UIT IDOMEDINI 'DER VROUW September (vervolg) November (vervolg) I Nieuwjaar wensen Laatste gat in Zeeuwse dijken gedicht Kinderen melden zingend nieuwe jaar het Indonesië December De compensaties voor de huurverhoging October November in de lens Consumptiebeperking opgeheven I Loonbelasting en ongevalsaangifte Behoud van verkregen economisch evenwicht eist volle aandacht DONDERDAG 31 DECEMBER 1953 PAGINA 11 Vrijdag 25 December. Ma. dag 28 December. Woensdag 30 December. Dinsdag 15 September. H.M. de Koningin opent de Staten-Generaal 1 Maandag 9 November. In een ommezien afgedreund De alzijdige Foekepot Woensdag 25 November Vrijdag 27 November. Dinsdag 1 December. h Zondag 6 December. I Maandag 7 December. Dinsdag 8 December. Veldwachter liet maar zingen Zondag 27 September. Dinsdag 29 September. Donderdag 8 October. Donderdag 5 November. Zaterdag 7 November. Nooit klonk het „Wilhelmus" oprechter Woensdag 16 December. 1 Donderdag 17 December. H Zondag 20 December. Maandag 21 December. Donderdag 24 December. Maandag 12 October. Woensdag 21 October. Zondag 25 October. Zaterdag 10 October. de 71-jarige onafhankelijke senator, die in de Raad van de Republiek het depar tement van de Seine Inférieure verte genwoordigt. Hij kreeg 477 van de 87 stemmen. en een kusje er bij" had aan te bieden. Zelden verliep deze verzen- opzeggerij zonder dat mijn vader, die gemakkelijk ont roerd werd, een paar tranen weg wiste of plotseling zeer hard zijn neus snoot. Elk vers werd beloond met een grote, ovale koek, waarop in witte suikerletters onze naam prijkte, de bij ons gebruike lijke Nieuwjaarskoeken. Later op de dag herhaalde zich deze Nieuwjaarwenserij nog eens bij Oma, die ge makshalve echter geen na men, maar „Zalig Nieuw jaar" op de koeken had laten spuiten, terwijl wij natuurlijk ook nooit verzuimden onze goede wensen aan te bieden bij een ongetrouwde oud oom en tante, die zich revan cheerde door ons op gebak te tracteren en onze spaarpot te spekken met respectieve lijk een rijksdaalder en een gulden, wat voor ons toen een klein kapitaal betekende. Nu zijn die oom, die tante, oma en ook vader al lang dood. Alleen moeder is nog over en nu komen de neef jes en nichtjes hun wensjes opzeggen bij ons, waar nu hun oma Nieuwjaarskoek uitdeelt. Ze beginnen met de zelfde fraaie buigingen, waar mee wij plachten te begin nen en ook zij zeggen woor den, waarvan ik me afvraag of zij ze snappen. Maar zon der enige twijfel menen ze het allemaal net zo hartelijk en oprecht als wij destijds. Ik wacht alleen nog of er niet eens een bij komt, die spreekt van een paar „ame- rijtjes voor u en voor mij, allebei." Als dat gebeurt, komt er van mij een onver wachte gift voor de spaarpot, al zal de geluksvogel wel niet begrijpen, waar hij dat aan dankt. In afwachting van die dag wens ik u allen een recht Zalig Nieuwjaar, Drie regels in de Russische pers kon- dlgen aan, dat de voormalige minister van Binnenlandse Zaken der Sovjet- Unie, Lavrenti P. Beria, met zes mede- beklaagden gisteravond is gefusilleerd. I Z. H. de Paus wijst er in Zijn Kerstboodschap op, dat de ware vrede slechts ge- i grondvest kan zijn op de waarden van het Christelijk geloof. In de Kerstnacht is bij Tangsiwal op het Noordelijkste der Nieuw-Zeelandse eilanden een sneltrein in de rivier de Wangwaehu gestort, doordat de spoorbrug ter plaatse het begaf onder het gewicht van een aanstormende watermuur. Men vreest, dat er 166 personen bij deze ramp om het leven zijn gekomen. Onder hen