De mooiste dingen moeten ophouden wanneer zij op z n mooist zijn Zondagskind der muzen KONINGIN LEEST HET KERSTEVANGELIE VOOR H€T T€K€N OCftr aanse missiezusters stichten een klooster in Limburg Kerstgroep van Wies Grips Afscheid van Jo Vincent Jongens van Matrosenkoor verdringen zich om de Vorstin De was 10 pet. duurder SLAGEN? „Las Misionaras de Cristo Jezus" Jonge strijdbare congregatie geïnspireerd op de Sociëteit van Jezus Mgr. van Bekkum vraagt hulp In het zand van MARS Kerstviering van Hofpersoneel Ziekteverzekering naar 6.000 Eerste Zonnebloem- couvert WILT GIJ leiaicpe noor,maw Viering verjaardag Prinses Beatrix „OCH, BONNARD EN MODIGLIANI, HOUDT U DAAR VAN?" DONDERDAG 24 DECEMBER 1953 PAGINA 7 Voor kardinaal De Jong voor H.B.S. ol Staatsexamen? Mulo of Onderwijzersakte? GESLAAGD... DANK ZIJ (Van onze speciale verslaggever) Mei volledige instemming van Mgr. Lemmens, bisschop van Roermond, heefi zich in de afgelopen week een kleine gemeenschap van Spaanse zusiers in Nederland gevestigd. Haar voorlopig onderdak is hei Missiehuis aan de Leyenbroelcerweg in Siiiard. Zij zijn afkomstig uii Javier (in hei harije van hei land der Basken) uii hei moderne vrouwenklooster van „Las Misionaras de Crisio Jezus". Dii kloosier is niet modern in archiiecionische zin: hei kloostergebouw is zelfs zeer oud en daieeri van 1236; hei is hei kasteel waar de groie Franciscus Xaverius is geboren en opgegroeid. Wai dii jonge Insiiiuui (hei ieli slechts 10 jaar) ioi een zo bijzonder moderne verschijning maaki is de aard van de gemeenschap zelf, mei name de belang rijke maie van aanpassing aan de eisen van onze eigen iijd. HILVERSUM door ARTHUR C. CLARKE (Vert, door F. van Oldenburg Ermke) Liturgische weekkalender X' 7\ T a een dertigjarige loopbaan als Nederlands eerste I Y zangeres, gaat Jo Vincent zich thans in de rust terugtrekken. Zondag is haar officiële afscheids concert in Amsterdam, 30 December in Haarlem, en zo zijn er gedurende dit seizoen in vele steden van het land concer ten, waarop Jo Vincent afscheid neemt van haar publiek, an is het voorbij en is de beurt aan een jongere generatie, ue loopbaan van Jo Vincent omspant een niet al te lan ge, maar over het algemeen gelukige periode van ons mu ziekleven, die de meeste van de rijpere muziekliefhebbers van het ogenblik nog geheel kunnen overzien. Willem Mengelberg was nog in zijn fleur, toen Jo Vincent begon, het koorleven bloeide sterker dan thans en Jo Vincent vond de haar toekomende plaats in dat muziekleven snel en zonder uitzonderlijk grote moeite. Het leek wel eens of ze maar ging staan en zong, en het klonk allemaal even mooi. Het eerste heeft ze zelf wel eens gezegd, geloof ik, het laatste vonden haar bewonderaars, die ze spoedig bij honderdduizenden telde. er twijfel is Jo Vincent altijd een tikje het Zondagskind van de muzen geweest. Die stem had ze, haar grote muzikaliteit had ze eveneens van Onze Lieve Heer gekregen, en aangezien haar stem zulk een typische natuurstem is, had ze daar in de school van Cornelie van Zanten feitelijk nooit tobberijen mee. Bovendien was de plaats voor een grote sopraan in ons vaderlandse mu ziekleven ongeveer net in die jaren vacant gekomen, doordat mevrouw Noordewier, hoog bejaard, zich had te ruggetrokken. Er waren wel preten denten, maar er was er geen, die zulk een prachtige stem had en zulk een groot en natuurlijk zangvermogen als Jo Vincent. Het duurde maar weinige jaren, dat zij om er in te komen op podia van zeer bescheiden bete kenis moest zingen. Zij veroverde zich haar plaats „par droit de naissance" en zij is toch zeker wel een kwarteeuw onbedreigd onze eerste concertsopraan geweest. Alle vormen van zingen heeft zij be oefend, het oratorium in de eerste plaats, want een Nederlandse zanger of zangeres van de oudere generatie was nu eenmaal voornamelijk op het orato riumzingen aangewezen. Als we een kwarteeuw geleden een goede opera hadden gehad, zou Jo Vincent stellig ook in de opera terecht zijn