Per 1 Januari vijf gemeenteklassen voor woningen en bedrijfsruimten die een zelfstandig geheel vormen Bij inwoning 20 pet verhoging als vergoeding van ongerief HUISVROUW 1954 IN? De indeling van de gemeenten in klassen f 2 PRIJS HORLOGES Beroep op rechter mogelijk J 1 OPRUIMING BIJ KA1V Niet met korte rok Met steeds minder kleren onderhoud Met een toenemend aantal huishoudelijke gemakken Met een grote keuze aan kant-en-klare kleren K.J Met honderd zelfbediening^ winkels K.J Met te weinig dankbaarheid^ in het hart V.J DONDERDAG 31 DECEMBER 1953 PAGINA 13 Als gevolg van de inwerkingtreding van de nieuwe Huur wet op 1 Januari wordt van woningen, die vóór 27 Decem ber 1940 zijn gereed gekomen, de 31 December 1953 geldende huurprijs verhoogd mei een percentage, dat ver schilt naargelang van de gemeente of soms het deel van een gemeente waarin de woning is gelegen. Dit geldt ook voor woningen, die tussen 27 December 1940 en 5 Mei 1945 zijn gereed gekomen en waarvan de huren na 1 Januari 1951 door de minister zijn vastgesteld op 115 pet. van het huurpeil van 1940. Dit onder hei voorbehoud, dat de Eerste Kamer volgende week haar fiat verleent aan de nieuwe Huurwet. Er zijn vijf gemeenteklassen; voor elk dezer klassen geldt een ander per centage voor de huurverhoging. Voor klasse 1 is de verhoging 17 pet., voor klasse 2 20 pet., voor klasse 3 23 pet., voor klasse 4 26 pet. en voor klasse 5 25 pet. Aan het slot van dit artikel is een alphabetische naamlijst van de ge meenten opgenomen; achter elk der namen is vermeld welke klasse voor de onderscheiden gemeenten geldt. In deze indeling kunnen nog wijzigingen worden aangebracht. Deze huurverhoging geldt uitsluitend voor woningen en bedrijfsruimten, die een ZELFSTANDIG GEHEEL vormen (hoofdhuren). Voor prijzen van GEDEELTEN van woningen en GEDEELTEN van bedrijfsruimten (onder huren of deelhuren) gelden afzonderlijke voorschriften. Als de hoofdhuurder of eige naar zelf hoofdbewoner is, of, in geval van een bedrijfs ruimte, zelf hoofdgebruiker, mag hij de huurprijs voor hef deel van de woning of bedrijfsruimte verhogen met 20 pet. Deze 20 pet. wordt hem gegeven als vergoeding voor hel ongerief, dat hij ondervindt daar hij een deel van zijn woning of bedrijfs ruimte aan anderen heeft afgestaan. Hei bedrag van de verhoogde huurprijs, zowel voor zelf standige woningen en be drijfsruimten als bij onder huren en deelhuizen, wordt naar boven afgerond op een veelvoud van 5 cent. Inwoning II# Juwelier - Horloger VMM BARTELJORIS5TR. 2 Haarlem Tel. 13004 a Regeling van de huurprijsverhoging |H0E GAAT DE zelfde maxima als voor woningen; een verschil met de huurverhoging voor woningen is echter, dat deze voor woningen automatisch uit de wet voortvloeit, maar voor bedrijfspanden slechts door een nieuwe overeenkomst tussen partijen tot stand kan komen. De percentages worden berekend over het bedrag van de huurprijs op 31 December 1953, na aftrek van even tueel daarin begrepen vergoedingen wegens bijkomende voorzieningen of toeslagpercentages wegens inwoning. Deze toeslagpercentages voor inwo ning zijn vervallen. De verhuurders mogen dus bij de berekening van de huurprijs geen rekening meer houden met eventuele inwoning. Verhuurder en huurder zijn vrij om lagere huur prijzen dan krachtens de wet bepaald overeen te komen. De verhuurders zijn dus niet verplicht tot huurver hoging over te gaan. Voor de berekening van de huurver hoging in de gevallen, waarin men een gedeelte van een woning of bedrijfs ruimte (bijv. een of meer kamers) heeft gehuurd, hetzij van de huurder (onder