Exploitatie van Radio Anno Santo duurder dan verwacht was Terreinen gijn thans aangekocht en benodigde rechten verkregen Kerst-apotheose van Charles Hammes in kelder van O. L. Heer op Solder Dieseltractie heeft voorkeur bij modernisering spoorwegen RHUM ST. JAMES Kerstfeesten op Het Loo ELSE MAUHS heeft geleden gedebuteerd „Ik was een moeilijke vijftig jaar Nederlands H. Jaargeschenk nog in kratten Rijnvaartkwestie in de Tweede Kamer Kath. Thuisfront heeft nog tekort EEN GROOTS PANORAMA Minister Algera: Limburg is geen appendix van Nederland Prinses Wilhelmina temidden van ramp- en oorlogsslachtoffers Herinneringen WOENSDAG 23 DECEMBER 1953 PAGINA 3 ✓?org met de Kerstdagen voor voldoende CHIEF WHIP al tientallen jaren de fijne Virginia, die èlk feest extra-luister bijzet De beheersvorm van Schiphol Mei in December Opdracht aan dr. Rudolf Mengelberg Voor Kerstviering van de militairen Kerstrede van de Paus voor de K.R.O. Indonesiërs van Suriname naar Sumatra Marie van Eijsden- ernstig ziek -Vink COMME POUSSE-CAFÉ EXQUISE Verhoging honoraria: Ziekenfondsartsen ontstemd over standpunt minister Aan gasvergiftiging overleden Drie dagen in een kamer met gas Lonen kapperspersoneel (Van onze Romeinse correspondent) ROME, hedenmorgen. In het Heilig Jaar hebben de Nederlandse katholieken een aanzienlijke som bijeengebracht om als jubileumgift Z.H. de Paus een radiozender aan te bieden. Het Vaticaan had sinds lang een zender. Deskundigen echter achtten het nodig, dat te zijner tijd deze zender vervangen zou worden door een, die Voldeed aan de modernste technische eisen en die inderdaad de gehele wereld omsnannen zou. Het leraarsambt der Kerk vraagt heden immers, dat het centrum der christenheid gebruik maakt van het technisch beste, dat het menselijk vernuft voortbracht, om „alle volkeren te onderwijzen en te leren, wat God hun geboden heeft". Over een nieuwe zender gepolst, antwoordde indertijd de Heilige Stoel, dat zulk een geschenk uiterst welkom zou zijn en dankbaar aanvaard zou worden. Een 100 Kw. korte-golfzender werd aan gekocht, geconstrueerd door Philips. Een Nederlandse delegatie droeg de hypermoderne apparatuur aan de Heilige Vader over. Afgezien van enkele schaarse berichten werd sindsdien weinig meer van dit geschenk vernomen: het zou nog steeds roestvrij ingepakt in kelders of opslagruimten staan of Waar dan ook; in de aether was de zender in elk geval niet. Een zeker ongeduld van Nederlandse Katholieke zijde kwam bij tijd en wijle tot onderhandse uitdrukking, een ge luid, indien gedragen door geest van missie en apostolaat welke de schen kers bezielde, van begrijpelijke en te respecteren aard. Van een zijde uit, wel te verstaan; van die der gevers. Ter juiste beoordeling echter dient men rekening te houden niet met de opinie, want deze was van meet af aan duidelijk maar met de mogelijkheden, welke de begiftigde in casu de Heilige Stoel gelaten zijn. Het Nederlandse geschenk mo-e op radiogebied het voornaamste geweest ziin, net was niet het enige. Vau Ame rikaanse zijde werden de Heilige Vader twee kleinere 50 Kw-zenders ten ge schenke gegeven die het Nederlandse cadeau completeerden. Voor de instal latie dezer zenders waren terreinen nodig die intussen aangekocht zijn van Italië en na de nodige onderhandelin gen, extraterritoriale rechten verkre gen. Gebouwen moeten opgetrokken worden, de technische staf dient zeer aanmerkelijk te worden uitgebreid. En hierbij gaat het, zoals het De Ruijter verging, toer hij. zo menen wij ons van onze schoolbanken te herinneren, van de Deense Koning de Orde van de Witte Olifant ontving, een waardigheid die verplichtingen meebracht. De admiraal vroeg zich af hoe hij „dit beestje te eten moest geven" Dit is de hoofdmoeilijkheid voor de Heilige Stoel: de enorme kosten, die