gekomen. Zij heeft het wel eens gedaan, opera zingen, jaren geleden in een gelegen heidsvoorstelling van „Nozze di Figaro" op Scheveningen, en het is haar al even goed bevallen als haar toehoorders. Toch zou Jo Vincent van huis uit wel altijd oratoriumzangeres gebleven zijn, ook krachtens de aard van haar stem en bovendien als gevolg van haar scholing. Nederlandse zangeressen hebben ge meenlijk een uiterst blanke stem, die er een sereen karakter aan verleent. Een mixtuur van timbres komt in die stem men weinig voor en vele Nederlandse zangpaedagogen, zich baserend op dit stemkarakter, laten slechts weinig of geen vibrato toe. waartoe de stem nog strakker en nog minder corporeel wordt. Het is misschien meer een eigenaardig heid dan een deugd, in ieder geval is het een karakter. Men herkent Neder landse stemmen, die Nederlands ge schoold zijn, bijna altijd onmiddellijk. Vele van die stemmen behouden er een bepaalde eenzijdigheid door, die op de duur vermoeit en wat al te nuchter en te wereldvreemd zingt. Soms doen ze denken aan de fantasieloze sfeer van gewitte kerkmuren, maar in de mooiste voorbeelden van deze stemmen stijgen ze tot een onbeschrijflijke klaarte, die bijna te goed is voor deze aarde. De stem van Jo Vincent is er zo een: de stem van een engel, dacht men menig maal, in ieder geval een geluid, dat zo volmaakt instrumenteel was, dat het ge heel was voorbeschikt voor klassieke aria's van grote lijn en strakke klank, stukken, waarin de zangstem feitelijk een obligaat instrument moest zijn te midden van de andere instrumenten. Daarnaast kwamen natuurlijk de speciale partijen, waarin een heel bij zonder licht timbre gevraagd werd, zoals de sopraanpartij in Mahler's Vierde symphonie. En de liederen, (Van onze Haagse redacteur! In de Koninklijke Stallen het merk waardige gebouwencomplex aan de Hogewal te Den Haagwaar het gehele transportapparaat van het Hof is gecon centreerd hebben Woensdagmiddag Koningin Juliana, Prins Bernhard en de Prinsessen Beatrix. Irene en Margriet deelgenomen aan een huiselijke Kerst viering van het personeel der Konink lijke paleizen. Een vierhonderd personen. onder wie heel wat kinderen, zongen hier met warmte Kerstliederen en volgden met grote aandacht het eenvoudige kerstspel. „Amos de Herder'', dat door personeel van het staldepartement werd opgevoerd. Een koetshuisbediende, een portier van het Koninklijk Huisarchief en een koet sier traden als engel op; een concierge had de rol van Sint Jozef en een werk ster die van Maria. Het was een simpel spel. dat de aanwezigen niettemin in de juiste Kerststemming kon brengen van wege de goede wil, waarmee het ge speeld werd. Zeer geapprecieerd werd ook de muzikale omlijsting van het Haags Matrozenkoor o.l.v. Theo van Elferen. Voorts hoorde men pianospel van Simon Admiraal, die van J. S. Bach het Draeludium in As-groot en de Sara bande in E-groot uit de Franse suite speelde. Prins Bernhard heeft op deze stem mige middag een Kersttoespraak ge houden, waarin hij o.m. zei. dat er na eeuwen nog altijd iets van het hemels licht van de eerste Kerstnacht tot ons doorstraalt. Met de komst van Jezus heeft het goede uur van de grote blijd schap voor deze wereld geslagen en het is die grote blijdschap, waar het om gaat in de Kerstboodschap, aldus de Prins. In het Kerstfeest is ons een brug tot God gegeven en voorts is er de wonderbaarlijke macht van het Kerstkind om mensen tot elkaar te brengen. Treffend was het moment, waarop de Koningin zelf, die intens de verschil lende Kerstliederen mee zong, naar voren trad en uit het Evangelie van Sint Lucas de Kerstboodschap voorlas. De zo bekende woorden, rustig en na drukkelijk gezegd door de Koningin, maakten veel indruk. De viering vond plaats in een van de stalgebouwen, wel ke men met een pretentieloze, doch smaakvolle versiering van dennegroen, (Van onze parlementaire redacteur) Bij de bespreking van het wetsontwerp tot coördinatie van de sociale verzeke- *ingen heeft