Haarlemmers, die in KERSTNACHT op liun post moeten blijven Stad in de nacht vraagt om en bescherming H H 0 J A j „HET HEILIG KERSTMISGILDE TE HAARLEM" Eeuwenoude Broederschap met gods dienstige inslag (p"'k"*8"" -O H veili Een bril? r r Meerderheid van leden geen Haarlemmers meer Y BLIKSEMAFLEIDERS Van kathedraal naar basiliek s Veilige nacht N I FEDERMANN Goed spoor V.. Op Kerstwacht J NATUURLIJK I Juffrouw Ka-Nul-Twee in de Kerstnacht Kerstkindjes GEEN NACHT ZONDER MATRAS! HAARLEMS MATRASSENHUIS Brandweer paraat Si mz*. f Hoogtij der kosters HERINGA WUTHRICH SLEUTEL WEG? DONDERDAG 24 DECEMBER 1953 PAGIttA onderden malen zal deze week gevraagd zijn aan poliiie-agenien en verpleegsiers, aan postambtenaren en soldaten: ben je thuis met Kerstmis of heb je dienst? Niet alle mensen kunnen Donderdagavond uit de werk-* kring stappen mei de heerlijke gedachte, dat er drie dagen van intense huiselijkheid voor de boeg staan, rondom de kerststal en de kerstversiering, de gedekte tafel, hei kaars licht en de gewijde liederen. Zelfs in de Kerstnacht zijn er nog velen, die voor Uw veiligheid, Uw gezondheid en Uw dagelijkse behoeften waken. U hebt daar misschien nooit over nagedacht en daarom hebben wij hier en daar ons licht eens opgestoken, waarvan U de resultaten in onderstaande reportage gewaar zult worden. J Kapelversiering in plaats van gildemaaltijd v. Eeuwenoude traditie gilvoornzove°rUwijSweteanfheeft het gilde „DE SLEUTELSPECIALIST a nachtwacht zijn ronde, inspecteert ra men en deuren en zal zich niet ongerust maken als hij licht ziet branden in vele huizen of abnormaal veel wekkers hoort aflopen. Hij zal even blijven staan om vast te stellen, dat het nu de blijde kerstklokken van de kathedraal St. Ba- vo zijn, of van die in het torentje der j Kleverparkkerk, in Noord of Zuid, in i stad of randgemeente. Hij zal zich min- der eenzaam weten, want overal zal hij j wandelaars ontmoeten, in de kraag ge- doken, zwijgend, op weg naar de Mis, die het ,,Puer Natus est" zal verkondi gen. c Gebeurt er in de Kerstnacht wel eens iets, waarbij politie-assisten- tie wordt gevraagd?, zo infor meerden wij dezer dagen bij verschil lende hooggeplaatste politieambtenaren in Haarlem. En overal klonk, na enig nadenken, het antwoord: „nee, eigen lijk nooit". En dit antwoord is des te merkwaardiger, omdat men zou ver wachten, dat juist in de Kerstnacht, wanneer vele mensen van huis zijn, ongure elementen de kans schoon zien om hun slag te slaan. Een brigadier wist zich warempel nog te herinneren, hoe 18 jaar geleden een deftig heertje in de Kerstnacht thuis kwam en tot de ontdekking kwam, dat hij zijn sleu tel niet bij zich had. Een gedienstige agent, die juist passeerde, redde hem echter uit de moeilijkheden door een ladder te halen, met behulp waarvan de politiebeambte tegen de woning op klauterde, een raam openwrikte met zijn sabel, naar binnen klom en de deur opende voor de dankbare man. Maar hoe dan ook, zoals iedere nacht zal ook deze Kerstnacht weer vele agenten uit hun bed houden voor de nachtelijke controlerendjes, noodzake lijk voor de veiligheid van de stad. Want al denkt bijna niemand daarbij na, onze ongestoorde nachtrust hebben wij toch maar voor een groot deel te danken aan de nimmer aflatende oplet tendheid van onze spiedende politie mannen. Het aantal surveillerende agenten, dat 's nachts dienst doet, is bijna even groot als overdag. Ook de verkeerspo litie opereert door, zij