FIAT 1100 rouwen die het teken dragen STAANPLAA TSENin komende kleinere stadsbussen iBICffiïM» Haarlems AGENDA voor drie feestdagen Ü1 1 SpYtl Ischias 1' TRAFUm HANDHAVING TOONKAMER ENERGIEBEDRIJF Betaal Uw FIAT 1100 uit Uw inkomen Geen contante verkoopHuurkoop alleen gemeen itelijk Deze week in Frans Hals NICO van SCHAGEN ZONEN Chocoladerepen duurder Wie wint de WIEG? <v£VJeeVb voo« De BABy VRAGEN VAN RAADSLID EN VERMANING VAN B. EN W. 3 j Prettige Feestdagen DONDERDAG 24 DECEMBER 1953 PAGINA 1 Verkooplokaal NOTARISHUIS Inboedelveiling 12/13 Jan. '54 „DE VRIJE TIJD" Kerstfeest Mater Amabilis- school Burgerlijke Stand STILLE ARMEN Vele zakenlieden en particulieren profiteren van onze speciale betalings regeling om zonder vast legging van hun kapitaal direct de NIEUWE FIAT 1100 ter beschikking te hebben. Fa. J. Leonard Lang NIEUWE FILMS IN HAARLEM Cinema Palace Luxor Lido Rembrandt Minerva Roxy City Gelegenheid tot massa- Kerstboomverbranding Aller medewerking gevraagd IU.UI l l.L) 11 u-i i i caC^,bTrSa=hteen dub- «Éi «IS BOUWEN IS KOSTBAAR Nogmaals het plantsoen op de Grote Markt Huurverhoging en gesteunden Nieuwe R.K. school in „Delftwijk" Garantie Kleuterhuis Margriet De school aan de Richard Holkade Voorspoedig 1954 GIERSTRAAT 40—42 - HAARLEM NACHTMIS OM 12 UUR IN PATERSKERK BEELDENDE KUNSTENAARS Willen liever geen huurverhoging Kerstmatinee „Internos" Nederl. Kamerorkest in Vleeshal Geen spreekuur RADIO MOORS Van ouds bekend Tel. 14609 Officieel Philips-reparatenr Kruisstraat 38 Haarlem brengt verlichting KERKBERIGHTEN HET GOORNHERT- LYCEUM Ongerustheid over uitvoering bouwplan Rijdend postkantoor in Haarlem In de Woensdag 30 December te hou den vergadering van de gemeenteraad van Haarlem zal zich ongetwijfeld een discussie ontketenen over het voorstel van B. en W, om perceel Grote Hout straat 75 met perceel Gedempte Oude Gracht 82 opnieuw van de firma Droste (eigenaresse) voor vijf jaar te huren teneinde ter plaatse de toonkamer voor het Gemeentelijk Energiebedrijf te handhaven. De huur zou 8000 gulden per jaar moeten bedragen. Anderhalf jaar geleden verzochten een aantal groothandelaren en detaillisten op elec- tro-technisch gebied, alsmede gasfitters om de toonkamer op te heffen. Na rijp beraad wensen B. en W. dit adres thans voor kennisgeving aan te nemen. In de toelichting wijzen B. en W. er op, dat de totale omzet der toonkamer verleden jaar heeft bedragen ruim 281.000 gulden, waarin begrepen een bedrag van ruim -61.000 gulden wegens contante verkoop aan particulieren. De verkoop geschiedt nimmer anders dan door bemiddeling van een erkende gas fitter of installateur, die daarvoor pro visie geniet. Bovendien hebben vele installateurs, die niet over een winkel of toonkamer beschikken, medegeprofi- teerd. Van grote waarde is ook de wijze waarop de gemeente het huur koopsysteem in handen houdt, waar mede een groot sociaal goed gediend is. Het college hecht betrekkelijk weinig waarde aan min of meer massale ad- haesiebetuigingen. Als argument hebben requestranten aangevoerd, dat de toon kamer verleden jaar een verlies heeft opgeleverd van meer dan 39.000 gulden. B. en W. menen echter, dat dit tekort niet alleen vanuit een bedrijfsecono misch standpunt kan worden bezien. Het publiek is een belangrijke dienst bewezen en er is propaganda gevoerd ten voordele van winkeliers, installa teurs, etc. Bovendien is dit verlies ont staan door de uitkeringen aan genoem de vakmensen. Het huurkoopsysteem wenst het college in ieder geval te handhaven. Intussen ontkent het ge meentebestuur niet, dat het gewenst Advertentie Dir. W. N. WOLTERINK Bilderdijkstraat bij de Zijl weg Haarlem - Tel. (K 2500) 11928 Inzendingen van huisraad worden dagelijks aangenomen Eigen afhaaldienst In de tuinzaal van het gemeentelijk concertgebouw hield de commissie „De Vrije Tijd" van de Haarlemse Sint Vin- centiusvereniging een Kerstavond. De heer A. van Luxemburg opende zoals gebruikelijk en wees de aanwezigen er op, hoe Charles Dickens bijzonder mooie Kerstverhalen heeft geschreven. Daarom was het gelukkig, dat de R.K. Rederij kerskamer „Alberdingk Thijm" het be kende stuk „De Droom van meneer Scrooge", bewerkt naar een vertelling van Dickens, voor