dr. v. Rhijn, staatssecretaris van Sociale Zaken, Woensdagmiddag in de Eerste Kamer medegedeeld, dat de loongrens voor de ziekenfonds- en ziek tewetverzekering tot f6000 verhoogd zal •boeten worden, wil deze coördinatie •lagen. De regering heeft hiertoe nog ®iet kunnen besluiten, daar het overleg •bet de medische wereld nog niet ten •inde is. hulst en klimop had aangekleed- Voor in de zaal stond een zeer grote kerst boom, waarin electrische verlichting, sterren en vele slingers. Later in de middag werd de Kerstvie ring voortgezet in een ander gebouw van de Koninklijke Stallen, waar lange tafels gereed stonden met broodjes. De Prins ging hier tussen zijn gasten rond en de Koningin reikte persoonlijk kop na kop met chocolademelk uit een zeer ge zellig gezicht. Men moest bij deze ge moedelijkheid moeite doen om zich te realiseren, dat daar een Vorstin Haar onderdanen stond te bedienen. Hare Majesteit kreeg het werkelijk druk, want alle knapen van het Matrozenkoor wil den natuurlijk door Haar en niemand anders van chocola voorzien worden „Wees voorzichtig". „De stoom slaat er af", „Heb jij al niet gehad?'' met deze huiselijke opmerkingen vervulde de koninklijke gastvrouwe die gekleed was in een donkergroene fluwelen japon, haar taak. In een hoekje van het stalgebouw stonden de Prinsessen Beatrix. Irene en Margriet hun broodjes uit hün zakje te eten. Hun taak kwam op het einde van de feestviering, toen zij alle aan wezigen een Kerstpakje uitreikten, waar in zich een kalender bevond en een Kerstbrood. Voor de kinderen was er een zakje met Kerstkransjes. Tegen zevenen vertrok het hofperso neel weer. Prins Bernhard nam van ieder met een handdruk afscheid. waarin in de eerste plaats bel canto ge geven moest worden, liederen die vol ledig uit de klinkende melodie herscha pen moest worden. Dat was natuurlijk Schubert, en Jo Vincent heeft, nadat haar oratoriumpractjjk eenmaal geves tigd was en zij zich als kunstenares ryp genoeg mocht achten, zeer vele liederen- avonden gegeven. Toch heeft zij, zoals iedereen, met het lied aanvankelijk wel moeten worstelen. Het lied vergt een zeer grote en diepe gemoedservaring en het speciaal te ontwikkelen vermogen om die in de fijnste nuances uit te drukken. Dit was voor een oratorium zangeres, die getraind was op grote dimensies, niet zo eenvoudig. Maar op een avond lukte het plotseling wonder lijk goed. Dat was tijdens de eerste be zettingsjaren, - en het eenvoudige, op rechte gemoed van Jo Vincent maakte haar, zoals men weet, tot een bijzonder felle patriotte. Wat was er gebeurd? De wasindustrie zal met ingang van l Januari haar tarieven met Hen pet. verhogen. Dit wordt, naar de Federatie voor de wasindustrie mededeelt, veroorzaakt niet alleen door de 5 pet. loonsverhoging, maar vooral door de in voorbereiding zijnde nieuwe C.A.Oalsmede een aantal nog niet in de wasserij prijzen verdiscon teerde prijsstijgingen. Joke Boot, werkzaam op het bonds- bureau van de Katholieke Nationale Bond voor E.H.B.O., heeft aan Kardinaal De Jong te Utrecht het eerste couvertje aangeboden van de Zonnebloem-actie. Het couvert bevat het geheim, alhoewel uiteraard geen prijs. De Kardinaal, is zelf ziek en heeft mede daarom zeer grote belangstelling voor het werk van de Zonnebloem. Tijdens een langdurig en hartelijk gesprek, heeft Kardinaal De Jong, die verblijf houdt in het kloos ter „met de blauwe ruitjes" te Amers foort, aan mej. Boot een royale gift medegegeven met de woorden: „Nu ik rustend ben, heb ik geen geld meer, maar ik wil toch geven wat ik kan voor de mooie actie van de Zonnebloem, die zo voortreffelijk door de E.H.B.O. wordt georganiseerd". De Kardinaal steltje .het. buitengewoon pp prijs dat; hij de eerste was, aan. wie het' couvert werd. uitgereikt. Soortge lijke couverts zijn vervolgens gezonden aan H. M. de Koningin en aan de ove rige bisschoppen. Westduitse autoriteiten hebben in totaal 55.2 mill. DM toegewezen voor invoer uit Nederland, waarvan o.m. 1 mill. DM voor papier. 