het in geringe sterkte. De justitiële dienst zal de Kerstnacht zelf maar twee ïan ver gen. Enkele inspecteurs hebben piket dienst, hetgeen hun niet belet rustig te sluimeren in Morpheus' armen, tot dat een eventueel telefoontje hen tot actie roept.. et meest in het oog springende kenmerk van de Nachtveilig heidsdienst is wel, dat dit appa raat in werking treedt, wanneer „nor male" mensen op één oor liggen. En al mogen in de Kerstnacht wat minder mensen aan de voorgeschreven acht uur rust toekomen, als cosmisch verschijn sel verschilt deze nacht voor de nacht wakers als zodanig in niets van de ove rige. Duisternis is voor booswichten een machtig wapen, en dus dient dit wapen onschadelijk gemaakt te worden. Veer tig mensen, wier ogen aan het donker gewend zijn, zullen ook deze Kerst nacht weer waken over de veiligheid van onze stad. Als bijna de gehele Kerstnacht door de klokken de anders zo bijna beang stigende stilte zullen verjagen, doet de Advertentie t p feestdagen zijn vele mannen van het spoor meestal niet bij moeder thuis. Het lijkt dan wel of het de honkvaste Nederlander naar zijn hoofd geslagen is: hij lijdt onbe twist aan een uithuizigheid van het ergste soort en onderneemt op zulke dagen reizen in de orde van grootte Groningen—Maastricht. Hij dendert langs stations en stationnetjes, langs perrons en perronnetjes en wordt mis schien wel boos, wanneer de man met heer Th. Bossers, hebben wij kennis ge- Ja. Ja.en u, mijnheer? „Ooooh. ik heb vrij", is dan de commentaar, verontwaardigd en' met grote onbillijke ogen gegeven. Morgen is het Kerstmis. Van nacht werken op het Haarlems station ongeveer 25 mensen, die, als zij de Kerstklokken horen luiden, een sigaret of een pijp opsteken j om wakker te blijven. De rangeerders lopen de sporen na, de seinhuiswach ters van Halfweg tot aan Heem stede bedienen de handles en bomen om de nachttreinen veilig door te loodsen, die langs het zilveren lint hun weg zoeken naar het volgende sta tion, waar eenzelfde merkwaardige sfeer hangt om tenslotte in de klare stilte van de Eerste Kerstdag ergens te stoppen en te wachten.tot het sein op veilig wordt gezet. Wij weten niet of de uren van zulk een Kerstnacht sneller wegdraaien dan de normale nachtelijke uren, wel weten wij,, dat de spoormannen, wanneer het werk er opzit, de aflossers een goede Kerst zullen wensen. Nog even wellicht zullen zij kijken naar de lampenist, die nog maar een heel klein lichtje draagt. De Kerstdagen zijn steeds voor de Spoorwegen bijzonder druk. In de kleine ruimte van het kantoor van de chef, de de rode pet en het spiegelei wat al te lang een goede kennis een zalig-ik- weet-niet-wat toewenst. „Laat die vent opschieten. Hij heeft toch dienst maakt met de man, die het, wat de dienst betreft, voor het zeggen heeft. Op zulke dagen moet de heer J. P. van Eijs- den tonen een wereldwonder te zijn, die r Gr. Houtstr. 37 - Rijksstraatweg 246 B Ook voor alle ziekenfondsen Is soldaat in de Kerstnacht op wacht staan heeft toch wel een bijzondere sfeer. De lichten rond om de kazerne en opslagplaatsen zijn vreemder, onbestemder nog dan in an dere nachten; zij geven aanleiding tot stil gemijmer. Met je gedachten zit je in de Nachtmis of rondom de matineuze Kerstdis, feestelijk gearrangeerd met veel kleurige kaarsjes, die beverige figuren op het behang toveren. Nog dieper duik je in je overjas weg, als of je die beelden wilt koesteren. Je geweer - ook in deze nacht