Drie Kerstmatinee s van muziek Interview met de ZuiAKmca 1 Singman Rliee zou men hem de kans als met Moskou praten SCHOOLSGHAAKTOURNOOI IN HAARLEM BEGONNEN „De schaker leert sportief te verliezen en zonder glimlach te overwinnen Dertien aan tafel Hardnekkig strijder voor vrijheid en onafhankelijk heid van rijn land „Er is slechts één Korea" Brillenspecialist SCHMIDT Gebr. Brinkmann DE ROOM N. VAN BREEMEN Co. - TEL. 10070 Nieuwjaarsdag MAANDAG 28 DECEMBER 1953 PAGINA 2 VERKEERSSITUATIE HALFWEG OPLEIDING VOOR MIDDENSTANDS DIPLOMA NU EEN BOOM IN HAARLEM 40 JAAR IN OVERHEIDSDIENST Burgerlijke Stand Stadsschouwburg Haarlem Allemaal n beetje gek naar huis STILLE ARMEN WETHOUDERSSALA RISSEN TE HAARLEM Voorstel tot f 10.000 te verhogen VERKOPINGEN „Natura" Schaken WASSERIJ DUYN ZANDVOORT KERSTSPEL OPGE VOERD Bliksem in kerktoren geslagen 40 jaar in gemeentedienst Referendaris B. Cornet viert jubileum op de „mooiste afdeling" Biljarten Waterstanden Pracht collectie KALENDERS HET HAPJE IN DE AVONDUREN Drankwet en winkelsluiting HEEMSTEDE Bavopioniers openen eigen lokaliteit Reserveer tijdig Uw tafel RESTAURANT GROTE MARKT Tel 10102-11029-10798 xtem» ae* m Pianorecital Sas Bunge Nederl. Kamerorkest en Aerdenhouts Vrouwenkoor jan laarveld beurs van Amsterdam Vanmorgen is in de muziekzaal van restaurant Brinkmann op de Grote Markt voor de achttiende maal het scholieren-schaak'ournooi begonnen, ge organiseerd door de Haarlemse School Schaak Bond (HSSBl. De tournooien Van deze Bond mogen in deze zin wel nniek voor Nederland genoemd worden, omdat ze geheel geleid en georganiseerd worden door scholieren, zonder dat ouderen daar iets mee te maken heb ben. Er wordt gespeeld in een hoofd- en een bijgroep; in de hoofdgroep nemen twee en dertig scholieren deel, in de bijgroep zeventien. Onder de deelne mers is één meisje, mej. M. Romein, die reeds verschillende malen haar ta lenten op het schaakbord heeft gede monstreerd. De leeftijd van de jongelui leer lingen van middelbare scholen va rieert van 11 tot 20 jaar. Haarlems burgemeester, mr. P. O. Het verloop van de rijksweg Amster dam-Haarlem is te Halfweg, waar zich een tweetal bruggen in deze weg be vind. bij ongunstige weersomstandig heden voor het verkeer komende uit Amsterdam onduidelijk, ondanks de uit stekende natrium verlichting. Naar de mening van de A.N.W.B. vindt deze on duidelijkheid zijn oorzaak in de ver warrende werking van de verlichting der suikerfabriek, welke het verkeer hier suggereert, dat de rijksweg recht- doorloopt, terwijl deze juist iets naar rechts afbuigt. De A.N.W.B. heeft dan ook ter ver duidelijking voorgesteld een asstreep op dit punt aan te brengen en de opstaan de zgn. schampstroken van de bruggen wit te verven. Bovendien heeft de Bond aangedrongen op het aanbrengen van een zware bloklijn in de buitenbochi, dwars over de uitmonding van een zij weg. De rijkswaterstaat heeft inmiddels toegezegd aan dit verzoek van de Bond uitvoering te geven Het bestuur van de R.K. Midden standsvereniging deelt ons mede; On danks waarschuwingen in dag- en vak bladen blijken de niet-bonafide Midden standsopleidingen er nog steeds in te siagen tal van leerlingen tot zich te trekken, ook in Haarlem. Duizenden guldens worden hierdoor door middenstanders verkeerd besteed. Slechts teleurstelling en narigheid ko men er voor in de plaats. Uit de statistiek blijkt dat ook weer in 1953 het aantal dat niet slaagt van hen. die geen officiële cursus volgden, veel groter is dan van hen die wel zo'n cursus volgden. Het totale aantal dat niet slaagt is enorm hoog. In 1953 werden in totaal 8318 candidaten (dat is 42%) afgewezen. Velen van hen gingen slecht voorbereid naar het examen. Vaak was de te korte opleidingstermijn van één jaar (eigen lijk maar 10 maanden), waardoor het onderwij s-tempo te snel wordt, de oor zaak hiervan. In Haarlem bestaan slechts twee offi cieel erkende R. K. opleidingsscholen op dit gebied. Een van deze scholen, nJ. de R.K. Middenstands-Handels-Avond school. gevestigd aan de Ged. Oude Giacht 120, zal binnenkort beginnen met een opleiding tot het Middenstands diploma, met een opleidingsduur van \Vi jaar (dus voor het Middenstands examen in 1955). In het begin zal vooral aandacht be steed worden aan het ophalen en ver frissen van de vergeten lagere school kennis. Half Januari 1954 zal deze cur sus, met in het begin één les-avond per week, een aanvang nemen. Verdere inlichtingen worden aan de school verstrekt door de directeur drs. M. Weyers. Zijn