Kerstmis vieren als de herders D Kolen- en Staalgemeenschap op de tweesprong TWEE SCHEPEN AAN DE GROND IN KALMARSUND TIEN JAAR POOLS VERZET IN NEDERLAND C0EBERGH Vragen aan de minister over technische filmcentrum In het zand van MARS besseh JEMEVER Nachtmis onder de blote hemel in een uithoek van de grote stad Ontzaglijke belangen staan op het spel Hubert Cuypers gehuldigd Pater R. Boumant Advies: kapiteins moeten een zonnebril dragen Herdenking in Heerlerheide MAANDAG 28 DECEMBER 1953 PAGINA 5 Afscheid Jo Vincent Zeldzaam uitverkoren stem Soekarno weigert ontslag van Bambang Sugeng Ir. Ingen Housz: Illegale Staalmarkt Mr. W. J. Berger ter aarde besteld Bij tachtigste verjaardag De oudste Jezuïet van N ederland Mevr. Van der Meer de Walcheren overleden Nachtmis in Sint Pietersberg Raad voor de Scheepvaart De Koninklijke Familie ter kerke Hulpvliegveld West-Brabant Winkeldieven in appèl opnieuw veroordeeld Braziliaanse prijs voor Nederlander Lemnos 'naar Antwerpen Resultaten Gero niet lager dan in 1952 ''■ma door ARTHUR C. CLARKE (Vert, door F. ven Oldenburg Ermke) Geschenken Prinses Wilhelmina voor vluchtelingen Trein DjokjaDjakarta onder vuur (Van onze verslaggever) e inhoud van de simpel van eenvoud en zo vaak aangehaalde versregel van de prins onzer dichters„O Kerstnacht, schooner dan de daeghen", heeft ons en de parochianen van de nog te stichten Lourdes-kerk in Amster- dam-Nieuw-West tijdens de Kerstnacht van 1953 meer ontroerd dan ooit. Want terwijl in de machtige kerkgebouwen over heel de wereld de gelo vigen met de grootste pracht en praal het Kerstgebeuren herdachten, stonden in een uithoek van Amsterdam enkele tientallen mensen geschaard rond een kapeltent, om met bouwpastoor L. Nijs de Kerstnacht te vieren, zoals de her ders van Bethlehem dat eeuwen her hebben gedaan: onder een blote asgrauwe hemel. Het initiatief van pastoor Nijs is met volledig succes bekroond en zijn paro chianen door de bouw- en woning omstandigheden nog verstoken van een eigen kerk zijn nu toch in de gele genheid gesteld het intiemste, mooiste en zinrijkste feest van het hele kerke lijk jaar hoewel op primitieve, maar toch op de meest geëigende wijze te Vieren. Drie massieve vormloze woningblok jes, de donkere bonken vette aarde van het nog aan te leggen plantsoen en een half betegeld en verder modderig wan delpad vormden de entourage waarin de Nachtmis zou worden opgedragen. Hier ontbraken een massief kerkge bouw met illustere verlichting, een vol orgel, een juichend koor en een schit terende zee van kaarslicht rond de kerststal, maar juist dat nauw hoorbare harmonium, dat geïmproviseerde koor tje, de enkele kaars die flikkerde in de ijzig-koude nachtwind, het wappe rende zeil van de kapeltent maakten deze kerstnacht door zijn eenvoud tot de mooiste, die wij ooit beleefden. Geflankeerd door een drie meter hoge geïllumineerde kerstboom en de kerst stal van pastoor stond op enkele vier kante meters plankier 'overhuifd door het witte linnen van een kapeltent de geschraagde altaartafel. De parochianen en belangstellenden hadden zich in een kring rond dit „Godshuis" geschaard toen pastoor Nijs, voorafgegaan door zijn eerste en enige kerkmeester en drie „gloednieuwe" mis- dienaartjes zich vanuit zijn woonver trek ditmaal gemetamorphoseerd in sacristie naar het altaar begaf, ter wijl zachtjes en vredig het „Stille Nacht, heilige Nacht" eerst nog wat bedremmeld en onzeker, maar allengs sterker en met overtuiging werd ge zongen. Nooit hebben wij als in deze nacht ervaren, de grote vreugde, die de herders van Bethlehem moet hebben aangegrepen, toen zij het „Gloria in Excelsis" hoorden; woorden die, nu nog zinrijker dan toen, op de koude wind werden weggevoerd, verder nog dan de „woestenij", waar wij al dach ten te zijn, naar andere mensen, die zich niet bewust waren van de groot heid van dit ogenblik. Grote blinkende regendroppels be gonnen vlak voor de consecratie on heilspellend te tikken op het zeil van Ten gevolge van een technische ver gissing is van een op Donderdag j.l, gepubliceerd artikel over Jo Vincent het slot komen te vervallen. En daar mee ook de naam (in initialen) van de schrijver. Wij geven het wegge vallen slot van het artikel, opgeno men in het verband van hetgeen daaraan voorafging, hieronder weer: Jo Vincent heeft, nadat