M Eigen huis Verkiezingsstrijd in Versailles in nieuwe phase LANIEL TREKT ZICH TERUG Elfde stemming brengt weer geen uitslag Postsorteerders in Frankrijk leggen het werk neer L DULLES: Gevaar voor militaire agressie der Sovjets minder groot Wijd verbreide ontevredenachter het IJzeren Gordijn één der redenen MauMau-,generaaljago door binnenlandse garde gedood Twee scheeps explosies eisen elf doden KERSTPOST STAPELT ZICH OP Oude jaarsbonus onvoldoende geacht Weerschepen van de VS. blijven Tot hoofd en hart Inspanning moet voortduren Acht Kikoejoes ter dood veroordeeld Geen ze ndtijd voor K.N.V.B. Donau pont aangevaren Enkele seconden in het duister De te verwachten drukte bij de N.S. Het weer WOENSDAG 23 DECEMBER 1953 77ste JAARGANG No. 25871 Aangenaam verposen Protesten doen Amerika op besluit terugkomen DONDERDAG VIGILIE VAN KERSTMIS Geboden vasten- en onihoudingsdag Belangrijke olievondsten in Midden-Oosten Mossadeq gaat in hoger beroep Teheran zwaar bewaakt Kamerleden waren er gauw bij Premier van Luxemburg plotseling overleden Gemeentebegroting van Amsterdam goedgekeurd Critiek op Rotterdams plan voor petroleumhaven In de mist: Geen stagnatie Storing in vele gemeenten Veel extra treinen Britse burgerverdediging onvoldoende Tweeduizend Christenen naar Bethlehem Falcon Regenjassen f 49.75 bureau smedestraat 5 - haarlem O eerdere uitspraken, door de aarts bisschop-coadjutor mgr. Altrink gedaan op de vergadering van de Verbondsraad der K.A.B. te Utrecht, verdienen nadere overdenking. Zoals bleek uit het verslag, dat wij gisteren van mgr. Alfrinks rede brachten, heeft hii onomwonden de noodzaak gesteld van eigen confessionele organisaties op Verschillende terreinen van het maat schappelijk leven. Sprekende als funge rend hoofd der kerkelijke hiërarchie in Nederland heeft hij daarbij benadrukt, dat het tenslotte gaat om het geeste lijk heil der mensen, waartoe het be waren van een eigen verband bevorder lijk is. Mgr. Alfrink sprak niet van een >.eigen verband", maar veel tekenender Van een „eigen huis". We weten allen, aat een moderne vorm van humanisme, waarin voor God geen plaats is, poogt vat te krijgen op de gees ten van de onkerkelijken. ISTaast zijn duideiijue waarschuwing tegen dat ge vaar, wees mgr. Alfrink in positieve zin op de heilzame invloed van een sterkend tehuis voor de zwakken die dreigen af te glijden naar het materialisme en te vervreemden van God en godsdienst. En een normgevende uitspraak zien wij in c!e uitspraak, dat men zelfs met de resten van een christelijke levenshouding nog eitijd meer gebaat is dan met een theorie die God en Kerk buitensluit. Sprekende over het eigen huis heeft de aartsbisschop-coadjutor zowel over het isolement ais over de doorbraak een genuanceerd doch voor geen tweeërlei uitleg vatbaar oor deel uitgesprokerj, Duidelijk heeft hij daarbij atgerekend met het simplisme, dat er geen andere mogeiijkheiu zou zijn dan een bekrompen opsiuitmg of een reserveloze uittocht. Wat hij ken nelijk als de meest gezonde toestand bedoelde was: eigen confessionele ver banden met een apostolische en moedige gerichtheid van daaruit op de we reld rondom. Om de wederom veel spre kender woorden van mgr. Alfrink zelf aan te halen: „een huis met een heel groot venster naar buiten, waardoor men aiies kan waarnemen wat er buiten ge beurt. en met een heel brede deur, waar door men gemakkelijk naar binnen kan komen, maar ook zonder moeite naar bui ten kan treden om contacten op te ne men met degenen, die Duiten staan". En dat de extreme dóórbrekers eigenlijk aibrekers zijn verduidelijkte hij met de plastische waarschuwing, dat men door net afbreken van alle muren ter wille van de openheid het gevaar loopt het aax op zijn hoofd te krijgen. Mgr. Alfrink