Februari (vervolg) 10 VINCENT voor de laatste maal in I Haarlem gehuldigd Maart (vervolg) Maart Maarschalk Stalin ligt op sterven April RUSSISCHE LEGERl rechter van Beria 1 |Jean en Josephine Charlotte in de echt verenigd Tussen neus en lippen Mei MALENKOV VOLGT STALIN OP Hoge onderscheiding Twee tankschepen in brand DONDERDAG 31 DECEMBER 1953 PAGINA 5 Aantal doden tot 1223 gestegen Donderdag 5 Februari. 1320 doden m Zondag 8 Februari. 1395 doden Vrijdag 6 Februari. Zaterdag 7 Februari Dinsdag 10 Februari. Vrijdag 13 Februari. Dinsdag 24 Februari. Woensdag 25 Februari. Vrijdag 27 Februari. Zaterdag 28 Februari. Woensdag 4 Maart. Donderdag 5 Maart. Zaterdag 7 Maart. Maandag 9 Maart. Zondag 8 Maart. Donderdag 12 Maart. Zaterdag 14 Maart. Donderdag 19 Maart. Na botsing Vijf opvarenden vermist Korea vrijwilligers terug Vrijdag 20 Maart. Zondag 22 Maart. Dinsdag 24 Maart. Zaterdag 4 April. 1 Dinsdag 7 April. 1 Donderdag 9 April. Af faire Drummond Tegenstrijdige verkla- ringen van Gustave Dominici Op vliegveld van Cairo Koffer van Cubaanse diplomaat in beslag genomen fe-f H Donderdag 16 April. 1 Vrijdag 17 April. 1 Zondag 19 April. Woensdag 22 April. Zondag 26 April. Donderdag 30 April. Maandag 4 Mei. Dinsdag 5 Mei. Zondag 10 Mei. Maandag 11 Mei. Woensdag 13 Mei. Donderdag 14 Mei. 175.000 ha. onder water. Amerika, Engeland, Canada, Frankrijk, België, Denemarken en Duitsland staan ons land bjj. „Reddingsactie nadert voltooiing." Rode Kruis geeft eerste verlieslost. Paus zendt trein met zuidvruchten. Minister Staf dankt in Eerste Kamer alle militairen, die hulp verlenen. Ruim zeven millioen gulden voor Nationaal Rampenfonds. 500.000 dollar gestort bij Intern. Rode Kruis. Reddingswerk is voltooid. Phase van herstel aangebroken. Oproep van Neder landse Episcopaat: Ons volk moet op de knieën in gebed en boete. Reeds 11,6 millioen voor Nat. Rampenfonds. Drooglegging van het verdronken land is reeds begonnen. Totaal Rampenfonds: 16,9 millioen gulden. De Koningin spreekt voor de radio: „Overal waar leed is, is zegen nabij." Herden kingsdag: Koninklijk Paar te Baarn ter kerke. Prinses Wilhelmina in Amsterdam. Kerkcollectes voor de watersnood brengen 2 millioen op. Watersnood in de Tweede Kamer. Schadevergoeding voor de slachtoffers zal in tegraal zijn. Schade bedraagt wellicht 1 milliard. 88 millioen in Rampenfonds. Voorzitters van zes politieke partijen geven een manifest uit, waarin zij het anti semitisme achter het IJzeren Gordijn veroordelen. Sultan Hamid II staat terecht voor het Indonesisch Hooggerechtshof. Ruim 65 millioen voor Rampenfonds. De Sjah van Perzië zegt in een radiorede, dat hij aanvankelijk had besloten „om gezondheidsredenen en voor het maken van een pelgrimsreis het land te verlaten." Hij is echter van dit voornemen teruggekeerd. Om 6.15 uur Ned. tjjd meldt radio- Moskou, dat Stalin een hersenbloeding heeft gehad. Het officiële Tass-commu- niqué luidt: „Het Centrale Comité van de Communistische Party van de Sov jet-Unie en de Raad van Ministers van de Sovjet-Unie maken een groot ongeluk bekend, dat onze party, ons volk ten deel is gevallen: de ernstige ziekte van kameraad J. V. Stalin. Partyleiders van de satellietlanden worden naar het Kremlin ontboden. De gemeenteraad van Amsterdam sub sidieert weer het Holland-Festival. J. V. Stalin is gisteren om tien voor acht (Ned. tyd) op 73-jarige leeftyd over leden. Het officiële communiqué vermeldt: „Het hart van kameraad Stalin, leider en leraar