RK. o verga ngsk lassers lijden nederlagen Zwaar verlies voor H.B.C. Zeer onsportief optreden van Nacional De uitbarsting van deKaramako Op zoek naar het geluk Beroemd kaartenmaker BOERHAAVE SCHEEPYAARÏBERICHÏEN r KINDERTJES BEMINT ELKANDER Tafeltennis Ontmoeting gestaakt V. De zagende pijnen Hoge straffen voor smokkelaars 11 J J at WOENSDAG 23 DECEMBER 1953 PAGINA 7 T reff ers-NedLloyd gelijk spel Protest van Kennemers afgewezen Nederland B—België B te Den Haag - - m - - - tot Wacker op Curagao Gare-pakketten naar ons land Sportflitsen Erq leuk vjh hen om ons me! b/oè - men te to oien l/fjjr v/dt moet er op dit eihnd van ons terechtkomen Schwurgericht Aken Beschuldigd van poging tot moord Geldkist met f 97.000 weggenomen Tegen daders één jaar geëist 4 Simson vi--' 'N K. (Van onze tafeltennis-medewerker) De R.K. overgangsklassers hebben helaas de eerste helft met niets dan neder lagen besloten. HBC ging met 82 ten onder bij Heemstede 2, Jong Leven was met 91 het slachtoffer van Heemstede 1 en Achilles verloor met 73 van Hilversum 2. Smash kwam afgelopen weekend niet uit, daar de belang rijke strijd tegen Sparta 3 tot 27 December werd uitgesteld. In de hoofd klasse speelde Treffers verrassend gelijk tegen NedLloyd en had Quick danig moeite met PSV. Sparta tenslotte bracht Never Down de zoveelste nederlaag 100 toe. blijkt eerst duidelijk, hoe onbereken baar de gecombineerden zijn. J. v. d. Dries was er goed in, en versloeg P. v. Eyk en D. Wolters, maar daarmee was het dan ook schoon op. Jong Leven was niet opgewassen tegen Heemstede 1, en kreeg een zware 9-1 nederlaag te slikken, waarbij Kramer de eer redde tegen G. Oudt. Slechts het feit, dat de J. van Jong Leven in ons alphabet voor de T van TOG' komt, redt de Amsterdam mers nu nog slechts van de gevaarlijke voor-laatste plaats. Achilles is er helaas in zijn laatste wedstrijd ook niet in geslaagd winst te boeken, en blijft dus nog in de gevaar lijke hoek. J. Smits won van J. Poort, J. NedLloyd voelt danig het ontbreken 'van Kreuger, die vorige week op weg naar Quick ziek werd. Toen werd van de Gooise ploeg met 6-4 verloren en nu kwamen de verzekeringsmensen tegen Treffers niet verder dan een gelijk spel. Overigens voor Treffers, gezien de ge vaarlijke plaats op de ranglijst, zeer dienstig. Quick heeft alle zeilen moeten bijzetten om de baas te blijven over PSV. Internationaal Jan Scheffer had hierin met drie overwinningen een be langrijk aandeel. Bij de Philipsploeg was Schoots er goed in, en versloeg behalve v. Ham, die een off-day had, en niet een maal kon winnen, ook nog Broné. Het dubbelspel moest de beslissing brengen, en dit viel uit in het voordeel 'van Quick, zodat het eindresultaat 6-4 werd. Veni, vidi, vici was het voor Sparta te gen Never Down. De Zaltbommelaars konden zelfs de eer niet redden en moes ten dus met de grootst mogelijke neder laag genoegen nemen. Sparta Quick NedLloyd Sparta 2 Wifra Wibo PSV Treffers Never Down 6 6 7 7 6 8 7 7 8 12 10 9 8 7 7 5 4 56— 4 40—20 45—25 37—33 33—27 40—40 28—44 27—43 6—74 zich - 1 1 2 - 3 1 2 3 3 1 4 2 4 - 8 - De overgansklassers hebben niet van hun beste zijde laten zien. HBC, de ploeg van de verrassingen, zorgde ditmaal helaas voor een min der prettige uitslag. Werd er vorige week voor een fraai gelijk spel ge zorgd tegen Heemstede 1, deze week werd met 8-2 van de reserves van de zelfde vereniging verloren. Wanneer men nagaat, dat Heemstede zijn teams wijzigde, waardoor HBC tegen een zeker, niet sterker team uitkwam, Advertentie Verkrijgbaar tn alle goede levensmiddelenzaken De protestcommissie van de K.N.V.B. heeft het protest van de Kennemers in zake de wedstrijd tegen A.F.C, afgewe zen, Dit betekent dus, dat de wedstrijd voor de Kennemers verloren blijft. Naar wij vernemen heeft de K.N.V.B. aan de Belgische Voetbalbond het ver zoek gedaan de wedstrijd Nederland B tegen België B niet op Zondag 4 April, doch op Zaterdag 3 April te laten spe len. De wedstrijd zal dan plaats vinden op het H.B.S.