«Eigen huis bewaren, maar het open zetten naar buiten Geen infiltratie levenshouding die bewust God uitsluit Rampenfonds 172 millioen ontving gulden 6ia aemefAti vwx de Teestda^ew i Tweede Kamer vraagt om betere wegen Waar blijft de N.V. luchthaven Schiphol MULDER De donkere dagen voor Kerstmis A Geen tijd Tussen neus en lippen VICTORIA MONTIES Mgr. Alfrink op Verbondsraadsvergadering KAB. Overzicht van de werkzaamheden Zalig- en Heilig verklaringen m Samenbundeling van collectes WATER Geef echte wijn Geef import wijn Geef ALCIERA DE ZON HEEFT KUREN .2 DINSDAG 22 DECEMBER 1953 PAGINA 3 Nachtmis en Dageraads mis voor de radio Emigranten-aalmoezenier overleden VERKOUDEN... In Mariale Jaar Zorg ervoor dat U voldoende van die heerlijk geurige ROXY in huis heeft. Vraag daarom Uw winkelier om een Flavor Seal (F.S.) Pack: het bevat 10 pakjes ROXY, luchtdicht afgesloten in speciaal geprepareerd papier, hetgeen U de garantie geeft van 100 fabriekverse cigaretten. Presenteer ook Uw gasten die heerlijke verse ROXY cigaretten. U legt er eer mee in, want ieder zegt: Ramcke naar Nederland? Minister v. Thiel stelt voor: Verzending dode dieren P.T.T. \yeigert voortaan onvoldoende verpakking Trein rijdt op auto en bromfietser Eén dode en een zwaar gewonde Geen grappen a.u.b. (Van onze Utrechtse correspondent) ..Het is de betekenis van de bewedns: *elf voor de kerk, voor de kath. samen leving rlie mij vanmorren hier heeft gebracht", zo sprak Z. H. Exc. mrr. B Alfrink, aartsb'a chon-coadiutor. op de Terbondsraadsvergadering van de KAB, V'elke gisteren in Utrecht werd gehou den. Mgr. Alfrink noemde het in zün rede, die we gisteren in een deel van Onze oplaag in het kort reeds hebben tveergegeven. een unieke gelegenheid inet de leiden van de KAB in contact te komen en belangstelling te tonen Voor het werk. Temeer daar hij wist dat de beweging die belangstelling van de kerkelijke overheid zozeer op prps stelf De trouwe aanhankelijkheid en volg zaamheid ten aanzien van de leiding die door de hiërarchie werd gegeven heeft de beweging steed; gesierd. Het ls mede een reden en misschien wel de Voornaamste reden waarom de beweging Van zoveel betekenis heeft kunnen zijn Advertentie DRINKT GEREGELD NATUURLIJK BRONWATER voor het bewaren van de christelijke geest en levenshouding bij de leden. ,,Wi.j behoefden ons volstrekt geen illusies te maken." zo vervolgde mgr. Alfrink, „omtrent de positie van de kerk onder de arbeidende bevolking van ons land indien de beweging niet steecis deze band met de kerk zo trouw had bewaard. Velen zouden zonder twij fel zijn vervallen tot communisme en socialisme en daardoor in godsdienstig opzicht tot op zijn hoogst in een ver bleekt christendom en een verwaterd katholicisme. Dat dit gevaar er thans nog is, blijkt wel uit de propaganda die van bepaalde zijde op het sociale vlak wordt gevoerd voor een levenshouding zonder God en zonder binding aan een kerk. Wie daarvoor voeit zal misschien behoef te hebben aan zijn leven een bepaalde basis te geven op menselijke reden en menselijke waardigheid Voor diegenen die niets anders en niets beters bezitten kan het wellicht een bevredigende basis en houvast zijn Maar wie hoger heeft bezeten is ook met de resten van een christelijke le venshouding meer gebaat dan met een theorie die God en kerk uit zijn leven bant. Daarom zullen wij al diegenen die nog iets van de katholieke geloofsover tuiging over hebben niet aan dit mo derne humanisme kunnen overlaten. Ook niet als het gepredikt wordt door een hoofdzakelijk sociale organisatie. Daarnaast zullen wij diegenen, die wij nog volop tot cte kerk kunnen rekepen juist door de eigen sociale organisatie „Dank u," aldus luidt het oranje titel blad van een brochure van het Natio nale Rampenfonds, die dezer dagen ver schijnt. Prins Bernhard zegt in een Voorwoord o.m., dat de inhoud van het geschrift getuigt van de geestkracht én naastenliefde van ons volk. Het Nationale Rampenfonds heeft aan giften totaal 133.518.775.gulden ont vangen, waarvan uit Nederland 12.965. 