haar oratorium- practijk eenmaal gevestigd was en zij zich als kunstenares rijp genoeg mocht achten, zeer vele liederen-avonden ge geven. Toch heeft zij, zoals iedereen, met het lied aanvankelijk wel moeten worstelen. Het lied vergt een zeer grote en diepe gemoedservaring en het speci aal te ontwikkelen vermogen om die in de fijnste nuances uit te drukken. Dit was voor een oratorium-zangeres, die getraind was op grote dimensies, niet zo eenvoudig. Maar op een avond lukte het plotseling wonderlijk goed. Dat was tij dens de eerste bezettingsjaren, - en het eenvoudige, oprechte gemoed van Jo Vincent maakte haar, zoals men weet, tot een bijzonder felle patriotte. Wat was er gebeurd? Ik ben het haar op een middag gaan vragen of zij zelf iets had gemerkt, dat op haar psyche had ingewerkt. Zij kon er niets van zeggen. Zij had er niets van gemerkt. Maar ik geloof nog altijd, dat de woede en de smart over het onder de voet lopen van ons vaderland, de dagelijkse kwelling van het gekoejonneerd worden door arrogante nazi's en hun Nederlandse handlangers, het haar hadden aange daan. Zij had zich geestelijk verrijkt, doordat zij geestelijk ondersteboven was gegaan. Het Zondagskind had de ervaring van echt lijden leren kennen. Jo Vincent is daar, zoals alle kunste naars, beter van geworden. Na de be vrijding is zij verder gegaan met zingen. De triomfen begonnen van voren af aan. Een natuurtalent met de hartelijkste gaven van gemoed en ge voel gezegend. Zelfs weinig muzikale mensen trokken voor haar de concert zaal binnen. De muziek, die uit haar kwam, k°n iedereen verstaan. Zij gaat te vroeg heen, zeggen velen. Wij geloven dat niet. Het moet natuur lijk iedereen spijten, dat aan zulk een unieke verschijning betrekkelijk zo snel een einde komt, maar Jo Vincent doet verstandig door het offer te brengen, dat natuurlijk door ieder vrijwillig heengaan vereist wordt. Meer dan voor vele vocalisten van andere aanleg, staat en valt haar grote kunst van het bel canto, die zo regelrecht uit een warm maar ongecompliceerd gemoed komt, met de volmaakte dienstbaarheid van de stem. Zij heeft die zeldzaam uitver koren stem, waarmee zij alles kan, zij heeft er de mensen mee betoverd. Waar om zou zij het onvermijdelijk risico lo pen. dat die stem niet alles meer kan en haar intenties niet meer direct in schone klank kan omzetten. Waarom zou zij een publiek blijven verleiden misschien over een aantal jaren een herinnering na te lopen? Er zijn jonge ren, die ook aan de beurt moeten ko men. De mooiste dingen moeten ophouden, wanneer zij cp z'n mooist zijn. Hoger dan zijn zenith stijgt niemand. Jo Vincent trekt zich terug op dat hoogtepunt, nadat zij de waarschuwing van de stijgende jaren gehoord en snel begrepen heeft. Zij legt daarmee de laatste proef af, die haar nog restte: het laatste bewijs, dat zij een waar kunste nares is. Zij zal het, menselijkerwijs ge sproken en in de hcop, dat haar nog vele jaren met haar man samen en in haar huis met alle dingen die de vrouw in haar zozeer behagen, gegeven zullen zijn, zelf moge beleven, dat zij legenda risch wordt. L. H. Soekarno heeft geweigerd kolonel Bambang Sugeng, chef van de generale staf van het Indonesische leger, ontslag te verlenen. de tent. De door de kou en het staan verkleumde Nachtmisgangers bleven; allen diep ontroerd door de nachte lijke consecratie: de komst van het afgelegen Kerstkind, zelfs op deze plek van de grootstad. Een pater Franciscaan begon com munie uit te reiken en terwijl de regen ophield te vallen naderden velen ter H. Tafel. De Dageraads- en Dagmis kon pastoor Nijs onder de gegeven omstandigheden niet meer opdragen. Toch was een ieder gelukkig echt Kerstnacht gevierd te hebben en terwijl het H. Sacrament naar de „sacristie" werd gebracht klonk in de nachtelijke stilte als een dank lied „De herdertjes lagen bij nachte". De kaars, die een militair bij de kerststal had aangestoken, woei uit door de wind. De stille getuigen van dit groots en toch zo eenvoudig gebeuren een politiewagen en de vele gelovigen keerden over de modderige zandweg terug; de laatsten in de overtuiging ook eens echt herders bij nachte te zijn geweest. In zijn tijdens een Kerstlunch te Beverwijk uitgesproken rede heeft ir. A. H. Ingen Housz, voorzitter van de directie van Hoogovens, terugblikkend op het