IN WOORD EN BEELD Januari Februari PLASTIC, HUMOR en ROMANTIEK bij voorkeur Enkele grote Vlaamse romans I STORMVLOED EIST l BIJNA 400 DODEN Weinig schokkends D.U.W.-loonregeliiig vervallen g Dinsdag Zes winnaars jeugdwedstrijd in pianospel NIETS DAN ELLENDE, VRESELIJKE ELLENDE Grote organisatorische fouten bij de politie en gevangeniswezen Bus met arbeiders omgeslagen EISENHOWER plechtig ingezworen Oudejaarsviering J Kon. Familie LITERAIRE KRONIEK DONDERDAG 31 DECEMBER 1953 PAGINA 3 Op deze en volgende pagina s: Dinsdag 6 Januari. Woensdag 7 Januari. Zondag 11 Januari. Vijf-en-twintig gewonden Zondag 1 Februari. j| ,,In een ongekend geweld heefi de zee ons lage I land wreed geieisierd, talloze dijken stukgeslagen, de pol- ders overstroomd, steden, dorpen en boerenhoeven ver- li nield of onbewoonbaar gemaakt, en een schade aangericht, E die in de tientallen millioenen loopt. De zeer zware storm, 1 die gepaard ging met een springtij, heefi de hoogste E waterstand, die sinds mensenheugenis genoteerd is, doen E bereiken. Vele duizenden hebben huis en haard verloren, §j tallozen hebben totaal verkleumd uren op bedreigde zolders en daken moeien doorbrengen, anderen konden niets anders doen dan in de bomen vluchten, in de hoop, dat zij tijdig gered zouden kunnen worden. Ondanks hei gigantische reddingswerk hebben de hulpploegen vaak tegen het wilde water hel onderspit moeien delven. Talloze mensen hebben zij voor hun ogen zien verdrinken." Maandag 12 Januari. Woensdag 14 Januari. I Donderdag 22 Januari. Zondag 25 Januari. Dinsdag 27 Januari. Martinus Nijhoff overleden Vrijdag 30 Januari Reeds 394 doden 3 Februari. Reeds 627 doden c.ien uitgevoerd. De cao voor de wsw Woensdag 4 Februari, zal gelden voor alle werken in de cul- tuurtechnische sector, welke door andere dan landarbeiders worden uitgevoerd cloor arbeiders gehuisvest in kampen Diamanten bruidspaar Minister Donker constateert in de Eerste Kamer: Grote organisatorische i fouten bij de politie en het gevangeniswezen. René Mayer vormt kabinet in Frankrijk (Bidault volgt Schuman op). j Tijdens een geheim Consistorie heeft de H. Vader de benoeming van de 24 Kardinalen officieel bekrachtigd in de z.g. Consistoriezaal van het Vaticaan- j se Paleis. (Van onze correspondent) Op de Rijsbergseweg nabij Breda is gistermorgen half acht een autobus van j de B.B.A. in botsing gekomen met een melkwagen. Vijf en twintig personen werden daarbij gewond, van wie drie j zeer ernstig. Acht van hen moesten naar het Sint Ignatiusziekenhuis in i Breda worden overgebracht. Op het moment dat het ongeluk ge- beurde, hing er een zware mist. De chauffeur van de bus, waarin arbeiders van de Etna-fabriek in Breda uit Zun- dert, Rijsbergen en omgeving naar hun I werk gebracht werden, zag onverwacht een melkwagen, door een paard getrok- i ken, uit de mist te voorschijn komen. Door naar links uit te wijken trachtte hij een botsing te voorkomen. Dit lukte hem slechts gedeeltelijk. Hij raakte de i melkwagen aan de linkerkant en raakte toen de macht over zijn stuur kwijt. Door de gladheid van het wegdek kan telde de bus en botste tegen een links van de weg staande boom. De voorzijde van de bus werd totaal ingedrukt en de inzittenden werden door elkaar geslin gerd. Door omwonenden moesten zij langs het schuifdak worden bevrijd. Advertentie Het moment, waarop Jozef Kardinaal Wendel, Aartsbisschop van Munster, uit handen van de H. Vader de rode Kardinaalsbonnet ontvangt. Proces over massamoord in Oradour sur Glane begonnen (22 S.S.