Rusland antwoordt op voorstel van Eisenhower MOSKOU BEREID TOT EEN VERTROUWELIJK GESPREK HET CONGRES VAN VERSAILLES SLECHTS IN SCHIJN SOUVEREIN Mossadeq veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf Plan tot stichting van een internationaal atoombureau onvollegenoemd DULLES: Hoopgevend teken LONDEN:,, Te veel voorbehoud Vijf nieuwe vice-premiers in de Sovjet-Unie mm-- i Laniel is bereid sich terug te trekken voor een algemeen aanvaardbare candidaat Lijntoestel brengt een Britse bommenwerper veilig thuis Mild vonnis door tussenkomst van de Sjah Tot hoofd en hart Situatie als tijdens Stalin's bewind gedeeltelijk hersteld Israël en Jordanië pleegden agressie m Astronomen zien op de maan brug Behalve een presidentscrisis nu ook een regeringscrisis Het weer Jk heb geen ver geving nodig" KERSTREDE VAN PAUS PIUS XII 8 DINSDAG 22 DECEMBER 1953 o v 77ste JAARGANG No. 25870 Natuurlijke formatie met het uiterlijk van een kunstwerk r.f Av §mmm iiÉÉi!I Geen incidenten bij staking in België Wl NT ERS PORT KLEDING Geen witte Kerstmis Zachte lucht dringt de vorst ver terug BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM 'elefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 l'JKant. Beverwijk: Breestraat 171, telef. 4790 'Jkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuwerikiaan 30 Telefoon 5790 'rectie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. wod. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, f 2.— per maand, f 6.— per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. De Russische regering heeft zich in een nota aan de Verenigde Staten bereid verklaard vertrouwelijke of diplomatieke besprekingen te beginnen over het voor-, stel van de Amerikaanse president, Eisenhower, tot' oprichting van een internationaal atoombureau. In de Sovjet-verklaring, die gisteravond aan de Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Charles E. Bohlen, is over handigd, wordt het plan van Eisenhower echter in een Uitvoerig betoog van drieduizend woorden als onvolledig gecritiseerd, omdat het voorstel niet voorziet in een definitief verbod van atoomwapens en waterstof bommen. In de Russische nota wordt er nadrukkelijk op ge wezen, dat Eisenhower de staten heeft voorgesteld te beginnen met het leveren van „gemeenschappelijke bij dragen uit hun voorraden uranium en splijtmaterialen aan een internationaal orgaan voor atoomenergie". Dit houdt volgens Moskou in, dat van de voorraden slechts „een deel" afgestaan zal moeten worden. „Hieruit volgt onmiddellijk," aldus de Russische nota, „dat de rest van de atoommaterialen, evenals tot nu toe, gebruikt zai worden voor de vervaardiging van atoom- en waterstof bommen." Tegen het einde van de nota wordt dan ver klaard, dat het „nodig is de gehele hoeveelheid atomisch materiaal volledig voor vreedzame doeleinden te ge bruiken". De Russische nota vormt voor het grootste gedeelte een herhaling van dê argumenten van de Sovjets voor een verbod van de atoom- en waterstof bom. Deze argumenten zijn herhaaldelijk en zonder enig succes in de V.N. besproken. 5? ?5 De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, John Foster Dulles, heeft de Russische nota een „hoopgevend te ken" genoemd. Hij verklaarde dat Ame rika met Rusland zal onderhandelen op basis van president Eisenhowers voor stellen. Over de Russische bewering, dat het plan van Eisenhower het gevaar van atoomwapens als zodanig niet uitsluit, ?ei Dulles: „De Sovjet-Unie schijnt de geest van het voorstel van de president niet te hebben begrepen. Het doel is juist een nieuwe practische bas's te v:nden waarop kan worden voortge bouwd." Uit de toon van het Russische ant woord is volgens Dulles duidelijker dan ooit gebleken, dat voortzetting van het Openbaar debat weinig kans op succes biedt. „Amerika zal langs nieuwe we gen. die de Sovjet-Unie thans aan vaardt, elke mogelijkheid tot overeen- «temming