van de Communistische Party en het Russische Volk, heeft opgehouden te kloppen. De naam van Stalin is voor eeuwig dierbaar aan onze party, het Rus sische volk en de arbeiders der gehele wereld." Tot Premier van de Sovjet-Unie en tot opvolger van Stalin is benoemd: Georgi Malenkov. President van de Sov jet-Unie wordt Maarschalk Woroshilov. Vice-premiers zijn: Beria, Molotov, Boel- ganin en Kaganowitsj. Molotov wordt minister van Buitenlandse Zaken en Vishinsky permanent afgevaardigde bij de V.N. Stalin begraven. B. Polak uit de Communistische Par tij gestoten „wegens achterbaks ^gewroet en ophitsing Joodse partijleden". Serge Prokofief overleden op 61-jarige leeftijd. „Door zijn verbluffende gave voor uitbeelding lijkt Prokofief wel een man met honderd aangezichten. Zijn agressieve „voetbal"-piano-techniek was de keerzijde van de tederste lyriek." Rotterdam: Het Nederlands elftal ver liest van Denemarken (1—2). „Onfor tuinlijke nederlaag," schrijft de sport redacteur. Maar de Nederlandse profs winnen in Parijs met 21 van de Franse. President Gottwald overleden in Praag. Tito brengt officieel bezoek aan Engeland. Onze Londense correspondent schrijft: „O, wat zijn wij heden blij. Tito is in Lon den en, ofschoon niemand naar hem mag kijken, zijn de Engelsen, volgens de bladen Van hedenochtend, zeer verheugd." Picasso is in ongenade gevallen bij Franse Communistische Partij wegens een tekening, die hij van Stalin heeft gemaakt. Het hoogtepunt van de tegelijk groot- se en hartelijke hulde, welke mevrouw Jo Vincent gisteravond na haar aller- laatste optreden te Haarlem ten deel viel, werd bereikt toen de commissaris der Koningin in Noord-Holland, dr. J. I S. baron de Vos van Steenwijk, mede- j deelde, dat de Koningin aan de schei- j dende zangeres had willen verlenen de gouden Erepenning voor Kunsten en Wel tenschappen. die verbonden is aan de Huisorde van Oranje Nassau. Een hoge i onderscheiding, die in rang gelijk staat met de benoeming tot Groot-Officier in dezelfde Orde en derhalve nog hoger is dan het Commandeurschap. Zij was ver leend op persoonlijk initiatief van Hare Majesteit, en waar het de Huisorde be trof. buiten ieder regeringsoverleg om. „Ge hebt de laatste maanden rondge- wiekt als een adelaar rond zijn nest. Eindelijk zijt ge daarop neergestreken, om afscheid te nemen van het publiek, het orkest en de koren, die u zo bij zonder dierbaar zijn" aldus de commis saris. Hij vroeg haar te geloven, dat zij ook aan hen, die niet begaafd zijn met een fijn muzikaal gevoel, immer bijzon dere ontroering had geschonken. „Thans verliezen we een zangeres, maar we be houden Jo Vincent met haar warme hart en grote vaderlandsliefde". De spontane zoen waarmee de overreiking van de Erepenning bezegeld werd, was tekenend voor de hartelijkheid der hulde, die ook van de ziide van de overvolle zaal by herhaling op ovationele wijze werd ge bracht. Haarlems burgemeester, mr. Cremers. bracht bloemen aan. Zoals de commis saris al vóór hem had gedaan, prees hij Jo Vincent's houding tijdens de oorlog. Dankbaar gewaagde hij van haar op treden voor de slachtoffers van de watersnoodramp. Het woord bewonde ring achtte hij niet voldoende voor haar. „Wij hebben u lief gekregen, omdat u ons zo vaak ontroerd hebt. Wij houden zóveel van u. dat wij u nooit zullen vergeten!" Tenslotte snrak de heer L. Bouwman, lid van Ged. Staten en voorzitter van het Noord-Hollands Philharmonisch Orkest, die vooral de gevoelens tot uitdrukking