Al het mogelijke wordt gedaan om ons land tot het uiterste te verdedigen Moeder van Burgess ontvangt brief met Kerstgroeten OVERPEINZING TUSSEN DE WIELEN BELASTINGAFTREK KAN 1 JANUARI INGAAN L. BERIA GEËXECUTEERD en Laatste begroting, Verkeer Waterstaataangenomen Frankrijks Staatshoofd Achter het IJzer is de Nachtmis verboden politiek nodig Wereldgebedsdag voor de vrede Nederland behoudt in de E.D.G. zijn eigen persoonli, Heerlijk Kerstcadeau van verdwenen Britse diplomaat Churchill dineert met Malik Radio Anno Santo uiterst welkom" Minister Algera: De Rijnvaart is internationaal vrij Herziening Europ. Geen kerstliederen in de kerk DONDERDAG 24 DECEMBER 1953 PAGINA 5 I VAN CAN Als E.D.G. niet tot stand komt Conferentie in Berlijn Engeland zou Oostenrijk gaarne zien deélnemen ^Moeilijkheid van medisch praatje in Kerst krant. Niettemin enige opmerkingen en raadgevingen. Eerste Kamer neemt wetsontwerpen aan Verklaring onderstaats secretaris mgr. Montini Zware aardbeving in Columbia Drie kleine steden vernield President Eisenhower Nog harder werken in het nieuwe jaar President Eisenhower is van mening, dat Amerika „spoedig voor de noodza kelijkheid zou staan zijn basispolitiek t.a.v. Europa te herwaarderen" als de Europese Defensie-Gemeenschap niet tot stand zou kunnen komen, zo is gis teren van de zijde van het Witte Huis verklaard. De president had tevoren van zijn adviseurs rapporten ontvangen cver de vooruitzichten voor de EDG en over de NATO. Eisenhower, zo werd in een communiqué meegedeeld, beschouwt de EDG' met haar plan voor een interna tionaal leger als „het enige practische voorstel om een einde te maken aan de voortdurende strijd tussen Frankrijk en Duitsland en om een vaste kern voor de NATO te scheppen." Engeland zou gaarne zien, dat Oosten rijk aan de conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier deelneemt, wanneer het Oostenrijkse vraagstuk aan de orde komt, zo heeft een officiële woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Za ken meegedeeld). Hij verklaarde van mening te zijn dat ook de V.S. en Frank rijk de aanwezigheid van een Oosten rijkse vertegenwoordiger te Berlijn zouden toejuichen. Het standpunt van de Sovjet-Unie was evenwel nog niet bekend. De Heilige Vader heeft in een eigen handig schrijven aan Kardinaal Maurice Feltin. aartsbisschop van Parijs, diens plan goedvpk^nrd voor het organiseren van een wereldgebedsdag voor de vrede, waaraan alle kinderen ter wereld zou den moeten deelnemen. Deze dag zou in Mei aanstaande gehouden worden. De Paus herinnert er aan, dat hij reeds her- herhaaldelijk om het gebed van de kin deren in de aan Maria toegewijde Mei maand heeft gevraagd om de vrede af te smeken. In tegenwoordigheid van vele autoriteiten heeft de chargé d'affaires van de Canadese ambassade Paul Tremblay Woensdagochtend te Rotterdam een schenking van het Canadese Rode Kruis, bestaande uit 250 tractoren, 10 oogst- machines, 10 schijfeggen en 57 kisten landbouwgereedschappen, bestemd voor het rampgebied, overgedragen aan het Nederlandse Rode Kruis. Onder het zingen van „O, Canada" door het Westkapelse Dameskoor, werd de laatste tractor uitgeladen uit de Prins Willem III" van de Oranje Lijn, die de kostbare lading uit Canada naar ons land bracht. De regering kan de verzekering ge ven, dat Shape de betekenis van Neder land voor het behoud van West-Europa' voldoende inziet en dat dus al het mo gelijke zal worden gedaan om ook Ne derland tot het uiterste te verdedigen Aldus merkt de regering op in haar antwoord aan de Eerste Kamer over het wetsontwerp tot goedkeuring van het EDG-verdrag. De vraag of de Nederlandse Generale Staf zal blijven bestaan, moet in die zin ontkennend worden beantwoord, dat voorzover reeds thans kan worden voorzien het huidige hoofdkwartier van de Generale Staf waarschijnlijk tot een territoriaal commando-orgaan in het kader