Gespannen debatten in vergadering van Kon. Ver. v. Bloembollencultuur Reorganisatie komt in het voor laar aan de orde „Huize Broers Spaanse visie op politiek der Westerse mogendheden Heeft Franco meer profetische blik gehad dan Churchill? W Verhoogde economische weerbaarheid dank zij sober levenspeil TAXI? BEL 13000 Een bril? natuurlijk; GEEN NACHT ZONDER MATRAS! HAMLEMS MATRASSENHUIS Kerstconcert „Zang en Vriendschap" HOOGTEZON rBrieven van lazers FEHUKMAIVN De overeenkomsten met Amerika F. Damiaans Zn DE ROOIJ Hoogtepunt in E.B.U.-overschotten gepasseerd Particuliere woning bouw DINSDAG" 22 DECEMBER 1953 PAGINA 2 H. DE GRAAFF Grote Houtstraat 103 - Tel. 11485 Bloembollencultuur Burgemeester van Heemstede erelid Nieuwjaarsreceptie ten stadhuize Wie verloor in 1950 gouden armbandhorloge? Burgerlijke Stand Nog eenmaal Kerstliederen door Jo Vincent H. J. Maertens N. V. Aanwinsten R.K. Leeszaal De Haarlemmer koopt wild Het konijn in ere hersteld Gaat U verhuizen of gaat U overzee? Zijlvest 41 - Haarlem Tel. 12456 - 14155 - 22279 NAAMKAARTJES diverse soorten letters O.E.E.S. rapporteert over Nederland De flats in BloemendaaJ, Heemstede én Kleverpark Bedrijfsongeval Beurs van Amsterdam Meisje door motorrijder aangereden Spreekuur burgemeester Waterstanden Beurs van New York ONDERNEMENDE DENEN Zij willen met kotter naar A ustralië Geen cassatie in de „slipzaak-V ught" Tandarts veroordeeld De 216e algemene vergadering van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur kreeg gisteren in Haarlem een betrekkelijk on schuldige agenda te behandelen, maar de sfeer bleek toch steeds min of meer geladen te zijn. De scherpe debatten, die over en weer gevoerd werden, maakten tenslotte iedereen wel duidelijk, dat de op handen zijnde reorgani satie geen overbodige weelde zal zijn. Die reorganisatie kwam reeds ter sprake, toen het voorstel van het hoofdbestuur aan de orde kwam om enkele artikelen van de statuten te wijzigen. Het voornaamste punt, dat daarbij besproken werd, was het voorstel om in het vervolg ook de groepen hyacin tenkwekers, tulpenkwekers en narcissenkwekers êen lid in het hoofdbestuur van de vereniging af te laten vaardigen. Daar kwamen nogal bezwaren tegen in en een enkele afdeling had ook graag gezien, dat de andere groepen (gladiolus, iris, enz.) in het hoofdbestuur vertegenwoordigd waren. Weer anderen bepleitten een verplicht lidmaatschap van de onderscheiden groepen, maar de voorzitter wees er op. dat die andere groepen van harte welkom waren, maar dat men niet te veel hooi op zijn vork moest nemen en beter af kon wachten, tot de officiële reorganisatie in het voorjaar aan de or de wordt gesteld. Het onderhavige voor stel moest men los van dez. reorga nisatie houden. Somm. afdelingen vertrouwden het blijkbaar niet helemaal, hetgeen aan de voorzitter de opmerking ontlokte: waar om moet het hoofdbestuur nu altijd tegen dat wantrouwen boksen, er zit heus niets achter dit voorstel. De afdeling Roelofarendsveen zag in deze statutenwijziging niettemin een groot gevaar en hier kwam weer een zekere beduchtheid van de kwe ker voor de exporteur om de hoek kijken. Deze afdeling wilde dan ook aan de afgevaardigden van de groe pen in het hoofdbestuur slechts een adviserende stem geven. Zij diende in die geest ook een amendement in, hetgeen weer aanleiding gaf tot hef tige discussie. Daar was geen uitko men aan, Roelofarendsveen bleef bij zijn standpunt, maar de grootste hila riteit kwam toch, toen er over het amendement gestemd werd en Roelof arendsveen zelf tegenstemde, Het amendement werd overigens verwor pen. Ook Sassenheim kwam met een amen dement, dat inhield om de afvaardiging door de bewuste groepen louter te doen geschieden door de voorzitter daarvan. Na enige discussie werd daarvoor een meerderheid verkregen. Maar daarmede was het voorstel van het hoofdbestuur nog niet aangenomen. Daar werd nog lang over gedelibereerd, de voorzitter had een arsenaal van ar gumenten tot zijn beschikking om de vergadering te overtuigen van het be lang van deze statutenwijziging, maar na stemming bleek, dat de vereiste meerderheid niet werd verkregen. Dat was Sassenheim blijkbaar te machtig. „Wij zijn toch geen kleine jon gens", werd er betoogd. „Wij praten maar en er wordt niets gedaan". Deze exclamaties waren de voorzitter uit het hart gegrepen, naar hij zelf ver klaarde, en hij voegde er aan toe: „Wat negatief te handelen? Wat heeft zo on ze vereniging nog voor betekenis?" De voorzitter stelde toen voor om bij acclamatie alsnog te beslissen, dat het bestuursvoorstel