-terrein te Den Haag. Oosterlaag van C. Vlaanderen terwijl het dubbel ook voor Achilles was. Eind stand dus 7-3. In de beide overgangsklassen zijn de ranglijsten thans als volgt: Afdeling C: Rapid Barna Hilversum Hilversum 2 Tuindorp NedLloyd 2 Sparta 4 UTTC Achilles Quick 2 Afdeling D: Sparta* 3 Disnie Smash Heemstede 1 Heemstede 2 HBC A VGA 2 Jong Leven TOG Rapid 3 8 16 63—17 7 1 1 15 63—27 7 2 14 54—36 5 1 3 11 47—43 4 2 2 10 41—39 3 1 5 7 39—51 2 2 5 6 40—40 2 7 4 36—54 2 7 4 33—57 1 8 1 24—66 8 16 66—14 6 1 2 13 47—43 5 2 1 12 55—25 5 1 3 11 50—40 5 1 3 11 49—41 2 3 4 7 42—48 2 2 5 6 43—47 3 6 6 35—55 2 2 5 6 35—55 9 19—71 zal nog besluit 9 - - van de eerste helft het volgende inhaal programma worden verspeeld: 2 Januari, PSV—Wifra, Quick—Sparta. 9 Januari, Sparta 2Quick, WifraNedLloyd. De tien-kamp om de NTTB-cup, waar over wij vorige week reeds schreven, wordt verspeeld Tweede Kerstdag, in het AMVJ-gebouw (Leidsebosje) Amsterdam. te In het Rif stadion te Willemstad trad Wacker uit Wenen Dinsdagavond voor zijn eerste wedstrijd in Zuid-Amerika aan tegen Nacional, een ploeg uit Co lumbia. De ontmoeting werd bij de stand 2-0 voor Wacker in de tiende min. van de tweede helft afgebroken wegens vergaand onsportief optreden van de Columbianen. Na een botsing tussen Kolsicek (Wacker) en Zazzini (Nacional) gaf laatstgenoemde zijn tegenstander op zettelijk een trap tegen het been. De Curacao,e scheidsrechter Van Rosbergen wilde Zazzini van het veld sturen doch deze weigerde, gesteund door zijn ploeggenoten, waarna Van Rotsbergen inrukken blies. Reeöts tegen het einde van de eerste helft begon het spel van Nacional te verruwen en toen een goed opgezette Weense aanval het doel van Nacional in groot gevaar bracht sloeg een der Columbianen de bal met de hand uit het doel. De scheidsrechter wees naai de witte stip, hetgeen fanatieke protes ten tot gevolg had. De Weense aan voerder Wagner voltrok tenslotte het vonnis. De Columbianen waren hier over zó verontwaardigd, dat een hun ner, toen even later voor rust gefloten wercl, de scheidsrechter zand in het ge zicht gooide. Na de rust leek het eerst alsof de gemoederen bedaard waren. Maar toen (Eigen bericht) Ter gelegenheid van het Kerstfeest zijn uit Amerika 15.000 Care-pakketten met voedsel, versnaperingen en kleine geschenken naar ons land gezonden. Het ministerie van Sociale Zaken heeft de Commissarissen der Koningin ver zocht hun medewerking te verlenen bij de uitdeling en het bestemmen van deze geschenkzending. In de meeste provincies zijn daartoe de Provinciale Opbouwor- ganen ingeschakeld. De bestemmingen zijn overal verschil lend. Zo heeft Zeeland b.v. de Care- pakketten toegedacht aan de waters noodslachtoffers, die in de provincie geëvacueerd zijn, Zuid-Holland bestemt ze voor bewoners van tehuizen voor daklozen enz. in de grote steden en Bra bant wil er de bejaarden een verrassing mee bereiden. Het ligt in de bedoeling de pakketten, na aankomst; zo spoedig mogelijk te verdelen. Vier deelnemers aan een Engelse voetbalpool kregen gisteren te horen, dat ze de man 40.588 pond verdiend hadden, omdat zij een aantal uitslagen van de wedstrijden van Zaterdag j.l. juist hadden voorspeld. In 1954 zal de Henley Royal Regatta gehouden worden van 30 Juni tot 3 Juli. Jo, Suus en Joko zijn nu ont snapt aan de