huur), hetzij rechtstreeks van de eige naar (dëelhuur) geldt, dat de huurprijs van een gedeelte van een pand stijgt in evenredigheid met de huurprijs van het gehele pand. In dergelijke gevallen moet de huur prijs voor het gehuurde gedeelte tot de huurprijs van de gehele woning of be drijfsruimte in dezelfde verhouding staan als het gebruiksgenot van het gedeelte staat tot het gebruiksgenot van het ge heel. Heeft men dus de helft van een woning gehuurd, dan betaalt men de helft van de huurprijs. Er moet overi gens niet alleen rekening worden ge houden met de grootte van geheel en gedeelte, maar tevens met andere hoe danigheden, die het „gebruiksgenot" bepalen, zoals ligging, gerief, enz. Zelfsfandiqe woning Voor de huurprijs van zelfstandige woningen en bedrijfsruimten volgen hieronder enige voorbeelden. Eerst een voorbeeld van een zelfstandige woning zonder inwoning, in een gemeente inge deeld .in de tweede klasse, waarvan de prijs op 31 December 1953 f 8 40 per week bedraagt. In deze prijs is inbe grepen f 0.40 voor waterlevering De nieuwe huurprijs berekent men nu als volgt: Van de f 8.40 wordt f 0.40 (water) afgetrokken. De geldende huurprijs f 8 wordt in dit geval (klasse 2) ver hoogd met 20 pet., hetgeen een nieuwe huurprijs èt f 9.60 oplevert. Hierbij komen dan weer de kosten van water f 0.40. De nieuwe prijs is dus f 10. Stel: van een woning met inwoning in een gemeente in de eerste klasse be draagt de prijs op 31 December 1953 f 59.80 per maand. In deze prijs is geen bedrag voor waterlevering begrepen, maar wel 4 pct. toeslag wegens inwo ning van vier personen. De nieuwe prijs wordt als volgt berekend: De f 59.80 wordt eerst vermeerderd met een be drag gelijk aan 4 pct. van de huurprijs zonder inwoning en komt dus op 100/ 104 x f 59.80 f 57.50. Dit is het bedrag van de geldende huurprijs, dat in dit geval met 17 pct. (gemeenteklasse I) dus met f 9.77V» wordt verhoogd. Toeslag wegens inwo ning mag niet meer worden geheven, zodat de nieuwe prijs na afronding f 67.30 wordt. Afwijkingen Dit is de algemene regeling. Er zijn echter gevallen waarvoor om bijzon dere redenen afwijkende regelingen gelden. Voor bedrijfsruimten blijft de huurprijs van 31 December 1953 gel den tenzij partijen anders overeen komen." De nieuwe huurprijs, die door een eventueel nieuw te sluiten over eenkomst voor partijen ontstaat, mag de huurprijs van 31 December 1953 echter niet met meer dan 17, 20, 23, 26 of 29 percent naar gelang van de gemeenteklasse overschrijden. Voor bedrijfspanden gelden dus de- Als van een onroerend goed meer dan 60 pct. van het vloeroppervlak behoort tot een niet-zelfstandige woning, wordt het als een woning beschouwd. Is dit niet het geval, dan wordt het be schouwd als bedrijfsruimte. Een winkel woning wordt evenwel steeds aange merkt als een bedrijfspand. Van onbewoonbaar verklaarde wonin gen wordt de op 31 December 1953 gel dende huurprijs niet verhoogd. Voor de woningen, die op of na 5 Mei 1945 zijn tot stand gekomen, waarvoor geen financiële steun door de overheid is verleend, geldt de huurprijs, die par tijen overeenkomen. Dit geldt ook voor toekomstige gevallen. Nieuwe, niet ge subsidieerde woningen zijn dus niet aan huurprjjsbeheersing onderhevig. Voor woningen, die op of na 27 December 1940 doch vóór 5 Mei 1945 zonder rijkssteun zijn gebouwd en waarvan de huurprijs lager ligt dan de nieuwe huurprijs van vergelijk bare woningen die vóór 27 December 1940 zijn gebouwd, kan de minister de op 31 December 1953 geldende huur prijs verhogen. Voor deze woningen geiden dus niet de algemene voor schriften