Gezondheidstoestand der Haarlemmers bevredigend Voorjaar in de nieuwe hal van H.B.G. te Lisse ..Start -expositie van jonge Nederlandse schilders N Antilopenteam heeft leiding Nerveuze jeugd als gevolg van radio en te laat naar bed gaan Unieke bloemententoonstelling vandaag geopend Heterogene collectie van goede kwaliteit Lezing van de heer Renaud ANANAS Hoe spelen de R.K. clubs? Stille Armen Melksanering in Heemstede WASMACHINES EEN BEZOEK BIJ „FELISON" TE VELSEN DE ROOIJ WOENSDAG 23 DECEMBER 1953 PAGINA 2 Nachtmissen in Haarlem en omgeving V.W. en AM. FORD te huur „TAXI-13000" tel. 17000 VERHOGING ZIEKENFONDSPREMIE Gaspar Höweler be spreekt Mahler's Sympohnie IV Voor Arcli. Werkgemeen schap West-Nederland R.K. Bejaardenbond Kerstmiddag in gebouw St. Bavo Spreekuur wethouder Een verfijnde tropische delicatesse! Basketball HAARLEMMERLIED F POLANENKADE FAILLISSEMENTEN Burgerlijke Stand Kunstkring „De Acht" Betrouwbaarheidsrit Motorclub „Haarlem" Biljaren Kampioenschap 2de klas MGR. G. KERKVLIET Dr. Posthumus Meyes verlaat de Spoorwegen Pracht collectie KALENDERS HEEMSTEDE STILLE ARMEN Adjudant Te Marvelde verlaat de dienst Ruim 34 jaar bij politie van Heemstede Uitslag sportprijsvraag ZANDVOORT Nieuwjaarsreceptie ten stadhuize Spreekuur burgemeester Kerstboom op Raadhuisplein Beurs van Amsterdam Beurs van New York Hoewel een jaarverslag over 1952 thans weinig actualiteit meer biedt, mag toch wel een uitzondering gemaakt wor den voor dat van de directeur van de Gemeentelijke Geneeskundige en Ge zondheidsdienst. Over aangelegenheden die zijn dienst betreffen, hoort men veelal niets, tenzij er ernstige dingen aan de orde zijn. Dat was verleden jaar niet het geval en dr. Smit constateert dan ook, dat de gezondheidstoestand der Haarlemmers reden tot tevredenheid geeft. De ontwik keling der geestelijke volksgezondheid vraagt echter speciaal de aandacht en de behoefte aan een observatie-paviljoen voor geesteszieken wordt steeds sterker gevoeld. Nog steeds behoort tot de vro me wensen een districtsdienst met een samenbundeling van de instellingen, die op dit terrein werkzaam zijn. Ofschoon de cijfers ten aanzien van de tuberculose geen ongunstig beeld te zien geven, staat onomstotelijk vast, zo lezen wij in het verslag, dat de bestrijding krachtig dient te worden voortgezet. Besmettelijke ziekten werden veelvul- diger gemeld, maar er waren geen slachtoffers te betreuren. In Mei en Juni leed een 25-tal Haarlemmers aan polio myelitis anterior acuta. Deze acute ziek te hield verband met de inentingen te gen diphterie en kinkhoest, zodat de in entingen enige maanden werden stopge zet. In het overzicht wordt verder aan dacht besteed over de kwestie van het ziekenvervoer, welke intussen haar beslag heeft gekregen. De bedrijfsge neeskunde werd uitgebreid, zodat thans na het energiebedrijf ook de politie on der de bedrijfsarts staat. De werkzaam heden in 't kader der burgerlijke ver dediging namen in omvang belangrijk toe. De daling van het aantal patiënten vallende onder de geneeskundige ar- men-verzorging, bereikte een mini mum na jarenlange geleidelijke daling. Het zijn hoofdzakelijk zwervers, die in dit tijdsbestel onder geen enkel ver zekeringsvoorschrift vallen. Gemiddeld waren er negentien stadspatiënten in geschreven. Vaker dan de laatste jaren het geval was, werd verloskundige hulp verleend, namelijk negen keer tegenover één keer het jaar tevoren. Er werd in 1339 geval len (954) voldaan aan aanvragen om versterkende middelen. Het gemiddelde aantal ziektedagen per hoofd van het gemeentepersoneel be droeg 17,3 (twee jaar geleden was dat nog 21,4). Opmerkelijk is, dat ruim 28% der ziektemeldingen op Maandag ge schiedt. De statistiek toont verder een interes sant beeld van de ziekteperioden van ambtenaren en ambtenaressen. Van de 100 ambtenaren met maandsalaris waren er 21 tussen de 1 en 3 dagen ziek; van de ambtenaressen 38. Voor de perioden van 4 tot 7 dagen waren die getallen 26 en 36. De statistiek wijst verder uit, dat de ziektegevallen aanmerkelijk langer du ren naarmate de zieken ouder zijn. Zo duurden de ziekten van personen, ouder dan vijftig jaar, gemiddeld drie maal zo lang als die van personen tot dertig jaar. Op 1 Januari van dit jaar stonden bij de gemeentelijke zieken huis verzekering 12.785 personen inge schreven, van wie 4038 kinderen. Van dit aantal waren er 8958 volgens tarief A verzekerd. Het