geladen - weegt zwaar en in je nek voel je die vreemde pijn van het staan, welke je wakker houdt. Je vindt het niet leuk om met deze hoogtijdagen in de kazerne te zitten; nog nooit heb je zo vurig verlangd naar dat burgerkloffie. Maar al die nachtelijke herinneringen - temidden van geluiden, welke je niet allemaal goed thuis kunt brengen - maken van de wacht een aparte Kerstmis, die je nog lang heugen zal, ondanks het om floerste lichtje boven je schildwacht huisje Zo staan er vannacht honderden jongens, ook in de beide Haarlemse 'kazernes, die binnen haar muren vele militairen op het feest van Kerstmis hebben, nu een legerorder heeft be paald, dat 50% van „de hap" naar huis mag, terwijl het restant de feestdagen in de garnizoenen moet vieren. De legerleiding in de beide kazernes heeft echter in samenwerking met de ver schillende R.A.O.-officieren gezorgd voor een buitengewoon programma, dat zeker niet de huiselijke sfeer ten volle kan vervangen, maar dan toch de soldaat een vrolijke afleiding bezorgt. Allereerst worden de katholieke mi litairen in de gelegenheid gesteld om 5 uur een Nachtmis bij te wonen in de St. Francisca Romanakapel, waarna een gemeenschappelijk ontbijt in het Katho liek Militair Tehuis. De militairen van de Koudenhorn verzamelen zich de eerste feestdag om een gemeenschap pelijk kerstdiner, waarvoor ook de da mes en verloofden zijn uitgenodigd. De Ripperda-kazerne heeft dit genoeg lijke feest op de tweede Kerstdag. Ver volgens zijn er dan nog onderlinge wedstrijden, cabaret-programma's en toneeluitvoeringen, terwijl Zondag 27 December in het K.M.T. „Het ongedul dige hart" wordt opgevoerd door de Haarlemse Toneelgroep „Ludamus". Vermelden wij nog de aardige ver rassing, welke de wacht in de Kouden- horn-kazerne bereid werd; alle knapen, daarbij betrokken, kregen een pakketje van het Katholiek en Protestants Thuis front. Om vier uur zou de Nachtmis beginnen en met slaperig ri tueel hadden wij de avond tevoren de wekker op drie uur ge zet. Maar natuurlijk moest het juist die nacht zijn, dat wij met een schok wakker werden en ontsteld tot de ontdekking kwamen, dat de wekker geen k(t)ik meer gaf. Voetstappen schuifelden langs het raam en met een „zie je wel" waren wij er bij voorbaat zeker van, dat het op slag van vier moest zijn. Te laat! Doch daar kon nog een reddende engel zijn'. De juffrouw van de tele foon: Ka-Nul-Twee. Na natuurlijk eerst Ka-nul-drie gedraaid te heb ben, kwamen wij met die „riullige" twee ter bestemder plaatse en in die nacht klonk de engelachtige stem van de juffrouw: drie uur zes en twintigdrie uur zes en „O, juffrouw, dank u wel", zeiden wij een beetje frivool. En toen met wat medelijden in onze stem: „Och, juffrouw, hebt u nou de hele nacht dienst?" Maar even vriendelijk klonk het: drie uur zeven en twintig.drie uur zeven en.... „O, natuurlijk juffrouw, de tijd draait door. Dank u wel voor de tip". Wij waren op tijd in de Nachtmis. Maar toen wij een paar dagen later een gramofoonplaat van die juf frouw Ka-Nul-Twee wilden kopen, werd de winkelier boos. „Ik houd niet van kwajongensstreken", zei hij. En dat vonden wij niet aardig van die man.' Telefoon in de Kerstnacht. De zuster van het Wit-Gele Kruis organiseert de kraamhulp, want ook in deze Heilige Nacht meldt zich het nieuwe leven. i kan goochelen, organiseren, puzzlen en 1 vrienden houden. Want het valt niet j mee het iedereen naar de zin te maken en tegelijkertijd niet