„Er mankeert nogal wat aan de melk in liét zuivelland" Weiter: „De stumperds hebben nooit echte melk geproefd Nederlands carillon gaat in April naar Amerika r BLANK: West-Duitse soldaten worden burgers in uniform ^tfnnvi Minister van Landbouw in Tweede Kamer Geschenk uit dankbaarheid Wordt de D.U.W. opgeheven? HET NIEUWE JAAR BEGINT WEER GOED! Nieuwe president van Zwitserland „U kunt nog met minder volstaan „De soldaat pur san moet niet meer aan bod komen GeeS 's wat anders - Geef 'n fles wijn In het zand van MARS (scheepvaartberichten) J SIGAREN dTtUU^y lützpnckUifk qOVel... U/te, U/Cfev schetfct DINSDAG 22 DECEMBER 1953 PAGINA 5 ZENDERWISSELING Examens MARKTBERICHTEN CA0, Curator verduistert gelden uit faillissement Ongeregeldheden en een moord in Ambonezenkamp Katholieke Illustratie Collectieve paspoorten Acht reisbureaux uitgesloten Tuinder verdronken VLIEGTUIG VERMIST... Rubattel behaalt 185 van de 189 stemmen Pauselijke onderscheiding voor Franco Sch£*ttct l/r&cqate, f door ARTHUR C. CLARKE 1 (Van onze parlementaire redacteur) De melkoorlog, die de vorige week in de Tweede Kamer is ontstaan, heeft de eerste dag van de week al weer een verlengstuk gekregen. Wij zijn nu, na een gloedvol openingsgevecht, waarin een zo all-round agrariër als de heer Weiter de laatste ronde verzorgde, toegekomen aan het antwoord van de minister van Landbouw. Deze heeft eerlijk bekend, dat er aan de melk, die de inwoners van hèt zuivelland ter wereld dagelijks drinken, nogal wat mankeert, met name in het Westen des lands. Een vergelijking met de melk, die in de Ver. Staten in de huishoudens wordt geconsumeerd, valt voor Ne derland beslist ongunstig uit. Maar daarvoor is niet de overheid aansprake lijk te stellen, maar veeleer het bedrijfsleven zelf. Op de eerste plaats noemde de minister het feit, dat de boeren de melk niet koelen op hun bedrijven. Vervolgens is het transport niet bevorderlijk voor de kwaliteit en ten derde kunnen ook de melkverwerkende fabrieken lang niet alle de toets van een gerechtvaardigde kritiek doorstaan. willen aannemen, om een commissie hierover op korte termijn te laten rap porteren. Wel overweegt Amerika een conferentie in het voorjaar. De minister vond dat de situatie ern stig kan worden, wanneer men hierme de al te lang talmt. Hij sprak ook over de onderhande lingen over het afnemen van een deel van de Amerikaanse surplusvoorraden door Nederland. De communisten had- Dat echter de melk in Nederland slechts 2% ptt. vet bevat, achtte de minister niet in strijd met de eisen, die uit een oogpunt van voedingswaarde aan melk gesteld kunnen worden. Het gaat om het eiwit en niet zozeer om het vet. Nu onze melk tot 2Vz pet. is afgeroomd, staat daartegenover, dat de prijs zo laag is. Zouden wij het vetgehalte gaan op voeren, dan zou deze prijs met vijf cent per liter stijgen. Wanneer dan ook nog het subsidie verdwijnt, dan stijgt de prijs met ongeveer negen cent. Het verbruik zou zeker dalen en daarmede kan het algemeen belang niet gediend Zijn, aldus minister Mansholt. Hij liet wel doorschemeren, dat hij streeft naar een geleidelijke opvoering van het vetgehalte en afschaffing van subsidie, maar daarbij zal de grootste voorzich tigheid moeten worden in acht geno men. De minister bracht de bezwaren van de Kamer terug tot een kwestie van smaak en zei in dit verband, dat een proef met een aantal huismoeders had uitgewezen, dat deze het verschil in smaak niet eens hadden kunnen ontdekken. „Geen wonder", riep de heer Weiter, „de stumperds hebben nooit echte melk geproefd". Distributie van twee soorten melk, volle naast magere, leek de minister erg moeilijk, maar hij wil dit eens onderzoeken. De minister heeft niet gereageerd op een suggestie van de heer Vonde ling, dat 27 December in het Westen een verhoging van de melkprijs in zou gaan in verband met de pogingen, die volgens de socialistische woordvoerder nog altijd worden gedaan tot een pool van producenten en slijters te komen. „Wij zjjn waakzaam", was zijn ant woord. Grote verschuivingen