1.5 mill. DM voor producten der ijzer- en metaalverwer kende industrie en 0.9 mill. DM voor carton. Advertentie Studeer dsn met de Cursus met de merkwaardige resultaten. Ook U kunt dan in korte tijd zeggen: co. 4. Besluiteloos kijkt de krijger het tweetal na. Zoiets is hem nog nooit over komen en hij weet niet, wat hij doen moet. Geërgerd haalt hij zijn schouders op. Hoe willen die vreemde kerels een paard opsporen, dat in het wilde weg het bos ingerend is? Zal hij hen volgen? Maar dan bedenkt hij, dat het wel een valstrik kan zijn. Aarzelend slentert hij in de richting, waarin de man en de jongen verdwenen zijn. Nauwelijks heeft hij een paar passen gedaan, als hij links van hem, verweg tussen het geboomte een grote schaduw voorbij ziet flitsen. Zijn paard! Hij hoort het geluid van de hoefslagen en wil er op af stormen. Doch het dier schijnt plotseling van richting te veranderen en even later ziet hij het, nu dichterbij, aan zijn rechterhand. Nauwelijks heeft de verbijsterde krijger tijd om zich af te vragen, wat het dier bezielt, of opnieuw galoppeert het een andere kant op. Beteuterd blijft hij staan. Op die manier krijgt hij 't nooit te pakken. Opeens ziet hij twee pijlen rakelings langs de hals van het paard vliegen. Een ervan blijft trillend in een boom steken, de andere komt tussen de struiken terecht. Een wilde drift maakt zich van de krijger meester. Hoe komen die kerels er bij om jacht op zijn paard ze maken. Doch plotseling begrijpt hij het. Het paard schichtig en bang geworden door de pijlen, verandert opnieuw van richting en rent regelrecht op de krijger toe. Een paar tellen later heeft hij het dier, dat trilt over al zijn leden, bij de teugel kunnen grijpen en dan treden ook de man en de jongen naderbij. „Ziet ge, dat het zo moest?" zegt de jager. „Op een andere manier hadt ge het nooit terug gekregen." De verblufte krijger stamelt een paar woorden van dank, doch alles wat de ander zegt is: „Kom mee, Axel" ■Zij wenden zich om en de krijger bestijgt langzaam zijn paard. Doch opeens flitst hem een gedachte door het hoofd. Ijlings springt hij weer uit het zadel en schreeuwt: „Hé daar! Ik moet u nog wat zeggen." aanstaande plaatsen innemen op cultu reel gebied, dat zij als een hechte voor hoede overal wegen openen voor het evangelie, dat zij dus juist de moeilijk ste en meest verlaten missies gaan hel pen. Voor de heidenen moeten zij het beeld van de ideale vrouw realiseren, en tonen dat het mogelijk is aantrek kelijk te zijn en christen tegelijk. Er. is namelijk, vooral in de grote steden van de missies, een overgrote behoefte aan meisjes-catechisanten, die aantrekkings kracht hebben op de jeugd, aan meis jes die initiatief ontplooien, en die niet geremd zijn door de zorg om gemeen schappelijk bezit. „Las Misionaras de Cristo Jezus", die zich thans, dank zij de bemiddeling van Mgr. Féron, en de energieke bemoeiin- gen van Pater Leo Elders S.V.D., te Sittard hebben gevestigd, vormen een missie-instituut, waarvan de constitu ties zijn geïnspireerd op die van de So ciëteit van Jezus. Voor haar toekomstige taak het missionnerende voorposten-werk moeten de individuele talenten tot het uiterste worden ontplooid en benut. Vandaar dat bij de vorming in het moe derland grote aandacht wordt besteed aan studie op academisch niveau: mis- siologie, apologetica, medicijnen, mu ziek. Een bijzonderheid is, dat de ge lofte der gehoorzaamheid insluit het strikte recht om uit te trekken naar een heidens land. Zeer opvallend is de nau we aansluiting bij de Hiërarchie: hier mee hangt samen het verbod om een „eigen" domicilie te bezitten, een eigen veilig klooster, met eigen concreet be zit. Alle giften moeten in de meest strikte zin aan de missie worden be steed. Uiterlijk het meest opmerkelijk is het feit dat zij geen habijt dragen. Buitenshuis zijn de kleding en het haar verzorgd op de wijze van iedere andere beschaafde vrouw. Slechts in de kerk dragen de zusters de zwarte mantilla. Binnenshuis