in conflict te komen met de voorschriften, waaraan streng de hand wordt gehouden. De heer van Eijsden heeft een zeer in genieus systeem ontworpen, dat op zich zelf een kruiswoordraadsel is van het meest kwalijke soort. Een buitenstaander snapt er niets van, maar dat is minder. Ongeveer acht uur heeft hij samen met zijn assistente zitten knobbelen aan het j uitgebreide dienstrooster voor de feest dagen, waarvan de Tweede Kerstdag wellicht de drukste wordt: men ver wacht ongeveer 30.000 tot 40.000 mensen i te moeten verwerken. Die huiselijke Nederlander toch .1 Toch onder de Kerstboom, denken deze Haarlemse politieagent en de man van de Nachtveiligheidsdienst. Zullen zij elkaar zo de hand schudden onder de boom op de Rijksstraatweg? Advertentie Uw Matrassen bijgevuld of vernieuwd Maakloon 1-pers. f 12.50, 2-pers. f 15- H. DE GRAAFF Grote Houtstraat 103 - Tel. 11485 taan er nog kerstkindjes bij u ingeschreven?" vroegen wij nan de leidster van het Kraamcen- trum Haarlem van het Wit-Gele Kruis zuster W. Lohman. „We hielden ons hart vast", luidde haar antwoord en ze voegde er bij: „Deze maand werden er honderd en 'tien babies verwacht, waarvan onge veer vijftig in de laatste week. U be grijpt, dat heel wat aanstaande kraam vrouwtjes dan maar hoopten op een kerstkindje. Gelukkig is echter een oude wijsheid van ons „vakmensen" uitgekomen. Het was Zondag volle maan en dan komen de kindertjes bij voorkeur. U kunt het geloven of niet, maar wij rekenen er op en het komt. steeds uit". „Hoe gaat dat dan, als In de Kerst nacht hulp gevraagd wordt?" „Heel eenvoudig, maar wel interes sant. De telefoonjuffrouw van de nachtdienst in het Kenaupark neemt het adres op en zegt, dat er spoedig hulp zal komen. De dienstdoende zus ter, verblijvende in het W.G.K.-huis, stelt vast, welke kraamverzorgster be schikbaar is en indien deze geen tele foon heeft, wordt ze met behulp van de politie gewaarschuwd". „Komt daar in de nacht dus de po litie bij te pas?" vroegen wij enigszins verbaasd. „Meestal wel. Als de betrokken kraamverzorgster, die weet, dat ze kan worden opgeroepen, in Noord woont, bel ik de politiepost aan de Rijksstraat weg op. Een agentwaarschuwt dan het meisje en zegt, waar ze verwacht wordt. De service is soms ontroerend. Laatst moest een kraamverzorgster van Noord naar het Amsterdamse kwartier; bij de Amsterdamse Poort stond een agent te wachten, om haar in zo kortst mogelijke tijd naar het juiste adres te brengen. Bij zeer slecht weer wordt echter ook van een taxi gebruik ge maakt". Hoe moet dat nu, als de zusters de nachtmis ij wonen?" X,o Zuster "Lobman weet er direct ant woord op, want organisatorisch sluit alles als een bus, en dat moet ook voor moeder en kind. „De telefoonjuffrouw blijft op haar post en wij gaan naar de nachtmis van half drie, allen in dezelfde kerk. De koster weet, waar ik zit en geeft mij eventueel direct een telefoontje door. De aangewezen kraamverzorgster of leerling-in-practijk kan dan onmiddel lijk naar huis gaan. waar de kerstnacht zo'n bijzondere diepe betekenis zal krijgen". Zuster Lohman vertelt dan, dat alle wijkzusters, die op kamers wonen, het kerstontbijt met hr-r collegae in het huis aan het Kenaupark zullen nutti gen. We wensen allen van harte een ongestoorde devotie en een smakelijk eten. En.natuurlijk ook de dokters en de verloskundigen. et kan gebeuren dat U. lezer, midden in de Kerstnacht vanuit Amerika zoals U weet, is het daar aan de