onderzoeken en trachten 't historische plan van de president tot Uitvoering te brengen." Aan de Amerikaanse ambassadeur in de Sovjet-Unie zijn reeds instruc ties gezonden om het Kremlin in ken nis te stellen van Amerikaanse voor stellen met betrekking tot plaats en tiid van de eerste geheime bespre king over het plan van E'senhowe" zo verneemt het Franse persbureau A.F.P. uit goede bron te Washington. Verwacht worclt. dat de ontwape ningscommissie van de V. N. zal worden verzocht in Januari geheime besprekingen tusseh de grote mogend heden te organiseren, aldus meldt Reuter. Het Kremlin heeft' er naarstig voor gezorgd, dat de inhoud van de nota zo snel en zo volledig mogelijk bekend Werd, De Russische minister van Bui tenlandse Zaken, Molotov, belegde in Moskou een persconferentie voor de buitenlandse pers, waarop de voor naamste inhoud van de Russische ver klaring werd meegedeeld. En radio- Moskou zond de letterlijke tekst uit korte tijd nadat de nota aan de Ameri kaanse ambassadeur was overhandigd. Londense diplomatieke kringen zijn van mening, dat in het Russische ant woord te veel voorbehoud wordt ge n-Makt om veel hcop te kunnen koeste ren op overeenstemming tussen Oost en West over een beëindiging van de wedloop op het gebied van de atoom- tnapenen. De vele malen herhaalde eis tót verbod van de atoomwapens maakt het onwaarschijnlijk, dat Moskou zal meedoen aan het voorgestelde bureau voor atoomenergie, zo meent men in de ze kringen. Men wees er verder op, dat in de Russische nota meer aandacht besteed Wordt aan de beperkingen van Eisenho wers plan dan aan de mogelijkheden als basis van een grote samenwerking tussen de grote mogendheden op het terrein van de ontwikkeling van de atoomenergie voor vreedzame doelein den. V, In Franse diplomatieke kringen is het Sovjet-antwoord aan Eisenhower met voldoening ontvangen.. In deze kringen verklaarde men elk besluit, dat de spanning tussen Oost en West kan ver minderen, te verwelkomen. In West- Duitse regeringskringen meende men „een zekere bereidheid" in de nota te ontdekken om Eisenhowers voorstel te aanvaarden. Mer. hoopte tijdens de be sprekingen op de voorgestelde viermo- gendheden-conferentie te Berlijn een „soortgelijke verzoenende Sovjet-toon" te horen. Een woordvoerder van de Radio Moskou heeft de benoeming Van vijf plaatsvervangende premiers bekendgemaakt. Het aantal vice-pre miers is daarmee op negen gebracht. Ook onder Stalin was een groot aantal vice-preimiers gebruikelijk. De thans benoemden verloren het vice-premier- schap toen Malenkov de macht van Sta lin overnam. Wel behielden zfj hun mi nisterschap. In de laatste tijd van Stalin's bewind Waren er gemiddeld twaalf vice-pre- tniers. Na zijn dood echter werd de leiding van staat en partij „gestroom lijnd", waarbij het aantal plaatsvervan gende premiei's tot vijf werd terugge bracht. Westerse diplomatieke waarnemers zijn van mening, dat de vijf benoemin gen op het eerste gezicht in de lijn lij ken te liggen van de recente binnen landse campagne der Sovjets om de efficiency van de industrie en de pro ductie van verbruiksgoederen te ver groten. De nieuwe vice-premiers zijn: M. Z. Saboerov, voorzitter van de staatscom missie voor economische ordening; M. w. Pervoechin, minister voor de elec- jrische centrales en de electro-technische industrie; I. F. Tevosjan, minister voor de metallurgische industrie; A. N. Kosy- Sin, minister voor de gefabriceerde ver bruiksgoederen en V. A. Malysjev, mi nister voor de middelzware machine bouw. Saboerov en Pervoechin zijn bei den lid van de „Grote Tien", die de fcovj et-regering beheerst. De huidige plaatsvervangende pre- De Israëlisch-Jordaanse gemengde be- *tandscommissie heeft gisteren zowel kraëi als Jordanië veroordeeld wegens "agressie" en schending van het bestand. een spoedvergadering werden twee fesoluties, waarin de veroordelingen ^'aren vervat, aangenomen in verband