niet slechts aan het installeren der gecombineerde zenders verbon den zijn, maar meer nog aan het onderhoud en het doen functionne- ren van dit inderdaad indrukwek kend apparaat. De kosten der uitzen- fVan onze parlementaire redacteur a.i.) Een van de belangrijkste kwesties, welke gisteren in de Tweede Kamer bij de behandeling van de begroting van Verkeer en Waterstaat aan de orde kwamen, was die van de Rijn vaart. De heer N. v. a. Heuvel (KVP) noem de de Rijnvaart ter illustratie van zijn betoog, dat de ervaring om de proble men van supra-nationaal standpunt uit te bezien niet zo erg bemoedigend is. Hij sprak de hoop uit, dat langs de weg van de Rijnvaartcommissie de han gende moeilijkheden uit de weg zullen kunnen worden geruimd. Zo dit mocht mislukken, dan vroeg spr. zich af of Nederland niet tot het nemen van rechts, middelen moet overgaan. De heer v. d. Heuvel speelde derhalve met de ge dachte de kwestie van de acte van Mannheim voor te .eggen aan het in ternationaal gerechtshof. Prof. Lemaire IKNP) heeft dienaan gaande echter aangevoerd, dat men de instemming van Duitsland zelf nodig zou hebben om de zaak bij het internationale hof aanhangig te maken. De heer v. d. Heuvel zei, de vervoers- integratie besprekend, voorts, dat van het karakter van het Europese politieke gezag zal afhangen of aan een eventuele Europese vervoersorganisatie niet een supra-nationaal gezag met dwingende be voegdheid moet worden toegekend. Hij stelde minister Algera de vraag welke sancties men kan toepassen wanneer een staat niet tot opheffing van discrimi naties overgaat. Een ander punt van belang in het De- grotingsdebat vormde de op de lange baan geschoven regeling van de beheers vorm voor Schiphol. De heer Ritmees ter (VVD) deed de suggestie om bij dit beheer naast vertegenwoordigers van Amsterdam en van de staat ook repre sentanten van Den Haag, Rotterdam, net bedrijfsleven en de KLM te betrekken. Door ook de beide andere grote steden voor Schiphol te interesseren, zouden de tegenstellingen, welke er bij het vlieg- veldenvraagstuk bestaan, verzacht kun nen worden. dingen in ons land worden gedragen door de luisteraars en de leden der radio-omroepverenigingen, die van Radio Vaticana komen ten laste van de Paus alleen. Deed het Vaticaan wijs om het kostbare cadeau van drie zenders te aanvaarden, terwijl men toch wist van de komende moeilijk heden? Wij menen, dat het aanvaar den een moedige en een verstandige daad was. Moed'g, omdat men op voorhand bereid was de talloze be zwaren te elimineren; verstandig, omdat naar de woorden van de di recteur van Radio Vaticana „dit ge schenk in de practijk de sterkste stimulans was om werkelijk de Va ticaanse omroep te gaan uitbouwen". In September berichtten wij, dat de commissie, die werkte om een oplos sing op lange termijn .te vinden van bovengenoemde vraagstukken, haar werkzaamheden welhaast beëindigd had. Dit is geschied. Intussen zijn de terreinen aangekocht, de rechten ver kregen en heden is de Staatssecretaris van de Paus optimistisch, dat binnen afzienbare tijd de hand aan de ploeg geslagen kan worden. Het heeft lang geduurd? Reeds Aris- toteles zegt, dat het vorm geven aan de materie zijn groctste moeilijkheden on dervindt in de tegenwerking van de stof zelve en de Nederlandse taal is vol var uitdrukkingen, die stoelen op voorzich tigheid. die haar tijd beidt. Van de ka tholieken moge het supplement van hun geschenk gevraagd werden: een weinig geduld. Critiek van niet-katholieke zij de lijkt ons overigens met respect voor anderer mening wel buiten hun kennis en. stellig buiten hun bevoegd heid te liggen. ïn deze zaak staan zij buiten de beide partijen, die in deze, bij wijze van spreken, „familiezaak" oe- paaldelijk in staat zijn de eigen bonen te doppen. In een tuin aan de