125 van particulieren, 28. 159.494 van bedrijven en bedrijfsperscneel, 6.861. 427 van verenigingen, stichtingen enz., 9.640.916 van overheid en overheids personeel. 27.646.537 uit collecten. 2.021.917 door bemiddeling van pers organen, 35.410 van veilingen, ƒ5.504 776 van de radioactie „Beurzen open, dijken dicht," 11.545 van Doeve-lcaar- ten. 533.860 van scholen, 10.254 van de Ned Antillen, 633.685 van Suriname en 335.984 van Nieuw Guinea. Daar naast ontving het Rampenfonds 39.158. 025 uit het buitenland. Voor de kosten van de directe hulp verlening door overheids- en militaire organisaties werd geen beroep op het fonds gedaan. Particuliere organisaties stonden voor uitgaven, die zij niet uit eigen middelen konden putten. Zij ont vingen tot heden tezamen een crediet van 2.300.000.Voor noodvoorzienin gen werd aan de commissarissen der Koningin in dé drie zwaarst getroffen provincies een bedrag van 2,5 milli oen beschikbaar gesteld. De evacuatie- kosten in de eerste drie weken kwamen Veor rekening van het Rampenfonds. Hiervoor is een bedrag van 4,3 milli oen uitgetrokken. Het geld werd be steed voor zakgelden en voor die bij zondere uitgaven aan schoeisel, kleding en dekking, welke niet uit ingezamelde goederen beschikbaar kwamen. Het aan vullen van de rampendepóts zal ver moedelijk op 300.000.komen. Voor schade bij hulpverlening aan boten, auto's, inventaris daarvan etc., zal on geveer een half millioen gulden worden uitgekeerd. Voor het uitzenden van kinderen naar herstellingsoorden werd 130.444 uitgetrokken; voor het uitzenden van 7000 kinderen naar vacantiekampei* werd rond 260.000 besteed. Vijftig millioen gulden is thans uit betaald aan huisraadschade voor onge veer 50.000 gezinnen. Naar schatting zullen de totale kosten voor huishoud- schade tachtig millioen bedragen. Voor zover de bevolking kan terugkeren, zal deze schade binnen een jaar na de ramp geregeld zijn. Voor uitkeringen op lange termijn aan gezinnen, wier kostwinners zijn De plechtige nachtmis op het hoog feest van de Geboorte des Heren wordt door de K.R.O. uitgezonden Vrijdag morgen 00.00-1.30 uur. In tegenstelling tot de overige K.R.O.-programma's wordt deze nachtmis uitgezonden via Hilver sum II (298 meter). Celebrant is.de rector van het moederhuis der fraters te Tilburg, dr. Karei de Beer, die even eens de predicatie houdt. Het koor van fraters en jongens zingt de missa „Puisque j'ai perdu" van de middel eeuwse componist Orlando di Lasso. Deze uitzending geschiedt in samenwer king met Radio Nederland Wereldom roep. Voorafgegaan door een programma Van Kerstliederen, gezongen door de Ka- rekieten (Vrijdag 9.55 uur) volgt om 10.30 een Pontificale Hoogmis van Kerst mis, in de kathedrale kerk van St. Ca- tharina te Utrecht. De Hoogmis wordt opgedragen door de aartsbisschop-coad jutor, mgr. dr. B. J. Alfrink, die tevens de predicatie houdt. Het koor van de kathedrale kerk o.l.v. Hein Zomerdijk zal de missa ..Papae Marcelli" van Giovanni Pierluigi da Palestrina uit voeren. De Hoogmis van de Tweede Kerstdag (Zaterdag 8.30) wordt uitgezonden uit de kapel van het CistensiëncerkJoostei •.Mariënkroon" te Nieuwkuyk. Pater P. Kockx, die in 1893 in Ouden bosch werd geboren en sinds 1920 tot de Congregatie van het Allerheiligste Sa crament behoorde, is in Australië over leden. Hij vertoefde sinds 1950 in Mel bourne ais aalmoezenier van Nederland se emigranten. omgekomen, in het bijzonder dus aan weduwen en wezen en aan hen, die ten gevolge van de ramp invalide werden, is dertien millioen gereserveerd. Een regeling voor deze uitkeringen ligt ge reed, doch de uitvoering wacht neg op de ontvangst van volledige gegevens omtrent de financiële situatie der des- betreffenden. Qaverr.en rit Radio Vaticana heeft officieel gemeld, dat in het Mariale Jaar de Heilig- en Zaligverklaring van talrijke zaligen, dienaren en dienaressen Gods. tegemoet kan worden gezien. Als eerste noemt de Vaticaanse nieuwsdienst de Zalige Pius X. wiens heiligverklaring in een afzonderlijke plechtigheid zal geschieden. De zalig- en heiligverklaringen zullen alle in de maanden April, Mei en Juni plaats vinden. Onder de talrijke zaken bevindt zich ook die van Domenico Savio, een jeugdige student bij de Sale- sianen. moeten behoeden voor infiltratie van een levenshouding die bewust God uit sluit. Hoe meer een zich neutraal noe mende organisatie werkelijk neutraal zou zijn (verondersteld dat het mogelijk zou zijn werkelijk n,eutraalte zijn) des te meer zou zij kunnen lonken met de idee van een doorbraak van een con fessionele scheiding. Hoe meer zij op treedt als propagandiste voor een be wuste levenshouding zonder God, des te meer moet het echter voor iedere kath. eindelijk zijn dat zijn plaats daar niet kan zijn en moet hij er mede om apostoli sche motieven naar streven zijn broeder in het geloof voor cleze gevaren te be hoeden. In de allerlaatste tijd wordt het voor iedereen duidelijk clat we onze eigen confessionele organisatie op so ciaal gebied niet kunnen missen. In de eerste plaats omdat ook op sociaal ter rein de katholieke principes moeten worclen doorgevoerd en daarnaast om dat wij de taak en de plicht hebben ook de zwaksten onder ons te beveiligen in ons eigen huis. Noch de katholieke ge meenschap noch de kerk is er mee ge baat clat wij dit eigen huis met eigen handen afbreken. Dit noodzakelijk eigen huis zal een huis moeten zijn met een groot venster en brede deuren naar bui ten waardoor men gemakkelijk kan waarnemen wat er buiten gebeurt en ook zonder moeite in en uit kan lopen. Iso lement immers betekent niet volledige afsluiting. De juiste maat van gewenste openheid en noodzakelijke geslotenheid is echter moeilijk te vinden en boven dien ligt die maat op verschillende ter reinen van het maatschappelijk leven misschien wel anders. Het is echter geenszins nodig of gewenst alle vier muren van het eigen huis af te breken zodat het clak op ons hoofd komt. De gulden weg tussen openheid en geslotenheid zal ook hier wel in het midden liggen. Het eigen huis bewaren, maar het open zetten naar buiten door zoveel mogelijk belangstelling te heb ben voor hetgeen er leeft buitenshuis. En zoveel mogelijk doorbreken maar geen doorbraak waarbij men eigen kleur en physiologie verliest. Boven dien komt men in Nederland bij het doorbreken van eigen huis niet in een gemeenschappelijk huis maar in het huis van een ander en men zal dan moeten afwachten wat men daar te zeggen zal hebben. De herkerstening vai^ het arbeiders milieu en van heel het openbare leven zal men bezwaarlijk van anderen kun nen verwachten. De