sprak voorzichtig en met respect over de mogelijkheid dat de openbrekers handelen uit apostoüscne drang en uit ware liefde jegens de Kerk, maar iiet daarop onmiddellijk de van scherpe realiteitszin getuigende uitspraan volgen, dat men „bij de in Nederland nu eenmaal gegroeide toestand bij het doorbreken uit eigen huis altijd terecht komt niet in een gemeenschappelijk huis maar in liet huis van een ander en dat men bijgevolg maar zal moeten afwach ten wat men bij de ander in huis te zeg gen zal hebben". Aa:i duidelijkheid laat dit aiies, menen wij. niets te wensen over. Het zijn De- hartigingswaardige woorden, die nadere overdenking rijkelijk waard zijn. Ongeveer 60 berggidsen met hun honden volgen momenteel op de Kleine Scheidegg in het Berner Oberland cursus, di~ hun leert, hoe te handelen bij ongelukken of lawines in de bergen. Met veel moeite kon men een hoeveelheid sneeuw bijeen halen, die het idee wekte van een miniatuur-lawine. De honden leren hierin, hoe zij het beste naar voorwerpen of mensen kunnen zoeken. Ook de elfde stemmingsronde om 't Franse Presidentschap heeft geen beslis sing gebracht. De socialistische candidaat Naegelen kreeg 372 stemmen en de onafhankelijke Jacquinot kwam niet verder dan 338. De vereiste absolute meerderheid bedroeg 441 stemmen. De Onafhankelijke René Coty, die wel was voorgesteld als candidaat, maar die zich niet beschikbaar stelde, kreeg slechts 71 stemmen. Gisteravond had premier Laniel zich reeds als candidaat teruggetrokken, ondanks het feit, dat men toen nog geen meerderheidscan- didaat had gevonden, die op het vereiste quorum kon rekenen. Laniel maakte zijn besluit bekend in een verklaring, waarin hij o.a. zei „werkelijk van harte te hopen, dat het congres in staat zal zijn een voldoend aantal niet-communistische stemmen te verzamelen ter verkiezing van een pre sident, die zijn verkiezing slechts te danken zal hebben aan de natie nale meerderheid van het parlement." Laniel liet duidelijk blijken, dat hij de com munisten, die 113 zetels in het congres bezitten, niet tot de „nationale meerder heid" rekent. Ook het tijdstip waarop de elfde stemming gehouden zou worden, is aanleiding geweest tot heftige me ningsverschillen. Toen de vraag aan de orde kwam, wanneer de volgende stemming zou worden gehouden, vroegen de socialisten Woensdagmid dag bijeen te komen. Onder een he vig misbaar eisten de afgevaardigden van de rechtervleugel, dat de verga dering gisteravond zou worden voort gezet. Het tumult duurde voort toen de afgevaardigden en senatoren door elkaar „voor" en „tegen" schreeuwden. Voorzitter Le Trcquer stelde vervol gens hedenmorgen 10.00 uup als com promis-oplossing voor, hetgeen werd aanvaard. In de afgelopen zeven dagen is nu al elfmaal gestemd zonder dat men tot Tsjechische treinreizigers die op vertraagde treinen wachten, zullen voortaan bezig gehouden worden met communistische propagandafilms en geschriften, aldus heeft het Praagse blad „Rude Pravo'' meegedeeld. Men schijnt dit te doen om de ontevreden reizigers een weinig te kalmeren. Kort geleden zijn in de dagbladen berichten verschenen dat de treinen vaak meer dan drie uur vertraging hebben. Een deel van de postbeambten op de Parijse spoorwegstations en op vele grote postkantoren heeft het werk neergelegd op het ogenblik dat de Kerstdrukte zqn hoogtepunt had be reikt. Ook in de stations van Marseille, Nice en Grenoble hebben een aantal postambtenaren het werk neergelegd. Onder de Franse postbeambten, zowel De Amerikaanse regering heeft be kend gemaakt, dat zij met 14 andere Westelijke naties zal blijven samenwer ken door het stationneren van weer- schepen op de Atlantische Oceaan, ten behoeve van het Trans-Atlantische Luchtverkeer. Amerika is teruggeko men op een eerder genomen besluit om zijn veertie.weerschepen terug te trekken. De V.S. hebben thans besloten het aantal Amerikaanse weerschepen er. de Amerikaanse bijdrage In te krimpen. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken had op 22 October 1.1. bekend gemaakt, dat het besloten had schepen en bijdrage in te trekken „omdat de grote kosten niet langer te rechtvaardigen zijn". In verband met de protesten van de andere landen tegen dit besluit zal een Amerikaanse dele gatie een op 9 Februari te Parijs te houden conferentie bijwonen „ter be spreking van de mogelijkheid van een voortzetting van de dienst op beperkte schaal". Onder de landen die schepen voor de veerdienst beschikbaar stellen, bevindt zich ook Nederland. Kleine vreugden doen dikwijls grote moeilijkheden vergeten. in Parijs als in de provincie, is de laat ste dagen een voortdurend groeiende onrust ontstaan. De sorteerders van de posterijen eisen een Oudejaarsbonus van 20.000 francs, enige duizenden francs meer dan is aan geboden. De postbodes, telefonisten en telegrafisten hebben geweigerd zich bij de staking aan te sluiten. Van de zijde van de P.T.T. is meegedeeld, dat de stakingsbeweging locaal is en het meest voorkomt in sectoren waar de commu nisten de leiding hebben. De post hoopt zich ondertussen op tot enorme stapels. Inmiddels wordt de staking op de vliegvelden van het personeel van de verkeerstorens en de radardiensten voortgezet, waardoor zowel het post als het passagiersverkeer, in- en uit gaand, stil is komen te liggen. Duizen den reizigers, die het Kerstfeest elders wilden doorbrengen, onder wie vele Amerikanen, zijn onderweg gestrand. een resultaat kwam. Al die tijd zijn de ministers en het gehele parlement aan Versailles gebonden en moesten de be stuurszaken door de vaste ambtenaren worden afgedaan. Minister van Buiten landse Zaken, Bidault, kon Maandag ternauwernood een paar uur vrijmaken om een nota van de Russische ambas sadeur in ontvangst te nemen. Ambte naren van het kabinet bewegen zich de gehele dag in ijltempo per auto tus sen Parijs en Versailles, om de minis ters dringende stukken te laten teke nen. In regeringskringen vreest men een ernstige uitbarsting van de verontwaar diging bij het publiek. In de nabijheid van het paléis te Versailles worden troepen in reserve gehouden. Deze vrees van de overheid bleek gisteren o.a. uit het verbod om de rumoerige congres vergadering, waarop werd besloten de volgende stemming tot vanochtend uit te stellen, per televisie uit te zenden In verschillende bedrijfstakken is al onrust aan de dag getreden. Er zijn stakingen bij de posterijen, het vlieg- wezen en ook de wijnboeren worden weer opstandig. Het publiek steekt zijn verontwaardiging over „het circus" van Versailles niet onder stoelen of ban ken. Een assuradeur te Lyon heeft zijn stadgenoten opgewekt de vlag halfstok te hijsen. Het „Journal of Commerce" bericht, dat Amerikaanse, Britse en Franse maatschappijen in het Midden-Oosten opnieuw twee belangrijke aardolielagen aangeboord hebben. Men zegt dat „deze lagen de belofte inhouden even fantastisch te zijn als alle andere in het gebied van de Per zische Golf", De ene aardolielaag bevindt zich op de Piratenkust bij de Golf van Ormoes en de andere in Saoedisch Arabië. Het blad schrijft, dat zelfs de voor zichtigste Amerikaanse en Britse geolo gen geen enkele schatting van de aard oliereserves iri het Midden-Oosten meer durven maken. Zij zijn het er over eens, dat het laatst gepubliceerde cijfer van 50 milliard va ten (vergeleken met 28 milliard vaten in de Ver. Staten) te laag is. Zelfs een schatting van 100 milliard vaten voor het Midden-Oosten is te conservatief. De vroegere Perzische premier, dr. Mossadeq, heeft bij het opperste