van een huurverhoging met een bepaald percentage. Er kunnen zich evenwel gevallen voordoen, waarin de huurprijs van een dergelijke woning lager is dan die op 1 Januari 1954 voor vóór-oorlogse verge lijkbare woningen geldt. In die gevallen zou het niet billijk zijn de bestaande huurprijs te handhaven. De verhuurder kan daarom de minister verzoeken een hogere huurprijs vast te stellen. Uiter aard mag in gevallen van een derge lijke huurherziening de prijs niet stij gen boven die van vóór-ooriogse verge lijkbare woningen, die inmiddels met de bekende percentages zijn verhoogd. Voor woningen, die op of na 27 De cember 1940 zijn gebouwd of die alsnog zullen worden gebouwd, waarvoor in enigerlei vorm financiële steun van overheidswege is of zal worden ver leend, is uitsluitend de minister be voegd de huurprijs vast te stellen. Deze categorie woningen valt voor de bepaling van de huurverhoging in ver schillende groepen uiteen. Voor de huurverhoging van de volgende groe pen heeft de minister reeds richtlijnen opgesteld: a. Woningwetwoningen, tot stand ge komen op of na 27 December 1940 doch vóór 5 Mei 1945. De huurprijzen van alle woningen van deze groep zullen per 1 Januari 1954 worden verhoogd met percen tages die voor de onderscheiden ge meenten gelden. b. Woningwetwoningen, tot stand ge komen na 5 Mei 1945, waarvoor rijks- steun is verleend op voet van de Beschikking Bijdrage Woningwet- bouw 1948. De huurprijzen van deze woningen zullen eveneens met de bekende percentages worden verhoogd. In dien daardoor echter voor bepaalde woningen van deze groep een aan zienlijk hogere huurprijs zou ont staan, dan die gaat gelden voor ove rige vergelijkbare woningen van die groep in dezelfde gemeente, dan kan de minister op voorstel van het ge meentebestuur de verhoging van die woningen tot een lager percentage beperken. Voorzieningen en verbeteringen Indien na 1 Januari 1954 in een pand een of meer centrale voorzieningen (centrale verwarming, warmwaterin stallatie, lift, koelinstallatie e.d.) worden vernieuwd, kan de huurprijs worden verhoogd met 7.358 pct. van een deel van de kosten die voor rekening van de verhuurder komen. Het deel van de door de verhuurder gemaakte kosten, waarover het percentage mag worden berekend, is door de minister vastge steld op 1/6 voor centrale verwar mingsinstallaties en op 3/8 voor liftin- stallaties. Als na 1 Januari'1954 de huurwaarde van een perceel stijgt, omdat de eige naar verbeteringen laat aanbrengen, kan de huurprijs worden verhoogd. De ver hoging mag dan bedragen 10 pct. per jaar van de redelijke kosten van de verbeteringen en geldt voor een periode van dertien jaar. Deze voorzieningen be treffen b.v. het aanbrengen van een badgelegenheid en b.v. niet het ver nieuwen van het dak. Het gaat n.l. om de vergroting van de verbruikswaarden. Is de verbetering aangebracht tussen 9 Mei 1945 en 1 Januari 1951 en is op grond daarvan de huurprijs destijds verhoogd, dan vervalt die verhoging dertien jaar nadat de verbetering tot stand is gekomen. De percentages van de op 1 Januari 1954 ingaande huurver hoging worden niet over het bedrag van de verhoging wegens verbetering berekend, maar uitsluitend over de oor spronkelijke huurprijs. Is de verbetering aangebracht tussen 1 Januari 1951 en 1 Januari 1954 en is op grond van die verbetering de huur prijs verhoogd, dan vervalt die verho ging niet dertien, maar tien jaar nadat de verbetering is tot stand gekomen. Ook voor deze categorie geldt, dat de percentages van de op 1 Januari 1954 ingaande huurverhoging niet worden berekend over het