Mei Edel, kleurrijk en spontaan feest in Utrechts stadion I Zonnebloemactie geliquideerd Engelands jonge gekroond vorstin STiET0**** IOPSTAND IN DE SOVJET-SECTOR Corruptiezaak voor speciaal Hof te Accra Vier prijswinnaars met beschadigde lensjes krijgen toch een prijs Nobelprijsvraag 1953 (PREMIER VAN DE GOUDKUST KRIJGT CADILLAC VOOR NIETS I In het zand van MARS m tmm IPMMM DONDERDAG 31 DECEMBER 1953 PAGINA 7 Maandag 8 Juni. 1 Maandag 15 Juni. (vervolg) Zaterdag 16 en Zondag 17 Mei. Nieuwe actie op komst Pokkenachtige ziekte in Den Haag A'damse firma zond strategische producten naar Sovjet-landen Dinsdag 16 Juni. I Donderdag 18 Juni. 1 Vrijdag 19 Juni. Zaterdag 20 Juni. Zondag 28 Juni. Vrijdag 3 Juli. Zondag 5 Juli. I door ARTHUR C CLARKE (Vwf. door F. van Oldenburg Ermke] Maandag 18 Mei. Dinsdag 19 Mei. Donderdag 21 Mei. Zondag 24 Mei. Zondagavond pr Eerste Pinksterdag Woensdag 27 Mei. Donderdag 28 Mei. - It toft W f! i IIHI JhJUW, S>Si ïwS4»!Bj Hierna werd het viertal weer binnen- gelaten en toen werden zij voor de keus ES gesteld: eerst de prijzen voor de blin- den trekken of eerst trekken ten eigen bate. Een geheime stemming werd ge- houden, maar allen wensten hun eigen belangen achter te stellen bil die van de blinden. De vijf prijzen voor de blin- den werden getrokken en toen konden de vier voor zichzelf een prijs uit de notariële hoed trekken. De sfeer was geladen toen de vier briefjes uit de hoed kwamen. Met ze- nuwachtig trillende vingers werden de papiertjes opengevouwen en toen bleek dat de edelmoedige geste om eerst voor de blinden te trekken niet onbeloond bleef. De heer J. Haas uit Terwinselen En de Kardinaal-Legaat, mgr. van Roey, leest een boodschap van Z. H. de Paus trok duizend gulden, evenals de heer voor: „Dierbare katholieken van Nederland, laat deze terugblik in het verleden Dr. Kwame Nkrumah, premier van de Goudkust, tijdens een bezoek aan het Goudkust-regiment. Engelands jonge vorstin gekroond. In Londen werd gisteren bekend gemaakt, dat twee leden van de expeditie van kolonel Hunt er op 29 Mei in geslaagd zijn de top van de 8.846 meter hoge Mount Everest te bereiken. De 34-jarige Nieuw-Zeelander E. P. Hillary en de Sherpa-gids Tensing Bhutia zijn er als eerste in geslaagd 's werelds hoogste en meest ongenaakbare bergtop te overwinnen. „Krijgsgevangenenkwestie in Korea nu definitief geregeld." „Spoedig wapen- stilstand." Opening Holland-Festival in aanwezigheid van H. M. de Koningin en Prins Bern- hard. De Falla: „El retablo de maeso Pedro" en „La vida breve". Henri Tomasi: H „Was er dus in het detail wel veel te waarderen, per saldo blijft de indruk over- heersen van een opvoering, die in onhelder begrip is blijven steken." De Goudkust is een kolonie aan de Afrikaanse Westkust, die sinds enige tijd, onder de vaderlijke blik van de Britse gouverneur, Sir Charles Arden Clarke, practisch zelfbestuur geniet. De premier van deze kolonie, die vroeger een geliefd operatieterrein was van zeerovers en slavenhandelaars, was vroeger een leerling van de missie school in Accra em nu is hij als dr. Kwame Nkrumah verschenen voor een gerechtshof, dat door de gouverneur is bijeengeroepen. Wat is namelijk het geval? Enige tijd geleden kwam Ali Braimah naar de gouverneur toe om hem te vertellen, dat hij steekpenningen had aangeno men en dat hij zijn ontslag indiende als minister van openbare werken. Op een vroegere zitting van het hof had Braimah verklaard, dat hij van een aannemer had gehoord, hoe de op dracht tot het aanleggen van een weg was gegund aan een man, die de pre mier eerst een bedrag van f400.000,— ter hand had gesteld. De procureur- generaal vroeg Kwame Nkrumah, een elegante