van de voorziene territoriale organisatie zal worden omgevormd. Met de gedachte, dat de Kamer de goedkeuring van het verdrag zcu uit stellen, teneinde daarmede de positie van de regering om op wijziging van het verdrag aan te dringen te verster ken, kan de regering zich niet vereni gen. Als ook de andere landen hun wen sen tot wijziging van het verdrag ken baar zouden maken zou dit leiden tot nieuwe uitgebreide onderhandelingen. welke zo noodzakelijk inschakeling van Duitse contingenten voor de Westerse defensie wederom op niet te verant woorden wijze zouden vertrageD Antwoord aan de voorzitter Naar aanleiding van de bij het voor lopig verslag gevoegde nota van de voorzitter der Kamer merkt de regering o.a. op, dat er geen twijfel aan bestaat dat handhaving en ontplooiing van Ne derlands eigen nationale persoonlijkheid in een supra-nationale organisatie als de EDG en de ontworpen Europese ge meenschap voldoende gewaarborgd zijn. De onzekerheid omtrent Duitslands uiteindelijke positie beschouwt de rege ring anders dan de heer Jonkman niet als een onoverkomelijke hinderpaal voor de inschakeling van West-Duits- land bij de pogingen tot Europese in tegratie. Guy Burgess, de Britse diplomaat die twee en een half jaar geleden met zjjn collega van het ministerie van Buiten landse Zaken, Donald MacLean spoor loos verdween, heeft zijn moeder in Londen een brief gezonden, waarin hij liet weten, dat hij het goed maakte. De brief, die op 21 December in Zuid-West- Londen op de bus is gedaan, was geda teerd „November" en gaf geen aanwij zingen omtrent de verblijfplaats van de diplomaat. De keizer van Abessyhië, Haile Selassi, heeft officieel een hydro-electrisch krachtstation in gebruik gesteld, dat door Italianen is gebouwd. Het station ligt ruim 30 km. ten Zuiden van Addis Abeba en zal de behoefte aan electriciteit van de Abessijnse hoofdstad voor 90 pet. dekken. Links de hoofdingenieur van het krachtstation Mario Confalonieri. Op de achtergrond in het midden ingenieur Fredo Bazzi, die het station in 1939 grotendeels heeft gebouwd. Geheel links de keizerin. De Russische ambassadeur in Enge land, Jacob Malik, heeft gisteren met sir Winston Churchill de maaltijd ge bruikt op Chequers, het buitenverblijf van de premier. Tevoren had hij een kort onderhoud gehad met minister Eden. Malik, die binnenkort voor een be zoek naar Moskou vertrekt, sprak ver scheidene uren met de Britse eerste minister. Voor de diplomaten in de Britse hoofdstad betekende het bezoek van Malik een verrassing. Men vroeg zich onmiddellijk af, of Churchill heeft gesproken over zijn denkbeeld van een persoonlijk onderhoud met Malenkov. (Van onze medische medewerker) Mijn trein jaagt voort in de wassende nacht. Binnen heerst de milde stemming van rei zigers op weg om ergens met hun dierbaren het Kerstfeest te gaan vie ren. Buiten beginnen de sterren te pinkogen en rijst de maan statig aan de hemel om straks de vrome lieden bij te lichten, die ter nachtmis zullen trekken. Het is bijzonder plezierig, dat ik mij na enig peinzen tenslotte ontsla gen acht van de wel zeer hachelijke taak om een medische kroniek te schrijven voor een Kerstnummer. Het idee trouwens alleen al. En geheel gerust gesteld laat ik mijn gedachten wegdrijven op de cadans van de wie len en de rails. Welk onderwerp, me disch of paramedisch, zou kunnen pre tenderen de aandacht van de lezers te kunnen boeien op de vooravond van het Kerstfeest? Zou ik U bij voorbeeld kunnen vertellen, dat het ontbreken van de bordjes: „Niet spuwen, Defen se de cracher, Nicht spucken" in de ze Groene Expresse van de N. S. voor een ieder, die het daar maar in zien wil, het tastbare bewijs kan vormen van het succes van een halve eeuw tuberculosebestrijding. Gelukkig, het is werkelijk verheugend, dat het zo goed gaat met de tuberculosebestrij ding in ons land, maar dat heeft he laas niets met