Joegoslavië heeft zijn troepen teruggetrokken van de grens. Radio Begrado heeft gisteravond bekend gemaakt, dat dc terugtrekking der Joe goslavische troepen van de Italiaanse grens is voltooid. De eenheden zijn te rug gekeerd naar de bases, waar ze zich voor 8 October bevonden. En de Itali aanse militaire autoriteiten hebben te gelijkertijd bekend gemaakt, dat ook de terugtrekking der Italiaanse troepen van de Joegoslavische grens is voltooid. Dertien gevangenen zijn er, door het graven van een tunnel onder de gevan genismuur, in geslaagd uit de gevange. nis te Jackson, in de Amerikaanse staat Michigan, te ontkomen. Zij overvielen prompt een naburige woning en maak ten zich daar van een auto en een re volver meester. Vervolgens reden zij met grote snelheid weg. De auto sloeg echter over de kop en de achtervolgen de politie wist een aantal der ontsnap ten weer in te rekenen. Zes slaagden er echter in hun vlucht vcort te zetten. Zij wisten zich opnieuw van een auto meester te maken en ont voerden tevens twee j: nge vrouwen als gijzelaarsters. Na een rit van tien uut werden de twee vrouwen door de ont vluchte gevangenen vrijgelaten. Een van haar vertelde, dat de vluchtelingen haar herhaaldelijk hun verontschuldi gingen hadden aangebeden. Later werd de auto onbeheerd gevonden. De zes ontsnapten zijn nog steeds niet gevon den. De kans op een Witte Kerst is in Duitsland daarentegen gestegen in de meeste delen van het land is de eerste sneeuw gevallen. In het Zwarte Woud verwacht men voldoende sneeuw om met de Kerstdagen te kunnen skiën. Ook in de Alpen wordt meer sneeuw verwacht Op de Zugspitze is 15 cm sneeuw gevallen en ook in het Rijnland en het Ruhr-gebied heeft het gesneeuwd. Volgens de weervoorspellingen wordt het in deze gebieden spoedig kouder. Plotselinge ijzel. die in enkele minuten Wenen en delen van de Oostelijke pro vincies' van beneden Oostenrijk spiegel glad maakte, heeft er toe geleid, dat 66 personen wegens beenbreuken in zieken huizen behandeld moesten worden. De i.izel werd veroorzaakt door koude Oos tenwinden in de lage regionen en tege lijk warme winden in de hoge. Dit had een soort regen van ijs-deeltjes tot ge volg. In Wenen werd alles gemobiliseerd om de straten met zand te bestrooien. In de Oostelijke helft van Australië waar- het zomer is als het hier winter is en omgekeerd, heerst ondertussen ëen hittegolf met temperaturen van 111 graden Fahrenheit te Victoria, aan de Murra.v-rivier. en te Walgett, Nieuw Zuid Wales, 450 mijlen ten Noordwes ten van Sydney. Melbourne beleefde gisteren zijn heetste dag sinds 55 jaar met een temperatuur van 107.7 graden. In het Noordelijke deel van de Atlan tische Oceaan wordt de sc' eepvaart door stormen geteisterd. De Italiaanse lijnboot „Conté Blancamano" van 23.500 ton is daardoor 24 uur te iaat in de haven van New York aangekomen. En de Franse iiinboot Flandre. 20.400 ton, arriveerde 12 uur te laat na een storm van 34 uren te hebben doorgemaakt. Het schip ont moette golven van 16 meter hoogte. Een dozijn passagiers liep lichte verwondin gen op. Libanon zal bij de UNO protesteren tegen een aanval van Israël in het ge bied van Bethlehem, waarbij een Jor daans officier van Gezondheid werd ge dood. Libanon zal zich met de andere Arabische regeringen in verbinding stellen om een gezamenlijk protest in te dienen. De efficier is Vrijdag gedood (Van onze correspondent) Gistermiddag heeft een eenmotorig lesvliegtuig, onder Pleegste nabij Raal- te op een stuk bouwland, een nood landing gemaakt. Ondanks het feit, dat het vliegtuig over de kop sloeg, kwam de piloot, de leerling-vlieger B., van de Rijksluchtvaartschool uit Eelde, met de schrik vrjj Het vliegtuig, een Pipercup, was van het vliegveld Eelde op weg naar Teuge b(j Deventer. Aangenomen wordt, dat de motor storing kreeg. Een deskun dig onderzoek zal dit moeten uitmaken. De piloot was eerst van plan geweest op een weiland te landen, maar toen hij, vlak bij de grond gekomen, zag, dat er schrikdraad gebruikt was om een wei land af te scheiden, besloot hij ter voor koming van brandgevaar op het bouw land te landen. Hierbij sloeg het toestel over de kop. Gelukkig vloog het niet in brand, waardoor de piloot behouden het vliegtuig kon verlaten. De personeelsorganisaties, samenwer kend in de Kappersbedrijfsunie, vesti gen er de aandacht op, dat de verlen ging van het sluitingsuur voor winkels gedurende de Kerstperiode niet bete kent, dat ook het kapperspersoneel later mag werken. Een bepaling in de collectieve arbeidsovereenkomst in het kappersbedrijf luidt, dat het personeel 's avonds zeven uur de salons moet heb ben verlaten. Vanzelfsprekend