Gladiolenlaan e Beverwijk ligt in een haag een ijsternest met eieren. De lijster zit •r op te broeden alsof het Mei is. Offi-.ieel begon gisteren de.... vinter! De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft aan dr R. Mengelberg te Amsterdam opdracht ver leend tot het componeren van een werk voor koor en orkest. Voor de laatste maal dit jaar doet Ka tholiek Thuisfront een beroep op de ka tholieken van Nederland. De kribbe en strozak-actie voor de Kerst- en Oude- jaarsviering van de militairen in de ka zernes en kampementen en op de sche pen heeft tot dusver f 61.000 opgebracht. Nog bijna f 30.000 zijn nodig om alle toezeggingen aan de aalmoezeniers ge stand te doen. Het hoofdkwartier van Katholiek Thuisfront heeft de laatste da gen voor Kerstmis in enorme spanning gewerkt om aan alle aanvragen van de aalmoezeniers te voldoen. Links en rechts over het land worden Kerststal len verzonden, alsmede benodigdheden voor de godsdienstige viering. De boek houding maakte overuren tot diep in de nacht om de geldovermakingen aan de aalmoezeniers en leveranciers op tijd de deur uit te krijgen en.... hoe de beta lingen op urgentie te verrichten. Immers Katholiek Thuisfront heeft meer aan de aalmoezeniers toegezegd dan het tot dus ver heeft ontvangen. De katholieken van Nederland hebben thans het laatste woord. Wij kunnen allen Katholiek Thuisfront aan het nog ontbrekende geld helpen door een onverwijlde overmaking op het gironummer van Katholiek Thuisfront te Den Haag of door een briefkaart te zenden met ten hoogste een gulden aan extra-nort aan postbus 4, eveneens te Den Haag. De traditionele Kerstrede van Z.H. de Paus zal Donderdag 24 December recht streeks worden gerelayeerd uit Rome. Deze K.R.O.-uitzending begint om elf uur en zal ook de vertaling van de rede omvatten. Deze Kerstrede wordt her haald in het K.R.O.-programma van Eerste Kerstdag (12.0012.25 uur). Ten slotte wordt een samenvatting in Esperanto gegeven in de wekelijkse Esperantorubriek van de K.R.O. (Zater dags 23.1523.30 uur). Dinsdag is de „Langkoeas" van de Kon. Rotterdamsche Lloyd uit Rotter dam naar Paramaribo vertrokken, om daar ruim duizend Indonesiërs, die de wens te kennen hebben gegeven naar hun vaderland terug te keren, aan boord te nemen en via Kaapstad naar Padang op Sumatra .e brengen. Dit is de eerste groep van ongeveer driedui zend in Suriname verblijvende Indo nesiërs, in hoofdzaak landbouwers, die willen repatriëren. De Indonesische regering zal deze mensen op Sumatra stukken land ter beschikking stellen en hun voorlopig steun ten aanzien van huisvesting en levensonderhoud geven. Advertentie Naar ANP verneemt is de oud-actrice Marie van Eysden-Vink ernstig ziek. Marie van Eysden-Vink is bijna 89 jaar. (Van onze verslaggever) Wie in deze dagen de oude, door zware eiken balken geschoorde kelder van „Onze Lieve Heer op Solder" (Museum Amstelkring) te Amsterdam betreedt, ontwaart daar als een verge zicht, tussen oude Romaanse zuilen door, een apotheose van het Kerstgebeuren: de opgang van alle volkeren en rassen naar het Goddelijke Kind. Gedurende de Kersttijd, tot en met 17 Januari is deze unieke beeldengroep in de kelder te zien. Charles Hammes, beeldhouwer in Hees bij Nijmegen heeft deze apotheose in jarenlange arbeid vervaardigd. Aan- Gedurende de Kersttijd zal in het Museum van de Stichting „Amstelkring" te Amsterdam (O.Z. Voorburgwal 40) voor de eerste maal een Kerstgroep (pano rama) van meer dan honderd figuren, vervaardigd door de kunstenaar Charles Hammes uit Hees bij Nijmegen, worden tentoongesteld. Het Panorama, dat de Driekoningengroep voorstelt, wordt op Kerstmis, des nachts tijdens de Hoog mis, geopend. Het zal tot 17 Januari te bezichtigen zijn. Het is ondergebracht in de kelder van het museum. vankelijk boetseerde hij