ge rechtshof beroep aangetekend tegen zijn veroordeling tot drie jaar gevangenis straf door het militaire tribunaal, dat hij onbevoegd en onwettig noemt. Het zal ongeveer twintig dagen duren om een hof van beroep samen te stellen. Hierin zullen zeven rechters zitting hebben. Inmiddels heeft de Perzische pers het vonnis zonder commentaar meege deeld. Teheran wordt zwaar bewaakt door politie en soldaten. Tot nog toe is geen melding gemaakt van demon straties. RUSLAND. N. Kaltsjenko, vice- premier van de Oekraïne, is ontslagen als minister van Landbouw. Hij behoudt echter zijn functie van vice-premier Als minister van Landbouw wordt hij opgevolgd door Mark Sidorowitsj Spivak. John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft verklaard, dat de „wijd verbreide ontevredenheid" onder de bevolking ach ter het IJzeren Gordijn een van de twee oorzaken is, die de veertien Nato- landen doen geloven, „dat het gevaar voor een openlijke militaire agressie van de zijde van de Sovjet-Unie minder is dan een jaar of twee geleden". Het schijnt, zo zei hij, dat de exploitatie van de Sovjet-heersers van hun eigen volk en dat van de sateilietlanden het punt bereikt heeft, waarop het roeke loos zou zijn een algemene oorlog te beginnen. De opstand achter het IJzeren Gordijn van Juni van dit jaar wijst op de ontevredenheid, die onder de arbeiders in de sateilietlanden bestaat. Het wijst er tevens op, dat als er een gewapende invasie van West-Europa zou komen, de Russische verbindings linies niet bepaald veilig zouden zijn, aldus Dulles. „Alle recente belangrijke redevoeringen van hoge Russische autoriteiten hebben tot doel het volk aan te moedigen te blijven hopen op meer voedsel en meer consumentengoederen van betere kwali teit. Dit toont duidelijk de aanhoudende eis van het volk aan. waaraan niet voor bij kan worden gezien. Het suggereert dat misschien de ar beiders binnen de Sovjet-Unie minder zullen behoeven te werken voor mili taire doeleinden en meer voor hun eigen welzijn. Dat zou natuurlijk een Het lijdt geen twijfel, dat de le den van de Tweede Kamer Dins dagmiddag de leden van de Eerste Kamer dankbaar waren. De Eerste Kamer keurde .1. het wetsontwerp tot verhoging m de schadeloosstel ling van Tweede Kamerleden goed en daar de verhoging terugwerkende kracht had tot 1 Januari 1953, hadden de parlement—:ërs nog wat te goed. Met het gevolg, dat een aantal zich kort na het besluit reeds op de griffie van de Tweede Ka r vervoegde, om dit tegoed te incas seren. Z;j werden prompt uitbe taald, want het griffiepersoneel had kennelijk (zo tegen de Kerstdagen) op deze toelo gerekend. Hedennacht is de minister-president van Luxemburg, .Pierre Dupong, aan. embolie overleden. Dupong was verle den week Vrijdag in het ziekenhuis op genomen met een beenbreuk, die hij had opgelopen na een val. welkome benadering zijn van de prak tijken die in de vrije wereld gelden", zo verklaarde Dulles. Tevens is de vermindering van de vrees voor Russische agressie te danken aan de groeiende kracht van de Nato, zo verklaard Dulles. „Toch'', zei hij. „is het gevaar nog groot en aanhoudend en het is nu nog niet het juiste ogenblik voor de wereld om tot. ontspanning over te gaan". Dulles drong opnieuw aan op een spoedige ratificatie van de Europese Defensie Gemeenschap die hij naast de komende besprekingen met Rusland over het atoombureau een van de groot ste gebeurtenissen noemde die zullen plaats vinden in het komende jaar. dat tal van grote beslissingen zal brengen. Dulles zei ten aanzien van de vertra ging van de ratificatie van het E.D.G.