voor de tijd van een jaar zou worden aangenomen. En Sas senheim stelde zich daar volkomen ach ter, terwijl een afgevaardigde van deze afdeling meteen de gelegenheid aan greep om zijn afschuw te luchten over de wantrouwende houding, die de kwe kers tegenover de exporteurs aannemen. „Waarom beschouwen de kwekers onze exporteurs als hufters?" Ook de verga dering wilde wel met de voorzitter ac- coord gaan, als Sassenheim zijn amen dement introk. Deze afdeling weigerde in eerste instantie, omdat 8000 kwekers voldoende veilig staan tegenover 500 exporteurs. Tenslotte werd het amende ment toch ingetrokken en kreeg het oorspronkelijk bestuursvoorstel de goed keuring van de vergadering voor de tijd van een jaar. Contributie-verhoging. Met het voorstel om tot verhoging van contributie te komen liep het ook al niet zo vlot. Door indiscretie - aldus de voorzitter - was bekend geworden, dat het hoofdbestuur jaarlijks f30000 meer nodig zou hebben om uit te ko- De directeur van het nationaal park „De Kennemerduinen", ir. E. Roderkerk, deelt ons mede, dat de collectie kleuren foto's, die hij nabij Slote'rdijk de vorige week heeft verloren, weer geheel in zijn bezit is. Politie en pers hebben aan de opsporing fneegewerkt. Het gevolg is nu, dat de heer Roderkerk zijn natuurbe schermingsactie door middel van lezin gen kan voortzetten. Tweede Kerstdag geeft de Haagse Co- medie in Haarlems Stadsschouwburg een enkele voorstelling van het blijspel „Dertien aan tafel", onder regie van Jan Retel. De voornaamste medewerken den in dit vrolijke geval zijn Ida Was serman, Myra Ward, Dick van Veen Jo- han Valk. 2 Januari geeft de vereniging van oud leerlingen der eerste H.B.S.-B te Haar lem, genaamd De Garde, een boerenkool- fuif bij Brinkmann. De rijwiel- en hulpmotorhandel van de firma E. de Graaff gaat verhuizen van de Pieter Kiesstraat naar een groter pand aan de Koninginneweg 48. De re paratie- en serviceafdeling waarborgt daardoor een snellere afwerking. Zater dag 2 Januari wordt de zaak geopend. HBC gaat weer klaverjassen en wel morgenavond in het R.K. Verenigings gebouw aan de Herenweg te Heemstede. Aan belangstelling zal wel geen gebrek bestaan. De heer H. R. Duintjer slaagde inder daad voor het examen M.O. Zweedse taal en letterkunde. Achter M.O. moet neg een B. gevoegd worden. En lat wij dat maar doen, nu wij al A gezegd heb ben. men. Dat was voor de afdeling Lisse aanleiding geweest om met een voorstel te komen tot verhoging van de contri butie, waardoor alle leed geleden zou zijn. Het hoofdbestuur had dat voorstel in min of meer gewijzigde vorm over genomen, maar er kwamen ter verga dering nu bezwaren, dat sommige groe pen te zwaar belast werden. Het hoofd bestuur wijzigde weer zijn voorstel om de laagste twee groepen wat tegemoet te komen en de hogere afdracht aan de afdelingen terug te nemen. Dat leidde weer tot scherpe debatten, waarin het tenslotte om slechts twee gulden ging. De afdeling Sassenheim toonde zich gebelgd, dat sommige afgevaardigden zo'n kruidenierspolitiek voerden en zij rekende deze mensen voor, wat zij al niet voor hun geld van de vereniging ontvingen. Dat ontlokte een der afgevaar digden een onvriendelijke opmerking, welke in ieite hierop neerkwam, dat de kleine kweker feitelijk niets aan de Algemeene Vereniging heeft. Daarmede trof hij de voorzitter in het hart en deze diende deze bollenman hartig van repliek. Hij noemde deze uitlating een schandaal en stelde voor, dat men voor de tijd van drie jaar de Vereniging zou opheffen. „Binnen enkele weken, zo zei hij, zou men op de knieën kruipen om de Vereniging, die ook de kleine kweker dagelijks beschermt, weer op te rich ten". Waar het tenslotte ook weer ging om een. kwestie van een. jaar, ging de ver gadering accoord met het bestuursvoor. stel. De rekening van de Flora 1953 komt in de volgende vergadering in behande ling, maar de voorzitter protesteerde tegen de insinuatie van bepaalde zijde als zou vanwege het hoofdbestuur daar omtrent een onjuiste voorlichting gege ven zijn. Tenslotte kwam de afdeling Castrl- cum nog terug op de motie, die 's mor gens was aangenomen, en het was de heer Lefeber, die een mondelinge toe lichting gaf. Hij wees op de hoge be- drijfkosten als gevolg van de hoge kwa liteitseisen en hulde brengend aan de exporteurs voor hun enorme inspan ning, meende hij te moeten zeggen, dat men zich niet door de schone schijn moest laten bedriegen. „Het lijkt wel" zo zeide hij, „of onze Advertentie Uw Matrassen bijgevuld of vernieuwd Maakloon 1-pers. f 12.50, 2-pers. f 15.