Kerstmis te maken. Wat heeft overigens het wereldse Kerstfeest of wat daarvoor doorgaat, bij een met blinkende dingen opge tuigde denneboom, nog te maken met de vervulling van de adventsver- wachting, de geboorte van de Ver- lqsser, die wij over enkele uren bij het Kind in de kribbe zullen vieren? Helaas is het lekker eten en drinken op deze dagen voor velen het belang rijkste geworden. En met een beetje manoeuvreren zou na deze morali serende woorden wel de opmerking kunnen volgen, dat matigheid in spijs en drank altijd erg aan te beve len valt. Er is niets zo ongezond als het overmatig dik zijn. Corpulente mensen blijken 60 pet. vaker aan een hartziekte te overlijden, ook bij sui kerziekte, longontsteking en operaties staan dikke mensen er veel ongunsti ger voor. Zelfs hun sterftecijfer ten gevolge van .verkeersongelukken is groter, omdat zij zich minder vlot uit de voeten kunnen maken. En U weet, ik heb dit al eens gezegd, er is maar één directe oorzaak voor dit te dik zijn aan te wijzen, opname van meer calorieën dan er blijkbaar nodig zijn, eenvoudiger en duidelijker gezegd: te veel eten. Daarna nog een alinea wijden aan het ongezonde van drankmisbruik, zou beslist minder tegenspraak uitlok- Burgess' moeder is er zeker van, dat de brief door Guy Burgess is geschre ven. Over de inhoud wilde zij geen me dedelingen verstrekken. Een huisvriend heeft evenwel verklaard, dat het een opgewekte brief is, die dé gebruikelij ke Kerstgroeten bevat. „Het is een heer lijk Kerstcadeau." verklaarde de moe der van Burgess, „het is het eerste wer kelijke bewijs dat wij ontvangen dat hij neg leeft." Het feit dat de brief in Londen werd gepost behoeft nog niet te betekenen, dat Burgess zich in Engeland bevindt Het feit dat hij in November een Kerst brief aan zijn moeder heeft geschreven wijst integendeel op een verblijfplaats ver buiten Engeland. Men neemt sinds lang aan, dat de verdwenen Britten zich in een land achter het „IJzeren Gor den" bevinden. Zoals bekend is mevr. MacLean in September met haar drie kinderen uit Zwitserland verdwenen, naar men aanneemt, om zich bij haar echtgenoot te voegen. In plaats van een dag, hebben de Franse parlementsleden een week nc dig gehad, om een opvolger van Auriol te Kiezen. Het was een van de treurigste perioden uit de toch al sombere mo derne politieke geschiedenis van Frank rijk. De Franse volksvertegenwoordi ging heeft dit jaar drie wel zeer be schamende schouwspelen ten beste ge geven: Een half jaar geleden kon er geen meerderheid gevonden worden om een nieuwe regering te steunen, zo dat er een kabinetscrisis ontstond van ongekend lange duur. Enkele weken geleden bleek de nationale vergadering niet in staat zich uit te spreken over een te volgen Europese politiek. In een lange reeks dramatische debatten kwam de verdeeldheid der politici scherp tot uiting. Bidault's instorting, op het hoogtepunt van de besprekingen, was bepaald symbolisch. De derde ontstel lende vertoning de presidentsverkie zing heeft het Franse prestige tn het buitenland wel bijzonder geschaad. Het woord „Versailles", dat in het buitenland herinneringen placht op te wekken aan de tijd van de Zonneko ning of aan het vredesverdrag van 1919, heeft nu een nieuwe betekenis gekregen: een diep-tragische beteke nis. „Versailles", eens beelden oproe pend van Frankrijks kracht, zal voor taan, voor onze generatie althans, Frankrijks zwakte voor de geest halen. Met grote bezorgdheid hebben niet al leen de Fransen zelf, maar ook hun bondgenoten in het Westen de gebeur tenissen sinds vorige week Donderdag gevolgd. Zeven dagen lang hebben tal loze millioenen in en bui' n Frankrijk met spanning uitgezien naar de ont knoping van de tragedie. Heel in het bijzonder interesseerde men zich voor de afloop in de vijf landen, die met Frankrijk, in de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal, de basis