in productie en afzet Minister Mansholt heeft de Kamer gerustgesteld wat zijn beleid betreft. Zijn doelstellingen zijn ongewijzigd ge bleven, al moest hij toegeven dat de middelen om opportuniteitsredenen naar gelang de omstandigheden veran deren. Maar die laatste zijn er dan ook naar. De minister ging, om dat duide lijk te maken, de situatie in de gehele wereld na en hij ontdekte overal on zekerheid over productie en afzet, nu de periode van schaarste voorbij is. Hij verklaarde dit door de grote verschui vingen die zich bij verbruik en produc tie tussen Noord-Amerika en het Ver re Oosten hebben voorgedaan. Nu komt het er, wat de resultaten voor de wereldmarkt betreft, niet zo erg op aan. waar geproduceerd wordt, als het maar gebeurt. Maar de betalings capaciteiten verstoren dit beeld weer hopeloos en het eind van het lied is, dat wij met een kern van een crisis hebben te maken, die grote waakzaam heid vereist. De minister onderscheidde twee be langrijke factoren die de situatie be heersen: de wereldproductie is nog nau welijks voldoende om de bevolkings vermeerdering bij te houden. Driekwart van de wereldbevolking verkeert nog in een slechte voedingstoestand. Noord- Amerika zal in de komende tien tot tiyintig jaar van agrarisch exportland iri importland veranderd zijn. Een andere kwestie is die van Ame rikaanse overschotten, die de markt be dreigen. Op dit punt moet snel iets ge daan worden. Helaas heeft men in Rome niet het voorstel van Nederlandse zijde Met ingang van 1 Januari wordt het KRO- en NCR V-programma uitgezonden via de zender Hilversum II - 298 meter, terwijl het AVRO-, VARA- en VPRO- programma naar H'sum I - 402 m ver huist. De zenderwisseling gaat in op de morgen van Nieuwjaarsdag. Het pro gramma van de KRO in de Nieuwjaars nacht van 00.30-02.00 uur wordt dus nog over de zender Hilversum I - 402 meter uitgezonden. Het programma van de om roepverenigingen die de andere zender gebruiken, wordt dan n,og over de zen der Hilversum II - 298 meter uitgezon den. AMSTERDAM Bevorderd tot apo theker de heer J. C. Sanders (Amster dam). Geslaagd voor het doctoraal exa men Nederlands mej. J. J. M. de Vries (Amsterdam), voor het doctoraal exa men psychologie mej. M. J. Degemann (Amsterdam), voor het candidaats- examen soc. aardrijkskunde de heer J. M. Reiss (Amsterdam) en voor het candidaatsexamen psychologie mej. D. E. King (Amsterdam) en de heer J. W. Besijn (Grohingen). AMSTERDAM (V. U.) Cand. theologie mej. H. Kapteyn, Amsterdam en R der Ne derlanden, Hillegom: doctoraal theologie G. Spijkman, Holland Michigan, Nrd Am. AMSTERDAM (G. U.) Doctoraal ecdnomle F. Helmers, Bussum; cand. economie L. Stuiver, Amsterdam; doctoraal Slavische taal en letterk. M. Broekmeyer. Gronin gen. PURMEREND, 22 Dec. 1933. Eieren 6000 kippeneieren f 1114 per 100 stuks, 600 een deneieren f 10 per 100 stuks. Veemarkt: Runderen, totaal 404 stuks, 160 vette koeien t 2.202.75 per kg., handel kalm, 105 gel de koeien f 580725 per st., matig, 90 melk koeien f 6801075 per st., kalm, 22 pinken f 400625 per st., stil, 15 graskalveren f 210 325 per st., kalm, 230 nuchtere kalv. voor de slacht f 40105 per st., kalm, idem fok kerij f 70125 per st., goed, 85 vette var kens v. d. sl. f 1.801.88 per kg., stug, vet te zeugen f 1.661.72 per kg., stug 770 big gen, 2 noteringen f 3365 en f 4290 per St., goed, 6 fokzeugen f 240325 per stuk, kalm, 643 schapen (vette) f 80—130 p. st., goed, lammeren f 65—105 per st., goed, 27 bokken en geiten f 15—60 per st., stug, 36 Paarden f 550—775 per st., stil. Totaal aan tal dieren 2201. Pluimveemarkt: 5900 oude kippen en hanen (witte en rode) f 2.00 2.20 per kg., 400 oude kippèn en hanen (blauw) f 2.10—2.30 per kg., 400 eenden J 1.252.per stuk, 1600 konijnen f 2.50 *■25 p. stuk. 50 ganzen f 1617 p. stuk, 150 Kalkoenen f 2.603.40 per kg. den gesproken van „afpersing". Wij zijn echter geheel vrij. Er is overeen stemming over een hoeveelheid katoen- zaadolie voor onze zeepindustrie. De minister noemde ook nog een bedrag van 6.000.000, waartegenover