bevinden zich drie Nederlanders. Meer dan honderd doden zijn het gevolg van een andere treinramp, ditmaal in Tsjechoslowakije. Een sterke strijdmacht van de Vietminh-opstandelingen is Laos binnengevallen en heeft een grootscheeps offensief ontketend in de richting van de rivier de Mekong aan de grens tussen Laos en Thailand. Door dit offensief zijn de strijd krachten van de Franse Unie in tweeën gesneden. Radiowet ingediend. „Nooit heeft ons Wilhelmus," zo schrijft onze verslaggever, „oprechter ge klonken dan vannacht. Nooit heeft dat lied ons meer ontroerd, noch was de tekst ooit zinrijker dan deze nacht om enkele minuten voor twaalf uur, toen duizenden mannen, met hun Vorstin, Koningin Juliana, in hun midden, op boten, op half voltooide, zanderige en modderige dijkstukken en op de loon- planken over tientallen grote en kleine caissons, hun triomf uitzongen over het water, dat vannacht na een strijd van meer dan negen maanden eindelijk was bedwongen. Op dat moment lag het laatste, reuzengrote Phoenix-caisson in het dijkgat bij Ouwerkerk op zijn plaats, was de dijk gedicht, de laatste gaping in de zeeweringen rond de Zeeuwse eilanden gesmoord." Vroeger was het de ge- waarvan de zin je volkomen woonte, dat wij op Nieuw- duister was en bleef, maar jaarsdag een Nieuwjaarsbrief dank zij de op school aange- voorlazen. Als het ontbijt leerde intonatie had nie- goed en wel achter de rug mand dat in de gaten. Zo was, en de omwas gebeurd, herinner ik me een Nieuw- zodat onze oude trouwe Mina jaarsbrief, waarin gesproken ook van de partij kon zijn, werd van „amerijtjes." Nooit gingen vader en moeder heb ik geweten wat ame- plechtig naast elkaar zitten rijtjes waren, tot ik eens in en dan kwamen wij, kinde- een woordenboek het woord ren, netjes op de rij af met opgezocht heb, maar ik vond, onze Nieuwjaarswensen voor dat het leuk klonk, dus zei de dag. Weken tevoren had- ik trots dat amerijtjes en den we die prachtige, met niemand nam er aanstoot aan. bloemen versierde, brieven op school geschreven. Om Met het dalen der leeftijden beurten kwamen we dan daalde ook het aantal moei- vertellen, dat we vurig lijke woorden, tot de aller- hoopten, dat het nieuwe jaar kleinste had meegedeeld, dat alle goeds, veel heil, zegen er van hem ook een brief zou enz. zou brengen. Meestal komen „als hij groot was en stonden er in die brieven kon schrijven", maar dat hij dan nog enkele woorden, nu alleen maar „een handje Zoals de kinderen nog steeds al zingend de blijde boodschap van de geboorte van het Kerstkind verKondigen in de dorpen, zo wensen I zij ook een Zalig Nieuwjaar aan allen, I die het horen willen. Het is met dat zingen op deze dag als met vele oude gebruiken. Jarenlang neemt het aantal I zangers af en de liederen worden niet I meer zo gevariëerd. Vele oude mensen i beginnen hun wijze hoofd te schudden en vertellen hoeveel beter het was in de goede, oude tijd, tot er plotseling i en onverwacht een keer komt en het oude gebruik weer hersteld wordt, tin- telend van leven, zonder dat iemand i de oorzaak daarvan kan aanwijzen. Wij zullen dus maar over het heden spreken, ook wanneer ons slechts ge- I gevens uit het verleden ten dienste staan: liedjes en melodieën, die wij indertijd hebben gehoord en opgetekend I in Brabant en Limburg, in Kempen en I dieper Vlaanderen in, opdat ze niet i verloren zouden gaan. I Kerstmis is zulk een grootse gebeur- tenis, dat haar feestelijk licht uitstraalt tot ver voorbij de Kerstdagen: dat kan men goed merken aan de liederen, die men op Oudejaarsavond en op Nieuw- jaarsdag hoort. Bij voorkeur wordt dan I ook het lied der herders gezongen. De zangers hebben zo'n grote routine, dat het vers in een ommezien is afge- dreund, wat wel jammer is, want het is een mooi, oud Kerstlied. Hoor maar! I Herderkens van buiten, Met trommels en met fluiten, Spoedig op de been. Naar Bethlehem heen; I Bethlehem, die schone stad, Waar Maria met haar Kindeke zat. 