mogelijkheid van apostolaat door persoonlijk contact van mens tot mens zal diegene die c'hor- breekt wellicht meer kunnen vinden Wie doorbreekt zonder deze bewuste in stelling op het apostolaat doet niets an ders dan c'le kerstenende kracht van zijn eigen organisatie verzwakken. De moge lijkheid tot persoonlijk apostolaat kan echter iedere gelovige ook vinden bui ten de betreffende organisatie. De KAB vormt met haar meer dan 350.000 leden een macht waaraan zij niet kan ontkomen en wat ook niemand' haar kan verbieden. Door dit getal zal zij veel kunnen bereiken op het gebied van de materiële welvaart van de arbeidende bevolking. We mogen echter niet ver geten dat zij hierdoor ook veel kan be reiken, bereikt heeft en bereikt voor het christelijk karakter van cle maat schappij en voor de kerk. Mgr. Alfrink sprak de vreugde van het hele Hoogwaardig Episcopaat uit over de bereidheid van de KAB met andere standen en maatschappelijke groeperin gen samen te werken en over de nieuwe mogelijkheid tot samenwerking die de Raad van overleg juist in de allerlaatste tijd heeft geboden. Hij sprak de hoop uit dat de saamhorigheid en het bewust zijn van eenheid in het ene geloof dat voor allen de ondergrond vormt voor het sociale werk door alle verschillen van inzicht en belangen heen mag blij ven stand houden. Mgr. Alfrink eindigde met te zeggen dat hij de bloei van de KAB, waaronder hij niet het getal ver stond, van grote waarde voor de kath. samenleving en voor de kerk. Advertentie Advertentie (Van onze parlementaire redacteur) In de avondvergadering is de Kamer begonnen met de behandeling van de begroting van Verkeer en Waterstaat. Vele sprekers brachten de regering, publiek- en civielrechtelijke instanties en particulieren hulde voor de wijze, waarop het dijkherstel nog tijdig vóór de winter is gereed gekomen. Wat de waterkering zelf betreft, de Kamer is ervan overtuigd, dat deze zaak in studie is bij de beste deskundigen in het land en men sprak er dus weinig over. De heer v. d. Zaal (A.R.) wees op de zwakke plek in de zeedijk bij Harlingen. De heer v. Koeverden (K.V.P.) bracht de kwestie van onze rivier dijken naar voren en herinnerde aan de gevaren, die daar schuilen wanneer een hoge vloed uit zee met een hoge stand van het rivierwater gepaard zou gaan. De gevolgen kunnen dan nog ernstiger worden dan in Februari van dit jaar. Hij vroeg daarom versterking van de zwakke punten in deze dijken. Vooral voor de toeneming van het kwelbezwaar door ontgronding en drai nage langs de rivieren vroeg hij de aandacht van minister Algera. De verkeersonveiligheid was weer een veelbesproken onderwerp. De heer Ze- gering Haddes (VVD) noemde een hele reeks wegen die nog aanfluitingen zijn van wat onze tijd vraagt. Hij wees tal van hindernissen aan die in voldoende brede wegen soms ineens een trechter 1 is dan het najaar be- in een verschijnsel, dat wij en haar weg aan de hemel dan begint ze weer opnieuw zig een record van gewoonlijk niet zo duidelijk gaat, jaar in, jaar uit, eeuw in, vóór te lopen. Op 8 Septem- zachtheid te slaan en in het oog krijgen, n.l. een eeuw uit, zou als klok niet ber is dat weer al 2 minuten, al zijn wij de vooroefeningen verschuiving van de middag, zo'n erg precieze zijn. Daar- op 18 September al 5% mi- van de sneew en de winter- De middag, het tijdstip, voor heeft ze te veel kuren, nuten en op 15 October reeds se vorst ontlopen, aan de waarop de zon precies in Soms loopt ze vlug, soms 14 minuten vóór. En dat zelfs donk-ere tijd vóór Kerstmis het Zuiden, op haar