Parochiehuis „SINT JAN" belangrijk uitgebreid en verbeterd i HAAGSE COMEDIE MET „DE BLAUWE HEUVEL" HEEMSTEDE ..De droom van meneer Scrooge BICKRïKN Pra?lit|oilectie kalenders Dank zij activiteit van bouwfonds en voortreffelijke teamgeest Bewonderenswaardig toevallig debuut van Annet Nieuwenhuyzen A.B.C. Vijftig jaar bij ons bedrijf SANTPOORT NEEMT AFSCHEID VAN DOKTER DE GROOT Hoe spelen de R.K. clubs? Yisserijgolf DE ROOY Voor zendingen N. VAN BREEMEN Co. - TEL 10070 DE ROOY OE ROOY MAANDAG 21 DECEMBER 1953 PAGINA 2 Oudere jeugd „onder dak" Grote sortering Kerst- en Nieuwjaarskaarten AANRIJDINGEN Getuigen opgeroepen Nieuwe Ford-showroom Zaterdag geopend Sportfondsenbad ontving 300.000ste bezoeker Personalia Burgerlijke Stand Overdracht Bloembollenbedrijf en belastingdruk Diefstal van koper spoedig opgelost Smeterlin naar Haarlem De heer Van Gaart gehuldigd Voor de a.s. FEESTDAGEN Uw bestellingen worden keurig thuisbezorgd DE LAATSTE RONDE VAN HET ADOPTIE- COMITé Feestavond Stille Armen ^Saag-cachets "A*ke^ „Alberdingk Thijm" voor de Haarl. K.A.B. K.A.B. Kring West St. Deusdedit Werknemende Middenstand W aterpolo-uitslagen KINDERMIDDAG VAN HET ADOPTIE-COMITé H AARLEMMERLIETJE Margriet kleuterschool vangt bot Raadsvergadering WASSERIJ DUYN Om de Zuid PracUt collectie KERSTGESCHENKEN Waterstanden Beurs van Amsterdam Pastoor G. A. Jongejan zegende gisteren de nieuwe zaal van het parochiehuis „Sint Jan" in. Voor de parochie van Sint Jan aan de Amsterdamstraat is de dug van giste ren wel een heel bijzondere geworden en in de historie van de parochie zal deze met gerechtvaardigde trots aangetekend worden. In een grote kring van genodigden is namelijk het verbeterde en vergrote parochiehuis aan het Teylerplein door het befaamde Bouwfonds officieel aan het Kerkbestuur overgedragen. Is er dus voor deze parochie alle aanleiding trots te zijn op deze aanwinst, meer nog mag men dat zijn op de voortreffelijke teamgeest, die het mogelijk heeft gemaakt in de tijd van zes jaren tot dit fraaie resul taat te komen. En dat alles dank zij aller medewerking en dank zij de op offering van veel vrije tijd door een kern van enthousiastelingen. Zo kon onder leiding van de heer Wildschut „Euphonia" met veel allure een feestelijk nummer ten gehore brengen, toen de vice-voorzitter van het bouwfonds, kapelaan H. van der Plas, officieel de sleutel van het parochie huis overhandigd had aan de voorzitter van het Kerkbestuur, pastoor G. A. Jongejan. Men is zo verstandig geweest om eerst in andere toneelzalen een kijkje te no men en uit de gebreken lering te trek ken. Bij voorbaat is het schakelbord zo danig ingericht, dat de toneelverlichting aanmerkelijk kan worden uitgebreid. Voorts beschikt men over een ruime kapkamer, welke op bepaalde uren in Velen kennen nog wel de situatie van weleer: een bescheiden, betrekkelijk armzalig gebouw aan het Teylerplein, dat in ieder geval niet representatief genoemd kon worden voor de steeds volkrijker wordende "parochie van Sint Jan. Daar moest iets aan gedaan wor den en zes jaar geleden startte het bouwfonds om gelden bijeen te krijgen tot verbetering en uitbreiding. Dat ging uiteraard bij kleine beetjes, maar ten slotte, mede door de series toneelavon den, kon toch reeds na zes jaar het doel worden bereikt. Architect Jacq. van Velsen maakte de plannen, de bouw werd in de goede handen van de heer C. Marchand gegeven en gisteren heb ben wij in gezelschap van de heer A. Vos, de secretaris van het bouwfonds, het parochiehuis van achter naar voren en van boven tot onder kunnen be kijken. De oude toneelzaal is zeven me ter uitgediept, het toneel drie meter. Advert enlie ANEGANG 14 (naast C en A). Er hebben zich Zaterdag weer enkele aanrijdingen voorgedaan met min of meer ernstige afloop. De Haarlemse ver keerspolitie roept voor al deze ongeval len getuigen op, die verzocht worden zich te melden in de Lange Wijngaard straat 14. 