bedrag van de ver hoging wegens verbetering, maar alleen over de oorspronkelijke huurprijs. Indien een pand tussen 9 Mei 1940 en 1 Januari 1951 is verbouwd en op grond daarvan de huurprijs is verhoogd, dan kan de minister op verzoek van de huurder of van de verhuurder de nieuwe huurprijs van dat pand bij be sluit vaststellen. Een eventuele huur verhoging kan maximaal 17, 20, 23, 26 of 29 pct. bedragen, afhankelijk van de gemeenteklasse. Het toepasselijke per centage wordt niet berekend over het bedrag van de verhoging wegens geste gen verbouwingskosten. Als een pand na 1 Januari 1954 wordt verbouwd, kan de huurprijs van dat verbouwde pand gedurende dertien jaar worden verhoogd met 10 pct. per jaar van 3/5 deel van de kosten, voorzover dat deel ten laste van de verhuurder komt. Het bovenstaande geldt ook bij ver bouwingen ten behoeve van een wijzi ging van bestemming van het pand Wanneer door de wijziging van bestem ming de brandgevaarlijkheid toeneemt, mag de huurprijs bovendien worden verhoogd met de hierdoor veroorzaakte stijging van de brandassurantiekosten. Als na 1 Januari 1954 door verbou wing van een pand twee of meer afzon derlijke woningen of bedrijfsruimten ontstaan (splitsing), geldt voor de nieuw ontstane woningen etc. een huur prijs, die gelijk is aan de huurprijs van een op 31 December 1953 bestaand ver gelijkbaar onroerend goed. Deze huurprijs van de nieuw ontstane woningen, etc. mag gedurende dertien jaar worden verhoogd (wegens de splitsingskosten) met 10 pct. per jaar van 3/5 deel van de kosten der splitsing, voorzover dat deel voor rekening van de eigenaar komt. Bij splitsing door technische voorzie ningen, waardoor geen zelfstandige wo ning of bedrijfsruimte ontstaat (b.v. het maken van een tweede keuken), mag de huurprijs van het pand gedurende dertien jaar worden "erhoogd met 10 pct. per jaar van een deel van die rede lijke kosten, die voor rekening van de eigenaar komen. Hieronder volgt een voorbeeld van de berekening van de huurprijs bij in woning. Wij nemen het geval van de woning, waarvan, zoals hiervoor is uit eengezet, de nieuwe prijs op f 10 per week komt (inclusief water). Hoe wordt nu de situatie als twee gezinnen deze woning bewonen? Stel, dat het inwonende gezin de helft van de woning bewoont. Dit gezin (onder huurder) betaalt dan de' helft van f 9.60 f 4.80 plus 20 pct. van f 4.80, dus, na afronding, f 5.80 aan de hoofd bewoner. De huurprijs voor de hoofd bewoner daalt hierdoor in feite tot Advertentie f 3.80. Van de kosten voor water, die hij moet voldoen (f 0.40), brengt hij een evenredig deel in rekening aan de onderverhuurder. Meubilering en stoffering Vergoedingen van bijkomende voor zieningen maken geen deel uit van de eigenlijke huurprijs. Z(j vallen niet onder de hiervoor besproken voor schriften. Voor het gebruik van meube len of stoffering mag een bedrag wor den berekend gelijk aan 20 pct. per jaar van de verkoopwaarde op het ogenblik van de ingebruikneming. Voor het medegebruik van meubelen en stoffe ring mag worden berekend een even redig deel van het bedrag dat voor het gehele gebruik verschuldigd zou zijn. Als het gebruik of medegebruik van meubelen of stoffering op een bepaald tijdstip vijf achtereenvolgende jaren heeft geduurd. moet voor de daarop volgende vijf jaar een prijs gelijk aan 20 pct. per jaar van de verkoopwaarde op'dat tijdstip worden berekend. Zijn die vijf jaar om, dan wordt de prijs op nieuw bepaald naar de dan geldende verkoopwaarde. Voor water, gas en electriciteit of andere energie moeten de werkelijke kosten of de naar redelijkheid