zijn zij gekleed in uniform (zwarte rok en cappa), in de missies zoals de kerkelijke overste het wenst. Een buitenstaander zeggen deze ge gevens wellicht weinig. Zij echter, die op de hoogte zijn van wat er aan vrou welijke missionnerende activiteit be staat, noemen deze stichting hyper-mo dem en zelfs revolutionnair in de gun stige betekenis van het woord. Zij werd in 1944 opgericht door Moisés Domen- zain S.J., onder de supervisie van de Aartsbisschop van Valencia. De hero ïsche en bewuste naleving van de 3 geloften en van de missiegelofte is na tuurlijk een primaire eis. Het is echter ook de uitgesproken bedoeling, dat de zusters grote figuren worden, en voor- In Sittard hebben wij een gesprek ge had met de eerste drie zusters, die in Nederland zijn aangekomen. Het zijn 3 jonge meisjes, met alle charme van haar Zuidelijke aard en van haar jeugd. Zij zijn 22, 24, 28 jaar oud, en studeren resp. missiologie, Spaanse letterkunde (bij prof. van Dam! en Rechten. Het was een hagelbui van kort en knappend Spaans, maar zo geladen van charme en zuivere geest, zó eenvoudig, blijmoedig en ongeremd, dat er van een interview maar nauwelijks sprake was. Dat wij met zusters hadden te doen, wisten wij, ook al was dit aan uiterlijk heden bijna niet te zien, maar wij ont moetten een openheid en een gemak en vooral een solidariteit, zoals wij die tot nu toe bij religieuzen voor onbestaan baar hadden gehouden. Het is niet zo, zeggen zij, dat wij Nederland hebben uitgekozen! Wij zijn hier op uitnodiging. Maar we hebben die uitnodiging buitengewoon graag aanvaard. De Nederlandse mis sionaris mgr. van Bekkum S.V.D. heeft onze hulp gevraagd voor zijn zorg wekkende missie van Ruteng op Flo- res. De monseigneur kon geen missie zusters vinden voor onderwijs en Ka tholieke Actie. Wij konden hem hel pen en zullen dat ook doen. De missie op Flores zit in de klem. Zo zijn we naar Nederland gekomen om hier onze laatste studies te voltooien en dan van hier te vertrekken. „Is het misschien ook de bedoeling om academisch gevormde meisjes uit Nederland aan te trekken?" is onze vraag. „Zeker! Maar we voeren daartoe he- 51 „Op dat punt zou ik je heel gemak kelijk kunnen verslaan," zei Hilton. „Op Titanus daalt de temperatuur des nachts tot tweehonderd graden onder nul." Het was de eerste keer, dat Gibson hem ooit een zinspeling op de Saturnus-ex- peditie hoorde maken. „Tussen haakjes, Fred," vroeg hij, „is dat gerucht waar?" „Welk gerucht?" „Dat weet je toch! dat je een tweede gooi naar Saturnus wilt doen.' Hilton haalde zijn schouders op. „Er is nog niets beslist er zijn een massa moeilijkheden. Maar ik denk wel, dat het ervan komt. Het zou jammer zijn om die kans te laten lopen. Zie je, als we volgend jaar vertrekken, dan zouden we onderweg Jupiter kunnen passeren en daaraan onze eerste be hoorlijke waarnemingen wijden. Mac heeft een heel interessante baan voor ons uitgewerkt. We komen tamelijk dicht bij Jupiter nog dichter dan alle satellieten en laten ons door zijn graviteitsveld rondslingeren, zodat we rechtstreeks in de richting van Satur nus vliegen. Het zal een tamelijk nauw keurige navigatie vereisen om de juiste koers te krijgen, maar het kan gedaan worden." „Maar wat weerhoudt jullie dan?" „De geldkwestie, zoals gewoonlijk. De tocht zal twee-en-een-half jaar duren en zal ongeveer vijftig millioen gulden kos ten. Mars kan het niet opbrengen het zou een verdubbeling van het gewone tekort betekenen! Op het ogenblik zijn we bezig om de aarde ervoor te span nen." „Het moest er op den duur toch van komen," zei Gibson. „Maar geef me al de feiten en details, als we thuis zijn. Dan ga ik er een scherp artikel over schrijven met een goede steek op de krenterige aardse politici. Je moet de macht van de pers niet onderschatten." Het gesprek sprong van planeet tot planeet, totdat het Gibson plotseling in viel, dat hij een prachtige kans verzuim de om Mars uit de eerste hand te zien. Na vergunning van de piloot gekregen te hebben