Ameri kaanse toezeggingen staan voor de mi litaire productie in ons land. De veel gecritiseerde monopolie-hef fingen, waar de minister na rijp beraad weer toe over is gegaan, zijn slechts een tijdelijke maatregel ter overbrug ging naar de gemeenschappelijke markt. Hij zag hierin echter het .eni ge doeltreffende middel, dat ons thans ten dienste staat. Over de restituties bij export van veredelingsproducten, waarbij een deel van deze monopolieheffingen in de prijs verdisci nteerd zijn, wordt nog overleg gevoerd. De minister kon nog mededelen, dat nog voor het eind van het jaar een wetsontwerp te verwachten is tot in stelling van een productschap voed selvoorziening. Dat er met de teeltrechten voor bloembollen iets niet in orde is, was ook minister Mansholt duidelijk. Maar hij wilde aan deze cultuur liever niet raken. Het is een bedrijfstak met zeer veel fluctuaties. Het volgend jaar kan de toestand wel weer heel anders zijn. Minister Mansholt heeft vandpag zijn rede voortgezet, waarna de pro blemen van de visserij ter sprake kwa men. Advertentie 10 stuks f 0.40 20 stuks f 0.80 50 stuks f 2.' SMIT'S (Van onze Haagse redactie) In de tweede van April van het ko mende jaar zal dr. Kortenhorst het Ne derlands carillon, dat een geschenk is van ons volk aan Amerika uit dank baarheid voor de in de oorlog onder vonden hulp, in Washington overhandi gen. Twee jaar geleden werd een lan delijke actie ondernomen om de beno digde gelden hiervoor bijeen te bren gen. Bij haar bezoek aan Amerika heeft H.M. de Koningin dit carillon reeds symbolisch aangeboden in de vorm van het kleinste klokje van het in totaal uit 49 klokken bestaande carillon. Het carillon is een van de grootste van de in totaal driehonderd klokken spelen die er op de wereld bestaan. Door middel van afbeeldingen en ver zen op de klokken heeft men de Ne derlandse Volksaard tot uiting willen laten komen. Deze afbeeldingen zijn gemaakt door mevr. v. d. Grinten-Lüc- ker en de heren G. v. Remmen en L. Meys. De verzen zijn gemaakt door Ben van Eysselstein. De afbeeldingen en de verzen hebben betrekking op het gehele Nederlandse volksleven. Zo is er van iedere provincie een klok, voorts een van de Nederlandse Antillen, de jeugd, mijnbouw, handel, nijverheid, sport, luchtvaart, leger, marine, middenstand, visserij, publi citeit, kunsten en wetenschappen, on derwijs etc. Het carillon zal in Washington een voorlopige plaats krijgen op de Neviues Track, in afwachting van de gereedko ming van een Memorial Park, waar alle xhenken van landen die dank baarheid zijn verschuldigd, zullen wor den geplaatst. Het carillon is gegoten in de klok- (Van onze correspondent* Mr. van H. uit Epe. die werd voor geleid door inspecteurs van de Rijks recherche is op last van de officier van Justitie te Zutphen in verzekering ge steld. Mr. van H., die op eigen verzoek is geschrapt als advocaat en procureur, wordt er van verdacht als curator gel den uit een faillissement te hebben ver duisterd. Het vermiste bedrag loopt in de tienduizenden guldens. kengieterijen van v. Beyen te Heiliger- lee, van IJsbouts te .Asten en van Pe tit Fritzen te Aarle Rixtel. Het ca rillon is voorlopig opgesteld op het parkeerterrein van het Museum Boy mans in Rotterdam. De Rotterdamse stadsbeiaardier F. Timmermans zal het klokkenspel gedurende de kerstweek bespelen en wel op eerste Kerstdag van 121 en op tweede Kerstdag van 45 uur. Voorts zal de heer Timmermans op oudejaarsdag en op nieuwjaarsdag nog een .concert geven van 45 uur. 5 Januari zal het carillon door de klok kengieterijen officieel worden overge dragen aan het comité dat het klokken spel in Amerika zal overhandigen. Hierna zullen de klokken voor enige kleine wijzigingen naar de gieterijen worden teruggezonden, waarna het ca rillon in April naar Amerika zal ver trekken. In het Ambonese woonoord Schatten berg te Westerbork hebben zien Zater dagmiddag ongeregeldheden voorgedaan tussen groepen Ambonese bewoners. De Rijkspolitie zag 'zich genoodzaakt een extra detachement van ongeveer 