twee grensincidenten. Het eerste *«beurde Woensdag j.l. miers, die 6 Maart zijn benoemd, zijn Molotov, die tevens minister van Bui tenlandse Zaken is, maarschalk Boel- ganin, tevens minister van Defehsie, Ka- ganowitsj, minister van Economische Zaken, en Mikoyan, minister van Bin nenlandse Handel. Ook Beria, die spoe dig als verrader zal worden berecht, is indertijd tot plaatsvervangend premier benoemd. Oostenrijkse regering heeft verklaard dat zijn regering het Russische ant woord toejuicht. „Elke stap naar de vrede is ons zeer welkom. Het schijnt dat dit ook een goede inleiding zal zijn tot de komende Berlijnse conferentie" Gedelegeerden in de V.N. hebben er op- gewezen, dat de Russische nota in ieder geval duidt op een wijziging in de Russische houding sinds de toespraak van Vishinsky op 9 December, die toen duidelijk liet merken, dat de Sovjet- Unie het voorstel van de hand zou wij zen. „Geheel terecht", zo wordt in de Rus sische nota verklaard, „heeft de Ameri kaanse president de nadruk gelegd op het gevaar voor de volkeren van de we reld van de toestand, die geschapen wordt tenzij de regeringen maatregelen nemen tegen de atoombewapeningswed strijd". De nota wijst dan op het proto col van Geneve van 1925, aangaande het verbod van chemische en bacteriologi sche wapenen. Als dit er niet was ge weest, dan zou tijdens de tweede we reldoorlog een remmende factor ont broken hebben tegen het gebruik van deze wapenen, aldus de nota. Hetzelfde geldt thans voor de atoom- en water stofwapens. „Op deze wijze Kan het feit begre pen worden", zo vervolgt het Russi sche antwoord, „dat president Eisen hower, die in de laatste wereldoorlog bekend stond als een vooraanstaand militair leider, de nadruk leg de op de vernietigende kracht van het atoomwapen." Vervolgens gaat de nota uitvoerig in op de woorden van Eisenhower, waarin hij de nadruk legde „op het belang van vermindering van de internationale spanningen en het scheppen van een sfeer van wederzijds vertrouwen." Dit, zo betoogt de nota, is het verlangen van Rusland. „Juist om deze reden", zo vervolgt liet Russische antwoord, „hecht de Sovjet unie niet alleen het grootste belang aan de komende conferentie in Berlijn, maar eveneens aan een conferentie van de vijf mogendheden, met inbegrip van de Chinese volksrepubliek, omdat onder de huidige omstandigheden slechts de gemeenschappelijke pogingen van alle grote mogendheden, tezamen met die der andere landen, vermindering van de spanning in de gehele internationale toestand kunnen teweegbrengen, waar na de urgente internationale problemen opgelost zullen kunnen worden". „De Sovjet-regering verwacht", aldus de nota, „dat de regering van de Ver enigde Staten overeenkomstig haar ver klaring de nodige toelichting zal geven, omdat het voorstel der Verenigde Sta- bevat, die onduidelijk zijn en niet de noodzaak van een verbod voor atoom wapens inhouden. Evenmin bevat het een toezegging, dat dit wapen niet ge- j bruikt zal worden". „De Sovjet-regering", zo wordt in het slot van de nota verklaard, „baseert i haar Standpunt op de gedachten, dat hel j volgende voorstel van de Dovjet-Uiiie tijdens de voorgestelde geheime be- I spreking in overweging genomen zal v-orden: „De staten, welkë aan de over eenkomst deelnemen, geleid door hun ivens voor de vermindering van de in ternationale spanning, verklaren plech tig en onvoorwaardelijk geen atomische, waterstof- of andere wapens voor mas sa-vernietiging te zullen gebruiken". Tijdens hun bezoek aande Tonga-archipel, waar zij de gasten waren van Koningin Salote (tweede van rechts), hebben Koningin Elizabeth van Engeland en Prins Philip aangezeten aan een staatsiedinerin de open lucht. Evenals de duizend gasten zaten de Koningin en de Prins met ge kruiste benen aan een lage met bananenbladeren bedekte tafel. Het menu bestond uit speenvarken, kuikens, eenden, kreeften, vis, broodwortels, ananas en