het voetlicht zou brengen. Over dit stuk en de opvoering daarvan schreven wij reeds enkele da gen geleden, toen het stuk gebracht werd voor de Haarlemse K.A.B. Wij mo gen dus nu volstaan met op te merken, dat de mensen van „De Vrije Tijd" een bijzondere avond hebben gehad met dit spel. De heer van Luxemburg dankte aan het einde de spelers van Thijm voor hun prestaties. Het Kerstfeest van de Mater Amabilis- school begon met een Avondmis, opge dragen door de Moderator, Rector de Wit, waaronder zeer veel docenten en leerlingen communiceerden. Het feest werd voortgezet in de Huishoudschool waar een souper werd aangeboden. In lange rijen schaarden de leer lingen, docenten en bestuursleden, 125 in aantal, zich aan de feestelijk gedekte tafels, smaakvol versierd met bloemen en kaarslicht. Declamatie en zang door docenten en leerlingen verhoogden de Kerstsfeer. Dit Kerstfeest vol stemming zal zeker bijgedragen hebben tot de goede sfeer in de school. Advertentie Zie étalage Anegang 46 Inzendingen tot en met 27 December. Anegang 46 Telefoon 14651 GEBOREN: A. EijkmanKoldewijn, z.; T. HooleJanssen, z.; W. M. van der VoortVan den Oetelaar, z.; P. M. FrankenBreukel, z.; J. van Holland Den Hollander, d.; N. EbskampLan- kamp, d.; H. C. A. BrinkmannGrün- demann, d.; C. L. van der Schaar Reijns, d.; M. L. HankelPuts, d.; M. G. SterkVan Nikkelen Kuijper, d. ONDERTROUWD: R. M. Kostermans en H. J. L. Mooren; A. J. Six en A. C. M. Formanoij; J. C. van Schaik en W. H. van den Bosch; J. M. van der Eem en H. F. C. Groot; A. D. van Ketwich en J. W. van Osch; G. Tadema en W. G. de Jong; P. J. van der Kamp en C. R. Koeleveld. GETROUWD: P. J. F. van der Mije en J. Schoon; J. Meerman en C. M. Klumper; J. Luiting en M. van Stijn; L. Chi'. van Lent en J. A. M. Heere mans; B. A. Steevensz en J. N. Aal; P. Terol en M. G. Mooy; H. G. van Rossum en F. Stam; J. Vermeer en A. M. Schlöffel; H. J. van Straaten en M. C. van der Blom; J. A. Mutsaers en H. A. van Beest; G. R. Scheffer en J. v. Weltevreden; Ch. Ligtvoet en M. C. Ran; A. van Wijk en J. Fortuin; D. Teeuw en H. Meiring; L. J. Overmars en S. Bos; P. van den Raadt en A. Frölich; H. W Heering en M. J. Chr. Mulder; A. A. K. M. Middelhoff en Ch. E. G. M. Koot; W. Schildmeijer en F. Bauer; F. C. G. Somers en J. Jongman; L. Berends en W. E. P. Zuurendonk. OVERLEDEN: G. Schats—De Boer, 73 jr.. Santpoorterstraat; J. M. Blote, 69 jr., Iordensstraat; J. M. L. Verzijlberg— Goossens, 63 jr., Acaciastraat. Rectificatie: Gehuwd 21 Dec.: J. Verkek en H. Vrugt. zou zijn enige verandering te brengen in de werkwijze. Er is langdurig over leg gepleegd met de betrokken orga nisaties en aan 143 gasfitters en instal lateurs is een vragenlijst toegezonden. Antwoord werd ontvangen van 129 aan geschrevenen. Hiervan verklaarden zich 103 voor het voortbestaan van de toon kamer. Er zijn slechts vijf principiële tegenstanders en zeven detaillisten, die menen, dat de toonkamer overbodig is. Tot de geuite wensen behoort de be ëindiging van de contante verkoop. Daaraan kan worden voldaan als men daarin concurrentie van de middenstand ziet. Ook is het college bereid in de toekomst alle huurkooptransacties over te nemen. De incassodienst kan worden ingeschakeld en door behoorlijke infor matie (credietwaardigheid van de ko per) behoeft de gemeente geen groter risico te lopen. De grotere omzet kan wellicht het verlies opvangen, dat door het verloren gaan van de contante ver koop zal ontstaan. Bij de Twentsche Bank zijn de vol- kende giften voor de Stille Armen bin nengekomen: Mw. C. I. v. S. f 10.—; N. N. f 100.—; Fa. L. f 10,—; N. V. S. f 10,—; S. P. R. Co. f 100.—; A. J. d. B. f 2,50; H. O. Zn. N.Y. f 10,—; N.Z.H.V.M. f 25.—; N.V. de S. f 10,—; Boekh. HC f 10,—; C. B. f 5,—; J. A. B. Zn. f 5.—; Fa. C. f 15.—; G. A. C.—H. f 5.—; N.V. A. K. Co. f 50,—; N.V. Mij. H. f 10.—; mr. J. C. D. f 50.—; N.N. f 10,—; N.N. f 10.—. Advertentie Eerste storting ad f 7100.