privé-adres is: Winter- laan 6, Heemstede. Leden van de R.K. Middenstands-Bond genieten 15% kor ting op het cursusgeld. Nadat ln de Bloemendaalse raad een boom was opgezet om een in te vellen boom bij „Rusthoek" waarbij de boom het leven liet, zal de Haarlemse raad zich nu met een soortgelijke aangelegenheid moeten be moeien. B. en W. verboden de heer W. C. v. d. Laan om een eik te vellen in zijn tuin aan Oosterhoutlaan 2. Er is n.l. een ver ordening. die de houtopstanden in de ge meente regelt. De heer v. d. Laan heeft beroep aangfetekend en nu willen B. en W. een deskundigen-rapport inwinnen alvorens prae-advies aan de raad uit te brengen. Daarom vragen zij twee maanden uitstel vooraleer de vroedschap een beslissing zal gaan nemen. 1 Jan. 1954 herdenkt de administratief- hoofdambtenaar de heer M. Rumpff de dag waarop hij 40 jaar in overheidsdienst zal werkzaam zijn. De heer Rumpff begon zijn loopbaan als ambtenaar op 1 Jan. 1914 bij de Armenraad te Den Helder en trad op 1 Februari 1920 in dienst bij het Gem. Electriciteitsbedrijf te Haarlem. Bij de oprichting van de Incassodienst werd hij als adjunct-boekhouder bij deze dienst tewerk gesteld om daarna, toen deze dienst werd uitgebreid met een afdeling Stortings- en ophaaldienst, als chef met de leiding van deze afdeling te worden belast. De heer Rumpff zal recipiëren op Zater dag 2 Jan. a.s. in het Chr. Militair Tehuis aan de Jansweg van 10 tot 12 uur. GEBOREN; H. Piening-Vos, z; H. J. M. Terpoorten-van den Broek, z; I. M. de Munnik-Kamphuijs, z; Th. J. van der Peet-Zonneveld, z; J .Buijs-Bloeming, z; A. Broers-van der Meij, d; W. J. van der Elsen-Kiebert, d; H. Bijdemast-Smit, d: E. A. Rotgans-Baden, d; M. M. Bos- kamp-Meeuwes. d; J. Sternfeld-Polak, d. ONDERTROUWD: J Spierdijk en H. C. J. Hartel; J. M. Warning en H. F. Delfgaauw. GEHUWD: M. Nagtegaal en C. M. Broier; N. P. de Keijzer en A. Landaal; J. C. Scharfenberger en A. M. Wolf; M. F. Bakker en H. van Bentem; J. Feen- stra en W. M. Sambiowski; A. G. T. Osenga en D. Vis; P. Kerkman en P. R. Boelhouwers; Th. W. Slats en B. Faber; H. Vrugt en H. W. van Laar; H. van der Linden en J. Dekker. OVERLEDEN: E. W. Nieuwenburg, 69 Westerhoutpark; J. M. Haster-van de Wakker, 70 j., Westerhoutpark; J. van Herwerder.-Vink. 78 j„ Oosterstraat; A. Singeling-Schager. 66 j.. Rijksstraatweg; J. S. Salwegter-Knip. 82 j„ Wetering straat; J. G. Lugt. 74 j„ K'eine Houtweg; M. E Barents-Milatz, 82 j.. Zaanenlaan; S. Arendse-Westra, 80 j., Kenaupark. F. M. Cremers, was vanmorgen reeds vroeg present om het tournooi-1953 officieel te openen en in een kort woord wees hij er o.m. op. dat scha ken een uitstekend middel is bij de vorming van het karakter. „De scha ker leert sportief te verliezen en zon der glimlach te overwinnen", aldus de burgemeester. Na deze korte maar officiële opening begon de strijd tussen wit en zwart op vele borden en in de rust, die bij wijze van spreken tastbaar was, zaten de jon ge mensen gebogen over hun stukken, om hun tegenstander met veel vernuft zo goed en zo snel mogelijk tot capi tuleren te dwingen. De strijd wordt Dinsdag 29 en Woensdag 30 December voortgezet, waarna de prijsuitreiking volgt. Verschillende schaakclubs uit Haarlem en omgeving en ook de HSSB zelf hebben fraaie prijzen beschikbaar gesteld. Om misverstand te voorkomen mel den wij, dat ook de schaakclub van het Stedelijk Gymnasium (ASC) een wedstrijd georganiseert. Dit is een snel- schaaktournooi, hetwelk gehouden wordt op Donderdag 31 December ter gele genheid van het zevende lustrum. De partijen worden eveneens bij Brink mann gespeeld en hier zijn de deelne mers verdeeld in een scholierengroep en een groep voor leraren en oud-leer lingen. Er is breed-uit gelachen om de opvoe ring van het blijspel „Dertien aan tafel'' van de Franse auteur Marc. Gilbert Sauvajou, door de Haagsche Comedie in de- Haarlemse Stadsschouwburg. Er wa ren vele teleurgestelden op 2e Kerstdag, maar die stonden buiten omdat ze geen toegangsbewijs meer konden krijgen. De tevredenen geenszins behorend tot de vaste kern van de schouwburgbezoekers applaudisseerden langdurig toen het doek voor het laatst gevallen was en zij hadden gelijk. Toch hebben wij zelden een blijspel gezien met zo weinig inhoud. Madeleine Villardier geeft een kerstdi- nertje, maar ontdekt vlak vóór de gasten komen, dat men met dertien aan tafel zal zitten. Ze is even bijgelovig als ra deloos en tracht een veertiende gast te vinden. De clou van de klucht is nu, dat het er veertien of