MICIIUIC Ui iDI CMCftlE ffillDiUT Kerstvrede KERSTREDE Lavrenti P. Beria geëxecuteerd Met zes medebeklaagden Woensdag gefusüleerd RENÉ COTY tot president van Frankrijk gekozen Dertiende stemming maakt einde aan zeven dagen van spanning Verschenen is de goedertierenheid en mensenliefde van God, onzen Zaligmaker Tot hoofd en hart Het weer van Z. H. de Paus dee MORRIS (ejmifca (mj! Op Kerstdagen GEEN AVOND MISSEN A MERRY CHRISTMAS DONDERDAG 24 DECEMBER 1953 1 «T 77ste JAARGANG No. 25872 Vrede berust slechts op christelijke waarde Brand bij Bruynzeel Prijsverhoging dagbladen In verband met het Hoog feest van Kerstmis verschijnt het eerstvolgende nummer op Maandag 28 December. DE DIRECTIE. De Hoofdaalmoezenier van de Arbeid, de Z.E. Heer C. F. A. Geraets te Be verwijk, verzocht ons te willen berich ten, dat op de beide Kerstdagen geen Avondmissen zullen worden opgedra gen te Haarlem, IJmuiden-Oost en Be verwijk. Dit besluit is genomen in verband met de mindere bezetting van de ploe gendiensten op deze dagen en de mo gelijkheden de Nachtmis bij te wonen. Voor degenen, die te zes uur in de morgen moeten opkomen op de bedrij ven zijn faciliteiten voor het communi ceren in de Kerstnacht. Zij zullen over het algemeen vóór de aanvang van de Nachtmis kunnen communiceren. (tot Vrijdagavond) Vanavond in het Oosten van het land nog wat lichte regen of motre gen, maar overigens koude nacht met opklaringen. Morgen overdag toene mende bewolking met later van het Westen uit regen en iets lagere tem peraturen dan vandaag. Matige tot krachtige wind, krimpend van West naar Zuid. Vrijdag: Zon: 8.48—16.33. Maan: 22.33—11.17. Zaterdag: Zon: 8.48—16.33. Maan: 23.42—11.30. Zondag: Zon: 8.48—16.34. Maan:11.42. Maandag: Zon: 8.48—16.35. Maan: 0.51—11.55. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 15459 BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM h^gte^Om^tperscems'^e^m-m'.-hoogTa. ■=mm^ tf fcUWt nAAnLtMolnt lUUnANI Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. Zuiver menselijk gezien is het niet verwonderlijk, dat velen het Chris tendom in deze tijd geen kans meer geven. Ondanks twintig eeuwen prediking, ondanks de talrijke voor beelden van ware heiligheid en hoogste offervaardigheid-uit-belangeloze-liefde, die vanaf het begin zijn goddelijke oor sprong en innerlijke rijkdom overtui gend hebben bewezen, is de menselijke samenleving vervallen tot een chaos- zonder-hoop, waarin men geen emplooi meer ziet voor zijn boodschap van lief de, rechtvaardigheid en vrede. Na twee wereldconflicten binnen één generatie, waarvan het laatste het hoogtepunt van ontmenselijking scheen te bereiken, duurt de oorlog voort, zij het een koude, die de harten der mensen in vrees ver stijft. Millioenen lijden en sterven onder een satanische dictatuur, terwijl de werkelijke strijd in Korea reeds twee millioen slachtoffers heeft gevergd. De armtierige rest van onze beschaving wankelt onder de dreiging van een derde wereldoorlog. Zo leven wij in een sfeer van angst en onzekerheid in een wereld, die ten onder gaat aan de ontoereikendheid van het louter-mense- lijke. Het is de tragedie van de mens alléén, die, zonder God, slechts zijn eigen sterfbed spreiden kan. Is er dan geen hoop meer? Het Kerst feest, dat wij nu vieren, geeft daarop voor de negentien honderd en drie en vijftigste keer het goddelijk-betrouW- baar antwoord: „God heeft Zijn Zoon in de wereld gezonden, niet om haar te oordelen, maar opdat zij door Hem ge red worde". (Jo 3.16). Gods Zoon, een Kind in een kribbe. Maar aan dat Kind is alle macht ge geven in ae hemel en op de aarde. „O, Emmanuel, onze Koning en