aflopende jaar, zeer veel reden tot grote dankbaarheid gevonden. Het gehele jaar door werd op volle sterkte gewerkt, niettegenstaande in de landen rondom ons heen de productie van ijzer en staal vaak niet onbelangrijk moest worden ingekrompen. In geen afdeling van het bedrijf behoefde personeel ont slagen te worden. Nieuwe grote dingen kwamen tot stand: opening van de Breedbandfabrieken, voorts snelle ver nieuwing en vergroting van de oudste hoogoven, een tweede opslagkraan werd gebouwd, terwijl in de staalfabriek, walserij en Mekog vele verbeteringen werden aangebracht. Alles liep in het bedrijf bevredigend. Er waren geen ernstige tegenslagen. De premieregeling, waarover lang was ge studeerd en met de vakorganisaties on derhandeld, kwam tot een begin van uitvoering. De indruk is, dat de tot. nu toe bereikte resultaten bevredigend zijn. Inmiddels staan wij, aldus ir. Ingen Housz, voor nieuwe ingrijpende maat regelen ten aanzien van de arbeids voorwaarden, n.l. vernieuwing zowel van de Collectieve Arbeidsovereen komst der arbeiders als van die der be ambten en van een nieuwe algemene loonsverhoging van 5 pet. Over deze regelingen is principiële overeenstem ming tot stand gekomen. Had ir. Ingen Housz met dankbaar heid kunnen gewagen van de goede gang van zaken in eigen huis, minder optimistisch moest hij zijn omtrent de Kolen- en Staalgemeenschap, die een feit is, maar tevens een vraagstuk. Hij zeide daarover het volgende: De Kolen- en Staalgemeenschap is begon nen te werken als iets volkomen nieuws ze had geen organisatie, geen ge schiedenis, geen oude grondslagen om op voort te bouwen alles moest nieuw gemaakt worden. In de eerste weken van haar bestaan, toen de markt gunstig was, leek het of ze de tijd zou krijgen haar opbouw tot stand te bren gen. En wat de kolen betreft kon dit ook tamelijk ongestoord gebeuren. Maar de gemeenschappelijke staalmarkt is, sinds de officiële opening daarvan in de maand Mei van dit jaar, sterk ver stoord en daar hebben zich de moeilijk heden op eikaar gestapeld en heeft de tijd tot rustige oplossing daarvan ont broken. En wat zien we nu? Enerzijds, dat door de Hoge Autoriteit een sys teem van prijspublicatie is voorgeschre ven, dat tot ernstige bezwaren van ver starring van de markt heeft geleid. Daarnaast een vermindering van de vraag, grotendeels door tijdelijke oor- Onder zeer grote belangstelling, vooral van de zijde van de rechterlijke macht, is Tweede Kerstdag op de R.K. Begraafplaats aan de Kerkhoflaan te 's-Gravenhage ter aarde besteld het stoffelijk overschot van mr. W. J. Berger, oud procureur-generaal bij de Hoge Raad der Nederlanden. Tevo ren was in de kerk aan het Stadhouders- plantsoen een plechtige uitvaartdienst ge houden die o.m. werd bijgewoond door de Pauselijke internuntius mgr. P. Giobbe en door mgr. Op de Coul, directeur van het Bureau voor katholiek onderwijs. Op de begraafplaats werden o.m. opge merkt de minister van Staat, oud-minister van Justitie mr. J. R. H. van Schaik, de president van de Hoge Raad der Nederlan den, dr. J. Donner, de procureur-generaal bij dat college, jhr. mr. dr. L. H. K. C. van Asch v. Wijck, vele leden en oud-leden v. d. Hoge Raad, benevens de griffier, mr. H. v. Oordt, advocaten-generaal en oud-le den van het parket bij de Hoge Raad. De Nederlandse orde van advocaten was ver tegenwoordigd door de deken, mr. A. F. Visser van IJzendoorn, de Haagse orde door de waarnemende deken, mr. G. A. Fijn van Draat. Voorts was nog aanwezig een de putatie van vijf leden van het Amsterdamse Studenten Corps, waarvan mr. Berger ere lid was. De absoute en de beaarding wer den verricht door pastoor Van den Burg. zaken, en ook door indrukken, die van officiële zijde werden opgewekt, dat de prijzen moesten en zouden dalen. En tegenover die verminderde vraag bood het verstarrende prijsnoteringssysteem niet de soepelheid, welke nodig is voor een prijsontwikkeling, die zich aan de realiteit van de markt moet aanpassen. Toen zijn hier en daar producenten de prijslijsten gaan onderbieden en vele verbruikers hebben van die volgens het Verdrag verboden mogelijkheid gaarne gebruik gemaakt. Zo is er dus thans een illegale markt ontstaan en men is in Luxemburg doende om nieuwe regelingen te construeren, die zich beter lenen voor toepassing door een levende