hoogste langzaam. En als wij in het is haar nog niet genoeg. Ze ontkomen wij niet. Daaraan Punt, staat. Zo is het u ten- bezit zijn van een goed lo- jakkert maar door en op 3 merken wij, dat hét winter- minste geleerd op school, in pend r dat is een regelmatig November is ze al 16 minuten uw jonge jaren. En zo is het 'opend horlog-e, dan heeft méér dan een kwartier! ook wel, maar zelfs toen u dat al heel gauw ruzie met de op de klok de middelbare dit geleerd werd, hebt u er zon. Want in de zomer legt tijd vooruit. Wij hebben dat zonmet 1 k'Trninuten* per zich nooit iets van aange- de zon elke dag een kleiner geducht kunnen merken in gaat na de kortste trokken. En uw onderwijzers stuk aan de hemel af, dan ze die maanden September en - qi evenmin. Want voor u en in de winter doet. En de zon November. Met schrik valt het ons op, dat de dagen zo seizoen wel degelijk pre sent is. Het later opkomen van de dag de 22ste December maar rustig door, zelfs tot de Kerstdagen en dan blijft de zon maar lui tot aan Drie koningen toe eigenlijk, zodat het wel tot de tweede helft van Januari duurt, vóór er weer wat schot in komt en de zon haar opkomst wat be hoorlijk heeft vervroegd. In d-e Kersttijd blijft het voor hen was het middag, als loopt aan de hemel niet langs 's ochtends dus het langste de klok op twaalf uur stond donker. En toch is het op Wij trekken ons van de zon een eigen baan, de ecliptica 22 December wel degelijk de niet al te veel aan in het die daar schuin op staat. Het kortste dag geweest. De zon, dagelijkse leven. U herinnert die om 8.47 uur op komt, gaat dan om 16.30 uur onder niet ontzien hebben te expe- klopt met de „zonnetijd." snel aan het korten zijn. Snel, inderdaad, want, niet alleen dat de zon haar dagelijkse wandeling aan de hemel be kort van dag tot dag, nu het winter gaat worden, maar bovendien snoept ze door haar „vóór lopen" op de klok nog elke dag een groter stuk ex- de hemelaequator, maar lanes tra van onze middag af. De beloning gevolg is, dat de precieze zich nog wel, hoe we ons .klokketijd" niet voortdurend en die dag duurt dus maai 7 uur en 43 minuten. Met Kerstmis gaat de zon des middags al weer een paa: minuutjes later onder, waar door de dag toch een tikje rimenteren met een zomer tijd en hoe alleen de veeboe ren toen voor de zon partij trokken. Ja, ja, zo wilt u zeggen, dat weet ik, want in Troningen en Maastricht staat Wanneer wij met Kerstmis de klok met de zon gelijk zet ten, blijkt al heel gauw, dal k in het naiaar de de zon in snel tempo achter .ÜjAL.Li Onze klok loopt dus niet in de pas met de zon, omdat een regelmatig lopend uurwerk nu eenmaal geen kuren kent. En die kuren van de zon gaat blijven, zodat half Fe- ianger is geworden. Als de de zon op een ander tijdstip bruari de zon reeds bijna een dagen gaan lengen, beginnen in het Zuiden 4an in Utrecht, ze dus met dat in de middag of in Den Helder, Scheve- te doen. De kortste middag kwartier op onze klok achter is. Maar dan begint de zon ningen of Vlissingen. En we blijkbaar een tikje ongerust hadden wij met Kerstmis moeten nu eenmaal in ons te worden en gaat wat op- intussen al weer een tijdje land overal dezelfde tijd heb- schieten, zó, dat ze op 15 Aprij ben. Ook dat hebben ze u op eindelijk de achterstand weer ichool verteld. En dus.. achter de rug. Want op 13 en 14 December ging de zon om 16.28 al onder. Een raar geval eigenlijk: de Zeker, dat is allemaal waai lagen toch al gaan korten, dan des avonds door hun extra-korting" in ons nadeel. Natuurlijk werkt het ver- chijns-el