boze professor en verheugen zich in de gunst van de kannibalen, die hen met bloemen omkranst hebben. Maar veel vertrouwen in de toekomst hebben zij nog niet. Intussen zit de boze professor in zijn onderzeese roversnest te wachten op de terug keer van de duikboot-kapitein, die strenge orders heeft de kinderen op te sporen. Het is te verwachten, dat de schurken het er niet bij zullen laten zitten en nog enige last zul len bezorgen. En de ouders van Jo en Suus zitten in doodsangst te wachten op nader bericht. Kunnen wij in deze omstandigheden ons stripverhaal staken en de zaken maar op hun beloop laten? Ja, dat moeten wij inderdaad doen, want het verhaal „De Manitoba antwoordt niet meer" is vandaag uit! Wij be ginnen aan een nieuw verhaal: „De uitbarsting van de Karamako". Maar het is niet zo erg als het lijkt, want de hoofdpersonen in het nieu we verhaal zijn Jo, Suus en Joko en.het nieuwe verhaal begint waar het oude is opgehouden. Wij komen dus toch te weten hoe alles afloopt, maar moeten voortaan niet meer vragen: „Vader, mag ik de Manitoba even zien", maar moeten voortaan naar de Karamako vragen. Maar beleefd wezen en vader de tijd gunnen er zelf eerst naar te kij ken! een goede aanval van Wacker besloten werd met een fraai schot van Haumer cjat keeper Mejia niet kon verwerken en waarop Chalupecky onhoudbaar in schoot, waren bij de Columbianen alle remmen los. Dit tweede Weense doel punt werd zeven minuten na de her vatting gemaakt; en drie minuten later zag de scheidsrechter zich geoodzaakt de wedstrijd te beëindigen. Advertentie van rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen worden snel en afdoende verdreven door Togal. Er is geen beter middel tegen dan Togal. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zui vert door de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist f 0.95, f 2.40 en f 8.88 (Van onze correspondent) Na een behandeling van zes dagen is het opzienbarende proces voor het Schwurge- richt te Aken tegen een smokkelaarsbende, die met zware Amerikaanse wagens en zelfs met twee uit een Belgische kazerne te Aken gestolen pantserwagens opereerde aan het beruchte smokkelfront ten Zuiden van het Drielandenpunt te Vaals, ten ein de. Voor de eerste maal zijn in Duitsland smokkelaars veroordeeld wegens een po ging tot moord, en wel om het feit, dat zij bij een vlucht voor de douane zgn. kraaienpootjes en egelkettingen over de weg wierpen om de achtervolgers uit te schakelen. Het Schwurzgericht stelde zich op het standpunt, dat deze afweermiddelen dodelijke gevolgen kunnen hebben. De vier smokkelaars, die zoals wij verleden week meldden in dienst stonden van een Belg, die er een volledig autopark op na hield, werden tot zeer hoge straffen ver oordeeld. De drie hoofdbeklaagden aan wie tevens een poging tot moord ten laste was gelegd, hoorden zich niet alleen veroordelen tot ieder drie jaren tuchthuis, maar kregen tevens een geldboete van in totaal 6300 D.M., terwijl zij voor de ontduiking der invoer rechten op grote hoeveelheden gesmokkelde keffie een schadevergoeding van meer dan een half millioen Mark moeten betalen! Een vierde smokkelaar kreeg een gevan genisstraf van twee-en-half jaar, een geld boete van 2000 D.M., terwijl hij als scha devergoeding nog een bedrag van 146.000 D.M. te betalen krijgt. Tegen deze uit spraak zijn de smokkelaars in hoger be roep gegaan. Dat dit proces vooral in smok- kelaarskririgen erg de aandacht heeft ge trokken, blijkt wel uit het feit, dat sinds bovenbedoelde smokkelaars, die door het Schwurgericht als gangsters werden beti teld, beschuldigd werden van poging tot moord, aan het smokkelfront rond Aken, door