alleen de H. Familie met enkele bijfiguren. Doch al mediterend ove^ de betekenis van het Kerstgebeuren zag hij voor zijn geestes oog een groots panorama oprijzen: de H. Familie in een rotsachtig verlaten woestijngebied, gezeten tussen de ruïnes van een oude Griekse tempel (symbool van de ondergang der Oude Wereld). Van alle kanten trekken groepen op naar het GocJdelijk Kind. Alle rassen en tijden ziet men er, negers en blan ken, Javanen. Turken en Indianen. Er gens gaat een middeleeuwse ridder in volle wapenrusting; in een andere hoek ontwaart men een groep vrouwen in 16e eeuwse dracht. De wijdse rust en de statie van het gebeuren worden ver broken door heftige strijd op de voor grond: volken en rassen trekken tegen elkaar ten strijde, symbool van die rus teloze wereld aan wie zelfs het grote gebeuren ongemerkt voorbij gaat. Elk jaar maakte Charles Hammes van terra cotta weer enige beelden tot het er bijna 100 waren. Steige rende paarden en logge kamelen en olifanten voegden zich bij de groepen. Charles Hammes had de Kerstapothe ose gemaakt voor het genoegen van zijn familie zijn vaöler heeft de achter wand geschilderd doch al spoedig wist iedereen in Hees van de groep. Dorpelingen kwamen tijdens de Kerst- clagen naar de woning van Charles Ham mes om de beelden te zien. Dit bracht de beeldhouwer op het idee om de groep beschikbaar te stellen voor chari tatieve doeleinden. Reeds vele nootil- lijdende instellingen en kloosters heb ben door de Kerstgroep van Charles Hammes hun schaarse geldmidölelen kunnen versterken. Het Gemeente Mu seum in Gouda en het Centraal Mu seum in Utrecht hebben de groep ook reeds geëxposeerd. Nu zal ze dan te zien zijn in de kel der van het museum „Amstelkring". Enthousiaste meölewerkers hebben dagen lang gewerkt om de opstelling in de kelder zo effectvol mogelijk te maken. Door een zeer oorspronkelijke belich ting, kan men het aanzien van het pa norama geheel wijzigen. Charles Ham mes heeft ook de humor een plaats ge gund. Ergens ziet men een neger met moeite zijn ezeltje van de berg duwen. In een andere hoek komt een handvol watervlugge kleine Turken van een rots helling geklommen Wie lang kijkt ziet ook in een hoek die beeldhouwer zelf staan, ernstig en bezield Het lijdt geen twijfel dat het in de Kerstdagen druk zal lopen in de kelder van „Amstelkring". De entrée is gratis De kelder is chgelijks geopend van 9-5 uur. Op eerste Kerstdag van 1 uur 's middags af. Na de nachtmissen gaat de kelder even open. (Van onze parlementaire redacteur a.i.) „Ik ben geen super-directeur van de Nederlandse Spoorwegen,' zei minister Algera hedennacht in de Tweede Kamer, maar de bewindsman deed in de verdediging van zijn beleid toch wel een*aantal mededelingen over de spoor wegen. Een daarvan was, dat dieseltractie de voorkeur verdient boven elec- triciteit. Het totale brandstoffenverbruik bij de N.S. komt jaarlijks op een bedrag van 55 millioen gulden; hiervan is 36 millioen voor de post electrici- teit, 15 millioen aan vaste brandstoffen en 4 millioen aan vloeibare brand stoffen. Zouden alle treinen op stoom rijden, dan zou men op 70 millioen moeten rekenen en bij dieselmotoren op 35 millioen. Aan deze cijfers kan slechts beperkte waarde worden toegekend, omdat ook afschrijvings- en andere factoren meetellen, maar ze geven toch wel een aanwijzing in welke richting de modernisering van het spoorwegmaterieel moet gaan. De mihister zei voorts, dat er z-1- geen grond is voor de vrees, dat de spoorwegen, te snel tot opheffing van bepaalde lijnen overgaan. De critiek in een artikel van de „Gazet van Lim burg" over verwaarlozing van Lim burgse belangen wees hij van de hand. Men heeft hem in deze publicatie een lijdzaam en wereldvreemd man ge noemd dat is nog tot daar aan toe, maar spr. tekende protest