Wetgever, Gij. de Verwachte der volkeren en hun Zaligmaker, kom, o Heer, onze God, en red ons". Koning en Wetgever, dat is het Kind in de stal van Bethlehem en, als zo danig, de Redder, naar Wie de verloren mensheid eeuwenlang heeft uitgezien. Maar.... „het waarachtige Licht, dat alle mensen verlicht, kwam in de wereld. De wereld was door Hem ont staan, er. de wereld erkende Hem niet. Hij kwam in Zijn eigen bezit, en de Zijnen ontvingen Hem niet. Maar aan allen, die Hem ontvingen, gaf Hij de macht Gods kinderen te worden". Zo tekent Sint Jan (1.9-12) in enkel? woorden het heil en de tragedie der mensheid. En de oude Simeon voor spelde, dat dit Kind bestemd was „tot val en opstanding van velen, en tot een teken van tegenspraak" (Lc.2.34.). Sinds de menswording van Gods Zoon heeft de wereld nooit zo fataal de ver vulling dezer profetieën aanschouwd als in onze dagen. In wereldwijde verhou dingen is Christus het voorspelde teken van tegenspraak geworden. De strijd tussen goed en kwaad, tussen God en de duivel kristalliseert zich in de keuze vóór of tegen Christus, die „val en op standing" bepaalt. In deze innerlijk verscheurde mens heid schijnt het Christendom met zijn boodschap van vrede en liefde, van hoop en redding de zwakheid te delen van het pasgeboren Kind in de kribbe. Maar evenals te Bethlehem onder de schijn van hulpeloosheid de almacht Gods schuil ging, zo blijft het Christendom, ondanks de zichtbare en noodlottige tekortkomingen van zijn aanhangers, voor alle tijden de enige drager der onveranderlijke en eeuwige waarheid van God. En daarom kan alléén het Christendom de wereld redden. Maar dan een levend Christendom, dat mensen kweekt, die Christus' leer in woord en daad consequent beleven. Die in het Kerstkind hun Koning eren, Wiens opperheerschappij zich niet al leen uitstrekt over de harten, maar evenzeer over de tijdelijke en openbare orde der samenleving. Hij is de univer sele Schenker van alle leven en waar heid, de enige Wetgever, Die zowel voor het openbare als het particuliere leven dezelfde liefde en rechtvaardig heid beveelt. Het algemeen erkennen van Zijn leidinggevende macht is de uitsluitende voorwaarde om de onmis bare nieuwe beschaving in het leven ie roepen, die geheel christelijk is. Daar om hebben de Christenen de plicht de wereld te veroveren om haar terug te geven aan Christus, de Vredevorst! Het zou een wezenlijke miskenning van zijn doel zijn het Christendom al leen maar te beschouwen als een mid del, dat een geriefelijk leven op aarde garandeert. Zelfs het metterdaad ver wezenlijken der meest ideale levens voorwaarden beantwoordt niet aan zijn diepste wezen. Immers noch de oor sprong, noch het doel van het Christen dom liggen in deze wereld. „Mijn Rijk is niet van deze wereld". De diepe zin van het Kerstgebeuren is dan ook niet te begrijpen zonder de lijn door te trekken van de kribbe over het kruis tot het laatste oordeel: de uit eindelijke triomf van Christus' Verlos singswerk. Daarom staat de liturgie van de Adventtijd duidelijk in het teken van een dubbele verwachting. Bij de herdenking van Christus' eerste komst op aarde verliest de Kerk geen ogenblik uit het oog de definitieve vol tooiing van het Koninkrijk Gods, inge luid door de terugkeer van het Kind van Bethlehem als Rechter over leven den en doden. Van de aanvang af leert zij ons zodoende de geboorte van de Verlosser te zien in het juiste perspec tief en haar laatste consequentie. In de Kerstnacht zelf herinnert ons Sint Pau- lus: „De genade van God is verschenen, redding brengend aan alle mensen. Zij voedt ons op om godvruchtig in deze wereld te leven om de zalige