-ers staan terecht). j| Nazi-complot verijdeld in West-Duitsland. Britse bezettingsautoriteiten grij- j| pen in. Doktor Werner Naumann gearresteerd. Dinsdag 20 Januari. Eisenhower aanvaardt zijn ambt: „Ik zweer plechtig, dat ik getrouwelijk het ambt van President der Verenigde Staten zal vervullen en naar best ver mogen de grondwet zal bewaren, beschermen en verdedigen." Na afloop van de plechtigheid stortte hij een gebed: „Geef ons de kracht om duidelijk het verschil tussen goed en kwaad te zien en in het bijzonder bidden wij U, dat onze zorg zich moge uitstrekken over allen, ongeacht hun stand, hun ras of hun kleur." Ook over het afgelopen jaar verschilt het lijstje der meest verkochte boeken aanzienlijk van het lijstje der literair het hoogst genoteerde. Meer dan ooit zelfs. In „Time" van vorige week stond „Desirée" van Annemarie Selinko aan de top der tophits. Ook de Nederlandse boekverkoper kan u aangaande Desirée verzekeren: „Romantiek, mevrouw, die er in gaat als gesneden koek!" Hetzelfde geldt voor „Moulin rouge" van Pierre de la Mure, een succes, dat over drie fronten opmarcheerde: als roman, als film en als melodie. Arme Henri de Toulouse-Lautrec. Behalve voor speciale, tiels legde het Nederlandse boekenkopend publiek dit jaar veel voorliefde aan de dag voor plastic bandjes („goedkope en toch attractieve uitvoering, meneer, èn afwasbaar!"), alsmede voor de Neder landse versie van het pocketbook, in casu de Prismareeks, waarin werkelijk elck wat wils te vinden is voor een gulden en nog wat. verlies, dat oud en jong aan het hart is gegaan. Terecht wijdde De Gids, die met ingang van het nieuwe jaar weer naar zijn oude uitgever verhuist een dubbelnummer aan Njjhoffs dichterlijke persoonlijkheid. Ons katholieke „Roe ping" intussen eerde de levenden, door een nummer te wijden aan Anton van Duinkerken, die dit jaar Abraham zag en van Amsterdam naar Nijmegen ver huisde, alwaar hij thans hoogleraar is. In „Roeping" verschenen dit jaar ook enkele langere verzen van Michel van der Plas, onlangs verzameld in diéns jongste bundei „Ergenshuizen": zonder meer de belangrijkste katholieke dicht bundel van dit jaar. Voorzover de best verkochte boeken in ons land niet uitgesproken roman- tisch-historisch van aard waren, hadden zij een humoristische inslag. Carmiggelt, Annie M. G. Schmidt, Godfried Bomans, Harriet Freezer, Ferdinand Langen, en op het gebied der poëzie Daan Zonder land en nogmaals Annie Schmidt, deden opgeld. Er verscheen dit jaar zelfs een bloemlezing uit de non-sense-poëzie sedert De Schoolmeester, en in het kader van dit réveil van de humor is het tekenend, dat de „Snikken en Grimlachjes" van Piet Paaltjens weer een herdruk beleefden, evenals de „Camera Obscura", die dit jaar, vijftig jaar na Hildebrands dood, vrij van copyright kwam. Als nieuwste ster aan het humoristische firmament verscheen Carel Swinkels met zijn charmante boekje novellen „Floris en de Muze- mannen" (noch te associëren met Muzelmannen, noch met Blancheflore). Belcampo verblijdde ons met een derde collectie fantastische verhalen: „Liefde's verbijstering". Dat de smaak voor humor internatio naal is, bewijst o.a. de Terugkeer van Don Camillo. Productieve dichters