- verdrag: „de dag der beslissing kan niet voor onbeperkte tijd uitgesteld worden Wij zijn de datum dicht genaderd, waar op besluiteloosheid gelijk staat aan te genwerking. Dit is te meer waar daar het verdrag voor wederzijdse bijstand van 1953 aan het verlenen van veel van onze militaire steun aan Europa de voor waarde van een werkelijk bestaan van een Europese verdedigingsgemeenschap verbindt", aldus Dulles. Met man en macht wordt op het ogenblik in Ouwerkerk gewerkt om slib en zand, die als een dikke koek alles bedekken, van de wegen te verwijderen. Kikoejoes van de Binnenlandse Garde hebben gisteren de Mau Mau „generaal" Matanjago gedood. Hq was lid van de oorlogsraad van „veldmaarschalk Dedan Kimathi. Drie van zjjn metgezel len, onder wie zijn vrouw, zijn gevangen genomen. Het opperste hof van Kenya heeft gisteren acht leden van de stam der Kikoejoes ter dood veroordeeld wegens moord, in het laatste proces in een serie waarin de massamoord in Lari is berecht. Drie anderen, die te jong be vonden werden om opgehangen te wor den, zullen gedetineerd worden. Op 26 Maart hebben anti-blank ge zinde Mau Mau-leden een overval ge daan op Lari,, 16 kilometer van Nairobi (Van onze verslaggever) Met 286 stemmen de communis ten warer. zoals elk jaar tegen heeft de Amsterdamse gemeenteraad Dinsdag- ..vond na 18 zittingen de gemeentebe groting 1954 goedgekeurd. In de laatste zitting, die extra moest worden belegd omdat de raad niet in de geprojecteerde vergaderingen was klaar gekomen, werd scherpe critiek geleverd op de plannen van Rotterdam voor het graven van een derde petro leumhaven, terwijl de terreinen daar voor in Amsterdam al lang klaar zijn. Dat achtte men oneconomisch. B. en W. zullen zich met de regering ver staan. Ook werd gepleit voor de verbre ding van de pieren te IJmuiden en voor een verlichting van het Noord- eekanaal. Burgemeester d'Ailiy deelde mede dat het rapport van de Commis sie Oeververbindingen Noordzeekanaal spoedig aan de regering zal worden aangeboden. De iJ-tunnel staat er daar bij gunstig voor, zo zeide hij. en tenminste 150 Kikoejoes, mannen, vrouwen en kinderen vermoord. Tot nu toe zijn reeds vijf en veertig Kikoejoes opgehangen in verband met deze moorden. Van de meer dan 410 Kikoe joes die beschuldigd werden, zijn er 148 ter dood veroordeeld, maar vele vonnis sen worden nog bestudeerd door het hof van appel. De Nederlandse Radio Unie heeft af wijzend beschikt op het verzoek van de KNVB om zendtijd, omdat, aldus een schrijven van de N.R.U. programmacom missaris, de heer Broeksz, „de omroep verenigingen voor de gekregen zendtijd van de minister aan deze bewindsman verantwoording schuldig zijn". In dichte mist is gisteravond circa half acht het Finse m. s. „Eckera" bij de Hembrug in aanvaring gekomen met de Maandag in gebruik genomen Do- naupont. De pont zat reeds voor tweederde in de haven toen het Finse schip haar met de steven raakte, waardoor een hokje waar de bemanningsleden bij slecht weer beschutting vinden, enigszins werd ontzet. De „Eckera" kwam met stuk goed van Amsterdam en was op weg naar Hamburg. Het pontverkeer over het Noordzeekanaal heeft geen stagnatie on dervonden. In vele gemeenten van ons land heeft men het Dinsdagavond omstreeks 23.42 uur enkele seconden zonder electrisch licht moeten stellen. Omstreeks die tijd floepte het iicht plotseling uit, doch na ongeveer vijf a zes seconden ging het weer branden. Het betrof een plotse linge spanningsdaling in het 150 kilo- volt koppelnet. waarop alle provincies in ons land zijn aangesloten. Enkele lijnen van het koppelnet werden uitge schakeld. waardoor o.m. de grootste steden enige seconden in het duister zaten. De Nederlandse Spoorwegen delen mede dat Maandagochtend 28 December en Maandagochtend 4 Januari in de eerste uren na 7 uur de kans bestaat, dat niet in alle treinen van de normale dienstregeling voldoende plaats zal zijn. In die uren moeten