werkelijkheid. En zo lang die nieuwe regels nog niet functioneren, d.w.z. niet alleen zijn openbaar ge maakt, doch ook door de Hoge Autori teit worden gehandhaafd, blijft de ge hele staalmarkt, en daarmee de Ge meenschap, met vraagtekens omkleed. Deze vraagstukken vergen een uitvoe rig en zeer tijdrovend overleg; het zijn zware kinderziekten waar de Gemeen schap doorheen gaat, maar zij moet er doorheen. De E.G.K.S. is de toets steen voor de verdere integratie van Europa wil hier iets van terecht komen, dan moet de eerste reële poging er toe, de E.G.K.S., een succes worden. En omgekeerd: slaagt de Europese in tegratie niet, dan zal de E.G.K.S. niet op haar eentje kunnen voortbestaan. Er staan hier dus ontzaglijke belangen op het spel, gelegen ver buiten de kring van het vraagstuk van de Staalmarkt zelf. Telegrammen van koningin Juliana en paus Pius XII, hartelijke toespraken o.a. van burgemeester d'Ailly en prof. dr. A. Smijers, en omstreeks vijfhonderd be zoekers hebben op tweede Kerstmiddag luister bijgezet aan de receptie, in Arti et Amicitiae te Amsterdam gehouden ter gelegenheid van Hubert Cuypers' tachtigste verjaardag. Dr. Kudolf Mengelberg, als voorzitter van het erecomité dat een biografische schets over de jubilaris heeft uitgegeven en zich heeft belast met de organisatie van een ere-avond in het concertgebouw op 29 December, huldigde de heer Cuy pers als iemand clie een ganse muziek- gemeenschap heeft weten te vormen en bezielen. De burgemeester, mr. Arn. J. d'Ailly, sprak een gelukwens uit namens de gemeente en prof. Smijers uit Utrecht namens allen wie de kerkmuziek ter harte gaat. Huldlige'nd namens het kerkbestuur van de St. Agneskerk (van het koor waarvan Hubert Cuypers al dertig jaren, zijn halve loopbaan, lang directeur is) riep de pastoor A. Kokkelkoren de ju bilaris tot ere-parochiaan uit en over handigde hem twee enveloppes-met-in- houd, een van ó|e pauselijke internun tius in 's-Gravenhage, mgr. Paolo Giob be en een van het kerkbestuur. Verder is het woord gevoerd door de heren Theo van der Bijl en Pater Vol- laerts. Des morgens wa$ in die St. Agneskerk door de deken van Amsterdam, G. v. d. Burg, een plechtige hoogmis opgedra gen waarbij de Missa Trinitatis onder leidling van de componist, Hubert Cuy pers, werd uitgevoerd. Het Agneskoor bood de tachtigjarige dirigent bij een feestelijk ontbijt een schilderij van J. Verheijen aan, voor stellende de heer Cuypers aan het orgel van die St. Agneskerk terwijl hij de koorknapen instrueert. Op zijn weg naar het ere-concert in het concertgebouw, Dinsdagavond 29 December, zal Hubert Cuypers. van Arti et Amicitiae van het Rokin af, door katholieke studenten in ouderwetse hansom cabs worden begeleid. Pater R. Bouman S.J. is Zondagmiddag, ruim 85 jaar oud, in het St. Ignatiuscol- lege in Amsterdam overleden. Sinds 1949 woonde hij in het college, rustend na zijn lange priesterlijke loopbaan, tot in de laatste jaren van zijn zielzorg door velen als raadsman gezocht, zodat zijn biechtstoel in de Amsterdamse Krijtberg voortdurend zeer druk was. In de Neder landse katholieke wereld is hij het meest bekend geworden door zijn vertaling van de Navolging, waarvan honderddui zenden exemplaren zijn verkocht. Ruim 31 jaar is pater Bouman in het onderwijs werkzaam geweest, eerst in Katwijk, later in Amsterdam, waar hij aan het Ignatiuscollege leraar in de klas sieke talen is geweest. In die jaren was hij ook assistent aan het O. L. Vrouwe gasthuis. In 1925 werd hij benoemd tot pastoor in Rotterdam, maar toen zijn pa rochie aan de Wijnhaven opgeheven werd, in 1929, ging hij terug naar de hoofdstad, waar hij zich in de Krijtberg geheel aan de zielzorg wijdde. Enkele maanden geleden heeft pater Bouman zijn 70-jarig professiefeest ge vierd. Hij was de oudste Jezuïet van Ne derland. Tweede Kerstdag is op 77-jarige leef tijd overleden mevrouw C. van der Meer de Waicheren-Verbrugghe, echt genote van Pieter van der Meer de Walcheren. Mevr. van der Meer was kunstnaald- werkster. Zij heeft voor verscheidene kerken, ook o.a. voor de St. Thomas- kerk te Amsterdam, wandkleden ge maakt. Voor de eerste maal in de geschiede nis is een Nachtmis opgedragen in de grotten van de Sint Pietersberg, name lijk in de vroegere ondergrondse kapel van het gangenstelsel „Zonneberg". De Nachtmis werd