Zonnebloem-actie brengt f 265.585,95 op BUSMAN In BLEIJERHEIDE is het Kerstgebeuren herleefd Conflict tussen artsen en minister spitst zich toe Luchtvaartpioniersters Verhoging huurprijzen gebouwd en herbou wd onroerend goed „Kerstfeest vieren is troost en licht verspreiden" Lens van 8 mm. bevat het geheim Felle brand op Groningse coaster Prijs geïncasseerd op vals lot Ziekenfondspatiënten behandeld als particulieren? Uniek schouwspel Besluit Ziekenfonds raad drie maanden geschorst Kerstrede H.M. de Koningin Marie van Eijsden- Vink overleden MAANDAG 28 DECEMBER 1953 PAGINA 3 Zuigen op een pepermuntjé Vergiftigingszaak Hengelo Twintig en twaalf jaar voor verdachten Vraag naar champignons breidt zich uit Bedrijfspensioenfondsen schoenindustrie Strop voor het Haagse Don Bosco-jeugdhuis KOFFIijj Geen nood Er is immers W ateler-V r edesprij s Voor Ned. Raad van de Europese Beweging G.A.O. schildersbedrijf Onderscheiden F.W. 1947- en F.W. 1948-woningen Huisartsen-honoraria Zesduizend gulden verduisterd Hulpmotoren Koninklijk Gezin naar Grindelwald Loet G. Barnstijn overleden Veel branden bij nieuwe tabaksoogst V. ,1 (Van onze verslaggever) Zelden heeft Nederland met meer be geerte pepermunt gezogen als gister avond bij het bekend maken van Het Geheim van de Zonnebloem. Die be geerte richtte zich niet op de peper munt, want wie bij het zuigen van het witte schijfje een pepermuntsmaak in zijn mond kreeg liet een kreet van teleurstelling horen. Het ging er om dat men duidelijk citroen proefde. Als dat het geval was was het zaak het peper muntje met grote omzichtigheid verder af te zuigen op zoek naar de inhoud: een lensje van acht millimeter, waarin tegen het licht het geheim telefoonnum mer van de K.R.O. en een letter te lezen waren. De letter was de sleutel tot de prijs. De hoofdprijs was een A voor duizend gulden en de laagste een E voor tweehonderd. Er zijn Zondag aan de kerken bij de grote inzameling voor het Zonnebloem- werk voor de zieken 2.543.292 zakjes uitgereikt. Het aantal Nederlanders dat 's avonds na het bekendmaken van het geheim door notaris Kropman onmid dellijk aan het zuigen is gegaan is niet bij benadering te schatten. Het moeten er velen geweest zijn. Reeds na tien minuten kwam het eerste telefoontje over de geheime lijn binnen. Het was de familie L. Kusters, Provincialeweg F 87 in Terlinden bij Noorbeek. Zij kregen te horen dat zij met hun letter B f 800 rijker waren geworden. Van dat moment af rinkelde de geheime telefoon constant door. Om elf uur was reeds de helft van de 32.000 aan prijzen verdeeld. De organisatie van de radio-actie was in handen van de Kath. E. H. B. O. onder leiding van de heer Bergers, die voor dit soort „karweitjes" zijn hand niet meer omdraait. Alles klopte weer zo uitstekend, dat men 's avonds reeds de totale opbrengst van de inza meling kon bekend maken: f 265.585.95, een prachtig basiskapitaal, dat het Zonnebloemwerk node behoeft. Vijfhonderd bezitters van Zonnebloe men vonden in hun zakje een bewijsje, waarmee zij een versnaperingspakket aan een zieke kunnen sturen. Alex van Wayenburg kondigde voor de micro foon nog een wedstrijd voor de kin deren tot zeventien jaar aan. De bekend making van de uitslag geschiedde Zon dagavond weer op de traditionele fees telijke wijze in een overvolle K.R.O.- studio, waar Jules de Corte, Jan de Cler, het orkest van Klaas van Beeck en Zonnebloem's Zingende Violen de binnenkomende telefoontjes op klin kende wijze afwisselden. Toen de or ganisatoren na afloop in de ontvangst kamer een welverdiend kopje thee nuttigden, kwamen reeds de eerste prijswinnaars binnen om hun prijs te innen. Van de vijftig prijzen zijn reeds de volgende bekend: Kusters, Noorbeek, f 800; v. Heugten, Hazeloop 11, Eindhoven, f 700; Sluiters, Const. Huyghenslaan 3 C in Zeist, f 800; Elsenburg, Amstelveenseweg 226, Amsterdam, .f 200Kwakman, Spring weg 72, Utrecht, f 800; Beun, Oorschot straat 14, Haarlem, f 200; J. in 't Groen, Oosteind, gem. Oosterhout, f 1000; S. Plomp,' Eerste Atjehstraat 122, Amsterdam, f 700; mej. Bensdorp, Damiatestraat 32, Haarlem, f 800; v. Ham, Wagenberg bij Breda, 'f 700; A. van der Ven, Bosdijk 224, Eindhoven, f 1000; Volleberg, Venray, f 700; mevr. Peet, Groest, Hilversum, f 500;' mevr. A. Vogels, Oranjestraat 150, Haarlem, f 500: Vervloed, Achthuizen (gem. Oost plaat), Goeree, f 1000; Van der Velden v. Meurs, Fred. v. Egmondstr. 