aantal ziektegevallen gaf een gunstiger beeld, totaal 523 tegenover 505 een jaar te voren bij een stijging van verzekerden. Het aantal verpleegdagen bedroeg 9000. Er werden 228 patiënten ver pleegd voor rekening der gemeente in de Haarlemse ziekenhuizen, Er stierven in het verslagjaar 1269 (1353 het jaar daarvoor) Haarlemmers, van wie 279 (240) aan hartziekten, 242 (309) aan kwaadaardige nieuwvor mingen, 163 (180) door hersenletsels, terwijl de overige oorzaken zeer ver deeld waren (in het kraambed stierf slechts 1 vrouw; 2 jonggeborenen stierven door infectieziekte). De lijst wordt besloten met de droevige mede delingen, dat 13 Haarlemmers zelf moord pleegden en 2 door moord om het leven kwamen. De opgaven der besmettelijke ziekten geeft weinig aanleiding tot een be- H. Bavo Kathedraal: 5 uur. H. Joseph: 12 en 5 uur. H. Antonius van Padua: 3 en 5.30 uur. H. Elisabeth en Barbara: 5 uur. O. L. Vrouw van Zeven Smarten en St. Bavo: 4 en 6 uur. H. Liduina: 4 uur. H. Hart van Jesus: 5 uur. H. Joannes de Doper; 4 en 6.30 uur. O. L. Vr. Rozenkrans: 3 en 6 uur. Allerheiligste Drieëenheid: 3.30 en 6 uur. Hulpkerk Bloemendaal: 3 uur. O. L. Vr. Onbevlekt Ontvangen (Overveen): 3.30 en 6 uur. O. L. Vr. Hemelvaart (Heemstede): 3 en 6 uur. H. Bavo (Heemstede): 4.30 en 7 uur. H. Antonius van Padua (Aerdenhoutj3.30 en 9 uur. H. Agatha (Zandvoort): 5 uur. Advertentie fg zonder wringer 13.p. week met wringer 4.p. week Na 1% jr. eigendom. Geen vooruitbetaling GED. OUDE GRACHT 52 tegenover de kerk - Tel. 12762 schouwing. De roodvonk schijnt gesta biliseerd te zijn. De inentingen wor den voortdurend toegediend, Ten aanzien van het geneeskundig schooltoezicht, bestrijkende 121 scholen met 25.773 leerlingen, wijst de directeur op de onrustbarende toename van over spannen en nerveuze kinderen. De slechte woontoestanden (radio, vooral hoorspelen) hebben een funeste in vloed op de gezondheid van de kinde ren: zij gaan te laat naar bed, althans gaan te laat slapen. Deze misstand moet zo spoedig mogelijk uit de weg geruimd worden. Ook de geprikkeldheid der moeders is op zichzelf weer een ziekteoorzaak voor de jeugd. In de Bloemlusthal van de H.B.G. te Lisse is de Lente weer binnengekomen. Duu eenden bloemen vormen de Kersttentoonstelling van de bollenstreek. adat het vorige jaar het initiatief in het gehele land een gunstig onthaal mocht vinden, is thans een tweede collectie werken van jonge Nederlandse schilders samengesteld, die weer onder de toepasselijke naam: „Start" door Nederland reist. Tot en met de derde Kerstdag is zy geëxposeerd in Velsen, enige minuten gaans van het station Velsen-IJmuiden-Oost; men neme er nota van, dat zij niet nog elders in Kennemerland te zien zal zijn. Zij is daar naar toe gehaald door de actieve vereniging „Felison", die hier mee bewezen heeft, niet chauvinistisch te denken door uitsluitend de creatieve krachten uit de eigen gemeente te pous seren, hetgeen een goede instelling is voor een vereniging, die de groeiende culturele belangen wil opvangen voor een zich zo snel ontwikkelende bevol king als die van Veisen. Dit is geen geringe taak en een teken van goede burgerzin, wanneer de nood zaak om het culturele te stuwen in ge lijke pas met de economische ontwikke ling. reeds nu wordt begrepen en aan gepakt. In de tijd, die het nog duren zal, voordat het gigantische industrie- en wooncentrum aan de IJ-mond voltooid is, zal men de gelegenheid moeten vin den, de middelen en de onontbeerlijke medewerking om te zijner tijd ingespeeld te zijn. De collectie „Start", die wij hebben bezichtigd in het expositielokaal van Felison aan de Heidestraat, heeft het bezwaar van haar te geringe omvang. Van te veel namen zijn er te weinig werken en hierdoor is een onrust ont staan, die de tentoonstelling als homo gene totaliteit geen goed doet. Wie echter over dit bezwaar heen komt door elk der inzendingen van de omringende te isoleren hetgeen niet zó eenvoudig is, door de geringe wand- oppervlakte aldaar zal er menig be heerst, goéd werk kunnen genieten en enige ver-gaande beloften van schilders beluisteren, naast werk, dat nog te zeer naar de studie-tijd geurt, ofwel zich te buiten gaat aan buitelingen van vrijheid. Het is een staalkaart tevens van de stromingen, die door de jongeren wor den aangehangen, hoewel niet naar enige volledigheid op dit punt is ge streefd. Opmerkelijk is in dit verband dat zowel het