- bedrijven geplaatst zijn achter het ijzeren gordijn. Alleen is Den Haag zakelijker dan Moskou. Onze regering neemttwel 'n groot aandeel in de bedrijfswinsten, maar neemt geen aandeel in de be drijfsrisico's. Er zijn thans ln Nederland twee groepen: een, waarvan het bezit en de winst gespreid worden, en een, die dat alles verzamelt. Wij willen toch maar het liefst bij de verzamelaars horen". Spreker herinnerde aan de concur rentie in het buitenland en merkte op, dat de bollemensen geen steun of ver laging van belasting vragen voor'privé- vermaak, maar voor het behoud van het bloembollenvak. Tot nu toe is er gezwegen over de noden, maar dat is niet verantwoord meer. Hij kwam tot de conclusie: een onbelaste bedrijfsreserve van 20% van de bedrijfswinst, die buiten het bedrijf wordt belegd als crisis-reserve. De Kon. Algem. Vereniging voor Bloembollencultuur heeft besloten tot erelid van de vereniging te benoemen mr. A. G. A. Ridder van Rappard, bur gemeester van Heemstede. Daartoe werd besloten omdat het gemeentebestuur van Heemstede en in het bijzonder de bur gemeester zich zo'n voortreffelijk gast heer heeft getoond tijdens Flora 1953. De burgemeester van Haarlem en mevrouw Cremersde Bruijn zullen op 1 Januari 1954 ten stadhuize een nieuwjaarsreceptie houden des namid dags van 4 uur tot 5.30 uur voor auto riteiten, besturen van verenigingen en instellingen en al degenen, die op eni gerlei wijze met het gemeentebestuur in relatie staan. De Commissaris van Politie verzoekt degenen, die omstreeks het jaar 1950, in de omgeving van het Florapark te Haar lem een gouden damesarmbandhorloge heeft verloren, zich te vervoegen aan zijn bureau (kamer 24) aan de Smede- straat, alhier. Geboren: J. Rappard-Dragt, z. J. M. van Niehoff-Boeree, z. L. M. Konings van der Ploeg, z. P. Couwenberg-Geer- lings, z. P. Dekker-van der Schoor, z. A. M. Kaandorp-Netten, d. C. E. Oling- Marchand, d. H. E. Rieuwers-Azier, d. J. M. de Beer-Heintz, d. P. M. Th. G. Goedhart-Strater, d. A. M. Ouwerkerk- Westrus, d. V. van Looij-Komen, d. M. M. Verhoeff-van de Pol, d. A. Zielstra- van Wessem, d. P. G. Kuiper-Heuser, d. Ondertrouwd: J. Verhek en H. Vrugt, D. Kalf en M. Cruijff. Getrouwd: J. H. L. Jambroers en M. K. Vergaij. Overleden: Th. A. Kroon, 82 j„ Wes- terhoutpark. E. van Baaren-Oort, 70 j„ Tetterodestraat. A. P. Schuurmans, 84 j„ Romolenstraat. A. L. M. Koolbergen- Gerritse, 53 j., Hazepaterslaan. G. Ger- ritsen-de Vos, 58 j„ Busken Huetstraat. B. H. Remmé, 66 j., Krelagëstraat, J. Krouwel-Bosman, 71 j., Wagenweg. A. Th. Hoenderdos-Intveld, 65 j., Sterre- bosstraat. H. H. Koeleveld, 28 j., Kruis tochtstraat. Geheel in de eigen en vertrouwde sfeer bezong Jo Vincent Maandagavond in de Gemeentelijke Concertzaal voor de laatste keer vanaf het podium het kerstgebeuren. Zij doet dit, zelfs in het meest eenvoudige kerstliedje, op een dusdanige hartveroverende wijze, dat men niet ontkomt aan een zekere ont roering. Buiten de „Prières" van André Caplet, waren het allemaal kerstliede ren: Twee Franse Noëls en vier liederen op Nederlandse tekst. Dat dit door het aanwezige publiek in hoge mate op prijs werd gesteld, bleek uit de ovatie, die de zangeres na ieder lied ontving. Na afloop van het concert vond er een korte huldiging plaats. Allereerst sprak haar begeleidster Emmy van Eden. Het was haar laatste avond, dat zij Jo Vin cent in het openbaar aan de vleugel begeleidde. Met ontroerde stem memo reerde zij de vele mooie uren, die zij met de zangeres heeft mogen doorbren gen. Haar woorden gingen vergezeld met de aanbieding van een cadeau. Jo Vincent nam afscheid van haar met een spontane omhelzing, hetgeen weer eens met nadruk beaccentueerde, dat zij ook als mens dezelfde charme en hartelijkheid ten toon spreidt als in haar jarenlange begenadigde zangkunst. Hierna bood de voorzitter van de Ko ninklijke Liedertafel „Zang en Vriend schap", de heer A. J. van Houten, als dank voor het gebodene een collectie gramofoonplaten van het Weihnachts- oratorium de scheidende zangeres aan. Een spontaan Hoera, gezongen door het mannenkoor, besloot één en ander. Wat de rest van het programma be treft, noemen wij eerst het optreden van de tweede solist van deze avond, de organist Albert de Klerk. Ofschoon hij slechts in één werk solieerde, n 1. Noël „Je suis l'Archange de Dieu" van d'Aquin, geschiedde dit op opvallende kunstzinnige wijze. Smaakvolle registra tie en buitengewoon exact orgelspel stempelden dit optreden tot een mani festatie van hoge orde. Verder beperkte zijn spel zich in de loop van de avond tot een vertrouwd en volgzaam bege leiden. „Zang en Vriendschap", onder leiding van Jack P. Loory, had het programma geopend met twee werkjes van Pales- trina. Het „Hodie Christus natus est" had iets feestelijker kunnen klinken door een meer geanimeerd tempo. Het „Jesu dulcis" van Kothe daarentegen Advertentie VERKOOP en VERHUUR Nassaustraat 5 Haarlem Xelet. 