nam hij plaats in diens stuur stoel hij had eerst moeten beloven, overal af te blijven En zo zat hij nu geriefelijk achter het dash-board. Vijf kilometer onder hem snelde de woestijn in westelijke richting voorbij. Ze vlogen op wat naar aardse maatsta ven erg laag zou heten, want de ijlheid van de lucht op Mars maakte het nood zakelijk om zo dicht bij het oppervlak te blijven als de veiligheid toeliet. Gib son had nog nooit een zo duidelijke in druk van louter snelheid gekregen, want hoewel hij op aarde in heel wat snellere toestellen gevlogen had, was dit altijd op hoogten geweest vanwaar de grond onzichtbaar was. De nabijp horizon verhoogde nog het effect, want een object, dat over de rand van de planeet verscheen, zou een paar minu ten later al onder hen voorbij snellen. Nu en dan kwam de piloot naar vo ren om de koers te controleren, hoewel dit een zuivere formaliteit was, want er viel niets voor hem te doen, totdat de tocht achter de rug zou zijn. Halverwe ge de reis kwamen er koffie en enige verversingen voor de dag, en Gibson kwam weer bij de anderen in de cabine zitten. Hilton en de piloot waren nu in een vinnig twistgesprek over Venus gewikkeld een heel teer punt voor de Marskolonisten, die deze bijzondere planeet als louter een tijdverspilling be schouwden. De zon hing nu heel laag in het wes ten en zelfs de als afgeknotte Mars heuvels wierpen lange schaduwen over de woestijn. Daar beneden was de tem peratuur reeds onder het vriespunt'en daalde snel. De paar stug taaie planten, die het in die nagenoeg onvruchtbare woestenij hadden overleefd, zouden nu hun bladeren wel stevig toegevouwen hebben om warmte en energie te be hoeden tegen de strenge verschrikkin gen van de nacht. Gibson geeuwde en strekte de benen uit. Het snel zich onder hem ontplooien de landschap had een bijna hypnotise rend effect en het viel moeilijk om wakker te blijven. Hij besloot om de ongeveer negentig minuten, welke hem van de reis nog restten, te gebruiken om een uiltje te knappen. De een of andere verandering in het scheidende avondlicht moest hem heb ben doen ontwaken. Een ogenblik was het onmogelijk om niet te geloven, dat hij steeds nog droomde. Hij kon enkel overeind zittend voor zich uitstaren, verlamd door louter verbazing. Niet lan ger zag hij uit over een vlak, bijna vol komen effen landschap, dat ver aan de horizon in diep blauw overging. Woes tijn en horizon waren beide verdwenen. In hun plaats verrezen een rij rode ber gen, zich naar het noorden en zuiden uitstrekkend zover het oog reikte. De laatste stralen van de ondergaande zon raakten hun toppen, hen kleurend met haar stervende pracht. De lage heuvels aan hun voet waren reeds in de nacht verdwenen, die snel zijn schaduwen naar het westen uitbreidde Gedurende lange seconden ontnam het sublieme van het tafereel er alle drei ging en verschrikking aan omdat het zo onwerkelijk scheen. Toen ontwaakte Gibson als uit een trance, in één enkel verschrikkelijk ogenblik beseffend, dat ze veel te laag vlogen om die Himalaya- achtige bergtoppen over te komen. Het gevoel van volslagen paniek duurde slechts een moment om on middellijk gevolgd te worden door een veel grotere schrik. Gibson herinnerde zich nu, wat de eerste schok uit zijn gedachten verbannen had, het simpele feit, dat hem eigenlijk al dadelijk te binnen had moeten schieten. Er waren geen bergen op Mars. Hadfield was bezig een dringende no ta te dicteren aan de directie van het Interplanetaire Uitbreidingsplan, toen het bericht binnenkwam. Port Schiapa- relli had de voorgeschreven vijftien mi nuten na de verwachte aankomsttijd van het toestel gewacht en Port Lowell Control had nog een tien minuten ge wacht alvorens het „over tijd"-signaa) uit te zenden. Een kostbaar toestel van de nietig-kleine Mars-luchtvloot stond reeds gereed om op zoek te gaan langs de afgelegde koerslijn, zo gauw het dag zou worden. De hoge snelheid en lage hoogte, voor het vliegen op Mars nood zakelijk, zouden het