twaalf worden, maar dat door allerhande dwaze omstandighe den het getal dertien tot aan het eind terugkeert. Van alles en nog wat heeft de auteur van „De kinderen van Edouard'' er bij gesleept, hetgeen hem graag ver geven wordt door de krankzinnige vond sten, die herhaaldelijk van een verbluf fend gehalte zijn. Men krijgt zo de in druk, dat hij met een aantal vrienden, na het drinken van een groot aantal glazen wijn, gezegd heeft: jongens, we gaan een kolder-toneelstuk maken, wie doet er mee? Het resultaat moet men gehóórd hebben, het is niet na te ver tellen. Ida Wasserman speelde voor de gast vrouw met het komische talent in aristo cratische stijl, dat 'men van haar kent. Myra Ward stelde een dolle Zuid-Ame rikaanse voor, een ongenode gast gewa pend met een zilveren revolver en een taaltje om van te rillen. Dick van Veen was de gastheer (wat moeilijk te ver staan) en verder waren Joh. Valk, Ge rard Hartkamp en Kathenka van der Werf, allemaal een beetje gezellig gek, zoals ook het publiek toen het in de stromende regen naar huis moest. v. W. Op ons bureau zijn nog de volgende giften binnengekomen: A. D., Haarlem f 10: G. J. N. f 2.50; P. v. d. W. f 10. In 1950 werden de salarissen der Haarlemse wethouders gesteld op f 7000 per jaar. Ten gevolge van pro centuele verhogingen is dit bedrag later op f 7900 gebracht. De burgemeester schrijft nu aan de raad, dat de tegen woordige taak van een wethouder de volledige en toegewijde inzet van de gehele persoon vraagt. Bovendien dient de salaristendenz overeen te komen met die in de particuliere sector, daar waar het de bezoldiging van hoge functiona rissen betreft. Daarom stelt de burge meester voor aan Ged. Staten van N.- Holland- mede te delen, dat de jaarwed de van de wethouders der gemeente Haarlem per 1 Januari 1953 dus van terugwerkende kracht op f 10.000 vastgesteld behoort te worden. Uitslag van de verkoping van Don derdag 24 Dec. in het Notarishuis te Haarlem. Schouwtjeslaan 52/54, f 11.950, H. M. Franken qq. Amsterdamsevaart 90 zw. en rd-, niet geveild. Gen. Bothastraat 80, niet geveild. Kerkstraat 18, f 1300, J. L. de Graaf. Führopstraat 15, f 4.825, N. N. Evenals andere jaren organiseert „Na tura" ook thans weer een tentoonstelling op natuurhistorisch gebied, nu in een der lokalen van het Mendelcollege, Schoter straat 2a, Haarlem, met medewerking van het Nationale Park „De Kennemerduinen" en het „Tinholthuis". De tentoonstelling is geopend op de volgende dagen: Vrijdag 1 Jan. van 's morgens 11 u.'s middags 6 uur; Zaterdag 2 Jan. van 's morgens 10 uur 's middags 6 uur: Zondag 3 Jan. van 's mor gens 10 uur's avonds 9 uur. De toegang is gratis. Kinderen onder de 12 jaar hebben alleen toegang onder geleide. Voor de traditionele jaarlijkse gong wedstrijden van „H.W.P.'' bestond ook ditmaal weer een zeer grote belangstel ling. Menigmaal moesten de grote „go den" ervaren, dat de „zwakke broeders" dikwijls beter thuis waren in het spelen van vluggertjes. Het aantal verrassingen was dan ook deze avond weer bijzonder groot. Met animo en op genoeglijke wijze werd in de diverse groepen gespeeld en de keuze uit de prachtige prijzen, die na afloop bij de prijsuitreiking voor alle deelnemers volgde, betekende een waar dig slot van een uitmuntend geslaagde avond. Voor de bondscompetitie speelden HWP 1 en HWP 2 uit tegen Aalsmeer. HWP 1 verloor met 5%4%- HWP 2 nam echter revanche en won met 5'A 4% van Aalsmeer 2. BIOSCOPEN: REMBRANDT: „Puntje en Anton". Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Alle leeftijden. PALACE: „By the light of the silvery Moon". Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Alle leeftijden. LUXOR: ..De kuise Violetta". Tijden: van af Maandag 2. 7 en 9.15 uur. Alle leeft. LIDO: „Het gouden zwaard". Tijden 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Boven 14 jaar. CITY: „Gevangenen van het oerwoud". Tij den 2.15 4.30, 7 en 9.15 uur. Boven 14 j. FRANS HALS: ..20 Jaar op kacht". a. 1. Tijden 2 en 4.30 uur. „Vrouwen die het teken dragen". Tijden 7 en 9.15 uur, 18 jaar. ROXY: „De zwarte Adelaar", 8 uur. Om 2.30 uur: ..Dolle Woensdag", a. 1. MINERVA: Dinsdag en Woensdag 2.30 en 8.15 uur: „Fra Diavolo", a. 1. (Tenzij anders aangegeven draaien bo venvermelde films tot en met Woensdag). Maandag 28 December Stadsschouwburg: De Haagsche Comedie in „Dertien aan tafel" (ab.), 8 uur. Concertgebouw: Afscheidsconcert Jo Vin cent met medewerking van het N. Ph. O. en Oratoriumver. „Haarlem en Omstreken", 7.30 uur. Minerva: Toneelgezelschap Johan Kaart in „In pyama", 8.15 uur.