HET JUWEEL VAN VROEGER IS WEER IN DE MODE Dr. Kortenhorst kan het niet iedereen naar de zin maken Sieraden geven het feestelijke een eigen glans Ontactisch optreden van Indonesische minister van Defensie HIT DO DER VROUW IZalig Kerstfeest Roereieren Zal kol Bambeng Sugeng symbool van eenheid moeten heengaan Ontevredenheid in het leger HollandNautic DONDERDAG 24 DECEMBER 1953 PAGINA 12 iiiiiiiiiiiiniü Begrotingsdebat met te veel details? Mr. H. M. L. H. Sark Commandeur in de orde van de H. Sylvester Indonesische Minister van Financiën in ons land Mr. W. J. Berger t Oud-pr ocureur-gener aal bij de Hoge Raad BERTUS AAFJES EERVOL VERMELD Internationaal concours voor poëzie te Rome Twee schepen in botsing bij Terneuzen Emigrantenpater P. Kockx S.S.S. t Pioniersarbeid verricht in Australië Politieman mishandeld 2Yz jaar geëist Spoorbomen op verzoek geopend; vrouw gedood Tegen spoorwegwachter drie weken geëist Opnieuw voorlopige surséance van betaling met Croutons zich vermooit, wel verminderd. Daar dragen de Parijse couturiers het hunne toe bij door vooral ten believen van hun Amerikaanse cliën- tèle zelf voyante sieraden te ont werpen bij hun japonnen. Als fraaie honingmerken bij de reeds fraaie bloemen! In kleine ateliers worden die sieraden vervaardigd. Wij hebben bij Gripoix in de Rue de Turbigo in Parijs de meisjes eens bezig gezien ieder boven haar gasvlam om de ge kleurde glasdruppel, die de edelsteen imiteert, te doen smelten in het fijne metaalwerk. Madame toonde ons tien tallen laden vol met glinsterende en flonkerende armbanden, colliers, hangers, ringen, oorbellen, in ont werpen vanaf het begin dezer eeuw. Daar was ook een mooie reproductie bij van het beroemde collier van Marie Antoinette. Het sieraad van vroeger, in de zet ting van vroeger, is weer erg in trek. En „vroeger" is dan niet vooral de vorige eeuw, maar ook het begin van deze eeuw, toen de handwerker goudsmid onder andere nog heel verfijnde sierspelden smeedde als gouden takjes met bloempjes van diamant. Dat verfijnde handwerk van de edelsmid vindt men te kust en te keur bij de sieraden van onze oude volksdracht die tegenwoordig bij veel juweliers in de etalage liggen en te koop zijn. De meeste van die sier- stukken zijn afkomstig uit Zeeland of ook Friesland, waar blijkbaar nog steeds boerengeslachten zich ontdoen van familiejuwelen als ze van het dragen van het eige" costuum afzien en het van de hand doen. Moderne vrouwen, die het zich kunnen ver oorloven, zijn er op gebrand om de sierlijke, fijnbewerkte gouden muts- spelden te dragen als hoedenspeld of de gouden onderdelen van de hoofd tooi als clip, of het zilveren slot van een kralen halssnoer als broche, clip of grote ring. Grote ringen, ook met een enorme Zeeuwse gouden knoop, zijn erg in de mode en vallen bij de Amerikaanse toeristen zeer in de smaak, die ook verzot zijn op granaat en bloedkoralen. De Amerikanen nemen op die wijze van onze schat aan nationale sieraden scheepsladin gen mee over zee, hebben wij ons laten vertellen. Helaas is er heel veel van dat kostelijk goud weggespoeld bij de vloedgolf van Februari. De colliers, ringen en armbanden met granaten, die zo'n mysterieuze be koring hebben, komen veelal uit Moravië, van de verarmde boeren geslachten. Want het is een interna tionaal verschijnsel, dat de sieraden, die eeuwenlang tot de landsdrachten behoord hebben, hun bekoring heb ben verloren voor wie ze van ge slacht op geslacht hebben gedragen, maar dat de „stadsmens" er naar teruggrijpt. Ook de armbanden en colliers van handgesmeed gebrand koper, die men hier nu overal ziet, doen soms denken aan een bepaald soort volkskunst. Ze zijn lang niet onesthetisch, want ze zijn zowel van vorm als van materiaal