200 manschappen naar het kamp te zenden om de rust te herstellen. Geen der be woners liep verwondingen op. Enige Ambonezen zijn inmiddels naar een an- dei kamp overgebracht. Geheel los van deze gebeurtenis staat een incident dat Zondagavond in het kamp voorviel en waarbij een jonge Ambonees om het leven kwam. Het be trof hier een liefdesaffaire. Er ontstond hierover ruzie tussen twee Ambonezen, waarbij de een plotseling een mes te voorschijn haalde. Hij diende de ander een steek toe. die zo ernstig aankwam, dat het slachtoffer korte tijd later over leed. De dader is inmiddels aangehouden. (Van onze Haagse redactie) Naar wij vernemen kan binnenkort een nota aan de Tweede Kamer worden verwacht over een reorganisatie van de aanvullende werkgelegenheidsorganisa- tie. Een en ander zou betrekking kun nen hebben op de opheffing van de D.U.W., welke kwestie Maandag in de ministerraad is besproken. In'de stad Bobo-Dioulasse, in het ge bied van de Franse Soedan en de Ivoor kust, werkt als chirurg de Nederlandse missiezuster dokter Norel, een bekeer linge en oud-studiegenote van Koningin Juliana, die haar inspannend maar prach tig werk doet en tussen dat werk door nog altijd tijd vindt voor het schrijven van een medisch boek over Afrika. De K.I. brengt deze week een levendig be schreven beeld van haar persoon en haar werk in het donkere werelddeel. Er is een reportage van de viering van het Kerstfeest door de Noren. Helène Swil- dens schrijft een Kerstverhaal en de middenpagina's worden gevuld met af beeldingen van romantische Napoli- taanse Kerststallen. Er wordt een interessante reportage gewijd aan Per nis bij avond, met fascinerende foto's van de reusachtige petroleumraffinaderij der Caltex de eerste reportage over dit bedrijf in de geïllustreerde pers. Het laatste verhaal over de Mount Everest bevat het relaas van de Nieuw- Zeelander Hilary met de Sherpa Ten- zing naar de top van de hoogste berg ter wereld, met o.a. een foto van Ten- zing, die een pickel met vier vlaggetjes triomfantelijk omhoog houdt. Nu deze reeks afgelopen is, kondigt de redactie een nieuw feitenrelaas aan: het authen tieke dagboek van ir. Koeten over het verblijf van negenendertig dagen in de wouden van Canada, nadat het vlieg tuig verdwaald was. Het verhaal wordt geïllustreerd door foto's, welke door ir. Koeten en een van de reisgenoten zijn genomen. Hofwijk vertelt over Dunedin in Nieuw-Zeeland en over daar levende Nederlanders. Jan Cottaar geeft een overzicht van de balspelen in bet afgelopen sportjaar en zal dit over zicht vervolgen wat andere sporttakken betreft. Ook wordt er een artikel ge wijd aan dr. Ralph Bunche, de promo tor van de vrede". De Staatscourant bevat een mededeling van het ministerie van Buitenlandse Zaken, blijkens welke acht Nederlandse reisbureaux zijn uitgesloten van het ver krijgen van collectieve paspoorten. Dit wegens onregelmatigheden, met collec tieve paspoorten gepleegd. Het einde van de ujlsluitingstermijn varieert van 1 Maart 1954 tot 1 September 1954. (Van onze correspondent) Gistermorgen is de 24-jarige tuinders knecht P. Z. uit Leiden, doordat zijn vaarboom in de modder bleef steken, van een groentenschuit in het water van de Oude Rijn gevallen. Twee tuinders, die het ongeval zagen gebeuren, roeiden naar de drenkeling, doch vielen bij hun pogingen de man op te hijsen zelf in het water. Daarop sprong een vierde man te water, maar inmiddels was de tuin dersknecht reeds verdronken. De red ders kwamen behouden aan de kant. Advertentie Na de interessante feitenrelazen, die in het afgelopen jaar in de Katholieke Illustratie zo zeer de aandacht hebben, getrokken, beginnen wij in het eerste nummer van de nieuwe jaargang met een wel zeer bijzonder relaas: Dit is het verhaal van de Nederlandse ingenieur K. Koeten, die tezamen met zijn metgezellen negen.en-dertig dagen in de wildernis van Noord-Canada doorbracht, nadat hun vliegtuig een noodlanding had moeten maken. „Driekwart van wat de kranten schreven was onjuist, terwijl de tot nog toe gepubliceerde