GTABLETTEN DRIE VORSTEN regeren over de verbonden Indochinese staten Ex-keiser Bao Dai en koning Norodom spelen saxophoon Feestavond van Hubert Cuypers Feest van Ward-Instituut Bankbiljettencirculatie tot record-hoogte gestegen Goed regeringsbeleid niet te danken aan één partij DE TROOSTPRIJS VAN DUPLEIX De tachtigjarige officier O.-N. Indrukwekkende demonstratie helpen promptF WOENSDAG 30 DECEMBER 1953 PAGINA 3 De groei van de Indochinese Unie Als de kruideniers de lakens uitdelen... Komt de klant op de koffie Veertig jaar C.A.O. in de grafische bedrijven EEN HUIS ALS PRIJS IN LOTERIJ Koningin en Prinsessen uitstekende skisters NIEUW MINISTERIE Lockheed Neptunes op Valkenburg Afscheidsconcert Jo Vincent voor de radio Katholieke E.H.B.O.: Geen contributie afdracht van de afdelingen 16.000ste schip in Rotterdam VAN LANDBOUW Bouwplannen nemen vaste vorm aan Dr. Justine Ward Officier Oranje Nassau (Van een onzer redacteuren) Of wij wilden of niet, de loop der gebeurtenissen heeft ons gedwongen bij stukjes en beetjes bezit te nemen van Indo-China", aldus de typisch 19e-eeuwse con clusie van de man, die bekend staat als de schepper van de Indochinese Unie, Paul Doumer. De Fransen waren zich in de negentiende eeuw nog niet ten volle bewust van het grote verband tussen economie en strategie. Als hun koop mansgeest hen dreef tot het zoeken van nieuwe markten en de inheemse vorsten verzetten zich daartegen, dan voel- den Doumer en zijn landgenoten zich „door de loop der gebeurtenissen gedwongen" zich telkens nieuwe landstre ken toe te eigenen. De negentiende eeuw is het tijdperk, waarin koningin Victoria keizerin van Brits-Indië wordt en waarin het onnaspeurbare toeval Palmerston belet over te gaan tot de stichting van een Britsch-China. Tijdens het bewind van Napoleon III gingen de Fransen over tot de bezetting van Cochinchina, vroeger een machtige zelfstan dige staat, nu onderhorig aan Cambodja en Siam. Maar de aanwezigheid van de Fransen in Indo-China dateert al van veel vroeger. In 1615 landde pater Alexander van Rhodos op de kust van Tonkin om de heidenen te be keren. Later trad het Hof van de Zonnekoning in ver binding met de souvereinen van Annam en Siam. In de achttiende eeuw trachtte Joseph Francois Dupleix, die merkwaardig begaafde kolonisator, nadat hij het in Voor- Indië tegen Robert Clive had moeten afleggen, in Cochin china een vergoeding te vinden voor zijn verliezen elders. Maar pas in de negentiende eeuw deed Frankrijk wer kelijk als zodanig zijn intrede in Indo-China. Gelegen tussen de Indische en Chinese beschavingsgebieden is dit schiereiland het toneel geweest van ontelbare migraties, die op de bevolking hun duidelijke sporen hebben achter gelaten. Franse pioniers en kooplieden baanden de weg voor tal van politieke overeenkomsten, die meestal slechts in schijn een wederzijds karakter droegen. Vooral echter het Annamietische keizerrijk pleegde langdurig verzet, daarbij steunend op China en Siam. In de zestiger jaren van de vorige eeuw kwam er schot in de Franse kolonisatie. Bij het verdrag van 5 Juni 1862 stond Annam aan Frankrijk het Oostelijk deel van Cochinchina af. In 1867 Frankrijk bovendien de drie Westelijke provincies. In 1862 had (Van een onzer redacteuren) In gewone tijden zouden er niet velen zijn, die onmiddellijk de naam konden noemen van het staatshoofd van Vietnam. Maar ex-keizer Bao Dai heeft de laatste jaren al zo dikwijls op de voorpagina's van kranten en tijdschriften geprijkt, dat zijn naam en zijn beeltenis in wijde kring bekendheid genieten. De koning van Cambodja, Norodom Sihanoek, die toch reeds, evenals Bao Dai, te boek stond als een vorstelijk saxophonist, verwekte