Na tien uur debatteren heeft de Amsterdamse Raad vannacht het voorstel i van B. en W. aangenomen, om in principe te besluiten tot de bouw van een i autotunnel onder het IJ, van het Kraaienplein in Amsterdam-Noord naar de Foeliestraat, en van twee rijwieltunnels. Kosten autotunnel 70 millioen. Het bestedingsklaarmaken zal 4 jaar duren. Karei Lotsy ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw bij zijn aftreden als voorzitter van de K.N.V.B. Kees Broekman en Huiskes verbeteren in Davos het wereldrecord schaatsen op de 5000 en 3000 m. De Nederlandse regering heeft de ambassadeur der Verenigde Staten van Amerika, alsmede het hoofd van de M.S.A.-missie in Den Haag verzocht de j Amerikaanse regering er van in kennis te stellen, dat zij, na zorgvuldige overweging van de huidige economische positie van het land, er toe heeft besloten af te zien van een verzoek tot het verkrijgen van economische hulp voor het fiscale jaar 1952/53. Foster Dulles spreekt zijn bewondering voor dit besluit uit. 27 Januari is in Den Haag de dichter mr. Martinus Nijhoff in de leeftijd van 58 jaar gestorven. Mej. dr. A. de Waal is benoemd tot staatssecretaris van het Departement van O., K. en W. Prof. dr. W. Asselbergs aanvaardt officieel het hoogleraarschap in de Nederlandse en Algemene Letter- kunde aan de R.K. Universiteit in Martinus N.hoff. Nijmegen. Onze literaire kronieken van 1953 i vluchtig doorlopend, valt het ons op, dat besprekingen van poëzie een meer dan gewone plaats hebben afgedwon- I gen. Wij leven in een periode van hoge I dichterlijke productiviteit. Wat in 1952 kon worden voorspeld: namelijk, dat de experimentelen er wel spoedig „in" i zouden komen, is waar gebleken. Hun voorman Lucebert kreeg de Amster damse Poëzie-pri.is, hetgeen een offi ciële erkenning mag worden genoemd. In een critiek werd hij bij die gelegen heid „de keizer der vijftigers" genoemd. Aafjes, die in zijn jongste bundel „De Karavaan" zelf ettelijke mogelijkheden der modernen aan de zijne heeft toege voegd, publiceerde in Elsevier een drie tal essays over experimentele poëzie, daarbij voortbouwend op wat de dich teres Vasalis reeds in '52 in „Libertina- ge" over dit onderwerp te berde bracht; gevoelige analyses, die méér perspec tieven voor de moderne poëzie hebben geopend, dan de Elsevieriezers, die er voornamelijk een vernietigende aanval op deze poëzie in zagen, bevroedden. In een critisch nawoordj e heeft Aafjes zich dan ook scherp teweer moeten stellen tegen die slechte lezers, die hem complimenteerden met de manier waar op hij met de „ondichters" afrekende. Maar het was geen afrekening; eerder een confrontatie. En deze confrontatie gaat voort. Nieuwe bundels, als „Laag Tibet" van Jan G Elburg en (in de ge staag groeiende Windroosreeks) „Achter een woord" van Gerrit Kouwenaar, maken duidelijk, dat hier allerminst i van öndichters sprake is. Met de bloemlezing „Stroomgebied" van Ad den Besten hebben wij een I eerste uitgebreid overzicht van de poëzie der na-oorlogse generatie ge- kregen. Tot de belangrijkste publicaties van oudere dichters zijn te rekenen: „Ceno- taaf" van Gerrit Achterberg en „Regio- I nen" van de zeventigjarige H. W. J. M. Keuls. Op 26 Januari overleed onverwachts I de grote dichter Martinus Nijhoff: een Op 22 April overleed te Dordrecht, de stad die haar kort tevoren tot ereburgeres had uitgeroepen, Top