hoop te verwachten en de openbaring der glorie van onze grote God en Zaligmaker, Christus Jesus" (Tit 2.11). Zo wordt ons hele leven tot één grote Adventtijd, een voorbereiding op Christus' tweede komst. Want dan eerst zal de beloofde redding definitief eeuwige werkelijkheid worden! Deze diepste betekenis van het Kerst feest is tevens de wezenlijke inhoud van het Christendom: de mens de waar heid te leren over zijn eigen situatie, hem de bestemming van de schepping duidelijk te maken. Alles is en blijft gericht op de uiteindelijke voltooiing van het eeuwige Koninkrijk Gods. De Verlossing heeft niet ten doel ons op aarde een ongestoord en zorgenvrij le ven te schenken. Integendeel veeleer. Paus Pius XII heeft vanmorgen op de gebruikelijke wijze zijn Kersttoe spraak gehouden tot het College van Kardinalen. Hij deed daarin een beroep op de volkeren van het Europese vas teland om hun vrees van zich af te schudden, een „redelijk risico" te aan vaarden en zich onmiddellijk te ver enigen in het belang van de wereld vrede. Z.H. sprak in de eerste plaats over de moderne technische geest, die de wereld schijnt te beheersen en die het gevaar oplevert, dat de mens slechts in beperkte mate het gehele terrein van de realiteit overziet. De H. Vader gaf daarbij uitdrukking aan de grote eer bied, die de Kerk altijd heeft gehad voor de vooruitgang, die menselijk kun nen en denken hebben gemaakt, doch hij vond het noodzakelijk daarbij te wijzen op het feit, dat men hier slechts te maken heeft met een gedeelte van de realiteit. Bovendien schuilt hier het gevaar, dat de gehele mensheid op den duur zal vervallen in een volmaakt materialisme. Tekst uit de brief van St. Paulus aan Titus Tekening van Hettie Klmtmans Hier tegenover stelde de Paus de grote realiteit, die de bovennatuur is en die tot uitdrukking gekomen is in de geboorte van Christus en in de Verlos sing. die daarop gevolgd is. Vervolgens heeft de H. Vader enkele concrete ge varen behandeld, daarbij in de eerste plaats erop wijzend, dat de technische geest de mens ertoe brengt geleidelijk aan de opvoering van de productiviteit als een der hoogste idealen te be schouwen. Daartegenover stelde de H. Vader ds Christelijke opvatting van de arbeid, welke talrijke andere problemen met zich meebrengt die de materialistische geest dreigt over het hoofd te zien. Zo moet bij de arbeid altijd de mens in de eerste plaats gesteld worden boven de machine. Bovendient dient de mens over 'n behoorlijke vrije tijd te beschik ken, opdat hij zijn gehele persoonlijk heid kan ontplooien. Tenslotte wees de H. Vader op de noodzakelijkheid van de Zondagsviering en op het recht dat de mens heeft voor zijn gezin te zorgen en zich in zijn gezin op te houden. Hij waarschuwde er in het bijzonder tegen, dat het gevaar aanwezig is, dat ook de vrije tijd weer als doel op zich beschouwd wordt. Een tweede probleem waar de H. Vader op wees was vooral, dat het materialisme probeert de oplos sing van het probleem van de vrede naderbij te brengen. De christelijke opvatting daarentegen is, dat de vrede niet wordt gebracht door uiterlijke or deningen of door het opvoeren van de productiviteit en van de materiële wel vaart, ook niet dat de basis van de vrede kan zijn het enorme vertrouwen in de statistieken van de geleerden, om dat dit alles slechts een uiterlijke coör dinatie kan zijn. Dit noemde de H. Vader de principiële fout van het mo derne materialistische denken. De vrede die daaruit ontstaat is slechts een vrede van vrees. De echte vrede bestaat daarentegen in de over vloed van de Goddelijke goedheid en van de morele bereidheid het goede te