des ochtends, bij lonsopkomst, in omgekeerde iin, maar dat loopt gewoon- bjk minder in het oog dan heeft ingehaald. Helaas weel iet korter worden en ver- ze dan va geen ophouden en momberen van de middagen, blijft ze zich maar voorthaas- Wij hebben het ook dit jaar ochtenden worden nog altijd maar wij bedoelen hier iets ten, zodat ze nu op onze klok weer braaf en zonder moppe anders. Wij gebruiken om de vóór raakt. Ook na deze dwa- can gedragen. En de beloning maar korter, terwijl de mid dagen al een tijd aan het. lengen zijn tijd te bepalen niet de zon. maar ons horloge of de klok lings haars weegs keert ze te- ervoor zullen wij niet ont- rug. Ze gaat wat kalmer aan gaan. Want straks in de eer- We komen hier toch wel WÜ zetten ons horloge en doen en op 15 Juni is ze weer ste maanden van het nieuwe voor heel merkwaardige din gen te staan. Wat is de ver klaring voor dit alles? Niet zo eenvoudig De verklaring onze klok niet gelijk op de zon. Wij gebruiken geen „plaatselijke tijd." Dat zou prachtig in de pas met onze jaar zal het verschijnsel ons secure klok. Van 15 Juni tot in de kaart gaan spelen. En 1 September een soortgelijk dan zullen wij er ons danig trouwens niet eens gelukken, spelletje. Zij blijft eerst weer over verheugen, dat die Want de zon, die altijd zo achter en haalt dit dan weer vroege voorjaarsdagen „al braaf en zo trouw elke dag in om, op 1 September, weer weer zo lengen." is gelegen boven de horizon verschijnt gelijk met de klok te zijn. En H. v. M. maken, zoals de brug bij de Haagse Schouw en de brug in het verbrede ge deelte van de beruchte weg Muiden Naarden. Over de stedelijke trams en hun directies was deze afgevaardigde slecht te spreken. Deze laatsten nemen de schijn aan, dat zij welbewust de tramwagens storende elementen in het verkeer willen laten. Zelfs nieuwe wa gens worden niet van richtingaanwijzers voorzien. Bromfietsers, voetgangers, dronken chauffeurs en onbewaakte overwegen met knipperlichten waren kwade geesten in menige parlementaire beschouwing. De heer Zegering Hadders vond de bus AmsterdamDen Haag van de Neder landse Spoorwegen een psychologische blunder van de regering. Men weet hoe gevoelig particuliere ondernemers daar door getroffen worden. De regering had de exploitatie in particuliere handen Moeten geven. „Och laten we er maar geen drama van maken", zei de heer De Ruiter (CH), „erg floreren doet het zaakje toch niet." Een interessant aspect bracht de heer Visch (KVP) naar voren. Hij sprak over de rol die Nederland als klein land in de strijd voor de vrijheid in de interna tionale luchtvaart kan spelen als lid van de International Civil Aviation Organi sation, waarbij 61 landen zijn aangeslo ten. Maar juist de grote mogendheden zijn slechte vrijheidverdedigers. Zodoen de heeft de ICAO op economisch-poli- tiek terrein nog lang niet kunnen berei ken wat op technisch terrein door haar bemiddeling tot stand is gekomen: bete re vliegvelden, uniforme codes, enz. Een veeg teken noemde hij het, dat nu zelfs de veertien Amerikaanse weerschepen van de 25 die door de ICAO in de At lantische Oceaan waren gestationneerd, worden teruggenomen. Wat zijn de fi nanciële gevolgen daarvan voor de an dere landen en blijft Nederland met zijn twee weerschepen nu toch de luchtvaart van meteorologische gegevens voorzien? De heer Visch vroeg ook de aandacht voor de beheersvorm van de Amster- sterdamse luchthaven Schiphol. Deze zou het best een N.V. kunnen zijn. Maar men heeft de indruk dat de gemeente Amsterdam de kwestie bewust op de