Naeff. Zij was een bijzonder sympa thieke figuur in de Nederlandse lette ren. Men kent haar voornamelijk als romancière, maar veel groter en beslist onderschat zijn haar verdiensten voor het vaderlands toneel. Haar vierdelig.) „Dramatische Kroniek" zal wel altijd hèt overzicht blijven van ons toneel leven in de jaren na de eerste wereld oorlog, toen het nog mogelijk was stuk ken van Nederlandse auteurs op te voe renDat is er tegenwoordig niet meer bij. De pogingen van Ed. Hoornik, wiens drama in verzen, ,.De Bezoeker", en van Jeanne van Schaik-Willing, wier „Odysseus weent" op 22 Februari samen een première beleefden, verdienen niet temin vermelding, evenals het feit, dat er ter gelegenheid van de Boekenweek vier oorspronkelijke éénacters op het thema ..Briefgeheim" (resultaat van een prijsvraag) konden worden opge- voerd Proza van allerlei aard |l Een overzicht van de voornaamste romanpublicaties doet ons allereerst de blik richten naar Vlaanderen, waar Herman Teirlinck zijn magistrale ouder- domsboek „Het gevecht met de engel" en Louis-Paul Boon zijn vurige „Kapel- lekensbaan" schiep. Twee voorname romanwerken (gecomplementeerd door E= weer een nieuwe Marnix Gijsen: „De H kat in de boom"), waaraan geen Noord- Nederlandse prestatie kan tippen. =j Als min of meer opmerkelijk ten onzent kunnen gelden: „Tien tenen en elf ribben", een Sartreaanse roman van W. J. v. d. Molen; „Het laatste uur", een kroniek uit het na-oorlogse Indië, van Albert van der Hoogte, „De grote zaal", een onheilspellende novelle over het oud-worden, van Jacoba van Velde; de hongertochtenroman „Met lege han- den" van de jeugdige H. J. Oolbekkink: „De vrouw met de zes slapers", de lang EE verwachte nieuwe roman van Anton Coolen; „Elisabeth", waarin Jan Mens het leven van Betje Wolff tekende; en „De duivel" van A. H. Lunshof, over de EE duivel in het leven van Jean-Marie Vianney, pastoor van Ars. Ter ere van Sinte Clara van Assisië. EEE die dit jaar zeven eeuwen geleden stierf in het klooster San Damiano, schreef Jacques Schreurs M.S.C. een bijzonder EE mooie roman-hagiografie: „Zuster Clara EE van Assisië". Uit Australië stuurde Koos Schuur naar zijn vrienden in Holland brieven, EE waaruit dit najaar een bloemlezing het licht zag: „En de kookaburra lacht" Belangrijk, niet alleen om de weerstan- EE den die het opriep, was het boek van EE J. B. Charles (mr. W. Nagel): „Volg het spoor terug" Het is een opsomming van vele namen EEE en titels geworden; een sterk sprekende EE lijn ontbreekt. Revolutionnair noch schokkend is de schrijverij voortgegaan. EEE Het goede moest men zoeken temidden van een baarlijke overvloed aan onge- vraagd drukwerk en bestsellers. Maar EE wie wilde, kon het toch wel vinden. EE Van een uitgesproken katholiek aan- deel in de literaire productie kan moei- lijk worden gesproken. Bij tijd en wijle EEE werd en wordt dit als een ernstig gemis =E gevoeld; een gemis, dat Jan Elemans Maandag 2 Februari, dit najaar in De Tijd een polemiek deed uitlokken onder de kreet: Waar blijft de getuigenis der jongeren? NICO VERHOEVEN Koningin Juliana bezoekt geteisterde gebieden met Prinses Beatrix. Dr. Drees houdt radiorede. Deelneming uit alle landen ter wereld. De minrlïer van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft bepaald, dat op de door de Rijksdienst voor de uitvoe ring van werken (DUW) gesubsidieerde werken met ingang van 4 Januari uit sluitend' loonregelingen van het vrije bedrijf zullen worden toegepast. Voor alle werkzaamheden, waarvoor tot nu toe een DUW-loonregeling heeft gegol den zal daarom de CAO voor cultuur technische werken, dan wel de CAO voor de water-, spoor- en wegenbouw (WSW) worden ingevoerd. Voor de civieltechnische werken, wel ke hetzij door aannemers hetzij door uitvoerende lichamen in regie worden uitgevoerd, blijft de vrije WSW-loonre- geling van toepassing. Voor de cultuur technische werken in het vrije bedrijf, geldt, indien zij door een aannemer worden uitgevoerd, de WSW-loonrege- ling. Indien zij worden uitgevoerd in regie Gloor een uitvoerend lichaam, geldt een CAO voor cultuurtechnische werken. Deze laatste CAO is gesloten tussen de uitvoerende lichamen als partij ter ene zijde en de Unie van landarbeiders benden ter andere zijcle. De vraag is gerezen of deze CAO zonder meer kan worden toegepast op alle cultuurtech nische werken, weike door de DUW worden gesubsidieerd!. Het overleg hier omtrent met de werknemers- en werk geversorganisaties is nog niet beëindigd. Wel zelden zal een jury voor moeilijker beslissingen gestaan hebben dan dit het geval was bij de beoordeling in de lan delijke eindronde van de jeugdwed strijd in pianospel, die Woensdagmiddag t.e Hilversum plaats vond. De Neder landse Bond van Pianohandelaren had mej. Annie Nederbragt uit Rotterdam, de heren Sem Dresden uit Den Haag en Gerard Hengeveld uit Amsterdam be reid gevonden in deze jury zitting te nemen. De weinig benijdenswaardige taak dezer jury bestond hierin, uit 32 gegadigden de drie besten aan te wijzen. Uit alle delen van het land waren afgevaardigden, die reeds in de plaatse lijke voorronden tot opmerkelijke pres taties kwamen, naar Hilversum geko- i men. Over het algemeen moet er ge zegd worden dat er, diverse omstandig- I heden in aanmerking genomen, uitste- kend pianospel werd bedreven. Men mag natuurlijk nog niet verwachten dat i er bij de deelnemers ,die in leeftijd vari- eerden van 6 14 jaar, veel diepgang is. Weldadig is echter de gezonde mu zikale spontaneïteit waarmede deze kin deren, nog ontdaan van ieder effect bejag. hun muziek naar voren brengen. Men heeft kunnen bemerken op welk een hoog niveau over het algemeen het "pianospel van Neerlands jeugd staat. Want uitstekende prestaties, zowel van technische als muzikale aard, werden er practisch door iedere deelnemer ge leverd. Dit maakte de eindbeslissing tenslotte zo moeilijk. Vooraleer Sem Dresden als voorzitter der jury deze einduitslag bekend maak te wees hij zeer terecht op drie tekort komingen bij de- overigens uitstekende kwaliteiten van deze middag. Ten eerste betrof dit de keuze van te ouderwetse stukken, tweedens de door velen te vage toepassing de voorkomende polyrhyth- miek en Uerdens de gebruikmaking van het pedaal. De A-klasse, waarbij uitsluitend werd gelet op spel, ongeacht leeftijd en aan tal lesjaren, luidde: 1. Itteke Keizer uit Den Haag met „L'Orage" van Burgniül- ler, 2 Harry Vooren uit Beverwijk met „Nocturne in Es" van Chopin, 3 Han de Vries uit Haarlem met A-Dur Sonate met variaties van Mozart. B.