smokkelaars geen gebruik meer is ge maakt van deze kraaienpootjes of egelket tingen. (Van onze correspondent) Voor de rechtbank te Arnhem hebben terecht gestaan de 17-jarige leerling- electricien J. R. en de 23-jarige electro- monteur J. M. de K., beiden uit Nijme gen. Zij hadden op 23 October j.l. uit de boerenwoning van de familie J. H. te Nijmegen een geldkist weggenomen, die voor ruim f97.000 bevatte aan bank biljetten, gouden en zilveren munten en geldswaardige papieren. R. had in de boerenwoning als leerling-electricien werkzaamheden verricht. Bij die gele genheid had het geldkistje onder de bedstee zijn aandacht getrokken. Een maal in het bezit van het kistje was het tweetal naar de bunker aan het Maas en Waalkanaal gegaan. Daar had den zij de buit voor een deel onder el kaar verdeeld, het kistje met zand ge vuld en in het Maas en Waalkanaal ge worpen, terwijl het nog een groot bedrag aan geldswaarde bevatte. De Officier van Justitie achtte beiden even schuldig. Hij was van mening, dat het reclasseringsrapport te weinig rekening had gehouden met de indruk, die de geadviseerde straffen op de goed willende massa zou maken. De reelas- seringsrapporten zijn te eenzijdig, zo zei de officier, die uit oogpunt van alge mene preventie tegen R een jaar tucht huisstraf en tegen de K. een jaar ge vangenisstraf eiste. De verdediger van R., mr. Arnold, vroeg de onmiddellijke invrijheidstel ling van zijn cliënt. Na raadkamer wees de rechtbank dit verzoek af. De vader van R. pleitte clementie voor zijn zoon. En Buno trok verder. De weg was nog lang, maar de huizen en torens werden steeds gro ter 'en duidelijker. Maar, en dat leek Buno een beetje vreemd, hoe dichter hij de stad nader de, des te minder werd de glans, die hij op de top van de berg gezien had. Maar daar dacht hij niet lang over na. De stad lag nu vlak voor zijn voeten. Door de ge opende poort kon hij ze betre den. En hoor! Daar klonk vro lijk gezang hem in de oren. „Daar moet het geluk te vinden zijn!" besliste Buno da delijk. Hij stapte het huis bin nen, waaruit het gezang hem tegemoet kwam. Hij vond er een heleboel mensen bij elkaar; die dronken wijn uit grote kannen, ze dansten en zongen. Toen ze plots zo'n vreemde jongen in hun midden zagen staan, zwegen ze allemaal, zo- dat ze duidelijk Buno's vraag konden verstaan: „Kan ik hier het grote geluk vinden?" Het leek wel, of de mensen van die vraag schrokken. Een der mannen nam Buno bij de hand en voerde hem naar buiten. „Ga naar het huis op de hoek. Daar woont de rijkste man van de stad. Kisten vol goud heeft hij in zijn kamers. Hij zal je wel kunnen zeggen, hoe je het geluk vinden moet." Buno stak de straat over en klopte aan bij de rijkaard. Maar er was niemand, die die hem binnen liet. Hij duwde eens tegen de grote zware deur. Die gleed langzaam open. Voor zichtig betrad Buno het grote deftige huis. Het geluid van zijn stappen stierf weg in de dikke kleden in gangen en kamers. Eindelijk kwam hij in een kamer, waar alles blonk van het goud. Kisten vol goud ston den er! Over de vloer lag het goud verspreid. Maar tussen al dat glinsterende goud lag de rijkaarddood' Vele, vele honderden jaren is het geleden, dat onze Buno door de wereld zwierf om het ware geluk te zoeken. Het verhaal lijkt nog steeds op een sprookje. Maar het lijkt toch ook wel een beetje op de werkelijkheid. En wat er nu verder gaat gebeuren, neen, dat kunnen we heus geen sprookje meer noe men. Met tranen in de ogen liep hij over de verlaten wegen. Hij keek niet meer uit naar men sen, die hem de weg naar het geluk konden wijzen. Het kon hem allemaal niets meer sche- -len. Hij wist niet eens