's Morgens om half negen botste een kolenauto op de wegkruising Staten BolwerkKruiswegKennemerplein te gen de 43-jarige wielrijdster P. F., on derwijzeres te Haarlem. De oorzaak was, dat de auto geen voorrang verleende aan de wielrijdster, die het Kennemerplein opreed en haar rijrichting bewaarde, terwijl de kolenauto linksaf de Kruis weg in wilde slaan. Het rijwiel werd ernstig beschadigd; persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. Om kwart over negen deed zich een aanrijding voor tussen de 34-jarige wiel rijder G. M., metaalbewerker uit Haar lem, en een bakfiets, waarvan de be stuurder na de aanrijding is doorgere den. De wielrijder reed in de file in de Kennemerstraat en wilde naar links de Frans Halsstraat inslaan. Uit de Frans Halsstraat, rechts van de wielrijder, kwam tezelfdertijd een bakfiets aan, die rechtdoor reed en tegen de wielrijder aanbotste. M. kwam te vallen en kreeg een bloeduitstorting aan zijn rechter been, terwijl zijn rijwiel zwaar werd be schadigd. Een ongeval van ernstiger aard ge beurde Zaterdag om kwart over drie op de Raaks ter hoogte van de Zijlstraat. De 66-jarige voetganger B. B. stak, zonder voldoende op het verkeer te let ten, de Raaks over en liep tegen de rechtervoorzijde van een bestelauto aan, bestuurd door de 52-jarige F. B. uit Haarlem. De voetganger kwam te vallen en is met een grote hoofdwond en een zware hersenschudding in het Grote Gasthuis ter verpleging opgenomen. Zatermiddag opende de directie van de N.V. Haarlemsche Auto Centrale, de heer J. H. Beverdam, de nieuwe show room aan het Stationsplein, in aanwe zigheid van vele „auto"-riteiten, colle ga's, cliënten en belangstellenden. De nieuwe showroom is een betrekkelijk kleine, maar hoogst modern ingerichte ruimte, ontworpen en uitgevoerd door de heer Klein Schiphorst. Aan de wand is een decoratie aangebracht, die ver zorgd werd door de firma Kooyman Cie. Felicitaties werden nog uitgespro ken door de heren Ritman, zonemanager en Boerree, administrateur in Haarlem. De negen-jarige Harry van Zilt uit de Van Marumstraat in Haarlem mag een half jaar gratis zwemmen in het Haar lemse Sportfondsenbad. Deze kerstver rassing dankt hij aan het feit, dat hij Zaterdagmiddag omstreeks twee uur als driehonderdduizendste zwemmer in dit jaar het loket van het zwembad pas seerde. Daar stend de directeur van het Sportfondsenbad, de heer N. H. Slinger, gereed om Harry met een klap op zijri schouders het heuglijke nieuws mede te delen. Hij ontving het abonnement en nog een versnapering. Harry is boven dien de 4.311.132ste bezceker van het Sportfondsenbad, sinds begin 1935 de opening plaats had. oJnJ?et.t0taal aantal zwembaden van 3UO.OOO zijn ook de schoolzwembaden en die van verenigingen begrepen. Het hoogste aantal dat tot dusver werd be reikt, was in 1952, teen 294.017 zwem mers het bad bezochten. Onze vroegere stadgenoot, de heer H. R. Duintjer, slaagde voor het examen M.O in de Zweedse taal en letterkunde. GEBOREN: G. KropKef F B J Slagter—Roos, M. E. Planting—Van Schoonhoven, A. E. van der Knijff Durans, A. KoningDe Groot, CAP CuijonVan Dijk. allen zoon;M.' G. dé R*<*De Koning. A. M. Koeleveld Ko. «kaas, A. Oosterling, allen dochter. GCHUWD: K. Schilperoord en B. van dten Brink, A. Dangerman en A. Vene- ma, K. Poort van Ingen en Th. Borg- hol, P. Olieden en H. E. van Roon, A. Lar.gius en J. Bouma. OVERLEDEN: A. E. Hack—Bloem, 69 j„ Merkmantraat; M. Onkenhout Korvs. 60 j„ Weterhoutpark; P. Web- oev., 71 j., Emostraat. de week dienst doet als zuigelingen consultatiebureau van het Wit-Gele Kruis. Een deel daarvan kan weer afgeschei den worden als kleedkamer voor de he ren. terwijl er ook een kleedkamer voor de dames is ingericht. Onder het toneel is een ruime bergplaats; verder zijn daar nog een bestuurskamer, een royale garderobe en een buffet. En tenslotte en zeker niet het minste is aan sluitend op dat alles een ruime zaal gebouwd, waarin de oudere jeugd vol doende ontspanning kan vinden. Begrijpelijk dus, dat kapelaan Van der Plas met vreugde gisterochtend de talrijke genodigden welkom heette, in het bijzonder pastoor Jongejan, de ove rige leden van het kerkbestuur en de mensen van het bouwfonds, liij gewaag de ervan, hoe menige parochie jaloers zou zijn op „Sint Jan" en hoe dit prach tig resultaat bereikt was door team geest, Hij bracht voorts in herinnering, dat het doel van het bouwfonds was te zorgen voor een eigen parochiehuis, dat broornodig was. Vervolgens teas 't ook nodig, dat de oudere jeugd de beschik king kreeg over 'n ontspanningslokaal, dat moest niet zijn in de sfeer van een derde-rangs patronaatszaal, maar zo'n gelegenheid moet veel kunnen bijdragen tot de opvoeding van de jeugd. Deze nieuwe zaal kent geen overbodige luxe gelukkig maar wel een sfeer, waarin het goed is te verblijven. In het kort, maar zonder misverstaan te kunnen worden, wees spreker er op, dat ook de jongere jeugd een eigen ge bouw nodig heeft; doch dat zal aan heel andere eisen moeten voldoen dan het parochiehuis. In deze ligt een goede taak bij de speciale