hebben gelegd voor een verenigd Euro pa, een basis, die verbreed zou moeten worden met de EDG, waarover in Pa rijs zal worden beslist. Nog geen vier maanden nadat West- Duitsland een krachtig bewind kreeg en zich aldus een belangrijke plaats verwierf in het nieuwe Europa, toont Frankrijk zich een verscheurde natie, waarvoor het respect in de omringende landen snel afneemt, hetgeen een jam merlijk feit is. Bidault heeft dezer dagen dan ook gezegd, dat in Ver sailles de toekomst van zijn land op het spel werd gezet: hij vreesde, dat de overheersing van Duitsland in West- Europa, waarvoor vele Franse parle mentariërs zich onlangs zo bezorgd toonden, in de hand gewerkt werd door het ongelukkig verloop van de presidentsverkiezingen. Hij wilde- die leden van de nationale vergadering, die zich zo beangst hadden getoond voor een Duitse suprematie in Europa, er kennelijk op wijzen, dat de ont- erende evenementen van deze week heel wat riskanter waren dan een eventuele goedkeuring van de Euro pese Defensie Gemeenschap. Een an dere MRP-er, B'dault's voorganger als minister van Buitenlandse Zaken en een man, wiens naam onverbrekelijk met het verenigd Europa verbonden is, Robert Schuman, heeft de hele hui dige politieke situatie in zijn land te recht gekenschetst als een gezagscrisis. Hij constateert, dat men niet meer kan bevelen noch gehoorzamen in Frank rijk, en dat een democratie, waar geen autoriteit meer wordt erkend, tot de ondergang gedoemd is.. Kan men dan niet meer het zelfrespect opbrengen, om een ander als leider te erkennen? zo vraagt hij zich af. Als president Coty over enkele we ken zijn hoge ambt anvaardt, wacht hem onmiddellijk de zware taak een nieuwe kabinetsformateur te vinden. Zal 1954 dan met een even hedroevend spel beginnen als de tonelen, waarvan men dit jaar getuige heeft kunnen zijn? Of zullen de bittere ervaringen van deze maand de volksvertegenwoordi gers tot bezinnin gebracht hebben en tot het besef van hun grote verant woordelijkheid voor t lot van Frank rijk en Europa? Het zal de tweede president van de Vierde Republiek zwaar vallen de na tionale eenheid te handhaven en de partijen te verzoenen. Dat hij aan de wedloop naar het Elysée eerst in de laatste ronden heeft deelgenomen, na dat het tweegevecht tussen Naegelen en Laniel met de aftocht van de pre mier was beëindigd, vergemakkelijkt zijn positie. Van het optreden van Coty zal het straks afhangen, of hij on danks deze bijna pijnlijke verkiezing er in de loop van zijn zevenjarig be wind in zal slagen de achting en de sympathie v.zijn volk te winnen en bij te dragen tot de uitwissing van de smaad, die door Franse politici zelf het schone Frankrijk werd aange daan. ken dan de vorige opmerking, dat men alleen te dik kan zijn door te veel eten. al is dit dan ook nog zo waar. Misbruik van alcoholica kan bovendien ook nog een oorzaak zijn van vetzucht. Het voedsel hoeft in dat geval niet als brandstof te dienen, daar wordt de alcohol dan wel voor gebruikt. Alle vet kan dan in vetlagen opgestapeld worden. Over de verdere ellende van het drankmisbruik, geloof ik, zou ik waarlijk niet behoeven uit te weiden. Er pleegt bij gelegenheden als hier bedoeld ook gerookt te wor den en het zou erg „up to date" zijn dus ook nog eens te wijzen op het gevaar van longkanker bij zwaar ro ken, iets dat bij de huidige stand van het onderzoek niet meer valt te loo chenen. Hoe dan ook, deze kroniek zou iets erg gewilds, iets gewrongens, wellicht iets ongepast gekregen hebben. Daar om acht ik mij dan ook van deze taak op goede gronden ontslagen en volsta er vandaag mee U van harte een „Zalig Kerstfeest" toe te wensen. VAN S. (Van onze parlementaire redacteur) Ook de maatregelen tot verruiming van werkgelegenheid en verlichting van belastingen zijn Woensdag door de Eer ste Kamer z.h.s. aangenomen .Bij de be handeling heeft minister v. d. Kieft