geheel zich zelf. Iedere Nederlandse juwelier, en van die tweeduizend speciaal de en kele tientallen die niet alleen sie raden verkopen, maar ook zelf kost bare stukken met diamanten en bril janten bezet, laten ontwerpen, zul len U zeggen dat de Nederlandse vrouw (en de man die ze haar geeft) op het gebied van juwelen conserva tief is. Een mooi, kostbaar sieraad is allereerst een etaleren van welstand of een geldbelegging, het modieuze, het element van de tooi, van het verhogen der persoonlijke schoon heid, komt op de tweede plaats. Wij schijnen dit gemeen te hebben met de Engelse vrouw, terwijl de Fran chise, die de mode nu eenmaal op alle gebied meer op de voet volgt, ook haar juwelen telkens opnieuw aan de edelsmid toevertrouwt om ze te moderniseren. - „Welke Nederlandse vrouw heeft een parure?" zegt de ras-juwelier bijna met iets van verwijt en met een soort heimwee naar die droom wereld waar het leven meer flonke ring heeft dan in onze serieuze con treien. Maar elk land heeft nu een maal de sieraden naar zijn aard en de vrouwen dragen er de sieraden naar haar levenswijze. Deze Kerst dagen, als alles schittert, zal ze zich binnen- en buitenshuis tooien met het mooiste dat ze heeft. Want sie raden geven het feestelijke een eigen glans. A.Bgl. (Van onze parlementaire redacteur) Een Steen der Wijzen of de quadra- tuur van een cirkel zou men moeten kunnen vinden, om het iedereen naar de zin te maken bij de behandeling van de begroting, zo luidde de verzuchting van de voorzitter van de Tweede Ka mer, dr. L. G. Kortenhorst, gisteren na het aanvaarden van de begroting van Verkeer en Waterstaat, toen de laatste hamerslag in het jaar viel. Kennelijk uit zijn tent gelokt door de vele kritiek op het ieder jaar hoger op gevoerd jaagsysteem, waarmede de be groting voor Kerstmis wordt afgemaakt, heeft de voorzitter zijn beleid verde digd. Hij gaf toe, dat het debat niet als een kunstwerk door hem gepresenteerd kon worden, maar buiten het parlement is men zich al te weinig bewust van de moeilijkheden bij het organiseren van de procedure om dit omvangrijk staats stuk, dat op de derde Dinsdag in Sep tember wordt gepresenteerd, tijdig af te handelen. Van de ene kant zou minder vergade ren gewenst zijn, van de andere kant wordt om een langere spreektijd ge vraagd. Men hoort klachten over teveel details bij de openbare behandeling, maar daar staat het gevaar tegenover, dat aan de openbaarheid en de vrijheid van het woord tekort wordt gedaan, wanneer men die details weg zou laten. Ook een behandeling, die na Kerstmis door zou lopen, zou niet gewenst zijn. De aandacht van het publiek zou onge- De apostolische internuntius in Ne derland, mgr. Paolo Giobbe, heeft van ochtend aan mr. H. M. L. H, Sark te Wassenaar, hoofdambtenaar van het mi nisterie van O., K. en W„ in diens func tie van bestuurslid van het Landelijk Sociaal Charitatief Centrum, de onder scheiding overhandigd van commandeur in de orde van he H. Silvester. Deze onderscheiding werd aan mr. Sark toe gekend voor zijn verdiensten op sociaal- charitatief gebied. Bij de eenvoudige plechtigheid waren o.a. aanwezig prof. L. de Block, voor zitter van het Landelijk Sociaal Chari tatief Centrum, voorts de secretaris mr. G. K. Dekkers en enige vooraanstaande geestelijken, onder wie rector Bokeloh. Prof. De Block hield een korte toe spraak in het Frans, waarin hij de be tekenis van de onderscheiding en het belang van het sociaal-charitatieve werk uiteenzette, De Indonesische minister van finan ciën, dr. Ong Eng Die, is per K.L.M.