strengere naturalisme als het absolute abstracte ontbreken, zodat de uitersten hier elkaar niet raken. Ook de verschillende centra zijn hier te herkennen: de internationale invloed van Amsterdam, de naklank van de Bergense school der twintiger jaren, de mystieke inslag van Jonas uit Maas tricht, een verscheidenheid dus van ar- tistiek-geestelijke gesteltenissen. De serieuze en gevoelige A'damse paardenschilder Jan Groenestein zond een nogal weelderig doekje „Ruiters aan Zee" en een aantal composities met verdronken paarden. Bijzonder Advertentie zonder chauffeur PLEIN 33 De Haarlemse ziekenfondsen zijn in een onlangs gehouden vergadering tot het besluit gekomen, dat het voor een sluitende exploitatie noodzakelijk is de premies voor de vrij willig verzeker den met ingang van 3 Januari 1954 met tien cent per betalende verzekerde te verhogen. Dit geldt zowel voor de vol ledig als voor de onvolledig verzeker den. Daarnaast zal ingevolge de bepa lingen van de Ziekenfondsraad voor enkele nieuwe groepen van verzeker den premiereductie worden ingevoerd. Het is op zijn zachtst gezegd, een wei nig vreemd gesteld met Haarlems mu- ziekminend publiek. Dit naar aanleiding van de causerie, die de musicoloog Cas par Höweler gisteravond in Haarlems Cultuurcentrum „de Vleeshal'' hield, als inleiding op het afscheidsconcert dat Jo Vincent de volgende week tezamen met het Noord-Hollands Philharmonisch Or kest zal geven. Zoals bekend mag wor den geacht, zal op deze avond de vierde symphonie van Mahler, met sopraan-solo, worden uitgevoerd. Men zou denken dat er van de ruim 2500 bezoekers van dit concert, allicht een honderdtal interesse zou hebben bij een voorlichting, te meer daar dit geschiedde door een terzake zo kundige persoon als Caspar Höweler. Er viel dus iets te leren, aangaande de muzikale inhoud van een uit te voeren werk. De opkomst bleek echter voor organisatoren (vrienden van het N. Hol lands Ph. Orkest) en vanzelfsprekend ook voor de spreker van deze avond, een teleurstelling te zijn. Eerlijk gezegd dur ven wij hier niet te schrijven hoeveel personen er in de Vleeshal aanwezig waren. Dit aantal was echter gemak kelijk te tellen. Intussen hebben de wegblijvers een schone kans gemist, om hun kennis op dit terrein te verrijken. Caspar Höweler gaf een bondige, heldere uiteenzetting over de voornaamste détails in betrek king tot Mahlers Symphonie. Zonder in vermoeiende of dorre musicologische vormtermen te spreken, behandelde hij met grote kennis van inzicht de voor naamste eigenschappen en omstandig heden die uit Mahlers Symphonie spreken Eén en ander werd met gramo- pboonplaten verduidelijkt. Na de pauze werd op een langspeel plaat het gehele werk gespeeld, dat on der leiding stond van Bruno Walter. Er viel veel schoons te genieten, alhoe wel wij mogen geloven dat 'juist de sopraan-solo in het laatste deel. de vol gende week meer aesthetlsch genot zal opleveren bij Jo Vincent, dan nu het geval was bij D. Halban. J. L. sympathiek was ons de voorstudie voor een schildering van de Maas trichtse Ramaekers, een opvallend le vendig en weinig bedachtzaam spel van kleur en vorm. Van een grote in nerlijke natuurlijkheid is ook het voorname werk van Albert Muis. Frans Hols en J. Diederen hebben ieder een landschap op verdienstelijke wijze persoonlijk verwerkt, waar tegenover het Kerkje uit Groet door H. v. d. Idsert prettig traditioneel blijft. Een oud-IJmuidenaar is D. Zwier, die in het lijnenspel van de masten in de IJmuidense haven een goed motief ge vonden heeft voor zijn in diep grisaille gehouden schilderij. Zijn dit voor ons de hoogtepunten der expositie, van de overige der ruim twin tig exposanten bewegen de meeste zich niet ver onder dit plan. L. T. op de FILMS: REMBRANDT: „Het lied van de woestijn". Boven .14 jaar. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 u. PALACE: „Anna". Volwassenen. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: „Vuile handen". Boven 18 jaar. Tijden 2, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: „Muiterij op de Bounty". Boven 18 jaar. Tijden 2.30 en 8 uur. LIDO: „Midnight kiss", a. 1. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. CITY: „Scharlaken tunieken". Boven 14 jr. Tijden 2.15, 7 en 9.15 uur. ROXY: „Dossier 212 van Tokio". Boven 14 jaar. Tijden 2.30 en 8 uur. Al deze filmprogramma's eindigen Woensdagavond. Woensdag 23 December Concertgebouw: Chopinavond door pianist Jan Smeterlin, 8 uur. Concertgebouw: Toneelgezelschap „Alber- dingk Thijm" („De vrije tijd"), 8 uur. TENTOONSTELLINGEN: Palestina diorama's, Schotersingel 117a, Bijbelse voorstellingen. Geopend van 10—12 en 1417 uur. Teylers Museum. Geopend van 11—17 u. (behalve Maandag). Frans Halsmuseum: Permanente exposi tie van nieuwe aanwinsten. Dagelijks van 1016 uur. Zondag van 13—16 uur. Kunsthandel Leffelaar: Wagenweg 102. „de kunst van het Edelsmeden", sieraden van Atelier Martinshof, geopend van 10 5 uur. Museum Het Huls van Looy: Werken van Johan Buning. Geopend van 1012.30 van atelier Martinshof. Werkdagen 105 u. uur en van 13.3017 uur. Zondag van 1417 uur. Mocht ge vandaag, twee dagen vóór Kerstmis, nog overwegen ogf de lente definitief har intrede heeft gedaan, uw twijfel zal tot zekerheid overgaan, wan neer ge de nieuwe hal van het H.B.G. te Lisse, waar momenteel de laatste hand aan wordt gelegd, binnentreedt. Een kleurig tafereel ontrolt zich daar voor uw ogen; de zware overheersende geur van hyacinten komt u tegemoet, en lang zal het niet meer duren of de zoete ban van hei voorjaar heeft ook u gevangen. Terwijl ge daar voortwan- delt langs narcissen in fijn genuanceer de tinten, roodbladige poinsettia pul- cherrima en groepen doordringend geu rende hyacinten, grijpt u toch de twijfel weer aan. Want ge leest daar: „White Christmas" en ge weet, dat de poinset tia pulcherrima de populaire naam „Kerststerren" draagt Deze unieke tentoonstelling, geor ganiseerd door de Stichting „Bloem- lust", is vanmorgen geopend door de voorzitter van de Rijnlandse Kamer van Koophandel, de heer T. v. Wa- veren. Aanwezig waren o.m. prof. v. Slogteren, dr. Verhagen, directeur van de Sierteeltcentrale en talrijke vakgenoten en belangstellenden. Een der directeuren van de H.B.G., de heer D. v. Egmond, besprak de grote te genvaller nog eens, toen de bloemenhal in Juli door het vuur werd verwoest. Doch direct werd met de herbouw be gonnen, zodat thans wederom de hal voor drie maanden aan de stichting „Bloemlust" kon worden toevertrouwd. De Stichting heeft zich steeds een goede inwoonster getoond. Hij verklaarde, dat de directie gaarne de hal voor dit mooie doel afstond, in de hoop, dat de expositie bijzonder suc cesvol zou zijn. De directeur van de stichting „Bloem lust", de heer C. J. Segers, bekende wel eens bang te zijn geweest, dat de op bouw niet tijdig klaar zou komen. Ge lukkig is alles gunstig verlopen. Uw eigen instelling, zo zei hij tot de directie van de H.B.G.. bestaat door en voor het bollenvak. De heer Segers aan vaardde in grote dank het gebouw in bruikleen en hoopte, dat de prettige samenwerking bestendigd zou worden. Het woord was dan aan de tweede voor zitter van „Bloemlust", de heer W. Roos. Hii sprak zijn dank uit aan alle instan ties, die aan de totstandkoming van de Onder leiding van de heer J. G. N. Renaud, ambtenaar bij de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonder zoek te Amersfoort, hield de afdeling Kennemerland van de A.W.W.N. een werkavond ten huize van de heer en mevrouw de Raaf te Heemstede. De heer Renaud begon zijn causerie met er op te wijzen, dat het Middeleeuwse aardewerk veelal minder goed is te da teren dan de Romeinse ceramiek, waar van de vormen veelal met de keizers wisselden. Ook stond het pottenbakkers- handwerk bij de Romeinen in hoog aan zien; de makers van het aardewerk drukten toen soms hun naamstempels in de klei. In de Middeleeuwen daarente gen waren de pottenbakkers zeer weinig in tel, worden in de geschiedenisbron nen zelfs nauwelijks genoemd en soms, bv. in Utrecht, wegens brandgevaar uit de stad verbannen. De heer Renaud behandelde achter eenvolgens verschillende wijzen van ver siering en vormverandering. Vooral in de late Middeleeuwen trad de techniek van het glazuren, die mogelijk terug gaat op een Romeinse traditie, op de voorgrond. Hoe de vormen van de potten in één of twee eeuwen kunnen veran deren, werd de leden van de 'afdeling Kennemerland aan de hand van de grote groep Siegburgkannen, die men over grote delen van Europa, heeft terugge vonden, getoond. De bekendste, tevens oudste vertegenwoordigers zijn onze Ja- cobakanntjes, misschien aldus genoemd door arbeiders tijdens de restauratie van het slot Teilingen omstreeks 1600. De latere vertegenwoordigers van de Sieg- burggroep bezitten een omgekeerd peer vormig model. De meer