- Dinsdag 29 December Stadsschouwburg: De Haagsche Come die in „Dertien aan tafel" (ab.) 8 uur. TENTOONSTELLINGEN Palestina diorama's, Schotersingel 117a, Bijbelse voorstellingen. Geopend van 10 12 en 14—17 uur. Teylers Museum. Geopend van 1117 u. (behalve Maandag). Frans Halsmuseum: Permanente exposi tie van nieuwe aanwinsten. Dagelijks van 1016 uur. Zondag van 1316 uur. Kunsthandel Leffelaar: Wagenweg 102, „de kunst van het Edelsmeden", sieraden van atelier Martinshof. Werkdagen 105 u. Museum Het Huis van Looy: Werken van Johan Buning. Geopend van 10—12.30 uur en van 13.3017 uur. Zondag van 1417 uur. Advertentie AMSTBRDAMS£VAARt20 T VI.. 11053 BINNEN 3 DAGEN RETOUR Het dames- en kinderkoor „Mare Canto" en de R.K. Toneelvereniging ,,'t Voetlicht" beginnen steeds meer een factor van be tekenis te worden in de parochie van St. Agatha te Zandvoort. Op de a'^ond yan de Tweede Kerstdag voerden deze verenigin gen op „Heilige Nacht", een Kerstspel in zeven taferelen, samengesteld door mej. Leonie Molkenboer en Bert van Gijzel. Op stijlvolle wijze werd het Kerstgebeuren uit gebeeld in fraaie taferelen; zowel de inge togenheid van de medewerkenden als de kleurrijke gewaden (ontworpen door Nel Rooth) en de belichting maakten het geheel tot een boeiend schouwspel, waarvan de indruk nog werd verhoogd door de zang van het koor onder leiding van mej. Molken- boer. Mej. Charlotte Hulshof verzorgde de pianobegeleiding. Vermelding verdient ook de grime van Joep van Loenen en de dé cors van Piet Geusebroek. Pastoor Van Diepen, kapelaan Steenman en burgemeester van Fenema woonden de opvoering Van het Kerstspel bij, dat Zondagmiddag voor de kinderen werd herhaald. Op Eerste Kerstdag sloeg de bliksem 's morgens om half. tien in de toren van de R.K. kerk te Zandvoort. Deze was enkele dagen tevoren van een bliksemafleider voot- zien. welke dan ook prompt zijn nuttige diensten bewees. Schade werd niet aange richt. Onder de afdelingen der secretarie in het stadhuis spreekt die van finan ciën wellicht het minst tot de verbeel ding: zij gaat voor een der dorste onderdelen van het gemeentelijk rader werk door en heeft met het grote publiek zo goed als geen contact. En toch noemt de heer B. Cornet, die op 5 Januari a.s. zijn 40-jarig jubileum in dienst van de gemeente Haarlem hoopt te vieren en referendaris is bij finan ciën, zijn afdeling de mooiste, die zich denken laat. Daar hoorden wij wat ver wonderd van op, maar zijn nadere ver klaring liet niet lang op zich wachten. Weet u, zo zei de jubilaris, op onze afde ling komt het gehele gemeentelijk beleid tot uiting; iedere maatregel kost immers geld en alles, wat geld kost, passeert onze afdeling. Dit inzicht in vrijwel alle gemeentelijke aangelegen heden verschaft een ruime blik en daar door tevens een groter genoegen in het werk, dan de buitenstaander zou ver moeden. Zo is het oordeel van de heer Cornet, die waarnemend chef is op „financiën" en reeds 28 jaar lang met cijfers en ge tallen worstelt. Met plezier en enhou- siasme vertelt hij over zijn voornaamste taak: het samenstellen van de gemeente begroting, een omvangrijk en secuur werk, maar een werk, waaruit hij grote voldoening put. Zijn carrière is begon nen bij de Arbeidsbeurs, waar hij 2 jaar gebleven is. Daarna werkte hij een tijd lang op de afdeling Algemene Zaken ten stadhuize en sinds November 1925 nemen de gemeentelijke financiële aan gelegenheden hem in beslag. Op 1 Janu ari werd hij tot referendaris benoemd. Toch beseft de heer Cornet, dat zijn werkzaamheden het contact met het publiek meer dan gewenst doen ver zwakken. Als tegenwicht beweegt hij zich in zijn vrije tijd actief in sociale en kerkelijke organisaties, waar hij in veel gevallen hoe kan het anders het penningmeesterschap bekleedt. De heer Cornet heeft een hobby: reizen. Jammer genoeg heeft hij juist daarvoor weinig tijd. De zomermaanden vragen immers in verband met de voor bereiding van de begroting het meeste werk. Uitslagen kampioenschap 2e klas K.N. B.B. afd. Ha Jacobs Blesgraaf Hoek Broers Spek Jacobs Strick Handgraaf Maandag 28 December Hoog water: 8.58 u. en 21.24 u. Laag water: 4.21 u. en 16.44 u. Maanstand: laatste kwart. 