1S220 J. H. Dowd: Personen van gewicht. H. A. A. R. Knap: Rijdt U ook zo auto? F. K. H. Kossmann: De sluizen der geleerdheid. La Mazilla: Culinair genot; De goede Franse keuken uit de Périgord. J. G. Th. van Nes: Prepareren; methoden voor het prepareren van allerlei planten en dieren. C. van Nieu- wenhoven: Vlechtende handen. L. Pagano: Voetbaljaarboek 1953. E. Simons: Practische en aesthetische woninginrichting. H. G. Voorhuyzen en W Jungschleger: Een won derland van papier. J. J. Vriend: Bouwen en Wonen. R. Zechlin: Wat onze handen kunnen maken. was een weinig te vlug. Van de Bene- dictus uit Diepenbrocks „Missa in die festo" deden het de meer homophone gedeelten het best. Het koor kwam eerst na de pauze volkomen tot zijn recht, in twee negro spirituals en de drie kerst liederen op Engelse teksten. Loory liet ze mooi zingen, waardoor de beoogde sfeer werd verkregen. „Zang en Vriendschap" heeft een smaakvol concert geboden en op waar dige wijze afscheid genomen van, zoals de voorzitter het reeds zeide, Neder lands grootste zangeres. .JAN LAARVELD Advertentie BANKETBAKKERIJ Kerst Petit Fours ANEGANG 43 - TEL. 16535 FILMS: REMBRANDT: „Het lied van de woestijn". Boven 14 jaar. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 u. PALACE: „Anna". Volwassenen. Tilden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: „Vuile handen". Boven 18 jaar. Tijden 2, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: „Muiterij op de Bounty". Boven 18 jaar. Tijden 2.30 en 8 uur. LIDO: „Midnight kiss", a. i. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. CITY„Scharlaken tunieken". Boven 14 jr. Tijden 2.15, 7 en 9.15 uur. ROXY: „Dossier 212 van Tokio". Boven 14 jaar. Tijden 2.30 en 8 uur. Al deze filmprogramma's eindigen op Woensdagavond. Dinsdag 22 December Minerva-Theater: Martin Nijhof's Kerst spel: „De ster van Bethlehem", 20.15 uur. Vleeshal: Voorbespreking afscheidscon certen Jo Vincent door Caspar Höweler, 20.15 uur. Woensdag 23 December Concertgebouw: Chbpinavond door de pianist Jan Smeterlin, 8 uur. Concertgebouw: Toneelgezelschap „Alber- dingk Thijm" („De vrije tijd"), 8 uur. TENTOONSTELLINGEN: Palestina diorama's, Schotersingel 117a, Bijbelse voorstellingen. Geopend van 10—12 en 1417 uur. Teylers Museum. Geopend van 1112 u. (behalve Maandag). Frans Halsmuseum: Permanente exposi tie van nieuwe aanwinsten. Dagelijks van 1016 uur. Zondag van 1316 uur. Kunsthandel Leffelaar: Wagenweg 102: „de kunst van het Edelsmeden", sieraden van Atelier Martinshof, geopend van 10— 5 uur. Museum Het Huis van Looy: Werken van Johan Buning. Geopend van 1012.30 van atelier Martinshof. Werkdagen 105 u. uur en van 13.3017 uur. Zondag van 1417 uur. Advertentie Het is een voortreffelijke gewoonte, dat de Kerstdis in vele gezinnen wordt opgeluisterd met wildbraad, tot groot genoegen van de poeliers, die in de donkere dagen voor Kerstmis een licht puntje zien, na maanden, waarin de vele verontrustende berichten over de konijnenziekte myxomatose de gemoederen van hun cliëntèle zo inten sief bezighielden, dat zij geen konijn verkochten. Doch nu zijn de gelukkige dagen van weleer teruggekeerd. Het publiek koopt goed en veel en de poeliers komen han den te kort om aan de vraag naar aller lei wild te voldoen. In de etalagekasten hebben zij niet zonder gevoel voor orde hun beestjes uitgestald; aan grote rek ken hangen de langoren, die een wel kome gast zullen zijn tijdens het Kérst diner. Zij voelen zich best tevreden en maken goede zaken. Zij zijn heel wat gelukkiger dan enkele maanden ge leden, toen het Nederlandse publiek anders toch wel verzot op een heerlijke bout zelfs een gratis aangeboden ko nijn tot diep in hun hart versmaadde en slechts dan konijnen aan zichzelf en an deren serveerden, wanneer deze „uit eigen tuin" kwamen. De Keuringsdienst Voor Waren te Haarlem, die vanzelfsprekend tijdens de droeve periode meer activiteit aan de dag gelegd heeft, ontdekte in de stad geen enkel geval van konijnenziekte. Regelmatig werd er gecontroleerd, mgar fout enwerden niet gevonden. (Ongecorrigeerd). Advertentie Gr. Houtstr. 