steedse cultuur aan het eind der Middeleeuwen komt tot uiting in de vorm van de drinkbe kers, waarvan het profiel herinneringen opwekt aan de Romeinse drinkbekers. De heer Renaud liet vervolgens uit de collectie van de heer en mevrouw de Raaf talrijke andere soorten aardewerk zien, o.a. drinkschalen, koekepannen, vispannen, vroeg steengoed met typische dakvormige randprofielen uit de 13de eeuw, kruiken met twee oren (tot de 16de eeuw in gebruik), enz. Tenslotte werd het Pingsdorfaardewerk behan deld, dat van omstreeks 850 tot de 13de eeuw voorkomt. Een tijdsbepaling van dit moeilijk te dateren materiaal wordt thans vergemakkelijkt door kleionder- zoek, dat thans in Bonn wordt verricht. Nadat de leden van de A.W.W.N. ge legenheid was gegeven hun Middel eeuwse scherven door de heer Renaud te laten determineren, dankte de voor zitter van de afdeling Kennemerland, mr. C. M. J. de Jongh, de spreker van deze werkavond voor zijn belangrijke causerie, alsmede de heer en mevrouw de heer en mevrouw de Raaf voor het beschikbaar stellen van hun museum. In het gebouw St. Bavo is gisteren een groot aantal leden van de R. K. Bond van Bejaarden en Gepensionneerden al vast in de Kerstsfeer gebracht door toe doen van de zusters en de meisjes van de Mariaschool in de Koningstraat. Deze hadden namelijk een gevarieerd pro gramma in elkaar gezet, dat de aanwe zigen ongetwijfeld tot bezinning zal heb ben gebracht op het wondere Kerstge beuren. De Kindersymphonie van Joseph Haydn, uitgevoerd door 15 meisjes en enkele instrumentalisten, was een groot succes. De voordracht van enkele ge deelten uit „Kindeke Jezus van Vlaan deren". duurde wel iets te lang. Hoe prettige lectuur dit ontroerende boekje ook is het bleek niet goed mogelijk de aandacht van allen zo lang te boeien. De hoofdschotel van het programma vorm de een Kerstspel, dat zeer toegewijd door de meisjes voor het voetlicht werd gebracht. De eenvoudige tafereeltjes werden afgewisseld of aangevuld met Kerstgezangen. De nonnen hebben met bun werk eer ingelegd. Wethouder Happé zal Woensdag 30 December geen spreekuur houden. Advertentie Dat is Del Monte Ananas. Die geurige, goudgele schijven zijn mals en sappig als de veise vrucht. Wat heerlijk om Uw gezin of Uw gasten dit voor te zetten in vruchten-salades of als dessert Doe vandaag nog een heerlijke ontdekking «lat QUAUTY Haal Del Monte Ananas in huis! Het Antilcpen-team heeft door een zeer verdiende overwinning tegen Oos terkwartier voorlopig de leiding geno men in de eerste klasse heren van de Haarlemse basketball-afdeling. Hoewel een spannende strijd in de lijn der verwachting lag, is deze ver wachting niet uitgekomen. Antilopen behaalde een zeer overtuigende zege, dank zij een technisch goed verzorgd spelletje, hoewel de afwezigheid van Hooijveld bij Oosterkwartier wel bij zonder gevoeld werd. Met de vereniging Antilopen gaat het buitengewoon goed, want ook het eerste damesteam heeft momenteel de leiding in de eerste klasse, terwijl ook het tweede herenteam nog een behoorlijke kampioenskans heeft in de tweede klas se. De volledige uitslagen waren; Dames; Rapiditas IIIHJ I 1013. HGA IIIOosterkwartier II 1210. Sportclub Haarlem IIAntilopen II 12 11. Oosterkwartier IAntilopen I 38 —21. PSVH II—Schoten II 10—18. Junioren (meisjes); HOC aHOC b 19—14. Heren: ZBVS II—HGA III 7—20. PS VH II—Rapiditas II 33—21. HGA I— HHC I 26—24. HGA II—Antilopen II 19—34. ZBVS I—IHJ III 17—23. PSVH I—IHJ II 20—15. Oosterkwartier I—An tilopen I 1735. HHC IIHOC II 31 7. In het Haarlemse Krelagehuis aan de Leidsevaart speelden Zaterdagavond enige vertegenwoordigende teams tegen ploegen van de afdeling Amsterdam. B. en W. schrijven aan de raad: Zowel bij u als bij ons zijn enkele klachten ingekomen over de uitvoering van het werk aan de Polanenkade. Vol gens adressanten komt het wegdek te hoog te liggen ten opzichte van de vloe ren van enkele aan die kade gelegen woningen. Dit is grotendeels juist. Volgens het bestek zou vanaf de Rijks weg tot ongeveer ter hoogte van perceel no 18 een hoogte van 20 cm plus A.P. worden aangehouden en vandaar tot de brug een hoogte van 25 cm. Inderdaad zouden dan verschillende woningen te laag komen te liggen ten opzichte van de weg. Wij hebben daarom besloten het peil op 10 cm plus A.P. te brengen en dit langzaam te laten oplopen tot bij de brug het peil van 25 cm plus A.P. is bereikt. Dit is adressanten