nog enkele mededelingen gedaan over de financiële positie van het land, die de Kamer moesten geruststellen, vooral degenen die gevaar van inflatie vrezen. De minister verwacht, dat in 1954 op de kapitaalmarkt voor een bedrag van f 700 millioen leningen zal kunnen op nemen. Lukt dat. dan zijn volgens zijn berekening inflationistische tendenzen uitgesloten. De heer Pollema, die zich bevreesd had gemaakt over de toene mende circulatie van bankbiljetten kreeg ten antwoord, dat hierin slechts een spie gelbeeld van onze stijgende deviezen reserve moet worden gezien. Met de conclusies van mr. Teulings dat het effect van de maatregelen voor het bedrijfsleven niet voldoende zou zijn, was de minister het niet eens. Wie zal de juiste grens aangeven van dit effect, dat met de belastingmaatregelen bereikt kan worden? De voorstellen die de Kamer hem aan de hand had gedaan om de vergeten groepen meer tegemoet te komen, zul len eerst terdege bestudeerd moeten worden voor hierover een definitief oordeel kan worden gegeven. De staatssecretaris dr. Van den Berge ging nader in op fiscaal-technische de tails. Hij meende, dat een conjuncturele belastingpolitiek in de ware zin van het woord bij de huidige wetgeving niet mogelijk is. Het zou zeker aanbeveling verdienen de wetten zodanig te wijzigen dat in die richting meer kan worden gedaan. Het idee van de heer Hellema om primair dividend vrij te stellen van belasting vond hij een slechte ruil voor de investeringsaftrek en het afschaffen van de vennootschapsbelasting. Als mid del om hiermede risicodragend kapitaal aan te trekken leek hem dit voorstel eveneens ondeugdelijk. De weinig ac tieve N.V.'s zouden hierdoor bevoor deeld worden boven anderen, die goede resultaten boeken door hard werken. Ook minister Van de Kieft had het pro bleem van het tekort aan risico-dragend kapitaal aangeroerd. Volgens hem zou dit in het geheel niet met belasting maatregelen te verhelpen zijn. Er is bij de kleine belegger na alles wat zich in de loop der jaren met effecten heeft af gespeeld, een heilige vrees ontstaan om dergelijk risico zelf nog langer te dra gen. Men laat dit liever over aan de institutionele beleggers. De laatste woorden die in het parle ment dit jaar werden gesproken betrof fen de gevolgen van de watersnoodramp. De Eerste Kamer heeft n.l. tot slot het wetsontwerp aangenomen tot regeling van de watersnoodschade. De Eerste Kamer zal 19 Januari het E.D.G.-verdrag in openbare behandeling nemen. (Van onze Romeinse correspondent) Naar aanleiding van de berichten in de Nederlandse pers over het jubileum geschenk van katholiek Nederland aan de Heilige Vader, de radiozender Anno Santo, heeft de Vaticaanse onder-staats- secretari-s voor gewone zaken, mgr. Gio vanni Montini verklaard, dat het ge schenk uiterst welkom is en dat zo spoedig mogelijk met de bouw van de zender zal worden begonnen. Men heeft echter te kampen met vele moeilijkhe den, vooral financiële, die zeer belem merend werken, zo verklaarde mgr. Montini. 55 Een schilderij van Madonna met Kind van de 17de-eeuwse schilder Anthony van Dyck is gisteren gered uit een brand, die de kerk van Mol-' tedo aan de Italiaanse Rivièra bescha digde. De schade aan de kerk wordt geschat op ongeveer 20.000 gulden. (Vervolg van pag. 1) De Russen hebben het nieuws in hun kranten kunnen lezen in een bericht van slechts drie regels onder de kop: Het vonnis is uitgevoerd. In het bericht Werd meegedeeld, dat Beria en de zes anderen hebben terechtgestaan voor het Hooggerechtshof onder voorzitterschap van Maarschalk Koniev en dat de von nissen zijn uitgesproken tussen 18 en 23 December. De terechtgestelden werd terreur, moord, politiek verraad en ac tiviteiten tegen de defensieve kracht van de Sovjet-Unie ten laste gelegd. Even als bij het vooronderzoek hebben zü zich schuldig bekend. De zes medeplichtigen, die tegelijk met Beria