meloenen. Alles moest „uit de hand" genuttigd worden, 's Mid dags maakte Prins Philip een tocht door de stad in een oude Londense taxi, die Koningin Salote meegebracht heeft naar het eiland. (Telefoto) (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, hedenmorgen. Het congres van Versailles is vastgelopen. Na tien ronden is er geen beslis sing, noch enig uitzicht op een beslissing. De communisten hebben het groot ste succes behaald, dat zij maar denken konden. Zij beheersen de uitslag. Om hen heen hebben de socialisten en de radicaal-socialisten samen een nieuw volksfront gevormd, dat blijkbaar alles in het werk wil stellen om het land te redden van de overheersing van de heer Laniel. Communisten en socialisten blijven in deze consequent. In Juni van dit jaar hebben zij ook tegen de politiek gewichtiger functie van de heer Laniel als minister president gestemd. Maar waarom de radicaal-socialisten toen géén bezwaar hadden en thans wél, is niet duidelijk. Zou het volk tegen een president Laniel in opstand komen? Natuurlijk, zoals het tegen ieder in opstand komt, waartegen de volksmenners het opruien. De vakverenigingen bekleden in dit opzicht een machtspositie. Als deze de keuze niet accepteren, is er niets te beginnen, zo redeneert men van links. tebeurde Z. H. Paus Pius XII heeft gisteren op het perron van het station in Vaticaan stad de goederen gezegend, die als ge schenk van de Pauselijke Hulpactie in Italië naar twintig Nederlandse wees huizen zijn gezonden. De geschenken zijn op weg naar ons land in vijf goe derenwagons. Een deel van de geschen ken bestaat uit tweeduizend bedie ningswagentjes van metaal en glas, die in opdracht van de Italiaanse organi satie in Bologne zijn gefabriceerd. De souvereiniteitvan dit congres is dan ook geen werkelijkheid, maar schijn. Intussen is de grote campagne tegen Laniel al ingezet. Over de onmo gelijke situatie van Naegeien wordt ge zwegen. Geen andere candidaat, werke lijk boven de partijen staande, is aan wezig of wordt geaccepteerd. De stem ming is in het slop geraakt. De nieuwe feiten van gisteren zijn ten eerste het besluit van de U.D.S.R., de Democratische en de Sociale Unie van het Verzet, een kleine partij met een 30-tal zetels, bekend als de partij van de heer Pléven, welke uit pro test niet meet mede wenst te stem men. Vervolgens de uitnodiging door de president van de Kamer, de heer An- dré le Troquer, aan de fractieleiders en politiek verantwoordelijke persoon lijkheden gericht om hedenmorgen te half elf bijeen te komen ter bespreking van de ontstane toestand. Deze inmen ging van de voorzitter heeft hijzelf ge motiveerd met deze woorden. De presi dent heeft de plicht zich uit te spreken wanneer voortzetting van de bestaande situatie het functioneren van de demo cratische instellingen in gevaar brengt. En tenslotte heeft de heer Laniel een verklaring afgelegd, dat hij bereid is zich terug te trekken als de fracties van de meerderheid het eens kunnen worden over een „candidat a union". Wat het verloop van de gebeurtenissen in de congreszaal zelf betreft, onnodig te zeggen dat elke stijl verder zoek is. Van de tribunes af geroep van toe schouwers en pers. De hoge kiezers hadden gisteravond de smakeloosheid een laatkomer, die moeizaam op zijn stok binnenstrompelde, met groot ap plaus te ontvangen. De Fransen, die men ontmoet, waren eerst verontwaar digd, maar zwijgen thans, omdat zij zich schamen. Minister Bidault heeft verklaard dat in deze dagen meer voor de Duitse overheersing in Europa is ge daan dan in onlangs gehouden de batten gevreesd werd. Op het laat ste ogenblik zijn de radicaal-socialis ten bereid op 't voorstel van de socialis ten in te gaan een candidatuur van de heer Vincent Auriol te steunen, I als namelijk de andere candidaten zich terugtrekken. Het allerernstigste is, dat naast de presidentscrisis 'thans ook de regerings crisis geopend is, want