wilde brengen van de musici en zangers op het podium. Hij dankte voor de pret tige samenwerking, door Jo Vincent altijd geschonken aan de dirigenten, de leden van het orkest en de koren uit Haarlem en omgeving. Een door luid applaus ondersteund woord van dank viel ten deel aan dr Bos. de man van Jo Vincent, voor diens opofferingen om zijn echtgenote in staat te stellen de kunst te dienen. Als geschenk van vrienden en vereer ders bood de heer Bouwman tenslotte een fraai radiotoestel aan. En toen stond daar ineens Jo Vincent zelf op het spreekgestoelte, enigszins be duusd maar blij en staatsievol door het flonkerende gouden ereteken, dat haar koninklijk sierde. „Nu komt voor mij nog het moeilijkste deel van de hele avond". Zij bekende geschrokken te zijn d."°r de betuiging van zoveel eer en i signaleerde ondeugend, dat de commis- saris het. vuurtje natuurlijk had aange maakt. „Ik ben blij dat hij hier is, ik vind 't zo'n aardige man". Zij dankte de burgemeester en de heer Bouwman, zij dankte de dirigenten, het orkest en het i uit leden van meerdere koren samenge- stelde koor: „Als Haarlem niet zoveel koren had, zou ik zeggen: jullie moeten blijven bestaan, want het was prachtig", i Zij dankte vooral de heer Mulder, admi- Vijf personen hebben, naar men vreest het leven verloren, toen gister morgen twee tankschepen op de rivier de Delaware met elkaar in botsing kwamen en in brand vlogen. Twaalf zeelieden van een van de boten spron gen in zee, om aan de vlammen te ont komen. Zeven hunner konden later worden gered. De beide schepen, de Atlantic Engeneer en de Atlantic Dealer, waren volgeladen met olie, toen zij tengevolge van de dichte mist gistermorgen met elkaar in aanvaring kwamen. Beide schepen liepen lichte schade op, maar de olie vatte brand. De brand kon ech ter spoedig door de bemanning worden geblust. Twaalf leden van de beman ning sprongen in de rivier, omdat zij door het vuur werden bedreigd. Vijf hunner worden nog vermist. H Met de boottrein uit Marseille zijn gistermiddag 166 vrijwilligers van het Nederlandse Koreadetachenrant in het vaderland teruggekeerd. Zij werden op het Roosendaalse station verwelkomd door de plaatsvervangende commandant i van het Van Heutzbataljon uit Oirschot, majoor A. van der Meijden en de com mandant van de commandotroepen, I overste T. Beets. Tijdens een korte i plechtigheid in de kazerne te Roosen- daal, die werd opgeluisterd door het muziekcorps van de Huzaren van Boreel, werd aan allen de herinneringsmedaille uitgereikt. Op het einde van de af scheidsavond in Haarlem, en na de zeer harte lijke huldiging, die haar met de hoge koninklij ke onderschei ding ten deel was gevallen, stond Jo Vin cent zelf op het podium, enigs zins beduusd maar blij en staatsievol door het flonkerende gouden ere teken. Regering kondigt huurverhoging en fiscale maatregelen aan. Gedeeltelijke ver laging van personele belasting en vermindering van de inkomsten- en loonbelas ting op 1 Januari '54. De Nederlandse Hervormde Synode laat zich uit over het herstel van de Kerke lijke Hiërarchie en zij hoopt, dat „haar overwegingen mogen leiden tot een nieuwe April-beweging; tot een April-beweging nu echter, die zich niet op de bestriding van het Rooms-Katholicisme, maar op de opbouw van ons Hervormd Kerkelijk leven richt". Ds. Zandt in de Kamer: De Zondag is een zondedag geworden. Nederland verliest in Amsterdam van Zwitserland (12). nederlaag," zegt de pers. .Nederland verdiende Zondagswet in