15, 's-Hertogenbosch, f 700; G. Arkink, Noodweg B 2 Ambt Delden, f 800; H. Zwinkels, Wije A 3 C, Nistelrode, f 500; D. A. N. Steeneken, Schiekade 44, Rotterdam, f 500; M. Mooren, Bickerlaan 87, Horssen bij Nijmegen, f 1000; B. G. Evers, Teellandstr. 58, Veghel, f 700; R. Könings, v. RijckeVorsellaan 44, Ois- terwijk, f 500- W. Tijhaar, Lindestraat 34, Zwolle, f '1000; H. A. Steur, Paral lelweg 101, Den Haag, f 800; M. D. Arts, Hoenderstr. 92, Vemay, f 700; Akker, Terneuzen, f 1000: Broekhoven, Goirle, onbekend; H. Huijnen, Voeren- daal f 700; J. Bosman, Westerhoven bij Eindhoven, f 200; A. v. Gend, Zuilen, f 500; A. G. Schreurs, Ouderkerk a. d. Amstel, f 700; M. Snijder, Rotterdam- Zuid, f 1000. Het Arnhemse gerechtshof heeft arrest gewezen in de Hengelose vergiftigings affaire, waarbij de vrouw van één der verdachten 7 April het slachtoffer is geworden. De 34-jarige voorwerker C. van der S., die er van werd verdacht zijn echtgenote met rodent om het leven te hebben gebracht, werd veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf met aftrek. De 37-jarige fabrieksarbeidster A. H., die van medeplichtigheid werd beschuldigd, kreeg twaalf jaar met aftrek. Voorts werd zij tot terbeschik kingstelling Van de regering veroordeeld. De rechtbank te Almelo had Van der S. eveneens twintig jaar opgelegd, H. daarentegen tot dertien jaar en vier maanden veroordeeld, eveneens met ter beschikkingstelling. De vraag naar champignons is zelden zo groot geweest als dit jaar, in de week voor de Kerstdagen. Vooral in vergelijking met het vorig jaar was de afzet uitzonder lijk groot, hoewel de productie in Zuid Limburg hoofdzakelijk door, het vermin derde aantal kwekers lager is dan in 1952. De verkoopprijs bedroeg f 3.50 tot f 4. per kg. De productie in de Zuid-Limburg se grotten wordt geraamd op ongeveer 13001500 kg. per week. Er werden onge veer 250—300 kg. champignons in blik per week naar België geëxporteerd, de omzet hiervan in het binnenland is ten opzichte van het vorige jaar vervijfvoudigd. Op verzoek van de organisaties van werkgevers en werknemers in de schoen industrie heeft de staatssecretaris van So ciale Zaken met ingang van 1 Januari de deelneming verplicht gesteld in het alge meen pensioenfonds voor de schoenin dustrie voor de mannelijke werknemers van 14 tot en met 64 jaar en in het pen sioenfonds voor de beambten in de schoen industrie voor de mannelijke beambten van 25 tot en met 64 jaar. Het pensioen fonds voor de beambten (het administra tief en hoger technisch personeel, de han delsreizigers en het leidinggevend en toe zichthoudend personeel) is bedoeld als aanvulling op het algemeen pensioenfonds voor de schoenindustrie. Het aantal deel nemers in het algemeen pensioenfonds zal vermoedelijk ongeveer 7500 bedragen, dat in het beambtenfonds ongeveer 2000. Het aantal bedrijfspensioenfondsen, dat op grond van de Wet betreffende verplichte deelneming in een bedrijfspensioenfonds verplicht is gesteld, is hiermede tot vijftien gestegen. Advertentie In de nacht van de Eerste op de Tweede Kerstdag heeft een felle brand gewoed aan boord van de Groningse coaster „Liberty", liggende te IJmuiden, waardoor het achterschip grotendeels uitbrandde. De brand brak omstreeks middernacht uit in de kombuis, waar het fornuis, dat met olie gestookt wordt, zo heet was geworden, dat de wachts- man, B H. Westerwal, uit IJmuiden, geen kans zag het fornuis te temperen. Nauwelijks was hij van boord gevlucht om alarm te slaan, of de brand brak uit De 399 ton metende kustvaarder, die in 1992 werd gebouwd voor rekening van de rederij Care Beka te Groningen, lag m het Noordzeekanaal, bij de Mid- densluis en was daarom voor de brand weer moeilijk met groot materieel te bereiken. De IJmuidense brandweer kreeg echter de zeer gewaardeerde huip van de sleepooter, ..Churchill" en „Roosevelt" van de rederij Goedkoop. Ook de sleepboten „Stentor" en „Nes tor" van bureau Wijsmuller waren in de buurt doch behoefden geen assistentie te verlenen. Hetzelfde was het geval met de brandweren van de Hoogovens en Velsen-Noord, die met hun materieel niet