vrijgezel, wat hij daarop te zeggen had. „Ik heb nooit enig geld of toezegging ontvangen", glimlachte hij en leunde achterover, alsof hij zijn beste mop ging vertellen. Wat te voorschijn kwam, was het verhaal, hoe deze eerste mi- ramp werd wanneer men dit belang rijke feit over het hoofd zag. Het saaie, maar voedzame maal werd in stilte verorberd, terwijl de schip breukelingen ieder hun eigen reddings plan overdachten. Echt bezorgd waren ze niet. Ze wisten, dat er nu van alle kanten druk naar hen gezocht werd, en het wa? slechts een kwestie van tijd, of men zou hen vinden. Maar die tijd kon tot een paar uur worden terugge bracht, als men hen vanaf Phobos ont dekken zou. Na het ontbijt trachtten zij het toe stel van zijn plaats te brengen. Met veel geduw en getrek slaagden ze erin om het vijf meter te verslepen. Toen zakten de rupskettingen die om de wie len liepen, weg in de zachte grond, en ten aanzien van hun vereende krachten, die niet zo groot waren, kon het toe stel evengoed in drijfzand weggezakt zijn. Hijgend trokken ze zich in de ca bine terug om krijgsraad te houden. „Hebben we niet iets wits, dat we breed kunnen uitspreiden?" vroeg Gib son. Dit voortreffelijk idee leidde tot niets, toen een grondig onderzoek van de cabine niets anders aan het licht bracht dan zes zakdoeken en een paar vuile vodden. Men werd het erover eens, dat zelfs onder de gunstigste omstan digheden Phobos daar geen notitie van nemen zou. „Er is maar één ding, dat we kunnen doen," zei Hilton. „We zullen de lan- dingslichten uit het toestel moeten ha len en die aan een kabel moeten ver binden, die lang genoeg is om ze tot buiten de rotsen te brengen. En daar mee kunnen we dan Phobos signalen geven. Ik zou het liever niet dan wel doen, want het kan ons een vleugel kosten en het is altijd jammer om een vliegtuig rijp voor de sloper te maken." Te oordelen naar zijn somber gezicht was het duidelijk, dat de piloot deze gevoelens deelde. Jjpimy kreeg plotseling een idee. „Waarom niet met een heliograaf ge werkt?" vroeg hij. „Als we met een spiegel naar Phobos seinden, zouden ze dat zeker zien!" „Over zesduizend kilometer?" zei Gibson ongelovig. „Waarom niet? Ze hebben daar teles copen, die meer dan duizend keer ver groten. Zoudt u geen spiegel zien, als de zon erin weerkaatste, wanneer die maar zes kilometer van u vandaan was?" „Ik ben ervan overtuigd dat er iets Kromstaffeest in het Utrechtse stadion. Zaterdagavond klinkt de stem van de Kardinaal via de microfoon: „Ik kan niet nalaten met de meeste nadruk er op te wijzen, dat het bewaren van de eenheid op elk terrein van het openbaar leven althans voorzover ons vaderland betreft noodzakelijk en onmis baar is". En prof. Rogier zegt in een magistrale rede: „Wat in 1853 gewoonlijk bitse pole miek moest zijn, is nu meestal een broederlijk godsdienstig gesprek. Het kan niet met de wil van de Meester stroken, dat wij niet één zijn, maar twee. Met dit besef in ons hart brengen wij op dit uur aan alle protestanten, ook aan alle nonconfor misten aan de periferie van de Christelijke gemeenschap, de vredegroet tot weer zien in ons aller ontmoetingspunt: Christus." Een bijna tastbare spanning hing Woensdagavond in het van blauwe rookwolken doortrokken kantoor van de R.K. Bond voor E.H.B.O. in Rotterdam, waar de Zonnebloemactie van afgelopen Zondag werd geliquideerd. Van de vijf tig prijzen, die in deze actie beschik- waren, waren er een en veertig afgehaald, maar in het kantoor van de heer Bergers, de voorzitter van de Bond, zaten nog vier mensen, die wel tot de gelukkigen behoorden die een lensje in hun pepermunt hadden aan getroffen, maar zo ongelukkig waren dit minuscule glazen bolletje te