-klasse, met inachtname van leeftijd en aantal lesjaren: 1 Hans Bruin uit Alkmaar, oud 9 jaar en 1 jaar lesduur, 2 Yvonne Kraaneveld uit Leiden, 9 jaar oud, 4 maanden lesduur, 3 Peter v. d. Eist uit Rijswijk, 6 jaar oud, 1 jaar lesduur. Alle deelnemers ontvingen tevens een boekwerk in de vorm van de Muziek geschiedenis van B. Kempers. Voorlopig zal daarom voor de cultuur- tecnische werken, welke door de DUW worden gesubsidieerd, met ingang van 4 Januari de volgende indeling geiden. De CAO voor cultuurtechnische werken zal gelden voor die cultuurtechnische EE werken, welke door landarbeiders wor- Zolang deze voorlopige indeling van kracht is geldt daarbij de volgende ga- rantieregeling voor de arbeiders, die in cte week van 28 Dec. t/m 2 Jan. onder de DUW-loonregeiing 1946 werkzaam i wsren op door de DUW gesubsidieerde objecten: Het bruto-loon dezer arbei- j ders zal niet lager zijn, dan het bruto- loon, dat zij zoucten ontvangen indien de DUW-loonregeling 1946 op hen van i toepassing was gebleken, in verband met de loon-ronde vermeerderd met vijf procent. Het belangrijkste resultaat van de in voering der vrije loonregelingen voor cle tot nu toe in DUW-verband werken- de arbeiders zal zijn, dat de toepassing EE dezer vrije loonregeling, zoals gebrui- kelijk, geheel een zaak is van de par- tijen, tussen welke deze vrije loonrege- EE lingen zijn overeengekomen. De ambte- li.ike bemoeiingen van, de DUW met de EE lenen en anctere arbeidsvoorwaarden, zoals die tot nu toe bestonden, komen met de DUW-loonregeling te vervallen. In Hotel Adler in Grindelwald waar de Koninklijke familie logeert, is men druk bezig met de voorbereidingen voor de oudejaarsviering. Na een uitgebreid diner zal er eerst een gecostumeerd kinderfeest zijn, waaraan misschien de Prinsessen zullen deelnemen. Daarbij is er voor de ouderen een gecostumeerd bal. Kort voor middernacht zal het „Ou- dejaar" binnenwandelen, een stokoude jE grijsaard, die zeer in het kort de voor- naamste gebeurtenissen van 1953 de re- vue zal laten passeren. Een piepjong 1954 zal hem dan de deur uitduwen en dan zal het feest eerst recht beginnen. De Koninklijke Familie en haar ge- volg zal, zo hoopt men, aan de feeste- lijkheden in Adler deelnemen, maar de overgang van het oude naar het nieuwe jaar zullen de Koningin, de Prins, die hier tegen het lunchuur werd verwacht en de prinsessen op hun kamer beleven. In alle stilte hebben de 87-jarige Ka- rel Spackler en zijn 84-jarige echtgenote H. Westhof gisteren het feit herdacht, dat zij voor zestig jaar in het huwelijk 5 werden verbonden. De heer Spackler, die Amsterdammer is van geboorte, vestigde zich ruim vijftig jaar geleden in de geboortestad van zijn echtgenote, Apeldoorn. Oorspronkelijk was hij ma- chinist, doch later begon hij voor eigen s rekening een elementenfabriekje. Meer dan twee millioen voor Nationale Rampenfonds. Duizenden geallieerde mili tairen snellen ter hulp. Prinses Wilhelmina in Zierikzee. Rede van dr. Drees in Tweede Kamer. „Wij hebben niets anders gezien dan ellende, vreselijke ellende. De meeste mensen, die wij spraken, huilden of waren stomgeslagen. Zij leken zè afwezig, zö komende uit een andere wereld, zó onwerkelijk, dat wü ondanks de schrikwekkende realiteit van hun verhalen haast niet konden geloven, dat er zoveel misère en leed kan bestaan. Er is niets anders dan water, vuil vies water en droefheid; een droefheid, zo oneindig en onafzienbaar als de overstroomde gebieden," zo schrijft een van onze verslaggevers.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3