- exclusief verzekerings premie) omvat reeds de bijzonder lage rente. Maandelijkse betalingen, die Uw budget niet uit het evenwicht brengen I Inlichtingen bi] alle Fiat-agenten en bi) de Importrice: Stadhouderskade 114 E Amsterdam, Tel. 719744 De drie vrouwen waar het in deze film om gaat, hebben als de film begint haar straf in de gevangenis uitgezeten en worden in de ochtend van een grau we mistige dag in Londen vrijgelaten. Drie verschillende types uit uiteenlo pende milieu's, wier levens elkaar on gewild in beschamende omstandigheden kruisten. Haar ervaringen en emoties van die dag waarop zij opnieuw in het maatschappelijk leven aarzelend en ge schokt treden, vormen het verdere ver loop van het verhaal. Wij zijn er getui ge van hoe zij elk in haar eigen levens sfeer terugkerend de verleiding tot een nieuwe afdwaling weerstaan. In die zin is de film een sprekend en warm menselijk pleidooi voor de herplaatsing in de samenleving van haar die door een onberaden misstap, uit lichtzinnigheid of een onsociale zwakheid de gemeenschap hebben be laagd. Zeker in de eerste helft van zijn film heeft Jack Lee op bekwame soms beklemmende en ontroerende wijze de sfèer geschapen die deze maatschappelijk gederailleerden om geeft en duidelijk gemaakt welke mo rele moed zij moeten opbrengen om een nieuw geordend leven te begin nen. Voortreffelijk is de wijze waarop hij de ervaringen en gemoedsgesteltenis van zijn drie hoofdfiguren bij het ver laten der gevangenis en haar intrede in het bruisende leven van de wereldstad Londen tekent. Trefzekere camera-in stellingen, een psychologisch rake keuze van details en een prachtige dosering van geluiden, dialoog en stilte verheffen dit deel tot een pakkend bijna aangrij pend stuk realisme, het Engelse realis me dat ook in „Brief encounter" een stuk ontroerende levensechtheid ople verde. Dit realisme heeft Lee echter in de tweede helft goeddeels laten varen. De belevenissen der drie vrouwen later op de dag zakken af tot lichtelijk sentimen tele en sensationele anecdoten, waardoor zijn verhaal een wending neemt naar de behendig gemaakte thriller. Het on waarachtige van de gebeurtenissen wordt niet gered door de overigens voortreffelijke schildering van het leven der wereldstad waarin het verhaal is gesitueerd. (18 jaar). In de middagvoorstellingen draait de film „Twintig jaar op wacht." Het is een dolle comedie met de avonturen van Stan Laurel en Oliver Hardy, een koste lijke rolprent. Het verhaal begint met een gevecht vanuit de loopgraven tij dens de oorlog van '14-18. Stan krijgt bevel om de wacht te blijven betrekken en staat daar nog steeds als de oorlog ruim 20 jaar voorbij is. Een piloot, wiens vliegtuig Stan beschiet, haalt hem uit de loopgraaf en neemt hem mee naar de stad. Olly ontmoet hem weer en beiden trekken zij weer op pad. Daar Stan 20 jaar achter en te vens slecht op de hoogte is van de he dendaagse dingen, ontstaan er allerlei koddige situaties en verwikkelingen. Zij die behoefte gevoelen, zich eens goed te entspannen en hun zorgen eens aan de kant te zetten, moeten beslist niet na laten deze rolprent te gaan zien (A. 1.). In de film „By the light of the silvery moon" speelt Doris Day als Majorie Winfield, die met haar verloofde Bill allerlei onplezierige gebeurtenissen mee maakt, waardoor hun voorgenomen hu welijk in de knel komt. Eerst stelt Bill de blijde dag tot onbepaalde datum uit, dan Majorie, die zwarte wolken ziet op komen aan de horizon van het geluk thuis. Zij verdenkt namelijk haar vader va» een amoureuze omgang met een artiste. Het loopt natuurlijk anders af, dan Majorie zelf gedacht had en alles komt weer op zijn pootjes terecht. By the lightenz. is een vrolijke musical en een prettige afwisseling in de lange keten van de komende feestdagen. A. 1 Violetta, een Spaanse danseres, voor spelt aan de adellijke Eugenie de Mon- tijo, dat zij trouwen zal met een vorst uit een naburig land. Enige tijd daarna worden Eugenie en haar moeder uitge nodigd voor een bal aan het keizerlijk hof van Frankrijk, waar zij kennis ma ken met Napoleon III. Eugenie trouwt met de keizer der Fransen, zoals de ge schiedenis heeft geleerd en de film dus ook te zien geeft. Intussen heeft Viole'- ta zich bij haar gevoegd en wijst elk aanzoek van de neef van Eugenie van de hand. Samenzweerders beramen een aanslag op Eugenie, maar Violetta neemt haar plaats in en wordt zwaa" gewond. Na haar herstel vertrekt zij naar Spanje, waar zij later huwt met de nog steeds geduldig