6.43 u. Dinsdag 29 December Hoog water: 9.52 u. en 22.20 u. Laag water: 5.08 u. en 17.38 u. 150 81 24 3.37 150 150 24 6.25 150 150 19 7.89 150 106 19 5.57 1505 150 29 5.17 150 82 29 2.82 150 150 28 5.35 150 96 28 3.42 Advertentie ANEGANG 14 (naast C. en A.). Advertentie emu De hoofdcommissaris van politie heeft de aandacht van B. en W. gevestigd op het volgende: Sinds de inwerkingtreding van de win kelsluitingswet 1951 is het enige malen voorgekomen, dat winkeliers in banketbak kerswaren, vis of vleeswaren, pogingen aanwenden om voor hun winkel een ver lof B (Drankwet) te verkrijgen. Redenen om dit verlof te weigeren zijn meestal niet aanwezig. Het verlenen van het verlof B stempelt de localiteit echter tot tapperij in de zin van de Politieveror dening, hetgeen o.m. impliceert, dat de winkel tot des nachts 12 uur voor het pu bliek geopend mag zijn. Weliswaar mag daar dan slechts worden verkocht voor ge bruik ter plaatse, maar toch is de verkoop van gebak, snoep, vis, sigaretten en derge lijke waren, welke na winkelsluitingstijd geschiedt, onbillijk tegenover de winkeliers in dezelfde artikelen. Bovendien wordt de ontduiking van de winkelsluitingsvoor schriften op deze wijze in de hand gewerkt, aangezien de contróle op de naleving van deze bepalingen uitermate wordt bemoei lijkt, temeer waar de minister meent dat een tapperij in het algemeen niet als win kel moet worden aangemerkt. Naar is gebleken, overweegt men ook in andere gemeente ontduiking van de winkel- sluitingsbepaiingen tegen te gaan door een aanvullende bepaling in de politieverorde ning. De raad in Haarlem zal Woensdag beslissen. Enige tijd geleden zijn in de Bavo- parochie opgericht de „Bavo-Pioniers", een groep jongelieden van 17 tot 25 jaar, die hetzelfde doel nastreven als de leden van de Katholieke Jongerenbeweging. Deze groep meende dat zij moesten laten zien. met elk goed recht zij de naam „Pioniers" dragen en dus togen zij op zoek naar een Jokaliteit dat zij voor hun doel geschikt konden maken. Het Jeugd- gebouw aan de Herenweg, vlak bij de kerk, was voor dit experiment uitermate passend en met een bewonderenswaar dige energie togen zij aan het werk. De zaal werd opgeknapt, geschilderd en van electrisch licht voorzien en Zondagmor gen werd het lokaal in gebruik genomen. Natuurlijk geschiedde dat met enige plechtigheid en in aanwezigheid van een aantal genodigden, o.m. het bestuur van de Kath. Arbeidersbeweging, het Fan- fabapa-comité dat straks alweer weet waarvoor gewerkt moet worden, het be stuur van de K.J.B. in de parochie Val kenburg en verschillende belangstellen den. De voorzitter van de Bavo-pioniers, Anton v. d. Meer, sprak een welkomst woord en pastoor C. v. Mierlo prees niet alleen de activiteit van deze jongelieden maar spoorde ze ook aan, nu er een eigen lokaliteit is, propaganda te maken voor een zo groot mogelijk ledenaantal. De Pioniers komen elke Woensdag- en Zaterdagavond van 8—10.30 uur in deze zaal bijeen en het begin is al goed, want a.s. Zaterdag is er een feestavond waar op iedere jongeman van 1725 jaar uit de parochie St. Bavo wordt verwacht. Als nu iedereen medewerkt, heeft ook de promotor van deze actie, kapelaan C. Visser, redèri om tevreden te zijn over deze laatste daad in het oude jaar. Met een rijk gevarieerd programma trad op de tweede Kerstdag in Haar lem's Concertzaal het jeugdkoor „In ternos" op onder leiding van Jan Boo- da. Aan dit concert werkten mede de pianiste Emmy van Eden als bege leidster, en de harpiste Rosa Spier, die naast haar begeleidingstaak in Benja min Britten's „A ceremony of Carols" enkele solo's vertolkte op haar ko ninklijk instrument. Het programma van het jeugdkoor bestond geheel uit werken, betrekking hebbende op Kerstmis. De kinderzang bekoorde menigmaal door de sponta neïteit, waarmede een en ander gezon gen werd. Bij de eerste Kerstliederen trof mij vooral de buitengewone volg zaamheid van het koor, bij dynamische en rhythmische r .ances, welke laat ste Jan Booda m.i. wel eens ietwat te ver doorvoerde. Overigens niet anders dan lof voor de uiterst muzikale lei ding, die deze dirigent geeft. Hij weet telkens zijn koor op te stuwen, muzi kale hoogtepunten uit te buiten, en dit alles met doelmatige en trefzekere ge baren. De goede verstaanbaarheid van de tekst moge eveneens een verdien stelijke factor bij dit jeugdkoor ge noemd worden. Mijn grootste aandacht ging uit naar „A ceremony of Carols" van Benjamin Britten. Jan Booda heeft deze moeilij ke muziek voor een kinderkoor op zeer aanvaardbare wijze tot klinken laten brengen. Overigens is dit een werk, dat wellicht door het vele doen als reper toirestuk met Kerstmis steeds meer zal groeien. Wel zou ik Jan Booda wil len adviseren bij bevoegde instanties te rade te gaan, wat betreft de inter