geschatte kosten worden berekend. De huurverhoging geldt alleen voor gebouwd onroerend goed, dus voor wo ningen en bedrijfspanden. De huur- prijsbeheersing voor het ongebouwd onroerend goed is opgeheven. De bepa ling, dat de minister de huurprijzen van een ongebouwd onroerend goed op verzoek van de verhuurder kan vast stellen op een bedrag, dat een rede lijke exploitatie van dat goed moge lijk maakt, kon derhalve vervallen. Onderhoud Indien een verhuurder zich niet houdt aan de verplichtingen, die ten aanzien van het onderhoud op hem rusten, dan kan de huurder zich bij eenvoudig re quest tot. de kantonrechter wenden. Dat wil zeggert, dat hij bij de griffie van het kantongerecht een verzoekschrift op ongezegeld papier kan indienen, waarbij de kantonrechter wordt ver zocht een dag te bepalen waarop de zaak ter terechtzitting zal worden behandeld. Omgekeerd kan de verhuurder een dergelijk verzoek indienen, als de huur der de eventueel op hem rustende ver plichtingen tot onderhoud niet nakomt. DeZe eenvoudige procedure is ook van toepassing in gevallen van een huur overeenkomst, waarbij ten aanzien van het onderhoud afwijkende bepalingen voorkomen. De rechter kan de huurder machtigen bepaalde onderhoudswerken of repara ties op kosten van de verhuurder te doen uitvoeren. Hij kan daarbij tevens bepalen tot welk bedrag de huurder de gemaakte kosten met de huurprijs kan verrekenen. Men behoeft zich met zaken van deze aard niet eerst tot de Huuradviescom missies te wenden; men wendt zich rechtstreeks tot de kantongerechten. De aandacht zij nog gevestigd op art. 23, lid 2 van de Wederopbouwwet. Dit artikel bepaalt, dat indien Burge meester en Wethouders van oordeel zijn, dat het voor rekening van cle eigenaar komend onderhoud van een woning wordt verwaarloosd tot schade van de bewoonbaarheid, zij de eigenaar kunnen voorschrijven de no dige onderhoudswerken te verrichten. Hier ligt dus in het bijzonder een taak voor de gemeentelijke diensten van bouw- en woningtoezicht. Komen huurders of verhuurders niet tot overeenstemming of stuiten zij op moeilijkheden, dan kunnen zij zich wen den tot de huuradviescommissies. Mocht er na het advies van deze commissie nog geen overeenstemming zijn, dan kan de kwestie aan de kantonrechter worden voorgelegd. Beroep op de uit spraak van de kantonrechter is met toegelaten. c Dat is haar morele overwinning op mijn heer Dior, die ze met gezond verstand weerstaan heeft. Ze blijft de roklengte dragen, die ze na alle ups en downs van deze eeuw gekozen heeft en die noch het rede lijke, noch het esthetische gevoel geweld aandoet. Daarmee heeft ze bewezen, dat de moderne vrouw te veel realiteitszin heeft om grillen, die alleen maar gril zijn, te ac cepteren. Ook in de stad van de mode heeft de korte rok niet aangeslagen, zelfs op het toneel in Parijs en dat wil toch wel iets zeggen ziet men hem niet dragen. De vrouw heeft het hierin eens van de mode gewonnen. **41itiijf DIOR U Want de vaart van de nylon en aanverwante ijzersterke stoffen is niet meer te stuiten. La ten we eerlijk zijn. Hoeveel minder kousen stoppen we dan tien jaar geleden? Dat loopt voor de gezamenlijke Nederlandse huisvrouwen aardig in de millioenen. Successievelijk stop pen en verstellen we zo steeds minder, want bijna alle kousen- en sokkenmateriaal, voor zover het geen pure nylon is, wordt met dit onverslijtbare garen gemengd, en er is ook al wol met nylon om mee te breien. Puur nylon ondergoed vindt lang niet iedereen ideaal, maar het grote experiment met de nieuwe „werkbesparende" vezels, zoals men ze van