verhalen niet met de werkelijkheid overeen stemmen en de sfeer van dit menselijk drama allerminst treffen," aldus vertelt ir. Koeten over zijn hachelijk avontuur. Aan de hand van zijn dagboek, dat hij als enige van het ge zelschap heeft bijgehouden, schreef hij een diep. menselijk relaas, waarin hij de dramatische gebeurtenissen op de voet volgt. Onopgesmukt vertelt hij over het angstig afwachten of een vliegtuig hen vinden zou; de vrees voor de winter, die in aantocht was en redding on mogelijk zou maken. Hij beschrijft de uren van moedeloosheid, de zorg om thuis en de met het voortschrijden der dagen toenemende spanning. Al lezend leeft men mee met de mannen die om redding baden, en met de eenzelvige piloot, die een pop van zijn baby in zijn veldtas meedroegEn aangrijpend Ir. Kotttn, de enige Nederlander van de zeven „vermis ten", die negen en-dertig dagenin de barre verlaten heid van de Noord- Canadese toen dra's, zonder enig contact me tde bui tenwereld, waren opgesloten. In zijn treffend relaas be schrijf thüde door gemaakte, drama tische spanningen is het ogenblik weergegeven, waarop een vlieg tuig de volkomen uitgeputte mannen eindelijk ontdekte. Het verhaal zal onder meer worden geïllustreerd met foto's, die door ir. Koeten en een van zijn metgezellen tijdens hun hachelijk avontuur werden genomen. De Katholieke Illustratie is het enige blad In Nederland, dat de publicatierechten van dit relaas heeft verworven. De K.I.-bel blad, waar Uw grootouders groot mee werden-is even jong als U. En U blgft er geestelijk zo gezond bij! ELKE WEEK 46 PAGINA'S Abonneert U bij de K.I. administratie: Nassauplein 1, Haarlem, voor 30 ct. per week of f 3.90 per kwartaal. KATHOLIEKE ILLUSTRATIE De 57-jarige Rodolphe Rubattel is vandaag door de verenigde vergadering van de twee Zwitserse kamers van het parlement gekozen tot president van de Zwitserse bondsstaat voor het jaar 1954. Van de 189 geldige stemmen kreeg Ru battel er 185. De 68-jarige Joseph Escher werd gekozen tot vicc-presideiK. Rubattel, die afkomstig is uit het Franssprekende kanton Vaud, werd in 1947 tot lid van de Bondsraad gekozen. Hij is lid van de radicale partij. Escher is een katholieke conservatief. Rubattel is hoofd van het departement van eco nomische zaken en Escher is hoofd van het departement van spoorwegen en PTT. Paus Pius XII heeft aan het Spaanse staatshoofd, generaal Franco, de hoogste pauselijke onderscheiding verleend door hem op te nemen in de hoogste rang van de Orde van Christus, aldus heeft Radio Vaticana, naar Reuter meldt, ver klaard. De onderscheiding, die in de veertiende eeuw was ingesteld, is voor behouden aan katholieke staatshoofden en daarmee in waardigheid overeen- komenden. Tot degenen, aan wie de onderschei ding is verleend, behoren ex-koning Umberto van Italië, die thans in bal lingschap in Portugal woont, en wijlen dr. Wilhelm Miklas, president van Oos tenrijk. Het verlenen van de onderscheiding aan generaal Franco volgt op de onder tekening van een concordaat tussen de Heilige Stoel en Spanje, in Augustus j.l., waarbij de betrekkingen tussen het Vaticaan en Spanje werden geregeld. „In Sjanghai moet je 's ochtends om drie nur al in de rjj staan voor een ons gebroken ryst of gierst." zo vertelde mevrouw Mary Elliott bij aankomst per schip uit comm. China. - „Dagelijks worden de mensen gedwongen bijeen komsten bij te wonen, waarop hun voor gehouden wordt, dat zij met nog minder voedsel kunnen volstaan," zo vertelde zij. Niet alleen vcedsel, maar ook winter- kleding is niet meer te krijgen. Mevr. Elliott vertelde, dat regenjassen vrijwel geheel verdwenen zijn en dat zij geheel Sjanghai afgezocht had naar een paar overschoenen. Mevrouw Elliott werd 53 jaar geleden in Sjanghai geboren. WOENSDAG spel. 21.30 strijkkwartet. 22.00 caus., 22.15 HILVERSUM I, 402 m. - NCRV. .700 ]*,c^e muz- 22;43 vocaal dubbelkwartet. nieuws, 7.13 muz., 7.45 prot. pr.. 8.00 23 00 meuws' 2315 Esperanto, 23.20 gram. nieuws, 8.15 gram., 8.30 Tot uw dienst, rM-WT i_ 8.35 gram.. 9.00 zieken, 9.30 vrouw. T.40 EN?ELAJfD' BBC h°™? serv,e^' 330 strijkkwartet. 