wordt verzocht, dat het publiek zijn mede werking zal verlenen en zich vóór zeven uur 's avonds zal laten bedienen. De Maastrichtse rechtbank heeft P. J. S„ uit Kerkrade, tegen wie vier jaar was geëist, wegens het over de Neder landse grens smokkelen van in Duitsland gestolen auto's, veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek. Gisteren zijn in twee landen achter het IJzeren Gordijn verkiezingen ge houden voor de Nationale Vergadering en in Roemenië voor de gemeenteraden. In beide landen werd de dag als een nationale feestdag gevierd. Vlaggen hingen uit en op straat werd gedanst. In Roemenië zowel als in Bulgarije heb ben personen bovrn 18 jaar kiesrecht. In Bulgarije moeten 249 parlements- gekozen worden. Er zijn evenveel can didaten, allen gesteund door het „vader landse front" dat geleid wordt door de communisten. Er zijn ongeveer 4.75Ü.0Ü0 kiesgerechtigden, die alleen konden stemmen met „ja" of „neen" op een enkele lijst van candidaten. Op niet stemmen stond een zware boete en op vele plaatsen was de opkomst dan ook 100 procent. In Roemenië zijn ongeveer 10.500.000 kiesgerechtigden. In dit land moesten 135.000 gemeenteraads- en dis trictsraadsleden gekozen worden. Binnenkort zal de eerste massa-vlucht van Californië naar Nederland van een aantal Neptune-vliegtuigen voor de Koninklijke Nederlandse Marine worden gehouden. De nieuwe Nederlandse vliegtuigen zullen in groepen van vier vertrekken van Alameda in Californië. De bestuurders ondergaan thans ter voorbereiding van deze vluchten tactische oefeningen in Burbanks. Een groep piloten voor het eerste voor Nederland gereed gekomen Neptune-vliegtuig, dat dezer dagen door een der directeuren van de Lockheed-fabrieken aan de Neder landse Marine is overgedragen. Alhoewel de Belgische N.V. Cockerill het aangekondigde ontslag van mijn werkers heeft ingetrokken, heeft de Katholieke mijnwerkersbond alle mijn werkers opgeroepen vandaag het werk neer te leggen. Het verbond roept ook alle andere arbeiders in de Borinage op zich bij deze staking aan te sluiten. In een gisteren aangenomen motie dringt de Katholieke mijnwerkers bond er bij de regering op aan een einde te maken aan het zonder controle verlenen van subsidies aan de mijnen. Het verbond is van oordeel, zo heet het, dat een definitieve oplossing van het probleem der Belgische mijnen slechts gevonden kan worden door een nationalisatie hiervan. Zowel de katholieke als de socialistische mijnwerkersbonden hebben de houding van de N.V. Cockerill scherp afgekeurd en volledige steun toegezegd aan de stakers, aldus meldt het A.N.P. Na overleg met de vertegenwoor digers van de Société Cockerill, afd. Charbonnages de Hornu et de Was mes, hebben de Belgische premier Van Houtte en de minister van Eco nomische Zaken Duvieusart, gisteren meegedeeld dat de betrokken steen koolmijnen voorlopig niet zullen wor den gesloten, zo meldt onze Belgische correspondent. In de afgelopen week was aangekondigd dat men binnen kort zou overgaan tot sluiting van een aantal Waalse mijnen die met deficit werken. Sedert 1945 hadden deze mijnen nagenoeg 1 milliard Bel gische francs subsidies opgeslorpt. De socialistische mijnwerkersbond van de- Borinage had vorige week hierop een manifest uitgegeven waarin gedreigd (Van onze Belgische correspondent) BRUSSEL, hedenmorgen Gisteren hebben de inwoners van de Westvlaamse stad Roesselaere en van de Waalse stad Verviers deelgenomen aan een referendum georganiseerd door de Belgische afdeling van de Europese Beweging. Te Roesselaere kwamen 13.743 d.w.z. 67,5% van de kiezers op. 33,4% beantwoordden met ja de vraag of ze meenden dat de Europese volken voortaan bepaalde belangen gemeen schappelijk dienen te behartigen en of zit dus de politieke eenmaking van Europa wensten. Bijna 10% van de kie zers beantwoordden deze vraag nega tief en er werden 7% ongeldige stem briefjes afgegeven. Te Verviers waren 17.341, d.w.z. 64% van de kiezers opgeko men. 74% spraken zich uit voor Europa, 21% tegen en er werden 378 blanco en 315 ongeldige stemmen uitgebracht. De opkomst van de vrouwen was bijzon der hoog. Te Roesselaere hadden de communis ten Zaterdagavond nog een bijeenkomst belegd in de arbeiderswijken.. Er deden zich geen incidenten voor. 09k te Ver viers had de stemming een kalm ver loop. Communistische propagandisten haöden aan sommige stemlokalen bor den geplaatst. Op het laatste moment heeft de communistische partij besloten de haar voorbehouden plaats in de stemlokalen onbezet te laten en niet deel te nemen aan de controle. Het referendum was georganiseerd naar het voorbeeld van Delft en Bols ward. In