lange baan schuift. Het wordt tijd dat deze zaak in het belang van het land wordt opgelost en dat rijk en gemeente elkaar in deze N.V. gaan vinden. De Naar verluidt, zou de ex-generaal van de Duitse valschermtroepen Bernard Ramcke zich binnenkort naar Nederland en Zwitserland begeven. De* Duitse autoriteiten hadden hem aanvankelijk een paspoort geweigerd, doch dit besluit is thans herzien en niets staat de uit reiking van een paspoort aan Ramcke meer in de weg. K.L.M. mag wel in de leiding vertegen woordigd zijn, maar niet zo dat buiten-- landse maatschappijen in de vliegveld- politiek elementen van concurrentie zou den ontdekken. De heer Visch vroeg ook of de Nationale Luchtvaartschool niet te redden zou zijn door een fusie met de Rijksluchtvaartschool. Hij vond dat de regering met Ypenburg zeer in consequent was. Eerst stuurt zij de Rijksluchtvaartschool en de Nationale Luchtvaartschool daar weg, omdat het veld te klein is, en nu haalt zij de hele luchtmacht zelfs in huis in verband met de opneming van Ypenburg in de infra structuur van de Europese defensie, om dat het veld te klein en daardoor te on veilig is. Over de Amsterdamse IJ-tunnel sprak de heer Cornelissen (V.V.D.). Hij vroeg om de verwezenlijking van de plannen van een brug bij de Oranjesluizen en tevens van een tunnel te Velsen, waar door het IJ-tunnelvraagstuk minder ur gent zou worden. Hij vroeg de minister ook Rotterdam er op attent willen maken dat in Am sterdam een petroleumhaven gereed ligt. zodat een derde soortgelijke haven te Rotterdam niet efficiënt lijkt. Vanavond wordt de behandeling van de begroting voortgezet. Gisteren heb ik het top punt van optimisme ont moet, toen ik op visite ging bij een heer die zijn zeventigste verjaardag vierde. „Tja, ja", zei een van de gasten, die deze gezegende, leeftijd al was gepasseerd, „Tja, ja, we worden een dagje ouder, nietwaar". En hij keek met een ietwat rancuneuze blik naar het montere feestvarken. Maar de jarige antwoordde op pit tige toon: „Oud? Wat oud? Ik heb helemaal geen tijd om oud te worden". De minister van Maatschappelijk Werk, mr. F. J. van Thiel, heeft Maandagavond op een bijeenkomst van de CefinaJMW, de Centrale financieringsactie voor Joods sociaal werk, een plan ontvouwd om tot een bundeling van de collectes in Ne derland te komen. „He-1 Nederi. volk. aldus mr. v. Thiel. is collectemoe iedere week weer staan de collectanten met de rammelende bussen op straat. Zou het nu niet mogelijk zijn dat de kerkelijke instellingen en de particuliere organisa ties, die deze collectes organiseren, tot een hechte samenwerking komen op dit gebied, op een manier zoals deze b.v. in Amerika bestaat? Door op een der gelijke wijze collectes te organiseren kan men tot kostenbesparing geraken, waar door de opbrengst van de inzameling wordt verhoogd. Langs deze weg kunnen belangrijke resultaten worden geboekt, aldus de minister, die hierin een oplos sing zag voor wat hij noemde het collec- tevraagstuk dat een probleem is dat steeds verder van een oplossing verwij derd raakt. (Van onze Haagse redacteur) Het hoofdbestuur van de P.T.T. heeft zich bij de Gezondheidscommissie voor dieren van de Stichting voor de Land bouw beklaagd over de verpakkingen van zendingen, die door veehouders aan de gezondheidsdiensten gericht worden. Men verzendt vaak vcor onderzoe kingen dode dieren of zieke organen van dieren, die aan de een of andere ziekte gestorven zijn. Daarbij blijkt de verpakking echter doorgaans onvol doende te zijn; meestal gebruiken de boeren alleen pakpapier