verder konden komen dan de Noordersluis. Het was ongeveer half een, toen een hevige explosie plaats vond. De olietank (Van onze Haagse redactie) Het R.K. Jeugdhuis „Don Bosco" aan de Scheveningseweg in Den Haag is een dezer dagen opgelicht voor twaalfhon derd gulden. Elk jaar organiseert dit huis een loterij. Om de verkoop van de loten zo groot mogelijk te maken, werd dit jaar een stand op de Dames- beurs gehuurd. De hoofdprijs van deze loterij viel op lotnummer 5630. De trek king vond 31 October plaats. Na enkele dagen meldde zich een jongeman bij de directeur van het Jeugdhuis, de heer M. Claassens, aan wie een verfomfaaid lot met het bewuste nummer werd ge toond. De jongeman kreeg de hoofd prijs, bestaande uit een handgeknoopt Smyrnatapijt ter waarde van f 1200, mee. Enkele dagen geleden echter belde iemand op met de vraag, of er een prijs was gevallen op een van de nummers, die hij indertijd had gekocht. Onder deze nummers bevond zich eveneens nr. 5630. Dit lotnummer bleek het echte te zijn. Bij een nauwkeurig onderzoek van het eerste lot kwam aan het licht, dat er met het laatste cijfer was geknoeid. De echte prijswinnaar zal, volgens een bepaling dje op de loten voorkomt, schadeloos moeten worden gesteld, waardoor het Jeugdhuis een strop heeft van f 1200,— aan het dek, boven de kombuis, was door de hitte uit elkaar gesprongen en de brokken vlogen honderden meters in het rond. Intussen bestreed de brandweer het vuur met drie stralen, twee van de „Churchill" en een van de „Roosevelt", maar zij kon niet ver hinderen, dat de kombuis geheel uit brandde, evenals het logies van de be manning. W.C.'s, douchecel en de sloe pen op het achterdek. Na 2 >i uur was men het vuur meester. De coaster „Liberty" was op weg van Antwerpen naar Rostok en was vóór Kerstmis als „bijlegger" in IJmuiden binnengelopen, om de bemanning gele genheid te geven de Kerstdagen thuis te vieren, Het blussingswerk in deze nacht, na de Eerste Kerstdag werd bijgewoond door burgemeester mr. M. M. Kwint, van Velsen, havenmeester G. A. Man, en de commissaris van politie J. P. Weyburg. Goedkoper en lekkerder koffie met Het bestuur der Carnegie-stichting te 's-Gravenhage, belast met de toeken ning van de Wateler-vredesprijs heeft voor 1953 deze prijs toegekend aan de Nederlandse Raad der Europese Bewe ging voor diens werkzaamheid strek kende om de samenwerking der Euro pese staten te bevorderen en aldus de vrede te dienen. De Wateler-vredesprijs is ingesteld door de heer J. G. D. Wateier, in leven directeur der Oranje-Nassau-Hypotheek- bank te 's-Gravenhage, die bij zijn over lijden in 1927 zijn vermogen heeft ver maakt aan de Carnegie-stichting. De heer Wateier heeft zijn vermogen ver maakt, onder beding, dat uit het revenu jaarlijks een vredesprijs zou worden toegekend aan degene, die op enigerlei wijze de zaak van de vrede het beste zou hebben gediend of die zou hebben bijgedragen tot het vinden van de mid delen ter bestrijding van de oorlog. De toekenning geschiedt beurtelings aan een Nederlander en aan een buitenlan der. Voor het eerst is de prijs toege kend in 1931. Hij bedraagt thans ƒ30.000. Na uitvoerige onderhandelingen zijn de organisaties van werkgevers en werkne mers in het schildersbedrijf tot overeen stemming gekomen over de inhoud van een nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst voor het schildersbedrijf. Behalve een aan tal gewijzigde en nieuwe bepalingen waren ditmaal vooral de lonen het onderwerp van verschillende grondige besprekingen tussen partijen. De oude collectieve ar beidsovereenkomst eindigde door opzegging van de kant der gezellen in het begin van dit jaar. De partijen zijn nu tot een afge rond geheel gekomen dat in principe voor beide aanvaardbaar was. De inhoud van de nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst is voor het grootste deel gelijkluidend aan die van de oude. Een aantal bepalingen onder ging noodzakelijk redactionele wijzigingen, terwijl er ook enkele nieuwe bepalingen werden opgenomen. Over de lonen kwam men tot het resultaat dat het loon in de eerste gemeenteklasse, naast de vijf pro cent, met één cent zal worden verhoogd, terwijl het verschil in uurloon tussen de eerste en de vijfde gemeenteklasse tot twaalf cent wordt