10.30 prot. pr., 11.00 gram., 14.30 dansmuz.. 20.15 symph.ork.. 11.10 hoorspel. 12.00 omr.ork., 12.33 "JA symph.ork. gram., 12.37 prot. pr.. 12.59 klokgelui. BBS profr-' 1300 en 247 FV' 13.0Q nieuws, 13.15 thuisfront, 13.20 Me- J2-43 dansmuz 13.00 dansmuz W00 tropole-ork. en solist, 14.00 prot. pr., hchte muz., 16.45 lichte muz., 17 30 ge- 15.30 jeugd, 16.30 Kerstviering Koninkl. var; 48-°° 0rk c0"c1' 4 990 P>an°* Familie, 17.30 orgel, 18.00 gram.. 18.30 sPe». 2130 4lchte muz- 010 llchte muz- geTmermeTodieln"5' IBJ» bui ten h'overt NORDWESTDEUTSCHERRUNDFUNK, 19.50 gram., 20.00 radiokrant, 20.20 prot. 309 m-- 42-99 amus.muz., 13.20 omr.ork. pr., 21 30 gram., 21.35 piano. 22.00 caus.. ?Fnnsy?ph ork 1A4?« omr °rk' „en S°^S!: 22.15 gram., 22.30 twee violen en orgel, 46-99 dansmuz., 17.45 amus.muz.. 20.43 filmmuz., 22.10 amus.muz., 22.30 gevar. muz., 23.00 lichte muz., 23.20 amus.muz 0.30 koorconc. 22.45 prot. pr., 23.00 nieuws, 23.15 prot. pr.. 23.45 gram. HILVERSUM II, 298 m. VARA: ".00 nieuws, 7.10 gram., 7.15 gym., 7.30 gram.. 8.00 nieuws, 8.18 gram., 8.50 huisvrouw. 9.00 gym., 9.10 gram. VPRO: 10.00 boek. 10.05 prot. pr. VARA: 10.20 vrouw. 11.00 gram.. 12.00 accordeonork. en sol., 12.33 platteland, 12.38 orgel en zang. 13.00 nieuws, 13.15 tentoonstellingsagenda, 13.18 dansmuz., 13.45 caus., 14.00 kinderen, 15.45 zieken, 16.30 Kerstviering Koninkl. muz., 22.15 lichte muz, Familie. 17.30 gram., 17.50 regeringsuitz.. 18.00 nieuws, 18.20 act.. 18.30 lichte mu- ENGELAND. BBC. European Service, ziek. 18,50 kinderen. VPRQ: 19.00 prot. Uitz. voor Nederl. 464 m.: 22.00 Nieuws pr. VARA: 20.00 nieuws, 20.05 pari. over- De Internationale Vluchtelingen Orga- zicht, 20.15 Marinierskapel, 20.50 hoor- nisatie. Vrijbuiters Radiodagboek. FRANKRIJK, nat. programma, 347 m.: 12.00 symph.ork. en solist, 13.20 viool recital. 22.15 kamermuz. BRUSSEL, 324 m.: 22.15 Ethnologiscne muz. 484 m.: 16.05 lichte muz., 17.30 piano recital, 20.00 ork.conc., 21.30 Spaanse Advertentie V-, De soldaten die deel uit zullen maken van het nieuwe West-Duitse leger, zul len op democratische wijze geoefend worden en zullen als het ware burger soldaten worden, aldus schrijft de West- Duitse federale commissaris voor defen sie-aangelegenheden, Theodor Blank, iu een artikel, dat verschenen is In de Lon don Times. Het nieuive leger zal volle dig afgedaan hebben met de oude Pruis- sische militaristische geest, aldus Blank. Een van de belangrijkste onderdelen van de militaire training zal het onderricht in burgerzin vormen. In het verleden bestond steeds de nel- ging de soldaat verre te houden van alle politiek en hem zijn levensideaal te Advertentie Kerstfeest in familie- of kennis senkring U zgekt een origineel geschenk, niet zo groot en niet zo kostbaar. Geef dan een fles wijn. Een fles wijn is altijd wel kom en U kunt er Uw fantasie bij laten gaan, omdat de keuze zo groot is. Een Bordeaux, rood of wit, een Elzasser, een Bour gogne, een fles Sherry, Port, Italiaanse Wijn, Champagne, Moezel- of Rijnwijn, etc. J (Verl. door F. van Oldenburg Ermke) 49 ELFDE HOOFDDSTUK Het groene licht was aan, Gibson nam een teug water, schraapte zijn keel en keek even na, of de pagina's van zijn lezing op volgorde lagen. Hoe vaak hij nu ook al voor de radio sprak, zijn keel voelde aanvankelijk altijd diezelfde strakheid en gespannenheid. In de con trolekamer stak de technische leidster haar duim omhoog: het groen verander de plotseling in rood. „Hallo, Aarde! Hier spreekt Martin Gibson tot U vanuit Port Lowell, Mars. Het is een grote dag voor ons hier. Van morgen is de nieuwe koepel onder druk gezet en nu is de omvang van de stad bijna met de helft vermeerderd. Ik weet niet, of ik u een indruk geven kan van de triomf, die dat betekent, van het overwinnaarsgevoel, dat dit ons hier geeft in de strijd tegen Mars. Maar ik zal het proberen. U allen weet, dat het onmogelijk is om de Marsatmosfeer in te ademen die is veel te dun en bevat