de Tweede Kamer aangenomen met zestig stemmen vóór (P.v.d.A., C.H.U., K.V.P. en K.N.P.) en 24 stemmen tegen. Om kwart over elf in de avond wordt in Londen bekend gemaakt, dat Koningin Mary in een vreedzame slaap is overleden. De Vorstin werd 85 jaar. nistrateur van het N. H. Ph. O. en initia tiefnemer tot deze avond. En tenslotte: zij wilde niet jokken. Zij was toch ook blij, nu de periode van haar optreden in het openbaar werd af gesloten. Terwille van het dienen der kunst had zij zich zoveel andere dingen moeten ontzeggen. Uitnodigingen voor een verjaardagspartij had zij moeten afslaan, omdat er veel gerookt zou wor den. De vogels in de tuin had zij niet mogen voeren als het koud en mistig was. „En ik houd juist zo van het leven, ik ben God zo dankbaar, dat Hij het leven gemaakt heeft om ons te laten ge nieten van de gewone dingen. En weet u wat het eerste is wat ik ga doen? Ik ga een fiets kopen. En ik ga er in de winter mee fietsen". Zelden zal er in het Haarlemse Con certgebouw zo spontaan en hartelijk zijn geapplaudisseerd als toen Jo Vincent als eerste de zaal verliet, op weg naar het Provinciehuis, waar de commissaris der Koningin en mevr. de Vos van Steen- wijk een ontvangst aanboden aan de scheidende zangeres en een aantal ge nodigden. Hedenmorgen heeft het Russische ministerie van Binnenlandse Zaken bekend ge maakt, dat de negen doktoren zyn vrygelaten, die in Januari van dit jaar werden gearresteerd op de beschuldiging, dat zü de dood van Zjdanof eens genoemd als opvolger van Stalin hadden veroorzaakt. In de verklaring wordt opgemerkt, dat de artsen door het voormalige ministerie van Staatsveiligheid „abusievelük S en zonder juridische gronden" werden gearresteerd. Degenen, die verantwoordeiyk zyn voor het onjuiste onderzoek, worden gearresteerd. De geallieerde en communistische onderhandelaars in Pan Moen Jon hebben gis- teren overeenstemming bereikt over de belangrijkste punten van het plan om H zieke en gewonde krijgsgevangenen uit te wisselen. De Algemene Vergadering van de V.N. heeft gisteren met overweldigende meer- derheid de benoeming goedgekeurd van de Zweedse diplomaat Dag Hammars- kjold tot secretaris-generaal bij de V.N. (Vervolg van pag. 1) Dat is volkomen begrijpelijk, als men een vergelijking maakt met andere pro- paganda-processen, waar de aanklachten vol stonden met beschuldigingen, die tegelijkertijd ongelooflijk precies en on gelooflijk absurd waren. De opdracht was toen altijd en onveranderlijk om het ene proces te gebruiken als voorberei ding voor het andere, om nieuwe per sonen, nieuwe groepen te belasten door de afgedwongen „bekentenissen" van de beklaagden. De afwezigheid in het geval-Beria van iedere nauwkeurige beschuldiging over de periode, die begint met de ves tiging van Stalin's persoonlijke macht, betekent, dat in dit geval de tegenge stelde bedoeling voorzat, nameiyk de opzet om het geval zoveel mogelijk te beperken. Dit komt geheel overeen met de keuze van de beklaagden, allemaal voorname persooniykheden bij de MVD, terwijl vroegere communistische staats- processen de wereld altijd een gevari- eerden mengelmoes opdisten van verte genwoordigers van verschillenden tegen gestelde politieke stromingen en admi nistratieve organen. Het proces van Beria was bedoeld om een postscriptum te blijven op Beria's val en niets meer. Deze zorg om de omvang van het pro ces te beperken heeft tot absurditeiten geleid, die niet minder treffend zijn dan die, welke de processen