- vliegtuig uit Djakarta in ons land gear riveerd. Hij zal een reis maken door West-Europa om zich te oriënteren over de financieel economische betrekkingen tussen Indonesië en West-Europa. Over de jongste wijzigingen in de transferregelingen en invoerbeperking verklaarde de minister, dat gestreefd is naar gelijke behandeling van alle bui tenlanders. „Het ligt bepaald niet in de bedoeling de Nederlandse bedrijven in Indonesië te treffen. Mocht de deviezen- positie verbeteren, dan zullen maatre gelen tot transferverruiming zeker niet uitblijven", aldus de minister. In de ouderdom van zeventig jaar is te 's-Gravenhage overleden mr. W. J. Berger, oud-procureur-generaal bij de Hoge Raad der Nederlanden. Hij was commandeur in de orde van de Neder landse Leeuw en commandeur in de orde van Oranje Nassau. De begrafenis is Tweede Kerstdag om half een op de R.K. begraafplaats aan de Kerkhoflaan te 's-Gravenhage, na de uitvaartdienst om elf uur in de kerk aan het Stadhoudersplantsoen. Willem Jozef Berger werd 7 Febru ari 1883 te Venlo geboren. Hij genoot zijn gymnasiale opleiding te Rolduc en stu deerde vervolgens te Leuven en Amster dam in de rechten. In 1907 deed hij zijn doctoraal examen, waarna hij enige tijd als adjunct-commies op het departement van Justitie werkzaam was. In 1912 volgde zijn benoeming tot substituut griffier aan de rechtbank te Rotterdam. Vier jaar later werd mr. Berger rechter te Breda, welk ambt hij in 1919 te 's-Gravenhage te vervullen kreeg. In 1927 volgde hij mr. Ledeboer op als ad vocaat-generaal bij de Hoge Raad en in 1938 werd hij procureur-generaal als op volger van mr. Besier. De deelneming aan het internationaal concours voor poëzie heeft alle ver wachtingen verre overtroffen, aldus de Romeinse correspondent in het Alg. Handelsblad. Niet alleen, dat het aantal dichters groter was dan werd voorzien (meer dan 150 schrijvers uit alle landen van Europa en Amerika hebben hun dichtbundel ingezonden) doch het peil was bijzonder hoog, daar een groot aan tal van de meest bekende en gevierde dichters ter wereld heben deelgenomen. Dit betekende voor de jury van de Premie Etna-Taormina een zeer moei lijke taak. Een millioen lire werd toegewezen a an de nagelaten betrekkingen van de inmid dels overleden Engelse dichter Dylan Thomas. De tweede helft ging naar de Italiaan Salvatore Quasimodo. De jury wijst er uitdrukkelijk op, dat dit geenszins betekent dat andere deel nemers als de Nederlander Bertus Aaf- jes, de Spanjaarden Aleixandre en Ro- sales, de Brazilianen Meireles en Schmidt, de Fransman Emanuel, de Ita lianen Valeri en Pavolini, die allen een eervolle vermelding hebben gehad, niet eveneens voor een prijs in aanmerking zouden komen. Prof. Bonaventura Tecchi, directeur van het Instituut voor Germaanse talen en letteren, die voor de andere le den van de commissie tien gedichten uit Aafjes' bundel „De Karavaan" heeft vertaald, heeft zich buitengewoon vleiend uitgelaten over het werk van Aafjes, dat hij volledig kent. Hij hoop:, dat Aafjes eerlang Rome weer eens zal bezoeken, waar dan voor het genoemde Instituut uit zijn werk zou worden voor gelezen. (Per luchtpost van onze correspondent) DJAKARTA, December. De eerste drie of vier maanden van zijn bestaan heeft het nieuwe Indonesische kabinet van mr. Ali Sastroamidjojo vrij rustig kunnen werken, maar thans stapelen de moeilijkheden zich op een ontstellende wijze op. Deze problemen draaien om hetzelfde onderwerp, dat het vorige kabinet zoveel zorgen heeft gebaard en waarover dit tenslotte ook gevallen is: het leger. Degene, die door ontactisch optreden de situatie opnieuw op de spits heeft gedreven, is de minister van Defensie: mr. Iwa Kusumasumantri. Deze ver tegenwoordigt in de Indonesische rege ring de „progressieve fractie", een 3terk communistisch, beïnvloede groepering. De moeilijkheden zijn ontstaan, toen Iwa Kusumasumantri in de Indonesische