teruggebracht. Daarbij werd de afspraak gemaakt in Juli 1954 de overeengekomen lonen nog eens te bekij ken, om dan eventuele correcties aan te brengen. Tot officier in de orde van Oranje- (Van onze correspondent) Tweede Kerstdag 1953 leidde de weg van Maria en Jozef niet naar Bethle hem, maar naar de mijnplaats Bleijerheide (gemeente Kerkrade), waar de bevolking voor de tweede maal het kerstgebeuren deed herleven. De wijze, waarop de Bleijerheidenaren dit jaar het kerstmysterie hebben uitgebeeld, garandeerde een blijvend tweejaarlijks gebeuren, zoals de schrijver van het spel, wijlen pater Honorius Cox O.F.M. zich dit heeft gedacht. Het was niet enkel een spel van de 15 direct bij het spel betrokkenen, maar ook van de vierduizend toeschouwers, die deze bijbelillustratie tot levende werkelijkheid maakten. Voor deze kijkende Bleijerheidenaren was het niet Hans Hermans en Berthie Knauf, voor wie er in de herberg van „frau" Mertens in café de Bouwerwei geen plaats was, maar waren het Maria en Jozef, die thans in 1953 te Bleijerheide eenzelfde hardheid ondervonden als eerlang in Bethlehem. Met dit verschil alleen, dat de meedogenloze Bleijerheidenaren uiteindelijk als rouwmoedige zondaren zich aansluiten bij de herders, die met twintig van hun beste schapen, met vedel en fluit en hun gouden hart het Kerst kindje de onaangename ontvangst doen vergeten. Maria en Jozef dachten hier al niet meer aan, toen de twee oude Bleijer- heidse herders Coridon en Titere hun grot op het Dr. Ackensplein afstonden voor het heilig troepje van Bethlehem. Beloond werden beiden voor deze daad door het prachtige tafereel van gouden licht en Engelenzang op het ogenblik, dat de klapdeuren van de stal als van zelf opensprongen en Maria hen liet de len in haar hemels geluk. Tegelijkertijd verscheen hoog op een der daken van de omringende huizen een lichtende engel, die aan de herders, gelegerd op het Luchesiusplein, de geboorte van de Verlosser meldde. Deze oproep bleef niet onbeantwoord, want in ijltempo kwamen meer dan twintig herders naar de grot gesneld, en boden zij het pasgeboren Kindje, maar ook de duizenden toe schouwers een magnifiek kleurig tafereel, dat in schoonheid slechts werd over troffen door de komst van de drie Wij zen, die op de maat van de Driekonin genmars, gespeeld en gezongen door de Bleijerheidse harmonie en het kerkelijk zangkoor, waardig naast hun kamelen naar de Kerstkribbe trokken. Het prachtig purper van koning Balthazar, het helle blauw van Melchior en de gele mantel van Caspar, de goede drome daris en diens collega de kameel comple te t.te vc, UIOU teerden de kerstgroep, zoals de Bleijer- Nassau iTbenóemd L."j. Poelman,''te heidenaren deze zelf in hun verbeelding 's-Gravenhage, administrateur A bij het no°it hebben gezien, ministerie van Wederopbouw en Volks- De schitterende bijbelillustratie greep huisvesting. de toeschouwers zo aan, dat plotseling als Luchtvaartpioniers hebben elkaar dezer dagen ontmoet in het Palais Chaillot in Parijs. Onder hen waren twee vrouwen: mevr. Helène Dutrieux (links), die in 1010 haar brevet behaalde in België, en mevr. Marie Marvingt, die in het zelfde jaar in Frankrijk met goed gevolg het luchtexamen aflegde. Bij besluit van 24 December 1953 heeft de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting bepaald met welke percentages de huurprijzen zullen wor den verhoogd van het gebouwd onroe rend goed, waarvoor het Rijk een jaar lijkse bijdrage heeft verleend ingevolge de Financieringsregeling woningbouw 1947. Van een deel van de desbetreffende woningen en bedrijfspanden ligt het te genwoordige huurpeil op 125 pet., van een ander deel op 130 pet. ten opzichte van het huurpeil van gelijkwaardige vooroorlogse woningen. Op grond van dit verschil in huurpeil zijn de gemeenten in twee groepen gesplitst, n.l. groep a en groep b. De indeling van de gemeenten in de groepen a en b is als bijlage bij bovengenoemd besluit in de Nederlandse Staatscourant van 24 December opgeno men. De huurprijzen van de desbetreffende panden, liggende in gemeenten, die be horen tot groep a, zullen, naar gelang van de klasse waarin de desbetreffende gemeenten ingevolge de Huurwet is ge- rangschiikt, worden verhoogd met resp. 8, 11, 14, 17 en 20 pet. De