van een Zino- viev en van een Slansky tooiden, ook al zijn ze van een andere soort. Beria werd er, om maar een voorbeeld te noemen, van beschuldigd, dat hij „intrigeerde" tegen Ordzhonikidse en „wraak nam" op zijn familie. Inderdaad een verschrikke lijke beschuldiging -voor het hoofd van de geheime politie: dat hij „geïntri geerd" heeft tegen een collega! Zelfs in de Sovjet-Unie hebben beschuldigin gen van een dergelijk kaliber geen zin als gronden voor een doodvonnis. Er werd klaarblijkelijk iets anders be doeld. maar het pakte verkeerd uit. Men gelooft algemeen, en dat geloof is ge makkelijk te bewijzen, dat Ordzhonikid se, die Stalin's voornaamste helper was gedurende het eerste vijfjarenplan, in 1937 werd vermoord door Stalin's per soonlijke kabinet, omdat hij zich ver zette tegen de grote „chistka", die toen juist begon. Beria moest blijkbaar dienen als de zondebok voor deze moord, maar iemand in een hoge positie was be vreesd om de hele zaak in de open baarheid te brengen, aangezien een nader onderzoek voor menigeen wel eens onvoorziene moeilijkheden zou kunnen opleveren. Daarom werd de beschuldiging van moord terugge bracht tot de absurde tenlastelegging van „intrigue", hetgeen getuigt van de strijd, die achter de schermen heeft gewoed over de inhoud van de aan klacht. De man, die het meest van dit proces had te vrezen, was Malenkov Malenkov en Beria waren bittere vijanden geweest, in ieder geval sinds 1949, en in die tijd hadden ze politiek in grote tegenstelling tot elkaar gestaan. Beria was veel link ser dan Malenkov. Maar ten tijde van het negentiende party congres en van de zaak van de Kremlin-artsen had Beria zijn koers scherp gewijzigd, zodat hij zich na de dood van Stalin rechts van Malenkov bevond. Ze waren nu allebei voorstan- Loonronde Maarschalk Tsjang Kat Sjek op Formosa heeft al zijn personeel in open bare dienst van jongste bediende tot generaal 60 a 80 procent loonsver hoging gegeven. Zweet moet betaald De dikke Zweed John Roxter Ohlsson, die 223 pond weegt, vervulde met succes de hoofdrol in een reclamefilm „Word ma ger" geheten. Hij moest in de film fietsen, een nummertje klimmen weg geven en de strijd aan binden tegen een gewezen kampioen vijfkamp. Hij viel er werkelijk door af. Hij had gehoopt met gly cerine de schijn te mogen wekken, dat hij hevig transpireerde, maar de producers stonden op het grootst mogelijke realis me. Zij wilden alleen maar echt zweet zien. Toen het echter op betalen aan kwam, voelde Ohlsson zich ernstig tekort gedaan en ging procederen. In hoger beroep kreeg hij gelijk. Het Hof verklaarde, dat hij als een beroepsactew beschouwd en betaald moest worden. Dat bete kende 100 Zweedse kronen extra voor hem. Vlugge bediening De bedrijfsleider van een kolenhandel in het Engelse plaatsje Burton-on-Trent kreeg dezer dagen een briefkaart in handen, waarop een ton kolen werd besteld. De kaart bleek echter op 4 September 1898 te zijn gepost. Hij had 55 jaar in een spleet in de brievenbus van de firma gezeten. Hü durfde Mevrouw May Hamilton 2 Clerkenwell in Engeland ging naar de kapper om mar haar te laten perma nenten. Mevrouw May Hamilton had haar, dat tot aan haar middel reikte. De kapper trachtte haar te bepraten om er 25 c.M. te laten afknippen, maar zij had slechts gezegd: „Als je dat durft". De coiffeur durfde blijkbaar, want zijn schaar deed knip-knip en mevrouw Hamilton sprong op uit haar stoel. Het slot was, dat hij door de rech ter veroordeeld