landmacht drie functionarissen (de sous chef-staf landmacht en twee assis tenten van de chef-staf landmacht) ver ving. Hij deed dit zonder de chef-staf landmacht, kolonel Bambang Sugeng, daarin te kennen. Kolonel Bambang Sugeng voelde zich gepasseerd en bood zijn ontslag aan. Bovendien riep hij de zeven territoriale commandanten naar Djakarta op voor overleg. Deze stelden zich achter kolonel Bambang Sugeng in zijn opvatting, dat minister Iwa zijn bevoegdheden had overschreden. Bij het parlement dienden tegelijker tijd de oppositiefracties, dit keer ver sterkt door de christelijke en de katho lieke fractie die niet officieel tot de oppositie behoren, een ontwerpmotie in, waarin intrekking van alle door de minister van Defensie genomen maat regelen gevraagd wordt. De eerste fase van de strijd om deze motie is thans gestreden. Daarbij ging het er om, wan neer deze behandeld zou worden. De indieners wilden dat dit nog in Decem ber zou gebeuren, terwijl hun tegen standers deze behandeling uitgesteld wilden zien tot na het reces van het parlement, in de tweede helft van Januari dus. In de commissie van over leg van het parlement, die de agenda van de vergaderingen opstelt, kon men niet tot overeenstemming komen. Daar op maakte de voorzitter van het parle ment, mr Sartono, die zelf lid is van de PNI, de grootste regeringspartij, ge bruik van zijn recht daartoe en besliste dat de behandeling in de tweede week na het reces zal plaatsvinden. Op de plenaire vergadering van het parlement dienden de indieners van de motie nogmaals het vepoek in deze nog voor het reces te behandelen. Dit ver zoek werd met 89 tegen 59 stemmen verworpen. In deze cijfers ziet men reeds enigszins weerspiegeld hoeveel voor- en tegenstanders de motie zelf straks zal krijgen. Men moet daarbij echter wel rekenen, dat lang niet alle leden bij de stemming aanwezig waren. Zou een parlementszitting door alle leden worden bijgewoond dan mag men ongeveer verwachten dat de motie 91 voor- en 110 tegenstanders zal krijgen. Zou de opkomst van de leden van de regeringspartijen slecht en die van de oppositie goed zijn, dan wordt het dus zelfs mogelijk dat de oppositie wint. Gesteld dat dit het geval zou zijn dan moet het waarschijnlijk geacht worden, dat de regering Iwa Kusumasumantri zal opofferen, doch dat zij zelf aan het bewind zal blijven. Indien, wat waarschijnlijker is, de motie verworpen wordt, dan bete kent dat echter geenszins dat daar mee de moeilijkheden uit de wereld zijn. De ontevredenheid in het leger, ontstaan door deze maatregel van minister Iwa, blijft. Kolonel Bam bang Sugeng heeft zijn verzoek om ontslag nog niet ingetrokken en zijn heengaan zou onvermijdelijk tal van nieuwe moeilijkheden in het leger met zich meebrengen. Kolonel Sugeng was na de 17 October- affaire 1952 de aangewezen persoon om de eenheid in het leger te herstellen. Hij besloot daarbij om voorlopig geen ingrijpende maatregelen te nemen. En inmiddels had hij de twee groeperingen naar het scheen reeds een heel eind tot elkaar gebracht. Dit goede werk van kolonel Bambang Sugeng heeft minister Iwa nu vernie tigd. Want niet alleen, dat hij kolonel Bambang Sugeng passeerde bij de in de landmacht doorgevoerde mutaties, hij ging verder. Degenen, die hij van hun post ontheven heeft, behoorden tot de groep die gerekend wordt voor de 17 October-affaire te zijn, de nieuwbe- noemden zijn van de groep, die „tégen" is. Daarmede heeft minister Iwa dus openlijk partij gekozen, en zodoende de zich herstellende eenheid in het Indo nesische leger aangetast. Toch blijkt, dat deze eenheid reeds belangrijk sterker is dan zij een jaar geleden was. Want thans hebben zich officieel de zeven territoriale comman danten achter