huurprijzen van de desbetreffende panden, liggende in gemeenten die be horen tot groep b, zullen, naar gelang van de klasse waarin de desbetreffende gemeente ingevolge de Huurwet is ge rangschikt, worden verhoogd met resp. 4, 7, 10, 13 en 16 pet. Tevens is bepaald met welke percen tages de huurprijzen zullen worden ver hoogd van het gebouwd onroerend goed, Dat is tot stand gekomen met toekenning van een jaarlijkse bijdrage ingevolge de Financieringsregeling wbningbouw 1948. Het percentage van de verhoging is afhankelijk van het tegenwoordige huur peil van deze panden en van "e gemeen teklasse. Het tegenwoordige huurpeil van de bewuste panden varieert van 110 pet. tot 140 pet. ten opzichte van dat van ver gelijkbaar vooroorlogs onroerend goed. Belanghebbenden kunnen het tegenwoor dige huurpeil afleiden uit de beschik king, waarbij destijds de jaarlijkse bij drage is toegekend. Indien de in laatstbedoelde beschik king genoemde „huurwaarde" 110 pet. bedraagt van de eveneens genoemde „basishuur", dan worden de huurprijzen verhoogd met 23, 26, 29, 32 of 35 pet. van de huurprijs geldend op 31 December 1953, al naar gelang de gemeente inge volge de Huurwet is gerangschikt in de le, 2e, 4e of 5e klasse. Indien de huurwaarde 120 pet. bedraagt van de „basishuur", dan worden de huurprijzen verhoogd met resp. 12, 15. 18, 21 of 24 pet. boven de huurprijs, gel dend op 31 December 1953. Bij 125 pet. resp. 8 pet., 11 pet., 14 pet., 17 pet. of 20 pet. Bij 130 pet.: resp. 4 pet., 7 pet., 10 pet.. 13 pet. of 16 pet. Bij 140 pet. wordt de huurprijs in de eerste, tweede en derde klasse gemeen ten niet verhoogd, die in de vierde klasse met 4 pet. en die in de vijfde klas se met 7 pet. Zowel t.a.v. de F.W. 1947- als de F.W. 1948-woningen worden de percentages be rekend o-er de z.g. „kale" huurprijs van 31 December 1953. Zij mogen niet wor den berekend over eventuele toegesta ne verhogingen, toeslagen of vergoedin gen voo:- bijzondere voorzieningen. Om dat door de huurverhoging de onrenda bele top van de bewuste panden kleiner wordt, zal de Rijksbijdrage hiervoor met ingang van 1 Januari worden vermin derd. Aan de belanghebbenden zal deze vermindering zo spoedig mogelijk bij ministeriële beschikking worden mede gedeeld. De thans geldende huurprijzen van herbouwd onroerend goed, dat op of na 27 December 1940 maar vóór 1 Januari 1954 tot stand is gekomen met een Rijksbijdrage in geleden oorlogsschade, zullen, indien zij lager zijn dan de huur prijzen van vergelijkbaar, voor 21 De cember 1940 tot stand gekomen onroe rend goed, kunnen worden verhoogd. De tot deze categorie behorende wonin gen en bedrijfspanden worden in twee groepen onderscheiden. Tot de eerste groep behoren de panden, waarvoor voor het in werking treden van de Wet op de materiële oorlogsschaden (24 Fe bruari 1950) boven de Rijksbijdrage fi nanciële tegemoetkoming in de bouw kosten is toegekend. De huren van deze panden worden met de bekende percen tages dus met 17, 20, 23, 26 of 29 pet., af hankelijk van de gemeenteklasse, ver hoogd. Als in de huurprijs op 31 De cember 1953 een verhoging is begrepen wegens minder sobere bouw, wegens het aanbrengen van bijzondere voorzienin gen of wegis inrichting als duplexwo- ning, mag het percentage van de huur verhoging niet over die eventuele ver hoging worden berekend. Tot de tweede groep behoren de panden, waarvoor na het in werking treden van de Wet op de materiële oorlogsschaden boven de Rijks bijdrage financiële tegemoetkoming in de bouwkosten is toegekend. De huren van deze panden zullen op schriftelijke aan vraag van een rechtstreeks belangheb bende, indien zij lager zijn dan die van een vergelijkbaar vooroorlogs onroerend goed, door de minister op grond van het Besluit bijzondere huurprijzen kunnen worden verhoogd. Aan een dergelijke eventuele verhoging zal, mits vóór 1 Februari 1954 aangevraagd, in de regel terugwerkende kracht toj 1 Januari 1954 worden verleend. Een aanvrage tot na dere huurvaststelling moet worden in gediend bij de directies van de Weder opbouw en de Volkshuisvesting in de provincie. Voor panden in Rotterdam gelegen moet de aanvrage bij het A.F.O. worden ingediend. uit een mond opklonk het „Stille Nacht, Heilige nacht", onmiddellijk gevolgd door