jeugd-commissie, het geen niet zeggen wil, dat het bouw fonds niet, bereid zou zijn medewerking te verlenen. Kapelaan van der Plas sprak nog en- kele woorden over het beheer van het gebouw en beloofde, dat men financieel soepel wilde zijn en open wilde staan voor de belangen van alle verenigin gen. Tenslotte kon hij met een royaal gebaar de sleutel aan pastoor Jongejan overhandigen, die na de muzikale noot van Euphonia zijn dank uitsprak namens het kerkbestuur. De pastoor prees zich gelukkig, dat destijds op de eerste reünie der oud-St. Jozefsgezellen de gedachte opgekomen de parochie bezat. Waar het wel een was voor „Sint Jan" meer te geven dan kunst is om een gebouw op te zetten en in te richten, maar een nog grotere kunst om het in stand te houden, wilde spreker wel vaststellen, dat gebruikers der zalen ook zullen moeten bijdragen om het parochiehuis op peil te houden. Pastoor Jongejan drukte dat zelf kort maar krachtig uit: ik zie er wel heil in om voor mijn parochie te sterven, maar geen heil om ervoor failliet te gaan. Hij onderstreepte tot besluit nog eens wat kapelaan Van der Plas had gezegd en betuigde zijn grote waardering voor het enthousiasme, waarmede het doel van het bouwfonds bereikt was. De heer A. van Luxemburg van de commissie ,.De Vrije Tijd" der Haarlem se St. Vincentiusvereniging. sprak even eens een woord yan gelukwens en de heer Warmerdam deed zulks namens de parochiële K.A.J. Hij liet het niet bij woorden en overhandigde de pastoor een fraai kruisbeeld, bestemd voor het nieuwe ontspanningslokaal, waarvan ook de K.A.J. gebruik hoopt te maken. Pastoor Jongejan was met dit geschenk zeer ingenomen, hetgeen wel uit zijn dankwoord bleek. De genodigden, onder wie zich be vond dr. W. Naessens, de leider van het W.G.K.-consultatiebureau voor kleuters, begaven zich daarna naar de nieuwe zaal, die officieel door de pastoor ont sloten werd. Na de inzegening sprak pastoor Jongejan nog een hartelijk dankwoord aan het adres van architect en bouwers en iedereen nam de gele genheid te baat om het parochiehuis, dat nu een oppervlakte beslaat van on geveer 600 m2, te bezichtigen. De andere parochianen konden dat in de loop van de middag doen. Het is niet het toneelspel „De blauwe heuvel" van Keith Winter, dat Zater dagavond in de Stadsschouwburg op onze bewondering recht had, maar het optreden van Annet Nieuwenhuyzen in een der hoofdrollen. Door de ziekte van Helène Pimentel moest „De Haagse Co- medie" raad schaffen, want zij speelde zowel een der voornaamste rollen in „Colombo" als in „De blauwe heuvel." Annet leerde de rol van Judy Linden in het laatstgenoemde spel in minder dan twee dagen, wetende, dat zij daar door misschien de kans van haar leven kreeg. Zij heeft niet de toneelschool ge volgd, maar is in studentenkringen ont dekt; in Haarlem is zij in een kleine rol niet opgevallen. Met groot enthousias me heeft men haar echter Zaterdag te recht mogen toejuichen, omdat zij de dramatische rol, die het jonge vrouwtje in het driehoeks-geval moest spelen, 'n prachtig facet gaf. Hoffelijk en sportief was de houding van haar oudere ook zo begaafde collega Elisabeth Andersen, die haar aan het eind der voorstelling naar voren trok en de volle hulde in ontvangst liet nemen. Zulke momenten doen de liefhebbers van toneel goed. „De blauwe heuvel" is een driehoeks- geval. David en Judy Linden leven ge lukkig op de heren-boerderij in Yorks hire, totdat de oudere broer Henry met zijn vrouw Mariella komt logeren in afwachting van het gereedkomen van hun huis in de nabijheid. Er ontstaat een verhouding tussen David en Ma riella, waarbij de eerste brutaal en on beheerst is, terwijl Mariella haar gevoe lens wil onderdrukken, niet om haar man, maar om de sympathie welke zij voor Judy heeft verkregen. De schrijver geeft drie bedrijven lang de gedachtenwereld der betrokkenen weer en laat Judy dan omkomen tijdens een brand nabij de boerderij. Dat kan allemaal nog. Maar in het laatste bedrijf vertelt Keith Winter zoveel onzin, dat de toeschouwer met begrip voor normen het hoofd schudt en „neen" mompelt. Is Judy voor niets uit het leven gegaan? vraagt hij en hij gaat voort: „natuurlijk zal zij willen, dat Mariella met David trouwt." Nou dan mag die David aan zijn broer vertellen, dat zijn vrouw in andere handen is overgegaan, waarbij hij dan tot overmaat van ramp nog me dedeelt, dat hij niet in God gelooft maar wel in Mariella. Het is jammer, dat zo veel voortreffelijke acteurs en actrices in dit spel