kolonel Bambang Sugeng gesteld, zij het dan ook naar is uit gelekt na een gedachtenwisseling, waarbij het eerst leek of de oude tegen stellingen de overhand zouden krijgen. Indien Bambang Sugeng, die geworden is tot het symbool van de eenheid van de Indonesische landmacht, dan ook zou heengaan moet gevreesd worden dat de oude tegenstellingen feller dan ooit zullen oplaaien. Dit te voorkomen is thans de taak van de Indonesische regering. Bij Terneuzen zijn twee schepen, het Deense ms. „Lemnos", groot brt 1768. dat van Antwerpen kwam, en het Duit se ms. „Babitonga", groot 4609 brt, dat van Brenen op weg was naar Antwer pen, met elkaar in botsing gekomen. Het Deense schip staat in brand. Kerstmis is in de loop der eeuwen bezongen als het feest van Licht en Vrede. Dat is het natuurlijk ook, maar door allerlei sentimen taliteit is de ware betekenis van dit Licht en deze Vrede op de achtergrond geraakt. Het licht van Kerstmis is voor velen niet meer dan het licht in de kerstboom en de kaarsen op de feestelijke dis. Maar het ware Licht van Kerstmis is Christus zelf Iedere dag kunnen wij het ho ren en lezen in het begin van het Evangelie van St. Jan: „Het Leven was het Licht der mensen. En het Licht schijnt in de duisternis Het Licht, het nieuwgeboren Licht van Christus, moet schijnen op Kerstmis in de duisternis van ons hart en dat licht en blij maken. Zoals een kamer in het donker angstwekkend en vol geva ren kan schijnen, omdat wij er ons onzeker voelen en niet weten hoe en waar te gaan, zo is ook ons hart als het niet verlicht wordt door het Licht, dat in de Kerstnacht is gekomen. Het kan zo don ker zijn in het menselijk hart en dikwijls zijn wij zo somber en bedrukt, alsof wij rondtasten in een kamer zonder licht. Maar in de Kerstnacht is immers God voor ons geboren. Hij is het Licht komen brengen en als wij ons daarnaar richten, ligt de weg zo duidelijk en hel der voor ons. Maar zo vaak klagen we, dat alles zo moei lijk is en we zijn te druk doende met al onze wereldse beslommeringen om zelfs maar ons om te wenden naar het Licht. We hollen voort met onze lasten en zorgen, steeds verder weg van het Licht, Dat in de wereld ge komen is en Dat gezegd heeft: „Komt allen tot Mij, die belast en beladen zijt en ik zal u verkwikken". Neem er nu, met Kerstmis, eens even de tijd voor. Zet uw hart, waar het zo donker is, open voor het Licht en ge zult merken, dat het licht wordt, zo licht, dat het licht een uitweg zoekt naar bui ten, waar uw vreugde en blijdschap zich kunnen mee delen aan anderen. En als ge dat doet, als ge door uw vriendelijkheid, har telijkheid en goedheid ande ren gelukkig hebt gemaakt, dan zal er vrede heersen in uw hart. Dan zal Kerstmis voor u en uw huisgenoten werkelijk het feest van Licht en Vrede zijn en daar zal geen glinsterende Kerstboom vol engelenhaar iets toe of af doen, evenmin als het feit of u voor de feestdagen nog een nieuwe jurk hebt kunnen kopen, of dat u het feest al voor de vijfde keer met het zelfde toilet viert. Want de Vrede des Harten is gelukkig niet van materiële zaken af hankelijk, maar is toegezegd aan allen, die van goeden wille zijn. De paters van het Allerheiligste Sa crament te Brakkenstein-Nijmegen ont vingen telegrafisch bericht, dat 21 De cember te Melbourne is overleden pa ter Pieter Kockx S.S.S., sinds 1950 emi grantenpriester voor de Nederlanders in Australië. Hij werd' geboren te Oudenbosch 9 Mei 1893, priester gewijd te Brussel 28 Februari 1920 en vertrok in September 1950 naar Melbourne. Ja renlang was hij overste en novicenmees- ter te Stevensbeek en te Baarlo (L) en daarna overste te Lommei in België. Toen bleek dat de Sint Franciscuskerk te Melbourne, bediend door de Ameri kaanse paters van