het „Venite, venite adoremus". Bij het zingen van deze liederen zijn spelers en toeschouwers gezamenlijk naar de rectoraatskerk opgetrokken, waar aan al len de zegen werd gegeven met het Allerheiligste. De bewoners van Bleijer heide hebben, dank zij het spel van de leden van de jeugdorganisaties en het werk van Pater Servilianus van Hemert O.F.M., als nooit tevoren het Kerstmyste rie mogen beleven. De Ziekenfondsraad heeft 17 Decem ber een voorlopige overeenkomst tussen ziekenfondsen en huisartsen goedge keurd. In deze overeenkomst worden o.m. de honoraria der huisartsen met terugwerkende kracht tot 1 Juli j.l. bij wijze van voorschot verhoogd. De Kroon heeft thans het besluit van de Ziekenfondsraad geschorst voor de tijd van drie maanden. Afkondiging van dit K.B. is eerstdaags te verwachten. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft de motieven wel ke tot deze schorsing hebben geleid, in een uitvoerig schrijven aan partijen uit eengezet. Zijnerzijds zal geen bezwaar bestaan tegen deze voorlopige overeenkomst, indien daarin het honorarium op f 6,50 in stede van f 7.zou worden gesteld. Mochten daartegen bezwaren bestaan, dan zou hij eveneens bereid zijn een regeling te aanvaarden, ingevolge wel ke het honorarium voor de eerste 2400 patiënten per arts op f 7.en voor de verdere patiënten, die bij die arts zijn ingeschreven, op f 5.zou worden vastgesteld. Voorts merkte de minister o.m. op, dat het naar zijn overtuiging in strijd zou zijn met het algemeen belang, in dien de door de Ziekenfondsraad geno men beslissing zou worden gehandhaafd, aangezien niet de zekerheid bestaat, dat de kosten van de verplichte en de vrij willige ziekenfondsverzekering daar door binnen zo nauw mogelijke gren zen blijven. De recherche te Nijmegen heeft een man gearresteerd, die er van wordt verdacht ten nadele van de firma waar bij hij in dienst is ruim f 6.000.te hebben verduisterd. De man, die in middels heeft bekend, is reeds voor de Officier van Justitie in Arnhem geleid. Rijwielen met hulpmotoren van het merk NSU-Quickly, type 51-zt, worden met rijwielen gelijk gesteld. Het conflict tussen de artsen en minis ter Suurhoff spitst zich toe. Tijdens een spoedvergadering, uitgeschreven door de Koninkl. Nederl. Maatschappij ter bevor dering van de Geneeskunst, die op Tweede Kerstdag te Utrecht werd ge houden en die door ongeveer honderd artsen werd bezocht, is wel duidelijk geworden, dat de artsen niet van zins zijn, de maatregelen, welke de overheid thans neemt, te accepteren. Ter vergadering werd. aldus bericht het A. D„ opgemerkt dat er in het tegen woordige stadium eigenlijk geen moge lijkheid aanwezig lijkt waarop artsen en minister tot overeenstemming zouden kunnen komen. De artsen zouden als volgt te werk kunnen gaan. Alle patiën ten zouden als particuliere patiënten v/orden beschouwd, doch de fondspatiën ten zou verzocht worden hun financiële aanspraken op het ziekenfonds waartoe zij behoren te cederen aan de behande lende arts. Deze dient dan zijn decla ratie in bij het ziekenfonds waar de patiënt verzekerd is. en aangezien dit ziekenfonds tegen betaling van premie de verzekerde geneeskundige behande ling verzekert zou er weinig anders op zitten voor de fondsen dan de nota's van de geneesheren voor zulk een be handeling volgens particuliere tarieven te honoreren. Om de ziekenfondsen de gelegenheid te bieden hun administratie daarnaar in te richten willen de artsen dit besluit 1 Februari doen ingaan. Uiteraard zou hierdoor een volkomen onaanvaardbare situatie ontstaan, maar ter vergadering te Utrecht werd opge merkt, dat de artsen in dit stadium eenvoudig niet anders kunnen handelen Voor zover onze inlichtingen strekken zou het ook niet mogelijk zijn, hiertegen iets te ondernemen. Overigens zijn er op de vergadering te Utrecht nog geen bindende afspraken gemaakt. Eerst zal het dagelijks bestuur van de Maatschappij tot bevordering van de Geneeskunst zich over de resul taten van de vergadering beraden. Maar in kringen der artsen is men algemeen van gevoelen, dat de strijd tegen de maatregelen van de minister zal worden voortgezet. Koningin Juliana en de Prinsessen zijn gisteravond precies zeven uur van het station Baarn voor de winterreis naar Grindelwald in Zwitserland