aan tegen de uitlating, dat Limburg een appen dix van Nederland zou zijn. Mr. Algera annonceerde voorts een plan tot het kruispuntvrijmaken van 35 overwegen. Met dit urgentieschema, dat eigenlijk al weer achterhaald is, zal een bedrag van 110 tot 120 millioen gulden gemoeid zijn. De bedoeling is dat twee derde hiervan betaald wordt door de lokaliteiten, die bij deze beveiliging het meeste belang hebben. Derhalve een bedrag van 80 millioen gulden terwijl het Rijk en de N.S. de rest zullen op brengen. Dit betekent over een periode van vijf jaar jaarlijks ten laste van de yerkeersbegroting een bedrag van 4 mil lioen gulden. Advertentie Gen. Agente voor NederlonJ: H.V. IM- EN EXPORTMIJ V/H WILMERINK MULLER, AMSTERDAM Ten aanzien van de van verschillende zijden gecritiseerde concessie aan de N.S. tot exploitatie van een busdienst tussen Den Haag en Amsterdam deelde de minister mede, dat het hier een con cessie met incidenteel, tijdelijk en niet principieel karakter betreft reden waarom hij geen aanleiding had gezien om op dit punt tegen de N.S .in te gaan. Verlegging van het eindpunt in Amster dam kan alleen geschieden na wijziging van de vergunning. (Van onze correspondent) Er dreigt een ernstig conflict tussen minister Suurhoff en de huisartsen en wel naar aanleiding van de verhoging van de honoraria der huisartsen. Zoals men weet is onlangs de Ziekenfondsraad accoord gegaan met een verhoging van f 5,43 op f 7,per jaar voor de eerste drieduizend ziekenfondspatiënten. De minister nu wil slechts een verhoging tot f 6,50 toestaan. De huisartsen zijn hierover zodanig ontstemd, dat zij van plan zijn maatregelen te nemen. De Ne derlandse Vereniging van Huisartsen heeft besloten haar afdelingsbesturen te legrafisch te convoceren tot een drin gende vergadering in Utrecht op Twee de Kerstdag. Geheel vast staat deze da tum overigens niet, omdat er wellicht bezwaren bestaan tegen een vergadering op Tweede Kerstdag. In elk geval zullen de afdelingsbesturen binnenkort bijeen komen. Het is mogelijk, dat op deze ver gadering een exposé wordt gegeven van de onderhandelingen, welke tussen de minister en de ziekenfondsraad zijn ge voerd. Men zal verder zijn ontstemming uitspreken over het feit, dat de minis ter zonder commentaar op zijn oor spronkelijke toezegging is teruggekomen. Voorts zal men bespreken onder welke voorwaarden de onderhandelingen even tueel zullen worden voortgezet. (Van onze correspondent) In het St. Canisiusziekenhuis te Nij megen is de weduwe E. P. U. Kerse makers overleden tengevolge van gas vergiftiging. De vrouw werd Donder dagavond ontdekt in haar woning aan de Van Peltlaan, wrar zij drie dagen in een met gas gevulde kamer had ge legen. In hoogst ernstige toestand werd zij in het ziekenhuis opgenomen, waar z" echter in de nacht van Maandag op Dinsdag aan de gevolgen is overle den. De Vakraad voor het kappersbedrijf heeft bij het College van Rijksbemidde laars voorstellen ingediend die een 5 procent looncompensatie inhouden voor alle werknemers in het kappersbedrijf. Niet alleen de lonen van de werknemers boven de 23 jaar, maar ook die van de jeugdigen zullen hierdoor met 5 procent worden opgetrokken. Daar het inkomen van het kapperspersoneel bestaat uit loon, provisie en veival, heeft men de 1,5 procent looncompensatie inzake de Wachtgeld- en Werkloosheidsverzeke ringswet niet in het loon kunnen opne men. Boven dit nieuwe loon moet de werkgever dus 1,5 procent van het in komen (loon+verval dus) blijven com penseren. Het College van Rijksbemid delaars is verzocht deze verhoogde lo nen per 1 Januari goed te keuren en verbindend te verklaren voor het gehele kappersbedrijf. (Van onze correspondent) Dinsdagmiddag heeft Prinses Wil- helmina op het Paleis Het Loo het Kerstfeest gevierd met weduwen en kinderen