meer, waar hij eigenlijk heen ging. Maar hij voelde, dat hij moe was, vreselijk moe. Plots ont dekte hij op een groot veld een stal. Hij sleepte zich er heen, duwde de oude houten deur open en viel op het stro, dat in de stal lag, neer. Hij sliep meteen in. Toen hij uren later weer wakker werd, keek hij in de ogen van een man, die over hem heen gebogen stond. Zacht sprak deze: „Jongenlief, wat heb jij lang geslapen! Je komt zeker van heel ver?" „Ik weet het niet", stamel de Buno, nauwelijks wakker. „Maar ik zoek het geluk en kan het nergens vinden Toen begon Buno te vertel len. En de herder luisterde. Een gelukkige glimlach speelde er om de lippen van deze man. Zijn ogen straalden. Buno vond het heerlijk, naar het gezicht van deze man te kijken, terwijl hij vertelde. Onwillekeurig moest hij aan zijn moeder den ken. Die kon hem ook zo ge- lukkig aanzien. Plots hield hij op en vroeg: „Hebt u misschien het geluk gevonden? Kunt u mij misschien helpen." Even bleef het stil in de stal. Toen sprak de man: „Ja. beste jongen. Ik kan je helpen. Wij herders hebben het geluk gevonden. Deze nacht is het over ons gekomen." Het leek Buno, of het gezicht van deze herder begon te stra len. „Deze nacht", zo ging de her der verder, is ons iets won derlijks overkomen. We lagen bij elkander in het veld. We praatten over onze zorgen en moeilijkheden. Erg vrolijk wa ren we niet. En toen ineens ge beurde het. De hemel was vol licht. We schrokken er van, zo fel was dat licht. Lichtende ge daanten stonden vlak bij ons. En een stem klonk ons in de oren: „Vreest niet. Ik kom jullie het geluk brengen. Een blijde boodschap!" Meteen zagen we nog vee: meer van die lichtende gedaan ten We hoorden muziek en ge zang. Het leek wel of de lucht er vol van was. „Ere aan God in de Hoge! Vrede de mensen op aarde, die van goede wil zijn", zongen zij. We konden de woorden dui delijk verstaan. Maar we be grepen er nog niet veel van. Toen zei een van die lichtende gedaanten: „Jullie moeten naar het dorp hier vlak bij gaan. Daar zul je in een stal het grote Geluk van de wereld vinden." De herder zweeg. Buno keek hem met ontzag aan. „En toendrong hij aan. „Zijn jullie naar de stal ge- g83n?" De herder stond op, reikte Buno de hand en zei: „Kom mee, beste jongen! Ja, we zijn naar de stal gegaan. En wat we daar gezien hebben, is niet te beschrijven. Ik zal je er ook heen brengen „Is het echt waar?" juichte Buno. „Brengt u me naar de plaats, waar het grote Geluk te vinden is?" „Ja, ik breng je naar de plaats, waar het Geluk te vinden is, maar.... alleen voor hen, die van goede wil zijn." Zwijgend trokken zij door de velden. Zo nu en dan kwamen ze een herder tegen. De stem waarmede ze elkander groetten was vol vreugde. „We zijn er", fluisterde de herder. „Doe zachtjes, anders zal je het Kind wakker maken." Buno keek een beetje vreemd op. Doch toen hij even later door de deuropening naar bin nen kon gluren, begreep hij, wat de herder bedoelde. Hij zag een schone, jonge vrouw; haar gezicht glansde én ook haar witte handen leken enkel licht te zijn. Die handen grepen juist naar een klein Kind, dat in een kribbe lag. Toen de vrouw het Kind uit die kribbe haalde, ging er plotseling een schok, van vreugde door Buno heen. Zo iets schoons, zo iets liefs had hij nog nooit gezien. Hij kon zijn ogen niet van de Moeder en Haar Kind afhou den. „Dit is het Geluk van de we reld!" fluisterde de herder. „Wie dit eenmaal gezien heeft, hoeft niet verder te gaan zoeken. Die verlangt niets meer „Er moet iets heel bijzonders met dit Kind zijn!" fluisterde Buno terug. „Dat heb je goed gezien, bes te jongen", verzekerde de her der. „Dit Kind heeft