huisvrouwebjk standpunt best zou kunnen noemen, gaat door. En steeds meer noodzake lijke kledingstukken, die voortdurend in het sop moeten, worden er van gemaakt, of, wat soms idealer is, ermee gemengd, steeds in ver beterde vorm. En we staan nog maar aan het begin van deze revolutie, die snel om zich heen grijpt. Steeds intensiever wordt namelijk het over leg tussen de huisvrouw en de industrie, wan neer het gaat om gebruiksvoorwerpen, die haar dagelijks ten dienste staan. Dat overleg ge schiedt door de huisvrouwen-organisaties, die op de bres staan voor de huisvrouwelijke effi ciency, wat een noodzaak is in deze tijd zonder hulp, en de fabrikanten, die niet ongevoelig zijn om de huisvrouw te believen, want er is zoveel van alles, dat een goed product beter verkocht wordt, dan iets wat de vrouwen niet aanstaat. Het directe overleg tussen welke vrouw ook en de ontwerper uit de industrie heeft dit jaar voor het eerst een kans gekregen op de Huishoudbeurs. Het was nog maar een proef, maar een proef, die de moeite waard is om te herhalen. Want beide partijen zijn er mee gediend. Aalsmeer Aarle-Rixtel Abcoude Alblasserdam Alkmaar Almelo Alphen a/d Rijn (kom der gemeente) Alphen a/d Rijn (overig deel) Ambt-Delden Amby Ameland Amersfoort Amstenrade Amsterdam (kom der gemeente) Amsterdam (overig deel) (Ransdorp, Durgerdam, Holysloot enz.) Ankeveen Apeldoorn (kom der gemeente) Appingedam Arnhem Assen Assendelft (Noordel. deel) Assendelft (overig deel) Axel (Sluiskil) Baarn Barendrecht Barneveld (kom der gemeente) Barwoudswaarder Beek (L.) Beek (N.-B.) Beek en Donk Bennebroek Benthuizen Bergen Bergen op Zoom Bergschenhoek Berkel en Rodenrijs Berkel-Enschot Best Beverwijk De Bilt Bingelrade Blaricum Bleiswijk Bloemendaal (Noordeliik deel) Bloemendaal (overig deel Vogelenzang) Bocholtz Bodegraven Bolsward Borger (Buinermond) Borgharen Born Borne Boskoop Bovenkarspel Boxmeer (kom der gem Boxtel Breda Breukelen-Nijenrode Brielle Broek in Waterland Brummen Brunssum Bunde Bunnik Bussum Capelle a/d IJssel Castricum Coevorden Culemborg Cuyk (kom der gem.) Delft Delfzijl (stad Delfzijl) Deventer Diemen Diepenveen (het aan Deventer grenzend deel) Doesburg 4 Doetinchem 4 Dokkum 4 Dongen 4 Doorn 4 Dordrecht 2 Driebergen 3 Dubbeldam 3 Edam 4 Ede (dorp Ede, Bennekom erl Geld. Veenendaal) 3 Eelde (Eelderwolde en Paterswolde 4 Eemnes 4 Egmond-Binnen 4 Egmond aan Zee 4 Eindhoven 2 Elsloo 4 Eist 4 Emmen (kom der gem.) 4 Enkhuizen 4 Enschede 3 Epe (dorp Epe, Vaassen en Ernst) 4 Eygelshoven 4 Eysden 4 Franeker 4 Gasselte (Gasselternije- veenschemond) 4 Geertruidenberg 4 Geldermalsen 4 Geldrop (Tivoli) 2 Geldrop (overig dêel) 3 Geleen 4 Gendringen 4 Gennep 4 Geulle 4 Giessendam 4 Gilze-Rijen 4 Goes 4 Goirle 3 Goor 4 Gorinchem 3 Gouda 3 Gouderak 4 Grave (stad) 4 's-Graveland 4 's-Gravenhage 1 's-Gravenzande 3 Grevenbicht 4 Groesbeek (Berg en Dal) 2 Groningen 2 Grootebroek 4 Haaksbergen 4 Haarlem- 1 Haarlemmerliede en Spaarnwoude (Halfweg) 2 Haarlemmerliede en Spaarndam (overig d.) 4 Haarlemmermeer (Badhoevedorp, Schiphol en Zwanenburg) 2 Haarlemmermeer (overig Noordelijk deel) 3 Haarlemmermeer (overig deel) 4 Harderwijk 4 Hardinxveld 4 Haren (kom der gemeente, Tuindorp, Harender- molen en Glimmen) 3 Haren (Eelderwolde) 4 Harlingen 4 Harmeien 4 Hattum 4 Hazerswoude 4 Heemskerk 4 Heemstede 1 Heer 4 Heerde (kom der gemeente en Wapenveld) 4 Heerenveen (kom der gemeente) 4 Heerjansdam 4 Heerlen (stad) 3 Heerlen (overig deel) 4 Heeze 4 Heiloo 3 Den Helder 3 Hellendoorn (Nijverdal en dorp Hellendoorn) 4 Helmond 3 Hendrik-Ido-Ambacht 3 Hengelo 