't Kindeke heeft al zo lang geleefd, Dat het hemel en aarde geschapen heeft. Hemel en aarde, al te gaar. Ik wens "U een zalig Nieuwjaar. Een van de mpoiste liederen, waarvan de bespiegelende toon en de mystieke achtergrond ons dadelijk op zullen vallen, is dat van „De Zoete Naam Jezus". Eens werd het, tijdens de kerstviering, in de kerk gezongen, maar tijdens het zingen van dat oude lied op straat, is i er heel wat weggewaaid in de gure winter wind. Wat overbleef volgt hier: Zoete Naam Jezus, uitverkoren, In welke stal zijt Gij geboren? In de stal van Bethlehem. Zonder deur en zonder slot, Bij de beesten in het kot; Zie toch wat de liefde doet! Als de noten beginnen te kraken met behulp der rakkers en andere dienaren van justitie, bleef in de dorpen meestal ongestraft. De „vorster" (veld wachter) zat bij het haardvuur en liet de jongens maar zingen. Tussen de Kerstliederen door, werden simpele bedelliedjes gezongen, waarop weinig aan te merken viel en waarvan de voordracht dus wel oogluikend zal zijn toegelaten. Ik heb al zo lang met 'n rommelpot gelopen, Ik heb nog geen geld om een broodje te kopen: In de bakkerij; Steek de hand in de zij. Steek je hand in de zak, Geef me wat! Robbedobbedob. En mijn geld is op En 'k wist geen raad, En 'k werd soldaat. Ja, ja, 't is waar! Ik wens je 'n zalig nieuwjaar! Zo'n rommelpot of foekepot is een aarden pot, half vol water, waarover een varkensblaas strak gespannen is. In het midden van die blaas is een rietje bevestigd, dat door de duim en twee nat gemaakte vingers wordt ge wreven en door de gehele hand wordt bestreken en daarbij een dof-rommelend geluid voortbrengt. Gemaakt in de slachttijd wordt deze rommelpot zorg vuldig bewaard en zo nu en dan te voorschijn gehaald, als er gezongen wordt langs de huizen. Zo behoort de rommelpot in de Nederlanden tot de Vastenavondviering en het Driekonin genfeest. Met Sinterklaas wordt zij ge hanteerd op de Wadden-eilanden en voor de Paasdagen in het Oosten van Nederland, Twente en de Achterhoek. De zangers voelen het nog als hun goed recht dat zij een gift krijgen, als dank voor hun wensen en voor de ver spreiding van het bericht, dat een nieuw jaar is aangebroken. Blijft een deur gesloten en wordt op herhaald bonzen en kloppen niet open gedaan, dan is hun wraak zoet. Uit alle mon den klinkt het lied, waarmee de gierige duivels worden gehoond: Hoog huis, leeg huis, Daar zit een gierige pin in huis. Zij hebben echter ook van de echte bedelaars geleerd, dat men meer vangt door medelijden op te wekken, dan met bravour en ze laten niet na er op te wijzen hoe goed verzorgd en warm het binnenshuis is en hoe guur en koud het op deze winterdag is voor de zangers langs de weg. Nieuwjaarke overal! Paarden en koeien staan op stal, Vette varkens liggen in 't kot. Vrouwke, geef wat in m'n spaarpot. Ik sta hier in de kou, Te schudden en te beven, Mijn hart dat breekt van rouw, Och, wil mij toch wat geven. Al met de heilige dagen, Dan wordt mijn beurs zo klein Ik zie het al aan de zon, Ik zie het al aan de maan; Het