ver trokken. Prins Bernhard zal de reis per andere ge legenheid maken. Even voor het ver trek uit Baarn heeft ir. F. G. den Hollander het nieuw gebouwde rijtuig, dat speciaal voor Prins Bernhard en de Prinsessen is bestemd, aangebo den. Aan de trein nam Z. K. H. Prins Bernhard afscheid. Achter de coupé deur, van links naar rechts, de prinsessen Irene, Beatrix, Margriet en een vriendinne tje. Loet C. Barnstijn, die sinds enkele jaren in Kings Point, in de staat New York, woonde is plotseling overleden Hij is 74 jaar oud geworden. De doods oorzaak is onbekend. Loet C. Barnstijn werd in Enschede geboren. Hij had drie broers die even als hij zelf in het film- en theaterbedrijf zijn werkzaam geweest. Hij was tot kort voor de tweede wereldoorlog in ons land bioscoopexploitant, filmver huurder, filmproducer. Hij heeft de ge luidsfilm in ons land geïntroduceerd. Hij was o.a. stichter van de Ned. Bio scooptrust, een combinatie van film verhuurkantoren. Hij richtte „Film- stad" te 's-Gravenhage op waar ver scheidene Nederlandse films werden ge produceerd. Voor de tweede wereldoorlog is hij naar Amerika uitgeweken. Hij kwam na deze wereldbrand in Nederland te rug en nam hier zijn contacten weer op. Circa drie jaar geleden vertrok hij naar Kings Point bij New York om daar van zijn rust te gaan genieten. H. M. Koningin Juliana heeft op Eerste Kerstdag 's middags één uur over beide Nederlandse zenders de volgende Kerst rede uitgesproken: .Landgenoten, Nederlanders hier te lande en waar ook ter wereld. Wij allen zijn genodigd het Kerstfeest te vieren, zo niet in onze eigen kring, dan toch, bovenal, in ons eigen hart. Dit jaar is het onmogelijk, dit te doen, zon der opnieuw de grote slagen te beleven, die ons als volk, en velen van ons per soonlijk, getroffen hebben, en ons op nieuw één te voelen met de schier on troostbaar bedroefden, aan wie net Kerstfeest toch zijn troost biedt. Er is veel wat ons verbindt, ook waar het water onze grond nu eindelijk verlaat. Er is ook veel goeds ontstaan, waar wij --als volk dankbaar voor mogen zijn. Waar deze uitzending tevens in 't bij zonder door de velen onzer, Nederlan ders, elders ter wereld beluisterd kan worden, is er reden te meer, vandaag dit gevoel van eenheid te ervaren met elkander, en met de gehele mens heid. Gij daarginds zijt het, die zowel ons met de wereld, als de wereld met ons verbindt. Juist ook in tijd van nood hebt gij dit zo duidelijk bewezen, waar door wij mede alom vriendschap onder vinden mochten. Ieder jaar mogen wij allen stilstaan en zien naar het licht, dat komt, en dat overwinnen zal. Het zal de duisternis verdrijven uit de gehele wereld, en ook uit het gehele leven van elk van ons. Vieren we als feest de komst van Chris tus, zo kan dat geen traditie zijn, maar is het actualiteit. Zijn verschijnen is al tijd weer actueel, en Zijn Light door straalt ons hele wezen. Zijn komst bete kent geen licht, dat uit duisternis ont staat, maar Licht, dat duisternis onmo gelijk maakt. Licht is. Duisternis is het, wat geboren wordt in deze wereld, en die maakt de geboorte van het Kerstkind noodzakelijk. En aan deze noodzakelijkheid dat het Licht ver schijnt kan door de mensen met eigen licht niet worden voldaan, maar het wordt door God gegeven. Wel kan de mens in deze straling in zijn geheel herzien, omdat het licht Licht is, dat federe duisternis doet verdwijnen. Ac tueel is, dat de wereld niet alleen in duisternis verkeert, maar verlangt naar Licht, dat oplossing voor haar brengt van de meest ingrijpende proble men, en de mogelijkheid van leven op Gods aarde. Met traditie kan men geen enkel ac tueel gebeuren tegemoet treden, en men vraagt zich af, uit welke bron ontstaat steeds weer de behoefte, traditie zo te verheerlijken, dat de actualiteit van het leven voorbijgaat en de daarin gelegde kans. Voor mens en mensheid brengt iedere dag nieuw leven en nieuw licht. Ongezond is het, traditie als een zware ballast in iedere nieuwe dag mee te slepen, en nog ongezonder is het, de toekomst hiermee te belasten, en de dag van heden voor niets te laten passeren. Waar, in het rhythme van het leven, dag en nacht elkaar afwisselen, daar mogen we de nacht niet laten over heersen ook als het dag is, waardoor wij afbreuk doen