practisch geen zuurstof. Port Lowell, onze groot ste stad, is gebouwd onder zes koepels van doorschijnend plastic, opgehouden door de lucht binnenin lucht welke we gemakkelijk kunnen inademen hoe wel ze veel minder dicht is dan bij u. „Dit jaar was er een zevende koepel in aanbouw, een koepel, die twee keer /.o groot is als de grootste tot dusver. Ik zal hem u beschrijven, zoals hij gis teren was, toen ik erin ging, voordat hij onder druk werd gezet. „Stelt u zich een grote ronde ruimte voor van een halve kilometer doorsne de omgeven door een dikke muur van glazen tegels drie-en-een-halve meter hoog. Door die muren gaan de gangen naar de andere koepels en de uitgan gen leiden direct naar het schitterend groene Mars-landschap dat ons van alle kanten omgeeft. Die gangen zijn eenvoudig metalen buizen mét grote deuren, welke automatisch dichtgaan, als er uit een van de koepels lucht ont snapt. Op Mars houden we er niet van om risico's te nemen! „Toen ik gisteren Koepel Zeven bin nenging, was heel die grote ronde ruim te bedekt met een dun en doorzichtig vlies, dat aan de omringende muur be vestigd was en in reusachtige plooien slap op de grond lag. Daar moesten we ons een weg onderdoor banen. Als u zich kunt voorstellen, zich in een leeggelopen ballon te bevinden, weet u precies, hoe ik me voelde. Het omhulsel van de koepel is van heel sterk plastic, bijna volkomen doorschijnend en heel plooibaar en soepel een soort van dik celiophaan. „Natuurlijk moest ik mijn „adem- masker" dragen, want hoewel wij vol ledig van de buitenwereld afgesloten waren, was er practisch nog geen lucht in de koepel. Die werd er zo snel moge lijk ingepompt, en je kon de grote plas tic plooien zich loom zien rekken naar mate de luchtdruk steeg. „Dit ging de hele nacht zo door. Van morgen ging ik onmiddellijk weer de koepel binnen en ontdekte dat het om hulsel zichzelf in het midden als het ware opgeblazen had1 tot een soort van reusachtige luchtbel. Aan de kant lag alles in het rond evenwel nog plat. Die reusachtige luchtbel die ongeveer een honderd meter doorsnee had trachtte zich aldoor al ronddraaiende te bewegen als een levend wezen en werd steeds groter. Tegen een uur of tien was die zo groot geworejen, dat we de hele koepel zijn definitieve vorm zagen aannemen. Het omhulsel raakte al nergens meer de bodem. Een tijdlang werd het pom pen gestaakt om naar eventuele lék ken te zoeken, doch tegen de middag werd het werk hervat. Nu kwam ook de zon te hulp door de lucht te ver warmen en daardoor te doen uitzetten „Drie uur geleden was de eerste faze van het „opblazen'' beëindigd. We na men onze maskers af en een luid gejuich steeg op. De lucht was nog steeds niet werkelijk zo dicht, dat men ongehinderd adem kon halen, maar het ging, en de technici konden binnenin de koepel werken zonder van hun mas kers gebruik te maken. Ze zullen de eerstvolgende dagen besteden aan het controleren van het grote omhulsel op valse spanningen en eventuele lekken. Er zullen er natuurlijk wel een paar zijn, maar zolang als het luchtverlies een zeker maximum niet overschrijdt, is het niet erg. Zo hebben we dus het gevoel onze gren7,en op Mars weer wat verder uit gebreid te hebben. Spoedig zullen de nieuwp gebouwen onder Koepel Zeven worden opgetrokken, en we zijn plan nen aan het maken voor een klein park en zelfs voor een vijver de enige op Mars. want in de openlucht is zoiets voor langere of kortere tijd onmoge lijk. Natuurlijk is dit slechts een begin, en op een goede dag zal het heel weinig schijnen, maar het is een grote stap voorwaarts in onze strijd het bete kent de verovering van weer een stuk je van Mars. En het betekent een le vensmogelijkheid voor weer duizend mensen. Luisteraars op aarde, goede nacht!" Het rode licht ging uit. Een ogenblik zat Gibson naar de microfoon te staren en bedacht, dat zijn eerste woorden, of schoon voortijlend met de snelheid van het licht, eerst nu de aarde zouden be reiken. Toen raapte hij zijn papieren bijeen en ging door de gepolsterde deu ren naar de