werd om schadevergoeding aan me vrouw Hamilton te betalen aangezien hij uit enthou siasme voor zijn iverk de voorzichtigheid uit het oog had verloren." ders van amnestie, concessies aan het leger, de boeren, de minderheden, buig zaamheid en in zekere mate zelfs af tocht op het gebied van de buitenlandse politiek; maar Beria ging in al deze on derwerpen veel verder dan Malenkov, zo ver zelfs, dat sommige van zijn maat regelen eigeniyk neerkwamen op pogin gen om het régime als zodanig te liqui deren. Om dat te voorkomen trad Ma lenkov tenslotte met de hulp van het leger tegen Beria op. Maar hoe moeilyk is het om een scher pe scheidslijn te trekken tussen hetgeen Beria en Malenkov gemeenschappelijk en apart hebben gedaan gedurende de maanden, die vooraf gingen aan en volgden op de dood van Stalin! Hoe ge makkelijk is het om Malenkov te be trekken in alle beschuldigingen, die zijn geuit tegen Beria! Als de zaak-Beria nu met weinig rumoer en op grond van een absurd-onbelangrijke aanklacht is afge handeld, dan moet dat worden opgevat als een succes voor Malenkov. Voor hem was het de ontsnapping uit een groot en dringend gevaar. Op één punt slaagde de linkervleu gel van de partij er evenwel in, haar sporen op de aanklacht na te laten. Het is waarlijk sensationeel, dat Beria in het bijzonder werd beschuldigd van spionnage voor Engeland, maar niet uitdrukkelijk van spionnage voor Amerika. Dat weerspiegelt duidelijk de politiek van diegenen, die de inter nationale politiek van Malenkov, ge richt op het scheppen van verwijde ring tussen Engeland en Amerika, wil len saboteren. De voornaamste vertegenwoordiger van deze stugge politiek is Molotov. Als de linkervleugel van de party kans heeft gezien ten aanzien van deze ene kwestie van buitenlands beleid zelfs de aanklacht tegen Beria te gebruiken als instrument voor zijn politiek, dan komt dat waarschyniyk omdat de fana tici van het leger op het terrein van de buitenlandse politiek actiever zyn dan waar ook. Dit détail is geen gunstig te ken voor de komende vlermogendheden- conferentie. Het herinnert eraan, dat Rus- lands buitenlandse politiek uiteindeiyk afhangt van het machtsevenwicht bin nen het leger en dat is op het ogenblik niet ten gunste van de gematigden. Prof. dr. FRANZ BORKENAU De 77-jarige Gaston Dominici heeft zqn aanvankeiyke bekentenis de fami- lie Drummond te hebben vermoord te j= Lurs in Zuid-Frankrqk, officieel herroe- pen. zyn zoon Gustave, die ruim een maand geleden zijn vader van deze moord had beschuldigd, herriep deze verklaring eveneens, maar toen hy later op de dag werd verhoord zonder dat zijn vader er by was, beschuldigde hy de oude boer opnieuw. Zyn broer Claude, die een maand geleden eveneens zqn vader beschuldigde, bleef bij zijn ver- klaring. De oude Gaston heeft tegenover de substituut-officier van justitie te Digne verklaard; dat de politie hem een maand geleden bij zijn arrestatie niet heeft ge- slagen, maar dat hij na een ondervra- ss ging van 21 uur tenslotte uit uitputting had bekend. Enige dagen later trok hij de bekentenis echter weer in. Hij ver- klaarde, dat hij de eer van zijn kleinkin- deren had willen hooghouden en de schuld op zich had genomen. In een koffer van de Cubaanse gezant in Egypte, Louis de Almagro, is gisteren op het vliegveld van Cairo door de Egyptische douane een aanzienlijke hoe- veelheid Egyptisch, Amerikaans en In- disch geld aangetroffen. De gezant, die g op het punt stond naar Beiroet te ver- trekken, heeft