in Juli van dit jaar extra sensatie door onverhoeds de wijk te nemen naar Siam. Alleen de oude koning van Laos, Sisavong Vang, is wat in de schaduw gebleven. Wat men van hem weet, beperkt zich voornamelijk tot zijn geloof in de voorspel ling, dat geen enkele vijand erin zal slagen zijn residentie tot op minder dan twintig kilometer te naderen. Verder ziet men hem als een militante grijs aard, een waardige telg uit de Loeang Prabang-dynastie. t Ba0 Da' is op 13 November 1912 in Hue geboren als zoon van de keizer - van Annam. Hij voelde zich in het |X paleis als in een gouden kooi en de W xSf!. richting, waarin hij zich aanvankelijk 5 onder zijn sino-annamietische leer- I meesters ontwikkelde, deed sommigen spreken van een „debiel kind". Maar Bao Ba'' ..Bewaarder der Grootheid", werd al spoedig naar Frankrijk gezon- JilwSpiL. den en dat deed hem zichtbaar goed. jgjfirk aHHHBk -JÉpII „,j.„ Zijn vader overleed, toen hij dertien "v jaar oud was en de nieuwe keizer keerde naar zijn land terug, waar hij 'tt jL op 8 Januari 1926 werd ingehuldigd. Zijn Franse opvoeding wenste hij ech- ter eerst te voltooien en in de komende vier jaar verwierf hij zich een grote reputatie bij feesten en vermakelijk- heden in Parijs. Verontrust door com- mmÊUB munistische troebelen in het Noorden Wf van Annam keerde hij in Augustus 1932 naar Annam terug en toen hij al I in December een reis door de bewuste yft landstreken maakte, was hij verzekerd H I van een grote populariteit. '|l m Zijn verblijf in Europa had hem de W \Wm 5 ogen geopend voor tal van verouderde BBL, instellingen, die de vooruitgang van jL Y Ba «B|^zijn land beletten. Ondanks de tegen- .ISiÉ kanting van de koningin-moeder en haar omgeving besloot hij daar iets JE aan te doen en op 2 Mei 1933 trok hij gÊBÊL de regering aan zich, werd zelf premier en bracht het aantal ministers tot vijf u*WKt JSwRKT terug. De Fransen waren niet erg te- '1m11|IF vreden over het bezoek, dat keizer Bao Dai in 1934 aan Tonkin bracht. Zij mm hadden de stad en haar omgeving sinds 1897 rechtstreeks bestuurd en vreesden JSS18!nu. dat Bao Dai pogingen deed om dit - W - A?C gebied weer onder zijn bewind te A. &WÊBM - plaatsen. - Intussen was hij gehuwd met Nam Phuong. De keizerin was van huis uit katholiek en zij had haar opvoe ding genoten op het Couvent des Oiseaux te Parijs. Zij behoefde spe ciale toestemming van het Vaticaan om haar kinderen, overeenkomstig de nationale tradities, taoistisch te mogen opvoeden. In Juni en Juli 1939 brach ten zij en haar echtgenote een bezoek aan Frankrijk, waar Bao Dai van de gelegenheid gebruik maakte om zijn vliegbrevet te halen. De keizerlijke familie keerde juist op tijd terug om niet door de oorlog te worden over vallen. Tot 1945 onderging de persoonlijke positie van de keizer nagenoeg geen veranderingen. Zowel de Japanners als de schijnregering van Vichy lieten hem onaangetast en de meeste regerings zaken werden afgehandeld door pre mier Pham-Kuynh, een publicist uit Tonkin. Maar op 9 Maart 1945 namen de Japanners het heft met beslistheid in handen. Na geheime besprekingen, die hij met hen voerde, riep Bao Dai de onafhankelijkheid van Annam uit. Een inspecteur van het onderwijs uit Ton- SIVAVONG VANG Koning van Laos kin, Tram Trong-Kin, werd de nieuwe premier. In zijn hart voelde hij veel voor de Fransen, maar hij was afge schrikt door het ontactische optreden van admiraal Decoux, de door Vichy benoemde Hoge Commissaris. Op gezag van de Japanners annexeerde Bao Dai de Franse concessies Hanoi, Hai-Phong en Turane, benevens geheel Cochin china (27 Juli 1945). Maar toen het tij voor de Japanners begon te keren, trad de communisten leider Ho Chi Minh