deze laatste stad bedroeg de opkomst indertijd, zoals bekend, 80%. en het aantal ja-stemmen meer dan 90%. Aan de propaganda voor het refe rendum, waarmee men op 1 December van wal is gestoken, hebben ook enkele Nederlanders deelgenomen. Vorige week bijvoorbeeld is de burgemeester van Bolsward, de heer Bruinsma, in Roesselaere geweest om bij de inwoners Europese geestdrift te wekken. Zater dag is voorts een groep Nederlandse studenten in de Belgische stad gearri veerd om de zaak van de Europese een heid te ondersteunen. De communisten hadden dagen tevo ren reeds een propagandistisch tegen offensief ingezet. Een aantal manifes tanten, per vrachtauto uit Gent aange voerd, marcheerde door de straten en deelde strooibiljetten uit, waarbij de in woners van Roesselaere werden aange spoord zich te onthouden of neen te stemmen. „Voor hun Europa stemmen", aldus de communistische propaganda, „is voor Adenauer en Krupp stemmen". „De Duitsers komen opnieuw België be zetten." „Ja-stemmen betekent voor de weermacht en voor de oorlog." Een ander strooibiljet waarschuwde: „Sinds de Benelux in werking is getre den wordt onze textielnijverheid door toenemende werkloosheid bedreigd. En natuurlijk ontbrak ook de vader landse noot niet: „Denkt Belgisch voor aleer Europees te denken. Roesselaere en Verviers hebben gisteren laten we ten hoe ze er over denken. Wanneer een brandweerauto er niet meer op uittrekt om mensen-in-nood hulp te bieden, maar om op eigen houtje te gaan avonturen, dan worden de goede gewoonten van onze beschaafde samenleving overtreden. Dit leidt natuurlijk tot ongelukken, zoals te New Haven in de Amerikaanse staat Connecticut, waar de spuitgasten op een personenauto inreden. Eén persoon kwam bij dit onge luk om het leven en verscheidenen liepen verwondingen op. Dat met de groei van de wetenschap ook de wijsheid der mensen niet toeneemt, is diep te betreuren. werd met algemene staking indien de 6000 mijnwerkers werden ontsla gen. Op te merken valt dat onder deze laatsten zich 4000 buitenlandse arbeidskrachten bevinden. De burgemeesters van de gemeenten in de Borinage hadden echter een oproep gericht tot de bevolking waarin zij erop wezen dat de handeldrijvende middenstand zwaar van de sluiting zou hebben te lijden. Het voor 15 Januari in het vooruitzicht gestelde ontslag van de arbeiders zal nu niet doorgaan. De regering zal overleg plegen met de bevoegde nationale en supra-natio- nale organen en pogen een definitieve oplossing te bereiken vóór 1 Maart. Zoals bekend hebben de tegenstanders van het plan Schuman steeds gewezen op het gevaar dat vele Belgische mijnen lopen indien zij voor de Europese markt moeten werken. Er werd daarom een overgangsregiem voorzien en het plan waarborgt een andere betrekking aan de arbeiders, die tengevolge van de rationalisatie van het mijnbedrijf werk loos zouden worden. Het optreden van de maatschappij Cockerill, handelend zonder voorafgaand in kennis stellen van de Europese Kolen- en Staalge meenschap, was kennelijk bedoeld om bij de Waalse arbeiders een antipathie tegen deze instelling op te wekken. De hoge autoriteit heeft dan ook krachtig geprotesteerd en heeft besloten gebruik te maken van haar recht een onder zoek ter plaatse in te stellen. Het is een geval waarin zij haar supra natio naal gezag kan laten gelden. Advertentie (tot Dinsdagavond) Droog weer met overdrijvende wolkenvelden. Matige, in het Noor den van het land tijdelijk vrij krach tige Zuidelijke tot Zuidwestelijke wind. Iets hogere temperaturen. Zon: 8.47—16.31 Maan: 18.49—10.20 Pakistan heeft de Sovjet-Unie mede gedeeld dat het niet voornemens is de Verenigde Staten het recht te verlenen militaire bases op zijn gebied aan te leggen. Dit is verklaard in een aan de Rus sische ambassadeur te Karatsji overhan digde nota, welke een antwoord is op de Russische nota van de vorige maand, waarin om „opheldering" werd verzocht aangaande berichten, volgens welke Pakistan de aanleg van Amerikaanse luchtbases op zijn gebied zcu toestaan. In de Russische nota was verklaard dat deze berichten „in rechtstreeks verband tot de Russische veiligheid staan." Pakistan heeft voorts zijn hoge com missaris in New Delhi opdracht gege ven bij de regering van India te pro testeren tegen „de campagne van de Indische Congrespartij, die ten doel heeft de publieke opinie in beweging te brengen tegen wapenzendingen van Amerika naar Pakistan." Tussen Oostenrijk en Oost-Duitsland is te Wenen een handelsovereenkomst getekend. De overeenkomst heeft be trekking op een goederenruil ter waar de van 18 millioen dollar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1