zijn doodgeschoten zijn: Mer- koelov, oud-minister van Staatstoezicht; Dekanozov, gewezen onderminister van Buitenlandse Zaken en lid van de ge heime politie; Mesjik, een vroegere hoge functionaris van de geheime poli tie. Na Stalins dood werd hij minister van Binnenlandse Zaken van de Oekra ïne; Koboelof, lid van de geheime poli tie en onderminister van Staatsveilig heid; Goglidze, afdelingschef van het ministerie van Binnenlandse Zaken en Vlodzimirsky, hoofd van een speciale afdeling voor onderzoek op het minis terie van Binnenlandse Zaken. In een bekendmaking werd gezegd dat het bewezen is, dat de zeven ver oordeelden het moederland hebbeil verraden en in het belang van buiten lands kapitaal en vreemde mogend heden hebben gehandeld. Zij wilden de organen van de geheime politie ge bruiken tegen de communistische par tij en de regering. De groep wilde zich van de macht meester maken en de bourgeoisie in ere herstellen. Zij stond heimelijk in verbinding met buitenlandse inlichtingendiensten, al dus de bekendmaking. De voorzitter van de speciale zitting van het oppergerechtshof was maar schalk I. S. Koniev, die bekend is uit de tweede wereldoorlog. Leden waren Sjvernik, voorzitter van de raad van vakverenigingen, Zejdin, eerste onder voorzitter van het oppergerechtshof, Moskalenko, generaal van het leger, Mikhaliov, secretaris van het bestuur der afdeling Moskou van de communis tische partij, Koesjava, voorzitter van de raad van vakverenigingen van Geor gië, Gromov, voorzitter van het Mos- kouse stadsgerecht en Loenev, eerste onderminister van Binnenlandse Zaken. Het nieuws over de executie van de zeven Russen werd bekend gemaakt zes dagen nadat de Sovjet-Unie voor het eerst werd ingelicht over de beschuldi gingen, die tegen hen waren ingebracht. Daarna heeft de gehele Sovjet-pers da gelijks berichten gepubliceerd over mas sale bijeenkomsten van arbeiders, schrij vers, geleerden en andere Russische burgers, die de dood van de samen zweerders eisten. Beria en drie van zijn medebeklaagden waren afkomstig uit Georgië, Stalin's geboorteland. Drie kleine steden zijn, naar gemeld wordt, vernield en een aantal personen omgekomen bij een aardbeving in de Columbiaanse provincie Narino. De aardbeving heeft zich volgens nog on volledige berichten 's nachts voorge daan. Twee van de vernielde stadjes zijn Tuquerres en Guatarilla. Het eerst genoemde is in 1938 ook bij een aardbe ving vernield en was nog steeds niet geheel herbouwd. De Tweede Kamer heeft Woensdag de begroting van Verkeer en Water staat zonder hoofdelijke stemming aangenomen (CPN tegen). Ook werd de begroting van het Scheepvaart-- fonds goeclgekeurd. Met betrekking tot de Rijnvaart heeft minister Algera in zijn antwoord opge merkt, dat het overleg met zijn Duitse ambtgenoot niet tot het doorbreken der moeilijkheden heeft geleid. Spr. staat op het standpunt, dat de Rijnvaart inter nationaal vrij is. De gemeenschappelijke markt moet z. i. niet in nationale delen tvorden gesplitst. Het antwoord op de Nederlandse n,ota, welke in Bonn is in gediend, is uitermae teleurstellend, doch "ij geeft de hoop op een vergelijk niet ®P. Als er op de basis van de Acte van Mannheim niet tot overeenstemming kar. worden gekomen zou de tijd aan gebroken kunnen zijn om naar rechts middelen te grijpen. Naast een strijd tegen is er ook een strijcl om het water, aldus de minister. Een goede watervoorziening is voor de Nederlandse landbouw van eminent be lang. Ook de strijd tegen verzilting vraagt grote hoeveelheden water. Voor de behoefte aan water zal cle dagelijkse aanvoer van de Rijn niet voldoende zijn. Er zullen ook reservoirs moeten worden gemaakt. Kanalisatie van de Nederrijn zal nodig zijn. De wetten zullen in 1961 gereed kunnen zijn. Met het werk is 70 millioen gulden gemoeid. Wordt niet besloten tot sluiting der zeegaten, dan zal het bezwaarlijk zijn