doen. Tenslotte sprak de H. Vader over de politieke tegenstellingen welke in de wereld en speciaal in Europa bestaan Hij deed een hartstochtelijk beroep op de christelijke politici, dat zij toch zou den beseffen, dat het christendom hun de ware basis geeft en de duidelijke voor stelling van wat de vrede in werkelijk heid is. Hij deed daarbij een beroep, dat men, alvorens de onderlinge vrede in de wereld te brengen, moest beginnen met de vrede in het binnen land en vooral de sociale vrede in het binnenland te scheppen. Deze is alleen te verkrijgen door het toepassen van de christelijk sociale leer. Tenslotte sprak de H. Vader nog over het nut der democratie, waarvan hij in derdaad de waarde erkende om de wel vaart te verzekeren, maar richtte boven alles de blikken op het Goddelijk Woord, dat de waarheid is. Aan het slot van zijn rede riep de H. Vader de Moeder Gods aan. de Onbevlekte Maria, opdat Zij tussenbeide moge komen om de vrede in deze wereld te herstellen, spe ciaal ten behoeve van hen die daar het meest behoefte aan hebben, de armen, de verdrukten en de vervolgden. Hedenmorgen brak een felle brand uit in de deurenfabriek te Bruynzeel te Zaandam. De brandweer rukte met groot materieel uit en werd daarbij ge assisteerd door de fabrieksbrandweer. Uit acht stralen werd water gegeven en na een uur blussen gelukte het de brand weer de brand enigszins te localiseren. Er ontwikkelden zich dichte rookko lommen boven de stad. De schade is aanzienlijk en over de oorzaak is nog niets bekend. De bedrijfsbrandweer had eerder gepoogd zelf de brand te blus sen, doch slaagde hierin niet. De brand brakuit in het centrale stromagazijn van de fineerdeurenfabriek en men had daardoor eerder behoefte aan zuurstofmaskers dan aan water. Al le beschikbare maskers in Zaandam zijn thans naar het terrein van de brand ge dirigeerd, waar omstreeks half twaalf nog steeds een grote blusactiviteit heer ste. Lavrenti P. Beria, voormalig hoofd van de geheime Russische staatspolitie en minister van Binnenlandse Zaken, is, evenals zijn zes medebeschuldig den, ter dood veroordeeld en reeds gefusilleerd. De terechtstelling is Woens dag voltrokken, zo is gisteravond officieel in Moskou verklaard. Een bijzon dere juridische commissie van het Hooggerechtshof der U.S.S.R. bepaalt, zo luidt de tekst van het vonnis, de beschuldigden te veroordelen tot de hoogste straf, die op een misdaad staat: doodgeschoten te worden met inbeslagneming van alle persoonlijke eigendommen en intrekking van militaire titels en onderscheidingen. Het vonnis is definitief en beroep is niet mogelijk. Hier onder stond in het communiqué met hoofdletters getypt: Het vonnis is vol trokken. (Vervolg op pag. 5) Want wij moeten in ons leven „aanvul len, wat aan Christus' lijden ontbreekt", d.i. allen hebben wij ons deel te dragen van het uitboetende en verzoenende lijden van de Verlosser. Geen opstan ding zonder kruis, geen Thabor zonder doodsstrijd! In het licht van deze eeuwigheidsbe stemming ligt de betrekkelijkheid van om het even welke aardse toe stand voor de hand. Armoede en rijk dom, geluk en leed, vrede en oorlog zijn in de grond van geen belang, en kunnen ten aanzien van ons uiteindelijk lot een gelijke beproeving beduiden. De enige hoofdzaak is onze keuze tegen over God en de wijze, waarop wij de daaraan verbonden eisen vervullen: heilig zijn, „zoals onze Vader in de hemel heilig is". En dat: ongeacht het feit, dat wij geplaatst zijn in een we reld, die voor het grootste deel gebouwd is op medeplichtigheid aan het kwaad. Ondanks zijn essentieel eschatologi sche gerichtheid is het Christendom echter verre van