en soms vol staan zij zelfs met een krant. Niet zel den is dit papier met bloed doortrok ken en het komt ook voor, dat delen van dode beesten door de vanwege haar gebrekkigheid vaak beschadigde verpakking heen steken. De P.T.T. ziet zich uit hygiënische overwegingen genoodzaakt voortaan zendingen, welke niet op een afdoende manier verpakt zijn, te weigeren. Vanmorgen omstreeks kwart over ne gen is een ernstig ongeval gebeurd op de spoorwegovergang aan de Kleiweg te Overschie (Rotterdam). Door de mist zijn aldaar een bromfietser en een auto door een trein gegrepen, die via Pi.in- acker op weg was naar Rotterdam. Een inzittende van de auto. de 36-jarige ver tegenwoordiger W. J. Val, gewoond heb bend Graaf Jan van Nassaustraat te Rot terdam, kwam daarbij om het leven; de bromfietser, de 51-jarige G. H. Alers uit Schiebroek, liep zware verwondingen aan het hoofd op. In een te Odense verschijnend Deens blad stond dezer dagen de vol gende huwelijksadvertentie: „Jonge man wenst kennis te maken met efortuneerd meisje of weduwe. Huwelijk niet uitgesloten. Geen grappen als 't u belieft. Dit is een geval van ernstig geldgebrek". Advertentie Niet te scherp, niet te zuur heerlijk pittig en... nietduur „Kleine hondjes" „Kleine hondjes, al leen heel kleine hondjes mogen in dit park worden meegenomen en dan nog slechts op voorwaarde, dat men ze onder „streng toe zicht houdt en ze niet bij de bloembedden laat ko men", aldus het opschrift van een nieuw bord in het Londense Regentspark. De parkwachters zitten met de handen in het haar Ze kunnen nu wel een duimstok nemen om alle hondjes in het park te gaan meten, maar daar schieten ze niet veel mee op, zolang ze niet weten, hoe klein „kleine hondjes, alleen heel kleine hondjes" in de zin van de verordening een moeten zijn, want daar maken, staat niets van op het bord. beetje verstandiger huis, dat juist in War schau gereed gekomen is, Goeie morden aldus vertelt een War- schause krant. Niettegen- Vier gevangenen in staande ernstige klachten Dakota waren een hele van de patiënten en de di- nacht druk in de weer rectie van het ziekenhuis geweest om een gat te ma- bij het Poolse ministerie Dat het publiek soms al ken in hun celmuur. Na van gezondheid zijn er te gemakkelijk zijn porte- lang graven en bikken noch dokters noch ver wanneer bespeurden zij tegen de pleegsters komen opdagen geld ochtend de vrijheid. Maar sedert de opening van het ander toen nummer een verlan- ziekenhuis, wordt gend zijn hoofd door de „De zieken wachten tot opening stak, deinsde hij hierin verandering komt", rikaan bewezendie een verschrikt terug. Aan de aldus het blad, „en zij die aanzienlijke som bijeen andere kant van de muur niet sterven zullen het te brengen voor een stond de gevangenisdirec- vermoedelijk overleven." de weduwe teur met enkele bewakers Het blad klaagt dat de te wachten om hen gast- ziekenhuizen in Warschau vrij te onthalenovervol zijn, vooral omdat het merendeel van het Nieuw soort ziekenhuis personeel met hun gezin nen in de ziekenhuizen Tientallen patiënten wonen, daar zij elders geen oplichter, maar wil- liggen zonder dokters in geen onderdak kunner de de mensen alleen maar een splinternieuw zieken- vinden. Weduwe van de on bekende soldaat. monnaie opent, door onbevoegden voor het een of „liefdadige doel" gevraagd, heeft een Ame- en, t" som wist „fonds voor van de onbekende daat." Hij heeft het geld later aan de van schaamte blo zende schenkers terugge geven, want hij was sol-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3