oude jaar is verdwenen, Het nieuwe jaar komt weer aan JACQUES R. W. SINNINGHE (Van onze correspondent) De Portugese buitenkerk, officieel „het oudste koloniale monument van Djakarta" geheten, zal hersteld worden. De kerk, die uit 1695 dateert, verkeert in slechte staat, doch zij wordt nog wel gebruikt. Het ligt in de bedoeling haar volgend jaar geheel te herstellen. Voor de kerk bevindt zich nog het graf van oud-gouverneur-generaal Zwaardecroon, terwijl men, zowel bij als in de kerk nog tal van herinneringen aan Neder lands koloniaal verleden aantreft. De kerk werd destijds opgericht door de zogenaamde „Mardijkers", vrijgelaten slaven. Hierin vindt men het woord „Merdeka" („vrij") terug, thans de na tionale groet in Indonesië. Het grootste na de oorlog in Indonesië gebouwde schip heeft een geslaagde proefvaart gemaakt. Het is het 600 ton metende m.s. „Blokoran", dat gebouwd is door de N.V. Verenigde Prauwenve ren te Djakarta, in opdracht van de Indonesische regering. Het schip is be stemd voor het vervoeren van zout en soda. Dit zal gebeuren in het kader van het streven van de Indonesische rege ring om het interinsulaire vervoer in Indonesië steeds meer in eigen handen te krijgen. Thans wordt dit nog prac- tisch geheel verzorgd door een Neder landse maatschappij, de K.P.M. Strompelend kwam dr. Mossadeq gisteren in de spiegelzaal van het voormalige paleis te Sultanabad binnen gekleed in een grijze wollen pyama, waarover hij een wollen badjas droeg om terecht te staan voor een krijgsraad van vijf leden. Nóg een „wedstrijd van deze eeuw" in Londen. Engeland verliest voor de eerste maal in de voetbalgeschiedenis in eigen huis; tegen Hongarije: 36. Tot grote verrassing van politieke waarnemers in het Westen heeft de Sovjet unie zich gisteravond onverwacht accoord verklaard met een viermogendheden- conferentie, na in de afgelopen vier maanden in een drietal nota's hardnekkig vastgehouden te hebben aan het standpunt, dat communistisch China aan een overleg met het Westen zou moeten deelnemen. De regering bepaalt bij monde van minister Cals haar standpunt ten aanzien van de televisie. Dit zijn in grote lijnen haar plannen: de televisie blijft bij om roepverenigingen met voorlopig 12 zenduren per week. Zender Lopik wordt ver sterkt en steunzenders worden gebouwd in Groningen, Roermond en Goes. Radio- raad en Televisieraad worden samengesmolten. Te Hamilton op de Bermuda's is het grote overleg begonnen tussen de Westelijke Grote Drie en hun deskundigen. Op voorstel van premier Churchill zal President Eisenhower optreden als voorzitter. Intussen zijn de deskundigen van de drie delegaties begonnen met het opstellen van een antwoordnota aan de Sovjet-Unie. De volgende dag aanvaardden de Grote Drie het Russische voorstel, om een conferentie van de vier H ministers van Buitenlandse Zaken op 5 Januari te doen samenkomen; waarschjjn- lijk speelt zich dat samentreffen in Berlijn af. Zullen ze deerlijk bitter smaken. Het is te begrijpen dat men in de tijd S van de Republiek zulke religieuze lie- deren niet graag in het Noorden hoorde. =j Predikanten drongen bij de stadsbestu- ren aanhoudend op verbodsbepalingen aan en deze konden zich, bij verma- ningen van die zijde, niet altijd doof houden. H Op straffe van boete werd bijvoor- beeld in Bergen op Zoom in het jaar 1667 het Nieuwjaarszingen verboden. S Wat men in de stad kon tegen gaan Tot op heden werd geen loonbelas- H ting ingehouden op de uitkeringen krachtens de Ongevallenwetten. Dit