op de voorgrond. Hij vormde begin Augustus in Hanoi een provisorische regering en sommeer de Bao Dai afstand te doen van zijn troon. In ruil daarvoor zou hij benQemd worden tot Hoogste Raadgever van de republiek en tot lid van de Constituante onder de naam, die hij als prins had gedragen: Vinh-Thuy. Op 24 Augustus 1945 stemde Bao Dai met het voorstel in, maar „burger" Vinh-Thuy liet zich ijlings een opdracht in China geven en vestigde zich metterwoon in hetzelfde Hongkong, waar Ho Chi Minh zo dik wijls een toevlucht had gezocht. Pham- Kuynh werd als collaborateur door de Vietminh gefusilleerd. Menigeen dacht, dat de politieke rol van de ex-keizer nu wel was uitge speeld en hijzelf scheen nauwelijks moeite te doen in de arena terug te keren. Maar de communisten matigden zich in Vietnam zoveel aan, dat de ontevredenheid snel groeide. Zelfs uit het republikeinse Cochinchina bereik ten Bao Dai betuigingen van trouw. Eindelijk, in September 1947, toen 21 van de voornaamste sociale, religieuze en culturele corporaties uit Vietnam hun vertegenwoordigers naar Hongkong stuurden, verklaarde Bao Dai zich be reid om, onder de vleugelen van het Franse leger, de leiding op zich te nemen van een niet-communistisch te- genbewind. Ofschoon hij in feite geen keizer meer is, wordt hij door de Fransen nog bij voorkeur zo aangesproken. Norodom Sihanoek, koning van Cam bodja,. is nu 31 jaar en hij geeft weinig of niets om conventies. Hij componeert voor jazz-orkesten, houdt er een per soonlijk ballet van dertig meisjes op na en zetelt in een troonzaal met air conditioning. De manier, waarop hij vorig jaar ten strijde trok tegen de communisten, laat ook voldoende ruimte voor enige verbeelding. Hij ontsloeg zijn kabinet, omdat de ministers de zaken te lauw aanpakten, sprong in een zwarte jeep en aan het hoofd van 150 man van zijn persoon lijke lijfwacht voegde hij zich bij de zes Cambodjaanse bataljons, die op trokken tegen een geheime commu nistische basis bij de legendarische tempelruïnes van Angkor Wat. Per soonlijk nam hij het bevel op zich; hij stuurde vecht-olifanten de over stroomde jungle in, liet zijn soldaten in sampans achter de rode linies doordringen en veroverde in drie dagen tijds het communistische hoofd kwartier. Met een nieuw kabinet, grotendeels bestaande uit zijn eigen familieleden, ging hij op pad voor een volgend doel; onafhankelijkheid van Frankrijk. Hij maakte een reis om de wereld en ver telde iedereen, die het maar wilde horen, dat de Fransen onrechtvaardig waren. De concessies van Parijs waren naar zijn mening te gering en ze kwa men te laat en zo nam hij in Juni van dit jaar wel de meest on-conventionele maatregel uit zijn carrière. Uit puur protest nam hij in een groene Cadillac de wijk naar Siam. Even onverwacht als hij vertrokken was, keerde Noro dom Sihanoek enkele dagen later in Cambodja terug, waar hij sindsdien in uiterlijke rust zijn dagen heeft gesleten. Het grafisch bedrijf zal 5 Januari feestelijk herdenken de dag, waarop voor 40 jaar de eerste landelijke collectieve arbeidsovereenkomst werd afgesloten. Sinds die datum zijn de arbeidsver houdingen in het grafisch bedrijf be heerst door een onafgebroken reeks van collectieve arbeidsovereenkomsten. Voor het boekdrukkersbedrijf geldt thans reeds de 15e C.A.O., terwijl de andere grafische bedrijfstakken, t.w. het bin- dersbedrijf, het lithografisch en chemi- grafisch bedrijf op eenzelfde aantal kunnen bogen. Op een bijeenkomst in het Koninklijk Instituut voor de Tropen zal mr. dr. A. A. van Rhijn spreken over „Bedrijfsor ganisatie en verantwoordelijkheid" en prof. dr. F. J. H. M. van der Ven over „De ontwikkeling van private naar pu blieke