geen gebruik gemaakt van het verlof der douane om verder te reizen. Louis de Almagro is behalve ge- volmachtigd minister van zijn land ook vertegenwoordiger van verscheidene grote concerns in Egypte. Onmiddellijk nadat de douane de di- plomatieke etiquette had geschonden door de gezant te gelasten zijn koffer te openen, trof men het geld aan. De gezant toonde zich hoogst verwonderd en verklaarde dat een zijner bedienden het er zonder zijn medeweten in ver borgen moest hebben. Te Luxemburg werd het huwelijk ingezegend van Erfprins Jean van Luxemburg en Prinses Joséphine Charlotte van België. Eisenhower spreekt op een lunch-bijeenkomst van Amerikaanse Vereniging van Dagbladredacteuren. Hij stelt voor, de „wrede krachten van armoede en nooddruft te bestrijden door het instellen van een wereldopbouwfonds. De Sovjet-Unie is EE niet van een dergelijk fonds uitgesloten", H Vishinsky: „Belangwekkend, maar niet helemaal juist." Churchill heeft op een vergadering van de Britse conservatieven in Glasgow het vredesplan van Ike toegejuicht en van ganser harte gesteund. „Thans komt er een nieuwe kans voor de vrede, wellicht is die kans er al". NederlandBelgië (Amsterdam) 02. „Verdiende nederlaag" Top Naeff overle den; zij werd 75 jaar. Landarbeider v. d. Berg uit Noordwijk wint f 15.000 met de steentjesactie. Vier ton kan worden overgedragen aan de Stichting 18531953. In het aartsbisschoppelijk paleis tu Utrecht reikt minister Donker de ver sierselen, verbonden aan de onder scheiding van Groot-Officier in de Orde van Oranje-Nassau, uit aan mgr. dr. B. J. Alfrink. Hij gewaagt daarbij van de waardering voor het R.K Kerkgenootschap. „Niet alleen omdat dit een belangrijk deel omvat van het Nederlandse vol1-, doch omdat het zich ook één voelt met dat volk". Als voor beeld daarvan memoreerde spr. de ondubbelzinnige en moedige houding van het Episcopaat onder de bezielende leiding van mgr. De Jong in de donker dagen van de bezetting. -n mgr. Alfrink antwoordt: „Een godsdienstig mens is een goed staats burger. En een goed katholiek is noodzakelijk een goed lid var. onze samenleving. Vanzelfsprekend is het niet de taak van de kerk-om goede staatsburgers te formeren. Zij heeft een hogere roeping en een meer geestelijke taak. Het is de taak, die Christus haar heeft opgelegd om de waarheid te pre diken, die Hii op deze aarde heeft ge bracht. Zij heeft niet de opdracht om de mensen op te voeden tot kinderen van de staat, maar ze op te voeden tot kinderen Gods". Mari Andriessen's oorlogsmonument in Enschede wordt onthuld door di W. Drees. Een 63-jarige Brit, Christopher Dra per, is onder elf Londense Theems bruggen dóór-gevlogen. „Zijn spectacu laire zwanenzang". In de kerken wordt een Pauselijke brief aan de bisschoppen voorgelezen Het Herstel van de Hiërarchie is vai even „grote betekenis als de wijdim van de H. Wiilibrord", zegt de H. Va der. Churchill houdt een grote rede; „16 wens hier uidelijk te maken", zo zegt hij, „dat ik, ondanks de onzekerheden en de verwarring, waarin de interna tionale situatie zich bevindt, geloof, dat een conferentie beh >ort plaats t- vinden op het hoogste plan tussen de leidende mogendheden, en wel zonder veel uitstel". Gruenther volgt Ridgway op ols op perbevelhebber van de Nato-strija krachten in Europa. Detail van Andriessen's oorlogsmonu ment in Enschede. Kromstaf viering in alle bisschopssteden. Vijf pontificale H.H. Missen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 5