ons iets te zeggen. Het komt ons de bood schap van de liefde brengen. In deze stal ligt het Geluk van de wereld. "Ir is voor dat Geluk maar een ding nodig en dat is.... liefdeliefde liefde. Het is vele honderden jaren geleden dat een klein Kind de mensen het gebod van de Liefde kwam brengen. Dit is geen sprookje, maar pure werkelijkheid. Als de mensen maar wat meer aan dat Kind dachten, wat meer dat gebod van de liefde onder hielden, dan zouden vele men sen niet naar het geluk behoe ven te zoeken. Buno wist, dat hij niet meer behoefde te zoeken. Toen hij de vrouw in de stal zag, dacht hij ook aan zijn moeder. Hij voelde het: ook zijn moeder bezat iets van die liefde. En daarom begreep hij, dat hij niets anders te doen had, dan terug te keren naar zijn moe der. Hij wist het, die wachtte op hem. Middeleeuwse afbeelding van de geboorte van Christus in de stal Dat was Willem Janszoon Blaeu, overleden te Amsterdam in 1638, dus 315 jaar geleden. Als we op school of thuis een atlas raadplegen, denken we er niet bij na, dat daar heel wat voor nodig is om die te tekenen en te drukken. Vroeger was dat natuurlijk nog veel moeilijker Blaeude beroemde kaarten- tekenaar. en er bestonden eeuwen geleden niet veel goede kaarten en at lassen. Door de ontdekkingsreizen naar vreemde landen ontstond natuurlijk de vraag naar goede kaarten; dat was vooral in de zestiende eeuw. Blaeu vestigde zich omstreeks 1600 als boekdrukker te Amster dam. Hij legde zich toe op de vervaardiging van kaarten, at lassen, aarde- en hemelgloben. Deze overtroffen door nauw keurigheid alle tot dusver ver schenen kaarten op dit gebied. Spoedig werd Blaeu „kaarten maker van de Oost-Indische Compagnie." Na een zeer werk zaam leven overleed hij in 1638. Zijn zoon Joan Blaeu zette het bedrijf voort. Deze werd niet minder beroemd. Hij gaf o.a. een drie-delige atlas uit en enige jaren later werd deze atlas zo uitgebreid, dat hij twaalf zware delen besloeg. Dit kostbare werk is in de geschie denis bekend gebleven als de „Atlas van Blaeu." Vrijwel alle kaarten van Blaeu zijn kunstig versierd. De naam leeft nog voort in het Blaeustraatje te Amsterdam, bij de Nieuwe Kerk, in de buurt van de Dam. Wie te Amsterdam woont moet dat straatje eens proberen te vinden. In dat steegje was het bedrijf gevestigd, waar de be roemde atlassen en kaarten werden vervaardigd. Christus is op de wereld ge komen, om Zijn leer van Liefde te prediken. Aan die Liefde van Christus voor ons en alle mensen moeten we in deze dagen na Kerstmis blijven den ken. Het is niet toevallig, dat 27 December de feestdag ge vierd wordt van de Apostel Joannes. Het was deze Apostel, die bij het Laatste Avondmaal vlak naast Jesus zat; Joannes was het, die onder het Kruis van de stervende Jezus de op- Dit is de naam van een beroemde Nederlandse ge neesheer, die 285 jaar ge leden, 31 December 1668, werd geboren. Reeds op tien jarige leeftijd leerde Herman Boerhaave, naast het gewone onderwijs, Latijn en Grieks. Later studeerde hij voor predi kant; het was dus niet zijn be doeling geneesheer te worden. Maar naast zijn studie legde hij zich toe op anatomie (ken nis van het menselijk lichaam), plantkunde en scheikunde. Boerhaave zag van zijn predi kantsplannen af en besloot zich geheel aan de geneeskunde te wijden. Hij vestigde zich te Lei den en werd aldaar aan de academie verbonden. Boerhaa ve schreef ook over planten en bloemen en scheikunde. Geen wonder dat hij later pro fessor in de scheikunde werd, welke taak hij op roemvolle wijze heeft vervuld. Zelfs vreemdelingen kwamen naar Leiden om zijn onderwijs te genieten. Hij gaf er lessen in geneeskunde, scheikunde, na