rechtsgemeenschap." Dinsdagmiddag vond ten huize van notaris van Cranenburgh te Castricum de trekking plaats van de loterij ten bate van het Rampenfonds. De trekking werd bijgewoond door burgemeester C. F. Smeets, voorzitter van- het comité N.R.F., de heer N. de Nijs, secretaris-penningmeester en de bouwondernemer de heer J. Biesterbos, die een huis als prijs in de loterij ge schonken heeft. Op nummer 10133 viel de prijs. Na de trekking bracht burgemeester C. F. Smeets dank aan de heer Biester bos voor de schenking van dit huis aan het Rampenfonds. Naar we vernemen is het lot verkocht door mevr. E. E. Bakker te Amsterdam- Oost, Hugo de Vrieslaan 89. De gelukki ge bezitter wenst echter nog onbekend te blijven. Advertentie Advertentie De dirigent-componist Hubert Cuy pers is onlangs tachtig jaar geworden en zijn vrienden en bewonderaars heb ben hem daarom gisteravond in het Amsterdamse Concertgebouw een feestavond aangeboden. Een avond waaraan uiteraard de vorm van een concert was gegeven en die tevens een getuigenis was van de veelzijdigheid olie deze musicus kenmerkt. Het programma was zo samengesteld dat men zich een omlijnd beeld kon vormen van Cuypers' componeer-trant. Zijn muziek, of zij nu geschreven is ter opluistering van de eredienst of als illustrering van een vers of een toneel stuk. heeft altijd een direct te herken nen ondertoon van eenvoudlige oprecht heid. Zij is, zoals hij zelf eens heeft ver klaard. ontstaan uit de drang om te zingen en te spelen. Als componist heeft Cuypers altijd doelbewust geweigerd zich te occuperen met stijltechnische problemen en in een bepaald opzicht „Ik ben zeer verbaasd over de pres taties van de Koningin", dit zei Fritz Schluneggen, de skneraar van H.M. Woensdag. „Zij skiet uitstekend, vooral als men bedenkt dat men in uw land die sport niet kan beoefenen, zodat de Koningin het hebben moet van de paar weken die ze per jaar in het winter sportgebied doorbrengt". Hans Bohren, de leraar van de oudste twee Prinsessen, was wellicht nog enthousiaster over de prestaties van zijn pupillen. „Het zijn gevorderde skiloop sters", zo zei hij. „Zij zijn zeer snel en je kunt ze laten skiën waar je wilt. Of ze nu op de piste naar beneden gaan of in de dikke sneeuw, ze doen het voortreffelijk". is hij dfearom een moedig en origineel mens. Een andere bewonderenswaardige en te benijden eigenschap van Hubert Cuy pers is zijn schijnbaar onuitputtelijke vitaliteit. Toen hij het podium betrad toonden het publiek en de uitvoerenden hun respect dloor van hun plaatsen op te staan, maar Cuypers voelde zich blijkbaar minder middelpunt van deze avond dan leider en bezieler. Gedecideerd en Zelfbewust leidde hij het Utrechts Stedelijk Orkest bij de uit voering van zl.in in 19C9 gecomponeerde Ouverture „Adam in Ballingschap", met eenvoudige gebaren lier hij zijn ge liefde Minnes betien een Ave Maria en enige fiaai beur»kte Keistliederen zin gen om dan weer een imposant man nenkoor te dirigeren in het magistrale, voor a~ht<.ternm:'g dubbelkoor gecompo neerde 'J'e Devm. Na de pauze, toen burgemeester d'Ailly in zijn toespraak had bekend ge maakt. dat Hubert Cuypers was be noemd tot Officier in de orde van Oranje Nassau, heeft het zeer aandach tige publiek geluisterd naar Jan Musch, die levendig en met begrip de verzen zei in het Declauiatorium „Terwe". Dit stuk vormde wegens de warmte en de eerlijkheid waarmee het is ge schreven en om de aantrekkelijke in strumentatie een uitstekend besluit van d&t feestelijke concert. Hst. Gistermiddag half vier precies, ander half uur later dan was verwacht, is het eerste van een groep van vier voor de Marineluchtvaartdienst bestemde Lock- heel „Neptune'' vliegtuigen op het Vliegkamp Valkenburg bij Leiden ge land. Enkele minuten later waren ook de andere drie onderzeebootbestrijdings- vliegtuigen op vaderlandse bodem. Na dat de donkerblauw geschilderde machi nes op een rij op een der platformen waren opgesteld, werd de groep van een-en-dertig officieren, onderofficieren en manschappen door de commandant van de groep, de luitenant-ter-zee-vlieger der eerste klasse W. de Groot, voorge steld aan de vlagofficier van de Marine luchtvaartdienst, schout-bij-nacht-vlieger H. Schaper, en aan de captain van de marine der V.S.. gedetacheerd bij de „Military Assistance Advisory Group" te Den Haag, capt. U. S. N. Siegel. Deze begroeting werd door verscheidene autoriteiten bijgewoond, o.m. door het hoofd van het Bureau luchtvaart van het ministerie van Marine, de kapitein luitenant-ter-zee-vlieger J. M. van Olm, en door het hoofd van de vliegdienst op het Vliegkamp Valkenburg, de luitenant- ter-zee-vlieger der eerste klasse G. Venema. Het concert waarmee Jo Vincent van avond haar loopbaan als zangeres zal be sluiten wordt in zijn geheel vanuit de Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem door de radio uitgezonden. Het eerste gedeelte, dat om 20.15 uur begint, is op genomen in het programma van de VARA over Hilversum II. Hierin zingt zij het Agnus Dei en Laudate Dominum. Voor de uitzending van het tweede ge deelte heeft de N.C.R.V. haar program ma gewijzigd. Hierin wordt uitgevoerd de vierde symphonie van Mahler, waarin de scheidende zangeres als soliste zal optreden. Dit gedeelte, dat om 21.35 uur zal aanvangen, wordt uitgezonden over Hilversum I. Zoals te verwachten is in de afge lopen week de bankbiljettencirculatie tot boven de 3,3 milliard gestegen. Volgens de verkorte balans van de Ne- derlandsche Bank per 28 December be draagt de chartale geldhoeveelh.eid S 3.329 millioen, een naoorlogs hoogte record. Per ulto December vorig jaar beliep de chartale hoeveelheid 3.117 min. De handelsbanken hebben hierin bijgedragen voor ca 67 min, zij zagen hun tegoed althans met dit bedrag ver minderd tot 434 min. De goudvoorraad is met f 2.792 min onveranderd gebleven. De netto devie zenreserve daarentegen steeg met 14 tuin. tot 1605 min. Het opmerkelijke feit doet zich voor, dat de netto devie zenreserve aan het begin van het jaar Vrijwel even groot was. Beide posten tezamen belopen thans 4.397 min, aan het begin des jaars echter 3.667 min De aanwas van 730 min komt dus ge heel ten goede aan de goudvoorraad door omzetting van convertibele valu ta's in edel metaal. Wat de overige mutaties betreft valt het op dat de voorschotten aan het einde van de maand niet zijn gestegen, doch met 4 min zijn gedaald tot 35 min. De betalingen die het Rijk heeft moeten verrichten zijn waarschijnlijk groten deels gecompenseerd door belastingont vangsten, want het tegoed van die schat kist verminderdle slechts met ruim min tot 736. De bijzondere rekening bleef met ruim 1 milliard onveranderd. Ook de a.s. jaarwisseling heeft geen repercus sies gebracht voor de geldmarkt, dag geld noteert sinds einde April pet BAO DAI Staatshoofd van Vietnam NORODOM SIHANOEK Koning van Cambodja Het hoofdbestuur van de Kath. Natio nale Bond voor EHBO heeft besloten met ingang van 1 Januari de afdelingen vrij te stellen van contributieafdracht aan het Bondsbureau. Tevens zal de af delingen en werkende leden iedere maancc het maandblad van de Bond voortaan gratis worden toegezonden. Voor de inschrijving van nieuwe leden zal na 25 Januari echter één gulden in schrijfgeld dienen te worden gestort. Vele Eerste Kamerleden kunnen er zich allerminst bij neerleggen, dat een enkele politieke partij, die geestverwan