pretatie van de begin- en slotantiphoon „Hodie Christus natus est", die Benja min Britten koos uit de tweede ves- Advertentie Êi 'V L J 'Z -r- (Speciale correspondentie) President Rhee spreekt dikwijls en neemt daarbij geen blad voor de mond, wat iedereen niet altijd apprecieert. Op schriftelijke vragen antwoordt hij graag, maar, om geen gevaar te lopen, dat zijn woorden bij het ontbreken van getuigen verdraaid zouden worden, staat hij slechts bij uitzondering een persoonlijk interview toe. Thans maakte hij daarop echter een uitzon dering. Zijn huis is gebouwd op een van de uitlopers van het Noordelijk gebergte, dat het kapitool en het oude paleis, waar de koningen van Korea resideerden, beheerst. Reeds vroeger was ik daar geweest. In Mei 1951 reed ik er heen met een patrouille van de derde Amerikaanse divisie. Syngman Rhee was in Poesan. De communisten waren pas twee uur vertrokken en de Ameri kaanse troepen nog niet gearriveerd. De lijfwacht bij de poort was er nog niet en de weg, die dwars door de tuin langs een heuvelrug naar de presiden tiële woning omhoog klimt, was helemaal verlaten. In het huis waren slechts enkele meubels overgebleven en veel boeken, die overal verspreid lagen tot bij de voet van de monumentale trap, waar nu een reusachtige bloementuil met gele chrysanten staat. de vijftiende eeuw onder vreemde in vloed stonden. Hij werd gevangen ge nomen en gefolterd. Hij werd in de leer van Confucius opgevoed, maar in gevangenschap maakte hij kennis met het christendom. De particuliere werkkamer van de president ligt gelijkvloers, niet aan de voorzijd maar aan de zijkant van het huis. Zij ziet uit op het Zuiden en door de vergeelde bladeren van de bomen heen kan men de daken van Seoel zien. De man, die men wel eens „de wrede grijsaard" noemt, glimlacht me toe en praat over Parijs, waar hij verscheidene malen geweest is. Hij is verzorgd ge kleed en draagt een donker pak van goede snit. Zijn amberkleurig gelaat is doorploegd met rimpels, vooral bij de spleten van zijn sluwe oogjes en bij de mondhoeken. Het is het enige dat wijst op zijn hoge leeftijd. Rhee is bijna tachtig jaar, maar ziet er nauwelijks zes tig uit. Meer dan een halve eeuw vecht deze kleine forse man hardnekkig voor de vrijheid en onafhankelijkheid van zijn land. Hij heeft wel een eigenaardige loop baan gehad, deze Koreaanse patriot. Hij werd geboren tijdens de laatste rege ringsjaren van de dynastie „Ri" tot wel ke familie zijn vader behoorde. Zeer jong reeds kwam hij in opstand tegen de machthebbers van zijn land, die al vanat Later vecht hij tegen de Japanse bezetter, vormt als vrijwillige banne ling een regering in "China, gaat naar Amerika, trouwt een Oostenrijkse en komt tenslotte terug naar zijn geha vend land om slechts van een gedeelte van Korea de eerste president te wor denKorea, dat voor hem slechts één en onverdeeld kan zijn. Een ingeboren verzet tegen al wat de vrijheid en de onafhankelijkheid van zijn land in de weg staat, een vast ge loof, een soort mystiek, die hem belet een ander standpunt dan het zijne te zien, zullen hem tot de dood toe doen strijden o«n de taak die hij zich gesteld heeft tot een goed einde te brengen. Hij zal niet aarzelen zijn volk en de an deren in een nieuwe oorlog tegen het communisme te drijven als hij dat nodig zou vinden. Deze kleine, gedistingeerde man, die zijn bezoeker met scherpe doordringende blik aankijkt, kan met één handbeweging zijn troepen op het slagveld jagen en mogelijk een derde wereldoorlog ontketenen. „Ik begrijp niet", zegt hij „waarom men eenvoudige zaken zo ingewikkeld maakt. Het communisme is de vijand van elke menselijke vrijheid. Wij heb ben de strijd aangebonden om het te vernietigen. De wereld is in twee kam pen verdeeld, want wie niet tegen het communisme is, is er voor, men kan niet neutraal zijn. En wat komen de In dische troepen doen in Korea? waarom bemoeit Nehru zich met ons? Omdat hij geen deel nam aan de strijd, staat hij immers aan de zijde van het communis me". Syngman Rhee is oprecht en meent wat hij zegt. Hij haat het communisme en is erg verwonderd dat men voor zulk een ideaal zijn leven kan geven. Hij be schuldigt hen van fanatisme en schijnt zich niet bewust dat hij op zijn manier aat even erg is als zij. „Kunt U mij uitleggen", vraagt hij, „waarom men plotseling ophield me de strijd? waar om men 5500 pro-communistische In diërs in ons land binnenbracht, en wel gewapend in een zogenaamd gedemili tariseerde zone? Zij doden Koreanen, en schenden