tuur- en plantkunde. Ondanks zijn kennis en ge leerdheid was Boerhaave een nederig persoon, daar hij zich zelf nooit op de voorgrond plaatste. Trouwens, dit was zijn lijfspreuk: „Eenvoud is het kenmerk van het ware." Te Leiden staat een stand beeld van deze beroemde ge neesheer en scheikundige. Een buitengewoon sterk per soon wordt wel Simson ge noemd. Dit is de naam van een der rechters van Israël, die over een enorme lichaams kracht beschikte. Hij gaf het geheim van zijn kracht prijs aan de schone, doch verrader lijke Delilla, die hem daarna aan zijn vijanden overleverde. Van daar ook Simsonsverzuchting, voor een verlangen, om nog eenmaal de oude kracht terug te mogen hebben. dracht kreeg voor Maria te zorgen. Joannes is de Apostel van de Liefde. In bijna elke Dreek, die hij hield, kwam deze zin voor: „Kindertjes, be mint elkander." En als dan zijn leerlingen zeiden: „Dat hebt u al zo vaak gezegd; die zin wordt vervelend om aan te horen!" dan antwoordde Joannes: „Het is het gebod van de Heer; als ge dit gebod van de liefde goed onderhoudt, dan komt al les in orde!" Dan volgt 28 December het feest van de Onnozele Kinde ren. Zij waren het slachtofffer van de wrede koning Herodes, die door deze massamoord hoopte, ook de nieuwgeboren Koning van de Joden uit de weg geruimd te hebben. Toch treurt de H. Kerk niet op deze dag. Zij verheugt zich zelfs over deze kinderen, die zo jong reeds voor Christus mochten sterven. De grote geleerde en heilige Augustinus zegt het zo duidelijk: „Herodes had de kin deren niet méér geluk kunnen bezorgen dan door de dood!" De vlucht van Maria en Jozef met het Christuskindje naar Egypte ARGOS 23 te Amsterdam. ABBEDIJK 23 te New York. ALMDIJK 22 van Tampico n. Coatzac. ALNATI p. 23 Madeira n. Las Palmas. ALPHACCA 23 te New York. AMSTELKROON p. 22 Madeira n. R'dam. AMOR 23 te Amsterdam. ARKELDIJK p. 23 Bermuda n. Havre. ALUDRA 23 te St. Vincent. ALPHERAT 23 te Hamburg. AARDIJK 23 te Galveston. ALDERAMIN 23 te Antwerpen. AMERSKERK 24 te Melbourne verw. AMSTELVEEN 22 van Y'okoh. n. Balikp. BLIJDENDIJK 23 te Antwerpen. BLOMMERSDIJK p. 23 Lizard n. N. Y. BLOEMFONTEIN p. 23 Madeira n. Tener. CONGOSTROOM 23 te Bremen. DELFT 23 te Antwerpen. DRENTE 23 te Prt. Swettenham. ENGGANO 23 te Bombay. GAASTERLAND p. 22 Kp. Verd. eil. naar Recife. GORDIAS 22 van Cavalla n. Hamburg. GADILA 22 van Avonmouth n. Stanlow GANYMEDES p. 23 Kp. Largo n. Mobile. HEELSUM 23 te Jacksonville. HILVERSUM 23 van Prt. Said n. Landsend. HOOGKERK 23 van Suez n. Kobe. HECUBA p. 23 Ouess. n. Trinidad. INDRAPOERA 23 te Suez. ITTERSUM 23 te Lehavre. KAASMARKT BODEGRAVEN 22 Dec. Aanvoer: 45 partijen. Prijzen: eerste kwal. f 2.10—2.15, tweede kwal. f 2.06—2.09, êxtra kwal. f 2.22. Handel kalm. VARKENSMARKT LEIDEN 22 Dec. Aan voer 259 stuks. Notering: zware 183185, lichte f 175—183, zeugen f 170—172, handel vrij goed. KOTA INTEN p. 23 OuesS. n. Houston. KERTOSONO p. 23 And'amanen n. Calc. KOTA INTEN p. 23 Finist. n. Houston. L1NDEKERK p. 23 Daedalus n. Suez. LARENBERG 23 te Takoradi. LEERSUM 23 van Hamburg n. Amst. LUNA 23 te Famagusta. LANGKOEAS p. 23 Antw. n. Param. LIEVE VROUWEKERK 23 te Madras. LOOSDRECHT p. 23 Kp. Bon n. Prt. Said. MATARAM 23 te New Orleans. MAAS 23 te Rotterdam. MAASDAM p. 23 Kp. Hatteras n. San Juan. MANOERAN p. 23 Algiers n. Prt. Said. MELISKERK p. 23 Balearen n. Bilbao. NIGERSTROOM p. 23 Kp. Blanco n. A'dam. ORESTES 23 te Duinkerken. FOELAU LAUT 23 te New Orleans. PAPENDRECHT p. 23 Trinid. n. Antarc. PEPERKUST p. 23 Finist. n. Dakar. PHRONTIS p. 23 Gibr. n. Djakarta. ROEBIAH 23 te Amsterdam. ROEPAT 23 te Semarang. RIJNKERK 22 te Rotterdam. RAKI p. 23 Ouess. n. A'dam. RIJNLAND 