betrokken zijn. Elisabeth An dersen en Jan Retel, zowel als Gijsbert Tersteeg gaven sublieme creaties en Willy Haak was als Haunak Linden, de oude vrij gezellin, wel zeer op dreef. Annet Nieuwenhuyzen sneuvelde als Judy voor de pauze, zodat zij gelukkig in de verdere ontknoping van het dra ma niet meer te pas kwam en ons bij blijft als een gave, jonge, liefdevolle vrouw. O ja, de regie was van Peter Scharoff, aan wie in het programma een loflied gewijd is. Ons dunkt, dat elke andere Nederlandse regisseur in dit geval zijn werk had kunnen doen. v. W. In de te Haarlem gehouden vergade ring van de Kon. Algem. Vereniging voor de Bloembollencultuur is by ac clamatie een motie van de afdeling Cas- tricum aangenomen, waarin het hoofd bestuur verzocht wordt met klem bij de regering er op aan te dringen, de zware lasten van de belastingdruk op het bloembollenbedryf te wijzigen en te stellen op een voor het bollenvak eco nomisch verantwoorde basis. Gesteld werd, dat de belastingaansla gen moeten geschieden op de uitkom sten, te rekenen over het gemiddelde van drie jaren en mogelijkheid te ope nen voor een redelijke bedrijfsreserve. Gesteld werd verder, dat het bloem bollenbedrijf in een uitzonderlijke posi tie verkeert tegenover het algemene be drijfsleven, omdat dit bedrijf uiterst kwetsbaar is enbij eventuele minder gunstige tijden geen reserve heeft voor handhaving van een goede kwaliteit van het exportproduct. Daarom werd deze motie ingediend, waarbij gevraagd werd ook de andere bloembollenorganisaties in te schakelen, teneinde te komen tot een redelijke ba sis van fiscale heffingen voor het bloembollenbedrijf ter voorkoming van een minderwaardige productie der bloembollen en dus voor het behoud van de export. Zondagochtend deed een 25-jarige Haarlemse kcopman bij de recherche aangifte van diefstal van ongeveer 30 kg. koper uit zijn pakhuis te Haarlem. Deze diefstal is gepleegd in de nacht van Vrijdag op Zaterdag. Toen de aan gever nog aan het bureau vertoefde, kwam een melding binnen, dat een agent van politie de 24-jarige C. C. uit Haai- lem had aangehouden, die op een bak fiets 30 kg. keper vervoerde/waarvan hij de herkomst niet geloofwaardig kon aangeven. Het onderzoek bracht aan het licht, dat het koper de buit van de aangegeven diefstal vormde, zoals C. ten slctte toegaf. Hij bekende zelf de inbraak te hebben gepleegd. De ver dachte is voor onderzoek ingesloten en het koper is in beslag genomen. 23 December zal de Poolse meester- pianist Jan Smeterlin in de grote zaal van het Gemeentelijk Concertgebouw optreden. Smeterlin, die oorspronkelijk van plan was om in Haarlem eej\ ge mengd programma te brengen, waarvan slechts een gedeelte gewijd zou zijn aan de onvergankelijke muziek van zijn grote landgencot Frédéric Chopin, is gezwicht voor de vele verzoeken, die hem van de zijde van zijn bewonde raars bereikten en heeft besloten zijn gehele programma aan het oeuvre van de grote Poolse toondichter te wijden Het concert begint om 8 uur. Advertentie groot of klein is Besteldienst ABC niet te evenaren. BARREVOETESTR. 2 - HAARLEM Tel. 18428 - na 6 uur 14810 - 14155 FILMS: REMBRANDT: „Het lied van de woestiin". Boven 14 jaar Tijden 2, 4.15. 7 en 9.15 u. PALACE: „Anna". Volwassenen. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: „Vuile handen". Boven 18 jaar. Tijden 2, 7 en 9.15 uur. FRANS HAI.S: „Muiterij op de Bounty". Boven 18 jaar. Tijden 2.30 en 8 uur. LIDO: „Midnight kiss", a. 1. Tijden 2, 4 15, 7 en 9.15 uur. CITY„Scharlaken tunieken". Boven 14 Jr. Tijden 2.15. 7 en 9.15 uur. ROXY: „Dossier 212 van Tokio". Boven 14 jaar. Tijden 2.30 en 8 uur, Al deze filmprogramma's eindigen op Woensdagavond. Maandag 21 December Concertgebouw: „Zang en Vriendschap" m.m.v. Jo Vincent, 20 uur. Dinsdag 22 December Minerva-Theater: Martin Nijhof's Kerst spel: „De ster van Bethlehem", 20.15 uur. Vleeshal: Voorbespreking afscheidscon certen Jo Vincent door Caspar Höweler, 20.15 uur. TENTOONSTELLIN GEN Palestina diorama's, Sehotersingel 117 a, Bijbelse voorstellingen. Geopend van 1012 en 1417 uur. Teylers Museum. Geopend van 11—17 u. (behalve Maandag). Frans Halsmuseum: Permanente exposi tie van nieuwe aanwinsten. Dagelijks van 1016 uur. Zondag van 1316 uur. Kunsthandel Leffelaar: Wagenweg 102. „cie kunst van het Edelsmeden", sieraden Museum Het Huis van Looy: Werken van Johan Buning. Geopend van 1012.30 van atelier Martinshof. Werkdagen 105 u. uur en van 13.3017 uur. Zondag van 14—17 uur. Vandaag is het