opgedragen door pas toor Theunissen van Oud St. Pieter. Ze werd door honderden personen bijge woond. Bij opgravingen bij Sakkara ten Zui den van Cairo heeft men, zoals gemeld, een tot dusver onbekende pyramide ontdekt. Ook heeft men er een mum- miekist gevonden, die 3800 jaar oud is, maar niets met de onbekende pyramide te maken heeft; de pyra mide is ongeveer 6000 jaar oud. Hië- roglyphen op de kist wijzen er op, dat zij afkomstig is uit de tijd van de twee en twintigste dynastie. De Raad voor de Scheepvaart heeft Woensdag uitspraak doende de 48- jarige kapitein H. L. uit Stadskanaal twee weken de bevoegdheid om als ka pitein te varen op zeeschepen ontnomen, omdat het aan zijn onvoldoende navi gatie moet worden geweten, dat zijn m.s. „Larix", de 500 b.r.t. vrachtboot van de Houthandel voorheen William Pont te Zaandam, op 6 September jl. in de Kalmarsund aan de grond gelopen is. Daar het mooi weer was had de ka pitein, die meermalen door de Kalmar sund was gevaren, geen loods aan boord genomen. De raad nam de kapitein kwa lijk, dat hij de brug ongeveer een kwar tier lang had verlaten en de vaart had overgelaten aan zijn stuurman. Deze laatste zag wegens de felle zonneschijn de prik, die de Ispe Bredgrund, een rif, dekt, over het hoofd. Toen de kapitein weer naar boven kwam, was het reeds te laat. De vrachtboot voer recht op de prik in. Direct werd hard stuurboordroer gegeven en vaart geminderd. De Larix draaide snel maar stootte vijf minuten later op de stenen. Het schip bleef niet zitten. Twee minuten later werd weer langzaam vooruit gegeven. Na rondpei- len bleek dat de vullings langzaam wa ter maakten. Daar er meer lekkage was werd be sloten het schip op de werf te Kalmar te herstellen. Pas een maand later kon de reis worden voortgezet. De „Larix" was niet het eerste schip dat in de ondiepe Kalmarsund moeilijk heden heeft ondervonden. Nauwelijks een week te voren was het m.s. „Wester- (Van onze correspondent) Heerlerheide was Zondag meer dan ooit het Poolse centrum in de Mijnstreek. Elk van de ongeveer duizend Poolse ge zinnen, welke Zuid-Limburg telt, was minstens door één gezinslid vertegen woordigd op de herdenking van tien jaar Pools verzet, welke in Heerlerheide werd gehouden. Een "kerkelijke herdenking vormde de inzet van deze Poolse verzets- dag. De Poolse zielzorger in de Mijn streek, pater B. Dambek, droeg in de St. Corneliuskerk te Heerlerheide een plechtig lof op, waarbij hij zijn landge noten in het Pools toesprak. Spr. wees op de grote waarde van de vrijheid, die in haar volheid de gevallenen van het verzet door hun dood is ten deel geval len. Pastoor J. Custers herinnerde de Poolse oud.-strijders aan het feit. dat na tien jaar verzet de strijd nog niet ten einde is, daar er nog steeds tal van per sonen zuchten in kerkers, wier enige misdaad erin bestaat, dat zij christen zijn. Op het kerkhof te Heelerheide had vervolgens een herdenking van de ge vallenen plaats. Geschaard rond de gra ven van drie Nederlandse verzetslieden, kapelaan Ramakers en de mijnwerkers Tempelaars en Savelberg, herdachten de aanwezige Poolse en Nederlandse oud strijders alle gevallenen van Polen en Nederland met gebeden, herdenkingstoe spraken en bloemenhuides. De voorzit ters van de Poolse verzetsbeweging in Nederland en België, de heren J. Zarem- ba en E. Pomorski, hielden een korte herdenkingstoespraak. Ook de voorzitter van de Limburgse verzetsbeweging, de heer J. Crasborn. voerde bij deze gele genheid het woord. Spr. herdacht spe ciaal de 156 Zuid-Limburgse gevallen verzetshelden. Onder het spelen van het Nederlandse en Poolse Volkslied werden kransen ge legd op de graven van de Nederlandse verzetshelden. Begeleid door de fanfare „St. Jozef' van Heerlerheide trokken de Polen naar zaal „National'', waar een herdenkings bijeenkomst plaats vond. De heer J. Zaremba schetste de tienjarige historie van de Poolse verzetsbeweging in Neder land. die slechts één doel kent: een vrij Polen. Na tien jaar, aldus de heer Zarem ba, zijn we nog niets verder gekomen dan in 1943, gezien de vervolging en ar restatie van de primaat van Polen. De voorzitter van de Poolse verzets beweging in België de héér E. Pomorski dapkte de Nederlanders voor de betuig de solidariteit met de Polen en spoorde zijn landgenoten aan even fier als in het verleden te