bericht, doch daar verschillende bewoners met deze toezegging nog niet gerust gesteld waren, zijn alle eigenaars en bewoners van per celen aan de Polanenkade uitgenodigd voor een bespreking, welke inmiddels is gehouden. Bij deze bespreking is genoemde toe- ze-gging herhaald, terwijl de gemeente tevens voor haar rekening zou nemen het beschermen van luchtroosters, hel aansluitend maken van erven of paadjes naast de woningen en, voorzover nodig, het maken van afstapjes in de trottoirs voor de ingang der woningen en verder al het mogelijke zal worden gedaan om het ongerief voor de bewoners tot een minimum te beperken. Wij achten het evenwel niet verantwoord het peil van de weg te brengen op A.P.. omdat ook moet worden "erekend op enige klink, besluiten B. en W Zowel het dames-, junioren- als he renteam van Haarlem moest in de teams van de Amsterdamse afdeling de meer derheid erkennen, hoewel de nederla gen zeer eervol genoemd mogen wor den. De uitslagen waren: Junioren: HaarlemAmsterdam 37 59. Dames: HaarlemAmsterdam 30 38. Heren: HaarlemAmsterdam 3944. In verband met de komende feestda gen zullen deze week geen basketball wedstrijden worden gespeeld. Het com petitieprogramma is thans verschoven naar Maandag 28 en Dinsdag 29 Decem ber a.s. in het Krelagehuis. De Rechtbank te Haarlem heeft Dins dag 22 December 1953 failliet verklaard: J. Engel, fabrikant, te Haarlem. Rech- ter-Commissaris: Mr. N. Smits. Curator: Mr. J. D. A. Viskil, te Haarlem. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is geëindigd het faillissement van J. van Winterswijk, te Haarlem, zaak doende onder de naam Hollandia Conservenfabriek. Rechter commissaris: Mr. H .J. Ferwerda. Cu rator: Mr. J. H. A. M. van Son, te Haar lem. Bij beschikking van de Rechtbank te Haarlem is de aan J. B. Visser, aanne mer te Heemstede, Limburglaan la, ver leende surséance van betaling ambtshal ve ingetrokken, terwijl J. B. Visser voor noemd in staat van faillissement is ver klaard, met benoeming van Mr. N. Smits tot Rechter-Commissaris en van Mr. A. Bruch, te Haarlem, tot curator. Bij beschikking van de Rechtbank te Haarlem is het verzoek van J. van Ame- rongen, scheepsbouwer te Haarlem, Har- menjansweg 45, om hem surséance van betaling te verlenen, afgewezen en is voornoemde J. van Amerongen verklaard in staat van faillissement, met benoe ming van Mr. N. Smits, tot Rechter commissaris, en van Mr. H. Jonker, te Haarlem, tot curator. Ebeschikking van de Rechtbank te Haarlem is het verzoek van A. van der Zaal, aannemer te Lisse, Vierkant 221, om hem surséance van betaling te ver lenen, afgewezen en is hij verklaard in staat van faillissement, met benoeming van Mr. N. Smits tot Rechter-Commis saris en van Mr. A. D. P. V. van Löben Seis, te Haarlem, tot curator. GEBOREN: N. Spykstra—Jonkhof, z.; M. A. van der LandenVogels, d.'; A, E. van EijkValster, d.; W. A. Dekker- van Dijk, d.; N. SpykstraJonkhof, d.; M„ R. H. SanbergKuiper, d,; J. P. Broertjesvan der Linden, d. ONDERTROUWD: B. Kosten en J. P C. Kaan; D. van Kampen en C Spreeuw; C«- J. van Klingcren en M. S. Benit A. Duindam en E. Hakkaart. GETROUWD; F. Th. H. Veringa en E J. Russ; A. de Ridder en E- Diesbergen, J. N. Hasenpf'ug en H. C. Postma; M. Visser en H. A. W. van Gooi. OVERLEDEN: J. P. van de Goorberg, 63 j., Transvaalstraat; H. Hage, 58 j., Assendel verpraat; J. J. Moser, 78 j. Schotersingel; J. A. van Gennip, 26 3-, Harmenjansstraat; C. J. Veenhof. 67 j„ Kamperlaan; A. M. J. Drinkenburg—van Reijsen, 78 j., Pieter Kiesstraat; Chr. G. Kerstexpositie hadden medegewerkt en verklaarde, dat een binnententoonstelling een onmisbare aanvulling vormt op een tentoonstelling buiten. Deze zachte winter was niet be vorderlijk geweest voor een gunsti ge groei van de bolgewassen, maar niettemin was een fraai resultaat bereikt, getuige hetgeen in de hal te zien was. Afnemers en publiek kunnen nu zien, wat met voorbe handeling bereikt kan worden. Enkele vertegenwoordigers van de Engelse pers werden speciaal door hem welkom geheten. De heer T. v. Waveren verrichtte daarna de officiële opening. Uw zonen, zo zeide hij, zullen met evenveel respect terugzien op hun ouders, als u het doet op uw eigen ouders, die zo'n groot aandeel hebben gehad in het geen thans bereikt is in de bollenteelt. De Sloembollenhandel zal in de toekomst gebaat zijn met nóg meer wetenschap pelijke en sconomische kennis. Hij bracht hulde