bepaalde gebieden van zout water te voorzien. (Van onze Weense correspondent) f r- erstmis als een godsdienstig feest is achter het IJzeren Gordijn afge- |K schaft. Men heeft de kinderen in de scholen bijgebracht, dat de ge- ■®- schiedenis van het Goddelijk Kind een sprookje is, waarin men niet ineer gelooft onder vooruitstrevende mensen. In plaats van het Goddelijk Kind met zijn vredesboodschap is het feest van de „Denneboom" gekomen, het kerstmannetje of „Vadertje IJs", dat op ski's komt aangegleden met op zijn muts het opschrift: „prettig feest". Er is nog wel geen hongersnood in Tsjechoslowakije, Hongarije en de andere Balkan-landen, maar er heerst gebrek en dat voelen de kinderen het meest op een feest als Kerstmis. Wie het geluk heeft een eigen wo ning te bezitten, kan het feest in de huiselijke kring vieren, maar hij moet toch oppassen voor spionnen en vooral voor de concierge die meestal de ver trouweling is van de communistische partij. Wie met andere families moet samenleven, die hij niet nader kent, doet beter maar van de traditionele kerstviering thuis af te zien. In de meeste gezinnen hebben de moeders al weken van tevoren onopvallend kleine geschenken gekocht en vooral voor kaarsen en dennegroen gezorgd. Echte kerstkaarten bestaan er niet meer, met een afbeelding van de kribbe en de oude christelijke wens van een „zalig" kerstfeest. Daarom zoekt men in kasten en laden naar een paar kerstkaarten Van vroeger of men tekent ze zelf en stuurt ze dan in een enveloppe naar familieleden of vrienden, want kaarten van zogenaamde „reactionnaire rich ting" kan men niet openlijk verzenden. Waar het mogelijk is vertellen vader en moeder op kerstavond wat er eigen lijk wordt herdacht en gevierd, ze be schrijven het mysterie van de Geboorte even eenvoudig en echt als in de dagen van de vroegere kerkvervolgingen, toen de „disciplina arcani" nog bestond en men de plicht had de geloofsgeheimen alleen aan ingewijden mede te delen. Ondanks alle propaganda is Kerstmis voor de politieke leiders een uiterst pijnlijke aangelegenheid, omdat ze we ten dat nu practisch het gehele volk één groot geestelijk verzetsfront vormt tegen het heidendom. Daar de eigen lijke Nachtmis ook al is weggevallen, worden op de vooravond van het feest omstreeks zes uur in de meeste kerken avondmissen gelezen en de mensen stro men er heen in dichte drommen. Er staat geen kerstkribbe in de kerk en men zingt er ook geen kerstliederen, om later niet van religieuze sabotage of van verzet tegen de volksdemocratie te wor den beschuldigd, maar wel wordt de ontroerende kerst boodschap uit het onsterfelijke evan gelie voorgelezen, in zijn eenvoudige bewoordingen en dat is welsprekend genoeg. Een Hongaarse communistische Nieuwjaarskaart, die type rend is voor de materialistische mentaliteit van het huidige regime. BUÉK is een afkorting voor: „Ik wens u een gelukkig Nieuwjaar", maar het Hongaarse volk legt de letters anders uit en weet er van te maken: „Voor de Bolsjewieken komt nu het laatste jaar"! Op het treurige Kerstfeest volgt Nieuwjaar dat dooi de communistische propaganda wordt uitgebuit om de mensen aan te spo ren nog harder te werken en nog meer te presteren. Dan hangt het in de winkels vol van Nieuwjaarskaarten m^; de afbeelding van een vet varken als symbool van de economische bloei en van het com munistische paradij .s Op de achtergrond ziet men een ge bouw van de kol- chose met de rode vlag, maar de mees ten weten dat de regering de slag om de collectieve boer derijen heeft verlo ren. Op de voor grond staat het woord „Buék", de afkorting voorB(ol- dog) u(j) e(vet) k(ivanok), dat be tekent normaal: „Ik wens U een geluk kig Nieuwjaar", maar de Hongaren maken er het vol gende van: B(olse- vistak) u(tolso) e(ve) k(ovetkezik): Voor de Bolsjewie ken komt nu het laatste jaar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 5