bracht met zich mede, dat de betrok- kenen later inkomstenbelasting moesten betalen, hetgeen veelal tct moeilijkhe- den leidde. Door de unificatie van de S sociale verzekering en de coördinatie met de loonbelasting zal de Rijksverze- keringsbank met ingang van het nieu we jaar in de daarvoor in aanmerking komende gevallen loonbelasting inhou den op de uitkeringen krachtens de Ongevallenwetten, zo heeft het mi nisterie van Sociale Zaken en Volks gezondheid medegedeeld. Als gevolg daarvan zal een nieuw model formulier voor ongevaisaangiften in gebruik worden genomen met een aantal noodzakelijke vragen met be trekking tot de inhouding van de juis te loonbelasting. Aangezien nog formu lieren met de oude tekst in omloop zijn, zullen de Raden van Arbeid en de postkantoren aanvullingsformulieren ter beschikking stellen. In verscheidene opzichten is het voor de getroffenen van groot belang, dat de ongevalsaan- giften onverwijld met de gegevens voor de inhouding van loonbelasting door de werkgevers ten postkantore wor den aangeboden. Op de uitkeringen krachtens de Werkloosheidwet werd door de uitvoeringsorganen reeds loon belasting ingehouden. Op de zieken gelduitkeringen werd, indien de uit kering via dë werkgever werd uitbe taald, eveneens loonbelasting ingehou den, niet echter indien de bedrijfsver eniging de uitkering rechtstreeks aan belanghebbende verstrekte. In deze laatste gevallen zal vqortaan ook steeds loonbelasting worden ingehou den. Als de huurverhoging 1 Januari van kracht wordt, zullen tegelijker tijd verschillende maatregelen in werking treden, welke er toe zullen leiden, dat over het algemeen voldoende compensatie wordt gegeven voor de hogere uitgaven voor woninghuur. Het belangrijkste is de loonsverhoging van 5 pet., mede ingevoerd ter opheffing van de in 1951 toegepaste consumptiebeperking. De fiscus doet deze keer ook een duit in het zakje. De verlaging van de suikeraccijns zal de suikerprijs met 9 cent per kilo doen dalen. Door afschaffing van de omzetbelasting op huisbrand en schoeisel zullen deze artikelen ook goedkoper worden. Het tarief van de personele belasting wordt aangepast aan de ver hoogde huren. De heffing van de belastbare huurwaarde wordt van 10 tot 71/2 pet. teruggebracht, daarna wordt het tarief nogmaals verlaagd en wel tot 4'/2 pet. Uiteindelijk zal de druk van de personele belasting dus met 40 pet. verminderen. Waar het belastingjaar voor de personele belasting loopt van 1 Juni tot en met 31 Mei. zal de aanslag in de per sonele belasting voor het belastingjaar 1953/54 zodanig worden be rekend, dat voor 7/12 het oude en voor 5/12 het nieuwe tarief wordt toegepast. Drie maatregelen hebben voorts betrekking op de inkomstenbelasting, de loonbelasting en de vermogensbelasting: le. er wordt een nieuw (aanmerkelijk verlaagd) tarief ingevoerd voor de inkomsten- en de loonbelasting; 2e. de kinderaftrek voor deze drie belastingen wordt verruimd; 3e. de aftrek van de inkomsten- en loonbelasting wegens buitenge wone lasten wordt eveneens verruimd. Over de tariefsverlaging voor de inkomsten- en loonbelasting zijn destijds reeds uitvoerige tabellen gepubliceerd. De nieuwe regeling van de kinderaftrek is dermate gecompliceerd, dat het nuttig is daar van een uiteenzetting te geven. Men onderscheidt nu kinderen, waar voor een enkelvoudige aftrek wordt toegepast, en kinderen, waarvoor een dubbele of driedubbele aftrek plaats vindt. De normale aftrek wordt toegepast voor alle kinderen, welke