zoeken zeer be moeilijken, maar wanneer Phobos op kwam, zouden de telescopen daar met veel groter kans op succes aan de zoek- partij kunnen deelnemen. Het nieuws bereikte de aarde een uur later en op een tijdstip, dat er wei nig anders was om pers en radio bezig te houden. Gibson zou heel tevreden ge weest zijn met de publiciteit, die daar het gevolg van was. Overal begon men zijn laatste artikelen te lezen met een belangstelling, die een tikje ziekelijk moest heten. Ruth Goldstein wist er nog niets van, totdat een redacteur, met wie ze in onderhandeling was, bin nenkwam met het avondblad in de hand. Ze verkocht onmiddellijk de rechten voor een herdruk van Gibson's laatste feuilletons voor een prijs, die de helft hoger lag dan haar klant en slachtoffer had gedacht te betalen. Toen sloot ze zich in haar kamer op en liet een minuut lang haar tranen de vrije loop. Gibson zou door een en ander niet weinig gesticht zijn geweest. (Wordt vervolgd). laas geen propaganda: wij mogen niets doen, wat niet rechtstreeks op de Mis sie betrekking heeft. Als er meisjes in Nederland zijn, die ons willen helpen, moeten zij ons schrijven! Zij zullen dan wel het Noviciaat in Javier moeten doormaken. Dat duurt twee jaar, daar na volgen drie jaar studie. Zij mogen in Spanje dan ook een maand lang op bedevaart naar een Mariaheiligdom. Te voet!" „Heeft de reis naar Nederland ook niet iets van een moeilijke pelgrims tocht? U bent immers bijna zonder geld hierheen gekomen?" „Tot nu toe is er niets moeilijk," is het eenstemmig oordeel: „we hebben de reis pas achter de rug! (We houden van reizen!) Behalve de taal. Dat is moei lijk (want we houden ook van praten!). En voor de rest, in Spanje is het eigen lijk precies eender: daar hebben we ook geen geld. We rekenen op de Goddelijke Voorzienigheid. Maar menselijk gezien, is het wel heel erg dwaas!" En hierbij moeten we denken aan de betekenis van het embleem op de cap- pa's van de „Misionaras", dat zij ons hebben uitgelegd: het forse groene kruis van Roncesvalles: de pelgrims-staf van de reizigers, die deze Pyreneeën-plaats in de vroege middeleeuwen aandeden, op weg naar Santiago; en vóór deze pelgrimsstaf: het wapen van Franciscus Xaverius, en hierop het Christus-mono gram en de Alpha en Omega. De zusters krijgen Nederlandse les van de Zrs. Ursulinen te Sittard, die (Eigen bericht) De ministerraad heeft besloten, dat in verband met de landelijke herdenking op 1 Februari a.s. van de op 1 Februari 1953 plaats gehad hebbende watersnood ramp de verjaardag van Prinses Beatrix op Zondag 31 Januari gevierd zal wor den in plaats van Maandag 1 Februari. ZONDAG 27 December: H. Joannes, apostel en evangelist; eigen mis; 2 geb. Oct. van Kerstmis; Credo; Prefatie en Communi- cantes van Kerstmis wit. MAANDAG: H.H. Onnozele Kinderen: eigen mis; geen Gloria; 2 geb oct. van Kerstmis; Tractus; Credo; prefatie en communicantes van Kerstmis paars. DINSDAG: H. Thomas van Kantelberg, bis schop-martelaar; eigen mis; 2 geb. oct. van Kerstmis; (Den Bosch: 3 geb. oct. Joannes); Credo; prefatie en commucan- tes van Kerstmis rood. WOENSDAG: Zondag onder het oct. van Kerstmis; eigen mis: 2 geb. oct. van Kerstmis (Den Bosch: 3 geb. oct. Joannes); Credo; prefatie en communicantes van Kerstmis wit. DONDERDAG: H. Silvester, Paus-belijder; Mis: Si diligis; 2 geb. oct. van Kerstmis; (Den Bosch: 3 geb. oct. Joannes): Credo; prefatie en communicantes van Kerst mis wit. VRIJDAG: Besnijdenis des Heren; eigen mis; Credo; prefatie en communicantes van Kerstmis wit. ZATERDAG: Octaafdag van de H Stepha- nus; eigen mis; 2 geb. O. L. Vr. Deus qui salutis; 3 geb. voor Kerk of Paus; geen Credo; prefatie van Kerstmis rood. Den Bosch: Octaafdag van S. Joannes; 2 geb. oct. H. Stephanus; 3 geb. O. L Vr. Deus qui salutis: Credo; prefatie van de aposte len wit. ZONDAG 3 Januari: Feest van de Aller heiligste Naam van Jezus eigen mis. 2 geb. oct. van S. Joannes (alleen in de gelezen H.H. Missen; in Den Bosch on der alle