wachtende neef van de keizerin. Een kleurrijke film. Alle leeftijden. Een magisch zwaard beheerst 'n deel van deze film, die zich afspeelt in een omstreden gebied rond Bagdad, toen er nog een Kalief aan de macht was, toen er nog fel gestreden moest worden om een vrouw te krijgen, ja, toen vooral in het mysterieuze Oosten eigenlijk al les nog mogelijk was, zoals de onover winnelijkheid van diegene, die in het bezit was van een zwaard met een vol gens de sagen ongekende macht. Een prinses kon toen nog trouwen met een eenvoudig, zij het dapper man. Maar dat dit niet altijd even eenvoudig ging, toont ons deze film, waarin de dochter van een Kalief verliefd wordt op een telg van een vijandelijke stam. De vele moeilijkheden moeten met het zwaard in de hand en veel list uit de weg wor den geruimd. Het spannende en vaak met humor doorspekte verhaal is ge heel in kleuren opgenomen, hetgeen de sfeer van het Oosten slechts ten goede komt. De Duitse film „Puntje en Anton" is gemaakt naar de roman en het toneel stuk van Erich Kastner. De hoofdrollen worden gespeeld door kleine Sabine Eggerth als Puntje, het kind van een rijke kousenfabrikant, de twaalfjarige Peter Feldt als het zoontje Anton, wiens moeder behoeftig en ziek is, en de gees tige spaniel Piefke. Puntje wordt opge- voer door juffrouw Andacht, omdat haar vader altijd met zijn zaken bezig is en moeder door de society in beslag wordt genomen. De gouvernante heeft een louche vriendje, die de brandkast van de kousenfabrikant wel wil ledigen. Puntje gaat uit bedelen om haar vriend je Anton aan wat geld te helpen. Na veel wederwaardigheden komt het ver haal hierop neer, dat de moeder van Anton geholpen wordt, de snode dief gepakt en het gezin van de kousenfabri kant herenigd. En die juffrouw Andacht moet een andere betrekking zoeken. In den beginne is deze film wel aardig en de humoristische invallen veroorzaken de nodige vrolijkheid. Later wordt zij griindlich sentimenteel en onwaarschijn lijk, zodat de grapjes niet meer zo leuk lijken Voor velen is deze rolprent eten en drinken tegelijk. De triomf der recht vaardigheid ligt er duimendik boven op. Heel veel vrolijkheid valt er te beleven in de film „Singin' in the rain", die de toe schouwer zonder twijfel enige aangename uurtjes zal bezorgen. Beslist aardig is in deze film de persiflage op de filmsterren- cultus en het zwijgend super-romantische Hollywood-product van vóór vijf en twintig jaar. Er is in deze film, die speelt in de tijd van de intrede van het geluid via de band, een aantal vermakelijke scènes van een zichzelf overschattende filmster, die niet zingen en zelfs niet behoorlijk spreken kan en die voor het geluid een zgn. „stand- in" heeft. Dat geeft de toeschouwer uiter aard veel pleizier. Voor alle leeftijden. De film „De zwarte adelaar" speelt jaren geleden in het toen nog door Czaren ge regeerde Rusland. De „zwarte adelaar" ont popt zich als een knappe zoon, die uit wraak de strijd aanbindt met oppermach tige mensen, die zijn vader, een graaf, van zijn bezittingen hebben beroofd. Om zich goed Van zijn taak te kunnen kwijten ver laat hij zijn positie in de keizerlijke lijf wacht en onder de naam van „Zwarte Ade laar", de leider van een groep bandieten, slaagt hij er tenslotte in zijn doel te be reiken. Maar voor het zover is grijpt Amor hem bij de arm en hij wordt verliefd op de dochter van zijn laatste en ergste tegen stander. De scènes, die hierop volgen, vor men de climax van de filmde riskante momenten, de duels, de achtervolgingen, alles is uitstekend verfilmd. Men kan er een genoeglijke avond bij beleven. Toe gang 14 jaar. Een aantal door de zon gebruinde lieden trekken naar een klein eilandje, Oostelijk van Sumatra, om naar tin te zoeken. Zij krijgen ruzie met de inboorlingen en een mooi meisje redt hun leven. De film maakt weinig onderscheid tussen Hawaians en In donesiërs. De natuuropnamen daarentegen zijn niet slecht. De intrige is nogal gezocht, maar niet zonder spanning. 