jonger dan 16 jaar oud zijn. Een dubbele aftrek krijgt men voor kinderen van 16 tot en met 21 jaar, die tengevolge van ziekte of gebreken vermoedelijk in het eerst komende jaar buiten staat zullen zijn om met arbeid, welke voor hun krachten berekend is, een derde deel uit arbeid te verwerven van het geen gezonde kinderen kunnen verdienen. Voorts heeft men aanspraak op dubbele kinderaftrek voor kinderen van 16 tot en met 26 jaar, in dien de tijd, welke voor werkzaamheden beschikbaar zou zijn, groten deels in beslag genomen wordt door of in verband met het volgen van onderwijs of een opleiding voor een beroep. Een driedubbele aftrek krijgt men vervolgens voor een buitenshuis studerend kind van 16 tot en met 26 jaar. Wie reeds voor drie kinderen aanspraak op kinderaftrek heeft en een of meer op zichzelf niet voor aftrek in aanmerking komende kin deren van 16 tot en met 20 jaar heeft, krijgt nog aftrek voor één kind extra. De aftrek van het inkomen wegens buitengewone lasten is ook ver ruimd. Men zal deze nu aan de inspecteur der belastingen kunnen voorleggen als zij meer bedragen dan 6 pet. van het zuiver inkomen. Voor elk kind, waarvoor men aanspraak op kinderaftrek maakt, wordt dit percentage met verminderd. Heeft men aftrek voor vijf kinderen, dan zal men de buitengewone lasten reeds in aanmerking kunnen doen nemen als deze meer dan 3'/2 pet. van het inkomen hebben bedragen. Tenslotte is nog verlichting van lasten te verwachten uit de nog te nemen maatregelen betreffende de school- en collegegelden. Het schoolgeld zal worden afgeschaft voor ten minste de eerste zes klassen van het lager onderwijs. Het schoolgeld voor het voortgezet onderwijs zal evenals de collegelden worden verminderd. Prinsjesdag. Wij menen niet beter te kunnen doen dan de „koppen" te cite ren, die toen onze krant beheersten; „Behoud van het verkregen economisch evenwicht eist de volle aandacht." „Maatregelen voor middengroepen, gepensionneerden en grote gezinnen." „Regering stelt verdere verlaging van loon- en inkomstenbelasting voor „Begroting 1954 sluit met tekort van 995 millioen (vorig jaar 596 millioen)." „Voor gevolgen watersnood 400 millioen gulden." „Wijzigingen in de loonpolitiek maken punt van overweging uit." Falend Nederlands elftal verliest in Oslo met 40 van Noorwegen. Officieel wordt het volgende meegedeeld: „Na kennisneming van het rapport der drie deskundigen en van de standpunten der centrale werkgevers- en werk nemers-organisaties heeft de Ministerraad besloten het College van Rjjksbemid- delaars aanwijzing te geven bij beschikking met ingang van de eerste loonweek in Januari een algemene loonsverhoging van vijf procent voor werknemers van 23 jaar en ouder bindend vast te stellen, uiteraard onder voorbehoud, dat de thans aanhangige wetsvoorstellen inzake huurverhoging e.d. zonder belangrijke wijzi gingen door de Staten-Generaal worden aanvaard." Nog op dezelfde dag branden de commentaren op deze verklaring allerwegen los: J. A. Middelhuis (K.A.B.): „Nu ook de regering inzake het loonvraagstuk blijk baar de kant van de pessimisten kiest, is ons lijstje van teleurstellingen com pleet". Ad. Vermeulen (N.V.V.): „Werkgevers hebben zowel met betrekking tot de ont wikkeling der onderhandelingen als ten aanzien van hun uitgangspunten een irreële houding aangenomen". M. Ruppert (C.N.V.): „Ik acht de nu genomen beslissing inzake de loonsverho ging niet anders dan een voortzetting van de reeds vaker gelaakte millimeter- politiek". De Zweedse