aan de organisatoren van de tentoonstelling en gaf de ver zekering, dat afgezien van de commer ciële doelstellingen, de mensen door deze producten levensvreugde werd ge schonken. Het was hem derhalve een vreugde dit symbool van menselijk ge luk en vrijheid, die de bloem vormt, open te stellen. Twee leden van de Engelse handels pers getuigden daarna nog van hun ver bazing in dit jaargetijde bloemen in deze staat aan te treffen: „Wonderful and unie". Gedeeltelijk gecorrigeerd) 25, 26 en 27 December houdt de Haarlemse Kunstkring „De Acht" een tentoonstelling van schilderijen en te keningen der leden in het atelier Bal juwslaan 23. Zondag 27 December organiseert de Motorclub „Haarlem" een betrouwbaar heidsrit over een lengte van plm. 109 km. De prijzen, welke beschikbaar wor den gesteld zullen bestaan uit wild o.a. hazen, konijnen, eenden en fazanten. Bo vendien wordt een extra beker voor de best geleverde prestatie beschikbaar ge steld. De start is om 1 uur bij café Meijer, Ramplaan, te Haarlem. Nadere mededelingen omtrent gemid delde rijsnelheid worden aan de start medegedeeld. Eindstand: T. Spek (kamp.) 1050 175 31 6.00 13 P. Blesgraaf 990 184 37 5.38 10 J. Handgraaf 973 203 26 4.79 9 M. Jacobs 909 194 31 4.68 8 C. Schermerhorn 926 198 34 4.67 8 B. v. d. Hoek 850 186 44 4.56 4 M. Strick 798 188 37 4.24 2 N. Broes 805 192 33 4.19 2 Z,H. de Paus heeft pastoor G. Kerk vliet van de H. Elisabethparochie te Rot terdam benoemd tot Huisprelaat. De chef van de reizigersdienst der Ned. Spoorwegen, dr. P. Th. Posthumus Meyes gaat aan het eind van dit jaar de N.S. verlaten. Hoewel ongaarne zal hij zjjn radiorubriek „De Spoorwegen spre ken" beëindigen. Zondag a.s. zal men deze populaire radiospreker voor de laatste maal horen. HU introduceert dan de gewijzigde dienstregeling van 4 Ja nuari a.s. Advertentie ANEGANG 14 (naast C. en A.). Het Comité voor Stille Armen te Heemstede heeft sedert de vorige op gave de volgende bijdragen ontvangen: G. E. f 15; K. J. f5; Jhr. H. v. L. f50; A. A. M. f 10; T. W. f 3; Ir. E. A. B. f 2,50; P. A. G. f 10; A. W. S. f5; A. W. f5; mevr. A. V. f 2,50; J. G. f 25; P. J. f 10; mevr. V. V. f2; mevr. S.R. f3; mej. C. v. K. f 10; G. A. B. f 10; mevr. W. G. H. v. D.—S. f25; G. D. L.—P. f2,50; D. W. M.—O. f 2,50; E. T. J. P. N. f 10; W. M. v. S. f2,50; M. J. V. f3; N.N. f5; P. C. K. f2,50; N.N. f25; Zr. E. G. S. f2,50; W. S. f2,50; H. Z. f2,50; C. R. v. E. f25; N.N. f 10; P. S. f 5; D. v. H. f 5; N.N. f 10; H. J. K. f5; H. L. J. B. f3; H. H. J v. V. f5; G. J. P. f5; T. J. G. Z. f3,50; C. G. B. f5; D. J. B. f5; S. d. C. f50; mr. J. A. d. 1. H. f 10; V. P. W. H. f 10; E. V. f2,50; H. J. V. f2,50; M. L. v. W.— S. f 10; N.N. f2,50; P. C. W. f5; H. A. F. v. A. v. R. f 2,50; C. D. F. f 20; mevr. G. f 2,50; N.N. f 2,50; R. H. B. f 10; A. J. L.Br. f25; via Nutsspaarbank f50; G. v. d. R—G. f 2,50; J. M. E. v. S.—T. f 2,50; P. V. v. S. C. f2,50; A. J. Z. f25; mevr. F. M. d. G—B. f5; X. f 100; J. A. t. W. f 10; N. J. v. d. L. f 1,50; mej. H. B. f2; mevr. v. T.B. 10; A. v. S. 5. Totaal f716, zodat nu is ontvangen f2268,06. De penningmeester, de heer A. van Wingerde, zal gaarne uw giften in ont vangst nemen, zowel te zijnen huize, Antonis Duycklaan 12, als ten Raad- huize. Zijn gironummer is 153308. De heer H. J. te Marvelde, adjudant bij de recherche van Heemstede, zal I Januari de politiedienst met pensioen verlaten. Deze all-round politieman heeft alle lagere rangen bij c)e gemeentepolitie, met een gezamenlijke diensttijd van ruim 37 jaren, doorlopen. Hiervan diende hij ruim 34 jaar bij de Heemsteedse po litie. In verband met zijn verdiensten mocht hij op 29 April 1952 uit handen van de burgemeester, mr. A. G. A. van Rappard, de ere-medaille in. goud, ver bonden aan de orde van Oranje Nassau in ontvangst nemen. Met het vertrek van adjudant Te Mar velde verliest de Heemsteedse politie een ijverig en uiterst bekwaam ambtenaar. Het politiecorps van Heemstede zal op Dinsdag 29 December a.s. te 3.00 uur n m in het restaurant in Groenendaal af scheid van adjudant' Te Marvelde ne men. ADO—EHS DEMBeverwijk Vitesse—TOG VelsenKinheim TYBBHillegom WilhelmusHBC Onze GezellenAnimo BloemendaalDSS ConcordiaSJC Tey lingenDO SR Inzendingen tot Donderdagmiddag 13 uur op een open briefkaart aan de sportredactie van de N. Haarlemsche Crt., Smedestraat 5, Haarlem. Over de prijsvraag wordt niet gecorrespondeerd. Binnenkomende