minister-presi dent Laniel schijnt, nu zijn meerderheid uiteengespat is, besloteh te zijn in ieder geval zijn ontslag in te dienen. In de Kamer kunnen intussen de begrotingen niet afgemaakt worden. Van 1 Januari af gaat men dus weer regeren met voor lopige cxedieten op basis van de oude begroting. Van alle voorgestelde bezui nigingen komt dus niets terecht. Een dure crisis. De traditionele kerstfede van Z. H. de Paus zal door de KRO Donderdag 24 December a.s. rechtstreeks worden ge- relayeerö: uit Rome. De KRO uitzending begint om 11.00 uur en zal ook de ver taling van de rede omvatten. De kerst rede wordt herhaald in het KRO-pro- gramma van eerste Kerstdag (12.00— 12.15 uur). Tenslotte wordt een samen vatting in Esperanto gegeven in de we kelijkse esperantorubriek van de KRO (Zaterdags 23.1523.30 uur). Een vermoeide en sombere Laniel na de tiende stemming. Een Brits astronoom, dr. H. Percy Wilkins, lid van de Royal Astronomical Society, vertelde gisteren voor de Brit se radio, dat men op de maan een brug heeft waargenomen, die men bijna het werk van waterbouwkundigen zou kun nen noemen. Het gevaarte overspant een bergvallei van ruim dertig kilometer breedte en het verheft zich ruim 1500 meter boven de oppervlakte van de maan. Dr. Wilkins vertelde, dat de ont dekking was gedaan door een andere astronoom, maar dat hij zelf in Augus tus de „brug op de maan" ook had ge zien. Later zei de geleerde nog, dat het hier gaat om een natuurlijke formatie, die alleen veel weg heeft van een kunst werk. De eerste, die de maanbrug zag, was de wetenschappelijk redacteur van de New York Herald Tribune, John O'Neill. Hij vroeg dr. Wilkins het bestaan van de brug ,te bevestigen. Deze deed dat op 26 Augustus, maar O'Neill overleed op 30 Augustus. Een mogelijke verklaring van de for matie is, dat een meteoriet door een af koelende barrière van gesmolten lava is geschoten ende enorme boog heeft doen ontstaan. Dr. Robert Atkinson, voornaamste wetenschappelijk mede werker van het Koninklijk Observato rium te Greenwich, verklaarde: „Wij hebben deze brug niet gezien, maar wij hebben geen reden, om aan het bestaan er van te twijfelen. Een amateur-astronoom te East Grin- stead, Patrick Moore, heeft medege deeld, dat hij de vreemdsoortige struc tuur in September heeft waargenomen. Dr. Wilkins, die jaren heeft besteed aan het vervaardigen van grote kaar ten van de satelliet van de aarde, is thans bezig een boek te schrijven over de beste landingsplaatsen voor ruimte raketten, die in de toekomst mochten trachten op de maan te landen. „Er zijn er niet veel," zeide hij, „de oppervlakte van een groot deel van de kraters heeft veel kuilen." Een bommenwerper van de Britse luchtmacht, die boven de Atlantische Cceaan zijn koers was kwijtgeraakt, is door een Amerikaans passagiersvlieg tuig naar huis gebracht. De bommen werper was op weg van Groenland naar Prestwick en bevond zich ongeveer 700 km. ten Westen van Ierland, toen het noodsignalen begon uit te zenden. In de SOS-berichten werd gezegd, dat de gezagvoerder niet meer wist, waar h£ was en dat het toestel niet voldoen de brandstof had om langer dan vier uur in de lucht te blijven. Een Amerikaans lijnvliegtuig, dat zich op weg bevond van Shannon naar New York met 19 passagiers aan boord, ving om half zes gisteravond de eerste nood seinen van de bommenwerper op. De piloot besloot onmiddellijk op zoek te gaan en zijn initiatief werd al spoedig met succes bekroond. Hij kreeg het De Perzische krijgsraad, die zes weken geleden het proces begon tegen de afgezette premier van Perzië, heeft dr. Mohammed Mossadeq gisteren ver oordeeld tot drie jaar gevangenisstraf. Hij zal zijn straftijd in eenzame op sluiting doorbrengen. De krijgsraad verklaarde, dat de mildheid van het vonnis een rechtstreeks gevolg was van de tussenkomst van de Sjah, die de raad gisteren verzocht Mossadeq niet te zwaar te straffen. Mossadeq