namelijk ruim 50.000 militairen per trein naar hun gar nizoenen worden teruggevoerd. Voor dit omvangrijke vervoer is het spoor- wegmaterieel nodig, dat de N.S. anders hadden kunnen gebruiken voor het in die ochtenduren eveneens omvangrijke vervoer van burgers. De N.S. herinneren er aan dat met het oog op de te verwachten sluiting van tal van fabrieken en kantoren de treinen Zaterdag 2 Januari 1954 als op Zondag zullen rijden in de officiële reis gids is een en ander nauwkeurig bij de desbetreffende tabellen vermeld. De N.S. zullen Donderdag 24, Zondag 27 en Maandag 28 December a.s. een aantal extra treinen in vele richtingen laten rijden. Een Britse - parlementaire commissie heeft gerapporteerd dat de defensie van Groot-Briltannië tegen atoom- en andere aanvallen buitengewoon zwak is. De grote achterstand bestaat in de af werking van het programma voor de bescherming van de burgerbevolking en van spoorwegemplacementen, dat de op leiding van vrijwillige brandweerlieden slecht is georganiseerd en dat de vor ming van E.H.B.O.-ploegen veel te wen sen overlaat. De parlementaire commissie besluit het rapport met uiting te geven aan de bezorgdheid over het feit, dat door de Britse commissie voor burgerbescher ming slechts een zeer klein deel van 73 millioen ponden, die door het parlement voor de defensieve maatregelen zijn ge voteerd, is gebruikt. Koning Hoessein van Jordanië heeft de regering opdracht gegeven „alle mo gelijke maatregelen te nemen" om faciliteiten te verschaffen aan christenen die morgen van Israël naar Jordanië willen reizen om het Kerstfeest in Bethlehem te vieren. Men verwacht ongeveer 2000 bezoekers. Een kabinets minister zal in de Jordaanse sector van Jeruzalem verblijven om regelingen voor het bezoek te treffen. Advertentie (tot Donderdagavond) Half tot zwaar bewolkt met in de avond en nacht plaatselijk mist en morgen overdag enige regen of mot regen. Matige, aan de Waddenkust tijdelijk vrij krachtige wind tussen Zuid en West. Zacht voor de tijd van het jaar. Zon: 8.47-16.32. Maan: 21.21-11.02. Bij twee scheepsexplosies een tank schip in de Arherikaanse havenstad Ohio en een vrachtschip in de Joegoslavi sche haven Rogoznica zijn gisteren in totaal elf bemanningsleden omgekomen. Aan boord van het 286 ton metende vrachtschip „Francesca" uit Triest deed zich een hevige explosie voor, terwijl het schip in de Joegoslavische vluchtha- ven Rogoznica lag. Drie leden van de bemanning zijn om het leven gekomen en twee anderen liepen verwondingen' op. Drie leden van de bemanning kon den het schip ongedeerd verlaten. De Francesca was geladen met Calcium-Cyanamide. De explosie is veroorzaakt door een fles met samen geperste lucht, die werd gebruikt voor het aanslaan van de motor. Onmiddel lijk vatte de lading vlam en"vijf mi nuten later verdween het schip onder het wateroppervlak. In de haven van Ohio is een stalen tankschip van 60 meter lengte ontploft. Vermoedelijk zijn acht personen om het leven gekomen. Het schip werd schoon gemaakt, toen de explosie 'n gat van 24 M lengte en 3 M. breedte in de romp sloeg. De oorzaak van de ramp is nog niet bekend. Drie lijken zijn geborgen, terwijl twee andere zich nog in het schip bevinden. Drie arbeiders worden vermist. telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant Beverwijk: Breestraat 171, telef 4790 Bijkantoor en Red llmuiden Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 1 1. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W Severin. wnd. hoofdredacteur: SU van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIIS 47 cents per week, f 2.— per maand, f 6.— per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 530 uur 's avonds tel. 21544.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1