ten in het kabinet heeft, de goede uit komsten van het regeringsbeleid als het ware monopoliseert en de voorstelling wekt, dat die uitkomsten uitsluitend of in hoofdzaak zijn te danken aan haar doorzicht, haar activiteit en haar over wicht. Aldus blijkt uit het voorlopig verslag van de Eerste Kamer over de Rijksbegroting 1954. Vele andere leden zijn van mening, ólat een te grote vrijheid op het gebied van de lonen de arbeidsvrede in gevaar kan brengen. Dit is ook niet in over eenstemming met de sociale rechtvaar digheid, welke niet duldt clat voor de zelfde arbeid in, sterke mate afwijkende lonen worden betaald, alleen omóJat het ene bedrijf het toevallig beter kan dra gen dan het andere. Vooral van belang is echter, dlat die vrijheid zou kunnen leiden tot een stijging van het kostenpeil, tot schade van de export, een bezwaar, hetwelk De Westerdam van de Holland-Ame- rikalijn is het 16000ste schip, clat dit jaar via de Nieuwe Waterweg in de Rotterdamse haven is aangekomen. Het schip arriveerde vannacht omstreeks half twee met passagiers en stukgoede ren aan boord. Het aantal 16000 betekent een record voor Rotterdam want nog nimmer is het in de geschiedenis van de stad voor gekomen, dat 16000 schepen in één jaar haar haven binnenliepen. Zelfs niet in 1938, dat een topjaar wordt genoemd. zich nog sterker zou doen gevoelen bij een eventuele teruggang in de conjunc tuur. Een groot aantal Eerste Kamerleden toont zich voorts ongerust over het, naar de woorden van minister Witte, ontstellend grote aantal kleine wonin gen, dat in de grote steden wordt ge bouwd. Men heeft vertrouwen in het be wind van de 'oeleidsman en vraagt hem de krotopruiming zo spoedig mogelijk ter hand te nemen. Men vraagt ook meer dan gewone zorg voor öe vooruitzichten in de scheepsbouw. Het is bijna zeker, dat deze over enige jaren een ernstige inzinking te zien zal geven. Ook de grootte der klassen bij het Lager Onder wijs stemt vele leden tot ernstige be zel geheid. De directeur-generaal van de Land bouw, ir. A. W. ran der Plassche, heeft medegedeeld, dat de plannen voor de bouw van een nieuw ministerie van Ladbou .v thans vaste vorm gaan aannemen. Hij verklaarde dit op een bijeen komst van het Instituut van Land bouwkundige Ingenieurs over Land bouwvoorlichting. Hieraan moet en zal ook nog veel gedokterd worden, aldus betoogde ir. Van der Plassche. Tijdens de opvoering van „Het Geheim der Heilige Menswording": pater dr. C. Huigens (lid van het bestuur van het Ward-instituut)de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, mr. J. M. L. Th. Cals, mgr. W. Mutsaerts, bisschop van Den Bosch, professor A. Smijers, directeur van de Gregorius Vereniging, en de waarne mend burgemeester van Den Bosch, wethouder F. van den Eerenbeemt. dien had- het uiteraard aan de gele genheid ontbroken om een algemene slotrepetitie te houden. Het experi ment is nochtans voortreffelijk ge slaagd. De massale kinderzang was niet alleen indrukwekkend, maar zij stichtte door haar uitdrukkingskracht en haar muzikaliteit de aanwezigen in hoge mate. Met het succes van deze voornaamste gebeurtenis van de dag was het wel slagen van dit Wardfeest feitelijk verze kerd. Na de druk bezochte receptie, v/aar ook buitenlandse gasten versche nen, begaf men zich 's middags naar de demonstratie, die gewijd was aan de improvisatie, zoals deze in de vier leer jaren van de Ward-Methode bij de kin deren tot ontwikkeling wordt gebracht. Met zovele deskundigen in de zaal had men een zeer critisch publiek van ken ners bijeen. Zij hebben uren lang met de grootste aandacht de demonstraties gevolgd en hebben hun bewondering niet onder stoelen of banken gestoken. Tot slot van