be schadigen of beschadigd in hun delica tesse te vinden. Even over negen was het viertal al present en tot elf uur, het ogenblik waarop de actie officieel beëindigd werd, moesten zij wachten op de beslissing, een beslissing waar van het zou afhangen of zij nog voor een prijs in aanmerking kwamen of niet. Sigaren werden stuk geknauwd en sigaretten verdwenen half opgerookt in de propvolle asbakjes, toen de heer Bergers kwart voor elf het woord nam. „Zoals U weet heeft U geen. recht meer op een prijs", aldus de voorzitter van de E.H.B.O., „want Zondagavond in de radiouitzending is, duidelijk ge zegd dat alleen onbeschadigde lensjes voor een prijs in aanmerking konden komen. Ik verzoek U dan ook een ver klaring te willen ondertekenen, waar in U afstand doet van elk recht op een prijs." Vier verklaringen werden uitge reikt en vier vulpenhouders zetten, zij het ietwat aarzelend, een handtekening. Elf uur moesten de vier de kamer ver laten, waarna het bestuur van de E.H. B.O. en de Stichting Zonnebloem in be raad! gingen. Hierbij werd toen besloten dat van de negen overschietende prij zen twee van duizend gulden, twee van achthonderd gulden en vijf van tweehonderd gulden loten zouden worden gemaakt. waaruit het viertal zou mogen trekken. Het overblijvende geld zou dan, zoals de bedoeling was, ten goede komen aan de blindeninrichting te Grave. C. Huijbers uit Den Haag. De heer C. J. Verhoeven uit Vierlingsbeek be machtigde een lot voor achthonderd gulden, terwijl de heep C. A. Soeters uit Bergen op Zoom tenslotte twee honderd gulden trok. Deze laatste had op zijn lensje de letter B ontdekt, het geen hem dus het recht gaf op acht honderd gulden. Ongelukkigerwijs was het ding echter gevallen en van de B was in feite niets meer over dan een gekraakte banketletter. De heer Soeters had dus inderdaad een offer gebracht ten bate van de blinden. Maar „Het is goed zo", zei hij eenvoudig. De heer Bergers vond het echter niet zo maar goed. Met een sympathiek ge baar verklaarde hij dat de E.H.B.O. de ontbrekende zeshonderd gulden zou bij passen, zodat de heer Soeters toch de achthonderd gulden kreeg waarop hij in feite aanspraak kon maken, zonder dat dit echter ten koste ging van de actie voor de Zonnebloem. Maar voor de heer Bergers is het spel nog lang niet ten einde. Reeds nu kon digde hij een nieuwe actie aan ten bate van de Grebbebergkerk, welke eind Fe bruari zal worden gehouden in de vorm van een steentjes-actie. In 's-Gravenhage is een enkel geval HE Maandag 1 Juni vastgesteld van een ziekte, die een pok- kenachtig karakter draagt. Het milde verloop en het feit, dat tot nog toe het eerste geval slechts aanleiding heeft ge geven tot het ziek worden van twee di recte contacten van de eerste lijder, ge ven 'n aanwijzing, dat wij hier niet te doen hebben met echte pokken. De genees kundige inspectie en de gemeentelijke geneeskundige en gezondheidsdienst hebben de nodige maatregelen getrof fen. Er bestaat redelijke kans, dat uit breiding voorkomen kan worden. Om teleurstellingen te vermijden, herinneren wij orze lezers er aan, dat de inzendtermijn voor onze Kerstprijsvraag op 10 Janu. a.s. onherroepelijk gesloten wordt. Wie derhalve nog wil meedingen naar de begerenswaardige hoofdprijzen raden wij aar enige spoed te be trachten. Dagelijks gaan er honder den voor! Alle noodzakelijke gege vens vindt u in onze krant van 24 Dec. l.l. een krachtige prikkel voor u zijn, niet alleen om de erfenis van uw vaderen on- geschonden aan uw kinderen door te geven, maar vooral om op het voorbeeld M van uw vaderen alle krachten in te spannen om die erfenis grootser, rijker en meer innerlijk te maken. Daarvoor is nodig, dat gij, in