contróle-kamer. De technische leidster reikte hem d? telefoon. „Er is juist voor u opgebeld, meneer Gibson," zei ze. „Dat is iemand, die er al heel vlug bij is!" „Inderdaad," antwoordde 'hij met een glimlach. „Hallo, met Gibson." „Met Hadfield. Gefeliciteerd. Ik heD zo even geluisterd het werd overge nomen door ons zendertje hier, zoals je weet ,,Ik ben blij, dat u het goed vond." Hadfield grinnikte. „Je zult wel vermoed hebben, dat ik het manuscript van de meeste van je radiolezingen heb doorgenomen. Het was heel interessant om te constateren, hoe je van houding verandert bent." „Veranderd? Hoe?" „Toen je begon, waren we „zij". Nu zijn we „wij". Niet erg brillant gefor muleerd misschien, maar ik geloof, dat mijn bedoeling duidelijk is." Hij gaf Gibson geen tijd om te ant woorden, maar ging onmiddellijk door: „Ik belde je eigenlijk voor het vol gende op: ik ben er eindelijk in ge slaagd om je tocht naar Skia voor el kaar te krijgen. We hebben een passa gierstoestel, een straaljager, die daar Woensdag heengaat. Er is plaats voor drie personen. Whittaker zal je ^nadere bijzonderheden geven. Tot ziens." (Wordt vervolgd). laten vinden in „de dienst." Om hier veiandering in te brengen zal o.a. een nieuwe wet in het leven geroepen wor den, die bepaalt dat alle Duitse solda ten stemrecht zullen hebben. In het Weimar-Duitsland hadden de soldaten van de Reichswehr geen stemrecht. In ons programma spreken wij over de biirger in uniform, aldus Blank. Wij bedoelen hiermee, dat de man aan wie de verdediging van een systeem wordt toevertrouwd, zelf in dat systeem en in zijn eigen positie moet geloven. De sol daat pur sang moet niet meer aan bod kernen. Het is derhalve zaak de waar den, die belichaamd zijn in de conceptie van de burger en in die van de soldaat, te combineren. In het Duitse verleden waren deze concepties tegenovergeseld, zo verklaart Blank. Hij wijst er verder op dat een supra-nationale Europese or ganisatie, zoals de Europese Defensie gemeenschap, de beste garantie is tegen de herleving van het Duitse militarisme De invloed der militaire leiders moet zodanig aan banden gelegd wor den, dat het nationale leger als politiek instrument verdwijnt, aldus Blank. ANNENKERK 21 van Yokoh. n. Cebu. AVERDIJK 22 te New York. BENNEKOM 22 te Curasao. JAVA 21 te Makassar. MIRZA 21 van Yokoh. n. Shimon. NIGERSTROOM 22 te Dakar. ORANJEFONTEIN 22 te Antwerpen. SINGKEP p. 21 Malta n. Alexandr. STAD SCHIEDAM p. 22 Algiers n. IJm. VAN LINSCHOTEN 22 te Conakry. WATERMAN 22 te Walvisbaai. WILLEM RUYS p. 22 Malta n. Prt. Said ZUIDERKRUIS p. 22 Djeddah n. Aden. AKKRUMDIJK 22 te Duinkerken. ALAMAK p. 22 Daedalus n. Aden ALCHIBA 22 te Rio Grande. ALPHACCA 22 te New York. ALPHERAT 22 van Bremen naar Hamb. BENNEKOM 22 te Curasao. BREDA p. 21 Barbados n. Antw GAASTERKERK 22 te Genua. GADILA 21 te Avonmouth. GOOILAND 22 te Vitoria. INDRAPOERA p. 22 Djeddah n. Prt. Said. KOTA INTEN 21 van R'dam n. Houston LARENBERG 21 van Kp. Palmas n. Takor. MACOMA 22 te Pntacardon. MELISKERK 22 te Marseille. MENTOR 22 te Malta. MERWEDE 22 te Brownsville. PRINS FRED. WILLEM p. 22 Dover naar Valencia. SUMATRA p. 22 Deadalus n. Belawan- APPINGEDIJK p. 22 Bermuda n. Antw. AMSTELDIEP 22 te Marseille. ALKAID p. 22 St. Vinct. n. Montev. ABBEDIJK 22 te New York. AGATHA 22 te Djakarta. AMPENAN p. 22 Gibr. n. R'dam AMSTELKROON p. 22 Madeira n R'dam. BORNEO 22 te Suez. DELFT 22 van Londen n. Antw. EEMLAND 22 te Pto. Alegra, EOS 2 2te Amst. GAASTERKERK 22 te Genua. HILVERSUM 22 te Prt. Said. HEEMSKERK 22 te Kaapstad. HECUBA p. 22 Casq. n. Marac. HECTOR 21 te Rotterdam. HATHOR p. 22 Alex. n. Tunis. LEOPOLDSKERK p. 22 Kp. Kalhat naar Karachi. MANOERAN p. 22 Gibr. n. Djakarta. OVULA p. 22 Param. n. Recife. PRINS WILLEM IV p. 22 Casq. n. Stav. PAPENDRECHT 21 van Curasao n. Antarct. TRAJANUS 2 2te Guanta. WIELDRECHT p. 22 Maisrah eil. n. Suez. WESTLAND p. 22 Dungen. n. B. Aires. WONOSARI p. 22 Kp. Armi n. Genua. WAAL 22 te Izmir. IJSSEL 22 te Palermo.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 5