14 jaar. Het raadslid mr. J. G. Bettink heeft B. en W. gevraagd, of het juist is, dat de N.Z.H. in het stadsverkeer kleinere bussen met minder zitplaatsen en meer staanplaatsen wil inschakelen. De heer Bettink is daar tegen en zit liever in de bus. Hij meent bovendien, dat het vooral voor oudere mensen moeilijk is om zich bij bochten en snel stoppen behoorlijk staande te houden. B. en W. antwoorden, dat er inder daad besprekingen hebben plaats ge had over het in gebruik stellen van een kleiner bustype in verband met ver keersproblemen in de binnenstad. Het nieuwe bustype zal in het stadsbeeld verschijnen, als de tramlijn Amsterdam- Zandvoort in 1955 is opgeheven. Minder zitplaatsen hebben een snellere circu latie bij in- en uitstappen ten gevolge. De kleinere bussen met minder zit plaatsen zijn bovendien minder verlies gevend. Vooral tijdens de spitsuren zijn vele versterkingritten nodig, die weinig rendabel zijn, omdat het personeel na afloop van deze ritten tot de „stilltaan- de reserve" gaat behoren. Bij ve^elij- Het publiek wordt dit jaar weer in de gelegenheid gesteld zijn Kerstbomen en -groen gezamenlijk te verbranden. Voor deze georganiseerde massaverbranding zijn door de Haarlemse politie twee data aangewezen, t.w. Dinsdag 29 December en Donderdag 7 Januari. Wij laten hieronder het lijstje volgen van plaatsen, waar men het groen en de bomen kan deponeren n a 19 uur; 1. Het Kalfje bij het Prinsen Bolwerk 1 (Centrum). 2. Terrein aan Roerdompstraathoek Vondelweg (Noord). 3. Terrein aan Planetenlaan ten Noor den van E.D.O.-terrein (Noord). 4. Terrein aan Kleverlaan, Zuidzijde tussen Ter Cleefbrug en spoorweg overgang. 5. Theewsplein (West). 6. Terrein aan Garenkokerskade, Noordzijde (West). 7. Terrein aan Gerrit Schoolmeester laan (Tuindorp). 8 Terrein aan Richard Holkade (Zuid) 9. Terrein aan Frederik Hendriklaan (Zuid). Het ligt in de bedoeling dat vooral de buurt-, wijk- of speeltuinverenigingen zich belasten met het afhalen van het groen en en masse naar de verbran dingsplaats optrekken. De politie roept aller medewerking in om de acties zo goed mogelijk te doen slagen. Advertentie ikheid! bent U aardig op weg den eKonT Uw ™aag te hulp - middel BICARPAN,chten SteVen verdwijnen bel v0°td U cieT Ten neesmiddelen-leverancie uitvoerige De spe- lAG-C achets i smaakloos, I snel, zeker I BIOSCOPEN: REMBRANDT: „Puntje en Anton". Tijden 2, 4 15, 7 en 9.15 uur. Alle leeftijden. PALACE: „By the light of the silvery Moon". Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Alle leeftijden. LUXOR: „De kuise Violetta". Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, a. 1. Vanaf Maandag 2, 7 en 9.15 uur. LIDO: „Het gouden zwaard". Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Boven 14 jaar. CITY: „Gevangenen van het oerwoud". Tij den 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Boven 14 j. MINERVA: „Singing in the Rain". Vrijdag tot en met Zondag. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Alle leeftijden. FRANS HALS: „20 Jaar op wacht", a. 1. Tijden 2 en 4.30 uur. „Vrouwen die het teken dragen". Tijden 7 en 9.15 uur, 18 jaar. ROXY: „De zwarte Adelaar". Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Vanaf Maandag 2.30 en 8 uur. Boven 14 jaar. (Tenzij anders aangegeven draaien bo venvermelde films tot en met Woensdag). Eerste Kerstdag Stadsschouwburg: De Nederlandse Co medie in „De vuurproef", 7.30 uur. Tweede Kerstdag Stadsschouwburg: De Haagsche Comedie in „Dertien aan tafel", 8 uur. Concertgebouw: Kerstconcert door Jeugdkoor „Inter Nos", 2.30 uur. Concertgebouw: Borite avond, 8 uur. Gebouw St. Bavo: Toneelgroep Puck in „Het geheim van de Prins" (jeugdspel) voor leden van H. K. G„ 2.30 uur. Vleeshal: Pianorecital door Sas Bunge, 2.30 uur. Zondag 27 December Stadsschouwburg: De Nederlandse Come die in „Hart tegen hart", 8 uur. Concertgebouw: Toneelgezelschap Johan Kaart in „Potasch en Perlemoer", 8 uur. Vleeshal: Nederlands Kamerorkest, 3 u. Maandag 28 December Stadsschouwburg: De Haagsche Comedie in „Dertien aan tafel" (ab.), 8 uur. Concertgebouw: Afscheidsconcert Jo Vin cent met medewerking van het N. Ph. O. en Oratoriumver. „Haarlem en Omstreken", 7.30 uur. Minerva: Toneelgezelschap Johan Kaart in „In pyama", 8.