overkant dan dag een telefoontje krijgt, dat uw suikertante is overleden. U zou toch niet graag, zelfs niet in de Kerstnacht dit nieuwtje wil len missen? De laatste persocn die er voor zorgt, dat het toestel bij U thuis aan het rin kelen slaat, is de telefonist(e) in de Haarlemse centrale. Vanaf half twaalf zal hij of zij bij het punt. waar alle lij nen iedere nacht centraal samenkomen, de wacht moeten houden, voor het ge val. dat De telegraafdienst in Haarlem is in de Kerstnacht buiten functie, zedat geen enkele ambtenaar bij deze dienst reden tot klagen heeft! Van 9 uur 's avonds af lopen telegrammen namelijk over Amsterdam. Het expeditiekantoor aan de Baljuwslaan telt van de PTT-dien- sten nog de meeste functionarissen; daar zullen 2 bewakers moeten trach ten gedachten aan hogere dingen te combineren met meer prozaïsche werk zaamheden. zoals het sorteren van de post, het legen van bussen, enz. Op tweede Kerstdag is er namelijk nog een postbezorging, die natuurlijk heel wat meer personeel eist. I: 3 Tienduizenden jongens moeten dit jaar liet Kerstfeest in de kazerne vieren. Een van hen houdt bij de Koudenhorn-kazerne de wacht. Op zijn zwerftochten door Umbrië had St. Franciscus van Assisië de joculator Dei, de speelman Gods in 1223 het wonderbaar gebeuren van de heilige Kerstnacht aanschouwelijk voorgesteld in de bossen van Greccio. Onder pauselijke» goedkeuring vond zijn vrome actie navolging in Italië, verbreidde zich allengs over Zuid-Duitsland en sloeg over naar de lage landen aan de zee; in het begin van de 14e eeuw stond in Hollandse kerken en woonhuizen de kerstkribbe opgesteld, ter herden king van de geboorte van Christus. Omstreeks diezelfde tijd valt het stichtingsjaar van het Haarlemse H. Kerstmisgilde. Dit blijkt uit een rijm, dat staat afgedrukt onder een door de gildebroeder Jacob Adriaenszn Maetham voor het Gilde gegraveerde prent. In datzelfde rijm lezen we, dat het „Cors-ghilt" in het leven is geroepen door 54 (Haarlemse) personen „die salighe gheboorte Christi ter eren". De oprichters kozen de vorm van een „gilde", welke naam bij ons herinneringen zou kunnen oproepen aan een corporatie met sociaal-econo mische doelstelling. Wij dienen dit (Kerstmis)gilde evenwel te zien als een Broederschap, als een instituut met godsdienstige inslag, zoals in vroeger eeuwen meer soortgelijke „gilden" in Haarlem bestonden, o.a. het O.L. Vrouwegilde en het St. Jacobsgilde. Het Kerstmisgilde beoogde verder het beoefenen van liefdadigheid, door mid del van een agapè (liefdemaaltijd) aan 13 arme Haarlemse bejaarden. Het or ganiseren van een jaarlijkse gilde-maal- nozele Kinderendag (Alrekinderen- dach) werden gezongen Missen gecele breerd. Op 28 December was het feest in de Kerstkapel voor de koorknapen van St. Baaf! i, O:' De fraaie, door de gildebroeder Jacob Maetham in 1606 voor het Kerstmisgilde gegraveerde Kerstprent. loopjongen en pedel van het Kerstmis- H. Familiekapel gereserveerd voor het - Kerstmisgilde. De gildezusters en gilde- broeders geprikkeld door het voor beeld hunner voorvaderen ten opzichte van de oude St. Baaf beijverden zich voor de installatie enz. van het Kerst kapel in de nieuwe St. Baaf. In 1929 werd het door de beeldhouwer Mari Andriessen vervaardigde Kerstaltaar De gildeleden beijverden zich voor giidë. tijd was slechts een bijkomstig doel: de het onderhoud, de aankleding en meu- in de schuilja-ren van het Kerstmis versterking van de band