blijven vechten voor een nieuw Polen, ontrukt aan de klauwen van het communisme, dat, evenmin als het Nazisme, aan Polen echte vrijheid heeft geschonken. Een zelfde oproep richtte de afgevaardigde van the Relief Society for Poles, de heer S'Lubienski, tot de aanwezigen. Dat de Polen in deze strijd niet alleen zullen staan, dat bleek duidelijk uit de toespraken, die door vertegenwoordigers van de Nationale Federatieve Raad Voormalig verzet in Nederland en van de Limb, verzetsbe weging werden uitgesproken. Hare Majesteit de Koningin, Zijne Koninklijke Hoogheid en de oudste twee Prinsessen hebben Eerste Kerstdag te Amersfoort de door ds. A. Braakman geleide kerkdienst bijgewoond. Tweede Kerstdag zijn de jongste twee Prinsessen onder het gehoor van deze predikant geweest. Het tot op heden particuliere vlieg veld van de heer A, van Campenhout onder Bosschenhoofd zal met ingang van 1 Januari als hulpvliegveld gaan fungeren. Toestellen van de vliegbasis Woensdrecht zullen in Bosschenhoofd kunnen landen. Het vliegveld is onge veer tien hectaren groot en gelegen aan de rijksweg Breda-Roosendaal. dok", een 398 b.r.t. metende vrachtboot van de rederij „Westerdok" N.V. te Amsterdam, onder gelijke omstandighe den op vrijwel dezelfde plaats aan de grond gelopen. Ook in dit geval was geen loods aanwezig. De kapitein, de 32-jarige J. V. uit Purmerend, was nog nimmer door de Kalmarsund gevaren. De stuurman was er alleen als matroos wel eens doorgekomen. De stuurman had de wacht, maar de kapitein die op de brug was gebleven, leidde de navigatie. De zon scheen zeer hinderlijk op het water, zodat uitkijken in die richting moeilijk was. Ook de Westerdok liep vast, maar bleef niet zitten. In zijn uitspraak adviseert de Raad voor de Scheepvaart het gebruik van een zonnebril. Het verdient voor een kapitein als betrokkene, die daar onbe kend is, aanbeveling een loods aan te houden tot de ondiepten van de Kalmar sund zijn gepasseerd. Ook kapitein V. werd evenals zijn collega van de Larix de bevoegdheid om als kapitein te varen op zeeschepen ontnomen voor de tijd van twee weken. (Van onze verslaggever) Het Amsterdams Gerechtshof heeft vanmorgen in hoger beroep uitspraak gedaan in de zaak tegen de 38-jarige chauffeur J. J. S. en zijn 44-jarige vrouw A. M. S.B. Het echtpaar had zich in de loop van dit voorjaar schuldig ge maakt aan een serie stelselmatige dief stallen in grote winkelhuizen' in Utrecht en Amsterdam. Het hof legde hun nu ieder een jaar gevangenisstraf, zonder afrek op, waarvan echter vier maanden voorwaardelijk. De rechtbank had hen destijds tot anderhalf jaar met- aftrek veroordeeld. In aansluiting op het reeds gepubli ceerde bericht der prijzen voor deelne mers aan de tweede Bienale, Sao Paulo wordt medegedeeld dat de Nederlandse schilder F. Vordemberge-Gildewart een der hoogste prijzen namelijk 50.000 cruzeiros is toegekend. De-internationale jury heeft voorts het „Museu de arte moderna". organisatrice van de Bienale, aanbevolen werk aan te kopen van een viertal deelnemers aan de tentoonstelling, o.m. van de Nederlander Karei Appel Het Deense motorschip „Lemnos", dat Woensdag bij Terneuzen in aanvaring is gekomen met het Duitse motorschip „Babitorya" en als gevolg daarvan een groot gat aan bakboordzijde heeft op gelopen is in de nacht van Zaterdag op Zondag op de Middelplaat, waarop het was vastgezet, voorlopig gerepareerd. Gistermorgen is het schip naar Ant werpen gesleept, waar het inmiddels is aangekomen. Hier zal de „Lemnos" worden gelost en definitief worden ge repareerd. In de buitengewone algemene verga dering van aandeelhouders der Gero- fabriek te Zeist zijn de heren H. Zeiler en ir. P. P. van Beek tot directeur be noemd. Voorts werd goekeuring verleend om t.z.t. over te gaan tot uitgifte van ten hoogste f 500.000 gewone aandelen der vennootschap. Omtrent de gang van zaken in 1953 deelde de voorzitter mede, dat deze be vredigend is. Verwacht wordt, dat het resultaat niet achter zal blijven bij dat van verleden jaar. Advertentie Voorspoedig 52 Op een twintigtal redacties ging de kopij van de telex rechtstreeks naar de zetmachines om geen tijd te verliezen En in Londen begon een uitgever, die Gibson een royaal voorschot gegeven had, zich weinig op zijn gemak te voe len. Gibsons kreet weergalmde nog door de cabine, toen