37 - Rijksstraatweg 246 B Ook voor alle ziekenfondsen Reist per spoor vlug, veilig en voor- deligDe laatste aanduiding vond ik een aanfluiting, toen ik mijn weekkaart kwam halen voor de 52ste week. Op een groot bord stond de mededeling, dat men tegen inlevering der oude kaart een nieuwe kon krijgen. Op mijn vraag of de kaarten, deze beide keren (Kerst en Nieuwjaarsweek) goedkoper waren werd ontkennend geantwoord. Men be taalt nu tweemaal zes retours, terwijl men er slechts tweemaal vier gebruikt. W. M. H. R. Overveen Naschrift van de redactie: Over het algemeen reizen de houders van weekkaarten aanmerkelijk goedko per dan wanneer zij zes „gewone re tours" zouden betalen. Tegenover deze reductie staat dan, dat zij slechts op bepaalde tijden mogen reizen. Een een voudig rekensommetje laat het volgen de zien: een weekkaart Haarlem - Lei den bijvoorbeeld kost f 5.90; de kosten van zes retours Haarlem - Leiden be dragen f 11.40 (6 x f 1.90)In de Kerst en Nieuwjaarsweek maakt men slechts vier dagen gebruik van zijn weekkaart, maar dan is het reizen goedkoper, om dat men voor vier retours op hetzelfde traject f7.60 (4 x f 1.90) betaalt. Dit laatste moge de inzender tot troost zijn. f (Van onze correspondent in Spanje) e moeten het toegeven: we hebben in een voorgaande brief de Spaanse Cortes tekort gedaan. Op 30 November j.l. hebben zij de met de Ver. Staten door Spanje aangegane overeenkomsten van wederkerige bijstand wél mogen ratificeren. Een bevreemdende formaliteit overigens, want in geen enkele bepaling van deze overeenkomsten wordt van een noodzakelijke ratifi catie gewaagd; integendeel, de slotbepalingen stipuleren uitdrukkelijk, dat zij van kracht worden op de dag van ondertekening door de resp. regeringsge volmachtigden; hetgeen reeds geschiedde op 26 September j.l. De „ratificatie" van de dus reeds ruim twee maanden van kracht zijnde overeenkomsten door de „Cortes Espanolas" kreeg haar beslag in de volgende gedenkwaardige woorden, waarmede voorzitter Esteban Bilbao de zitting besloot. „Met dit applaus", zo zei hij, „uit gij eensgezind de trouw en de geestdrift, die wij allen gevoelen voor onze roemruchte Caudillo, brengt gij een saluut aan de Ver. Sta ten en ratificeert gij de met deze gesloten overeenkomsten". Bedoeld applaus was gevolgd op de voorlezing van de boodschap, die het Spaanse staats- en regeringshoofd reeds enkele dagen na de ondertekening van de overeenkom sten tot de „Cortes" had gericht en die toen in extenso door de gehele Spaanse pers was afgedrukt, hetgeen thans nogmaals is gedaan. Enig debat is er uiteraard in de Cor tes niet gehouden, maar wel heeft de minister van buitenlandse zaken, de heer Martin Artajo, een op menig punt belangwekkende, zeer uitvoerige rede voering afgestoken. Er stak o.a. een goed stuk contemporaine geschiedschrij ving in, officiële geschiedschrijving na tuurlijk, zoals die door het regiem wordt gepleegd'. Het begon met een her innering aan de datum van 4 Maart 1946, toen de regeringen van Groot- Brittannië, Frankrijk en de Ver. Staten, vertegenwoordigd door de ministers van buitenlandse zaken Bevin, Bidault en Byrnes de driemogendhedenverkla- ring de wereld instuurden, waarbij het Spanje van generaal Franco als het wa re buiten de internationale' wet werd gesteld en uitgesloten van de normale, volle samenleving met de overige vol ken, zomede van de internationale hulp, die de Spaanse economie zo zeer te sta de zou zijn gekomen. Hierbij hadden de regeerders van de Ver. Staten zich op sleeptouw laten nemen door de kwaad willige anti-Spaanse politiek van de re geringen van Engeland en Frankrijk, hetgeen in de hand was gewerkt door de „onbekendheid van de Ver. Staten met de Spaanse werkelijkheid" en „door de infiltratie van hun administratie met pro-communistische, elementen". „Wat," zo vroeg de heer Martin Artajo in rhe- torische zin aan de heren „procurado- res", is de ongehoorde ontwikkeling ge weest, die verklaart, dat thans, eind September 1953, Spanje met de machtig ste mogendheid van de Westerse en de mocratische wereld overeenkomsten heeft gesloten, die hun betrekkingen stellen op een grondslag van wederke rige vriendschap en Spanje inschakelen in de verdediging van het Westen? Is het, dat het Spaanse regiem onder de druk van rede of buitenlandse pressie bakzeil heeft gehaald? Geen streep en wij resumeren de Amerikaanse onderhandelaars hebben ook op geen enkel moment enige druk in die rich ting doen gelden. De werkelijkheid is, dat de internationale ontwikkeling in het licht heeft gesteld, hoezeer van de aanvang af generaal Franco met zijn profetische blik gelijk heeft gehad;'een gelijk, waaraan hij ononderbroken „se reen en waardig heeft weten vast te houden". De Westelijke „apeasement- politiek" tegenover de Sovjet-Unie moest mislukken en het Westen heeft Advertentie Let op dit embleem en dan is bij ons Uw huisraad in goede handen. Neem nooit de eerste de beste, maar vraag ons eens offerte gezien dat zij is mislukt. De minister bracht in herinnering, hetgeen generaal Franco op 8 October 1944 (toen het Hit- Ierisme nog wanhopig weerstand bood, corr.) schreef aan de Britse premier Churchill: „Omdat wij niet kunnen ge loven in de goede trouw van het com munistische Rusland en wij de verra derlijke macht van het bolsjewisme kennen, moeten wij aannemen, dat de vernietiging of verzwakking van zijn buren zijn ambities en macht grotelijks zal vermeerderen, hetgeen de onder linge samenwerking van de landen van West-Europa meer dan ooit noodzake lijk maakt". Waarop Churchill in zijn antwoord o.m. verklaarde: „De politiek van Z.M.'s regering is onwrikbaar ge baseerd op het Brits-Russische verdrag van 1942 en beschouwt de blijvende Brits-Russische samenwerking binnen het raam van de toekomstige wereldor ganisatie als essentieel niet slechts voor haar belangen, doch eveneens voor de toekomstige vrede en welvaart van Europa in zijn geheel". De gebeurtenis sen, aldus de heer Martin Artajo, heb ben afdoende duidelijk gemaakt, wie van de twee staatslieden gelijk had in zijn oordeel over de mogelijkheid al dan niet van vreedzame samenwerking met de „authentieke vijand" van het Westen. Wij zijn niet zo onbescheiden om op deze plaats te willen polemiseren als zelfs geen van de leden van de „Cortes" zich daartoe geroepen voelt! met de Sp.aanse minister van bui tenlandse zaken. Maar ook deze oud secretaris-generaal van de Spaanse Katholieke Actie, zal het toch wel ergens in zijn gedachten hebben, dat ten tijde van de briefwisseling tussen Franco en Churchill, het Westen, als zijn authentieke en in ieder geval naaste vijand, de nog niet definitiel verslagen nazi-gruwel ervoer. De m1" nister herinnerde in zijn redevoering aan de internationale brigades, die te zamen met rode Spanjaarden, te» tijde van de Spaanse burgeroorlog op Spaanse bodem vochten onder d9 vlag met „Sikkel en hamer". Het geen ongetwijfeld de onbevangen buitenstaander zal kunnen helpen met te aanvaarden, dat het Spanje van generaal Franco in de jongste wereldoorlog een „Blauwe Divisie' onderhield aan het Duits-Russische front, feit, waaraan de Spaanse mi nister van buitenlandse zaken in de hier besproken rede eveneens met voldoening herinnerde. Deze divisie bestreed inderdaad „sikkel en hamer", maar zij bestreed tegelijkertijd een toenmalige bondgenoot van de Westelijke coalitie, e.e.a. onder op perbevel van de „Wehrmacht"; en de bestrijding van „sikkel en hamer" was toen de verdediging van het „hakenkruis". Onderuit te komen is daaraan niet. Anno 1953 kan men wel toegeven, dat de Westelijke geallieerden, vooral de Verenigde Staten, in de laatste maanden van de oorlog en nog enige tijd daarna blind zijn geweest voor de ware aard van hun Oostelijke „bondgenoot" en dat het daarom beter ware geweest, indien Roosevelt, Truman en Churchill uit zichzelf tot een wantrouweriger houding waren gekomen, de Spanjaarden van hun kant moeten begrijpen, dat op Fran co's brief, door Artajo triomfantelijk aangehaald, toentertijd onmogelijk een instemmend antwoord te verwachten was, zelfs al zou Churchill in het diepst van zijn binnenste het er mee eens zijn geweest. Om echter terug te keren naar heden en toekomst van Spanje: uit de minis teriële rede menen wij vooral nog de volgende passage te moeten lichten. „Het politieke regime van Spanje", aldus Martin Artajo, zal in de komende ja ren evolueren of niet, naargelang het Spaanse volk en zijn Caudillo zulks willen en wel in het licht van de nati onale wenselijkheden, doch nooit om zich aan te passen aan de in de mode zijnde systemen, nog minder om zich te schikken naar de bemoeizucht van buitenlandse mogendheden." Advertentie ANEGANG 14 (naast C. en A.) De economische toestand van Nederland kan bevredigend worden genoemd. Dit dankt het land aan de door de Overheid gevolgde economische politiek en het door de bevolking geaccepteerde consumptiepeil, dat vergeleken met het nationaal inkomen laag is. De Nederlanden nemen een waardige plaats in onder de West-Europese landen. Recente cijfers tonen aan, dat de produc tie een recordhoogte heeft bereikt, terwijl de interne financiële stabiliteit werd gehandhaafd en de betalingsbalans overschotten oplevert zowel in 't algemeen als met de