de zeer geslaagde dag is een door Dom Edouard- Boulard O.S.B. uit Solesmes speciaal voor dit jubileum ontworpen spel uitgevoerd, „Het ge heim der Heilige Menswording", dat ge heel werd gegeven op Gregoriaanse li turgische gezangen, die gezongen wer den door de Schola van de Bisschoppe lijke Kweekschool te Roermond, terwijl de rollen werden vervuld door Lim burgse onderwijzers, kwekelingen en schoolkinderen. Het was een passend en door allen naar verdienste gewaardeerd slot van dit stijlvolle feest. L.H. Feestelijk en opgewekt heeft giste ren te Den Bosch het Ward Instituut zijn 25-jarig bestaan gevierd. Des mor gens droeg Z. H. Exc. mgr. W. Mut saerts in de Sint Jan de Pontificale Hoogmis op. Des middags waren er in het Casino demonstraties van de Ward- methode en werd'tot besluit een nieuw mysteriespel opgevoerd. Minister Cals, die met 's-Hertogen- bosch' bisschop deze bijeenkomst bij woonde sprak woorden van ge lukwens uit en deelde tot grote ver heugenis van alle aanwezigen mede, dat het H. M. de Koningin behaagd heeft de grondlegster van de methode, mevr. dr. Justine Ward uit waarde ring voor haar grote verdienste jegens de Nederlandse muzikale opvoeding te benoemen tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. De Nederlandse ambassadeur in Washington had op dracht ontvangen aan mevr. Ward op diezelfde dag de versierselen van de onderscheiding te overhandigen. De Hoogmis des morgens in de Sint Jan bracht de vrienden van het Ward Instituut uit het gehele land bij elkaar. Zij was in de eerste plaats uiteraard een H Mis van dankbaarheid. Maar zij was daarnaast een gelegenheid om een ma nifestatie te geven van de Gregoriaanse zang, zoals deze door middel van de Ward Methode door de kinderen wordt geleerd. Tweeduizend schoolkinderen tot uit Harlingen en Volendam toe wa ren in de Sint Jan aanwezig om de vas te gezangen van de Mis te zingen. Het Proprium werd uitgevoerd door de zan gertjes van de Sint Jozefschool te Hel mond. Het was een experiment. In zulke grote verhoudingen waren er nog geen uitvoeringen geweest, en boven- Cambodja zich ook onder bescherming van de Franse keizer gesteld. De namen van Francis Garnier en Jean Dupuis zijn verbonden aan de verovering van Annam en Tonkin, nog steeds „gedwongen" door wat men zou kunnen noe men de toepassing van de bastiontheorie. De een was een stoutmoedig ontdekkingsreiziger, die in 1870 de aan dacht op zich vestigde door het exploreren van de rivier Mekong. Hier past het echter ook de naam te noemen van de Nederlander Woesthof, die als agent van de fac torij van Cambodja de eerste Europeaan was, die in con tact kwam met de Laos-bevolking en die al in 1641 onder grote moeilijkheden de Mekong bevoer. Dupuis was de ondernemende koopman, die Tonkin in 1874 voor de han del openstelde. Admiraal Courbet bracht tenslotte in 1883 de militaire genadestoot toe en Annam werd 4*n Frans protectoraat. China nam dat niet en er brak een bloedige H oorlog uit, die ook van invloed was op de binnenlandse po litieke verhoudin gen in Frankrijk. Het tweede verdrag van Tientsin van Juni 1885 bepaalde, dat China afzag van alle suzereiniteits- rechten over An nam. De annexatie van Laos ging heel wat vreedzamer in haar werk, dank zij het tactvol op treden van Auguste Pavie. Paul Dou mer slaagde er ten slotte in 1898 in om de Indochinese Unie tot stand te bren gen, zoals die, af gezien van enkele ondergeschikte wij zigingen, nog be stond aan de voor avond van de Twee de Wereldoorlog. De delen van deze Unie waren de kolonie Cochinchina,, de protectoraten An nam, Tonkin en Laos en het gebied van Kwangtsjou PAUL DOUMER Wan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3