het Allerheiligst Sa crament zeer druk bezocht werd door Nederlandse emiganten, bood pater Kockx zich spontaan aan om hun ziel zorg te behartigen. Met het enthousias me van een jonge man vertrok hij op 57-jarige leeftijd naar zijn „missie" en werkte er dag en nacht, vooral in de biechtstoel en spreekkamer, voor zijn geliefde emigranten. Het was in 1950 De advocaat-generaal bij het gerechts hof te 's-Hertogenbosch heeft in hoger beroep tegen de voorman P. S. uit Raamsdonk een gevangenisstraf van twee en een half jaar geëist wegens mishandeling van een wachtmeester der Rijkspolitie. S. was door de recht bank te Breda veroordeeld tot een ge vangenisstraf van twee jaar. S. had de wachtmeester met een mes vrij ernsti ge verwondingen aan het hoofd toege bracht. nog pioniersarbeid, want in heel Au stralië waren toen slechts drie Neder landse priesters. Pater Kockx spaarde zich niet en wist van geen rusten of zich ontzien, totdat hij deze zomer ten huize van een emigrant door een be roerte getroffen werd. Na aanvankelijk herstel stortte h(j wederom in en nog onverwacht maakte de dood een einde aan dit ijverige en deugdzame priester leven. Tijdens de oorlog verbleef hij wegens zijn werk voor onderduikers in de gevangenis te Maastricht en het con centratiekamp te Amersfoort. 2 Mei van dit jaar werd op de spoor wegovergang aan de Zandstraat te Maasniel een 72-jarige vrouw door een trein uit de richting Roermond gegrepen en vrijwel onmiddellijk gedood. De over wegwachter, M. Z„ die voor dit ongeval verantwoordelijk werd gesteld, werd door de N.V. Nederlandse Spoorwegen disciplinair gestraft, doch bij vonnis van de rechtbank te Roermond vrijgespro ken van het hem ten laste gelegde: dood door schuld. De officier van Justitie ging in appèl van dit Tonnis bij het gerechts hof in 's-Hertogenbosch, dat Woensdag deze zaak behandelde. De wachter had op verzoek van de vrouw de bomen ge opend, terwijl hij wist, dat zeer spoedig de trein zou passeren. De advocaat-generaal eiste een hech- tenisstraf van drie weken. Uitspraak 6 Januari. twijfeld verslappen, nog afgezien van de vermoeidheid, die zou ontstaan bij de Kamerleden zelf, hun helpers en de journalisten op de perstribune. De voorzitter citeerde uit oude jaar gangen van „De Tijd" om aan te tonen, dat al voor de eerste wereldoorlog het probleem van de noodzaak om de be grotingen voor Kerstmis af te doen, zich voordeed. Destijds was er nog geen rant soenering van spreektijd en de enige klacht, die men in de krant uitte, was, dat de redevoeringen te lang waren. Met de begrotingswerkzaamheden tij dig gereed komen betekent voor de Staten-Generaal het volbrengen van een grondwettelijke plicht van de eerste orde. De regering kan eerst daarna met haar uitvoerende taak vooruit. In Februari komt de Tweede Kamer weer bijeen. Dan staat allereerst de tele visie nota op de agenda. Ook de tege moetkoming aan de Indische Nederlan ders komt spoedig in behandeling. Dr. Kortenhorst besloot zijn apologie met een tekst nit Isaias, waarin de Ver losser wordt aangekondigd en wenste allen een Zalig Kerstfeest en een Zalig Nieuwjaar. De Haarlemse rechtbank heeft op 15 December de NV tot exploitatie van de scheepswerf en machinefabriek Holland- Nautic te Haarlem in staat van faillis sement verklaard, nadat de op 23 No vember daaraan voorafgaande verleende surséance van betaling was ingetrokken. De NV Holland-Nautic heeft tegen de ze beslissing beroep aangetekend, dat voor het Amsterdamse Hof is behan deld. Het Hof vernietigde de beslissing van de Haarlemse rechtbank en her stelde daarmee de vóór dit vonnis be staande toestand, zodat de NV Holland- Nautic thans opnieuw een voorlopige surséance van betaling is toegestaan. Over de