aan alles, wat de dag ons geeft. Het is niet aan te nemen, dat door God is bedoeld, dat er dag op dag een zinloos herhalen van het ver leden plaats moet hebben, zo min als aan te nemen is, dat God ons mensen belasten zou met wat voorbij is, wan neer de dag van heden onze gehele aan dacht vraagt, 't Gaat hier niet over de vrucht van het verleden, maar over de holle kolos van dat wat achter ons hoort te liggen, maar die wij als een onhoud bare last op onze schouders meedragen, wat maakt, dat wij vermoeid en traag worden voor het bevatten van wat in de nieuwe dag ons weer door God geboden wordt. Er is geen dag, geen uur, geen seconde, die niet volledig in zich draagt de mogelijkheid van een radicale wen ding naar God toe. Het is altijd het huidige moment, dat het Licht draagt, dat in de duisternis blinkt. Het is ons gegeven, ieder jaar weer te mogen ingaan, niet met hoop, niet in twijfel of angst, want dat alles is niet gegrond op zekerheid, maar wel met het zeker vertrouwen, dat alles uitein delijk ten goede zal dienen. Kerstfeest vieren is niet alleen troost ervaren, het is tevens het onthullen van de nood zaak, om zelf geen duister, maar troost en licht om ons heen te verspreiden, daar waar licht zou moeten zijn, en dat is overal. Ik wens u allen een werkelijk Kerstfeest". Sinds het begin van de nieuwe tabaks oogst in Augustus in de Oosthoek van Java zijn al elf tabaksloodsen afgebrand. De schade hiervan bedraagt Rp. 900.000 aan ta bak en Rp. 200.000 aan loodsen. Het afbranden van enkele loodsen per seizoen is geen bijzonderheid, maar het aantal branden is thans abnormaal groot. In de maand December ontstondgn er al leen al 7 branden. De avond vóór Kerstmis is op 89-ja rige leeftijd te 's-Gravenhage overleden de bekende oud-toneelapeelster Marie van Eijsden-Vink. Zij was reeds enige tijd ernstig ziek. Maria Helena Hendrika Louise Vink werd 14 Maart 18Ö4 te 's-Graven hage geboren. Aanvankelijk werd zij opgeleid voor modiste maar door be middeling van haar neef, Louis Moor, kwam zij, zonder de toneelschool te hebben bezocht, direct op de planken en reeds op 15-jarige leeftijd, trad zij in de Amsterdamse schouwburg op. Haar eerste titelrol kreeg zij in „Su- zanna Bartelotti" van J. A. Alberdingk Thijm.dat gegeven werd ter gelegen heid van het huwelijk van Koning Willem III met Koningin Emma. In 1882 ging de actrice een verbinte nis aan met het gezelschap van Willem van Zuylen te Rotterdam. Hier kreeg zij een grote kans, toen zij in 1883 te Den Helder voor mevrouw De Boer-van Rijk, de rol van „Ilonka" in „Inkwartie ring" moest overnemen. In het derde jaar van haar engage ment met dit gezelschap werd zij opge merkt door Catharine Beersmans, op wier voorspraak zij een aanbod kreeg om deel uit te maken van de Rotter damse afdeling van „het Nederlandsche Tooneel", dat in de grote schouwburg speelde. Rotterdam heeft Marie van Eijsden- Vink meer dan 40 jaar op de planken gezien. Hier heeft zij de grootste suc cessen geboekt. Aan het gemeente-ar chief van deze stad stond zij later haar fraaie gedenkboek af, dat ter gelegen heid van haar jubilea, afscheid en 70ste verjaardag door Jan Brinkhorst was sa mengesteld. In vele plaatsen „in de pro vincie" heeft men ook van haar sj^l genoten. Het grootste gedeelte van haar toneel loopbaan heeft de actrice gewerkt on der de directie van haar echtgenoot, de heer P. D. van Eijsden, met wie zij in 1891 in het huwelijk trad. Toen deze in 1923 het directeurschap, dat hij sinds 1920 deelde met Cor van der Lugt Mel- sert en Frits Tartaud, had neergelegd, volgde zijn vrouw een jaar later dit voorbeeld en nam zij voor goed afscheid van het toneel. Een enkele maal zag meh haar daarna nog in gastrollen bij Van der Lugt Melsert, onder andere als Pietemei" in „De bruiloft van Kloris en Roosje". „De rol van haar leven" kreeg Ma rie van Eijsden-Vink op zeer onver wachte wijze te spelen, toen zij, na de derde opvoering van „Madame Sans- Gêne" de opdracht kreeg, de hoofdrol over te nemen van Catharine Beers mans. Van haar hand verscheen het werk „Mijn toneelleven". Marie van Eijsden- Vink heeft tot op het laatst grote be langstelling getoond voor alles wat zie op het toneelgebied afspeelde.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3