van gevallen verzetsstrij ders, die staan onder de goede zor gen van de Stichting 1940-1945. Maandagavond vertoefde de Lands- moeder temidden van de Zeeuwse evacué's, die nog steeds het witte paleis tot verblijfplaats hebben, om er met hen het feest van de geboren Koning en Zaligmaker te vieren. De samenkomst met de evacué's, tij dens welke het Kerstevangelie en een Kerstverhaal werden voorgelezen en en kele Kerstliederen werden gezongen, stond onder de persoonlijke leiding van de Prinses. Na afloop kregen de Zeeuwen allen uit handen van H.K.H. een Kerstge schenk. Het feest met de vrouwen en kinderen van de verzetsstrijders werd gegeven in de ontspanningszaal, welke voor deze gelegenheid was versierd met drie grote Kerstbomen, terwijl de wanden van de zaal groenversieringen hadden, waarin kaarsen brandden. Prinses Wilhelmina was niet alleen tegenwoordig bij dit feest, maar zij heeft het ook van harte meegevierd. Nadat een kwartet het Gloria in ex- celsis Deo ten gehore had gebracht las de Landsmoeder het Kerstevangelie voor. Toen zij de bijbel had gesloten, zongen allen, het bekende „Stille Nacht". Hierna werden nog enkele Kerstver halen gelezen door Thijs Booy, waar de aanwezigen met grote aandacht naar hebben geluisterd. Aan het slot van het feest werd er chocolademelk geschonken en kregen de kinderen geschenken. De ouderen ontvingen'een boterletter. e kleine vleugellamme vogel Else Mauhs zit ietwat verlo ren in de kilte van onze tijd. Zij heeft zich teruggetrokken in de herinne ring en het hart klopt haar in de keel bij iedere brute voetstap, die rakelings aan haar weerloosheid voorbijgaat. Soms blijft nog een weemoedige staan bij het fenomeen dat zo hoog vloog en zo aan grijpend zong. Soms komt er één bars naar het kleinood informeren, de ring, die zij van Theo MannBouwmeester kreeg, om te zijner tijd weer aan een ander door te geven. Voor het overige is het stil om haar heen geworden. In het feit echter, dat vfjftig jaar ge leden de carrière van deze grote kunste nares inzette, zien dezer dagen velen een gerede aanleiding nieuwsgierig en sensatiebelust de enkele vierkante me ters binnen te dringen, waar zij zich in eenzaamheid veilig waande. „Ik vind het verschrikkelijk" zei ze toen wij haar telefoneerden „al die mensen, die in eens zo'n meewarige belangstelling ko men tonen, alsof het een dodenherden king betreft". Niettemin ontving ze ons als haar ei gen zoon. Wü moesten onze jas uitdoen. Wij moesten gaan zitten. Wat wilden wij weten? Het jubileum.... „In 's hemelsnaam, spreekt u niet van een jubileum!" riep zij uit. „Jubileren is herdenken. Ik leef gelukkig nog. Het enige waar de mensen zich druk om maken is het feit, dat ik vijftig jaar geleden debuteerde. Ik had er zelf niet eens bij gedacht. Iemand belde mij op om eraan te herinneren. Is dat waar? vroeg ik. Ik rekende het na. U moet weten dat ik in Keulen gebo ren ben, achtenzestig jaar geleden. Zet u dat er niet bij. Of doet u het toch maar wel, ik bén achtenzestig, daar valt niets aan te veranderen. Op mijn vijf tiende kwam ik naar Nederland. Ik kreeg hier een veelzijdige en uitsteken de muziekopleiding: zang, harp. Och, het waren de drie gelukkigste jaren van mijn leven. Soms denk ik wel eens, dat aan het toneel te gaan mijn grootste artistieke faux-pas geweest is. Ik heb er mijn gezondheid voor gegeven. Ik heb me er'n moeiiijlebestaan mee op de hals gehaald. Maar het woord was mij altijd zo lief. Dat begon zich in die tijd te openbaren. Kind, zei Juffrouw Esser, je moet eens wat voordragen. Een eminen te vrouw. Ze spuak zeven talen. Ze was zeer muzikaal. Zij bracht mij in aanra king met de poëzie van Vondel. Het klinkt misschien vreemd van iemand, die nog maar kort de Nederlandse taal beheerste, maar ik voelde deze oer-Hol- landse dichter heel