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Palestina diorama's, Schotersingel 117a, Bijbelse voorstellingen. Geopend van 10 12 en 1417 uur. Teylers Museum. Geopend van 1117 u. (behalve Maandag). Frans Halsmuseum: Permanente exposi tie van nieuwe aanwinsten. Dagelijks van 1016 uur. Zondag van 1316 uur. Kunsthandel Leffclaar: Wagenweg 102, „de kunst van het Edelsmeden", sieraden van atelier Martinshof. Werkdagen 105 u. Museum Het Huis van Looy: Werken van Johan Buning. Geopend van 1012.30 uur en van 13.3017 uur. Zondag van 1417 uur. APOTHEEKDIENST HAARLEM en O. TIJDENS KERSTDAGEN HAARLEM: tot en met 26 December 's morgens 8 uur wordt de Zondag-, avond en nachtdienst van de Haarlemse Apothe ken waargenomen door: Fa. Duym en Keur Keizerstraat 6, tel. 10378; Apotheek Bege- man en Sneltjes, Kruisweg 30, tel. 20043; Marnix-Apotheek, Marnixstraat 65, tel. 23525 en Teyler-Apotheek, Teylerplein Vanaf 26 December 's avonds 6 uur wordt de dienst waargenomen door: Th. A. Klink hamer, Koninginneweg 69, tel. 11596; Grijs sels en v. Hees, Lange Veerstraat 19, tel. 11000; Frans Hals-Apotheek, Frans Hals plein 1, tel. 11180. ZIEKENVERVOER Fa. Mathot, Gr. Houtstraat 9, tel. 11990. Margriet, Turfmarkt 19 rd„ tel. 21400; to Heemstede: Fa. Buitenman en Co,, Raad huisplein 7, tel. 28523. BLOEMENDAAL: De Zondags-, avond en nachtdienst van de Overveense-, Bloe- mendaalse- en Santpoortse apotheken wordt waargenomen door Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaalseweg 85, Bloemen- daal, telefoon 21281; Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort-Dorp, te lefoon K 2560—8284. HEEMSTEDE: mbej Op 25 en 26 December tot 27 December 's morgens 8 uur wor den de diensten waargenomen door Heem- steedse Apotheek, Binnenweg 98, telefoon 38197, Aerdenhout Apotheek, Zandvoortse- laan 164, telefoon 26772. Vanaf 27 December 's morgens 8 uur wordt de Zondags-, avond en nachtdienst waargenomen door Apotheek Schotsman, Binnenweg 206208, telefoon 38320. Voor de komende feestdagen en de daarop aansluitende Zondag zijn de Zondagsdiensten voor artsen als volgt geregeld. 25 December (le Kerstdag): dr. P. M. v. d. Gugten, Heemsteedse Dreef 38, tel. 39903 en dr. W. v. d. Linde, Heemsteed se Dreef 253, tel. 34606. Wijkverpleging: Zuster G. E. v. d. Hoek, Laan v. Rozenburg 33, tel. 27805. 26 December (2e Kerstdag): dr. A. G. Zondag wordt in de Stadsschouw burg te Haarlem nog een opvoe ring gegeven van het oude, maar charmante blijspel „Hart tegen Hart", waarvan de Nederlandse Comedie een allergenoeglijkste vertoning geeft. Degenaar, Pieter de Hooghstraat 11, tel. 35008 en dr. J. G. M. v. Walsem, Bron- steeweg 32, tel. 38377. Wijkverpleging: Zuster D. Dudok van Heel, Jac. de Witstraat 9, tel. 34673. Zondag 27 December: dr. J. Laeijen- decker, Raadhuisplein 9, tel. 38103 en dr. A. L. C. v. Lier, Pieter Aertslaan 6, tel. 39875. Wijkverpleging: Zuster B. G. Badings Heemsteedse Dreef 138, tel. 39818. OVERVEEN: De doktersdiensten zijn als volgt geregeld: 25 December: W. D. v. Ol- denborgh, Bloemendaalseweg 223, telefoon 22884; 26 Dec.: C. G. J. Bos, Zijlweg 17, tel. 11431; 27 Dec.: P. M. Wijkmans, Ju- lianalaan 130, tel. 10071. SANTPOORT Artsen: Eerste Kerstdag alsmede Tweede Kerstdag tot 12 uur J. Stoffel in plaats van dokter J. Hekman. Voor deze waarneming Conollyweg 1, Santpoort, tel. 8534. Tweede Kerstdag vanaf 12 uur en Zondag Dr. Mans- holt, Vinkebaan 23, Santpoort, tel. 8320. Apotheken: Beide Kerstdagen en Zondag Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort, tel. 8284 en Bloemendaalse Apo theek Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal, tel. K 250022181, Nachtdienst volgende week: Santpoortse Apotheek, Bloemendaal- sestraatweg, Santpoort, tel. 8249. king van de toekomstige bus met die van andere stedelijke netten blijkt, dat de zitplaatscapaciteit beslist niet on gunstig is. Bij een normaal vervoersaanbod moet in het algemeen slechts over vrij korte afstand genoegen worden genomen met een staanplaats. Het gevaar voor de ouderen van dagen kan worden onder vangen, indien de jongeren in meerdere mate dan thans het geval is, hun zit plaatsen aan ouderen afstaan. B. en W. concluderen, dat hier voor de ouders en onderwijsinstellingen een belangrijke taak is weggelegd. 