3 's-Hertogenbosch 3 Hillegom 3 Hilvarenbeek (Noordel. d.) 4 Hilversum 2 Hoek (deel, grenzend aan Temeuzen) Hoensbroek Hoogeveen (kom der gemeente) Hoogezand-Sappemeer Hoogkarspel Hoogkerk Hoorn Huissen Huizen Idaarderadeel (Grouw) Ilpendam Itteren Jabeek Jisp Jutphaas (deel, grenzend aan Utrecht) Jutphaas (overig deel) Kampen Katwijk Kerkrade Klimmen (Noordel. deel) Koedijk Koog a/d Zaan Kortenhoef Koudekerk a/d Rijn Koudekerke (deel, grenzend aan Vlissingen) Krimpen a/d Lek Krimpen a/d IJssel Krommenie Landsmeer Langedijk Laren Leerdam Leeuwarden (Huizen, Leeuwarden, Schenkenschans) Leiden Leiderdorp Leidschendam Lekkerkerk Lemsterland (Lemmer) Leusden (deel der gem., grenzend a. Amersfoort) Lier (De) Limbricht Limmen Lisse Lochem Loenen a/d Vecht (Oud-over, Mijnden en deel langs de Vecht) Loon op Zand Loosdrecht Losser Maarn Maarssen Maarsseveen (deel, grenzend a. Maarssen) Maarsseveen (overig deel) Maartensdijk (deel, grenzend aan Utrecht) Maartensdijk (overig d.) Maasland Maasniel Maassluis Maastricht Marken Medemblik Meerssen Meppel Merkelbeek Middelburg Middelharnis (kom der gemeente) Mierlo Moerkapelle Monnikendam Monster Moordrecht Muiden Munstergeleen Muntendam Naaldwijk Naarden Nederhorst den Berg Nieuwer-Amstel (Randwijk, Elsrijk, Patrimonium en Amstelveen Nieuwer-Amstel (Boven kerk en Ouderkerk) Nieuwer-Amstel (overig deel) Nieuwenhagen Nieuwe Pekela Nieuwerkerk a/d IJssel Nieuw Ginneken Nieuw-Lekkerkerk (Kinderdijk) Nieuw-I/ekkerkerk (overig deel) Woorddijk (deel, grenzend a. Groningen) Noord-Oostpolder Noordwijk Noordwijkerhout Nootdorp Nuenen c.a. Nuth Nijkerk (kom der gem.) Nijmegen Obbicht en Papenhoven Oegstgeest Oirsbeek Oisterwük Oldenzaal Olst Onstwedde (Stadskanaal en Musselkanaal) Oost- en West-Souburg Oosterhout Oostzaan Opsterland (Gorredijk) Oss Oud-Beijerland (kom der gemeente) Oudenrijn (het aan Utrecht aangebouwde deel tegen over de wijk Oog in AI) Oudenrijn (overig deel) Oude Pekela Ouder-Amstel (Duivendrecht, Molen kade en Ouderkerk) Ouder-Amstel (overig d.) Ouderkerk a/d IJssel Oudewater Oudorp (deel, grenzend aan Alkmaar) Pancras, St. Papendrecht Poortugaal Prinsenbeek Purmerend Pijnacker Raamsdonk (Raamsdonkveer) Reeuwiik Renkum Oosterbeek Renkum (overig deel) Rheden (Velp) Rheden (overig deel) Rhenen Rhoon Ridderkerk 4 Rietveld 4 Veghel 4 4 Roermond 3 Veldhoven (kom der gem. 4 3 Roosendaal en Nispen 3 Velsen 2 Rotterdam (uitgezonderd Venlo 3 4 Hoek v. Holland, Hoog - Venray (kom der gem.) 4 4 vliet, Pernis en de ge - Vlanen 4 4 annexeerde gedeelten v. Vlaardingen 4 Rhoon, Poortugaal, (kom der gemeente) 1 3 Capelle a/d IJssel en Vlaardingen (overig d.) 3 4 IJsselmonde) 1 Vlagtwedde (Ter Apel en 3 Rotterdam (Pernis, Hoog - Ter Apelkanaal) 4 4 vliet en de geannexeerde Vleuten 4 4 gedeelten van Rhoon, Vlieland 4 8 Poortugaal en Vlissingen 3 2 IJsselmonde) Voerendaal 4 4 Rotterdam (Hoek van Hol - Voorburg 1 land en het geannexeer - Voorhout 3 de gedeelte van Capelle Voorschoten 3 1 a/d IJssel) 3 Voorst (Twello) 4 Rijnsburg 3 Vreeswijk 4 2 Rijssen 4 Vrjezenveen (Z.