dollar-zone. Nederland behoort voorts tot de landen, die de intra-Europese handel het meest hebben geliberaliseerd, 't geen des te meer vermeldenswaard is, omdat de Europese handel een grote plaats in de totale handel van Nederland uitmaakt en voorts, omdat de invoerrechten relatief laag zijn. De kracht van de nationale huishouding van het land trad duidelijk aan 't licht door de wijze, waarop de lasten van de watersnood werden gedragen. Het is de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking (de O.E.E.S.) die in een heden gepubliceerd rapport na een analyse van de economische toe stand in de drie Beneluxlanden tot deze voor ons land gunstige conclusies komt. Nederland ziet zich echter, aldus ver volgt het rapport, gesteld voor het fun damentele probleem der snel groeiende bevolking gesteld, waarbij het er om gaat een maximale economische expansie te bewerkstelligen zonder het evenwicht der betalingsbalans in gevaar te bren gen. Een stijging van de binnenlandse uitgaven betekent echter tegelijk een marginale stijging van de import van gemiddeld 50 pet., zodat de economische i uitbouw rechtstreeks afhankelijk is van de ontwikkeling der export. Deze laatste bestaat echter voor 45 pet. uit agrari sche producten en levensmiddelen, waar voor de invoer in het buitenland over het algemeen meer beperkt is dan voor industriële producten. De toename der export in Nederland zal daarom aldus de O.E.E.S. in haar rapport groten deels bepaald worden door de invoer- politiek die de ledenlanden en de Ver enigde Staten voeren met betrekking tot agrarische producten. De verwachtingen t.a.v. de uitbrei ding der export schijnen in de huidige omstandigheden tamelijk bescheiden te moeten zijn. Verwacht wordt dat de stijging van het exportvolume, die 3 a 4 pet, per jaar zal belopen, gepaard zal .gaan' met een daling der exportprijzen. De mogelijkheid bestaat echter dat Ne derland erin zal slagen het exportni veau op te voeren zonder verslechte ring der ruilvoet, aldus het rapport der O.E.E.S. Hier staat echter tegenover de mogelijkheid dat de import groter zal zijn dan oorspronkelijk geraamd door verdere aanvulling van de sterk gedaalde voorraden. Het lijkt waar schijnlijk dat het surplus op de beta lingsbalans zal verminderen vooral ten opzichte van de E.B.Ü. Hoewel in een langzamer tempo ver wacht men dat ook in 1954 de deviezen reserve een verdere toename zal te zien geven. Deze reserve is in Nederland ver geleken met het volume der importen groter dan in het merendeel der O.E.E.S. landen. De Nederlandse Regering is voorne mens het evenwicht in de betalings balans te handhaven en de deviezen reserve niet te doen groeien ten koste van de binnenlandse economische exi pansie. Er zal echter noodzakelijkerwijze enige tijd verlopen, voordat de indirecte maat regelen. die door de regering genomen zijn om de vraag te stimuleren, vrucht kunnen afwerpen. De totale vraag naar goederen zal ongetwijfeld eveneens be vorderd worden door de belastingconces sies die onlangs verleend zijn. Wanneer men de noodzakelijkheid' om die indus trialisatie van het land te bevorderen in aanmerking neemt, geeft de verwachte langzame economische expansie in Ne derland aanleiding tot enige ongerust heid aldus de O.E.E.S. Indertijd hebben wij gemeld, dat de bouwonderneming Thünnissen te Heem stede bouwplannen had ingediend voor verschillende flats in Haarlem en Bloe- mendaal. Wij vernemen thans van de makelaar De Ridder en Strijbis, dat deze plannen in 1954 verwezenlijkt zul len worden. Voor het flatplan op het open terrein dr. D. BakkerlaanVijver- wegBloemendaalseweg is de bouwver gunning verkregen en begin Januari wordt vrijwel zeker de bekrachtiging door Gedeputeerde Staten verwacht. De opzet van de 23 flats is zeer modern, waardoor de prijzen niet laag kunnen zijn. Niettemin is de helft reeds ver kocht. Het laagliggende terrein kan zeer goed gebruikt worden voor sous- terrain met garages, waarop dan de flats zullen worden opgetrokken. De hoek KleverparkwegKleverlaan, die sinds 1944 open is gebleven, nadat de bezetter ter plaatse staande woningen had afgebroken, zal binnen enkele maanden weer woonruimte bieden aan 8 gezinnen. Er worden daar drie flats gebouwd en thans is men druk bezig met het heiwerk. De firma Thünnissen, die wel de grootste particuliere bouwonderneming in onze streek is, zal verder nog 5 heren huizen bouwen aan de Dompvloedslaan te Bloemendaal; 6 aan de Alberdingk Thijmlaan te Heemstede, 11 aan de Lo- rentzlaan en de Van der Waalslaan te Heemstede en 6 in het Duinroosplant