klachten over onjuist heden worden onderzocht en zo nodig gerectificeerd. Meent men, dat de thuis club wint, dan vult men het cijfer 1 in, bezoekende club is 2, gelijk spel is 3. Voor iedere goede oplossing wordt 1 pnt. toegekend. (ZONDAG 20 DECEMBER) le PRIJS, f 10: J. Grannetia, Lek straat 4, Haarlem, 8 pnt. 2e PRIJS, f 7.50: J. Roozen, Croesen- straat 32, Overveen, 8 pnt. 3e PRIJS, f 5: G. Vermeij, Meerstraat 192, Hillegom, 8 pnt. 4e PRIJS, f 2.50: H. Kuiper, Kamper straat 30, Haarlem, 8 pnt. Vyf inzenders met acht punten zijn uitgeloot. Op ons bureau zijn voor de Stille Armen de volgende giften binnenge komen: N. N. f3; M. B. f2,50; Fam. S. f4; A. B. f2,50; N. N. f 1; Mevr. v. D. f5; v. d. B. f5; J. v. M. tl; mej. J. V. f2; R. J. f 10; W. G. f 7,50; B. v. d. W. f 2,50; N.N. f2.50; N.N. f2; W. v. D. f2.50; mevr, J. f2.50; J. F. Ph. f 10; M. B. f2.50; L. de G. f2.50; M. v. d. W. f 12.50; M. B. f 1; Wed. G. f 1; v. d. B. f5; uit dank baarheid f 2.50. Giften bestemd voor de Stille Ar men kunnen op ons bureau Smedestraat 5 worden gebracht of gestort worden op gironummer 143480 ten name van de Nieuwe Haarlemsche Courant. Naar wij vernemen zijn in opdracht van het Bedrijfschap voor Zuivel eni ge verbeteringen aangebracht in de wij ze van bezorging van melk en melk producten te Heemstede, welke tot he den toe nog niet naar het genoegen van de Heemsteedse bevolking functi- onneerde. In een aantal gevallen bete kent dit dat het getal bezorgers in di verse sectoren tot 3 en soms zelfs tot 4 uur wordt uitgebreid. Het gevolg daarvan zal zijn dat de huisvrouwen de melk en aanverwante producten vroeger zullen ontvangen en het laat zich aanzien, dat deze nieuwe regeling, welke per 4 Januari 1954 ingaat, zoal niet met. geluieh dan toch met vreugde door vele huisvrouwen tegemoet zal worden gezien. Bovendien heeft hel Be drijfschap de volstrekte wenselijkheid benadrukt dat het publiek uit de be zorgers in de betreffende sector een volkomen vrije keuze moet hebben, zonder daarvobr de redenen te behoe ven mede te delen. In een circulaire, die vóór Kerstmis bij alle ingezetenen in Heemstede en Aerdenhout wordt be zorgd, staan de adressen vermeld van de leveranciers in de betreffende sec tor. De bezorgers zijn gehouden, alle veranderingen, welke hun vóór 4 Janu ari a.s. worden medegedeeld, zo spoedig mogelijk door te geven aan de voorzit ter van de coöperatie van melkhande laren te Heemstede, de heer Janmaat. Ook na 4 Januari kan men van melk- leverancier veranderen zonder daarvoor een reden op te geven en er zal met alle ernst naar gestreefd worden, dat behalve op Zaterdag, ieder gezin voor des middags 13 uur de gewenste hoe veelheid melk in huis heeft. De burgemeester van Zandvoort en mevrouw van FenemaBrantsma stel len zich voor op Vrijdag 1 Januari 1954, des namiddags van 3.30 tot 5 uur ten raadhuize in de raadzaal een nieuw jaarsreceptie te houden. De burgemeester van Zandvoort zal op Woensdag 30 December 1953 geen spreekuur houden. Het eerstvolgende spreekuur wordt gehouden op Woens dag 6 Januari 1954, des voormiddags van 10 tot 12 uur. Op het Raadhuisplein te Zandvoort heeft de stichting „Touring Zandvoort" een kerstboom geplaatst, teneinde ge durende de komende feestdagen enige Kerstsfeer in het dorpsbeeld te brengen. (Niet officiële koersen) 3(4 Ned. 1953 3% Ned. 1953 3(4 pCt. Ned. 1948 3Vi pCt. Ned. i950 3-3(4 Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel.-fac. Inschr. Grtb. '46 3 pCt. Ned. Handel Mij. eert. A.K.U. Van Berkels Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert. Unilever cert. Med. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber toll. Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. M Ned. Scheepv. Unie H.V.A. Deli Mij. Cert. 22/12 30 50(4 60 "4 87% 59% 10% 63(4 55% 20% 23% 47 78 36% 40% 20% 39 Vorig Opening slot 23/12 101(41 ft* 103(4 101% 99% 99,», 99 Vé 100% 98% 167%* 177(45 177 124%5 142(41 181% 171 222(4-% 222 229(45 99%5-% 201 347%-8 345 955-Vi 95% 146 1375-8 138 1325-14 134 955-(4 95 Vg 21/12 Anaconda Copper 30% Bethlehem Steel 51 Va Chrysler Corp. 61 General Electric 89 General Motors 59% Hudson Motors 11% Kennecott. Copper 64% Montgomery Ward 55% North. American Co. 20% Radio Corp. 23", Republic Steel 48 V4 Shell. Union Oil 78 Southern Pacific 37% Southern Railway 40% Tidewater 20% U. S. Steel 39%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2