-W. deel Rijswijk 1 der gemeente) 4 3 Sappemeer 4 Vught 3 4 Sassenheim 3 Waalre 3 4 Sas van Gent Waalwijk 4 4 (Industrieel gedeelte) 4 Waddinxveen (kom der 4 Schaesberg 4 gemeente en deel langs Schagen 4 de Gouwe) 3 3 Seheemda (Heiligerlee) 4 Waddinxveen (overig d.) 4 Scherpenzeel 4 Wageningen 3 4 Schiedam (gemeente, uit Warmond 3 gezonderd het geannexeer Warnsveld (kom der gem.) 4 4 de gedeelte van Spaland) 1 Wassenaar 1 4 Schiedam (overig deel) 3 Wateringen 3 3 Schiermonnikoog 4 Weert (kom der gem.) 4 Schinnen 4 Weesp 2 3 Schinveid 4 Weesperkarspe] (deel, c Schipluiden 4 grenzend aan Weesp) 3 4 Schoonhoven 4 Weesperkarspel 4 Schoorl 4 (overig deel) 4 4 Schijndel 4 Westdorpe (deel, grenzend 2 Stapelveld 4 aan Temeuzen en 4 Sittard (stad en gemeente Sas van Gent) 4 2 Broeksittard) 3 Westervoort 4 4 Sittard (overig deel) 4 Westzaan 2 4 Sliedrecht 4 Wierden 4 4 Smallingerland Wieringermeer 4 4 (Drachten) 4 Wildervank 4 Sneek 4 Winschoten 4 4 Soest 3 Winterswijk 4 4 Sommelsdijk 4 Wisch (Terborg) 4 4 Son en Breughel 4 Woerden 4 2 Spaubeek 4 Wormer 2 4 Spijkenlsse 4 Wormerveer 1 3 Stad Delden 4 Woudenberg 4 Staphorst (het aan Wychen (het aan Nijmegen 4 Meppel grenzende deel) 4 grenzende deel) 4 Steenwijk 4 Wijde Wormer 4 Stein 4 Wij he 4 2 Stiphout 4 Wünandsrade 4 4 Susteren 4 IJsselmuiden (deel, 4 Swalmen 4 grenzend aan Kampen) 4 Tegelen 4 IJsseistein 4 Terheijden 4 Zaandam 2 2 Terneuzcn (stad) 4 Zaandijk 3 3 Terschelling 4 Zaltbommel 4 4 Teteringen 4 Zandvoort 2 4 Texel 4 Zeist 3 Tiel 3 Zevenhuizen 4 3 Tilburg 3 Zierikzee 4 4 Ubach over Worms 4 Zoetermeer 4 3 Ubbergen (deel, grenzend Zoeterwoude 4 3 aan Nijmegen) 2 Zuidbroek 4 4 Uitgeest 4 Zuilen (deel grenzend t Uithoorn (kom der gem.) 3 aan Utrecht) 1 4 Uithoorn (overig deel) 4 Zuilen (overig deel) 2 Udenhout 4 Zutphen 3 4 Urk 4 Zwammerdam 4 4 Urmond 4 Zwolle 3 2 Utrecht 1 Zwollerkerspel (deel, 3 Vaals 4 grenzend aan Zwolle) 3 2 Valkenburg (L.) 4 Zwijndrecht 2 4 Valkenburg (Z.-H.) 3 Alle niet opgenomen ge 4 Valkenswaard 4 meenten of delen ener ge 3 Veendam 4 meente worden ingedeeld in 3 Veenendaal klasse C. die de confectie haar biedt, in betere sortering dan ooit, waarbij doelmatigheid en modieus heid hand in hand gaan. En er is steeds meer van jersey, dat niet kreukt en zo prettig draagt. En de regenjas, waar de vrouw zovele dagen van haar leven in slijt, wordt steeds voortreffelijker. Er zijn nu eindelijk regen jassen met voorzieningen om de rok droog te houden op de fiets. De fabrikant maakt ze, en als de winkelier ze niet heeft, is dat ook de schuld van de kopende vrouw, die er niet met genoeg aandrang naar vraagt. De regenmantel wordt ook steeds vriendelijker en vlotter en kleuriger, want nu men alle mogelijke nieuwe materialen, die niets wegen en water afstoten of die men waterafstotend maakt, verwerkt, is het hek van de dam. Het wachten was dit najaar maar op de regen. voor kruidenierswaren, welk aantal onge twijfeld zal worden opgevoerd, want de vrouw houdt van het overzicht, dat ze er heeft. Daarnaast neringdoenden op alle ge bied, die steeds meer streven naar het effi cient aanbieden van het benodigde. De con currentie dwingt ze daar wel toe, want er wordt op ieder gebied alweer te veel aan de markt gebracht. Zoveel, dat de huisvrouw er in verdrinkt als ze niet verstandig en zelfstandig weet te kiezen. Haar functie vraagt dan ook steeds meer inzicht en ge zond verstand. dat het er allemaal zo overdadig en zo vol op is. Omdat ze er liever niet meer aan denkt, hoe het negen jaar geleden was, toen we in het Westen Oudejaar vierden met suikerbieten bij een walmend oliepitje, en de bakkers drie dagen in de week gesloten waren. Het is nauwelijks meer te geloven, dat dat realiteit geweest is, als men nu de tot berstens gevulde winkels ziet. Maar daarnaar kijken we allang niet meer, want we zien alleen maar de „duurte", die stijgt in de bekende spiraal en die nu weer door de loonsverhoging een duw krijgt. Ondank baren dat we zijn. Laten we eens omkijken naar nog geen tien jaar geleden. A. Bgl.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 13