26 Augustus j.l. werd aan de woning- bouwverenigng „De Voorzorg" een voor schot verleend van f 1.054.000 voor de bouw van 102 arbeiderswoningen aan de J. J. Hamelinkstraat. De aanbeste ding heeft uitgewezen, dat een aanvul lend crediet van 135.000 'gulden nodig is. Ook het voorschot van 125.000 gulden voor de uitbreiding van Delftweide aan de Orionweg moet verhoogd worden met f 42.134 In de vorige raadsvergadering heeft een kleine meerderheid van de raad zich verzet tegen het aanbrengen van een blijvend plantsoen op de ronde vlucht heuvel van de Grote Markt. Van vele zijden werd echter de voorkeur gegeven aan een tijdelijke beplanting. B. en W. vragen nu een crediet van f 550 voor de aanleg en het onderhoud van een tijdelijk plantsoen op deze plaats, van eind Mei tot eind September. Het plant soen zal dezelfde afmeting en vorm hebben als dat in de afgelopen zomer. Het raadslid Verbaan heeft aan B. en W. gevraagd, hoe de huurverhoging voor ondersteunden en door de dienst van Sociale Zaken tewerkgestelden per 1 Januari zal worden opgevangen. B. en W. antwoorden, dat de regering nag geen beslissing heeft genomen, met uit zondering voor degenen, die uitkerin gen ontvangen als oorlogsslachtoffer. De regering schijnt echter voornemens te zijn het bedrag, bestemd voor de kos ten van levensonderhoud, in verband met de opheffing van de consumptiebe perking, te verhogen met ongeveer 90 cent per week. In vele gevallen maakt het huurelement een onderdeel van het steunbedrag uit, waardoor zich voor de ze categorieën geen moeilijkheden voor doen. Het ligt inderdaad in de bedoe ling alle maatregelen te treffen om reeds bij de eerste uitkering in 1954 het verhoogd steunbedrag aan belangheb benden te kunnen uitkeren. B. en W. stellen voor om prae-advies te nemen een verzoekschrift van het R K. schoolbestuur van O. L. Vr. van Zeven Smarten in Haarlem Noord om gelden beschikbaar te stellen voor de bouw van schoollokalen annex gymna stieklokaal met speelterrein en school tuin in „Delftwijk" en voor de bouw en inrichting van een gymnastieklokaal bij een harer scholen. B. en W. stellen voor zich garant te verklaren voor een geldlening ad f 150.000, die het bestuur der stichting Kleuterhuis Margriet bij de Nutsspaar- bank wil sluiten ten behoeve van de uitbreiding, verbouwing en inrichting van het kinderhuis aan de Anna van Buurenlaan 60. Zoals bekend zijn de kleuters thans ondergebracht in een villa aan het Kennemerplein. De aan koop van de nieuwe villa kon uit het bouwfonds der stichting worden gefi nancierd. Teneinde de nieuwe R. K. school aan de Richard Holkade voldoende omrin gend terrein te geven stellen B. en W. voor aan het schoolbestuur af te staan 4635 m2 grond aan de Richard Holkade en de Diepenbrockstraat. Advertentie en een Wij vernemen van pastoor Roorda, dat in de Paterskerk ook een Nachtmii gecelebreerd wordt om 12 uur midder nacht. De plaatsen zijn vrij. De H.H. Missen van 3 uur en 5.30 uur blijven gehandhaafd. Het bestuur van de organisatie der beeldende kunstenaars heeft het gemeen tebestuur verzocht de huurverhoging niet van toepasisng te verklaren op da aan beeldende kunstenaars verhuurd# woningen of ateliers, welke eigendom van de gemeente zijn. Tevens wordt gevraagd het verstrekken van een com pensatietoeslag ter grootte van de huur verhoging aan die kunstenaars, die geen woning of atelier van de gemeente in huur hebben. Dit adres met een vijftal adhaesiebetuigingen van verschillende verenigingen zullen B. en W. nader be kijken. Op 2de Kerstmiddag half drie zal door het jeugdkoor „Internos", dirigent Jan Booda, in de Gem. Concertzaal te Haar lem een Kerstprogramma worden uit gevoerd. Naast de Kerstcantate van Cath. van Rennes zal er een keur van Hollandse, oud-Duitse, Franse en En gelse Kerstliederen ^gezongen worden, met begeleiding van Emmy van Eden, piano. Het stuk „a Ceremony of Carols", dat aan de uitvoerenden hoge eisen stelt, zal met de originele begeleiding, n.l. harp, worden uitgevoerd. De harp partij zal worden vertolkt door mevr. Rosa Spier, die zich ook in diverse soil zal laten horen. Op Zondag 27 December, n.m. 3 uur, zal Aerdenhout's Vrouwenkoor en Het Nederlands Kamerorkest een Kerst- matinée geven in Haarlems Cultureel Centrum „De Vleeshal". Het program ma bevat o.a. werken van Corelli, Lü- beck, Gabrieli, Clerambault en M. Haydn. Het geheel staat