een halve eeuw geleden, dat onze expeditie-chef, de heer G. van Gaart, bij ons bedrijf in dienst trad. Vijftig jaar lang was hij de onmisbare schakel tussen de drukpers en de lezer, vijftig jaar lang stelde hij zijn onvermoeibare werkzaamheden in dienst van het geregelde 'contact tussen ons lezerspubliek en het wereldnieuws. Dat deze werkzaamheid ook buiten de kring van ons krantenbedrijf wordt ge waardeerd, bleek ten duidelijkste hedenmorgen, toen de burgemeester van de gemeente Haarlemmermeer, mr. J. F. Jansonius (de jubilaris woont te Badhoevedorp) hem de zilveren me daille van de Orde van Oranje Nassau op de borst speldde. Later op de morgen had de huldiging in ons bedrijf plaats. Onze directeur, de heer Boerrigter, sprak de jubilaris namens de directie toe en overhandigde hem een enveloppe met inhoud. Als officieel huldeblijk van de Maatschappij voor Handel en Nijverheid reikte hij hem de gouden medaille dezer maat schappij over. Hierna kreeg het personeel gelegen heid de jubilaris te huldigen. Namens de collega's sprak de heer A. J. Buis een kort woord van felicitatie. Als stof felijk huldeblijk bood hij daarbij een volière aan, voorlopig in de symbolische vorm van een ontwerp, daar de ver vaardiging van dit geschenk (een lang gekoesterde wens van heer Van Gaart) nog niet voltooid is. De heer Buis sprak daarbij de hoop uit dat de volière spoedig een even geanimeerde drukte zou vertonen als de expeditie onder de leiding van de jubilaris steeds gekend had. Tenslotte kreeg het personeel ampele gelegenheid de heer Van Gaart individueel geluk te wensen. Advertentie STATIONSPLEIN 6 - TEL. 21750 leveren wij weer onze welbekende HORS d'OEUVRES RUSSISCHE EIEREN HUZAREN-SALADES POLONAISES gevuld met ijs en slagroom SLAGROOMIJSTAARTEN Het Adoptie-Comité Heemstede-Putters- hoek gaat haar werkzaamheden ten bate Van Puttershoek besluiten met een laatste actie, waarvoor echter ditmaal niet de hulp van de ingezetenen wordt ingeroepen. H'et heeft n.l. besloten 64 gezinnen in Putters hoek, die het ook voor de ramp al moeilijk hadden en dus dubbel zwaar zijn getroffen, ter gelegenheid van het komende Kerstfeest met een pakketje te verrassen. De pakket ten bevatten, al naar de grootte van het gezin, een uitgelezen assértiment levensmid delen, welke door Heemsteedse winkeliers zijn geleverd en die alles beVatten om de komende Kerstdagen ook stoffelijk tot een echt feest te maken. Drie leden van het comité en een mid denstander uit de Jan v. Goyenstraat heb ben de Zondagmiddag gebruikt om dfeze pakketten klaar te maken en wij kunnen de lezer verzekeren, dat het een heel werk is geweest, vooral wanneer men het maken van pakken de grootste exemplaren wa ren 7.50 tot 10 kg. niet gewend is. Dins dag a.s. gaan deze leden naar Puttershoek om zelf de pakken af te geven en zij ver heugen zich al op de blijde en verraste ge- gezichten die zij zien, wanneer zij daar met grote pakken een bescheiden woning binnen komen zullen. Bijna zouden we zeggen dat het goed is, een eind te maken aan het werk Van het Adoptie-comité, want de Put- tershoekers zullen op het laatst niet meer weten, hoe ze hun dankbaarheid jegens zo veel goede gaven moeten laten blijken. De feestavond ten bate van de Stille Armen, welke Zaterdagavond in het Sportpark-restaurant werd gehouden, Advertentie GRUISVRIJ Advertentie I nieuwe, vooi>Uw smaakloos. I snel, zeker j „De droom van meneer Scrooge" is het bekende verhaal van Charles Dic kens, dat voor velen lange tijd gelief koosde Kerstliteretuur is geweest. Een toneelbewerking daarvan zagen wij gisteravond in gebouw Sint Bavo als een Kerstuitvoering voor de K. A. B. Ondanks alle voor deze tijd pathetische schilderingen, die Dickens hierin ten beste geeft, blijft de vrekkige Scrooge voor ons een boeiende figuur. De jon gere generatie aanvaardt niet meer de zwart-wit-tekening, als het om sociale toestanden gaat. De wrede, uitzuigende patroon, die een zieke moeder een luie rik noemt, bestaat gelukkig niet meer, en de sociale voorzieningen blijken van c"'e aard te zijn, dat toestanc en als in Dickens' tijd onmogelijk zijn. Waarom heeft het dan nog zin om het verhaal van deze vrek, die pas door de geest van zijn compagnon bekeerd wordt, nog in deze tijd te vertellen? Die zin moet dan hierin gevonden worden, dat de figuur van Scrooge v/el verdwe nen is, maar niet zijn geest. Als pre diking, dat geheel hoger rijkt dan stof felijk bezit, heeft Dickens' verhaal niets aan actualiteit ingeboet. De leden