beefde hevig en zijn hoofd zonk tussen zijn schouders, toen het vonnis werd uit gesproken. Hij verklaarde, dat de geschiedenis zijn strijd voor gerechtigheid zou rechtvaardigen. De verdediger van Mossadeq heeft appèl aangetekend bij het Hoog militair gerechtshof. terugtrok, werd„in opdracht van Zijne Imperiale Majesteit, de Sjah der Sjahs," een brief voorgelezen, waarin de Perzi sche vorst verklaarde „alles vergeven te hebben wat Mossadeq over hem ge zegd had, uit waardering voor de dien sten in het eerste jaar van zijn pre mierschap bewezen bij de nationalisa tie van de olieindustrie, die werkelijk heid werd door de wil van de Perzische natie." Mossadeq wees het pleidooi te zijnen gunste echter verontwaardigd van de hand. Met zjjn vuist op de beklaagden bank slaand, verklaarde hfj: „Ik heb nooit om clementie gevraagd en zal het nooit doen ook, Ik heb niets verKeerös gedaan. Ik heb mijn land geen kwaad berokkend en evenmin de Sjah. Ik heb geen vergeving nodig. U moet uitspraak doen in overeenstemming met de rechtvaardigheid". Daarna begroef hjj zijn gezicht in zijn handen. Mossadeq's medebeklaagde, zijn vroe gere stafchef brigade-generaal Rishi, werd tot twee jaar disciplinaire straf en ontslag uit het leger veroordeeld. militaire vliegtuig in het oog en door met een snelheid van 275 km. per uur op gelijke hoogte voor de bommenwer per uit te vliegen wist hij hem veilig naar de Ierse kust terug te brengen. Het RAF-station van Aldergrove kon de Amerikaanse piloot toen aflossen en de bommenwerper naar Prestwick di rigeren. Het passagiersvliegtuig ging terug naar Shannon en landde daar om opnieuw te tanken. De passa giers kregen op het vliegveld een klein feestdiner en konden ander half uur later hun reis naar New York voortzetten. De staking in de Borinage. die de katholieke mijnwerkersbond voor giste ren had uitgeschreven, is zonder inci denten verlopen. Toen stakers de trams tegen hielden werden zij door de rijks wacht uiteengedreven, waarna de trams normaal konden rijden. In de ochtend waren enkele winkels gesloten uit so lidariteit met de stakers. De staking was algemeen. Advertentie Mossadeq, die o.a. beschuldigd was van pogingen tot omverwerping van de staat en het niet opvolgen van het gebod van de Sjah om af te treden, is op der tien punten schuldig bevonden. De Sjah heeft te elfder ure voor da be jaarde ex-premier gepleit. Korte tijd voordat de krijgsraad zich voor het be palen van de strafmaat in de raadkamer Als wij anderen iets voorspellen, komt dit vaak doordat wij onze eigen geschiedenis zo goed kennen. y (tot Woensdagavond) Overwegend droog weer met plaat selijk mist. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en West. Dezelfde of iets hogere temperaturen. Zon: 8.47-16.31. Maan: 20.07-10.44. (Van onze weerkundige, medewerker Een zwak storingsfront veroorzaakte gis teravond in het Noorden van ons land eni ge sneeuw, zodat Koning Winter zich in het Noorden, Oosten en Zuiden van ons land op vele plaatsen heeft aangekondigd. Dit betekent niet dat zijn bezoek van blij vende aard zal zijn, want nog vandaag wordt met Zuid-Westelijke winden de kou de lucht in de richting van Rusland ver dreven. Nu ook de hoge-drukbarrière bo ven Scandinavië omver is gelopen, kun nen de Oceaandepressies dichter langs ons tand trekken dan in de laatste weken, wij mogen wel zeggen maancfen, mogelijk is geweest. Zachte lucht word't aangevoerd met een .toenemende kans op neerslag. Alleen boven Zuid-Europa weet zich nog een langgerekt hoge-drukgebied te hand haven, welks aanwezigheid een depressie- stroom van de Oceaan over Engeland en de Noordzee naar het Oosten juist gun stig beïnvloedt. De kans op een witte Kerst is door deze ontwikkeling voor ons land zeer klein geworden nu de temperatuur de eerste dagen flink boven het vriespunt zal blijven met Zuidwestelijke winden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1