het wapenstilstandsverdrag. Ik voel er veel voor om er mijn politie op af te sturen". Het is nutteloos de president er even aan te herinneren dat India bij het uit breken van de oorlog een afdeling van zijn geneeskundige dienst naar Zuid- Korea zond. Nutteloos ook hem even te wijzen op de ellende van het Koreaan se volkRhee hoort het niet. Hij re deneert verder en zijn kleine vuistjes klemmen zich vast om de leuning van zijn stoel. Neen, de oude krijger denkt er niet aan zich gewonnen te geven. „Ja zeker, Korea is uitgeput, maar wie een bandiet in huis heeft zal geen ogenblik aarzelen, zolang hij nog één kogel over heeft om hem dood te schie ten of de hand aan zich zelf te slaan. Zolang de vijand hier blijft zullen wij strijden tot de laatste man." Voor hem is alles zeer eenvoudig. De Chinezen moeten het land verlaten of hij zal ze verjagen. „Het zijn de grote mogendheden, Amerika en de Verenig de Naties, die de boel in de war sturen. Wij hebben maar één eis", zegt hij, „dat de Chinezen het land verlaten. De een heid komt dan vanzelf. De Noordkorea- nen die hun land verraden hebben, zijn toch al met hun Chinese meesters naar China vertrokken. Voor de oorlog im mers telde Noord-Korea zeven millioen inwoners, men vertelde mij dat er nu nog slechts drie millioen zijn overgeble ven. Deze smeken ons reeds lang om hen te bevrijden". De president loopt warm voor de zaak van een verenigd Korea. Hij steit zich ongetwijfeld veel voor van het Korea dat hij beschrijft. „De troepen van de Verenigde Naties, de Amerikaan se inbegrepen, zullen eveneens het land mogen verlaten, indien zij dat wensen, als zij ons dan maar de nodige middelen verschaffen, om ons grondgebied te ver dedigen. Wij zullen verkiezingen orga niseren, niet alleen in het Noorden, maar, indien nodig, in het gehele land. Men zal slechts twee garanties moeien bieden aan het nieuwe en verenigde Korea. Ten eerste, dat geen enkele vreemde natie gemachtigd wordt de communistische elementen in Korea te steunen of te versterken, en ten tweede, dat elke nieuwe agressie te pletter zal lopen op het verzet van alle vrije vol keren." strijd. „Het klinkt misschien wat ver waand," zegt hij, „maar wij zouden graag Frankrijk helpen in Indo-China, zoals de Fransen dat hier doen. Er bestaan grote gelijkenissen tussen deze beide landen. Zij werden beide door de oorlog verwoest en het Franse volk kent evenals het onze het droeve lot van een bezetting." Hij Is verwonderd, dat sommigen in het communisme iets anders dan uit sluitend kwaad kunnen zien en de com munisten niet allemaal als vijanden be schouwen. Ik vroeg hem wat hij zou doen, indien men hem volledig vrij Het handelen. „Een bespreking met de Chi nese premier, Mao-Tse-Tung, of met Kim II Sung, die over Noord-Korea re geert, zou weinig zoden aan de dijk zetten," zegt hij. „Zij zouden hun hand tekening verloochenen de dag, dat Rus land dat van hen zou verlangen. Wij moeten rechtstreeks met Rusland onder handelen. Korea heeft niets tegen het Russische volk. Wij hebben steeds goe de betrekkingen met dit land onder houden en zijn een vredelievende natie. Dus indien het onmogelijke mogelijk werd, zou ik de Russen gaan opzoeken en trachten te weten of zij werkelijk de vrede wensen. En indien ik niet vol doende waarborgen ontving, dan zou Ik Moskou de raad geven eens goed na te denken alvorens Korea binnen te val len. Wij zouden ons liever tot de dood toe verdedigen, dan nogmaals door vreemden te worden overheerst. (World Copyright A.F.P.-De Tijd) pers van Kerstmis van de katholieke eredienst. Weliswaar heeft Britten deze op een bepaalde manier* geno teerd, maar bij een letterlijke uitvoe ring van deze notatie vervalt de inhae- rente sfeer van deze melodie totaal. Dit is te betreuren, daar het één van de prachitgste antiphonen is uit het gehele Gregoriaanse repertoire, die niet nalaat een beklemmende schoon heidsontroering te weeg te brengen. Ook de Engelse uitspraak leek mij in de diverse Carols niet geheel vlekvrij. Overigens nogmaals, het is een hele prestatie dit stuk op het programma te plaatsen. Na de pauze hoorde ik nog de Kerst cantate van Cath. van Rennes, die met juist tekstbegrip en goede uitbeelding werd gezongen. Tot dit alles werkte de uitstekende en muzikale begeleiding van Emmy van Eden aan de vleugel in hoge mate mede. Ook Rosa Spier verrichtte schoon werk, zowel in haar soli ais bij de begeleding van Britten's opus. Het geheel was een sfeervolle uitvoering. Over het Kerstmatinée door de pia nist Sas