onder leiding van Albert de Klerk. Wethouder Bakker zal Dinsdag 29 De cember geen spreekuur houden. RADIO Advertentie De afdeling industrie van de Neder landse cacao- en cacaoproductenvereni- ging heeft een vergadering gehouden ter bespreking van de consequentie» der enorm gestegen prijzen der cacao bonen. De aanwezige chocoladefabri kanten, die het overgrote deel der Nederlandse producenten vertegen woordigen, zijn tot het besluit geko men, liever dan over te moeten gaan tot het vervaardigen van aanmerkelijk dunnere repen, bij een gewichtsverho ging de gangbare prijs van twintig cent na 1 Januari bij de consument te verhogen tot een kwartje. Tevens werd besloten de prijzen van andere choco lade-artikelen op een prijsniveau te brengen dat minstens tien cent per honderd gram chocolade hoger ligt dan het huidige. Advertentie per (lacon EEN PRODUCT VAN CIBA BAZEL (ZW) H. BAVO KATHEDRAAL: Eerste Kerstdag: 7.30, 9 en 10 uur (Pontificale Hoogmis); Tweede Kerstdag: 6.30, 7.30, 8.15, 9 (Hoog mis), 11 en 12 uur. H. ANTONIUS VAN PADUA: Eerste Kerst dag: 7.30, 9, 10.30, 11 (Hoogmis) en 12 uur. Tweede Kerstdag: 6.30, 7.30, 8.30 (Hoog mis), 10, 11 en 12 uur. H. ELISABETH en BARBARA: Eerste Kerst dag: 7.45, 9.30, 10.30 (Hoogmis); Tweede Kerstdag: 6.30, 7.45, 9 (Hoogmis) en 11 u. O. L. Vr. VAN ZEVEN SMARTEN en ST. BAVO: Eerste Kerstdag: 7.30, 8.30, 9,30 (Hoogmis) en 10.30 uur. Tweede Kerstdag: 6.30, 7,30, 8.45 (Hoogmis), 10.15 en 11.30 u H. LIDUINA: Eerste Kerstdag: 6.30, 9, 10 (Hoogmis) en 11 uur. Tweede Kerstdag: 6.30, 7.30, 8.30, 9.45 (Hoogmis) en 1.30 u H. HART VAN JESUS: Eerste Kerstdag: 7.30. 9, 9.30, 10.30 (Hoogmis) en 11 uur. Tweed# Kerstdag: 6.30, 7,45, 9, 10.30 (Hoogmis) en 12 uur. H. JOANNES DE DOPER: Eerste Kerstdag: 8.45, 10.30 (Hoogmis). Tweede Kerstdag: 6.30, 7.30, 8.30, 9.30 (Hoogmis) 11 en 12 u. H. JOZEF, Eerste Kerstdag: 6.30, 7.30, 8.30. 10 (Hoogmis); Tweede Kerstdag: 6.45, 8. 9.15 (Hoogmis) en 11 uur. O. L. VROUW ROZENKRANS: Eerste Kerst dag: 8.30 en 10 uur; Tweede Kerstdag: 6, 7.30, 9 en 10.30 (Hoogmis). ALLBRH. DRIEËENHEID: Eerste Kerstdag: 8.30 en 10.45 uur; Tweede Kerstdag: 7, 8.30 (Hoogmis), 10.15 en 11.30 uur. HULPKERK-BLOEMENDAAL: Eerste Kerst dag: 9 en 10.45 uur. Tweede Kerstdag: 7.30 en 10.45 uur. O. L. VR. ONBEVLEKT ONTVANGEN (Overveen): Eerste Kerstdag: 8, 9.30 uur: Tweede Kerstdag: 7, 8, 9 (Hoogmis) en 10.30 uur. O. L. VR. HEMELVAART (Heemstede): Eerste Kerstdag: 9 en 10.30 uur; Tweed» Kerstdag: 7, 8.30 (Hoogmis). 10.15 e» 11.30 uur. H. BAVO (Heemstede): Eerste Kerstdag: 9 en 10.30 uur; Tweede Kerstdag: 7.15, 8.45, 10 (Hoogmis) en 11.30 uur. H. ANTONIUS VAN PADUA (Aerdenhout): Eerste Kerstdag: 8.30 en 10 uur; Tweede Kerstdag: 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 uur. V, AGATHA (Zandvoort): Eerste Kerstdag: 7.30, 9 en 10 uur (Hoogmis); Tweede Kerstdag: 7, 8.30 en 10 uur (Hoogmis). Het raadslid J. Voogd heeft zich tot B. en W. gewend met vragen die cul mineren in een ongerustheid over de voortzetting \an de bcuw van het Coornhertlyceum. De eersté étappe was in Januari 1953 voltooid, de tweede is voorlopig nog niet zover, de derde (in December 1952 vastgesteld) heeft nog niet de goedkeuring van Gedeputeerde Staten verworven en de vierde zweeft nog. Deze wijze van werken noemt het raadslid kostbaar en tijdrovend, terwijl het verdelen van het onderwijs hier en daar zeer nadelig is. B. en W. antwoor den hierop, dat zij er naar streven de school geheel gereed te hebben bij de aanvang van de cursus 1955-1956. In een uitvoerig schrijven zetten zij de moei lijkheden uiteen, die bij de bouwplan nen ondervonden werden, bij het ver krijgen van de goedkeuringen van ho gerhand. Openbare Werken hebben bovendien met personeelsbezetting te kampen gehad. Hoewel voor de derde étappe de vereiste goedkeuringen nog niet binnen zijn, zal de aanbesteding toch plaats vinden. Als dit deel is aan besteed, zullen de plannen voor het vierde deel gemaakt worden. Maandag 28 December van 's morgen» 9 uur tot 's middags 5 uur zal bet J dend postkantoor voor kinderpostzeg op de Grote Markt staan. Liefhe„öen kunnen daar dan hun stukken breng voor een speciaal stempel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2