van de K. A. B. zijn gister avond getuige geweest van een geluk kige vertolking door de R.K Rederij kerskamer „Alberdingk Thijm". Het blijft nu eenmaal een succesvolle, maar daarom ook gevaarlijke onderneming om geesten ten tonele te voeren, maar regisseur Tim van Otterloo is er in geslaagd de dramatiek binnen de per ken te houden. Van theatraal gedoe was vrijwel geen sprake en de lach lust van het publiek kreeg geen schijn van kans, waar die niet aan de ord'- dien^e te zijn. Jan leas van Dijk moet in zijn oli- ment geweest zijn,, want als Scrooge kreeg hij alle gelegenheid zijn talenten uit te spelen. Hij deed dat met voel vertoon, waar dat nodig was, en be scheiden, waar de sfeer geen drukte verdroeg. Mede daardoor kon zijn droom uitstekend slagen en kreeg het beeld op de achtergrond een bevredi gend reliëf. Joop K- 'ijver maakte het in zijn verschillende geesten-creaties niet al te bont, maar leverde toch zijn beste prestatie, toen hij Scrooge het verleden weer liet zien. „Alberdingk Thijm" had al zijn le vend materiaal moetc laten aanvullen cm deze voorstelling te realiseren; alle namen kunnen w' dus onmogelijk noemen. Maar een uitzondering maken wij toch Voor de werkvrouw van Mies NielenVlekke, en voor Miep Beyk en Johan van Zwieten, die met twee peu ters een hartelijke en goede sfeer wisten te scheppen. Natuurlijk be treuren wij het, dat sommige jongens- rollen door meisjes werden gespeeld, m-ir wij vermoeden, dat er geen an dere mogelijkheid was. De K. A. B heeft in ieder geval een waardige kerstvoorstelling gekreven. welke werd ingeleid door de nieuwe geestelijke ad viseur, kapelaan R. Renckens. W. H. De eerste vormingsavond, welke Vrijdag j.l werd gehouden, heeft aan de verwach tingen voldaan. Het is een prettige en ge zellige bijeenkomst geweest, mede dank zij het hoofdthema ervan. Internationale sa menwerking,, was het onderwerp, dat door de heer A. v. d. Veldt op prima wijze is toegelicht. Spreker gaf de aanwezigen een bijzonder duidelijk beeld wat hieraan vast zit, en de zeer omVangrijke taak van de UNO werd op leerzame wijze duidelijk ge maakt. Het accordeongezelschap .A.S.V.A. ver zorgde op prima wijze de muzikale zijde van deze avond. Woensdag 23 Dec. a.s. 's avonds van 7.309 uur kunnen vacantiebonnen in gewisseld worden bij J. van Leeuwen, café Welgelegen. Dezer dagen hield de Haarlemse „Werknemende Middenstand" advents- bijeenkomst in Restaurant Bolwerk. Pa ter A. Bomhoff sprak over de persoon lijkheidsvorming en perse onlijke ver antwoordelijkheid en zette op een mooie en interessante wijze uiteen de taak die wij als katholieken in onze standsorga nisatie te vervullen hebben. De muzikale omlijsting werd verzergd door het jon genskoor van de Koorschool van dr. Kat, welk koor op prachtige wijze enige Ma ria- en Kerstliederen ten gehore bracht Eerste klasse dames: DWR 1Nereus 1 32. Eerste klasse heren: DWR 1 VZV 1 9—3, HPC 1—Haarlem 1 2—5, Nereus 1DWT 1 43. Tweede klasse heren: DWR 2—HVGB 2 0—7. Derde klasse heren: Haarlem 3HVGB 3 06, DWT 3—HPC 3 1—5. Vierde klasse he ren: HVGB 5—VZV 2 2—1. is een groot succes geworden. Het wel komstwoord werd gesproken door de heer L. ter Braake, waarnemend direc teur van het Fanfarecorps „Excelsior", dat daarna op vlotte wijze een vijf tal muzieknummers uitvoerde. Na een partijtje kienen voerde de to neelvereniging „Nut en Goegen" het laatste bedrijf op van een vrolijk to neelstuk onder regie van de heer Carl Veerhoff. Toen werden nogmaals de kienplankjes te voorschijn gehaaid en tot slot van de avond zorgden „The Rhythm Mixers" onder leiding van de heer W. Luiten, dat men zich enige tijd op prettige wijze kon amuseren. Het Adoptiecomité HeemstedePut tershoek organiseerde Zaterdagmiddag een bijzondere bijeenkomst voor de jeugd, welke veel belangstelling trok. De middag werd geopend met een kort welkomstwoord door de heer N. de Lange. Daarna liet mejuffrouw Frieda Hoogerwerf van het Haarlems Muziek instituut eerst enige jeugdige leerlin- getjes optreden, die alleraardigst mu siceerden. Vervolgens bracht mevrouw Vos met haar poppenkast een aardig sprookje, dat bij de kinderen zeer in de smaak viel. Oudere leerlingen van het Haarlems Muziekinstituut brachten enige aardige werkjes ten gehore; twee meisjes speelden quatre-mains. Tot slot van de middag werd een bal lonnenwedstrijd gehouden, die nu eens niet bestond uit het oplaten, maar het opblazen van ballonnen; wie de groot ste ballon had, kreeg een aardig prijs je. Er waren er bij, die