tussen gilde- bilering van hun kapel, voor de aan- güde werd enige malen in de Statie St. zusters en gildebroeders. schaffing van heilige vaten en van para- Bernard („Den Hoeck"), op de Bake- Tot het gildelidmaatschap (dat er- menten. (Menigmaal werd van de gilde- nessergracht, jaargetijde gehouden voor felijk is) kunnen 54 personen toetreden, maaltijd afgezien, cm de kosten hiervan de overleden gildezusters en gildebro» priesters en leken, vrouwen en mannen, te reserveren voor de verfraaiing van ders. Het bestuur wordt gevormd door een de Kerstkapel). Willem van Schooten Het sluimerend bestaan werd voort- - Deken en twee Vinders. Aanvankelijk schonk in 1410 een altaar; ook liet hij gesleept tot 1823. Toén ging een wek- opgesteld; communiebank meuwe hard- kwamen voor een erfelijke „stoei" (d.i. een grafkelder onder het Kerstaltaar roep uit van de toenmalige Deken, W. stenen vloer, gebrandschilderde ramen de gildenaam voor lidmaatschap) Haar- metselen. In 1556 werd een koperen j baron van Brienen, heer van de (van Han Bijvoet) en weidse lamp voig- lemmers van verschillende staat en Kroon ten geschenke gegeven. Op eigen Grootelindt, Dordsmond en Sta'dt, en den. stand in aanmerking. Gaandeweg o.a. kosten herbouwde gildebroeder Jhr. van van de vinders, W. Th. baron van Wij- De wekelijkse vier Missen en de drie door de mogelijkheid van koop van het Adrichem, burgemeester van Haarlem, kerslooth van Grevenmachern, en A. „Hoofddiensten" op de traditionele recht van successie is de blauwe de Kerstkapel in 1557. W. baron van Brienen. feestdagen worden nu in de kathedraal bloedgroep gaan domineren; de over- uwa Het drie baronnen-besluit hield o.m. gecelebreerd: zo zet het eeuwenoude grote meerderheid der gildezusters en /^°?n i^e Dervormden in 1578 de oi d voortaan in de St. Bernard we- Kerstmisgilde zijn traditie voort. Het gildebroeders is thans woonachtig bui- st. Baaf m hun bezit namen, was kelijks één Mis zou gelezen worden voor zou evenwel historisch niet verantwoord ten Haarlem; enigen wonen in het bui- ^arlyk gedaan Hoogstwaarschijnlijk de fundateurs en overleden leden van zijn. m de^aarsdrager, J^met jtatig was het Kerstgilde-altaar reeds in 1566 (Weer) ele Haarlemmers zullen zich her inneren, dat vóór de oorlog nog al eens brand in de Kerstnacht gemeld werd. De Kerstboomkaarsjes en de lichtjes bij het mos voor het stal letje waren veelal de oorzaak der ex perimenten van het vuurduiveltje, ter wijl boze tongen anderzijds beweren, dat tegen balanstijd vcor menig winke lier de Rode Haan welkom was. Prac- tisch wordt de brandweer na de bevrij ding niet meer in deze nacht gealar meerd. De electrische lichtjes zijn min der gevaarlijk, hoewel ook minder poë tisch en de zaken blijken beter gefun deerd te zijn. Wij herinneren ons ech ter een fikse uitslaande brand in de Barteljcrisstraat, die ons uit de nacht mis hield. Met al het materiaal moest het vuur bestreden worden; het pand ging verloren, maar de belendende per celen konden worden gespaard. Het is dus verstandig, dat in de Kerstna-cht 12 brandweerlieden de wacht houden om op het eerste -alarm te kunnen uitruk ken. Zij hopen echter, dat de noodklok niet zal luiden tenland. Het Kerstgeheim kon op geen juister verwoest, wijze herdacht worden dan door het Misoffer in de Kerstnacht. Het Kerst- Het gilde kreeg met de nieuwe be- misgilde had in de oude St. Baaf op de stuurders van het kerkgebouw kwestie Grote Markt een eigen