goed aan. Waar schijnlijk steekt dat daarin, dat ik met de klassieken werd grootgebracht. Op mijn zesde jaar kende ik grote stukken van Gcethe en Schiller uit het hoofd. Kom daar bij de jeugd van vandaag eens om Van toen af, volgde ik ook de toneel lessen van Herman Schwab. Even later zette ik de eerste stappen op de plan ken. In een kermisstuk in Rotterdam. In een Frans blijspelletje. Maar mijn eigenlijke grote debuut was in October 1903 in „La Souris" van E. Pailleron. De herinnering van Else Mauhs is een juwelendoosje, waaruit zij een voor een de stenen in haar hand neemt en laat schitteren voor onze ogen. Eline Vere l'Aiglon Elisabeth Njou Macropoulos Nora Vorstelijke Emigranten.... Zij maakte een tournée met Alexander Moissy. Zij werd op handen gedragen door Emile Jannings. Schnitzler heeft zij goed gekend, hij was zo'n lieve man. Ze heeft plezier gehad met Cor Ruys. Louis Couperus begroef haar onder bloemen. Eduard Verkade.... „Ik was een moeilijke vrouw en ik heb het mijn regisseurs heel lastig gemaakt. Nooit durfde ik een rol aan. Een première vond ik erger dan de ergste operatie. Een kleinigheid kon mij uit mijn evenwicht brengen. Weet u, mijn vader hij was beeldhouwer en stierf twee maanden voor mijn geboorte mijn vader was over tuigd katholiek. Misschien door hem werd mij op mijn zestiende de be hoefte ingegeven om naar het klooster te gaan. Met heel veel moeite ben ik er van teruggehouden. Maar deze gedachte is er mij van gebleven, dat je je werk niet op een ongelovig fond .kunt bouwen. Nijinsky danste in trance. Zo heb ik altijd ge speeld. Soms merkte ik niet eens dat een stuk uit was. Kunt u begrijpen, dat de minste disharmonie in staat was om zulk een sfeer kapot te maken? En dat ik vaak hinder had van hetzelfde publiek dat mij ver afgoodde? Verkade voelde het aan. Hij plaatste mij, zoveel als dat mo gelijk was, tussen mensen die er althans de spot niet mee dreven. Onder zijn leiding kon ik meer, durf de ik meer. Ik heb veel aan hem te danken." De blik van de actrice dwaalde heel. heel ver wegIk ben uit de tijd van de late romantiek. Gevoel en fan tasie stonden vooraan in het bloeiende leven. De vruchten daarvan kan ik nooit vergeten. Ik heb Kreisler gehoord. Ik heb Nijinsky gezien. In Berlijn zag ik Stanislavsky spelen. Scharoff was toentertijd nog maar een klein acteur- tje in zijn gezelschap. Het oude Wenen heb ik gekend en het Frankrijk van die dagen. Ah, quell'époque! En hoe beklaag ik de jongeren van deze gene ratie, die dat nooit hebben meege maakt." Er is veel over Else Mauhs geschre ven. Er is over haar ook veel gepraat. Goed en kwaad. Zij heeft zich tegen de praatjes nooit verzet, al deden ze soms pijn. Vooral met betrekking tot de ring heeft zij veel te verduren ge had van bemoeizieke lieden. „Wat gaat het ze aan wanneer en wie ik de ring zal doorgeven? Niemand kan navoelen wat hij voor mij betekent. De over dracht was het '■">'>«ter>unt van mijn toneellc-"<*erust Else Mauhs als Koningin Elizabeth, geschilderd door Jan Poortenaar. zijn: ik zal hem niet meenemen in het graf." Wat haar boven al deze dingen hin dert is, dat zij met haar loopbaan nooit heeft afgerekend. Zij zou nog veel meer gespeeld willen hebben. Zij kan in de schouwburg zitten en denken: mijn hemel, wat zou ik graag die rol eens doen, anders. Maar er zijn om standigheden, die haar het spelen be letten. Radio, dat zou nog wel gaan. Radio is een prettig medium. Na de oorlog heeft haar stem een paar maal door de luidspreker geklonken. „Je kunt je voor de microfoon volkomen concentre ren op het woord, het woord dat ik toch zo innig liefheb." Er is echter in onze haastige, zakelijke wereld geen tijd meer voor. Dat is jammer. Voor Else Mauhs. Maar vooral voor onszelf.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3