H.H. Missen): Credo: prefatie van Kerstmis wit. haar schitterend helpen. En dan ande ren niet te vergeten, die reeds als wel doener zijn opgetreden: directeuren van grote fabrieken en de man, die een com plete hetelucht-kachel heeft cadeau gedaan. De zusters weten echter ook met de Voorzienigheid mee te werken: voor hun reis begon, hebben zij informaties ge nomen, of er in Nederland bestaans mogelijkheden waren. En die blijken er te zijn. Zij doen regelmatig ziekenhuis- werk en geven in Sittard al lessen in het Spaans! Op de werktafel, onder de verelec- triekte olielamp, heeft Wies Grips haar zaken hun plaats gegeven: de kleurpotloden op een rijtje, het pastelkrijt, een mand met lappen en linten en kanten, een doosje spelden, een piepkleine reticule met naaigerei. Bon- nard en Modigliani. Houdt u van Modigliani? Och, zegt ze ietwat verontschuldigend ik heb ze met Sinterklaas gekregen Het zijn mooie boekjes. Maar ik ben bang om me te veel in andermans werk te verdiepen. Ik geloof, dat het verwar- rend werkt. Gelooft u dat ook niet. Wii zijn bij Wies Grips in Vught aan gelopen om de Kerstgroep te zien, die zij gemaakt heeft. Die zij gedroomd heeft Grootvader Grips schildeide binnenhuisjes. Vader Grips schilderde portretten. Oom Ernest is restaurateur. De ene broer is architect. De andere broer houwt beelden. Is het wonder, da Wies haar dromen gestalte ging geven eerst met penseel of krijt en dat wer den kleine melancholieke schilderijtjes van huizen en tuinen, vervagend in de mist later ook met klei en lappen? Daarmee nu, heeft zij na acht jaar expe rimenteren een bloedeigen vorm gevon den die ver boven de kunstnijverheid uitreikt. Het is verrassend te constate ren hoe zij heel haar vrouwelijkheid, met de liefde voorop, in haar poppen heeft weten te leggen met geen andere effecten dan een kleur, een lijn, een vlak. Soberheid en innigheid kenmerken het werk van Wies Grips. Zo'n Kerst groep is zo simpel als het gebeuren zelf geweest moet zijn, niet anders dan een Sint Joseph, die ontroerend goeiig zijn voedstel-vaderschap staat te verwerken boven het wonder in de armen van zijn Vrouw, twee herders met hun schaapkens, een os en een ezel Maar men zou er uren naar kun nen kijken. Wies Grips heeft het tafe reel voor ons uitgezet op het boeken plankje in haar kamer. Ze verschuift er nog wat aan om het beste licht te vangen. Hoe vindt u ze? vraagt ze verwachtingsvol. En ze is ais een kind zo blij over onze verrukking. Zij vertelt dat de groep het vorige Jaar gereed is gekomen en tentoongesteld werd op een expositie van haar werk in de Bossche Leeszaal. Er zijn toen m de kranten al bijzonder vriendelijke dingen over gezegd. Zo ook over haar pastels en aquarellen. Wacht - en ze haalt van achter een deur vijf, zes witgelijste werkjes te voorschijn. Deze heeft er ge hangen. En deze. Eigenlijk is dat tekenen en schilderen haar specialiteit, zegt zij. s Zomers als iedereen over vacantie praat en op va cantie gaat, wordt ook zij onrustig. Zy moet dan met haar schetsboek buiten om te werken is.SK; naar Maar zo tegen het najaar krijgt ze altijd weer zin om met de poppen te beginnen. Dit is het laatste wat zij maakteEn van vensterbank tilt Grips een de Wies kleine Madonna met Kind, zó ontroe rend van uitdruk king, zó prachtig van kleur, zó su bliem van lijn, dat wij er stil van wor den. Wies Grips heeft een paar (nog) on vervulde wensen. Zij zou haar groep zo graag waardig in een kapel willen zien staan. zou wel wat inkomsten winnen uit kunstenaar- Zij ruimer willen haar schap Zij zou gelegenheid krijgen om Herder met twee schaapjes uit de Kerststal van Wies Orips. eens de willen. .„.JDboven de Moerdijk te ex poseren. Zij zou. na tweeën veertig jaar Vught, eens naar het bui tenland willen rei zen, Frankrijk, Ita lië. Zij zou Maar zij droomt er dwars doorheen. Dat zou ze immers ook nooit kunnen laten, daar aan baar werktafel onder de verelectriekte olie lamp.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 7