de piloot reeds bij het dash-board was. Toen werd hij tegen de vloer geworpen, terwijl het toestel in een bijna verticale scheervlucht wan hopig naar het noorden koers trachtte te zetten. Eindelijk was Gibson weer in staat om overeind te krabbelen en zag nog juist een glimp van een vreemd vervaagde, oranje rotswand, die drei gend op hen toe scheen te komen tot op slechts enkele kilometers onder hen. Zelfs in dat ogenblik van panische schrik kon hij zien, dat er iets heel vreemds was aan die snel naderende rotswand, en plotseling drong dan ein delijk de waarheid tot hem door. Dit was geen bergketen, maar iets, wat wel zo dodelijk zou kunnen zijn. Ze sneldpn op een reusachtige zandhoos in, welke van de woestijn oprees tot bijna aan de stratosfeer. De orkaan trof hen een seconde la ter, Iets raakte de machine heftig van terzijde en door het isolerend omhul sel van de romp drong een woedend fluitend gebrul, dat het verschrikkelijk ste geluid was, dat Gibson ooit nog hoorde. De nacht had hen plotseling verrast en ze vlogen nu hulpeloos door een huilend duister. Het duurde allemaal nauwelijks vijf minuten maar het scheen een eeuwig heid. Hun snelheid: alleen had hen ge red want het toestel was door het hart van de orkaan gedrongen als een projec tiel door een glazen wand. Plotseling omgaf hep van alle kanten een robijn rode schemering; het toestel werd niet langer als door duizend voorha mers bewerkt en een sidderende stilte scheen de cabine te vullen. Door het kijkraampje achterin ving Gibson een laatste glimp op van de storm, die zich naar het westen verplaatste en op zijn weg de woestijn scheen om te ploegen. Met bevende knieën en met een dank baar hart wankelde Gibson naar zijn stoel en loosde een grote zucht van vér lichting. Eén ogenblik vroeg hij zich af, of ze ver uit hun koers geslagen zouden zijn; toen besefte hij, dat dit nauwelijks van belang was, gezien de hulpmiddelen, die ze bij zich hadden. Het was eerst, toen zijn oren niet lan ger verdoofd waren door het geloei van de storm, dat Gibson zijn tweede schok kreeg. De motoren stonden stil. In de kleine cabine heersten stilte en spanning. Toen riep de piloot over zijn schouder: „Doet jullie maskers voor! Misschien breekt de romp bij het lan den." Niet al te handig viste Gibson onder zijn stoel naar zijn uitrusting en deed zijn masker voor. Toen hij gereed wag, scheen de grond reeds heel dicht bij, hoewel het moeilijk werd om af standen te schatten ïn het wijkende- schemerlicht. Een lage heuvel schoof snel voorbij en was in het donker verdwenen. Het toestel scheerde rakelings onder een waaghalzige hoek over een tweede heu vel heen en gaf een krampachtige ruk, toen het de grond raakte en weer om hoog sprong. Een ogenblik later kwam het opnieuw in aanraking met de aar de en Gibson bereidde zich voor op de onvermijdelijke ravage. Het duurde een eeuwigheid, voordat hij weer durfde ademhalen, nog buiten machte om te geloven, dat ze veilig waren geland. Toen rekte Hilton zich in zijn stoel uit, zette zijn masker af en riep tegen de piloot: „Dat was, wat je noemt, een keurige landing. We zullen nu moeten wandelen, maar hoever?" Even bleef het stil. Toen zei de piloot met een nogal vreemde stem: „Kan iemand een sigaret voor me opsteken? Mijn hand beeft." „Hier," zei Hilton, terwijl hij naar voren ging. „Zouden we niet liever licht maken?" De warme, gezellige gloed van het licht droeg veel ertoe bij om hen wat op te kikkeren. De hen alom omrin gende Mars-nacht werd erdoor verban nen. Iedereen begon zich belachelijk opgewekt en vrolijk te voelen, en er werd uitbundig gelachen om volkomen zoételoze grapjes. De reactie had in gezet. Ze waren zo verrukt over het feit, dat ze nog leefden, dat de duizend kilometer, welke hen van het dichtstbij zijnde vliegveld scheidden, nauwelijks nog van belang schenen. „Dat was een flink stormpje," zei Gibson. „Komt zoiets vaak voor op Mars? En waarom kregen we geen waarschuwing?" De piloot, die nu over de eerste schok heen was, dacht vlug na. Het onvermij delijke comité van onderzoek nam klaarblijkelijk de eerste plaats In zijn gedachten in. Ook al vloog hij door middel van de automatische piloot, toch had hij vaker naar voren moeten gaan om zijn instrumenten te controleren „Zo'n storm heb ik nog nooit meege maakt," zei hij, hoewel ik