onverschillig voor de tijdelijke bestemming van de mens. Ge luk en vrede op aarde zijn evenwel wezenlijk afhankelijk van onze gehoor zaamheid aan God. Zonder Hem geen vrede, geen voorspoed, geen orde, geen geluk. Omdat deze gehoorzaamheid aan God in de tegenwoordige wereld ont breekt, staat zij op de helling van de ondergang. Dit is de levensovertuiging van elke gelovige Christen. Deze aan de wereld te leren is onze dure plicht, ons aandeel in Christus' Verlossingswerk. Maar over het tijde lijke leven heen wijst het Christendom als zijn eerste en laatste doel op de bovennatuurlijke bestemming van de mens, de eeuwig gelukkigmakende terugkeer naar zijn Oorsprong. Alleen het geloof schenkt inzicht in dè geheimnisvolle groei van het Gods rijk in zijn beginphase op aarde. Wanneer een dankbaar en innig be leven van het Kerstfeest dit geloof in onze harten verdiept, zal de goddelijke vrucht daarvan een intense vrede zijn, die een verantwoord optimisme recht vaardigt over het lot van de wereld, waarin wij leven, omdat het ons onze plicht leert kennen en geheel op God steunt. Die „Zijn Zoon in de wereld heeft gezonden, opdat zij door Hem ge red worde". Een per .1 Januari a.s. ingaande zeer belangrijke stijging van vrijwel alle be- drijfsonkosten heeft de algemene ver gadering van de vereniging „De Ne derlandse Dagbladpers 1945" genoopt tot het nemen van het besluit, de abonnementsprijzen van de dagbladen rr ingang van die datum te verho gen. Van deze vereniging zijn de uitge vers van alle Nederlandse dagbladen lid en het genomen besluit bindt hen allen. Het gevolg is dat ook de abonne mentsprijs van ons blad na 1 Januari a.s. een kleine verhoging moet onder gaan. De prijs zal dan zijn: f 0.50 per week, f 2.13 per maand of f 6.40 per kwartaal. Bij deze prijsverhoging, waartoe het dagbladbedrijf slechts noodgedwongen overgaat, wordt de kostenstijging slechts ten dele ten laste van de abonné's ge bracht. WEST-DUITSLAND. De Ameri kaanse autoriteiten in Duitsland hebben 33 Duitse oorlogsmisdadigers op aanbe veling van een AmerikaansWest- Duitse raad voor vrijlating op erewoord en strafvermindering in vrijheid ge steld. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, hedenmorgen. Gisteravond om twaalf minuten over tien en aan het eind van de dertiende ronde van de presidentsverkiezingen door het congres in Versailles heeft de congresvoorzitter André Le Troquer eindelijk en ten langen leste de naam van de tweede president van de Republiek bekend kunnên maken. René Coty, de 71-jarige onafhankelijke senator, die in de Raad van de Republiek het departement van de Seine Inférieure vertegenwoordigt en die eerst sinds gistermiddag door de fracties van de onafhankelijken en de boeren als can- didaat was voorgedragen, bleek aan het eind van de dertiende ronde ruim schoots de vereiste meerderheid verworven te hebben, te weten 477 van de 871 stemmen. Te elfder ure en vrijwel aan de vooravond van Kerstmis was het congres er dus toch nog in geslaagd de opvolger aan te wijzen van Pre sident Auriol. De leden van het congres bleken na zeven dagen vol spanning en verwarring, waaruit het prestige van de Franse Volksvertegenwoordiging niet zonder deuken te voorschijn is gekomen, hun vermogen tot enthousiasme toch niet verloren te hebben. Met uitzondering van de communisten juichten zij de nieuw gekozen president langdurig toe en zelfs de socialisten, die de nederlaag van hun candidaat Naegelen maar moeilijk konden verkroppen en die bovendien teleurgesteld waren door het mislukken van hun pogingen om President Auriol te laten herverkiezen, stemden in met de Marseillaise, die door het