soen. Bijna gereed zijn 8 huizen aan de Alberdingklaan, 4 aan de Duindoorn laan en 4 aan de Lorentzkade. Ongecorrigeerd) Maandagochtend is om ongeveer half acht op het terrein van de Houtwerf aan de Kampersingel de 60-jarige chauf feur J. D. B. uit Heemstede bij het afha len van het dekzeil van een met hout geladen wagen gegleden en met zijn hoofd op de grond gevallen. B. bekwam hierbij een lichte hersenschudding en een verwonding'aan zijn rechter oog en hij klaagde over pijn in zijn rechter schouder. Het slachtoffer is naar het Grote Gasthuis overgebracht. (Niet officiële koersen) Vorig Opening slot 22/12 101%-»* 103 De achtjarige Loesje Rouwhorst uit de Frans Halsstraat is gitsermiddag om streeks half zes het slachtoffer gewor den van een ongeval. Zij stak tijdens het spitsuur de'rijbaan" iri het Juli'anapark over en zij werd toen door een motor rijder, die links op de weg reed, aange reden. Met ernstige verwondingen aan het gezicht moest het kind naar het zie kenhuis „St. Joannes de Deo" worden overgebracht. Het motorrijwiel, bereden door de 22-jarige Haarlemmer L. T., werd licht beschadigd. Burgemeester Cremers zal voor het eerst weer spreekuur houden op 31 De cember 1953. Verder zal hij in plaats van Vrijdag 8 Januari, Donderdag 7 Ja nuari spreekuur houaen. Dinsdag Hoog water: Laag water: 22 December 4.46 u. en 17.00 u. 0.22 u. en 12.47 u. Woensdag 23 December Hoog water: 5.29 u. en 17 45 u. Laag water: 1.08 u. en 13.29 u. 3Ca Ned. 1953 3% Ned. 1953 31/4 pCt. Ned. 1948 9911 3% pCt. Ned. 1950 99 ft 3-31/2 Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel.-fac. 100% Inschr. Grtb. '46 3pCt. 98% Ned. Handel Mij. eert. 121'1 A.K.U. 178§ C4 Van Berkels Patent 123% Calvé-Delft eert. 140 Van Gelder 181% Kon. Hoogovens eert. 171 Unilever cert. 223%-4 Ned. Kabel 230 Philips 200%-%* Kon. Petroleum 350% 1% „Amsterdam" Rubber 94§1% Holl. Amerika Lijn 148% Kon. N. Stoomb. M. 139% 40* Ned. Scheepv. Unie 135% H.V.A. 117-1-4 Deli Mi). Cert. 971-1/4 101ft 99 A 1771/a 22314 200 347% 95 139 135 115 96% 1B/12 Anaconda Copper 30% Bethlehem Steel 52 Chrysler Corp. 61% General Electric 89 General Motors 59% Hudson Motors 10% Kennecott. Copper 63 Montgomery Ward 55% North. American Co. 20% Radio Corp. 24 Republic Steel 49% Shell. Union OU 78 Southern Pacific 37% Southern Railway 41% Tidewater 20% U. S. Steel 40% 21/12 30% 51% 61 89% 59% 11% 64% 55% 20% 23% 48% 78 37% 40% 20% Twee ondernemende Denen, radio-ope rateur Ole Petersen en stuurman Björn Loehr. zijn een week geleden uit Aal- born, vertrokken met een 40-voets jacht je, dat veel overeenstemming vertoont met een kleine Deense kotter. Met dit scheepje van 10 meter lengte, voorzien van een 20 PK motor en een paar zeiltjes, zijn zij van plan langs de kust verder te trekken in de hoop over 3% a 4 maanden in, Melbourne in Australië te arriveren,waar zij zich als emigrant een bestaan willen veroveren. Maar zo'n reis is een hele onderne ming en wanneer het pechduiveltje ook passage genomen blijkt te hebben, dan zinkt de moedl wel eens in de schoenen. Na enkele dagen gaf het motortje de moed op. De zeilen werden gehesen en zo werd de reis voortgezet. Totdat de winól ging liggen. Zo was de situatie Maandagmorgen, toen schipper De Jager met c'la kotter IJM 231 voor de pieren van IJmuiden verscheen. Hij trof er het hulpeloos ronddrijvend jacht aan, nam de „Cembo" op sleeptouw en bracht het in, de haven binnen. En nu zitten Ole en Björn in IJmui- cfcn, wachtend op de dingen, die komen zullen. Want er is hun al verteld, dat reparatie van het motortje een paar honderd gulden zal moeten kosten. En zoveel geld hebben de jongens niet te missen. Zij emigreren niet uit weelde. De A.N.W.B. heeft besloten bij de Hoge Raad niet meer opnieuw cassatie te doen aantekenen tegen het arrest, dat het Hof te Den Bosch heeft gewezen te gen de Boxtelse automobilist V., die in October 1951 op een zeer „slipgevaarlijk" weggedeelte in Vught tegen een voor hem rijdende auto botste. Zoals bekend werd de verdachte in deze zaak, die in middels reeds door alle gerechtelijke in stanties-was behandeld, op 25 November j.l. veroordeeld tot f 1,boete. Een Rotterdams tandarts is vanoch tend wegens het indienen van te hoge declaraties bij de ziekenfondsen in de periode 1950 tot 1952 door de Amster damse rechtbank veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf voorwaarde lijk. In dit tijdperk had hij zijn practijk gevestigd in Bussum. Tegen hem was negen maanden on- 39% voorwaardelijk geëist.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2