op z'n minst al vijftig tochten tussen Port Lowell en Skia gemaakt heb. Het ongeluk is, dat de meteorologie van Mars nog Het lid van de Tweede Kamer de heer Peters heeft aan de ministers van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, en voor Publiekrechtelijke Bedrijfsorga nisatie de volgende vragen schriftelijk gesteld: 1. Is het juist, dat een bedrag van f 750.000 uit de z.g. tegenwaardereke ning beschikbaar is gesteld voor de in richting van een technisch filmcentrum, dat als zelfstandig orgaan in het leven zal worden geroepen en zal worden be last met de aankoop en distributie van 116 geluidsfilmprojectoren, alsmede met het vervaardigen of doen vervaardigen van films en filmstroken ten dienste van het onderwijs in de middelbaar technische en de ambachtsscholen? steeds een gesloten boek voor ons is. En er zijn maar een stuk of zes meteo rologische stations op de planeet niet genoeg om ons een nauwkeurig beeld van de weersomstandigheden te geven." En Phobos dan? Hadden ze daar niet kunnen zien, wat er aan de hand was. en ons kunnen waarschuwen?" De piloot haalde zijn almanak te voor schijn en bladerde erin met vlugge vin gers „Phobos is nog met op," zei hij na een korte berekening. „Ik vermoed, dat de storm plotseling uit Hades opstak een echt toepasselijke naam, vindt u niet? en dat hij nu waarschijnlijk even plotseling weer is gaan liggen. Ik geloof niet, dat er in de buurt van Charontis iets van te merken was, zo dat ze ons al evenmin zouden hebben kunnen waarschuwen Het was enkel een van die toevalligheden, waar nie mand iets aan doen kan." Die gedachte scheen een ware op luchting voor hen, maar Gibson ver mocht een zo filosofisch standpunt maar moeilijk te delen. „Intussen," repliceerde hij, zitten we de hemel weet waar aan de grond. Hoe lang zal het duren, eer ze ons vinden? Of bestaat er een kans om het toestel te repareren?" „Geen schijn van kans. De raket-in stallatie is naar de maan. Die was op lucht berekend, niet op zand." „Kunnen we geen radiografisch con tact opnempn met Skia?" „Niet nu we op de grond staan. Maar wanneer Phobos opkomt, en dat ge beurt laaf eens kijken over een uur, zullen we het observatorium kun nen oproepen, en daar kunnen ze ons relayeren. Zo doen we met alle uitzen dingen over lange afstand. De ionos- feer is te zwak, zodat we niet zover ko men als op de aarde. In ieder geval ge ik eens kijken, of de radio in orde is.' (Wordt vervolgd). 2. Kunnen de ministers meedelen, of deze gelden beschikbaar werden gesteld in onderling overleg omtrent de meest efficiënte bestedingsmogelijkheden, in het bijzonder t.a.v. de organisatorische verhouding van het Technisch Film centrum ten opzichte van de stichting Nederlandse Onderwi.jsfilm? 3. Indien uit het antwoord op de eer ste vraag zou blijken, dat het inder daad de bedoeling is om naast de stich ting Nederlandse Onderwijsfilm een Technisch Filmcentrum als geheel zelf standig en permanent orgaan in het le ven te roepen, achten de ministers het dan overeenkomstig de beginselen van bestedende efficiency, dat geen gebruik wordt gemaakt van de jarenlange er varingen van de stichtingen N.O.F. op het gebied van onderwijsfilms en dat evenmin het productieapparaat dezer stichting wordt ingeschakeld? 4. Achten de ministers het niet wense lijk, dat uit onderwijs-organisatorisch oogpunt ook op het gebied van de On derwijsfilm de grootst mogelijke coör dinatie wordt nagestreefd? 5. Achten de ministers het bovendien niet wenselijk, dat de verantwoordelijk heid voor de kwaliteit van een subtiel leermiddel als de Onderwijsfilm zo mo gelijk geheel of mede gedragen wordt door een orgaan als de N.O.F., dat in zijn organisatorische opbouw aan de ver schillende levensbeschouwingen recht deed wedervaren. Aan vluchtelingen, die in een kamp bij Triest verblijven, is Donderdag een geschenkzending van H.K.H. Prinses Wilhelmina uitgereikt. In dit kamp verblijven circa 6500 volwassenen en kinderen van vijftien nationaliteiten. De volwassenen hebben een Kerstgroet met de gedrukte handtekening van dn prinses ontvangen, de kinderen ontvin gen waardevolle geschenken. De sneltrein Djokja-Djakarta is Eer ste Kerstdag door onbekende gewapen de lieden onder vuur genomen. Drie passagiers werden ernstig gewond.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 5