congres werd aangeheven. De nieuwe president is pas 71 gewor den en hij werd geboren in Le Havre. Na rechten en filosofie gestudeerd te hebben aan de Universiteit van Caen vestigde hij zich in zijn geboortestad als advocaat. In 1923 werd hij afgevaardig de van het departemént Seine Inférieure in het Franse parlement. Tevoren maak te hij al deel uit van gemeentelijke en arrondissementscolleges. In de kabinet ten Schuman van November 1947 en September 1948 én het kabinet-Marie van Juli 1948 was Coty minister van Wederopbouw. Hij werd in November 1948 senator en in Januari 1949 aange wezen als vice-voorzitter van de Senaat, een post, die hij tot dusver heeft be kleed. Coty staat bekend als deskundige in staatsrechtelijke kwesties. Hij zou voorstander zijn van een grondwetswijziging, waarbij aan de uit voerende macht grotere bevoegdheden worden toegekend., In de eerste wereld oorlog heeft Coty als vrijwilliger dienst genomen en daarbij verwierf hij het Croix de Guerre. Hij heeft grote belang- De werkelijke vrede vinden slechts zij, die de weg naar i Bethlehem gaan. y stelling voor federalistische stromingen, maar het is niet bekend, hoe hij tegen over het Europese leger staat. Zijn vrouw. Germaine. is gewend om veel gasten te ontvangen en men neemt aan. dat zij zich spoedig thuis zal voelen op het Élysée. Tot dusver bewoonden de Coty's een huis in Le Havre, dat uitziet over de Seine en dat eens bewoond is door Felix Faure. president van 1895 tot 1899. Opluchting Althans naar het uiterlijk had de gróte meerderheid van het congres, dat in de afgelopen dagen keer op keer getuigenis had afgelegd van een diepe verdeeldheid, haar nationale eendracht teruggevonden en het werd in elk ge val duidelijk, dat deze late demonstra tie van eensgezindheid mede berustte op een algemeen gevoel van opluchting. Men was blij dat de karwei erop zat en dat men eindelijk iemand had ge vonden, bejaard en kleurloos genoeg om de steun te verwerven van de ver schillende fracties, die elkaar de laatste weken voortdurend in het vaarwater hadden gezeten. Want welke ook de kwaliteiten mogen zjjn, die de nieuwe president van de Franse Republiek sieren, de verkiezing van de heer René Coty, die in het Franse politieke leven nooit een figuur van het eerste plan is geweest, heeft na de bewogen dagen die achter ons RENÉ COTY liggen slechts het effect van een ont nuchterende anti-climax kunnen op leveren. Dadelijk nadat de congresvoorzitter Le Troquer de uitslag va:i de dertien de stemming had bekend gemaakt, 477 stemmen voor de heer Coty, 329 voor Naegelen plus een klein aantal stem men dat zich versnipperd had over figuren die door geen enkele fractie candidaat waren gesteld of die zelfs te kennen hadden gegeven dat zij niet voor de benoeming in aanmerking wensten te komen, werd het proces verbaal van de verkiezing opgemaakt en voorzien van het zegel van het congres. Een afschrift daarvan werd in de Salon de la Présidence ter hand ge steld aan de nieuw gekozen president, die door de congresvoorzitter werd toegesproken en gelukgewenst en die a l'improviste zijn eerste officiële dank woord sprak. De gehele plechtigheid duurde slechts een half uur. Begeleid door de heren Le Troquer en Laniel verliet de nieuw gekozen pre sident langs de erewacht die aangetre den was het paleis van Versailles, om zijn intrek voor de nacht te nemen in het versierde gebouw van de prefectuur van Versailles, zulks in afwachting van het grote ogenblik waarop hij heden morgen zijn officiële intrede in Parijs zal maken voor het protocolaire bezoek aan president Auriol.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1