dankbare bescheidenheid, maar ook met grote standvastigheid, volhardt in de strijd, want de Kerk op aarde is en blijft steeds een strijdende Kerk." De parochie van de H. Johannes de Doper uit Klundert biedt het Hoogwaardig Episcopaat een oorkonde aan. Ruim 1 millioen guldeh vormt de feestgave van de Katholieken van Nederland. „Nee, dit was geen hijgend „Roomsen-dat-zijn-wij"-manifestatie" (zo schrijft onze verslaggever). „Dit was een helder, hartelijk feest, zelfs wanneer pracht en praal de boventoon voerden. En dat was menigmaal het geval. Het statie-vertoon echter |j werd met oprechte en kinderlijke bewondering ontvangen en genoten. Men was er blij mee als met de schone lentezon." En over de Algemene H. Communie des Zondagsmorgens in het Stadion schrijft hij: „De gedachte aan een schelp, een levende schelp, geplaatst in het hart van Nederland, gevormd door mensen uit stad en land, door priesters, kloosterlingen en leken, door mannen, vrouwen en kinderen, een schelp als een offerschaal vol licht, bewegende, iriserende kleuren, een reusachtige kelk, geheven naar het reusachtige Crucifix, dat er hoog bovenuit rees, deze gedachte, dit beeld, heeft ons de gehele plechtigheid niet los willen laten." Het Amerikaanse Ministerie van Han del heeft bekendgemaakt, dat in ver- band met onwettige overlading van pe- troleumproducten aan de Amsterdam- sehe Maatschappij voor Industrie en Handel „Hydrocarbon" te Amsterdam i en aan de directeuren Ernst Cohn en Herbert Philippi, het recht ontzegd is exportgoederen uit de Verenigde Sta- ten te betrekken. Het besluit blijft ge- durende vijf jaren geldig. Alle uitstaan- de exportvergunningen, waarin op enige wijze de namen van deze perso nen of hun firma's worden genoemd, j zijn geannuleerd. Volgens het ministerie heeft tussen eind 1950 en het midden van 1951 de Hydrocarbon een nieuwe firma er toe gebracht negen aanvragen voor export vergunningen in te dienen voor de ver scheping van petroieumproducten, waar bij valselijk Nederland en West-Duits- landl als de landen van uiteindelijk verbruik dier producten werden ge noemd en met opzet de bedoeling tot overlading werd verborgen. Op grond van deze verklaringen zijn geldige ver gunningen uitgereikt en werden produc ten verscheept. Na aankomst op de ge noemde bestemmingen werden de pro ducten naar and'ere landen verzonden, waaronder landen behorend tot het Sovjetblok. nisier eigenaar was geworden van een „De wagen kwam via de gewone dea- Ier het land binnen, maar ik had geen geld op de bank om hem te betalen. Ik besprak de kwestie met de qainis- ter van financiën en die stelde me voor mijn kleine Duitse Opel te ver kopen, zodat ik de schatkist het geld kon teruggeven, dat ik geleend had om dat wagentje te kopen. Vervolgens kon ik een nieuwe lening sluiten om de Ca dillac te betalen. De staatssecretaris van financiën, Ohene Djan, deed me een andere op lossing aan de hand. Zijn neef, de heer A. Y. K. Djin, zou me wel kunnen hel pen, maar dan moest hij eerst een aan tal schulden innen". Hier onderbrak de rechter het betoog van de premier: „Wie is de heer Djin?" „Voorzitter van de Aankoopcommissie voor Cacao", en Kwame Nkrumah ging verder: „Ik heb later vernomen, dat de heer Djin de eerste termijn van f 13.000 heeft voldaan op 12 Mei en de rest op 23 Mei". De rechter vroeg: „Was dat geld een lening?" De premier zei: „Och, neen". Maar moest het worden terugbetaald?" „Ja". „Hebt u het al terugbetaald?" „Neen, Ik heb andere schulden". Tot slot van de zitting vertelde dr. Kwame Nkrumah nog, dat hij op zijn tournées door de kolonie van de bevol king vaak giften in ontvangst neemt: „Hier, zeggen ze dan, hier is een tientje i of vijf