zo hard blie zen, dat de ballon met een klap Uit elkaar sprong, natuurlijk tot groot ver maak van de overigen. Enige bestuurs leden van het Adoptiecomité deden ook mee, maar zij konden toch niet zo hard blazen als de jeugd. Bijzondere kleuterscholen Komen alleen voor subsidie in aanmerking als zij ten minste door 30 kinderen in de leeftijd van 4 tot 6 jaar worden bezocht. Het bestuur der Margriet kleuterschool vraagt onthef fing van dit voorgeschreven minimum, om dat het met 20 leerlingen kan beginnen, terwijl er zeker veel meer zullen komen, als de nieuwe school er staat. B. en W. kunnen zich niet met dit ver zoek verenigen. De in de verordening op genomen grens van 30 leerlingen is reeds aan de lage kant, terwijl bovendien inwil liging van dit verzoek voor de gemeente een uitgaaf zou vergen van f 2100.het geen B. en W. niet verantwoord achten, mede met het oog op daaraan verbonden consequenties. B. en W. stellen de raad voor afwij zend te beschikken op een verzoek van de heer G. M. Franken, vroeger directeur van Maatschappelijk Werk, waarin deze vraagt Hem alsnog over de zeven jaar, welke hij in Haarlemmerliede in dienst is geweest, een bedrag uit te keren van f 2100. De raad der gemeente Spaarnwoude en Haarlemmerliede zal op Maandag 28 December in openbare Vergadering bij een komen. De agenda vermeldt onder meer wijziging van de naam „IJsteeg" en behandeling begrotingen 1954. Zaterdagmiddag heeft Santpoort af scheid genomen van dokter A. de Groot die, na meer dan vijftig jaar zijn prak tijk gehad te hebben, nog^yan een rus tige oude'dag hoopt te geniéten in de omgeving van Assen. Namens „Sant— poorts Bloei", dat deze afscheidsbijeen komst organiseerde, schetste mr. L. J. Vorstman de plaats die dr. de Groot in het Santpoortse leven heeft ingenomen. Hij getuigde van de waardering die Santpoort steeds voor dr. de Groot zal blijven koesteren en deelde mede dat „Santpoorts Bloei" besloten heeft hem tot erelid te benoemen, ten bewijze waarvan hij een fraaie oorkonde over handigde. Tevens bood hij het boek „Zegepralend Kgnnemeriand" aan. Namens het gemeentebestuur, dat ver tegenwoordigd \ysts door de wethouders Aschoff en Maas, gewaagde de heer Aschoff van de grote waardering, die het gemeentebestuur heeft voor de scheidende dokter, ook als mens. Vorig jaar, bij zijn 50-jarig artsenjubileum, ■werd hij reeds benoemd tot ereburger der gemeente Velsen. In het verleden maakte hij ook deel uit van de gemeen teraad en vele jaren werkte hij voor Maatschappelijk Hulpbetoon. Namens het Ziekenfonds IJmuiden sprak dr. A. J. van Leusen en namens de V.V.Z.Z. de heer A. ten Broeke, die zich vooral ook richtte tot mevr. de Groot, die een lange reeks van jaren zit ting heeft gehad in het bestuur van de zwakzinnigenzorg. En daarna trok een rij van honderden mensen, onder wie de katholieke raadsleden J. Nuyens en A. Andriesma, door de zaal om met een handdruk van de dokter afscheid te ne- Advertentie ANEGANG 14 (naast C. en. A.) ADO—EHS DEMBeverwyk VitesseTOG VelsenKinheim TYBBHillegom Wilhelmus—HBC Onze GezellenAnimo BloemendaalDSS ConcordiaSJC TeylingenDOSR Inzendingen tot Donderdagmiddag 12 uur op een open briefkaart aan de sportredactie van de N. Haarlemsche Crt., Smedestraat 5, Haarlem. Over de prijsvraag wordt niet gecorrespondeerd. Binnenkomende klachten over onjuist heden worden onderzocht en zo nodig gerectificeerd. Meent men, dat de thuis club wint, dan vult men het cijfer 1 in, bezoekende club is 2, gelijk spel is 3. Voor iedere goede oplossing wordt 1 pnt. toegekend. Advert entte ''^Amsterdamsevaart 20 tel. 11053 B1INNEN 3 DAGEN RETOUR Hoewel er tamelijk wat schepen vandaag aan de afslag kwamen, waren de aanvoeren niet bepaal denderend te noemen. Het waren vooral de roncMssoorten waaraan een schreeuwend gebrek was, reden dat de prijzen dan ook stijf bleven. Voor de vroege lossing kwamen aan de halkant de Bloe mendaal met 550 k. rondvis, de Zeelandia met 600 k. rondvis, de loggers KW 95, IJm 129, KW 40, KW 9, KW 159 en KW 20 met totaal 2400 kg. ton gen, 25 k. tarbot, 80 k. schol, 20 k. wijting, 40 k. diversen, 15 k. schelvis, 2500 k. haring en 65 stuks stijVe kabeljauwen. Voor de tweede of verdere latere losbeurten kwamen er nog aan bod 10 loggers met 9500 kg. ton gen, 30 k. tarbot 500 k. schol en 45 k. di versen en 16 kotters met 12600 kg. tong en 600 k. schol. Tot Zondagmiddag hadden zich voor de Dinsdagmarkt nog geen schepen gemeld. Het ligt voor de hand dat de trawlers uit zullen blijven in Verband met de verminderde animo vlak voor de Kerst en de nog vrij korte reisduren. Met de Kerstdagen zitten van de trawler- vloot de volgende bemanningen van onder staande schepen nog op zee. Het zijn die van Flemingo (Vertr. 