Bunge in Haarlems cultureel centrum „De Vleeshal", eveneens op de middag van de tweede Kerstdag ge geven, moet ik helaas kort zijn. Dit niet om reden van mindere kwali teiten of iets dergelijks. Integendeel. Het is echter om het simpele feit, dat ik er te weinig van hoorde. Wat ik echter beluisterde, en dit was het ge deelte na de pauze, was van uitste kend gehalte. Twee compon: ten, Rous- sel en Bach, sierden dit deel van het programma. De Sonatine opus 16 van Roussel (vóór de pauze waren o.m. werken van Brahms en Debussy voorafgegaan) verkreeg een veer krachtige. kernachtige vertolking. Met scherpe rhythmische contouren teken de Sas Bunge op virtuoze wijze deze sprankelende en door de lichte toets weldadig Frans aandoende Sonatine op aesthetische wijze uit. De drie werken van J. S. Bach, res pectievelijk Fantasie en Fuga in a moll, en de préludes en fuga's in A en E dur verrasten door de bijzondere affiniteit, die de pianistiek van Sas Bunge kenmerken in werken van Bach. Deze pianist speelt Bach sterk verinnerlijkt, zonder buitensporige aan stellerij. Hij weet in het polyphone stemmenweefsel de grote lijn uitmun tend te handhaven, maar verliest toch hierbij de fijnere détails en het nodige reliëf niet uit het oog. Het is welda dig naar dit pianospel te luisteren. Men komt tot rust en kan zich geheel onder dompelen in de immense rijkdom van Bach's inspiratievolle kunst. Dit op zulk een voortreffelijke wijze te be werkstelligen, is de zeer grote ver- dienst van Sas Bunge's pianospel. Op Zondagmiddag, de derde Kerst dag, was „De Vleeeshal" wederom het centrum waarheen zich vele muziek liefhebbers hadden begeven. Thans gaf het Nederlands Kamerorkest en het Aerdenhouts Vrouwenkoor, beide on der leiding van Alb. de Klekr, een kerstmatinée. De sfeer van deze uit voering is het beste getypeerd met le zeggen, dat het een luchtig en vrolijk musiceren is geworden. Wonderwel had de enigszins harde acoustiek van de Vleeshal deze middag op spel en zang geen hinderlijke invloed. Geopend werd met twee canzonen van de zes- tiende-eeuwse componist Giovanni Ga- brieli. Serene muziek, die het uitste kend doet als opening van een soort programma als dit. Verder speelde het orkest vóór de pauze nog Corelli's be kende concert „fatto per la notte di na-' tale", een stuk, dat in deze dagen uit de aard der zaak veel gespeeld wordt. Vooral de prachtige Pastorale aan het slot verwekte de gewenste sfeer, die nog werd beaccentueerd door de inti miteit van de Vleeshal. Het Aerdenhouts Vrouwenkoor com pleteerde de rest van het programma. Vincent Lübecks Weihnachtskantate voor koor en sopraan-solo kwam in alle eenvoud goed tot haar recht. Van de beide koorwerkjes „Ecce Venimus Adorare" van Gabriel Nivers en „Ho- die Christus natus est" van Louis Clé- rembault voldeed vooral het laatste door een levendige, frisse weergave. Het deel na de pauze werd gevormd door de Missa Sancti Aloysii van Mi chael Haydn, voor koor. soli en enkele strijkers. Het is een hups geval deze Mis, waarbij Michael Haydn overi gens evengoed de woorden „heisa hop sasa" had kunnen gebruiken als tekst- onderlegging. Hoe dit echter verder ook moge zijn, De Klerk liet deze Mis in deze frisse, vrolijke trant uitvoeren en bereikte hiermede een vlotte mu- siceertrant. De soli werden vertolkt door leden van het koor. Een kleine opmerking moge er gemaakt worden over de totaalklank van dit dames ensemble. Wanneer de toon iets vaster wordt, zou dit de koorklank zeer ten goede komen. Intussen oogstte een en ander veel succes bij de grote schare van luisteraars. Wethouder D. Geluk bracht na afloop dank aan koor en orkest en deed deze woorden vergezeld gaan van een re productieplaat van Rembrandt, die aan de leider van het geheel, Alb. de Klerk, werd aangeboden. Advertentie BARTELJGRISSTR. 21 - TEL. 11057 Lev. alle Ziekenfondsen (Niet officiële koersen) Vorig Opening slot 28/12 3% Ned. 1953 101 %-"■£• 3% Ned. 1953 103& 3% pCt. Ned. 1948 9yH 31/4 pCt. Ned. 1950 99A 3-3i/2 Nederland 1947 99<V* 3 Ned. 62-64 bel.-fac. 100% Inschr. Grtb. '46 3 pCt 98% Ned. Handel Mil cert 168% A.K.U. 17712-% Van Berkels Patent 124% Calvé-Delft eert. 142% Van Gelder 182 %f Kon. Hoogovens eert 172% Unilever cert. 224%-%S Ned. Kabel 231 Philips 201%-% Kon. Petroleum 352-% „Amsterdam" Rubber (oil. Amerika Liin 148 Kon. N. Stoom b. M 158 Ned. Scheepv. Unie 134§-% H.V.A. 117% -8* Deli Mij. Cert. 96%-7» 99% 178% 226 202 354% 95% 139 133% 118% 96%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2