Kerstkapel, ge- over het recht van eigendom op en de legen aan de Noordzijde (aan de kant beschikking over de grafkelder. (Het van de huidige Riviervismarkt) naast gilde verloor zijn recht op de kelder het Noorder transept. Een eigen kape- eerst toen hier te lande verboden werd, laan verzorgde de diensten: Jan van lijken in kerkgebouwen te - begraven.) drie rituaal zijn vruchtdragende rondes „Hoofddiensten," nl. op Kerstmis, St thans in de nieuwe St. Baaf pleegt te Jansdag en Onnozele kinderendag. maken, een voortzetter te zien van de „kaersdregher" van het H. Kerstmis- nnncftfcwf het in 1578 «PRedroogde privilege der uuur „koorknapen van St. Baaf" niet in ere Na het herstel der Bisschoppelijke hersteld. Destijds ontvingen zij op Al- Hiërarchie werd de St. Josefkerk in de rekinderendach, O Kerstnacht, schoner dan de da gen, ik wil me werkelijk toch niet beklagen". Deze verbaste ring van Vondel's woorden vormde het liter: 're en tevens afdoende antwoord van de koster, wie wij naar zijn werk in de Kerstnacht informeerden. Vele mensen moeten in die mooie nacht werken, de kosters niet uitge zonderd, maar de mannen van het hei lige stiel hebben dit op anderen voor, dat zij de nachtmis ni-t mislopen. De kerstdagen, met nu daarop aansluitend een Zondag, zijn overigens voor de koster niet de gemakkelijkste. Natuur lijk, de man heeft zijn salaris, maar al die plechtigheden vragen van hem toch veel „tot meerdere eer van God". En toch heeft hij bi' dat alles een schoon pleizier: het oudste en kost baarste gerei wordt te voorschijn ge haald en opgepoetst, het priesterkoor glimt en juicht in bundels licht en wanneer het koor een feestelijk Glo ria inzet en later een volgepropte kerk luistert naar het oude Evangelie-ver haal, dan voelt een koster zich vol daan, omdat hij aan die luister zoveel luister heeft bijgedragen. „Dus, koster, je vindt het toch een mooie taak?" „Ja, meneer, maar eerlijk gezegd, twee nachtmissen, zoals in sommige kerken het geval is, is toch wel te veel van het mooie". „In ieder geval maak je het Kerst feest van dichtbij mee". „Dat is wel zo, maar wanneer er, zoals vorig jaar, vijf mensen onwel worden, dan breng je juist de hoogtij door in de sacristie, om die mensen bij te maken. Maar met Vondel wil ik toch wel zeggen „Ja. ik begrijp het al, koster. Zalig Kerstfeest". Advertentie behalve duiten voor de Moge de tijd van ICtClll V Cf ZiV/1 tlC UXCllg tCil« O CL 11 V ClXX tij 1\AA XIX rvvx XtftC Wu la *v cu -C b M I ,91 T\ T J Schooten was de eerste gilde-kapelaan. Toen in 1607 kapelaan Lourens overleed, Jansstraat als kathedraal aangewezen, P?t, „een stoep wijns. ivioge ae Een eigen coddye (koster) fungeerde werd een „capellaen vant corsgilt" niet de gilde-missen werden sindsdien daar niet ver ai zijn aat ae Koo™apen tevens als „kaersdregher." Wekelijks meer aangesteld; de liturgische taak van gelezen. In 1858 werd het aantal Missen de kathedrale basiliek te ke p werden drie Missen gelezen voor de de „kaersdregher" was inmiddels onno- per week verhoogd tot vier. December na hun vocale prestaties moe stichters en overleden leden van het dig geworden; nog korte tijd bleef de Toen de nieuwe St. Baaf aan de Leid- ten aantreden voor oliebollen en s.enp. gilde; op Kerstmis, St. Jansdag en On- functie voortleven als een kruising van sevaart was gereed gekomen, werd de H. W. M. van O. HAARLEM Advertentie f9 LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 9