9 Dec.), de Gerio (vertr. 10 Dec.), Limburgia (vertr. 12 Dec.), KL Wijker, Mary en Sumatra (vertr. 14 Dec.), de Eli Cheneviero en Vikingbank (vertr. 15 Dec.), de Schoorl, Haarlem, Ma ria van Hattum en Eveline (vertr. 17 Dec.). Ook Urk blijft niet achter met het steeds aanVullen van zijn vloot. Al liggen er ook een paar aftandse beestjes in de hoek, die niet rendabel genoeg meer zijn, toch ver schijnen er van tijd tot tijd ook weer nieuwe sterren aan het firmament. Ditmaal is het de Urk 119, die weliswaar nog op stapel gezet moet worden, doch die tegen het voor jaar in IJmuiden verwacht kan worden, en die wat outilage en kracht er best mag zijn. De Katwijkse Rederijen hebben in de pe riode van 6 tot 12 December 8337 kantjes haring verzonden voor export. Scheveningen had wéér "de primeur met; 14.359 kantjes,, doch daarvoor is het aantal Vissende ha ringschepen dan ook weer zoveel gróter. In verband met het beëindigen van de „zoute" haringaanvoeren is het Zaterdag en Zondag een ware invasie geweest van binnengekomen haringloggers. Er kwamen niet minder dan 32 schepen binnen, waar van 30 van de Katwijkse en 2 Van de IJmuidense vloot. Enkele van de aanvoer ders brachten nog wat verse haring mee, zoals de KW 9, 180 kisten; de KW 20, 18 kisten. Binnen kwamen onderstaande sche pen met de volgende vangsten. De KW 78 met 340 k. steurharing, de KW 38 met 360 k. s.h., de IJM. 75 met 395 k. s.h. en 250 k. verse Vis, de IJm. 283 met 564 k. s.h. en 200 k. verse, de KW 127 met 296 k. s,h„ de KW 67 met 582 k. s.h., de KW 85 met 51 k. volle haring, 491 k. s.h., de KW 39 met 470 k. s.h. en 150 kisten verse, de KW 15 zonder vangstopgave, de KW 19 met 523 k. s.h., de KW 163 met 95 k. volle en 484 k. s.h., de KW 45 met 628 k. s.h., de KW 23 met 48 k„ de KW 50 met 602 k. s.h., de KW 97 met 20 k. s.h., de KW 176 met 856 k. s.h., de KW 110 zonder vangstopgave, de KW 175 met 27 k. s.h., de KW 170 met 40 k. s.h., de KW 32 met 27 k. s.h., de KW 20 met 6 k. s.h. en 180 k. verse, de KW 44 met 210 k. volle, 600 k. steurh., de KW 129 met 50 k. s.h., de KW 65 met 27 k. volle, 225 k. steurh., de KW 22 met 225 k„ de KW 18 met 27 k. s.h., de KW 25 met 232 k. s.h., de KW 173 met 176 k. s.h., de KW 40 met 440 k. s:h„ de KW 9 en KW 159 zonder vangst opgave en de KW 147 met 708 k. steur haring. Een klein gedeelte van de minder krach tige haringloggers is in de loop van deze week reeds binnendoor naar Katwijk ver trokken. Het waren de KW 54, 130, 49, 14, 83, 167, 151, 47, de KW 3 en de KW 2. Kees Plug, die deze week niet naar de Noord is Vertrokken met de KW 76 maar op de kust heeft gescharreld, kwam vandaag aan de afslag met dik 100 k. hoops. Ook nu wou hij zich dus niet van de slechtste kant laten zien. Een gedeelte van de Katwijkse trawllog- gervloot is in afwijking van de wekelijkse traditie Maandag niet aan de afslag versche nen. De oorzaak hiervan moet gezocht wor den in het feit; dat deze schepen er de voorkeur aan hebben gegeven door te blij ven vissen tot Dinsdagavond om daardoor nog juist voor de Kerst te kunnen verkopen in plaats van vandaag nog eens een kort reisje tot de Kerst te moeten maken. Het hospitaalschip de Hoop, dat de laat ste weken de wacht heeft gehouden bij de Katwijkse vloot in het Kanaal, zal, nu alle schepen binnenkomen, ook voor de Kerst nog terugkeren naar haar thuishaven. Advertentie ANEGANG 14 (naast C. en A.). Maandag 21 December Hoog water: 3.57 u. en 16.14 u. Laag water: 11.57 u. Dinsdag 22 December Hoog water: 4.46 u. en 17.00 u. Laag water: 0.22 u. en 12.47 u. (Niet officiële 3(4 Ned. 1953 3% Ned. 1953 3(4 pCt. Ned. 1948 3(4 pCt. Ned. 1950 3-3 >/2 Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel -fac. inschr. Grtb. '46 3 pCt. Ned. Handel Mij. eert. A.K.U. Van Berkeis Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert. Unilever ceit. Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber oil. Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. M Ned. Scheepv. Unie H.V.A. Deli Mij. Cert. ex-div. koersen) Vorig Opening slot 21/12 101}» 103 ft 9~9ft 99 ft 100}» 98('a 187% 178% 1241a 139'/2 182(4 171 223 ('a 220 Va 195"s 251% 94% 148 137% 134 116'/a 96 99(4 178(4 224 198 349 94 139(9 13544 117 98

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2