academie van wetenschappen heeft gisteravond besloten de Nobel prijs vooi natuurkunde 1953 uit te reiken aan prof. dr. F. Zernike te Groningen, hoogleraar in de theoretische natuurkunde aan de Rijksuniversiteit aldaar. Hei- is voor de vijfde maal, dat de prijs voor natuurkunde naar Nederland gaat. j Vandaag heeft Paus Pius XII de viering van het eerste eeuwfeest van de j dogmaverklaring van Maria's Onbevlekte Ontvangenis ingezet. Duizenden en I nog eens duizenden verdrongen zich langs de weg, die de H. Vader volgde I naar en van de Santa Maria Maggiore, waar Hij het speciale gebed bad, dat I Hij voor het Maria-Jaar heeft samengesteld en waar Hij, voor het eerst in de geschiedenis, van deze buitenloggia de zegen „Urbi et Orbi" verleende. In een door radio en televisie uitgezonden rede tot de Algemene Vergadering der V.N. heeft President Eisenhower voorgesteld, dat alle landen, die zich bezighouden met kernsplitsing, samen een internationaal bureau in het leven zouden roepen, dat onder auspiciën van de V.N. de mogelijkheid van aanwending van atoom kracht voor vredesdoeleinden zou moeten onderzoeken. Rusland zou hieraan uiter aard moeten meedoen. Binnen drie jaar krijgt Amsterdam een tunnel voor voetgangers bij het Centraal- Station, wordt in de hoofdstedelijke gemeenteraad gezegd. In Frankrijk begint de presidentsverkiezing. Dr. Mohammed Mossadeq is door een krijgsraad veroordeeld tot drie jaar eenzame opsluiting. Mossadeq reageerde heftig op het pleidooi van zijn verdediger: „Ik heb geen vergeving nodig," zei hij. H De regering van de Sovjet-Unie verklaart zich in een nota aan de Verenigde S Staten bereid vertrouwelijke of diplomatieke besprekingen te openen over het voorstel van president Eisenhower tot oprichting van een internationaal atoom- bureau. H (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, hedenmorgen. H Gisteravond om twaalf minuten over tien en aan het eind van de dertiende ronde van de presidentsverkiezingen H door het congres in Versailles, heeft dt 5 congresvoorzitter André Le Troquei eindelijk en ten langen leste de naan: van de tweede president van de Repu bliek bekend kunnen maken. René Coty. KATHLEEN FERRIER Rechter Thomas, de nieuwste Nederlandse speelfilm, door Walther Smith ver vaardigd, naar een roman van mr. Frangois Pauwels, komt in de circulatie. „In bepaalde delen geslaagd, in andere delen mislukt", zegt onze filmcriticus. De zoveelste „wedstrijd van deze eeuw" in Londen. EngelandFIFA-team 44. Voor het eerst sinds 30 maanden en 10 dagen wint het Nederlands Elftal een wed strijd. Tegen België nog wel: 1—0. Smyslov wint het candidatentournooi in Zurich. Hij mag nu tegen Botwinnik schaken om het wereldkampioenschap. Kathleen Ferrier, de befaamde Engel se altzangeres, is in een Londens zieken huis overleden. Zij was 41 jaar oud. Voor de tweede maal heeft Nederland in een grote internationale luchtrace beslag gelegd op de eerste prijs in de handicap-afdeling. Dat gebeurde, toen gezagvoerder Han Kooper zijn K.L.M.- Liftmaster Zaterdagavond om drie mi nuten voor half acht boven het vlieg veld Harewood door de finish van de Christchurchrace jaagde. Toen hij de „Damme" even later aan de grond zette, werd de Vliegende Hollander met luid gejuich begroet door dichte drommen Nederlandse emigranten, die dansend en zingend op ondubbelzinnige wijze hun vreugde uitten over het succes, dat de uit het oude vaderland aankomenden hadden geboekt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 11