23 te Bahia. SCHIEDIJK p. 22 Kp. Hatteras n. N. Orl. SCHIE 23 te Constanza. STAD AMSTERDAM 23 te Narvik. STAD ARNHEM p. 23 Ras Madr. n. Basr. SINGKEP p. 24 Kreta n. Alexandr. SLIEDRECHT p. 24 Dar es Sal. n. Eva Per. STAD MAASTRICHT p. 23 Kp. de Gata n. Huelva. STENTOR p. 22 Azoren n. A'dam. TABINTA 23 te Genua. THALATTA p. 23 Kp. St. Vine. n. Prt. Said. WATERMAN p. 23 Kp. Frio n. Laspalmas. WESTAND p. 23 Ouess. n. Rio Jan. W'ONOGIRI 22 van Colombo n. Belawaa. WONOSARI 23 te Genua. ZUIDERKRUIS p. 23 Massawa n. Aden. DONDERDAG HILVERSUM I, 402 m. KRO: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.45 Morgengebed, 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 huisvrouw, 9.4o gram. NCRV10.00 gram., 10.30 prot. pr. KRO: 11.00 Kerstrede van Zijne Hei ligheid Paus Pius XII, 11.30 gram., 12.00 Angelus. 12.03 lunchconc., 12.33 Wij van het land, 12.50 Zonnebloem-Kerstfeest, 13.00 nieuws, 13.20 alt en piano. 13.45 gram. NCRV: 14.00 moderne kamermu ziek, 14.25 gram., 14.45 vrouw, 15.15 gram., 15.40 strijkkwartet, 16.00 prot. pr., 16.30 piano, 17.00 jeugd, 17.30 strijkork., 18.05 voordr., 18.20 gram., 18.35 raadhuis praat, 18.45 Kerstboodschap Leger des Heils, 19.00 nieuws. 19.10 prot. pr., 19.30 kapelkoor en sol., 20.00 Dat is het juist.,,, 20.30 Kerstcantate, 21.15 radiokrant, 21.35 Collegium Musicum Italicum, 22.15 alt, hobo en orgel, 22.45 nieuws, 23.00 prot. pr. IKOR: 24.00 prot. pr. HILVERSUM II, 298 m. AVRO: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.15 gym., 7.30 gram. VPRO: 7.50 prot. pr. AVRO: 8.00 nieuws, 8.15 gram 9.00 prot. pr., 9.15 gram., 9.30 vrouw, 9.35 gram., 10.50 kleuters, 11.00 uitwiseselingsprogr. Frankrijk, 12.00 zang en piano, 12.25 in 't spionnetje, 12.33 gram., 12.50 bedrijfsleven, 13 00 nieuws, 13.15 gram., 13.20 Promenade- ork. en solist. 14.00 hoorspel, 14.25 gram., 14.30 De vooravond van Kerstmis te New York, 15.00 zieken, 15.45 gram., 16.10 hoorspel, 16.25 gram., 16.45 jeugd, 17.30 gram., 17.45 regeringsuitz., 18.00 nieuws. 18.15 sport, 18.25 gram., 18.40 oude Kerstliederen, 19.00 kleuters, 19.05 brief uit Londen, 19.10 orgel, 19.30 jeugdkoor, 20.00 nieuws, 20.05 kamerork. en soliste. 21.05 hoorspel, 22.35 kamerkoor, 22.50 sport, 23.00 nieuws, 23.15 Kerstliederen. KRO: 24.1.30 plechtige Nachtmis. ENGELAND, BBC home service, 330 m.: 15.15 gevar. muz., 16.00 Kerstliede ren. 19.30 dansmuz., 22.45 gevar. muz. BBC, light progr., 1500 en 247 m.: 12.15 variété-ork., 13.00 dansmuz.. 13.45 ork.conc., 16.45 amus.muz.. 18.30 amus- muz., 23.30 gevar. muz., 0.05 ork.conc.. 1.00—2.10 Nachtmis. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK. 309 m.: 12.00 ork.conc., 13.20 amus. muz 14.10 volksmuz.ver. en instr. kwartet, 14.30 Kerstconc., 15.00 oude volksliede ren, 15.30 kinderkoor, 16.50 Kerstliede ren, 19.00 Kerstconc., 19.30 Kerstliede ren. 23.00 Instr. septet. FRANKRIJK, nat. programma. 347 m.: 12.30 orkestconc., 13.20 ork.conc., 14.05 piano a quatre mains, 16.45 kamermuz., 20.00 vocaal ens. en symph.ork., 21.15 Nationaal ork., 24.001.30 Nachtmis. BRUSSEL, 324 m.: 14.00 Engelse les, 14.30 Franse les. 15.00 tweede nocturn v. d. Kerstnachtwake, 17.10 Kerstliede ren, 19.40 Kerstliederen, 22.35 Kerstlie deren, 23.05 tweede nocturn v. d. Kerst- wake. 23.30—0.01 Kerstwake en plech tige Nachtmis. 484 m.: 12.00 lichte muz., 14.30 Poly- phone muz., 15.00 ork.conc., 16.05 lich te muz., 17.15 dansmuz., 24.001.00 Nachtmis. ENGELAND, BBC, European Service. Uitz. voor Nederland. 464 m.: 22.00 Nieuws. De dienst van negen teksten en Kerstliederen in de kapel van King's College, Cambridge.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 7