definitieve surséance van be taling zal de rechtbank 1 Februari 1954 beslissen. Er is in Engeland rondom de kleren die koningin Elizabeth heeft laten maken voor haar wereldreis, een schandaal ontstaan. )e Londense couturiers die haar uit gebreide garderobe hebben ontwor pen, waren er strikt aan gehouden geen der modellen te publiceren vóór de Koningin er zich mee in het open baar had vertoond. Maar een der modehuizen heeft zich daar niet aan gehouden en verschillende der ko ninklijke japonmodellen in serie na gemaakt, reeds in de verkoop ge bracht nog voordat de vorstin er in was gezien. De japonnen die koningin Eliza beth op deze reis zal dragen zijn overigens niet zómaar ontworpen, maar ze zijn gecreëerd rondom de prachtige juwelen die de Engelse koningin bezit. Een dergelijk juwe len-bezit heeft voor ons, gewone vrouwen, altijd iets van een sprookje. Hoewel iedere vrouw, die daar ple zier in heeft, zich tegenwoordig voor een luttel bedrag kan volhangen met glinstering. Men koopt massa-scha kelarmbanden in het warenhuis zelfs al uit de bak alsof het daagse ge bruiksvoorwerpen zijn, met een af schuwelijke zakelijke miskenning van iedere gevoelswaarde, die toch eigen lijk als een geheim aureool een bijou hoort te omhullen. Maar de opdrin gerige „costume-jewellery" is een le vensbehoefte geworden en heeft onze kieskeurigheid tegenover de meest „edele" opschik, waarmee de vrouw Advertentie U moet beschikken ovet: 4 eieren, 4 eetlepels melk, wat peper en stout, driehoekige stukjes oud brood en, om te bakken, DELFIA* Breek van 4 eieren de schalen en laat de dooiers vrij in Uw leukste keuken- kom. Verzeker U van de zoete assisten tie der melk èn de pikante hulp van wat zout en een neveltje peper. Klop alles slagvaardig tot een luchtig mengsel, dat in de koekepan, op een zacht vuur, door Delfa met vreugdevol gesis be groet wordt. Van U wordt verwacht dat U blijft roeren, tot het een samenhangende - maar vooral niet te droge - massa is. Deljia doet opgewekt zijn werk, ook als daarna in dezelfde pan driehoekige stukjes oud brood tot Frans-knappende croutons gebruind worden. Laat bij het opdienen enkele takjes waterfrisse krulpeterselie getuigen van Uw zin voor decoratie. DELFIA is het zuiver plantaardige vet uit de fameuze Calvi-familie. Vandaar die delicate smaak. In de rijke renaissancetijd wist men wat mooie sieraden waren. Deze vrouw, geschilderd door Lucas Cra- nach, draagt een collier met edelste nen in een zetting, zoals men nu ook weer toepast. Zie tekening hoven. Ring en oor-bijou vergezellen het collier. Het lange, afhangende snoer, zoals de vrouw van de schilder Paolo Veronese draagt, in 1575, en die we ook droegen in de twintiger jaren, is weer aan het opleven. De einden zijn nu echter dikwijls los en het is heel modieus om ze op de rug te laten hangen, zoals op de teke ning boven. Van de strakke symmetrie wijkt de vrouwenkleding in die jaren van rijke, overdadige opschik, nooit af, zoals ook dit portret uit de school van Clouet, 1565, toont. De moderne couturiers echter zetten een glinste rend bijou "p één schouder of één heup, wat de illustratie boven laat zien. Deze zeer sierlijke jonge vrouw van Lucas Cranach is ongelofelijk rijk opgetuigd. Aan elke hand zijn twee vingers volgestoken met ringen. Daar vallen de kokkerds van rin gen (zie boven), die men nu draagt, bij in het niet. Het hoofd lijkt groter door de parel- versiering, zoals Anna van Dene- marken hier draagt, geschilderd door Mare Gheeraerts. Nu houdt men van een klein hoofdje. Wie een Chignon heeft, legt daar voor de avond een glinsterend snoer omheen, zoals bo- s ven is geschetst. De passende oor- hanger is in stijl.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 12