gulden om benzine voor te kopen. Ik draag alle gelden af aan de penning- meester van de partij. Op mijn laatste i tournée heb ik ruim tienduizend gulden opgehaald. niet zei klopt in die berekening van j'e," Gibson, „al weet ik ook niet wat. Die dingen zijn nooit zo makkelijk, als ze wel mogen lijken. Maar het idee op zichzelf is niet gek. Wie van jullie heeft er een spiegel?" Na een kwartier zoeken moest Jim my's plan worden opgegeven. Er was eenvoudig niet zoiets als een spiegel in het hele vliegtuig. „We zouden een stuk van de vleugel kunnen snijden en dat polijsten," zei Hilton peinzend. „Dat zou immers bijna evengoed zijn." „Die magnesium-legering zou niet veel glans geven," zei de piloot, nog steeds vastbesloten om zijn machine tot het uiterste te verdedigen. Gibson sprong plotseling overeind. „Wil iemand me niet een flinke draai om m'n oren geven?" vroeg hij het ge zelschap. „Met graagte," grinnikte Hilton, „maar vertel eerst eens waarom." Zonder te antwoorden liep Gibson naar de achterwand van de cabine en begon te zoeken onder zijn bagage, terwijl hij zijn rug naar de omstanders gekeerd hield. In een oogwenk had hïj gevonden, wat hij zocht. Toen keerde hij zich triomfantelijk om. „Hier is het antwoord," riep hij. Een verblindende lichtflits vulde de cabine, elke hoek ervan bijna ondraag- liik helder verlichtend. Op de wanden tékenden zich gedrochtelijke schaduwen i af. Het was alsof het toestel door de bliksem getroffen werd, en gedurende verschillende minuten was iedereen half verblind, waarbij het netvlies een verstard beeld bewaarde van de cabi ne, zoals die was in dat flitsend mo ment van verschroeiende klaarte. „Het spijt me," zei Gibson berouw vol. „Ik heb dat ding nooit eerder op volle sterkte gebruikt. Dat was be doeld voor nachtopnamen in de open lucht." „Grote goden!" zei Hilton, z'n ogen wrijvend. „Ik dacht, dat je een atoom bom liet vallen. Moet je iedereen dood laten schrikken, voordat je hem foto- grafeert? „Dat effect heeft het alleen, als je het ding binnenskamers gebruikt," zei Gib son en demonstreerde, wat voor effect het had, als je het binnenskamers goed gebruikte. Iedereen schrok alvast van de weeromstuit, maar dit keer scheen het blitzlicht nauwelijks merkbaar. „Wat gistermiddag in Oost-Berlijn begonnen is als een rustige protest- demonstratie van een groep jonge bouwvakarbeiders tegen de te hoge pro- ductienormen, is vandaag uitgegroeid tot een massale demonstratie van de Oost-Berlynse arbeiders tegen het communistisch bewind. In de loop van de ochtend nam deze beweging het karakter aan van een volksopstand. Volks- politie en Russische tanks en pantserwagens trachtten de opstand gewapen- derhand te onderdrukken, maar de betogers wilden van geen wijken weten." Onlusten irr Oost-Berlijn bedwongen. Tot heden 16 slachtoffers: meer dan 200 ge- wonden. „Op hetzelfde moment, dat de West-Berlijners langs de wederom rijkelijk gevulde etalages wandelden, reden Sovjet-tanks met sputterende machinegeweren in op tienduizenden betogers in Unter den Linden, vloeide bloed op de Friedrich- strasse, laaiden vlammen hoog op uit de Volkspolizeikazerne op de Potsdamer- ES platz, het Columbushaus, gulpten donkere rookwolken uit in het puin opgetrok- ken Vopo-barakken en propagandakiosken en schreeuwden de arbeiders met even wanhopige als hartstochtelijke kreten om vrijheid." 1| Om kwart voor acht hedenmorgen is op de oprit van de Merwedekanaalbrug even H voorbij het station Weesp bij blokpost 11 de expressetrein 21, van Amsterdam naar EE Enschede, in botsing gekomen met de diesel-electrische forensentrein 825, die juist leeg uit Amsterdam naar Bussum terugkeerde. Twee doden en tien gewon- den vielen te betreuren. Julius en Ethel Rosenberg zijn vanmorgen in alle vroegte, respectievelijk om 1.06 en 1.16 uur Nederlandse tijd, op de electrische stoel in de Sing Sing-gevangenia ter dood gebracht. Hiermee is een proces afgesloten, dat niet alleen in Amerika, H maar in vrijwel alle delen van de wereld met ademloze spanning is gevolgd. Op H 5 April 1951 werd het echtpaar ter dood veroordeeld wegens het uitleveren van atoomgeheimen aan de Sovjet-Unie. Laniël maakt nieuwe regering bekend, Eerste etappe Tour de France. Neder land neemt de leiding in ploegenklas- sement. Tweede: Wagtmans. Derde: Roks. Maria-congres in Den Bosch geopend. (Wordt vervolgd). Geheel wetenschappelijk katholiek Nederland is Maandagmiddag in Nijmegen vertegenwoordigd bij de plechtige academische zitting, waarmee het Eeuwfeest wordt besloten. Redevoeringen van mgr. dr. B. J. Alfrink, prof. mr. Ch. J. J. M. Petit, prof. mag. dr. G. Kreling O.P., prof. dr. E. A. D. E. Carp en prof. dr. W. Asselbergs. Koningin en Prins worden in Kopenhagen hartelijk toegejuicht. Kabinet-Mayer gevallen. Parijse correspondent: „Niet alleen regeringscrisis, doch een crisis van een stelsel." K.L.M.-Convair vliegt bij noodlanding op Schiphol op publiek in: 2 doden. Cor Hermus over- mËÊÉ leden. Er worden gemeenteraadsverkiezingen gehouden. Dit zijn de globale resultaten: K.V.P.: littekens van blijvende aard; P.v.d.A.: groot succes; Prot.-Chr. Groep: gering verlies; Communisten: flinke aderlating; V.V.D.: over gehele linie winst. Brabants Orkest speelt voor het eerst Beethoven's Negende in het kader van Den Bosch Muziekstad. Onze muziekrecensent zegt: „Het verheugende was, dat men niet het gevoel kreeg te zitten luisteren naar een eerste probeersel of naar het resultaat van een te hoge greep, die dan voor tijd en plaats haar verdienste mocht hebben, doch overigens weinig perspectief bood. Het tegendeel was waar." Die rotswand tegenover ons is een goe- de honderd meter hoog en practisch loodrecht ja, bij de top helt die zelfs I een beetje over. Misschien is hij ver- derop te beklimmen, maar we hebben het niet geprobeerd. Het is trouwens i ook niet nodig. Als we willen hebben, dat ze ons op Phobos zien, hoeven we maar een stukje naar het noorden te gaan, totdat die rotswand het gezicht niet meer belemmert. Ik geloof, dat dit inderdaad de opios- i sing is als we het toestel in het open veld kunnen krijgen. Dan is ook de ra- dio te gebruiken, en we geven de tele- I scopen en de vliegtuigen, die eventueel naar ons aan het zoeken zijn, een betere kans om ons te vinden." „Hoeveel weegt dat ding?" vroeg Gib son en trok een lelijk gezicht. „Ongeveer dertig ton met alles erin. Er is natuurlijk een hoop rommel, die eruit kan." „Neen, dat gaat niet," zei de piloot. „Daarvoor zouden wa de luchtdruk moeten verlagen, en we kunnen ons niet permitteren om lucht te verspil len." „O hemel, daar had ik niet aan ge dacht. Niettemin, de grond is tamelijk effen en hef onderstel is volmaakt in orde." Gibson maakte geluiden, dia ja rein ste twijfel uitdrukten. Zelfs onder een derde van de graviteit der aarde was het geen gemakkelijk karwei om het I vliegtuig van zijn plaats te krijgen. De volgende ogenblikken werd zijn aandacht afgeleid door de koffie, wel ke hij had trachten in de schenken voor dat die voldoende afgekoeld was, zodat de hele cabine vol stoom hing en het scheen, alsof ze het versterkende brui ne vocht nog enkel maar zouden kun- pen inhaleren. Het maken van warme dranken op Mars was altijd een ver velende geschiedenis, daar water onder normale druk al rond een graad of zestig kookte en het gewoonweg een

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 7